w 1AÜFORT IFORT vBERKHT. AND, N'. 1169. Zaterdag 6 Juni. lurstede IDRAAT, rpachting. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 1891. 9 IIJ. L. 1891. Officiëele Kennisgevingen. <OEK. SSELSTEIN, de Tweede Kamer RSTEDEj Al OVEN. (oeksoorten. J. N. BASTERT, BUITENLAND. Overzicht. JAN LELS, Jhr. Mr. W. H. DE BEAUFORT, Inspectie der Verlofgangers. VERKIEZING. BINNENLAND. Waar het om gaat. NI.BOOCAERDTBz. W. F. TAK KIEZERS. ift® i Utrecht, Oud- isen-Oudekerk. 1 worden gratie r in Italichebben ernstige ij gelei- S. W. N, VAN NOOTEN te Schoonhoven, UitgJBk istuur, 38É, Voorzitter. Gemeente SCHOONHOVEN. ituur, OFF, Voorzitter. ris. ÏSOHE ën voor Winke- uur en des i Zondag. >ezicht LAL, Notaris, man. >RIEBERGKN, iQheemraad )t CANDIDAAT ten-Generaal, in leer im I HE KT A RE pril, A. STIGTER te aard, J 1 Augustus 1891. E GELDER te il op Dinsdag 1's middags 12 seow” aldaar, ver- Bchiedam. Ten einde ook onze lezers buiten Schoon hoven in de gelegenheid te stellen, spoedig kennis te nemen van den uitslag der verkiezing van Leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zal ons volgend nommer een halven dag later verschijnen. DE UITGEVERS. SCHOOMOfflW GOMT. voorkeur geeft aan tns district geboren, NDBOUW, HANDEL e hebben, kiest dan •f JH, KALFS- en Boterhammen- :rij, GEMBER- en GELUK zal op den 13. J u n y liddags om 3 uren, Uiessen Oudekerk, lezen jare, in hot met 27,—. 80, 10 ets boven de noteering. De» Courant wordt des Woensdags- on des Zatordsgs- morgensuitgegoren. Pr ijssnor Schoonhoven por drie maanden ƒ0,75? FrauSi por post door het geheels rijk f 0,90. Men kan zich abon neeren bij olie Boekhandelaren, Agenten en Brierengaarders. de Candidatnren der liberale partij te doen .zegevieren, en bevelen wij aan: In bot district BODEGRAVEN den heer Oud-Lid der Tweede Kamer, Oud-Minister van Waterstaat enz. te Maarsseveen. unders Achlerdljk”, ge- Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote létters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ti Gorinchem. LEEUWIJK, ijk. Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. GREUP, L.-Burg. De Secretaris, H. G. GEELHOED. De Jodenvervolging in Rusland, die al meer en meer uitbreiding verkrijgt, dreigt langzamerhand een internationaal vraagstuk te worden. Vele der uitgezetten trekken naar Palestina, waar dientengevolge de prijs van den grond steeds stijgt, doch vele anderen zoeken een goed heenkomen elders. Doch niet overal elders schijnt men op die immigratie gesteld te zijn. Zoo gaan er b. v. in Engeland stemmen op en werd zelfs in het Lagerhuis een voorstel inge diend, om aan de verhuizing van Israëlieten daarheen paal en perk te stellen. Ofschoon van vele zijden ontkend wordt, dat hier alleen geloofs- of sectehaat in ’t spel is 6n de vervolgden zelven wel eenige aanleiding geven tot de tegen hen genomen maat regelen, blijft die vervolging niettemin eeno treurige bladzijde in de geschiedenis onzer eeuw, die zich zoozeer op hare bescha ving beroept. Rusland zelf zet veel op ’t spel Dit ondervond het reeds bij de jongste financiëele operatie, die mislukt is. De bekende Engelache staatsman Glad stone betreurt in een open brief de boven vermelde gebeurtenissen, doch acht niet temin een bedachtzaam optreden van hen, die mot hem den maatregel veroordeelen, geraden. Eerst, nadat alle feiten bekend zijn en alle oorzaken bloot liggen, zoo schrijft hij o i. wijselijk, kon er sprake zijn van een internationaal optreden. De Pruisische Landdag keurde dezer dagen het door de Regeering overeenkomstig den wensch van het centrum gewijzigde ontwerp goed, tot teruggaaf aan de R. K. kerk van de vroeger tijdens denkerke- lijk-staatkundigen strijd ingehouden trak tementen