1891. N'. 1177. Zaterdag 4 Juli Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht fl DRAAT. lagazijn, iflrs van humor en ïrs van Anekdoten, Ixtemporés tnz. IAARGANG. IHARK, loting der laatste te Dordrecht). I 'KOEK. HOVEN. Koeksoorten. OP: NVERVOER BINNENLAND. NA DEN STRIJD. BUITENLAND. Overzicht. •hl? g f :£r? p REISGIDS, wegen, ad fO,tO :iëele Reisgids, 'ents; en S ad f 0,05, Boekhandel van s'N te Bohoonhoren. SCHOOÏÏHOVENSCHE COURANT 2 geval 8. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ETSOHE litiën voor Winke- 'PERS LAUREY men en alom ver- Eerste Aflevering :erij, -GEMBER- en VIS, Smid te op de Lek. en a/d Lek. m 6 April 1891 )onh. en Rotterd., Schoonhoven” (3) Vreeswijk” (V). g 2.0 a- B tpi B lordrecht v.m, 6.30. >onhoven n.m. 1.30. Johan II”. Van Zessen. en 6 April 1891 en Rotterdam. I. Dinsd. Woensd. v. 5.30 m. 12.— Zat. v. 6 30. en Dinsd. n. 12.45, e» Zaterd. n. 3.30. rk. Woensd. v. 6. nh. id. v. 7.30. lienet itreoht-Gonda. van den Bergh. £en 8 Juni 1891. loonhoven n n. 2.45 uur. .45 en n. 5.uur. Gouda: n n. 5.30 uur. 20 en n. 8.uur. ,N. VAN NOOTEN. rmen een at is titel De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft namens den Minister van waterstaat enz. aan de Burgemeesters in zijn gewest een schrijven gericht, waarbij nadrukkelijk wordt verzocht, nauwkeurig toe te zien dat de overzetboo- ten van veren naar de op stroom liggende stoombooten, steeds bij het overbrengen van passagiers van twee kloeke'echippers moeten zijn voorzien. de vergadering weder geopend; de oud- Minister Brin en de President voordon ach tereenvolgens het woorddoch niemand verstond er iets van. De verschillende afgevaardigden stonden in troqpjes te twisten en wisselden ten slotte hevige vuistslagen. k Het was een geweld en een geiler van belang. Di Rudini kreeg den lieven scheld naam van „warkop” naar het hoofd. Ca val otti werd door De Martino voor „kwa jongen” uitgemaakt, waarop de eerste op hem toesprong en riep: “Canaille, wil je me beleedigen?” De vuistslag voor De Martino bestemd, kwam terecht op het ge zicht van een zekeren De Maria, die hier over, ziedend van toorn, den afgevaardigde Cavalotti van de trappen gooide. En toen ging het een gangetje. Men trok elkaar de haren uit baard en hoofd en tuimelde hals over kop over den vloer. Degenen, die zich onzijdig hielden, wakkerden het vuurtje aan door met inktpotten en waterkaraffen te gooien. De strijd was aanstekelijk, want het volk op de tribune begon ook al op roerig te worden, het ging elkaar te lijf en moest eindelijk in troepjes verwijderd worden. Een uurtje daarna was alles weer zoo rustig mogelijk; de President riep hen» allen weer bijeen en eindigde met zelf een speech af te steken. Di Rudini nam nog de gelegenheid te baat, orti te zeggen, dat de Regeering het behoud van den vrede en de handhaving van den thans bestaanden toestand in Eu ropa verlangt, vooral in de Middellandsche Zee. Het verbond met Dultsehland en Oostenrijk werd weder vernieuwd voor den tijd van zes jaren. De Duitsche bladen begroeten met op rechte blijdschap deze gebeurtenis, als een voortdurende waarborg voor de verdere handhaving van den vrede in Europa. Het Drievoudig Verbond, is dus gebleven en heeft geen plaats gemaakt voor een Vier voudig. Van Hamburg is de Duitsche Keizer Dinsdag naar Helgoland gestevend, om aan zijne gemalin dit lang begeerd en pas door hem gewonnen sieraad der Duitsche Kei zerskroon te toonen. Onder een hevig onweder ging men op reis, doch bij schoon weder werd het doel bereikt. Des middags om half drie is Keizer Wil helm met zijne gemalin