>EN, N’. 1171. 1891. Zaterdag 13 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht pikanten 1ST, ffecten, «K, H DRAAT, ERU, 1OVEIM. Koeksoorten. GEMBER- en Melkerij. INDEN HDE, iQT L. H. DIEPEN- van Notaris BODDE ig 12 Juni 1891, 8. T IRIIMC I /ERKOOPING it, iïo. Officiëele Kennisgevingen. r de, KOEK. ra k 1LAND, la v.v., H, 1891. - n Hooiland. VERKIEZING (Herstemming). BINNENLAND. INKWARTIERINGS-LIJST. BUITENLAND. Overzicht. UI ISLAG DER VERKIEZING PUBLICATIE. SCHUTTERIJ. Iets over Landbouwcrediet. COLLECTE. A De re, zachte cht vestigen. rg- litenland. ave naar keuze ;eert WISSELS I ite van 2‘ pOt. van rolongatierente bagger «vork in en S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. Gemeente SCHOONHOVEN. aeren BODDE voor- ie Ameide. ris BODDE teMeer- 1 19. Juni 1891, C 416. esc hade. Ids waar dige ETSOHE itiën voor Winke- SCHOONHOVEBSCHE GOMT. uur en des n Zondag, oezicht AAL, Notaris. >man. 391verhuren: DIACONIE-ARMEN en A. P. H A. DE JACs. OOK en .’DAGEN: 6.45 vm., 5.00 nm. 9.20 8.00 i A. GASTELEIJN c zal op Z a t n r- 3. Junij 189 1, ure, ten huize van isteld om erals een gunstige ge- ...Ua aanboodeen hoekje land bij ■VRAAGO: de hoogte is van >r letter S, aan de BENTUM Zoom eens of by ge- voornoemd LEÜP. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. den onder en Tienhoven, teer L. H. DIEPEN- n Gorinchem. JLKEÜWIJK, qjk. sendam, f29.550; het verrichten van op het des na- De VOORZITTER van den Raad der Ge meente Schoonhoven maakt bekend, dat op Dinsdag 23 Juni 1891 eene verkiezing zal gehouden worden voor één Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het stembureau wordt gehouden Raadhuis, van des voormiddags 9- tot middags 5 uur. Schoonhoven, 13 Juni 1891. De Voorzitter P. GR1 eeren BODDE voor- te Ameide. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, ter standplaats do gemeente Oapelle aan den IJselJ. H. Mullercand.-notarjs te Meerkerk. Bij kon. besluit is benoemdtot notaris binnen het arrond. Utrecht, ter standplaats de gemeente Woerden, S. F. De Vries, thans notaris te Waalre. Minister van Binnenl. Za ken overwegendedat herstemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Ka mer van de Staton-Generaal moet plaats hebben in de hoofdkiesdistricten Doetinchem, Eist, Delft, Schiedam, Gouda, Bodegraven, Katwijk, Loosduinen, Alkmaar, Haarlem mermeer, Zaandam, Beverwijk, Middelburg, Breukelen, Wijk-bij-Duurstede, Amersfoort, Franeker, Schoterland, Wolvoga, Bergum, Ommen, Enschedé, Veendam, Winschoten en Groningen, heeft goedgevonden te be palen dat bedoelde herstemming in gemelde hoofdkiesdistricten zal plaats hebben op Dinsdag 23 Juni e. k. De burgemeesters zijn door den heer Minister van Justitie, door tus- schonkomst van de Commissarissen der Koningin uitgenoodigd op te geven of in hunne gemeenten heerlijke jachtrechten bestaan en zoo ja, over welke oppervlakte die zich ongeveer uitstrekkenen hoever van de gelegenheid tot afkoop van zooda nige jachtrechten wordt gebruik gemaakt en of de pogingen tot afkoop daarvan soms met eenig bezwaar te kampen hebben ge had of daarop afstuiten. Aan het ministerie van wa terstaat, handel en nijverheid te ’s Hage is Woensdag o. a. aanbesteed: het onderhoud van de rijksrivierwerken en hun toebehooren op den Boven-Rijn en de Waal, met daartoe noodige leveringen, herstellingen en vernieuwingen, van 1 Juli 1891 tot en met 30 Juni 1892, in 4 per- ceelen. Minste inschrijver o. a. voor: het 2e perceel: J. P. De Groot, Gie- sendam, f28.877; het 3e perceel: J. P. De Groot, Gie- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vnjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven inaken bekend, dat de IN- KWARTlERINbB-LIJBT van af heden, ge durende 14 dagen, op de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Schoonhoven, 13 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. GREUP, L -Burg. De