.NS, Percols JUUlDlfiD, .AND. N°. 1161. 1891. Zaterdag 9 Mei. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht md. oonhuis ELFT, ie a f 1,30 daling. Ammerstol. DRAAT, bons. - /erhuring EMENT" te op veeren. 'LINK 3OP, UT op het dorp. e Verkooping, ovo, collectie der IE, ROOUENj Schoonhoven, der te bekomen ia ie ELFT, i ook per ons. LOEIEN, Offlciêele Kennisgevingen. luur gevraagd ANDEL, Imboötk», )VEN, OEK. JP: flEUWE, IL80HY, 1EN in de olie, a bevragen bij BUITENLAND. Overzicht. H E R IJ K. BINNENLAND - Verzekering tegen ongelukken, SCHUTTERIJ. i 4 doel een rschenen i huur verschil- vergadering beschikking S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Franco p"1 neeren bij VERDOOLD ie NTANT GELD, 2 MEI 189 1, huize van M. DEN KerebergHcbe Veer. otaris BODDE. scHoonHomra courant. FIERKALVEREN en Gemeente SCHOONHOVEN. z t - )ED BEKLANTE t of zonder afzonderlijk. IZ, HULPKANTOOR i en het lag en 12 en en Wethouder» voornoemd, De Burgemeester, P. GREUP, L.-Burg. De Secretaris, H. G. GEELHOED. bovendien heeft behaald dat de Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. testen: D. TEIJINCK te on hoven Mei 189 1, des et „HEEREN-LOGE- openbaar verhuren: i GKASGEWAS, Buitenwaarden, 3 en Plantsoenen hoonboven. an eerst verpacht •r 5 jaren. kantore van den 1AKKER, UK-, CaNDU EK; de Rijtuigmaker, aannemer aansprakelijk blijft voor het geval dat de assurantie-maatschappy in gebreke mocht blyven. Dat hi evenwel een: hiiA&n op twee ge dachten, een onbillijkheid tegenover den aannemer, die daardoor gevaar loopt, het doel van zijn premiebetaling niet te be reiken. Hij zou dus verstandig doeu, een herverzekering te sluiten, ten einde tegen alle denkbare schade gedekt te zijn. Maar het bedrag, dat hij daarvoor zou moeten betalen, zou alweer op rib aannemingssom gelegd moeten worden; eigenlijk is het dan het Rijk, dat de kosten draagt. Zou het voor dit geval niet beter zijn, als de Staat zelf een verzekeringkas op richtte, en de risico voor eigen rekening nam? Niet alleen zou deze kunnen dienen voor publieke werken, maar eiken onder nemer, eiken patroon, onverschillig van welken aard en van welken omvang zijn bedrijf is, zou er aankunnen deel nemen. Weldra zouden dan ook gegevens in voldoend aantal kunnen verzameld zijn om een geregelde statistiek te krijgen voor de afzonderlijke bedryvenom daar naar de premie te regelen. Ofschoon we volstrekt niet dwepen met het denkbeeld den Staat overal in te haleij, gelooven wij toch dat hij op het gebied van deze ver zekering éen taak te vervullen heeft. In de Belgische mijndistricten is de toe stand nog onveranderd. Sterke troepen hou den de arbeiders van ongeregeldheden terug. De Regeering heeft beslotende orde stipt te handhaven. Te Luik en te Hprnu, is men met dynamiet aan den gang geweest. Men had het gemunt op het huis van een rentenier in de Rue de Augustins. De ont ploffing was geweldig en de schade belang rijk. Het huisje van een werkman te Hornu werd eveneens door dynamiet vernield, uit wraak er over, dat hij dea vorigen,dag aan ’t werk was gebleven. Nu de Algerrieene Raad der Belgische werkliedenpartij den werkstakingsstroom niet k^n keeren, schijnt hij maar besloten, dien te steunen. De Raad heeft zich verbonden de werkstaking onder de mjjnwerkers algemeen te maken, in al de Belgische kolen-bekkens. In al de afdeelingen den groote werkplaatsen van Cockerilidie 10.000arbeiders feilen, is de werkstaking volkomen. De toestand wordt dus, in plaats van beter, steeds ernstiger. Een vuurwerkfabriek te Bressoux, van de Luiksche firma Debrus en Dresse, is in de lucht gesprongen. Een werkman van 22 jaren kwam daarbij om het leven en twee andere arbeiders, alsmede twee vrou wen, bekwamen ernstige wondenzijblusch- ten hunne brandende kleederen door in het water te springen. Verleden jaar had in diezelfde fabriek een ontploffing plaats, welke alleen stof felijke schade veroorzaakte. Door