van Helgoland te Wilhelmshaven aangekomen. Het Vorstelijk paar begaf zich aanstonds naar de Rijkswerf om daar het van stapel loopen van een nieuw pantserschip bij te wonen. Op alleszins bevredigende wijze ging het schip te water, nadat de Keizer het gedoopt had met den naam „Kurfürst Friedrich Wilhelm. Reeds om vijf uren vertrok het Keizerlijk paar weder, om zich in te schepen aan boord van het jacht „Hohenzollern" en daarmede, gevolgd door de kruiser-corvet „Prinzess Wilhelm,” de reis naar Nederland te aanvaarden. ’t Had in Engeland in zekere kringen ergernis verwekt, dat Keizer Wilhelm het voornemen had te kennen gegeven de Ma rine-tentoonstelling te bezoeken op een Zon dag. Naar verzekerd wordt, is, om aan dat bezwaar tegemoet te komen, dat bezoek thans op een anderen dag bepaald. De Zondag wordt nu of ’t minder zondig is? gewijd aan het bezoek van Lord Sa lisbury’s buitenplaats Hatfieldwaar de Keizer ook logeeren zal. Op Windsor krijgt de Keizer de kamers van Rubens en Van Dijck. De gerechtelijke vervolging tegen Pastor Kneipp, te Wörishofen, i« ingeateld op aan klacht van een koopmansvrouw uit München, wier man zich onder behandeling van Kneipp kwam stellen, maar kort na de kuur epi leptische toevallen kreeg en naar een krankzinnigengesticht gebracht moest wor den. Toen Pastor Kneipp schadevergoeding weigerde, volgde de aanklacht. De zaak moet niet ongunstig staan voor den vermaarden waterdokter. Volgens het oordeel van Prof. Graskey te München, toch, kwam de koopman reeds door een beroerte gedeeltelijk verlamd naar Wörishofen en de methode van Kneipp kan, naar het oor deel van dien geleerde, hoogstens het ver ergeren van den patiënt een paar dagen bespoedigd hebben, maar volstrekt niet de oorzaak daarvan zijn geweest. Generaal LegitÜne, een oude tegenstander van den President van Haïti, die van krank zinnigheid wordt verdacht, is met 20 man op het hem ontzegd gebied geland eq tracht nu, zich in 't bezit te stellen van de Re geering. Gelukkig, we zjjn er doorheen geworsteld. De stembus hoeft gesproken, en behou dens onvoorziene omstandigheden kunnen wij de politieke geschillen weer voor een geruimen tijd laten rusten. De beslissing is uitgevallen in het voordeel der liberale partijdeze is thans meerderheid geworden. Wel is haar overwicht niet zoo groot, als gewenscht zou zijn in het belang eener krachtig vooruitstrevende staatkunde, maar wij moeten, bij het beoordeelen der ver houdingen, ook een weinig letten op de omstandighedenonder welke in onder scheiden districten van het land het vraag stuk, den kiezers ter oplossing aangeboden, was gesteld. Er hebben, bij de groepen der rechterzijdeallerlei verbintenissen plaats gehad; men heeft hier en daar het onmogelijke beproefd om de klove te dempen, die tusschen haar beide fracties gaapt, een klove, waarlyk niet teweeggebracht door bet verschil van zienswijze ten opzichte van den persoonlijken dienstplicht, maar die blootgelegd zou zijn bij elk ander onder werp van regeeringsbeleid. De legerwet was aanleiding, geen oorzaak van de scheiding. Bij welke der beide groepen wij liberalen het naast staan, is niet uit te maken. Op zuiver staatkundig gebied vinden wij zoo bij antirevolutionairen als bij katholieken geest verwantschap bewandelen velen hunner politieke mannen dezelfde wegen, die wij betreden. Eenmaal stonden de liberalen aan de zijde der katholieken, toen het gold voor dezen het recht te verwerven tot zelf standige regeling hunner kerkelijke zaken en mocht er ooit in ons vaderland weer sprake kunnen komen van geloofsvervolging, gelijk de