Secretaris, II. G. GEELHOED. (r.) 22fl7; C. V. Gerritsen (r.) 2416, Dr. V. Bruinsma (v.) 2063, Dr. H. J. A. M. Schaepman (k.) 2477, Mr. D. P. D. Fa bius (a. r.) 2519, B. R. F. van Vlymen (k 1233, Dr. P. J. F. Vermeulen (k.) 1249, Mr. J. A. N. Travaglino (k.) 1256 en F. Domela Nieuwenhuis (s. d.) 759 st. Brielle. Uitgebracht 2466 st. Herkozen Mr. G. J. Goekoop (1.) met 1415 st. H. Seret (a. r.) bekwam 1027 at. Dokkum. Uitgebracht 2685 st. Her kozen Mr. U. H. Huber (a. r. en k.) met 1363 st. Mr. A. Kerdyk (1.) bekwam 1174 en J. Stoffel (v.) 143 st. Goes. Uitgebracht 2892 st. Herkozen Mr. L. W. C. Keucbenius (a. r.) met 1561 st. J. H. C. Heyse (1.) bekwam 1173 en Mr. B. M. Bahlman (k.) 129 st. Helder. Uitgebracht 1417 at. Herkozen 8? T. Land (1.) met 1044 st. H. W. van Marie (a. r.) bekwam 281 st. Hontenisse. Uitgebracht 2861 geldige st. Herstemming tusschen Mr. F. J. F. M. Walter (k.) met 1361 en Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort (a. r.) met 939 st. Mr. J. G. van Deinse (1.) bekwam 545 st. Oostburg. Uitgebracht 2773 st. Ge kozen Mr. P. C. J. Hennequin (1.) met 1420 st. N. Glinderman (a. r.) bekwam 1046 en Mr. L. Stevens (k.) 210 st. Zierikzee. Uitgebracht 2854 st. Her kozen J. J. van Kerkwijk (1.) met 1854 st. Mr. D. P. D. Fabius (a. r.) bekwam 990 st. Thans is de uitslag der verkiezingen in allo districten bekend. Het aantal herstemmingen is 26waarvan 3 tusschen aftredende Katholieken en liberalen (Wijk-bij-Duurstede, Haarlemmermeer en Deu- tichem)4 tusschen aftredende liberalen en anti revolutionairen (Groningen, Franeker, Alkmaar en Veendam), 2 tusschen aftredende liberalen en radicalen (Zaandam en Winschoten), 3 tusschen aftreduqAe liberalen en katholieken (Breukelen, Enschedé en Beverwjjk), 8 tusschen aftredende anti-revolutionairen en liberalen (Middelburg, Gouda, Bodegraven, Amersfoort, Schiedam, Delft, Bergum en Ommen), 2 tusschen aftredende anti revolutionairen en katholieken (Eist en Katwijk), 2 tusschen aftr. katholieken en anti-rev. (Honte nisse en Loosduinen), een tusschen den aftre denden sociaal-democraat en een radicaal (cand. der liberalen) (Schoterland), een tusschen een anti-revolutionair en een liberaal (Wolyega thans anti-revolutionair). Eén katholiek lid is tweemaal gekozen (voor Waalwjjk en Eindhoven), 4 gekozen liberalen zjjn in herstemming (in Veendam, Middelburg, Delft en Schiedam). Gewonnen heeft alleen de liberale party nl. 1 zetel op de conservatieven in Den Haag, en op de anti-revolutionairen 1 zetel in Den Haag, 1 in Ridderkerk, 1 in Lochem 1 in Zutphen en 1 in Oostburg. Brengen de herstemmingen geen verandering dan zal de nieuwe Kamer bestaan uit 50 libe ralen (thans 44), 23 anti revolutionairen (thans 28)26 katholieken (thans 26) en 1 sooiaal-demo- oraat (als thans). De conservatieve partjj is verdwenen. dienst moet betaald worden**‘«n do man die als tusschenpersoon optreedt in de ver houding van den geldschieter tot den kapi- taalgebruikerheeft aanspraak op belooning. Al die kleintjes maken, wanneer hetzelfde kapitaal wat dikwijls van gebruiker verwis selt één groote. De boer kan ook, gelijk ieder ander, hypotheek nemen op zijn bezittingen. Ook dat is een dure manier. Van dergelijke overeenkomsten heft de Staat een belasting als de te ruime belooning voor de geringe moeite die hij zich heeft te getroosten om de rechtsgeldigheid te verzekeren. Het streven van onzen tijd is, den kapi taalbezitter met den gebruiker in recht- streeksche verbinding te brengenzonder de altijd kostbare tusschenkomst van derden. En wanneer men het nu zoo weet in te richten, dat de kapitalen uitsluitend worden dienstbaar gemaakt aan bot landbouwbe drijf, zoodat alle denkbeeld van specula tieve ondernemingen op ander gebied van de zaak verwijderd worden gehoudendan is de meest mogelijke zekerheid verkregen, dat men niet op het dekken van risico’s behoeft te rekenenzoodat de