de üuhsctie bladen wordt het ge rucht medegedeeld eener aanstaande ver loting van Prins Wilhelm van Nassau-, Erf-Groothertog van Luxemburg, en Prinses Margaretha van Pruisen, de jongste zuster van Keizer Wilhelm, die al zoo dikwijls als verloofde is gedoodverfd. Het zou een handige zet zijn, op het schaakbord der staatkunde. Keizer Wilhelm dineerde dezer dagen wepr eens te DusseldÖrf, als gast dér Provinciale Staten. Hy sprak natuurlijk weer, ea verzekerd, dat handh iving van den vrede (zoo binnenlands als buitenlands) zyn voornaamste wensch was. Von Bis marck verklaarde aan de deputatie, die hem kwam gelukwenschen bij zijne verkiezing, dat het hem, op zijn 4 6ste jaar, moeite kostte, er toe te besluiten het mandaat aan te nemen. -Hij begon dan ook dadelijk met zich voor het overige gedeelte vati de Rijks- dagzRtiqg te excuseeren. Terwijlvan de eene zijde uit HuMand*1* hoofdstad wordt bericht, dat de regeering voornemens isniet eene oplossing der Joden-quastie voor den dag te komen, waar van men in de handen zal slaanverhuizen tal van Joden uit Moskou en andere -plaat sen naar Brazilië en de Aijgentynsche Re publiek. Die jodenhaat kon Rusland wel eens duur te staan komendaar het Parijsche huis Rothschild, waarvan de chefs Israëlieten zijn, het flinke besluit heeft genomen, om zich terug te trekken uit alle finan^iëele betrekkingen met Rusland, hetwelk voor het crediet van dat hknd niet zonder inyloöd zqu zijn en reeds is. De in behandeling zijnde nieuwe kieswet van België berokkend heel wat drukte, het geldt zooals men weet, eene uitbreiding van het aantal kiezer». Naar men voor eenige dagen meldde, zou de ,Koning zich het referendum hebben voorbehouden, na- melyk het recht, om het volk in zyn geheel over eene eenmaal goedgekeurde wet te raadplegen. De Minister Beernaert trok echter, in de jongste vergadering dpr cen trale sectie, die vetklariug eenigszints in. Fraukri|k mag zich verheugen In eene toeneming fcyner ontvangsten Van Maart, met de kleinigheid van 11.000 U00. De 1 gebeurtenissen op 1 Mei gaven, hoe kan het anders, aanleiding tot interpellaties in BURGEMEESTER en WETHOUDERS Schoonhoven van MATEN zal plaats hel voormiddagB 1n Gewichten voor I bjj Apothekers, G op 26, 27, 28, des voormiddag» voor de Gewicht de Maten. Dat zjj, die van boven; geen gebruik gemaakt he Gewichten nog ykkantoor te Rotterdam, Vrjjdag, des voormiddag» des namiddags van 1 tot 3 Schoonhoven, 9 Mei 1891. Burgemeester van maken bekend, dat de Herijk en GEWICHTEN dit jaar alhier jbben op 23 en 25 Mei, van des 10 tot des namiddags 3| uur, voor de fijnere wegingen (in gebruik Goud- en Zilversmeden enz.) en 29, 30 Mei en 1 Juni, van 10 tot des namiddags 3J uur, iten voor gewoon gebruik en ngenoemde gelegenheid lebben, hunne Maten kunnen doen Herijken op 1 op eiken Dinsdag van 10 tot 12 uren. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor S maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maat in rekening gebracht. slaat en toch nergens onnoodigen dwang oplegt, is niet te maken: men zal een groot aantal bedrijven over een en den- zelfden - Imtn moeten scherenen dan nog hier onvolledige, ginds overbodige voor schriften geven. Natuurlijk, als het niet anders kan, en uit eigen beweging niet alle werkgevers besluiten te doen wat redelijkerwijs van hen mag worden ge vorderd, dan moet eindelijk de wet het laatste woord hebben: wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen Doch ondanks alle voorzorgen voor de veiligheid in fabrieken en werkplaatsen bij de bouwvakken, bij de openbare wer ken, zullen ongelukken nog wel altijd voorkomen. Er zijn tal van die kleine om standigheden waarop eerst wordt gelet als het te laat is, omdat zij aan alle toe zicht ontsnappenbovendien heeft de werk man, zoo goed als ieder ander, oogen- blikken van afgetrokkenheidgedurende welke hij geen acht slaat op het dreigend gevaar. Voeg daarbjj, dat de gewoonte