Een Boekje voor iedereen. Braodwaarborgkasten, Geneeskundig Handboekje Café-Chantant Eene groote partij HOUT, Een Melkzaak Graszeisen. Eiken Sloophout, 2 Zilversmidsjongens, Timmermansknecht, vaste Bóeren-Arbeider, i G. FIJiü VAR DRAAT, ADVERTENTIËN. J. W. VERWEIJ, Kleiweg E 46, GOUDA. IJzeren INRIJHEKKEN HOOIHARK. Brandassurantie. ZATERDAG-AVOND 13 JUNI, Wed BLANKEN te Haastrecht, Na afloop BAL. VERKOOPINC. Haastrecht KASTEN, Vrijwillige Vcrkoopingen. te LOPIK, te BENSCHOP, K. EEGDEMAIM, A. J. STUURMAN Te koop aangeboden: Een Kar op veeren, SCHOONHOVEN. Gewone en Fjjne Koeksoorten. ONTBIJTKOEK. TUIN-ALMANAK, lang» het groot «oheepyaartwater tusschen de hoofden en voor den mond van den Rot terdam scben waterweg aan den Hoek van Holland, behoorende tot de werken voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Minste inschryver was: A. Volker Az. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem, voor 900.000 kub. meter voor f720.000; Het voortzetten van^ bagger- en norma- liseeringsworken op het bovendeel der Nieuwe Merwedebegrooting f 167.600. Minste inschrijver was P. A. Bos, Gorin- chem, f150.000. Het onderhoud van de voltooide werken van bet Merwedekauaal van de schutsluizen nabij den St. Anthoniedijk, onder de ge meente Diemen, prov. Noord-Holland, tot de Oude Vecht te Nichtevecht, prov. Utrecht, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amster dam met de Merwede. Minste inschrijver was de heer J. Monster te Vreeswijk voor f 4818. Blijkens ontvangen bericht van den provincialen inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam, is de gemeente Kralingen voor de toepassing der wet op de personeele belasting gerangschikt in de vijfde klasse (gemeenten, wier kom eene bevolking heeft van 12000 tot beneden 17000 zielen). Het feestprogramma voor de ontvangst van den Duitschen Keizer te Amsterdam wordt hoe langer zoo uitge breider eff begint reeds meer vasten vorm te verkrygen. Het is reeds tamelijk zeker, dat een schit terend avondfeest op het IJ er een der voornaamste punten van zal uitmaken. In vereeniging met hetgeen door de roei- en zeilvereenigingen zal gedaan worden, zal het oorlogsfregat „Van Galen", dat zich om zijn bouw en inrichting daarvoor zoo uit nemend leent, van onderen tot boven ge ïllumineerd worden en dan in zijne vurige omgeving een der fraaiste punten vormen. Op het IJ zullen manoeuvres met oorlogs schepen on waterspelen gohouden worden, o. a. bestaande in een gecostumeerd wa- tertournooi, waarbij de elkaar bekampende lansridders in sloepen, voorzien van een plecht op de voorzijde, den strijd tegen elkander zullen aanbinden. Ruitergevechten zullen daarbij mede niet ontbreken, waar voor de geoefendste zwemmers van de stad hunne medewerking reeds hebben toege zegd. Dat zal zeker een aardig gezicht opleveren: die mannen, op daarvoor inge richte houten paarden in het IJ ronddrij vende en met hunne lansen trachtende elka&r uit het zadel te werponl Er bestaan nog vele andere voornemens om hot IJ bij die gelegenheid een recht feestelijk en schit terend aanzien te geven, met de nadere uit werking waarvan men echter nog onledig is. In de bocht van de Heerengracht zullen galjoten gelegd worden, welke de vijf Han- sestedon voorstellen en des avonds verlicht zulleu zijn. Het monument op den Dam zal weder geheel met groen en bloemen versierd en des avonds electrisch verlicht worden. Voor het waarnemen van den dienst al» eerewacht enz.zullen de mariniers te Am sterdam door die uit Rotterdam versterkt worden en de grenadiers en jagers uit 's Gravenhage overkomen. HH. MM. de Keizer en Keizerin van Duitschland zullen den 3den Juli, na het bezoek aan Amsterdameenige uren in Den Haag en Scheveningen doorbrengen en vervolgens per spoortrein naar Rotter dam gaan, aldaar een rijtoer door de stad doen en van daar per jacht vertrekken. HH. MM. Koningin Wilhelmina en de Ko ningin-Regentes zullen het Keizerlijk echt paar uitgeleide doen tot Rotterdam. In het Hoofdkiesdistrict Gouda is het volgende aantal stommen bij de ver kiezing voor een lid van de Tweede Kamer, in de verschillende gemeenten uitgebracht: Aantal Uitgebrachte kiezers, stemmen. Gouda 1173 1052 Boskoop 355 334 Waddingsveen 302 279 Moercapelle 44 40 Moordrecht 144 124 Nieuwerkerk a/d IJsel 145 108 Lekkerkerk 281 253 Krimpen a/d Lek 143 132 Ouderkerk a/d IJsel 195 173 Krimpen a/d IJsel 88 60 Gouderak 115 102 2985 2657 In het Hoofdkiesdistrict Go rinchem is het volgende aantal stemmen by de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer, in de verschillende ge meenten uitgebracht Aantal Uitgebrachte kiezers, stemmen. Gorinchem 879 814 Herwjjnen 123 117 Vuren 76 73 Nederhemeft 59 51 Wijk-en Aalburg 149 130 Veen 60 53 Andel 76 70 Giesen 39) 71 Rijswijk 48 Woudrichem 186 154 Dewerken en Sleeuwjjk 166 150 Werkend .m 168 149 Bchelluinen 42 37 Arkel 90 83 Kedichem 80 73 Heukelum 105 99 ABperen 129 105 Hardingsveld 213 169 Giesen-Nteuwkerk 83 66 Gieöendam 257 207 Molenaarsgraaf 64 54 Hoog-Blokland 69 60 Hoornaar 53 40 Noordeloos 123 109 Nieuwland 54 60 339F 2984" Blijkens het 20ste verslag van de „Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid- Holland", verkreeg zij over 1890 o. a. de volgende subsidiëu: van Moordrecht f 10 van Nieuwerkerk a/d IJsel f 10, van Capolle a/d IJsel fiO, van Krimpen a/d IJsel 110, van Krulingeu f 100 en van Schoonhoven f 10. In het afgeloopen jaar heelt het aantal ingeschreven poliklinisi he ooglijders het cjjl'er 4753 bereikt. Van deze woonden te Rotterdam 8004, in 118 andere gemeenten van Zuid-Holland 1596, in 67 gemeenten van andere provinciën 145, in 8 plaatsen buiten Nederland 8. Uit Gouda werden in 1890 bij de vereeni ging iugeschroven 22 personenuit Am- morstol 1, Berg-Ambacht 6, Boskoop 1, Capolle a/d IJsel 24, Gouderak 1, Kralin gen 142, Krimpen a/d UboI 15, Moor drecht 6, Nieuwerkerk a/d IJsel 3, Ouder kerk a/d IJsel 5Oudewater 1Reeuwijk 1 Schoonhoven 4Waddingsveen 1 en Zeven huizen 3. De directeur der weesinrich ting te Neerbosch heeft over het thans afgesloten boekjaar ruim f 12.000 aan giften en bijdragen minder ontvangen dan het voor gaande jaar. Door wijlen den heer J. Borski is aan de afdeeling Amsterdam der Maat schappij van Weldadigheid een legaat van f 10.000 besproken, belast met vruchtge bruik ten behoeve zijner weduwe, die echter daarvan afstand heeft gedaan. GOUDA, 8 Juni. Toen de stearine-kaar- senfabriek „Gouda" alhier in het jaar 1883 haar 25-jarig bestaan herdacht, werd door de aandeelhouders, op voorstel der directie, een voorzorgskas ten behoeve van de man nelijke beambten en werklieden opgericht, waaraan uit bet reservefonds dadelijk f50.000 werd geschonken de verdeeling had plaats in verhouding van loon en diensttijdieders bedrag werd in boekjes geschreven en deze uitgereikt. Jaarlijks worden die boekjes door de directie bijgehouden, het aandeel in de winst van het afgeloopen jaar inge vuld (lOpCt. der behaalde winst) de rente over het vroegere bedrag en het aandeel in de vervallen posten (een gevolg van vertrokken werklieden) bijgeschreven. Zaterdag-morgen had de uitreiking der boekjes plaats na bijschrijving over het afgeloopen jaar. Een der directeuren, Dr H. IJssel de Schepper, liet de uitreiking voorafgaan door eene mededeeling omtrent den s(and der kas op 1 Mei 1891, waaruit opnieuw blijkt dat de oprichting van deze voorzorgskas een ware weldaad is geweest voor do beambten en werklieden der fabriek. Genoemd bedrag van f 50.000 nam door winstaandeel over de jaren 1883 1890 (het jaar 1884 levorde tengevolge van den grooten brand en de daarop gevolgde stag natie geen winst op), door rente en aandeel in de vervallen posten toe tot eene som van f 195.746,03. De rente a 4 pCt. over de ingeschreven sommen bedraagt f 6909,97. Het te ver doelen bedrag over 1890 is f 20 000, ge lijkstaande met 21^ pCt. over het in dat jaar genoten loon. Aan een drietal per sonen werd het hun toekomende bedrag uitgekeerd wegens hoogen leeftijd of ziekte nl. f 935,86, f 1190,35 en f 1070,18. Met het oog op den strengen winter van dit jaar werd toen aan alle leden der voor zorgskas eene gratificatie uitgekeerd op rekening van hun boekje, doch dit werd niet afgenomen van het hun toekomend bedrag of van de rente, maar van het be drag der „vervallen posten", ontstaan door het vertrek van werklieden. Die gratificaties bedroegen te zamon f 2152 Het bedrag der „vervallen posten" door vertrek van 8 werklieden, (die de overige loden ten goede komen) maken een som van f 3653,52. Sedert het bestaan der voorzorgskas werd ten behoeve van nagelaten weduwen op de spaarbank ingeschreven f 7039,80 J en den leden of hunnen erven uitgekeerd f 9459,23. Om een bewijs te geven hoe aanzienlijk de bedragen zijn, die de werklieden uit de voorzorgskas kunnen ontvangen, laten wij hier volgen de 10 hoogste bedragen: f 2445,40, f 2436,93, f 2852,47, f 2785,93, f 2279,68, f 1902,15, f 2143,16, f 1652,49, f 1729,35 en f 1664,26. Daaruit is alzoo te zien hoe bij voortdurenden bloei der fabriek sommige werklieden een uitstekende, hoogst benijdenswaardige toekomst hebben. De goede zorgen van directie en aandeel houders der fabriek voor hunne werklieden en beambten verdienen dan ook een wel gemeend woord van lof. ♦GORINCHEM, 11 Juni. LI. Maandag zijn hier bij publieke veiling ingezet: drie woon- en winkelhuizen in het Laantje en de Haarstraat, van den heer A. De Swart, in drie perceelen op f11.000; alsmede twee woonhuizen in de Vijfzinnenstraat, van den heer J. M. Ducardus, in twee perceelen op f3200. ♦ALBLASSERWAARD EN YIJFHEEREN- LANDEN, 12 Juni. De handel zoo in kaas als boter was deze week stil; in de prijzen kwam geene verandering. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f22 tot f25,50 per 50 kilo, naar wicht en kwa liteit, goóboter f 0,45weiboter f0,35 per kilo. ♦BENSCHOP, 11 Juni. Tengevolge van do vele regens en het aanhoudende koude weder is het hier op sommige plaatsen met de weilanden treurig gesteld. Er zijn land bouwers, die de koeien in de weide bijvoe deren met gras uit het hooiland en één landbouwer zelfs heeft een zestal koeien uit een laag gelegen weide op stal gezet. Wanneer dit jaar de hooibouw zal beginnen, is onder de tegenwoordige omstandigheden zei Is bp benadering niet op te geven. ♦HAASTRECHT, 11 Juni. Op de markt waren heden-morgen 20 paarden aanwezig. De handel was, wegens gebrek aan koop lieden, niet zeer levendig. De heer C. J. Idenburg heeft gisteren met goed gevolg aan de Academie te Utrecht het tweede natuurkundig examen afgelegd. ♦HOORNAAR, 11 Juni. Sedert de vorige week is de prijs der kaas weder f 0,50 per 60 KG gestegen. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f22,50 k f25,50 per 50 KG. besteed. De herberg „het Raadhuis van Hoor naar" met tuinboomgaard enz., te zamen groot 0.1962 HA., is gisteren bjj publieken afslag, flöü boven den inzet en de ver- hoogiugengemijnd door den heer D. Baron, alhiervoor f 4650. JUTFAAS, 10 Juni. Door deu heer Jan F. Schalij werd heden, namens den heer G. A. baron Van Till te Utrechtaanbe steed: hot afbreken eener bestaande en het opbouwen eener nieuwe landbouwerswoniug in het waterschap Graaf onder de gemeente Jaarsveld. Van de 6 daartoe uitgeuoodigde inschrijvers was do hoogste f 4893, en de laagste f 4573, zijnde de heer 0. De Bruin te Jaarsveld, aan wien het werk is gegund. De begrooting was f4800. LEERDAM, 10 Juni. Verkozen tot lid van den gemeenteraad de heer M. Heijkoop (antir.) met 154 van do 278 geldig uit gebrachte Btemmen. De heer G. Slob (lib.) verkreeg 113 stemmen. ♦LEKKERKERK, 11 Juni. Aan het ver- «lag van den toestand dezer gemeente over 1890, ontleenen wij de volgende bijzonder heden. Blijkens de uitkomsten der jongste tien jarige volkstelling bedroeg de bevolking op 31 December 1890: 1703 mannon, 1677 vrouwen, totaal 3380. Plaatselijke verordeningen werden door den Raad vastgesteld: die op de openbare veiligheid; op de openbare reinheid; op het houden van verlotingen en publieke vermakelijkheden; eene op de verdeeling der gemeente in wijken en het nommeren der huizeneene omtrent het toezicht op en de schouwing over de straten, wegen, buurtstegen, waterleidingen enz eene tot regeling van het toezicht op gebouwen, die, als nadeelig voor de gezondheid, ter bewoning ongeschikt zjjneene op de hef fing van eene belasting onder den naam van straatgeld, waarop de koninklijke goed keuring nog niet is gekomen en een tot heffing en invordering van schoolgeld, goed gekeurd bij Koninklijk besluit. Onder de voornaamste besluiten komen voor: de noodige uitbreiding voor het gewoon lager ouderwijs met de daaraan verbonden klasse voor uitgebreid lager onderwjjs. De belooningen van de genees-, heel- en verloskundigen bedroegenmet inbegrip van de kosten van geneesmiddelen f 1060. Koepokinentingen werden er verricht 125 