rentevoet op het laagstedus voor den gebruiker minst bezwarend cijfer kan blijven. De meest practische weg, de weg der toekomst, is die van de coöperatie. Ieder landbouwer, die geld te plaatsen heeft, stelle het niet in handen van een kassier, doch plaatse het in> zijn eigen spaar- en voorschotbank daarheen begeeft zich ieder die geld wil gebruiken. De eerste ontvangt een iets lagere rente, het verschil kan gering zijn, dan van den laatste gevor derd wordt; dat verschil vormt het inko men der bankwaaruit de administratie kosten bestreden en een reservefondsje gekweekt worden. Als de boeren hun belangen goed be grepen zouden zij reeds langde krachtigste pogingen in het werk hebWn gesteld om zoodanige regeling, die voor beide partijen voordeelig is, tot stand te brengen. Men leest vaak van ongelukjes die op financieel gebied hebben plaats gehad, en gewoonlijk wordt er dan bijgevoegddat tal van land bouwers het kind van de rekening zijn geworden. Natuurlijk, als zij zich niet in staat gevoelenhun eigen gelden te be- heeren, maken zij zich afhankelijk van anderen. quaestieof we moeten hebben één centrale landbouwbank met filialen in do onderscheiden gewestendan wel of in elk district een zelfstandige inrichting van dien aard moet bestaan, achten wij van onder geschikt belang. Alleen wenschen we met nadruk de aandacht te vestigen op een onderwerp, waarbij de bloei van den va- derlandschen landbouw in hooge mate is betrokken. De werkstaking te Londen Engeland duurt nog steeds voort. Het omnibusver- keer staat zoo goed als stil, terwijl de koetsiers en conducteurs, die niet aan de werkstaking wilden deelnemen en op ge wonen tijd op hun post waren daarin wer den bemoeielïjkt door de verschillende werk stakers aan wier hoofd Tom Mann en John Burns genoemd worden. De laatste werd in hechtenis genomen, doch later weer op vrije voeten gesteld. De eischen der werkstakers zijn de vol gende n.l. een werkdag van niet meer dan 12 uur per dag, om de 14 dagen één dag vrij en loonsverhooging. De maatschappijen zijn echter niet van plan al deze eischen in te willigen. Slechts wenschen *ze eenen werkdag van „gemiddeld" 12 uur in te voeren en vermindering van dagloon. Er wordt echter volstrekt geen genoegen mede ge nomen en daarom zal de werkstaking nog wel wat voortduren. Het personeel eischt in elk geval bij den werkdag van 12 uur, één dag vrij om de 14 dagen, al blijft het loon dan hetzelfde. Hoe stil het op de straten is, als een maal de menschen, die voor eabs betalen kunnen, weg zijn, bleek my wel het meest hieruit, dat Maandag-avond te 6 uren straat jongens zich op rolschaatsen vermaakten op het asphalt van Cheapside en Moorgate Street, terwijl zij anders zich met zijstraatjes moeten vergenoegen. Liverpoolstreet, een voornaam eindstation voor vele omnibusroutes, zag er heden uiterst doodsch uit, maar de winkeliers beklagen zich niet, want de passagiers, die anders eenvoudig langs de winkels gereden wor den, blijven thans hier en daar stilstaan om de uitgestalde waren te bekijken. De politie, die met de regeling van het verkeer belast is, had een zeer gemakkelijke taak te vervullen door het gemis der omnibussen. In het vorig overzicht werd gemelddat de overeenkomst tusschen Engeland en Por tugal eerst te Lissabon moest geteekend worden. Met 105 tegen 10 stemmen hebben de Portugeesche Cortes die overeenkomst met Engeland betreffende Afrika bekrach tigd. De heer Ferreina Dalmeida, lid der Cortes, heeft het voornemen te kennen I gegeven om een wetsontwerp in te dienen, toh doel hebbende don verkoop van de koloniën met uitzondering van Angola 8t. Thomas, Prinseneilanden de Kaapver- dische eilanden en de opbrengst te doen die nen tot vermindering der openbare schuld. Door verscheidene leden der Cortes moet dit voorstel zijn gesteund. Uit Italië meldt men dat de Minister Luzzatti verklaard heeft, dat het „te kort”, dank