Afgescheidenen moesten verduren in bet laatste tiental jaren der Regeering van Koning Willem I, zonder eenigen twijfel zou ieder liberaal in Nederland met de meeste kracht daartegen in verzet komen. Behalve nu deze waarborging van recht en vrijheid aan alle kerkgenootschappen, aan alle godsdienstige richtingen, waardoor elke onderdrukte minderheid op onzen steun kan rekenen en in ons haar bondgenooten vindt, hebben we ook op politiek gebied meer aanrakingspunten dan gewoonlijk wordt erkend. We herinneren slechts, hoe menigmaal eminente katholieken met ons gestreden hebben voor hervormingen in het beheer der koloniën. Is het daarom wel zoo zeker, dat in de nieuwe Kamer linker- en rechterzijde steeds scherp tegenover elkander zullen staan? In de période der verkiezingen schijnt het wel zoo: Dan wil men van elkander niet veel weten: men behandelt elkaar schier als vijanden, en een nuchter toe schouwer, al die inspanning ziende om het overwicht te verkrijgen, zou geneigd zijn te vragen: Mijn hemel, zyn dat nu burgers van denzelfden staat, ingezetenen van de zelfde gemeente? Zijn dat menschen die behooren te yveren voor gemeenschappe lijke, vaderlandscbe belangen? Na den wedstryd worden natuurlyk de gemoederen kalmer: de beslissing geeft een gevoel van rust. En we achten het niet onwaarschijnlijk dat, is eenmaal de wetgevende arbeid onder veranderde om- standigden hervat, ook vele van de mannen, die niet van onze richting zijn, doch door de tegenpartij naar het Parlement zijn ge zonden, toch met de toekomstige Regeering zullen medewerken om de gewenschte her vormingen tot stand te brengen. Dit hebben ook de liberalen gedaan in het laatstver- loopen tjjdvak: zonder hen zou het werk der Regeering met totale onvruchtbaarheid geslagen zijn geweest. Het is ook mogelijkdat de liberale meerderheid bij wat zij tracht te bewerken een aaneengesloten en onverzoenlijken te genstand vindt. Maar zelfs dit, hoe levendig we het ook uit een vaderlandsch oogpunt zouden betreuren, mag haar niet weerhou den moedig de haar opgelegde taak te aan vaarden en vastberaden te volbrengen. Zij heeft het numeriek overwicht, en dat legt onafwijsbare verplichtingen op. In onderscheiden gemeenten van ons land is de overwinning, bij de stembus behaald, in de vereenigingen van politieke vrienden met zekere geestdrift gevierd, en bij die gelegenheid werden woorden gesproken getuigende van de beste verwachtingen voor de toekomst. Zijn deze gewettigd? Wij gelooven, ja. In onze vroegere beschouwingen hebben we meermalen teruggewezen op het ver leden der liberale partij, toen zij nog in volle kracht den hervormingsarbeid op wet gevend en administratief gebied met ijver en goed gevolg verrichtte. Maar we hebben ook geenszins verheeld, hoezeer haar gebrek niet aan éénheid, want deze is bij een zoo groot aantal denkendezelfstandige menschen eenvoudig ónmogelijk, maar aan eensgezindheid, een der oorzaken is geweest van haar achteruitgang, haar heeft helpen brengen in den toestand van min derheid, van oppositie. En het is waarlijk wel een groot geluk geweest in die dagen, dat we de Eerste Kamer nog hadden, ge- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Het meest besproken gedeelte der po litiek blijft nog steeds de quaestie van bet al of niet toetreden van Engeland tot het Drievoudig Verbond. Over dat verbond zijn ook heel wat woordjes gevallen in de Ita- liaaneche Kamer. De afgevaardigde Cava lotti, die verlof had gevraagd de Regeering te interpelleeren over het Drievoudig Ver bond en de verhouding van Italië tot En geland, zag bij het begin