tegen 76 in 1889. Het personeel van de brandweer wordt telken jare overeenkomstig de plaatselijke verordening herzien; het personeel kwijt zich zoo bij brand, als bij de gewone jaar- lijksche exercitie der spuiten, uitnemend van zijn plicht; bestaande het materieel thans uit 4 spuiten, die zich alle in goe den toestand bevinden; het overige mate rieel bestaat uit dubbele slangen bij iedere spuit, 28 brandemmers, 8 brandbaken, 7 ladders, 3 brandzeilen en 6 toortsendragers, alle in voldoenden staat. Het getal scholen bedroeg aan bet einde van 1890 drie, waarop werkzaam zijn 3 hoofdonderwijzers en 8 onderwijzers of onderwijzeressen. Het getal leerlingen van beide geslachten bedroeg gemiddeld 483, waarvan 147 kos teloos werden ouderwezen. Aan kosten van onderwijs, ingevolge art. 44 der wet van den 17. Aug. 1878 (Staatsblad no. 103) is uitgegeven een bedrag van f 9056,99. Van het herhalings-onderwijs, waaraan tevens landbouwonderwijs was verbonden, hebben in dezen winter slechts 17 leer lingen gebruik gemaakt, terwijl het koste loos werd verstrekt. Aan den toekencursus namen 16 leer lingen deel, waarvan 10 de lessen volgden in het handteekenen en de overige in het bouwkundig teekenen. ♦MEERKERK, 12 Juni. Yan de 155 kiozors namen 1^ Dinsdag 141 deel aan de stemming vóór een lid der Tweede Kamer. De heer P. A. v. Luijt, sedert 1852 hoofd der school alhier, heeft eervol ont slag aangevraagd tegen I Oct. a. s. ♦NIEUWPOORT, 11 Juni Heden ontsliep, na eene korte ongesteldheid, de heor A. Pierhagen, die in verschillende betrekkingen der gemeente diensten heeft bewezen. De overledene had van af 1870 onafgebroken zitting in den gemeenteraadbekleedde sedert 1883 de betrekking van wethouder, was bovendien ambtenaar van den burgerl. stand en vervulde ook de betrekking van zetter voor 's rijks directe belastingen. Als president-notabele bewees hij ook der kerk zijne diensten. Hij bereikte den ouderdom van bjjna 81 jaren. ♦NOORDELOOS, 11 Jun. In de heden ge houden vergadering van ingelanden van den polder Noordzij is tot penningmeester be noemt! de heer H. Van Es. De heor M. A. R. uit Over-Slingeland bevond zich heden te Vianen. Toen hij met een aldaar wonend steenfabrikant naar diens fabriek wilde rijden, werd het paard onderweg Bchichtig. De heer R., uit het rijtuig willende springen bad het ongeluk te vallenwaarbij hem twee wielen over het been gingen, welk lichaamsdeel daar door werd gebroken. Per rijtuig naar zijne woning te O. 8. vervoerdwerd hem door den heer Dr. Van Beokum geneeskundige hulp verleend. §OUDEWATER, 10 Juni. In tegenwoor digheid van het bestuur der landbouwaf- deeling „Oudewater en omstreken" werd in het hótel „de Doelen" door de heeren D. Prins te Dri§brug en J. Mantel te Haarlem mermeer, als inspecteurs, een tweetal run deren gekeurd en waard bevonden in het rundvoestamboek ingeschreven te worden n. 1. eene tweede kalfskoe van den heer A. Van Zeideren te Polsbroek en eene derde kalfskoe van den heer J. Boer Jzn. te Snelrewaard. Mede werd bij die gele genheid gekeurd en ingeschreven een Btier van den veehouder G. Van Schaik te Snel rewaard. De inschrijving van bedoeld twee tal geschiedde krachtens een afdeelingsbe- sluit op kosten van de afdeeling, die van den stier voor rekening van den eigenaar zeiven. Of er dan in deze environs niet veel meer rundvee waard is ingeschreven te worden P Ongetwijfeld, maar zeer vele veehouders hebben do kosten van inschrij ving en het daaraan verbonden verplichte lidmaatschap van het rundveestamboek er niet voor over, te meer daar niet allen het zelfde vee lang genoeg aaneen behouden om van de inschrijving behoorlijk te kunnen profiteeren. Daarbij komt nog ietsTen vorigen jare kwamen nog vorscheidene buitenlanders, vooral Amerikanen, ingeschreven runderen tegen zeer hooge prijzen opkoopen en was er uit een haodelsoogpunt voordeel met de inschrijving te behalen. Nu echter de Ame rikanen zich niet meer laten zien, schijnt de lust om f6,00 inschrjjviugsgeld voor elk stuk vee en daarenboven nog een jaarlijk- Bcho contributie van f 1,50 voor het lid maatschap te betalen, er niet op te zjjn toegenomen. De heer J. Den Ouden, onderwijzer aan de Bijbelschool alhier, is aan eene der gelijke school te Bodegraven benoemd, om den 1. Juli e. k. aldaar zijne betrekking te aanvaarden. 1 ♦POLSBROEK, 12 Juni. Een koopman uit Schoonhoven had jl. Maandag het on geluk een bankbiljet van f 40 te verliezen. Ofschoon nog al bekendheid aan de zaak is gegeven, is bet verlorene tot nu toe niet terecht gekomen. Van de 94 kiezers kwamen jl. Dinsdag 66 ter stembus. ♦STEIN, 11 Juni. De grasverpachting heeft gisteren-avond 625 gulden opgebracht. Dit bedrag is f114 hooger dan in 1890. ♦VL1ST, 9 Juni. De publieke gras ver pachting heeft opgebracht 31 gid. •WILLIGE-LANGERAK, 11 Juni. Op de visscherij alhier zijn van Zondag op Maan dag 11. gevangen 15 zalmen en 1 elft. De heer J. E. K. Van Wijnen, hoofd der school alhier, is benoemd tot lid van de commissie voor het examen van spodel volapiika. WOERDEN, 10 Juni. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 142 partijen prijs van Goudsche le soort f23 h 27,— 2e soort f 19 k 22; Derby f25 per 50 kilo. Handel vlug. Gemengd Nieuws. De Minister van Financiën heeft ter kennis gebracht van de ambte naren der directe belasting en invoerrechten en accijnzen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken dat in omloop zijn nagemaakte muntbiljetten van tien gulden, gemerkt K02772 dd. Sep tember 1878 en voorzien van de handtee- keningGleichman Poortermans en Met. In die biljetten ontbreekt het watermerk, het papier is in den regel van minder goedo qualiteit en de onderdruk aan de voorzijde onduidelijker dan op de echte. Door M. Van D., praktizijn, wonende te Gouda, is den 30 Mei 1.1. uit de jas, die hij droeg, vermist1 fijne zwart lederen portefeuille met overslag en nikkel knipje, twee notitieboekjes en drie taschjes, van binnen rood, inhoudende twee bank biljetten van f25, een bankbiljet van f40 en een muntbiljet van f 10een schuldbe kentenis groot f500ten laste van Bernardus Van Meerbeek, timmerman te Rotterdam, ten behoeve van Kaptejjn te Bodegraven, een onbetaalde quitantie groot f50, ten laBte van W. A. Roeloffs te Rotterdam, geteekend door M Van Dantzig, gedateerd April 1891; een beleenbewijs van een Theisslot, afgegeven aan M. Van D-, door den kassier Goedewaagen te Gouda, en eenige andere