zij de bezuinigingen, van 36 tot op 5 millioen gedaald is. Drie duizend lire wer den gezonden aan de slachtoffers van den orkaan in de Susavallei in Piemont. De toestand der financiën veroorloofde den Mi nister van Binnenlandsche Zaken niet, meer te zenden Eene hevige aardbeving werd dezer da gen op verschillende plaatsen in Italië ge voeld, o. a. in Venetië en Milaan, waar echter geen schade werd aangericht. Te Verona en eenige andere plaatsen kwamen vele menschen om het leven en stortten eenige buizen in. Op die aardbevingen is een uitbarsting van den Vesuvius gevolgd, waarbij een nieuwe krater gedurende drie uur een vuurzee uit wierp de oude krater rookte inmiddels niet. De Czar van llualand is voornemens om, als hij dezen zomer een reisje naar Londen gaat maken, ook even Parijs aan te doen. Dat bezoek zou dan een soort van aanhangsel worden! De Czar moet zeer verontwaardigd zijn over de ruwe be handelingen waaraan de Joden zijn bloot gesteld geworden. Toen Grootvorst Sergius, de nieuwe gouverneur van Moskou, zijnen broeder, den Czar, hiervan verslag deed, was deze woedend, dat zijne bevelen, dat de Joden langzamerhand en na afwikkeling van hunne zakende stad zouden verlaten niet waren opgevolgd. Dagelijks worden gemiddeld 100 passen afgegeven voor Joden dienaar Palestina gaan, terwijl de 14-daag- eche uiailbooten naar Bosphorus en Alexan- drië telkens een 500 i» 6u0 Israëlieton ver voeren. De landverhuizing duurt dus nog steeds voort. Men kan zich nu eene kleine voorstelling maken van het groot aantal Joden, die in Rusland huisvestten. Er is thans ook een plan tot het vestigen van Israëlieten in den Congo-Vrijstaat. Zaterdag zyn reeds 50 Israëlietisché ge zinnen, vluchtelingen van Corfu, naar Boma vertrokken. Stanley heeft, gelijk men weet, in een gesprek met een zijner vele interviewers verklaard, dat Israëlioten-koloniën in Mid- de.i-Afrika, naar zijn oordeel, veel kans van slagen hebben. De Chineezen hebben het nog steeds op de vreemdelingen gemunt. Te Wu-Nieh vielen wederom ernstige ongeregeldheden voor. Een tolbeambte en een zendeling werden om het leven gebracht door de inlandersdie daarbij nog verscheidene huizen in brand staken. Op Haïti gaat het ook allesbehalve kalm toe. De President Hyppolite heeft het bevel uitgevaardigd, alle personen die op straat ontmoet werden, dood te schieten. Soldaten en politie schoten daarom maar in ’t wilde neer. De oud-Minister van financiën werd gevangen genomen en een koopman, Kegant genaamd, verwond. In Port-au-Prince, de hoofdstad van genoemd eiland, werl dus een waar bloedbad aan gericht. Er heerscht daar groote versla genheid onder de bevolking; do zaken staan stil. Het is te hopen, dat er eens een weinig orde gebracht wordt in die Neger-Republiek. In den nieuwen „Pullman-luxetrein", voor het verkeer over het AmerikHanscho vas teland van den Atlantischen naar den Stillen Oceaan, wordt het den reizigers zoo aan genaam mogelijk gemaakt, volgens een be schrijving in the Sun. Die trein bestaat uit woon- en slaap- waggons mot galerijen, een eetwaggon, een rooksalon, een badkamer, een toiletkamertje, een café enz. De slaapwaggons bestaan uit twaalf afdeelingen als scheepskooien voor twee personen en twee algemeene vertrekken, bij een van welke een badka mer voor vrouwen is. In de eetkamer is aan vier tafels plaats voor veertig personen. Er is ook een „uitzicht waggonrondom van glasen met zeer gemakkelijke zitplaatsen. Ook vindon de reizigers er in een klein bureau een schrijver, die hun do moeite van het briefschrijven bespaart en wat zij dicteeren met een schrijlmachine op het papier brengt. Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op Dinsdag 9 Juni 1891. Amsterdam. Uitgebracht 13379 geldige st. Herkozen Mr. W. H. de Beaufort (1.) met 7078, JT. Cremer (1.) 7681Mr. .1GGleich- man (1.) 6862, Mr. A. F. K. Hartogh (1.) 7347, B. H. Heldt (1.) 