der zitting af van zijne interpellatie, daar de Minister- President Di Rudini in vorige zittingen reeds verklaringen daaromtrent had afge legd. Hierna vroeg de oud-Minister Brin vergunning, om de Regeering over haar buitenlandscbe staatkunde te interpelleeren, hetwelk door den Minister-President werd verleend, terwijl deze zich bereid verklaarde, dadelijk te antwoorden. Dit nu was vol strekt niet naar den zin van Cavalotti, daar hij van meening was, dat de Minister-Pre sident toch wel hot eerst verklaringen diende af te leggen naar aanleiding van zijne interpellatie. De Minister Brin stoorde zich hier echter niet aan en nauwelijks had hij het woord, of Cavalotti en diens vrienden begonnen zulk een leven te ma ken, dat het onmogelijk was, iets te zeggen. De President zette daarom zijn hoed op, ten teeken, dat hij de zitting schorste. Na eenige oogenblikken werd ze weder ge opend, om daarna ten tweedenmale opge heven te worden. Den volgenden dag werd Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel neer f 0,10, Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlij tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle L nnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, wordm slechts 2 maal in rekening gebracht. Aan het ministerie van water staat, handel en nijverheid te ’s Hage is aanbesteed Het verrichten van baggerwerk in het Scheur, tusschen de voormalige Buskruid- havon on do schutsluis in het benedeneind van Rozenburg, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee be groeting f250.000. Eenige inschrijver was de firma A. Volkor Lzn., Sliedrecht, en P. A. Bos, Gorinchem, voor f276.000. Het maken van werken tot instandhou ding van den westelijken toegang tot de draaibrug in de overbrugging van het Hol- landsch Diep. Minste inschrijver C. Bos Azn., Dordrecht, voor f2070. De uitvoering van baggerwerk in hei Aardappelengat, behoorende tot de werken van het Hollandsch Diep en Haringvliet. Minste inschrijver was A. Prins Thzn. Sliedrecht, voor f 0,22 per M*. Het onderhoud en herstel der Rijksri- vierwerken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland, uitmakende den Rotterdamsohen Waterweg; in 2 per- ceelen. Minste inschrijver voor het 2e perc. J. Van der Plas, Hardingsveld, voor f126.278. De spoorwegverbinding Maas sluisRotterdam komt vermoedelijk reeds 16 Juli a. s. in exploitatie. De directeur der weesinricfa ting te Neerbosch ontving over 1890 aan giftenbijdragen en erflatingen voor de weezen f 119.476,20, of f 13.259,74 minder dan het laatst verloopen jaar. Van de druk kerij der inrichting ontving hij eene «winst van f 14.501,05 of f 5000 meer dan het vorige jaar. Niettegenstaande deze belang rijke uitkomst sluit de jaarrekening met een nadeelig slot van f8.774,04 J. GORINCHEM, 2 Juli. Aan het gymna sium alhier werd Maandag 29 Juni, Dinsdag 80 Juni en Woensdag 1 Juli het examen afgenomen ten overstaan van de heeren Dr. C. B. Spruijt en Dr. D. J. Korte weg, hoogleeraren te Amsterdam en Dr. J. Van Leeuwen Jr hoogleeraar te Leiden. Toe gelaten voor diploma A en B, de leerlingen der 6e klasse: F. M. A. E. Groshans, H. IJ so brands en P. Munk, en voor diploma B, C. M. Hartog. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 3 Juli. De kaashandel was deze week zeer willig, de prijs fl A f 1,50 per 50 kilo hooger; de vraag naar boter is flauw tegen vorigen prijs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f23 tot f 27,50 per 50 kilo, naar wicht en kwa liteit, zeer zware tot f28,59; goêboter f0,50, weiboter f 0,35 per half kilo. ♦BERG AMBACHT, 1 Juli. In de jongste vergadering van den gemeenteraad is het bouwplan voor den toren vastgesteld. Aan den heer Brandsma, architect te Kralingen, is opgedragen het bestek te vervaardigen. Naar men verneemt, zullen de vroegere zolders door gemetselde vervangen worden. Heden-morgen te 9 uren stortte aan het woonhuis van den timmerman v. d. O. een schoorsteen in, die bij den brand op 26 April nog behouden was gebleven. Een afdak werd er gedeeltelijk door vernield, ook een stuk muur stortte in. Gelukkig was er niemand onder dit afdak aanwezig. ♦BRANDWIJK, 1 Juli. De rekening dezer gemeente, dienst 1890, is voorloopig vast gesteld in ontvang op f 4259,80, in uitgaaf op f3932,23, alzoo met een goed slot van f327,57. ••LEKKERKERK, 29 Juni. Volgens ge ruchten beeft zich alhier een geval van varkensziekte voorgedaan. •MOLENAARSGRAAF, 1 Juli. De reke ning dezer gemeente, dienst 1890, is voor loopig vastgesteld in ontvang op f3577,59, in uitgaaf op f3182,00, alzoo met een goed slot van f 395,59. Aan de onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, mej. C. W. Bagger man, is op haar verzoek een eervol ontslag verleend, ingaande 1 Augustus a.s., wegens benoeming als zoodanig te Veere. •N1ÊUW-LEKKERLAND, 1 Juli. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit een nest, liggende op de 1ste .openbare school, de jonge ooievaars gestolen. NOORDELOOS, 30 Juni. Reeds sedert verscheidene jaren werd op vergaderingen van polders, in de Al blusser waard gelegen, de opmerking gemaakt, dat de verzekerings premie der watermolens veel te hoog is in verband met de plaats hebbende branden. Men schrijft dit toe aan de vele branden welke bij stoommachines voorkomen, welke machines met de windwatermolens in één rubriek ter onderlinge verzekering worden opgenomen. De klachten over de bestaande verzeke ring werden grootertoen eene assurantie- maatschappij het volle assurantiebedrag weigerde uit te betalen omdat men een afgebrandon windmolen wenschte te ver vangen door stoom bemaling. Dat de landbouwers niet zonder grond hunne polderbesturen op deze zaak opmerk zaam maakten, bleek duidelijk bij de uitkom sten van het onderzoek naar den toestand van den landbouw in Nederland. De bewerker isschen Schoonhoven Stoomboot >Schoon- toch voor de type-gemeente Noordeloos deelde daaromtrent het navolgende mede: „Aan assurantie-premie werd de laatste 20 jaren gemiddeld jaarlijks betaald f30 per molen, dat is in 20 jaar f600 of over de 123 molens der Alblasserwaard en Vijf- heerenlanden f73.800. „Neemt men aan, dat de herstellings kosten van een afgebrandon molen zelden de f 10.000 overschrijden, en dat er in de laatste 20 jaren slechts 2 van de 123 water molens zijn afgebrand, dan springt de wan verhouding duidelijk in het oog.” Het waterschap de Overwaard zal thans deze zaak ter harte nemen en heeft het plan, voorstellen aan de in hun waterschap gelegen polders te doen, ten einde tot onderlinge verzekering der tot de Overwaard behoorende 50 watermolens te geraken. Naar men verneemt, zijn door het Over- waardbestuur reeds de noodige inlichtingen ingewonnenzoodat een spoedige verwe zenlijking vanuit plan kan worden tege moet gezien. OTTOLAND30 Juni. De vastgestelde en goedgekeurde rekening dezer gemeente, dienst 1890, bedraagt tn ontvangst T 5390,91, in'uitgaaf f3999,66 en sluit dus met een goed slot van f 1391,25. gOUDEWATER, 1 Juli. Volgens verkla ring van den heer H. Anker, veearts alhier, is een der varkens van den veehouder J. Boer Jzn. dezer dagen aan de zoogenaamde vlekziekte bezweken. Hierop heeft dtfheer Boer een tiental varkens, dat