papierenbenevens een gou den dasspeldje met diamantjes en een rood steentje bovenop. Hij vermoedt die portefeuille in het koffie huis van Coomans in de Hoofdsteeg te Rotterdam, alwaar het in verband met het bezoek aldaar van HH. MM. de Koninginnen nog al druk was, te zijn kwijt geraakt; hebbende in bedoeld lokaal naast hem ge staan een lange man met een pet opdie verschillende malen voor hem heen naar een stoel gegrepen en hem daarbij eenige malen tegen den rechterschouder of rech- terbovenarm gestooten heeft. De comm. v. politie bjj de 2de afd. te Rotterdam verzoekt aanhouding van het vermiste en bericht. Door den heer Max Eberhardt, ingenieur te Luzern (Zwitserland), is een blandbluschmiddel uitgevonden, dat zoo wel in Zwitserland als in Italië reeds veel opgang heeft gemaakt. Het toestel bestaat uit een pakket, be vattende eene in water oplosbare compo sitie, en een blikken bus waarin eene vloeistof. De inhoud van beide voorwerpen wordt opgelost in een vatwaarin 200 liter water zijn, en iB dan terstond voor het gebruik gereed. Elk hol voorwerp, waarmede het vocht over het brandende voorwerp kan worden geworpen of uitge stort, is geschikt om bij blussching dienst te doen. De vloeistof is onschadelijk en oefent geen nadeeligen invloed uit op brandspuiten of slangen, noch op de ge- bluschte voorwerpen. Dinsdag-namiddag had te Rotterdam op het Exercitie-veld aan de Linker-Rottekade eene proefneming plaats met dit brand- bluBchmiddel, in tegenwoordigheid van den directeur der gemeentewerken, den hoofd commissaris van politie, de hoofden der Rotterdamsche brandweer, een aantal in- dustriëelen, assuradeuren en verdere be langstellenden. Onder persoonlijke leiding van deu uit vinder werd eene reeks van proeven ver toond in steeds grooter wordenden omvang 1 Een in petroleum gedoopt stuk gonje werd in brand gestoken en in een oogen- blik met de in het preparaat bevochtigde handen gebluscht. 2°. Eene met stroo gevulde koffiebaal werd met pretroleum begoten en in brand gestokenmet de handen werd een weinig van het mengsel over de vlammen go- streken en deze onmiddeljjk gedoofd. 3°. Een vat, geheel met teer en petro leum besmeerd en daarmede ten deele ge vuld, werd, in volle vlam staande, met eenen enkelen emmer preparaat gebluscht. 4*. Drie kuilen, respectieveljjk met pek, teer en hars gevuld, werden in brand ge stoken, daarin tot aanwakkering der vlam men petroleum gestort, en toen do hitte het felst en het vuur het krachtigst was, werd dit met eenen enkelen emmer van het bluschmiddel gedoofd. 5°. Een houtstapel, een paar meter hoog, gevuld met bossen stroo, werd met eene belangrijke hoeveelheid petroleum overgoten en toen in brand gestoken. Toen het vuur, door deu stevigen oosten-wind aangeblazen, het hevigst was, stroo en hout ééne brandende massa vertoonden werd de handspuit op het terrein in wer king gesteld, de Btraalpjjp door den heer Eberhardt op den stapel gericht en het werkelijk overweldigende vuur in slechts 6 socondeu gebluscht. Bij opneming bleek dat voor het blusschen hiervan slechts 35 a 40 liter van het mengsel was gebruikt. Eene laatste proef gaf het bewijs, dat voorwerpen, eenmaal met het preparaat gebluscht, veilig opnieuw aan de vlammen kunnen worden blootgesteld; een sterk stroo- vuur had daarop niet de minste uitwerking. Van al de proefnemingen, die in de laatste jaren met verschillende blusch- middelen zijn gedaan, gaf geen enkel zulke verrassende resultaten. Eenvoudig in de toepassing, billijk in prjjs, moet het daarom zijnen weg ook in ons land vinden en verdient de aanschaffing aanbeveling in hotels, fabrieken, op buitenplaatsen, aan boord der schepen enz.eigenlijk in iedere woning: eene meening, die ook gedeeld wordt door de hoofden der brandweer korpsen iu Arasterdam en den Haag. Door den buitengewonen was van het opperwater en den sterken benedenwind, beginnen de buitenwaarden gevaar te loopen om te worden overstroomd. Allerwoge ziet men dan ook met angstigen haast de buitenwaarden maaien en het gras vervoeren, teneinde toch iets te redden, daar de ondervinding heeft geleerd, dat het gras, wanneer er opperwater over is geweest, als booi waardeloos is. De buitengewoon koude weersgesteldheid doet niets groeien, ter wijl de vele regens de weilanden drassig maken, waardoor het vee bovendien veel gras vertrapt. Bij totaal gebrek aan gras in de weilanden hebben vele veehouders het vee reeds in de hooilanden moeten doen, terwijl men in verschillende weiden het vee elders afgemaaid gras moet vooren. Het ziet er voor de veehouders niet roos kleurig uit, daar, hoewel de kaas nog al hoog in prijs is, er wegens de weinige melk veel minder kaas gemaakt kan wor den. Aardappelen en vruchtboomen be loven echter veel. Te Zoetermeer is oen 20-tal schapen dood in de weide gevonden. De pas geschoren dieren waren van koude en door de zware regens omgekomen. Het 3-jarig zoontje van den werkman F. Mulder, met zijn ouders te Kleine Meer (Groningen) op bezoek, wist zich al spelende van den steel eener lange Goudsche'pijp meester te maken en stak deze in deu mond. Het toeval wilde, dat de kleine voorover viel, met het gevolg, dat de steel door den mond tot in de her senen drong. Hoewel de steel dadelijk door den vader werd verwjjderd, is het hoofdje geweldig opgezwollen. Een professor te Gro ningen wiens hulp men inriepmoet verklaard hebbendat de kleine niet zal genezen. In den 8 p aarndammerpold er heeft zich onder de tijdelijk aldaar werk zame en in een schuur verblijf houdende Belgische arbeiders, een geval van pokken in hevigen graad voorgedaan. Waarschjjniyk door minne- wraak gedreven was Woensdag-middag te Amsterdam een jonge man zijn meisje, dat de verkeering met hem had verbroken, in eene wasch- en strijkinrichting in de Bloom- dwarsstraat, waar zij in betrekking was, komen bezoeken. Er ontstond tusschen beiden eene woordenwisseling, die zulk een ernstig karakter verkreeg, dat de teleurge stelde minnaar een revolver te voorschijn haalde en daarmeó op zijn meisje vier schoten loste, waarvan er een haar op do plaats doodde Het lijk werd in een bran card naar het gasthuis vervoerd. Intusschen was door geschreeuw der vrouwen en het misdrijf zelf eene groote menigte voor het huis te hoop geloopen, en toen de recher cheurs Panhorst en Verbeek den jongen man met een rijtuig wilden overbrengen, hadden zjj veel moeite hom tegen de ver ontwaardiging van de menigte