der weerspannige geestelijken. Het eerst-ingediende ontwerp stelde alleen do interessen van het bedrag dier trakte menten beschikbaar; bij het gewijzigde ontwerp wordt het volle bedrag in eens uitgekeerd. Tegen den zin van vele belang hebbenden zal er, volgens eene verklaring van den Duilscben Rijkskanselier in den Rijksdag, voorloopig geen verlaging van graanrechten worden toegepast, op welke verlaging van vele zijden was aangedrongen. De Fransclie Regeering vraagt in de Kamer een som van 1.500 000 fr. aan voor het bestrijden van de sprinkhanenplaag in Algeria. Als regenbuien komen de dieren uit de lucht vallen, zoodat men handen te kort komt om ze te verzamelen of te ver delgen. Tevens is een wetsvoorstel ingediend om aan arbeiders en beambten van Staats- nijverheids-ondernemingen na driejarigen diensttijd een aandeel in de winst te ver zekeren. Te Savona, in Italiëhebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De bevol king wilde twee personen, die in hechtenis waren genomenbevrijdenen daardoor geraakte de menigte slaags met de politie en de gendarmes. Twee politie-agenten werden gedood en velen gewond. Z. H. de Paus hield gisteren groote consistorie, waarin hij eenige bisschoppen benoemde en een toespraak hield, die wéér hoofdzakelyk over het werklieden-vraagstuk heeft geloopen, evenals de jongste ency cliek. Samenwerking der verschillende Re- geeringen, zeide Z. H.was in deze het beste middel om de geneesmiddelen tegen de maatschappelijke nooden, door de kerk aangewezen, goed te doen werken. Overigens wordt de toespraak voorloopig geheim gehouden. Spanje, ten einde raad om op eene le- In het district SLIEDRECHT den Heer Industrieel te Kinderdijk, gem. Alblasserdam. In het district WIJK-BIJ-DUURSTEDE den Heer Oud-Lid der Gedeputeerde Staten van Utrecht en Oud-Hoogheomraad vau den Lekdijk Bovendams, te Driebergen. wil, en wel zóó krachtig vooruitdat het door haar veroverd ^.^h-duurzaam bezit blijftheeft haar verleden geleerden blijkt uit de houding harer vertegenwoordigers in de Staten-Generaal. Dat zij schokken wil vermijden, die maar al te lieht tot een reactie voerenis een bewijs voor den ernst van haar streven. Haar woordvoerders komen niet tot de kiezers met onvervulbare belof ten; zij gaan geen verbintenissen aan bij wijze van een accoordten einde de volks gunst te verwerven. Zij nemen dan alleen een mandaat aanals men hun een volkomen vertrouwen wil schenkengeheel bereid om datgene tot stand te brengenwat in onder ling overleg in het algemeen belang kan gedaan worden. Een van de meest gangbare grieven tegen de liberale partij ingebracht is dezedat zij is een „allegaartje” van politieke meenin- gen. De radicale sprekers hebben het ge zegd, en de volgelingen galmen het na; dus zal het wel waar zijn. Doch zou men dan alleen in staatkundige samenwerking willen brengen degenen die omtrent alle vraagstukken van politieken en staathuis houdkundigen aard geheel eenstemmig den- den? Ware dat zoo, men zou elke poging tot partijvorming moeten opgeven. Iets anders is hetof de parlementaire woord voerders der liberalen in Nederland geza menlijk in dezelfde richting willen voort schrijden, door onderling overleg bepalende hoe ver men aanvankelijk gaan zal. En na al hetgeen, in de laatste vier jaren vooral, is gebeurdbestaat geen redelijke grond om daaraan te twijfelen. Doch om dat te kunnen, moeten zij in de Tweede Kamer de meerderheid hebben,— moeten zij Regeeringspartij worden. Geen meerderheid dus van een of twee stemmen, waarmede we opnieuw in de machteloosheid van het doode punt zouden vervallen. Ne vena de zetel»door Uberalen thans inge nomen en voor welkefllehoud alle krachten zyn in te spannen, hebben we er