8721, Mr. A. Ker- dyk (1.) 7452, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg (1.) 7172 en Mr. J. 1’. R. Tak van Poortvliet (1.) 7234 st. Gekozen Mr. J. A. Levy (1.) met 7011 st. H. Tindal (r.) bekwam 2754, Mr. W. Heineken (r.) 2385, Mr. M. W. F. Treub notaris gesteld legenheid zich te koopen. Zoo’n toestand is nu wel idyllischwan neer men althans niet te veel let op de personen wien de fortuin niet gunstig was en die, ondanks hun vlijt, op lagerwal ge raakten, maar hij beantwoordt volstrekt niet meer aan de tegenwoordige verhou dingen. Andere tijden, andere zeden. Het is eigenaardig, hoe verbazend veel er in onze dagen gewerkt wordt met ander mans geld. Voorheen begreep men zoo niet, hoe voordeelig dat vaak zijn kanals men het met verstandig overleg doet. Als iemand kans ziet, om bij aanwending van een kapi taaltje van honderd gulden er in een jaar tien te verdienendan is het bitter onge lukkig, als hij toevallig die honderd niet heeftmaar dat laatste kan iedereen ge- makkelijk overkomen. Minder erg wordt de zaakals er een ander in de nabijheid isdie zegtKomaan dat treft goed ik heb juist honderd gulden liggendie ik op dit oogenblik niet behoef te gebruiken. Ga er uw gang mee, en geef ze mij over een jaar terug met de gewone rente. Dan zijn er twee geholpende man die bet geld beschikbaar stelt zoowel als die het gebruikt om er winst mee te behalen. Er bestaat in ons land nog een allerzotst idéé, dat, wie geld van een ander leent en daarvoor intrest betaaltvan dien ander in zekere mate afhankelijk is, althans hem naar de oogen moet zien. Het omgekeerde zou ook onzinnig zyn, maar er zou toch meer grond voor bestaan. Als men u helpt om uw geld productief te maken, dan wordt u een dienst bewezen waarvoor ge nu wel niet gloeiende betuigingen van erkentelijk heid hebt af te stekendoch die evengoed past in het kader der maatschappelijke voor- deelen als al het anderedat gij als lid der samenleving geniet. Het kapitaal verkrijgt alleen waarde, doordien het als arbeids middel kan worden aangewenddat wil zeggenom nieuwen maatschappelijken rijkdom te scheppen die dan op een bil lijke manier behoort verdeeld te worden tusschen beide partijen als belanghebbenden: den geldschieter en den kapitaalgebruiker. Maar men vertrouwt zijn geld zoo maar niet toe aan den eersten den beste; er behoort voldoende zekerheid te bestaan het te zijner tijd terug te krijgen. Men moet in den leener vertrouwen stellen, of, zooals dat gewoonlyk wordt genoemdhij moet crediet hebben. Dat crediet kan op onder scheiden gronden rusten. Als ik iemand van zeer nabij ken als een man van karakter, van onkreukbare eerlijkheiddan is het geen waagstuk hem een som gelds toe te vertrou wen zonder andere waarborgen dan een schrifteiijk ontvangbewijs, althans wanneer die som niet gaat boven zeker bedrag, overeenkomstig zyn maatschappelijke posi tie. Heeft hij bezittingen, die hij als onder pand stelt, dan wordt de zaak gemakkely- ker; zijn er andere personen, die zich borg voor hem stellenvan wie men met genoeg zame zekerheid kan aannemen, dat zij de verplichtingen van den eerste gestand zul len doen, als deze in gebreke mocht blyven, dan is ook alles in orde. Er is nog een vierde geval denkbaarnamelijk dat een vereeniging van een groot aantal personen zich gezamenlijk en elk voor zich verant woordelijk stellen voor de schulden van een hunner. Op dit beginsel rusten de coöperatieve voorschotkassenindertijd door Schultze-Delitsch in het leven geroepen en die in Duitschland ruime toepassing hebben gevondenmaar in ons vaderland minder welig opwassen. Wij hebben de bijzondere eigenschap, van niet over één nacht ijs te gaan, en hechten zeer aan persoonlijk of zakelyk onderpand. In hoe verre we in dit opzicht de behoedzaamheid te ver drijven laten we thans in het midden. Intusschen heeft het credietwezen door heel de beschaafde wereld de belangrijkste