te beschermen. Hjj is naar de nieuwe gevangenis aan den Overtoomschenweg gebracht. Te A1 f e n a/d Rijn viel Woens- dag-ochtond een meisje van omstreeks 14 jaar, dat uit den Rijn nabjj de All'ensche brug water'zou scheppen, daarin, en ver dween onmiddellijk in de diepte. Tot heden is het nog niet mogen gelukken het lijk op te visschen. Eene ongehuwde, oude vrouw overleed dezer dagen, in den ouderdom van 77 jaren, in het gasthuis te Goes. Door de diaconie was zjj voor eenige weken uit hare woning vervoerd, omdat zij toch onderstand genoot en ziekelijk was. Niet dan met den grootsten tegenzin geschiedde zulks en het kostte haar hoete tranen. Bjj het opruimen van haar huisraad werd nog een aardig spaarpenninkjo gevonden, tot een bedrag van ruim zes honderd gulden. Nu eerst begreep men waarom zjj zoo met tegenzin hare woning verliet. Tot de overwinning van de liberalen te 's Gravenhage hebben ook voor een goed deel bijgedragen de liberale kiezers elders woonachtig maar hier nog stemgerechtigd, die ten getale van pl. m. 50 door het bestuur der kiesvereeniging 's Gravenhage waren uitgenoodigd om voor de stemming over te komen, aan welk ver zoek velen bereidwillig hebben voldaan. Een „lodger" kwam opzettelijk uit Berlijn herwaarts om te stemmen op de liberalen. Uit Driebergen wordt mede gedeeld, dat een persoon van hoogen loef- tijd, die door lichaamsgebreken niet in staat was de trap, die naar het stembureau voerde, te beklimmen, zich heeft laten dragen, ten einde zjjne burgerplichten te kunnen ver vullen. Te Groningen is proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren J. fi. Van Zeilen (niet kiezer), die op naam van zjjn vader J. J. Van Zeilen (kiezer), een stem briefje in de bus had geworpen. Een vader teSpijkenisseheeft drie zonen en elk van die zonen heeft weêr een zoon, die allen op denzelfden dag verjaren en allen naamgeuooten van hun grootvader zjjn. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 12 Juni. Alhoewel volgens aankondi ging in een onzer vorige nummers de opening van het Protestantsch Militair Te Huis op Woensdag 1.1. zou plaats gehad hebbenis dit door bijzondere omstandig heden moeten worden uitgesteld. De ope ning zal nu, ingevolge de in dit nummer voorkomendo advertentie, geschieden op a. s. Woensdag 17 Juni, des avonds te 7 uren. Naar wij met zekerheid vernemenzal daarbij onder meer genoodigden tegenwoor dig zijn de Generaal-Majoor der Artillerie H. W. Van Marle. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. J. Van Gelder, geboren den 10. Januari 1872, thans woonachtig te Amstordam heeft aldaar met gunstig ge volg het candidaats-examen in de rechts wetenschap afgelegdcum lawk. EEN WOORD AAM Schoonhoven's Ingezetenen. Onder de onmisbare levensbehoeften van den mensoh behoort het water. Doch hetzij men het gebruikt in zjjn gewonen toestand, het*Ü tot bereiding van spjjzen of met an- jlere dranken vermengd, een eerste vereischte is bet, dat het water zooveel mogelijk zuiver iij, bevrijd van dierljjke en andere organische stoffen. Goed drinkwater is eene zaak van het hoogste belang. Waarschjjnljjk is door verontreinigd wator de cholera verbreid en wellicht worden ook andere epidemiëen, zoo als buikloop enz. daardoor voortgeplant. De Smetstof dezer ziekten, in de uitwerpselen aanwezig, dringt met deze in den grond en bereikt het welwater, hetwelk ondanks zijne onzuiverheid niettemin beider en frisch kan blijven. Water uit de rivieren, ook al zjjn Zjj stroomend, bevat in meerdere of mindere mate schadelijke bestanddeelenen kan dus, evenmin als welwater, op den naam van volkomen zuiver aanspraak maken. Onzuiver water kan op verschillende wij zen gezuiverd worden. Doorgaans geschiedt zulks door filtratiewelke alle daarin zwe vende deeltjes doet verdwijnen, en daaren boven, bjj het bezigen van bepaalde stoffen, ook opslorpend werkt op organische en op geloste stoffen. Menig buisgezin is van een dergeljjk filtreertoestel voorzien, doch zjj beantwoorden slechts ten deele aan het doel en zijn bij eenigszins ruim waterverbruik onvoldoende. De wetenschap is ook hierin weder tegemoet gekomen. Men filtreert het water op groote schaal, waardoor zelfs de meest bevolkte gemeenten kunnen ge baat worden, terwijl men daaraan nog zoo danige inrichting heeft verbonden, dat men, door middel van buizenhet gezuiverde water naar alle woningen geleiden kan. Zoodanige inrichting draagt den naam van waterleiding. Reeds sinds 1854 wordt de hoofdstad onzes lands door middel eener waterleiding van voortreffelijk drinkwater voorzien. Het wordt daar aangevoerd uit de duinen nabij Haarlem, van waar het, na gefiltreerd te zjjn, wordt opgevoerd in de stjjgbnis of standpijp, ruim 48 Ned. el hoog, en ulsdau in twee hoofdhuizen, die 22 Ned. mjjl lang zjjn, naar Amsterdam vloeit, waar bet zells de hoogste verdiepingen,der woon huizen kan bereiken. De Rotterdamsche waterleiding voorziet de ingezetenen sedert October 1874 van gezuiverd Maaswater, en na dien tijd zjjn in nagenoeg alle groote gemeenten van ons land dergelijke inrichtingen verrezen, ter- wjjl ook zelfs kleinere, die in bevolking met Schoonhoven gelijk staan, in dat voor recht deelen. Reeds sedert eenige maanden gingen ook hier ter stede stemmen op, om pogingen in het werk te stellen eeno zoodanige in richting te verkrijgen. Een tiental inge zetenen hielden daartoe eene bespreking en vonden bjj hunne overwegingen een kraebtigen steun in het ons zoo plotseling ontvallen hoofd der gemeente. Het kan onzen lezers bekend zijn, tot welke resul taten de bespreking dezer aangelegenheid in eene algemeene vergadering van inge zetenen, door het gemeentebestuur uitge schreven, heeft geleid. Niet iedereen schjjnt van het nut eener waterleiding genoegzaam doordrongen te zijn, en van meer dan eene zijde is de opmerking gemaakt, dat er andere gemeente belangen zijn, die meer den voorrang ver dienen. Eene verbinding aan het spoor wegnet (welke men bierbij op het oog heeft) mag voorzeker voor onze gemeente als eene levensquaestie beschouwd worden, en wie het eenigszins goed meent met het welzijn van de stud zjjuer inwoning, moet al zijne krachten inspannen tot medewerking aan dit schoone doel. Doch onder de pogingen tot voorbereiding dezer zaak, mug toch wel een ander gemeentebelang ter band genomen worden Wanneer Schoonhoven zich een maal in bet bezit van een spoor mag ver heugen, moet zjj toch ook kunnen wijzen