velo te veroveren, niet het minst in Zuid-Holland Op driedubbelen tegenstand hebben we bedacht to zijn. Laat niet gezegd kunnen wordendat de zegepraal door onze schuld is uitgebleven. behoeven we niet veel te zeggen. Aaa den bend, die beiden vereenigt, h byeezedert het o ogen blik der coalitie aanhoudend ge rukt en niet weinigen verwachttendat hij wel breken moest. Dat het zulk een vaart niet loopen zalhebben we meer dan eens als onze overtuiging te kennen gegeven en de besluiten van onderscheiden kiesver- eenigingen schijnen ons in het gelijk te stellen. Om' de bij de stembus te volgen gedragslijn te verdedigen, wordt vooropge steld dat de liberalen zijn ongeloovigen bestrijders van den godsdiensten als de menigte die bewering nu maar voor goede munt aanneemt, dan is men klaar. Hon- derdduizendmaal is met feiten aangetoond dat de liberalen juist er op uit zijn, den godsdienst te beschermen tegen de schade die hij ondervindt van de zijde dergenen, die hem verlagen tot een politiek macht woord; die don naam dos Allerhoogston mengen in zeer wereldsche aangelegenhe den; die de eer van Christus brengen in het vaak zeer onheilig strijdgewoel der partyendie van de Tien Geboden, van het Evangelie gewagen als van een stembus - leus. Het is niet onwaarschijnlijk dat menig gemoedelijk Christen ten slotte een afkeer zal krijgen van dergolijk oneerbiedig g»- schetter, en onderscheid zal weten te maken tusschen kerkleer en staatsbeleiddat velen zich zullen herinneren, hoe het juist de liberalen zijn geweestdie de belemmerin gen hebben weggenomenwaardoor de vrije uitoefening van den godsdienst in het vrije Nederland werd verhinderd. De massa, niet aan ernstig nadenken gewoon, weet niet beter te doen dan de leiders te volgen, die voor de leus het monsterverbond heb ben prijsgegeven, maar het onmiddellijk weer herstellen zullen als daardoor een liberaal uit ’s lands vergaderzaal kan wor den geweerd. Niet minder heftig is de tegenstand van links. Als algemeen verschijnsel kan wor den opgemerkt, dut in onze omgeving het radicalisme zich niet krachtig heelt geopen baard misschien komt het te zeer verspreid voor, om den voorgangers uit de groote steden gelegenheid te verschaffen met kans van welslagen de liberale partij af te bre ken. Toch zal, vreezen we, hetgeen elders in vergaderingen is gezegd, zijn invloed ook in onze kringen niet missen. Hiervan kan het gevolg zijn dat degenen, die zich aangetrokken gevoelen door de zoogenaamd geavanceerde begrippen, in hun ijver voor de liberale zaak verkoelen, en reeds daar door de kracht der tegenpartij versterken of wel, e» dat gevaar is geenszibs denk beeldig als hulptroepen dienst doen in het vijandelijke kamp. Vau den kant der anti revolutionairen wordt die bijstand niet ver smaad zelfs trachten zij dien uit te lokken door van hun zijde stembusdiensten te be wijzen alweer met het eenig doelom den „liberalist” ten onder te brengen. Of is het misschien onopgemerkt geblevendat in Amsterdamtrots het onmetehjk verschil in politieke beginselende radicale candi- daten voor een zetel in den gemeenteraad hebben getriomfeerd door de medewerking van de partij van „De Standaard”, onder het in dat blad uitgedrukte voorwendsel dat dit de eenige kans was om op het stadhuis de stem der, waarheid te doen hooren Het genoemde blad wist zeer goed wat het deedde eene dienst is de andere waarden als het eens mocht gebeuren dat hier of daar, waar de radicalen over een niet te versmaden stemmental te be schikken hebben, een liberaal met een candidaat der vereenigde rechterzijde in herstemming komt, ook do derde in het bondgenootschap zal treden om de over winning te verzekeren. Radicaal zijn is voor het overige zoo heel