ons ook met de meest zorgeischende din gen gemeenzaam maakt; wie dikwijls op hooge ladders werkt, vergeet te onder- zoeken of zij vaststaan, of zij goed ver bonden zijn. Eindelijk nog is er een soort van roekeloosheid, die als vanzelf ontstaat, en het oog doet sluiten voor allerlei oor zaken van onheil. Op wien rust in al die gevallen de ver antwoordelijkheid voor de gevolgenwij bedoelen niet de wettelyke, want deze bebooren, zoo er verzuim heeft plaats gehad, tot het gebied van den rechter, maar de^économische P Het antwoord op deze vraag is niet ge makkelijk. Als de patroon alle voorzorgen heeft genomenom onheilen te voorkomen zou men zijn aansprakelijkheid gedekt kunnen achten. In fabrieken kunnen defecten aan machines, kan de ontploffing van een stoomketel plaats grijpenzonder dat zij te voorzien waren; brand in een werkplaats kan levensgevaarlijke ongeluk ken veroorzaken. Wie zal het voor zijn rekening kunnen nemen, als een werkman van een steiger valt en verminkt wordt; wie, als een spoorwegbeambte tusschen de buffers of onder de wielen geraakt? Ook de eigenlijke werkgever, het publiek, is als de eerste belanghebbende bij het ar beidsproduct niet aansprakelijk te stellen. Wie, die aan een gebouw laat werken, kan instaan voor de gevolgen, als gelde lijke verplichtingen, voortkomende uit een daarbij voorgevallen ongeluk? De oplossing dier ingewikkelde quaestie is te vinden op den weg der verzekering, die, door de kwade kansen over allen te verdeelenden last gemakkelijfc doet dra gen. Het zal niet noodig zijn, het doel matige van deze samenwerking in het breede te betoogen; al wat ten voordeele van verzekering in het algemeen gezegd kan worden, is hier van toepassing. De uitwerking van dit beginsel kan op onderscheiden wijzen geschieden. Hoogst eenvoudig zou het zijn, de loonen te ver- hoogen met het bedrag, als premie voor verzekering tegen ongelukken te betalên, en als dan den werkman te verplichten, dat meerdere voor .het aangewezen doel te bezigen. De mogelijkheid van misbruik is daarbij echter niet uitgesloten, en niet altijd zal men zich kunnen vergewissen of inderdaad aan de opgelegde verplichting wordt voldaan. Een andere manier is, dat de patroon zelf de zorg op zich neemt, en zyn personeel en corps verzekert. Hierbij vult nog op te merken, dat de risico niet voor alle bedrijven dezelfde is, er zijn tai* van vakken, waarbij ongelukken zeer zelden voorkomen; andere, die er veelvuldig aan leiding toe geven. Dat verschil moet ook van invloed zijn op de te betalen premie. Het best ware de zaak te regelen, indien over het geheele land de patroons in het zelfde vak een gemeenschappelijke kas vormden, waarin de premies worden ge stort en waaruit de verzekeringssommen worden betaald, met een waarborg kapitaal van een voldoenden omvang, om de ge regelde uitkeering onder alle omstandig heden mogelijk te maken. Er kan evenwel niet gewacht worden tot men het daarover eens is geworden, dat langs coöperatieven weg de beste resultaten te verkrijgen zyn; als overgangs maatregel is de tusschenkomst eener spe ciaal voor dat doel gevormde Maatschappij onmisbaar. Doch nu doet zich een andere vraag voor. Als het mocht gebeuren dat zoo danig financieel lichaam eens ophield aan zijn verplichtingen te voldoen, wat danP In Den Haag bestaat een maatschappij, bij welke tal van industriëelen reeds hun personeel hebben verzekerd, en in onder scheiden gemeenten is den aannemers van openbare werken voorgeschreven, hun werk lieden op die wijze te assureeren. Toch mag de zoo-even vermelde mogelijkheid niet uit het oog - verloren worden. Ook de Minister van Waterstaat heeft daarop gelet, nu hy voor Rykawerken de ver zekering tegen ongelukken verplichtend stelt, en bovendien heeft bepaald dc de Kamer. De minister van Binnenlandsche Zaken, die de houding der troepen ver dedigde, werd «moordenaar” gescholden door de Doulangfstische afgevaardigde Roche, die