op datgene wat in het belang der gezond heid en bet genoegen hater ingezetenen is gedaan en ben, die zich door het genot eener spoorverbinding tot onze stud voelen aangetrokken, niet doen afschrikken door bet gemis van datgene, wat andere gemeonten voor geriefelyks aanbieden Moge de aanleg eener waterleiding voor elk ingezetene nuttig zijn, in het bijzonder is het dat voor de arbeidende klaBso. De woningen der meergegoeden zjjn voor het meerendeel nog van eene pomp voorzien, die der mingegoeden echter nimmer. On bekend met de eischen pan goed drinkwater geBteld, wordt door de laatBten niet zelden gebruikt datgene wat het dichtst onder hun bereik is, in vele gevallon het meest verontreinigde water. En wanneer nu, zoo als de begrooting oauwjjst, de koBten van het waterverbruik uit de waterleiding in de woning eens werkmanB Blechts tien cents per week bedraagt, is bet dan niet de roe ping der eigenaars van zoodanige panden om den aanleg zooveel mogelijk te bevor deren! Wanneer de eigenaar en de huurder de kosten elk voor de helft dragen, is de opoiiering voor beiden toch waarlijk niet te groot. Voor grootere huizon worden de kosten natuurlijk hooger, doch volgens de begroo ting behoeven zells de grootste panden niet meer dan ongeveer i 25 óf 30'sjaars te betalen. En welk voordeel en genoegen wordt daarmede niet verkregen! Behalve voor elk ingezetene in zjjne wo ning, is ook het nut eener waterleiding voor de gemeente in het algemeen niet gering te schatten. Gaan wij slechts na, wat dezen winter iB geschied, toen de wa teren in de gemeente met oene dikke ijs korst waren bedekt en iedereen met hui vering dacht aan een grooten brand, waarbij geeu of onvoldoend water zou kunneu verkregen worden. Of herinneren wij oub menigeu zomer, toen de waterstand zoo laag was dat b. v. de Zevender nagenoeg ledig liep. Brengt ook in dit opzicht (bjj bet werk der brandblussching) eene waterleiding geen onberekenbaar nut aan! De Blangeu slechts bevestigd aan de brandkruuen, en men is ten uilen tijde, ouder alle omstandig heden, onmiddellijk tot bluBSchiug gereed. bovendien leert de statistiek, dut de gezondheidstoestand in de plaatsen, die men door waterleidingen van zuiver drink water voorzag, veel verbeterde en alzoo het betrekkelijk sterite-oyler aanzienlijk verminderde. Het is alleszins verklaarbaar dat de leden van den gemeenteraad, hoezeer ook door drongen van het nut eener waterleiding, schromen, een schuldenlast voor de ge meente aan te gaan, waurvan zjj zelfs niet bjj benadering kunnen gissen dat de renten eenigszins zullen gedekt worden. Wanneer niet uit den boezem der ge meente genoegzaam steramen opgaan die zeggen; „wij zouden gaarne eene water leiding zien en willen ons zoo noodig nu reeds tot de aansluiting verbinden," dan is de gemeeuteraad niet verantwoord. Welnu, dat woord moet uit veler mond tot don gemeenteraad ge richt worden. En wanneer eerlang, zooals het voor nemen is, enkele ingezeteden persoonlijk tot n zullen komen, om u zoo noodig nader omtrent de zaak in te lichten en uwe sympathie daarvoor te winnenwacht dan niet af wat uw buurman zal doen of wat uwe vrienden er van zeggen, maar geeft ter stond uw steun en werkt mede om eone zaak tot stand te brengen, u zeiven tot voordeel en genoegen, den mingegoeden tot heil en der gemeonte tot welvaart! Vervolg der Nieuwstijdingen. Dinsdag 23 Juni e. k. zal in het kiesdistriot Bodegraven eene herstem ming plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal, tusschen den heer J. N. Bastert en den heer 8. Van Velzen. In Barwoutswaarder zjjn van de 54 kiezers 52 opgekomen, en te Waarder 70 van de 75. Te Woerden van de 397 kiezers 374te Rietveld van de 50 kiezers 46. De gemeenteraad te Boskoop besloot in de vorige maand eone aanvraag van de tramraaatschnppij Gouda—Bodegra ven tot subsidiëering eener uitbreiding barer smalsporige lijn van Reeuwijk naar Bos koop voor kennisgeving aan te nemen. Bjj de firma N jj g b en Van Ditmar te Rotterdam zal weldra het licht zien een boekwerk, getiteld: „De jeugd onzer Koningin", door Louise B. B. Met illustration. Uitgegeven met voorkennis en onder goedkeuring van H. M. de Koningin- Regentes. Dit met 10 fraaie platen versierde werk zal niet alleen door kinderenmaar ook door ouderen met belangstelling worden ontvangen. Aan deze uitgave zal eene lijst worden toegevoegd behelzende de namen van ben, die zich het boek aanschaffen. Het eerste nommer iB ver schenen van een nieuw weekblad, getiteld: „De Hotelhoudor", officieel orgaan van den Nederlandsohen Hotelhoudersbond. -Het nieuwe orgel in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente te Krim pen a/d IJsel, gebouwd door den orgel maker J. Proper te Kampen, is onderzocht en, zonder eenig voorbehoud, uls een voor treffelijk werk goedgekeurd. Bij de plechtige inwijding op aanstaanden Zondag zal het worden bespeeld door den organist Gerard Van Krieken en hopen in de godsdienst oefening als voorgangers op te treden de tegenwoordige en de vroegere predikant dier gemeente, Ds. P. Van Willenswaard en Ds. G. Spijkerboer, thans te Lienden. ♦AftlMEltSTOL, 12 Juni. Van de 77 kie zers hebben op Dinsdag 11. 70 van hun recht gebruik gemaakt. CAPELLE a/d IJaEL, 11 Juni. Gisteren is van de scheepswerf van den heor A. V ink alhier, met goed gevolg te water gelaten een ijzeren klipperschip, groot 250 last, gebouwd voor rekening van den heer Her mann in Duitschland. Terstond daarna werd de kiel gelegd voor een ijzeren zeilaak, groot 200 last, voor rekening van deu heer Ureefeling in Duitschland. §GRüüT-AMMERS, 12 Juni. Van de 153 stemgerechtigden hebben er 127 van hun kiesrecht gebruik gemaakt. ♦KRALINGEN, 12 Juni. Eigenaren van huizen in deze gemeente zullen zich tot den Gemeeuteraad wenden met verzoek het raadsbesluit tot heffing van tonnengeld in te trekken. Adressanten vermeeneu dat deze belasting, die in het loven geroepen is tot dekking dei rente eener geldleemng Yoor waterverversching, thans geen reden van bestaan meer heelt, daar gebleken is, dat de uitvoering van het waterverver- schiugsplan op onoverkomelijke bezwaren Btuit. ♦LEKKERKERK, 12 Juni. De commissie voor de ringrydery heelt,* op aanzoek van onderscheidene personen, zich op nieuw geconstitueerd voor eene harddraverij voor paarden, en besloten die te houden op deu verjaardag van de Koningin, 31 Aug. a. s ♦MEERKERK, 12 Juni. Aan de kaasmarkt zjju aangevoerd lö5 