moeielijk niet, en voor een radicaal pro gramma aanhangers te winnen is niet meer dan een quaestie van welsprekendheid. Men behoeft slechts allerlei hervormingen in uitzicht te stellen, zonder angstvallig te onderzoeken of zij wezenlijk uitvoerbaar zyn en in het belang van het vaderland en van de maatschappij zullen zijn; ontevredenen van allerlei soort zullen zich er onmiddel- lijk vóór verklaren. Op de gevolgen komt bet minder aan. Stelt gij daartegenover den eischalleen die veranderingen tot stand te zien brengen waarvan de uitkomsten te berekenen zijn op grond van de ervaringen, die het verleden aanbiedt; slechts dan in te grypon in de vryo beweging der maat schappelijke krachtenals men zeker is daarmee geen grooter kwaad in het aanzijn te zullen roepes dat hetgeen men er door wil bestrijden; geen sprongen te doen in het donker, geen maatregelen te nemen waarop men later zal moeten terugkomen, wanneer blijkt hoezeer meu zich omtrent de gevolgen heeft vergist,ja, dan houdt men u voor een achterblijver, of voor iemand die vreest zich aan koud water te zullen branden. En de menigte juicht den voortvarenden hervormer toe, die in een punt des tijds alles zal terecht brengen wat naar zijn bescheiden meening onbe staanbaar is met de eisoben eener vooruit strevende politiek. Dat de liberale party inderdaad vooruit gale wijze aan geld te komen, heeft nog weer eens eau kunstmiddeltje bedacht om in den dadelïjken geldnöod te voorzleh, door met medewerking van de Rijksbank het papieren geld met eenige millioenen te vermeerderen. De Kamer van afgevaar digden vereenigde zich met 137 tegen 74 stemmen met de bedoelde overeenkomst. Een bende roovers op Turkscli gebied volgens berichten uit Constantinopel waren het Grieken hebben met ongeloofelijke brutaliteit een spoortrein tusschen Sinekli en Tcherkesskeni doen ontsporen, geroofd wat te rooven viel en een geheel Duitsch reisgezelschapwaaronder de Berlijnsche bankier Israël, als gevangen medegevoerd. Zij stelden brutaalweg een losprijs van 200.000 francs op de vrijlating dier gevan genen, en op de vordering van Duitschland heeft de Portehoewel niet te ruim van kas, dat sommetje bijeengegaard om geen moeielijkheden te krijgen. Geen meeval lertje dus' Het nieuwe Portugeesche Ministerie heeft zijne entrée gedaan in de Kamer van afge vaardigden en werd gunstig ontvangen. In ’t algemeen verbetert de toestand daar. De Brazlllaansche Regeering heeft, naar men berichtveertig in Brazilië gevestigde Russische kolonisten voor hare rekening naar Rusland gezonden om hunne vroe gere landgenooten tot landverhuizing op te wekken. Kij doet dit, omdat het Russi sche postbestuur alle brieven van naar Brazilië verhuisde personen opent en ze vernietigt, wanneer zij aansporingen tot landverhuizing bevatten. In Engeland heeft men hier en daar, grootendeels uit liefhebberij, postkoets- of diligence diefisten op touw(J gezet Met een dezer voertuigen, bespannen met vier paar den, dienstdoende tusschen Londen en Dor king, gebeurde een eigenaardig ongeluk. Men ontmoette twee wielrijders, waarvan de twee voorste paarden zóó hevig schrok ken, dat zij over de sloot langs den weg sprongen en zich vastwerkten in eene hei ning, gemaakt van het bekende afschuwe lijke, puntige ijzerdraad. Het rijtuig trok ken zy in de sloot en de reizigers bevonden zich, eer zij het zelf wisten, op het naast liggende weiland. Niemand had zich erg bezeerd, en het geval liep dus vrij goed af, doch minder goed, gezien van het stand punt der paardenliefhebbers, want de ver schrikte dieren hadden in het puntige ras terwerk leelyke wonden opgeloopen. Dit ongeluk heeft in de Engelsche bla den veel geschrijf teweeggebrachtwaarin eenerzijds de