met het be smette beest in één bok geloopen had, maar nog niet aangetast was, onmiddellijk doen slachten. De heer J. Stempel, dis- tricts-veearts te Utrecht, die ambtshalve onderzoek in loco kwam instellen, verklaarde het vleesch der geslachte dieren voor de consumptie volkomen geschikt, waarop het naar Londen verzonden en aldaar verkocht is. Door bovengenoemden alleszins afdoen- den maatregel bleef het kwaad gelukkiger wijs tot één geval beperkt. LI. Maandag-avond speelden de leden van het alhier bestaande fanfarecorps „Euterpe” een tiental nommers in den tuin van het hótel „Paulina”. Uitgelokt door den schoonen avond, begaven zich velen derwaarts. Jammer echter, dat de wel wat overvloedige regen in het laatste gedeelte van den avond publiek en muziek nood zaakten, spoediger dan anders het geval zou geweest zyn, op te breken. In de jongste vergadering werd door den raad dezer gemeente de rekening van het burgerlijk-armbestuur tot een bedrag van f 224 goedgekeurdalsmede de be groeting over 1892 van datzelfde college tot een bedrag van f350 in ontvang en uitgaaf aangenomen. Verder bleek uit de rekening betrekkelijk de gemeentelijke gasfabriek, dat er over 1890 een batig slot van f 159,30 te constateeren viel. Tegen de door burgemeester en wethou ders aangevraagde machtiging om het be drag der onlangs aangegane ïeening op de begrooting van 1891 te brengen, bestond bij de leden geen bezwaar. Evenmin tegen het doen van een paar betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven. Nadat hierop de instructie van den klokkenist een paar wenschelijke veranderingen on dergaan had, kwam ten slotte een schrijven van den heer F. Joseph ter tafel, ver laging verzoekende van zijn belasting aanslag. Het werd goede gewoonte 1 met gesloten deuren behandeld. Door burgemeester en wethouders werd 11. Dinsdag het recht tot bevissching van de wateren 'der gemeente verpacht. Pachter van de 2 gecombineerde perceelen werd P. v. d. Kuy en wel voor f 65 ’s jaars. •STOLWIJK, 30 Juni. Zondag 11. had het 2 jarig zooptje van den landbouwer B. V. het ongeluk in een onbewaakt oogenblik van den zolder der keuken te vallen. De moeder vond het kind be wusteloos en lang nadat het bewustzijn teruggekeerd was, bleven de oogen nog stijf gesloten’t was of de knaap door den val blind geworden was. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen en dank zij die hulp, is de toestand van den kleine nu zoo, dat algeheele beterschap te hopen is. Eene zonderlinge equipage verscheen verleden week bij gelegenheid der jongste stemming voor de deur van ’t Raadhuis. Een vrachtwagen toch, beladen met een zestal kiezers, die allen nagenoeg vlak bij het stembureau wonen, deed eerst een rij toer om het dorp, en stelde toen de „buren” in de gelegenheid hun burgerplicht te ver vullen. Onder al gemeen e hilariteit trok men langs denzelfden omweg naar huis terug. En dan zegt men nog, dat sommige lui voor hun verdriet gaan stemmen 1 VUREN, 30 Juni. De uitslag der heden gehouden stemming van lidmaten der Her vormde Kerk alhier is, dat de benoeming van predikant en ouderlingen gedurende de 10 volgende jaren weder door den kerke- raad zal geschieden. WOERDEN, 1 Juli, Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 252 partijen prijs van Goudsche le soort f24 A 28,— 2e soort f 19 A 23; Derby f26,50, per 50 kilo. Handel traag. it in maandelyksche i’s, roijaal 8°, duide- deel. De en omslag jaargang is slechts r post EEN GULDEN ij het einde van eiken kolossale succès, dat i dit Tijdschrift heb- n de uitgevers geen alfden Jaargang ige Jaargangen heeft n verre overtroffen, on werden ver- igen de abonné’s verschijning der n-Magazijn is een wel- a. Het geeft vrooljjk- gen en hernieuwden loedigen mensch. 