vrachten. De handel is tamelijk vlug. Men besteedt voor le kw. van iz4 tot 1'26,50, voor 2e kw. 120 tot 123 per 50 KG. Aangevoerd 32 lammeren en 12 varkens. MUNTIOÜRT, 10 Juni. De omnibus- diensten, die ten gerieve van de murktbe- zoekers op Vrijdag van elke week tusschen Montloort en de stations Woerden en Ilar- melen waren in 't leven geroepen, zijn we gens onvoldoende medewerking gestaakt. De pogingen om alhier eene kaas- en weekmarkt te verkrijgen hebben ten deele schipbreuk geleden, hetgeen, vooral met het oog op de daarvoor gemaakte onkosten, zeer te betreuren is. De hooldzaak „kaasmarkt" bleek al spoedig geen recht van bestaan te hebben. L»e handel in lammeren daaren tegen was nogal van beteekeuis. Hoewel we hier oene weekmurkt zullen behouden, zal die toch van weinig beteekenis zjjn, wanneer de lammerenhandel is afgeloopen. ♦uOSTERWIJK (bij Leerdam), 10 Juni. Ds. H. A. Leenmauspredikant te Uver- langbroek, heeft het beroep naar de Herv. Gemeente alhier aangenomeu. OUDERKERK a/d IJSEL, 11 Juni. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gemeente te Staphorst door Ds. Oh. IJusonides alhier. tjUUDEWATEK12 Juni. Er is hier 1.1. Dinsdag druk gestemd: 261 van de 276 kiezers kwamen op ter stembus. RIDDERKERK, 11 Juni. Tengevolge van de verkiezing van den heer A. Smit als algevaardigde voor dit district, hield I de liberale kiesvereeniging gisteren-avond eene buitengewone vergadering. De heer Smit, per draad daartoe uitgenoodigd, was overgekomen om deze bijeenkomst bij te wonen. Toen de gebruikelijke gelukwen- schen waren gewisseld nam do voorzitter, de heor A. Pot, het woord, om de groote beteekenis te doen uitkomen, die do blijde uitslag van den strijd voor het land heeft. Geestig merkte hjj op, dat de doodstraf thans in figuurlijken zin is toegepast op hem, die voor het wederinvoeren van deze straf zoo ijverig heoft gepleit. De heer Smit betuigde aan allen zjjnen hartelijken dmk voor het welslagen van don verkiezing8-arbeid. In het bijzonder bracht hij den leiders eero voor al honne moeite en hun volhardend streven. De heer d'Aulnis sloot zich aan bjj het door den voorzitter gesprokene, wat be treft het hooge gewicht van den uitslag. Hij wijdde een woord van oprechte hulde aan de modestrijders in de Hoeksche Waard, die tot zjjn spijt niet aanwezig waren. De vergadering stemde hiermede ten volle in. Nog menig hartig woord werd gesproken. Zoo roemde de heer E Van der Gijp Ba- rendregt het district Ridderkerk gelukkig in de keuze van den heer Smit. Deze toch kent de behoeften van het district bjj er varing. Hier stond zjjne wieg, hier is hjj met ons opgegroeid. Maar jnist daarom drukte de heer Barendregt den afgevaar digde vooral op het hart, denlhndbouw te helpen bevorderen en steunen. ♦RIDDERKERK, 11 Juni. Naar aanlei ding van den uitslag der verkiezing in li beralen geest in dit kiesdistrict, is door een ingezetene dezer gemeente geschonken aan de armen der Nederd. Herv. Gemeente alhier f'50, en aan de armen derzolfde ge meente te Rijsoord f 100. ♦STREEFKERK, 11 Juni. Van de 162 kiezers voor de Tweede Kamer zjjn er 112 opgekomen. Bjj de op heden gehouden verkiezing van stemgerechtigde ingelanden van de polders onder deze gemeente, ter vervulling van de vacaturen in het bestuur, werden de heeren D. Ooms en A. J. Voorspuij tot heemraden gekozenterwijl door de daarna gehouden vergadering de heeren A. Caste- lejjn en R. C. De Brujjii respectievelijk tot secretaris en penningmeester werden be noemd. Wenken op het gebied van Land bouw en Veeteelt. Door do Ministers van Waterstaat en van Oor log is een algemeen reglement vastgesteld voor de ondtrBteuning van rijkswege van de paarden- fokkerjj, volgens hetwelk ter verbetering van paardenrassen in Nederland door den Staat jaar- ljjks worden toegekend: 1°. bjj dragen voor het onderhond van fok- hengsten van ten minste 2| jaar oud; 2". premiën voor merriën met veulen; 8'. aanhoudingsbjjdragen voor hengsten niet ouder dan j jaar, 4°. premiën voor binnen de laatste 12 maan den ingevoerde buitenlandsche fokhengsten. PRODUCTIE VAN THOMA8SLAKKENMEEL. In 1890 werden in Europa 2.644.732 tonnen (van 1000 kilo) Thomasstaai gemaakt, waarvan in Duitschland 1.5.7.047 ton, dus meer dan de helft. Het daarbij gewouuen Thamaaslakkenmeol bedraagt volgens opgave 632.968 ton met rond 100 millioen kilo pnosphorzuur. Komt dus op ongeveer 16 °/0 gehalte. Daar hiermede 2 milli oen hectaren zouden kunnen worden bemest, moeten er aanzienljjke hoeveelheden phosphor- zuur uit andere grondstoffen worden aange wend om de behoefte daaraan van den laud- bouw in Europa te dekken. Uit het rapport der hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der on gebouwde eigendommen blijkt, dat het Kjjk, ruim 3$ millioen hectaren groot, aldus kan worden verdeeld: bouwland 847.244 heet. of 26 pCt. Wei- en hooiland (djjken en bermen daaronder begrepen) 1.167.880 36 Tuinen, moestuinen, boomgaarden, bloemis- terjjeu en boomkwee- keryen 59.873 1.8 Boasehen(hakhouten opgaande boomen) Dennen bosschen 118.283 3.6 92.256 2.8 Griend, rjjs- en twjjg- waarden 8.410 0.3 1. ietianden, kwelders, gorren, schorren, aan wassen of slikken 28.994 0.9 Heideveengrond duin on zand 597.603 18.4 Veld- en spoorwegen 29.337 0.9 Vergraven gronden, moerassen en water 95.007 2.9 Erven van gebouwen en lustplaatsen 42.982 1.3 Onbelastbare eigen dommen 80.543 2.5 Eigendommen wegens vrij dom van de herzie ning uitgezonderd 85.415 2.6 15—33 Jhalve kilo's; prijs per ff kilo van f 1,00 tot f 1,30. 125 kleine of zomerzalmen, wegende van 6 14 halve kilo's; prjjs per J kilo van f 0,85 tot f 0,90. 