behoefte betoogd wordt aan voorschriften op of liever tegen het bezigen van rij wielen op druk bereden wegen en anderzijds gewezen wordt op het afkeur- bare van de afrastering met puntig ijzer draad, zoo gevaarlijk voor mensch en dier, van landerijen, aan de groote heerwegen palende. Het stoffelijk overschot van baron Drais, die door velen voor den uitvinder van den tweewieler wordt gehoudenis önlangs van zijn bescheiden rustplaats, waar het ruim dertig jaren lag, overgebracht naar Karls ruhe en begraven onder de daar rustende beroemde mannen. In den lykstoet reden ongeveer 400 wielrijders en rijders op twee- wielers van allerlei soort, in de uniform der clubs, waartoe zij behoorden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis van alle zich in deze gemeente bevindende Verlof gangers der Militie te land, der lichtingen 1885, 1886, 1887, 1£88, 1889 en 1890, die vóór den Isten April dezes jaars in het genot zijn gesteld van onbepaald ver lof, dat het jaarlyksch onderzoek over hen zal plaats hebben alhier op Donderdag 11 Juni a. s, des middags 12 uur. Alleen zijn hiervan uitgezonderd de ver lofgangers die in de maand Juni e. k. in werkelijken dienst moeten komen. Bchoonhovzm, 5 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. GREUP, L-Burg. De Secretaris H. G. GEELHOED. 1 uur, op het RAADHUIS gelegenheid ge geven zal worden tot koatelooze Inenting en llerinenting. Schoonhoven, Juni 1891. Burgemeester en De VOORZITTER van den Raad der ge meente Schoonhoven maakt bekend, dat op Dinsdag 9 Juni 1891 eene verkie zing zal gehouden worden voor één Lid van de Staten Veneraal, en zulks tengevolge van periodieke aftreding. Het Stembureau wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uur. Bohoohhovkh, 30 Mei 1891. e De Voorzitter voornoemd P. ÖREUP. Bij Kon. besluit is fcfehoemd tot Burgemeester van Stolwijk J. C. Kroon, secretaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is benoemd tot substituut-griffier bij de arr.-rechtbank te ’s Gravenhage jhr. mr. W. C. Quarles van Ufförd, thans substituut-griffier bij de arr.-rechtbank te Dordrecht. Bij kon. besluit is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in de boofdkiesdistricten BrielleHelder, Dokkum, Goes, Hontenisse, Oostburg en Zieriksee, op Dinsdag* 9 Juni in te leveren, zullen geopend worden op Donderdag 11 Juni. De heer J. C. Van Hattum to Sliedrecht heeft ter willé van de eenheid ip de liberale party in het district Honte nisse, niettegenstaande hij de meeste stem men op zich vereenigde, voor de hem aan geboden candidatuur bedankt. Vermoedelyk zullen binne.i- kort gereed zijn de aan 's rijks munt nieuw vervaardigde stempels voor het tiengulden stuk met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina, terwijl de stempel voor de zilveren pasmunt in het najaar zal gereed komen. Het voornemen bestaat om op het zegelpapier, dat aan het algemeen ze- gelkantoor wordt vervaardigd, het rykswa pen zoowel als de waarde-aanduiding voor te stellen in wit op een gekleurd grondvlak. Aan de stempelsnijders is de vervaardiging opgedragen van twee stalen proefstempels, waarin verschillende blokjes, aanwijzende het bedrag van het zegel, kannen aango- bracht worden. KOSTELOZE Inenting en Herinenting. Ter voldoening aan artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 134) ma ken Burgemeester en Wethouders van Schoonhoven bekend, dat op den eersten Zaterdag van elke maanddes namiddags Na deze meer algemeene beschouwingen oen enkel woord over de liberale candidatu- ren. Veel behoeven wij er niet van te zeg gen de kiezers hebben in hun omgeving genoeg vernomen om te weten „waar het om te doen is”. De kiesvereenigiugen in bet district Bodegraven