daarvoor eene1 berisping ontving van den voorzitter. Afgestemd werd een voorstel om een onderzoek in te stellenen aan genomen een ander, waarby de Kamer, onder betuiging barer, sympathie voor de arbei ders, tevens «ast besloten was de oplossing de.r hangende zaken langs vreedzamen weg te bewerkstelligen. De Engelsche regeering deelde in het Lagerhuis mede, dat zij geen bevestiging had ontvangen van het bericht, als zoude president Krüger, door het groote aantal boeren (20.000), dat er aan deelnam niet in staat zijn, den „trek” naar Mashanaland tegen te houden. Do Britsche postmeester-generaal heeft thans vergunning verleend voor de beves tiging nun een 20-tal brievenbussen in Londen van eene automatische inrichting, waaruit men, door een penny in de gleuf te doen, een postzegel kan 'takomen. Het Werktuig is van ijzep gemaakt, 20 Engelsche duimen hoog,- 4 duimen breed en 7 düimen diep. Zoodra men de penny in dö gleuf geworpen heeft, trekt men een Knop uit, waarna men een pakje ziet te voorschijn komen. Dit bestaat uit een enveloppe, waarin een memorindqmboekje völ adver tenties en een postzegel. In geval van nood kan men in het boekje een brief schrijven en dézen in de enveloppe onmid- dellijk verzenden. Een geyoon penny-atuk brengt den toestel in wericing, maar stukjes ijzer komen onverrichter zake terug en schijfjes lood vallen er omgebogenr uit, zon-' der overigens eenig nadeel te doen, Bij Kon. besluit is de heer Jbr. Mr. M. A. De Savorni-n Lohmanop zyn verzoek, eervol ontslagen uit de be trekking van Gouverneur van Suriname, ondbr dankbetuiging voor de dótfr hem bewezen dienstenen met bepaling dat het ontslag ingait met den dag, waarop hij het bestuur aan zijn op.völger zal overgeven. Bij Kon. beslujt is de heer Jhr. Mr. T. A. J. Van Asch vaiï Wijck, lid van de Tweede Kamer der' Staten- Generaal en burgemeester van A'mersfoort, benoemd tot Gouverneur van Surinaqie, met de bepaling dat de benoeming ingalff met den dag, Waarop hy die betrekking van zijn voorganger zal overnemen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: met ingang va'n H Mei a. s., tot burge meester van IJselstein A. M. E. Dos Tombe; met ingang van 21 Mei a. s. tot burge meester van Ridderkerk L. Kruyff Lz., secretaris dier gemeente. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generkal in het district Roer mond (vacature D’Olne) ia gekozen': de heer Q. Diepen, burgemeester van Roer mond, met 1114 van de 1302 stemmen. De kapitein G. A. Van Steel, van het 2e reg. vesting-arttllerie, is over geplaatst by bet 3e regiment van dat wapen, te Gorinchem in garnizoen. Gedep. 'Staten van Ztrid-Hol- land hebben gehandhaafd de uitspraak van don militieraad hi het 2e district, waarby, o a. T. Van Vliet uit Kapelle a/d IJsel van den dienst der nationale militie is vrij gesteld. Aan het Ministerie van Water staat te 's Hage is Woensdag o. a. aan besteed Het aanbrengen van oevervoorzieningen langs de Nieuwe Merwede, behoorende tot de werken der Merwede en Killen. Minste inschrijver was W. Volker, Sliedreoht, voor 1'246,40. De uitvoering van baggerwerk aan den benedenmond van bet Spuieenige in schrijver waa A. Volker Lzn., Sliedreoht, voor 38 cent per MJ. 1111. MM. de Koninginnen zijn Woensdag van hare buitenlandsche reis in welstand op het Loo aangekomen. Het bezoek van II.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Rqgentes aan Amsterdam is vastgesteld op Dinsdag 26 Mei. Zij zullen Vrijdag 29 Mei Amsterdam verlaten. II M de Koningin-Regentes is voorne mens Zaterdag 30 Mei met de Koningin een bezoek te brengen aan Rotterdam. Door de vrijzinnige kiesver- eeniging te Vianen werd tot voorloopig candidaat gesteld voor de aantt. verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer,.district Sliedrecht, de heer J. Leis te Alblasserliam. Do hooilanden zyn ook te Dalem enorm honger in prijs dan het vo rige jaar. Het hooi zelf wordt insgelijks veel duurder. Men besteedt nu reeds 112 voor de 1000 halve KG. GOUDA, 5 Mei. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat bij beschikking van den minister- van binnen landsche zaken de rijks-vergoeding voorde kosten van het lager onderwijs’ over 1889 in deze gemeente was vast gesteld op f22.882,17. Onder do ingekomen- stukken was een adres van een aantal Geudsche bakkers, die verzochten wijziging der verordening, die hun verbiedt met hunne broodwagens op de zoogenaamde „kleine steentjes” te rijden, „waardoor zij bij geen mogelijkheid het brdoA en beschuit „naar den eisch” kunnbp Voorts kwam nog in een adres vairde"Goudsche zwemclub, die onder de aandacht ,van den Raad bracht, dat het zwem onderrioht op de zwemschool alhier te wenschen overlaat, waarin zij voorziening verzoekt door aanstelling van een speciaal instructeur. Op 'het adres van een paar nachtwakers (die door de reorganisatie van de politie met al hunne 'collega’s ontslag kregen.) die pensioen verzochten, werd af wijzend beschikt ♦ALBLASSERWAARD en V1JFHEEREN- LANDEN, 8 Mei. De handel in kaas wu deze week willig, doch die in boter flauw; kaas was f 1 per 50 kilo hooger, boter 5 cents per huif kilo lager in prijs. Men be steedt thans in deZe streken voor: kaas van f 20 tot f 24 per 50 kilo naar wicht en kwalitêit'goêboter f 0,50weiboter f 0,35 per half kilo. ARKEL, Mei. Zondag-morgen bad de zestienjarige dochter van den heer De Kleyo alhier, bij het scheppen van een emme? water, het ongeluk iri het Zederi'k- kanpul te vallen. Eerst na eenige minuten werd zij door haren vader gevonden, doch toen het hem met behulp van een afider gelukt was, haar te redden schoen 'het leven reeds gewekeft te zijn; door voortdurende toepassing van de methode der maatschap'py t<jt redding van drenkelingen, mocht bei echter gelukken de levensgeesten wsder op b •ftEHG AMBACHT, 7 De ujtgebra'ade consistorie-kamer zal hoogst waarschijnlijk hot eerste dor verbrando gebóuwpn zyn, welke wodof opgebouwd worden. Binnen enkele dagen, repjs zal de.' aanbesteding plaats hebboh. a ♦BERKEN WOUDE, 6 Mbê De jaarlijksche verhuring der landerijen, toebehoofende aan de gemeente, den poldor en het armbestuur, heeft ruim 40 gulden meer opgebracht (Hn het vorige jaar. Over de maand April bedroeg het schoolverzuim Hlhier nog geen 1| pCt. Hierbij is niet gerekend het verzuim wegens ziekte. §GKOOT-AMMER§, 6 Mei. Dinsdag-mor- gen viel schipper Abfaham Ooms JDz toen hij zijn schip wilde opgain( in hét water, doordat de plhnk kantelde. Gelukkig greep hij zich dadelijk aan den kant vast en kwam zoodoende mét een nat pak en* een bles puur aan zijn hoofd op het droge. ♦HOpHNAAR, 6 Mei. Sedert de vorige week is de prys der kaas f 6,50 per 50 KG. gestegen. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstroken f'20,— k f 22,50 per 50 KG. besteed. Tot tegenschattere voor de personeele belasting -in deze gemeente, voor het dienst jaar 1891 92, zijn benoemd de heeren G. Slob Gz. en D. H. De Ridder. JAARSVELD, 6 Mei. Door burg, en weth. zijn Voor het dienstjaar 1891 —92 tot tegen- schatters voor de personeele belasting be noemd de heeren Pieter Kehtie en Dirk Blok. •LEKKERKERK, 6 Mei. Tot gecommit teerden van den polder „den Hoek en Schuwagt” syn met algemeene stemmen herkozen de heeren A. Breed veld en A. Streefland Hz.en gekozen, in de plaats van de heeren A. De Jong en II. Schenk, welke v.erzgcht hadden niet meer in aan merking te koeken, de heeren C. Den Oud sten en H. Van Wijnen Pz. Tot heemraad werd gekozen de heer G. Oskam, in de plaats van den heer J. Oskam, die als zoodanig bedankt heeft en in 1894 aan de beurt van aftreding was.' r De meeste landbouwers hebben hun vee reeds in de ’weide gedaan, ofschoon er niet veel gras aanwezig is. Het bouwland ligt bepoot en bezaai^, terwijl de vroege aardappelen re^s mooi to velde staan. LOPIK, 6 Mei. Tot tegensohatters voor de personeele belasting, dienstjaar 1891— 