1 eens harteljjk lachen rop niet zijn gesteld) arljjk geestige lagazijn. lEIJER’S reed om haar veto uit te spreken over elke poging, die gedaan zou worden om ons te voeren op den weg der reactie, om het schip van Staat te brengen in het vaar water van het clericalisme I De vrijzinnige minderheid in de Tweede Kamer heeft daardoor gelegenheid gehad, zich te herstellen, opnieuw haar gelederen te sluiten, haar pad voor de toekomst af te bakenen, te doen zien in welke richting zij wenscht dat koers wordt gezet. Haar houding dwong achting af en boezemde vertrouwen in. Niet het fantaisiebeeld van een tot in de fijnste bijzonderheden uitge werkt toekomst-programma heeft zij ons voorgespiegeldwèl gaf zij in enkele forsche lijnen een schets van de toepassing der liberale beginselen op de hodendaagsche toestanden, zoo vaak de gelegenheid zich aanbood. Dat er bij de politieke mannen der linker zijde op onderscheiden punten van regee ringsbeleid verschil van gevoelen bestaat, is noch te ontkennen, noch te vermyden. Maar bij de kiezers was het evenzoo. Laat het waar zijn, dat zeer velen hunner over tal van zaken geen scherp begrensd oordeel kunnen hebbenmen zal toch wel zoo vriendelijk zijn te willen erkennen, dat in het kiezerscorps zaakkennis genoegzaam aanwezig is, om afwijkende meeningen op goede gronden te verdedigen, en vandaar ook, dat aanvankelijk verschillende namen /voor de candidaturen werden genoemd. Doch, toen eenmaal de stemming in de kiesvereenigingen had uitgemaakt, wie de man zijn zou, hebben, behoudens enkele diep te betreuren uitzonderingende overigen, die hun verlangen niet ten volle bevredigd zagen, zich daarbij neergelegd, en met gelyken ijver als gold het den man die in alle opzichten hifü sympathie had, om de overwinning gestreden: do kiezers hebben getoond, persoonlijke meeningen en opvattingen ondergeschikt te kunnen maken aan het belang des vaderlands. Welnu, don gekozenen gaven zij daar mee een voorbeeld. Niemand eischt van een vrijen man eenige verzaking van beginsel. Doch wel eischen we, of liever, eischt het landsbelang, dat' al de leden der vrijzinnige meerderheid in ons Parlement samenwerken tot verkrijging van wat we noodig hebben. Al te vaak wordt vergeten, dat onze Vertegenwoordi gers niet op het Binnenhof zetelen om hunszelfs wil, ten einde eene duidelijk en netjes over hun persoonlijk standpunt te redeneeren en uiteen te zetten, waarom zij daarvan niet kunnen afwijken. Dat alles moge, als tijd en gelegenheid het veroor loven, heel mooi zijn, maar per slot van rekening hebben wij er niets aan. De Nederlandsche natie wil daden zien: heeft de liberale party in de Tweede Kamer lee ring geput uit hetgeen achter ons ligt, dan zal het in de eerste plaats deze zijn, dat eendracht en samenwerking de onmisbare voorwaarden zijn van haar voortbestaan en verdere ontwikkeling Want ziet eens, de liberale woord voerders hebben gewezen op de tekortko mingen van de tegenwoordige Regeering en van de meerderheid in de oude Kamer. Daarmee gaven ze ons, kiezers, ons, sol daten in het liberale leger, een maatstaf in handen ter beoordeeling van haar hou ding gedurende de dagen die komen zullen. Moge die houding zoo zijn, dat bij de eerst volgende verkiezingen onder een definitieve en rechtvaardiger kieswet zij met gerust heid een nieuw beroep kan doen op het vertrouwen der Nederlandsche natie.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1