toepassingen verkregen en dankt men daar aan de groote vorderingen op het gebied van handel en nijverheid. Alleen de landbouw heeft er nog niet veel van geprofiteerd. Zooals reeds gezegd is, de meeniug heeft lang geheerscht, dat een boer geen crediet noodig heelt. Ei waarom niet? Is hij ook geen nijverheids man die vaak in de gelegenheid komt door een groote uitgave in eens voor grondver betering vee-aankoop, het aanschafl'en van werktuigenbet inrichten van geschikte gebouwen zijn bedrijf zoodanig te hervor men, dat het in het vervolg veel ruimere winsten oplevert, zoodat hij van het op genomen kapitaal rente kan betalen en termijnen aflosseu en nog wat overhonden als loon voor zijn moeite bovendien De verscherpte concurrentie maakt het noodig, voortbrengselen te leveren van de eerste qualiteitkan men die niet aanbiedendan is het waarlijk beter thuis te blijven. Um dat doel te bereiken, is kapitaal noodig, dat niet ieder voor het grijpen heeft. Nu kan een boer evenals ieder ander geld krijgenals hij er goed voor istegen behoorlijk onderpand is elke kassier, elke notaris bereid het hem te bezorgen. Dat BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven geven, iagevolgp art. 23 der verordening voor de openbare scholen alhier, bjj deze aan Ouden of die ben vervangen kennis, dat op Woensdag 17 Juni a. s., des namiddags van 2 tot 3 uren, op de Secre tarie aangifte zal worden ontvangen van NIEUWE LEERLINGEN, die, na af te loggen admjssie-examen, op de School 3e soort (Hoofd de Heer G. H. Westbboek) wenschen ge plaatst te worden. Schoonhoven, 13 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. GREUP, L -Burg. De Secretaris H. O. GEELHOED. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend: lo. dat de Loting voor do in dit jaar inge schrevenen, geboren in 1866, zal plaats hebben op het Raadhuis, op Maandag 22 Juni 1891, des namiddags 1 uur; 2o. dat op dag en tijd bovengemeld eene Na- loting zal geschieden over de zich sedert de laatste inschrijving alhier gevestigd hebbende Schutter plichtigen; 8o. dat de Alphabetische Ijjst der ingeschre venen die tot de Loting of Na-loting worden toegelaten, ter Gemeente secretarie ter in zage zal liggen van af 15 Juni e. k. Schoonhoven, 13 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. GREUP, L.-Burg. De Secretaris, H. G. GEELHOED. In overoude tijdenwe leven snel tegenwoordig, en vijftig jaren vormen in de hedendaagsche geschiedenis reeds een période van belang, dreef de boer zijn zaakjes ongeveer met zijn eigen geld. Hetzij hij eigenaar was of pachter, hij markte heel rustig zijn producten of liet ze per trekschuit of vrachtwagen naar de naaste stad brengen de opbrengst was voldoende om, gevoegd bij hetgeen weide en akker voor eigen ge bruik opleverden, in zijn bescheiden be hoeften te voorzien. Aan verbeteting van het bedrijf werd niet gedacht; men werkte, gelijk door vele vroegere geslachten was gewerkt, en stelde geen hoogere eischen. Had men met tegenspoeden, zooals misge was of veeverlies te worstelenhet ontbrak niet zelden aan middelen, om die ramp te boven te komende eigengeërfde verkocht een deel van zijn bezit, de pachter zag geen kans wederom op gelijken voet in te huren, en beiden geraakten achteruit. Had men daarentegen een reeks van goede jaren ge hadzoodat er wat meer was verdiend dan voor noodzakelijke uitgaven werd vereischt, noians oerem net uem ie uezurguu. dm dan werd dat meerdere in handen van een is evenwel niet de goedkoopste weg. Iedere BURGEMEESTER' en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de COL LECTE langs de huizen, ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, zal plaats hebben op Donderdag den 18. Juni a. s. Schoonhoven, 13 Juni 1891. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. GREUP, L.-Buq De Secretaris, H. G. GEELHOED.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1