hebben den heer Bastert geproclameerd, een keuze, die wij toejui chen. De heer Bastert, vroeger afge vaardigde voor Utrecht, heeft steeds de liberale vaan hooggehouden; zijn verleden is een waarborg voor hetgeen in de toe komst van hem te verwachten is. De door hem afgelegde verklaringdat hij zich met den geest en de strekking van het manifest der liberale Unie kan vereenigen geeft ons zekerheiddat politieke hervormingen in hem een ijverigen medewerker zullen vin den. Grondig bekend met verschillende takken onzer industrie, zal ook de bevor dering der volkswelvaart door hem steeds voor oogen gehouden warden. Gouda stelt den heer Boogaerdt te Krimpen. Voor de kiezers geen vreemde ling. In het district zelf woonachtig, is hij met de plaatselijke belangen volkomen ver trouwd. Van zijne veelzydige bekwaamheid en zijne gave om helder en duidelijk zyne gedachten uiteen te zettengaf hij meer malen, ook in zijne betrekking als voorzitter der liberale kiesvereeniging, blijk Hem een mandaat verzekeren is het vaderland een dienst bewijzen. In Gorinchem komen de liberalen in het strijdperk met den beer Tak. De kie zers hebben zich kunnen overtuigen dat hij een man is van echt vrijzinnige begin selen, die in de vertegenwoordiging een waardige plaats zal innemen. In het debat slagvaardig en heldor, bewees hij bij zijn publiek optreden volkomen op de hoogte te zijn van de behoeften van onzen tijd. Bij uitstek gelukkig mag ook de candi- datuur in het district Sliedrecht ge noemd worden. De naam van den heer Jan Leis is meer waard dan een lang betoog; wie kent niet den alzydig-ontwik- kelden industrieel, beschikkende over een schat van ervaring, den man uit één stuk, wiens vrijzinnige denkbeelden den toets van alle critiek kunnen doorstaan? Eindelijk hebben we nog te rekenen met het district Wijk-bij-Duurstede, waar de liberalen niet zonder hoop op goed gevolg zullen beproeven den clericalen leider Dr. Schaepman door een Afgevaardigde hun ner richting te vervangen. Een candidaat als de heer De Beaufort, van wiens groote bekwaamheden en vrijzinnige begin selen ieder is doordrongen, voert de goede kansen tot een maximum. Laat niemand der onzen achterblijven. Nu of nooit zij onze leuze. Onthouding 'ware een smaad voor het vaderland, welks hoogste belangen bij dezen vreedzamen strijd betrokken zyn. Met volle overtuiging wekken wy op, De liberale partij heeft in den laatsten tijd heel wat moeten hooren; indien de helft van de tegen baar ingebrachte be schuldigingen waar kon zyn, dan mocht zij maar willen dat haar geschiedenis nimmer werd geschreven. Toch heelt zij alle reden om een toe komstig oordeel niet te duchten. Partyleu zen gaan voorbyen nieuwe toestanden zullen ook nieuwe groepeeringen doen ont staan. Dan zal het oogenblik daar zyn, om een onbevangen blik te slaan in het verleden der partyen, die thans elkander bet overwicht betwisten, en zelfs de fou ten door do onzen begaan, zullen niet beletten dat erkend wordt, dat een delijke en regelmatige ontwikkeling onzer staatsinstellingen, verheffing van het zede lijk en stoffelijk peil der nfttie, steeds het doel is geweest, door de stryders onderdo vryzinnige banier beoogd. Veel tegenkanting te ondervinden is voor het overige meer het lot dergeuen, die het goede willenen als dan de tegenstanders zich vereenigen om den gebate, dien elk hunner als den sterkere vreestgezamenlijk in de engte te dry ven, dan is een buiten gewone krachtsinspanning noodig om over winnaar te bljjven. Over het samengaan van Rome en Dordt In het district GOUDA den Heer Wethouder te Krimpen a/d Lek. In het district GORINCHEM den Heer Landbouwer en Industriëel te

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1