1892, zyn door burg, en weth. benoemd de heeren Bastiaan Oskam Jacz. en Cornelia Van Kats. LOP1KERKAPEL, 6 Mei. Op byna alle werven van teenbazen en daggelders ont wikkelt zich de grootste bedrijvigheid. Oud en jong rept vin ’s morgens vroeg tot ‘s avonds laat ijverig de handen, om met het teenschillen de anders schrale ver diensten aanmerkelijk te verhoogen. MONTFOORT, 5 Mei Een ontzettende paniek voroorz takte gisteren-avond circa hajf tien het geroep van „brand op ’t Stad huis!” In minder dan geen tijd waa ee>n massa ffflk o,p de beenen al spoedig hoordé men uit verschillende monden, dat twee dronken bedelaars, die in den namid dag in verzekerde bewaring waren gebracht, de stroozakkeu van bun verblijf in brand Ook het leger des vredes telt zijn ge sneuvelden en zijn invaliden. Niet tot het gebied der legende behooren de huisge zinnen, die door den dood des kostwinners wien bij den arbeid een ongeval trof, tot den bedelstaf werden gebracht, of aan welke de publieke liefdadigheid een schamel onderhoud moest trachten te bezorgen, en men kan geen zeldzame verschijningen noemen de mannen, die in de volle kracht des levens door een noodlottig toeval tot voortzetting van hun gewone werkzaam heden ongeschikt gewordenvoor hun overige dagen tot een kommervol, ellendig bestaan werden gedoemd. Al de treurige gevolgen wegnemen van een ongeluk, bij den arbeid bekomen, kan niemand. Het eenige wat wij, door onze gezamenlijke pogingent kunnen doen, is het broodsgebrek verhoeden, dat onver- mydelyk voortvloeit uit een onheil, het welk geheel of gedeeltelijk verlies van arbeidsvermogen teweeg brengt. Op den voorgrond staat de veldwinnende overtuiging, dat het leven en de gezond heid der werklieden onderwerpen zijn van algemeen belang. Wie optreedt als tusschen- persoon in de betrekking die er bestaat tusschett den werkgever, het publiek, en den arbeider, mag er niet onverschillig voor zyn, onder welke omstandigheden hij - den door hem te regelen arbeid doet ver richten aan de zucht, om door zoo weinig mogelijk kostep te maken voor zijn in richting, inet Lagere prijzen een voorsprong te hebben op den concurrent, mag hy het welzijn der werklieden niet opofferen. Voorheen werd daar minder op gelet; eerst in de laatste jaren is de aandacht meer byzonder gevestigd op hetgeen in de werkplaatsen behoort gedaan te worden om de veiligheid bij den arbeid te be vorderen en de gezondheid der werklieden niet in gevaar te brengen. Vóór de over tuiging algemeen werd, dat ook in dit op zicht onafwijsbare plichten te vervullen zyn, ontbrak het niet aan patroons, die deden wat zij konden om de werkplaats aan billyke eiseben te doen beantwoorden, maar tegenover de goeden stonden een aantpl onverschilligen, die deze zorg weinig of in het geheel tiiet ter harte namen. We zijn in dU opzicht nog maar aan het begin eener groote hervorming; het onderzoek der enquête commissie brengt hier en daar toestanden aan het licht, die noodzakelyk verbetering vereischen. Onder den indruk dier gegevens wordt reeds veel gedaan, en hoogst wenechelyk zouden wij net achten, indieii dit zoo algemeen werd dat* dft' tusschenkomst des wetgevers kon vermeden worden. Wani een wetfc die uilea in bjjnouderheden regelt, niet» over- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis, dat de re gisters tot Inschrijving voor de Schutterjj, voor degenen, die geboren zijn in de jaren 1856 tot 1866 ingesioten, zyn geopend en gesloten wor den op 81 Mei a. s. Al degenen, die ingeschreven behooren te worden, ook die der lichting 1886, kunnen zich aanmelden op de Secretarie, iederen werkdag vaa*10 tot 12 en vtm 2 tot 9 nnr; terwgl spe ciaal voor die inschrijving Zitting zal worden gehouden op Maandag 25 Mei a. s., van 10 tot 12 uur. Schoonhoven, 9 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. GREUP, L.-Burg. De Secretaris, H. G. GEELHOED.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1