51 stuks elften; prjjs por stuk van tot f 0,95. ♦KRALINGEN, 12 Juni. Deze week wer den ter markt aangevoerd 1596 zalmen; prijs f 0,80 k f 1,30 per 5 ons. Tengevolge van de geringe zalmvangst hebben de zalm-zegenvisscherjjen „8tad Dordrecht" en „Kerkerak" hare werkzaam heden gestaakt. De vangst van vinten, die aanvangt wanneer die van elft ophoudt, is dit jaar zoo gering, dat het voor de visschers niet loont hunne netten hiervoor in het water te brengen. Burgerlijke Stand. Gem. Sohoonhoven. Van 10 tot 12 Juni 1891. GeborenMaria Elisabethouders D. C. Den Hoed en J. Stalenburg. Christiaan, ouders C. Smink en E. Wijnands. Overleden: G. Vredendaal, oud 64 jaren, echtgenoot van J. Verkerk M. Baton, oud 84 jaren, weduwe van E. Van Geelen. Ondertrouwd: J. VAN DER SLUIJ8 en E VAN ROSSUM. Schoonhoven,IQrt, 4 Juni 1891. Benschop, De Industrie laitiëre geeft onder „Vraagbord" aan een barer lezers den volgenden raad Een hooge karn-temperatuur bespoedigt de botervorming, maar een lagere temperatuur geeft de beste boter; men trnohte daarom de temperatuur van de melk of van den room zoo laag te houden als vereenigbaar is met de vor ming der boter in een normaal tijdverloop. Het is merkbaar hoezeer de fokkerij der zware, koude paardenrassen in Duitschland sterk veld wint, zelfB in de streken waar zoo genaamde „edeler slagen" nog wel ter plaatso zouden wezen. Die strooraing iB niet te keeren industrie en landbouw dringen „energisch" op zware paarden aanzjj zjjn gezochtworden flink betaald en geven in den regel meer en vroeger winst dan bet edele bloed. Nu wordt reeds koud bloed voor 't leger gevraagdvoor alle transporten die een langzaam tempo toela ten: voor 't vervoer van vestinggeschut, trein- compagnieën reserven etapenvrachten en der- geljjken. SNEL OF LANGZAAM MELKEN. Prof. Babock aan het landhuishoudkundige proefstation te Winconsra kwam na genomen proeven tot het resultaat, dat snol melken van gunstigen invloed is op de deugdelijkheid der melk. Vooral bjj koeien, die veel melk geven, was dit te bemerken. Het verschil in votgo- halte der melk was nog al aanzienljjk, zoodat vlug melken ten zeerste is aan te bevelen. Uf het ook van invloed is op de runderen, zegt het tjjdsohnft waaraan wjj dit ontleenen, niet. Nützlicbe Blfttter). Visscherij-tierichten. •AMMERöTOL, 12 Juui. Van Zaterdag 6 tot ett met Vrjdug 12 Juni zijn alhier ter markt aangevoerd: 34 groote of winterzalmen, wegende vau Op den 8sten Jnni 1.1. overleed plotse ling, in den ouderdom van 88 jaren en 5 maanden, de Heer JOHANNES VAN DEN BERG, tot diepe droefheid van zjjne nagelaten betrekkingen, bestaande te zamen in 102 Kinderen, Behuwd-, Klein- of Achter kleinkinderen. Uit aller naam, ARIE VAN DEN BERG. Streefkerk, 11 Juni 1891. Heden overleed, kalm en zacht, na voor zien te zijn van de Genademiddelen der R. K. Kerk, onze geliefde Echtgenoot en Vader G. VREDENDAAL, in den ouder dom van ruim 64 jaar. Wed. G. VREDENDAAL VERKERK. G. C. VREDENDAAL. Sohoonhoven, 9 Juni 1891. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen tijdens de ziekte en bjj het overlijden van onze geliefde Moeder, Me juffrouw de Wed. C. H. HELLEGERS - Veiiroen, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, P. J. HELLEGERS. Schoonhoven, 12 Juni 1891. Zij, die in de laatste dagen, ver beneden de menschelijkheid mijn persoon hebben belasterdverzoek ik vriendelijk hunne handelwijze zeiven te keuren, opdat hot hun leere! H. TEMPELMAN Dzn., Mr. Mandenmaker. Berg-lmbacht, bij Schoonhoven. STARING'S LIJST van allo Binnen- en Buitcnlaiidsche .Haten, Gewichten en Hun- ten, zoowel de vroegere als die van den tegenwoordigen tijd, met hunne onderlinge vergelijkingen en herleidingen, benevons vele andore opgaven en berekeningendie iedereen dagelijks te pas komen. Derde, herziene en vermeerderde druk. In linnen band. Prijs 90 Cents. Verschenen bjj S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven on bjj alle Boekhandelaren te bekomen. Groote sorteering KOOK- en WATER FORNUIZEN. Fabriek van waarborg wordt ingestaan, waarvan bewij zen voorradig zijn geslagen KOüKFOtl- NUIZEN; KACHELS; inrichting lot ver lakken van Kachels; volgens teekening. Handel in LANDBOUWWERKTUIGEN. Aan hetzelfde adres TE KOOP, een zeer soliede, gebruikte jgngj*»- Zjj, die te Lekkcrkerk of in de omliggende gemeenten tegen zeer matige, vasle jaarpromiën vorzekeringon wenBcben te sluiten, wenden zich tut J. DE JONG Jr. to Lekkerkerk, vertegenwoordi ger voor Lekkerkerk eu Omstreken van do llaagsche Assurantie Cie.opgericht iu 't jaar 1803, bjj welke Maatschappij geen verplichting tot wederopbouw bestaat. V OO 11 HET HUISGEZIN, door B. H. L. VAN 0LST, Arts, UlUcicr van Gezuiullieid. Door eene eenvoudige vermelding der„ziekte- verschijnselen de herkenning der meest voor komende ziekten, voor zooverre dit den leek mogelijk zal zijn, gemakkelijk te maken; te wijzen, welke toestanden als ernstig en gevaar lijk beschouwd moeten worden; gerust te stellen, waar geen direct gevaar is, is het doel van dit werkje. Prijs 90 Cents. Bij alle Boekhandelaren te bekomen. 0p vereerend verzoek: Openbare Vrijwillige De Notaris MAHLSTEDE te Bergambacht is voornemens op Vrjjdag den 19. Juni 1891, des morgens ten 10 ure, aan de Huizinge C 6, beneden het dorp in het openbaar te verkoopen: Mahoniehouten en andere Bedden met toebehooren, Meubilaire- en andere Roerende Goederen. C. B. VAN BA AREN te Schoon- hovèn zal op Dinsdag 16 Juni 18 91, 's morgens ten tien ure, aan het Zwaantje; en Op Vrijdag 19 Juni 1891, ten tien are, op hek dorp, verkoopen: bestaande inPlanken, Kolders, Baddings, Schrooten en Latten. 's Morgens afgenummerd te zien. ter overname aangeboden; slijtende 200 Liter Zoete Melk per dag. Ook met PAARD, WAGEN en BIJZAKEN. Zeer geschikt tot uitbreiding der zaak. Adres met franco brieven, onder lett. A; Adv. Bur. Strooveer 8, Rotterdam. Nogmaals herinner ik het ge- achte publiek aan mijne late kwa liteit GRASZELSEN, DRIELINGBN, PIK KEN, IIAARTUIüEN en SLOOTMESSEN. llerg-Vmbaeht, lloogendijk. (Firma TEMPELMAN.) Ook verkrijgbaar bij C. DEELEN, Lekkerkerk. als: LEGGERS, PALEN en PLANKEN, in verschillende lengten, broedten en dik ten, verkrijgbaar bjj te Aininerstol. zoo goed. als nieuw, geschikt voor alle doeleinden. «gp Aan hetzelfde adres TE KOOP 1^^ een sterke TltKKIlOVD. Te bevragen bjj A. SMIT, in Matten en Tapijten, Koestraat, Schoonhoven. ER WORDEN GEVRAAGD: oud 16 k 18 jarendie kunuen meówerken. Zich te vervoegen am het Bureau van dit Blad. TERSTOND GEVRAASD: Een bekwaam bjj P. BLANKEN Dzu. te Berg-Ambacht. ER WORDT GEVRAAGD, om 1^^^ dadelijk in dienst te treden, een P. G., die goed kan melken, bjj C. BREEDIJK, Waddingsveen. KOEKBAKKERIJ OANDIJ-SUCADE-, GEMBER- en SNIPPERKOEK enz. enz. DE OUDERWETSOHE jjUÜT" Bijzondere conditiën voor Winke liers, Slijters enz. Bjj allo Boekhandelaren verkrijgbaar: aanwijzende wat men maandelijks in Moes- en Bloemtuin, Boomgaard, Boorakweekerij, Oranjerie en Broeiory te verrichtou heoft, door J. NIEDEKEN. Achtste druk. Naar de behoeften van deu tegenwoordigen tijd omgewerkt door K. J. W. 0TT0UNDER. De prijs van dit werk, bevattende onge veer 300 bladz. druks, is f 1,73.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 2