IEBL N'. 1178 Woensdag 8 Juli. 1891. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Zonen, hik F gr? ir jgbaar. I I I" 5 A, (GEER Co„ JIEN. iVERVOER feil fe^li iOfeift )TER, BUITENLAND. Overclcht BINNENLAND. Amerika enz. k S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ars in de meeste t den eerstvolgen- Amsterdamsche an de Amsterdam* sonder berekening rekt door den Heer L, Schoonhoven. dat de acte als een der SCHOÜMIÖMS» COURANT. roefneininj i verschil. joffer f en jgen iken *- vochtigheid, gemaakt van at hout wordt gestrekenb .antwoordei arrotting ni a chemischf Beuel aan 4, handel gebracht onder den Effecten voor: 4 ’s jaars; den prolongatie- ardamsche beurs- gesohiedt later rn" I» de pli.. jroek" gedrukt voor Zuid-Afrika/ r Op de school ging allesJfMegeld zijn gang. Twee nieuwe onderwijzers' zijn beïioemd het getal onderwijzers bedraagt nu 8, terwijl meer dan 500 leerlingen de weezenschool bezoeken. Ds. C. IJnsonides te Ouderkerk a/d IJsel is beroepen tot predikant bij de Herv. Gom. te Bilt. Zondag-voormiddag is bij de Ned. Herv. Gemeente te Kralingen beves tigd in zijn dienstwerk Ds. G. J. A. Jonker, uit Leusden, door zijn broeder Dr. A. J. T. Jonker, die tot tekst had gekozen Hand. VIII vs. 5—7, waarna des avonds de be roepen leeraar zijn intrede hield, sprekende naar aanleiding van I Kor. 1 vs. 23—25. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f0,15. Franco per post door het geheel© rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. open en verkoopen m provisie van: en de 30 er w 30 ’/0; (ook jlige voorwaarden wissels op binnen- ven op aanvrage IE WAAG”, 1 vereen te komen erkiezende tegen Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Tusschen Süchteln, Viersen en Dülken zijn ongeveer 50 huizen ingestort. Daar werden ook verscheidene menschen gedood of gewond. Een oude man bleef daar op een won derbaarlijke manier behouden Hij was op de tweede verdieping van een huis, werd met den vloer onder hem 30 meter weg- geslingerd en bleef in zijn val aan een boomtak hangen, zoodat hij slechts licht geschramd werd. Drie kinderen woeien uit een huis over een haag on daarna stortte het huis in. Te Brunswijk is de schade ook zeer groot. Het dak van den Hofschouwburg is voor een deel vernield; het glazen dak van het Hertogelijk Museum en alle andere glazen daken van oranjerieën, photografenateliers enz. zijn vernield. In de plantsoenen lig gen vele omgewaaide boomen en honderden doode vogels. Te Spandau is de bliksem in de kerk geslagen, waardoor het orgel vernield werd. Allerwege, aan Moezel, iMain, Ahr enz., zijn groote verwoestingen aangericht en is de te veld staande oogst zwaar beschadigd. Te San José (California) zijn vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld. De eerste schok, welke den vuurtoren deed wankelen, veroorzaakte grooten schrik onder de in woners. Een in aanbouw zijnd huis stortte in en verscheidene andere gebouwen werden beschadigd. ip de Lek. in a/d Lek. n 6 April 1891 »nh. en Rotterd., Schoonhoven” (S) -Vreeswijk” (V). - S B 61" ischen Schoonhoven Itoomboot »Schoon- BE8TRIJDING VAN 8LAKKEN. Door den directeur van het laboratorium voor landbouw-entomologie te Rouaan wordt op het volgende middel gewezen om slakken op akkers en in tuinen te vernietigen. Men brengt daartoe slechts eenige padden of selfs kikvorschen op de door slakken bezochte plaatsen. Na eenige dagen zjjn de slakken dan opgepeuzeld. Volgens genoemden directeur betaalden de Engelschen vroeger 5 franc per 100 en nu 3 franc per dozjjn voor de paddenom deze ter bestrijding der slakken te gebruiken. In den tuin van het Rouaansche laboratorium werden 100 padden en 90 kikvorschen geplaatst cn de slakken ver dwenen geen plant werd meer aangevallen, ter- wjjl de naburige tuinen er veel last van hadden. NIEUW BE8CHUTTING8MIDDEL VOOR HOUT. Verschillende methoden van behandeling stoffen zjjn in gebruik gekomen om hont tej bederf te bewaren en beter bestand te mal tegen den invloed van weder en Voor zoover hierbjj gebruik werd de een of andere stof die op het gestrekenbleek dit niet altijd aan het doel te beantwoorden omdat daardoor uit- of inwendige verrotting niet kon worden tegengegaan. Door de chemische fabriek van A. W. Andernach in den Rjjn is thans een middel in den :zi:. iu naam van Carboli- neum „Neptun”. Ah het hout hiermede be streken wordtheeten de poriën niet te worden verstoptzoodat het niet verstikt en krjjgt het een fraaie nootbruine kleurzoodat het middel vooral voor palen hekken schuttingenge reedschappen schuren enz. in aanmerking komt. Bovengenoemde fabriek levert op aanvrage mon sters gratis, zoodat er kosteloos een kleine proef met het Neptun te nemen is. Gemengd Nieuws. Uit den IJsel onder de ge meente Angerloo is opgevischt bet lijk van D. Hij mer, uit Hardingsveld, die dezer dagen van een ballastaakdie achter eene stoomboot den IJsel werd opgesleept, overboord viel en verdronk. Een arbeider te Wartena, die Donderdag den geheelen morgen aan het hooien was geweest en ten gevolge van de groote faitto dorstig was, dronk, na het middagmaal gebruikt te hebben, eene groote hoeveelheid karnemelk. In het land terug gekeerd, werd hij door eene hevige kramp .overvallen en was binnen enkele oogen- blikken een lyk. Op dtfh avond van het vuur werk te Amsterdam was niemand t’huis gebleven. Ook de bloemenwinkel van Co rona in de Kalverstraat was gesloten, want de chef on het personeel waren eveneens naar het IJ gegaan. Omstreeks 12 uur werd aan den winkel zeer hard gescheld. De juffrouw ^e op passen moest, schrikte, daar zij niet begreep wie zoo laat nog wenschte toegelaten te worden. Zij stapte echter naar voren, deed de deur op een kiertje en.... Plotseling gooide een agent van politie de deur wijd open: „Daar is de Keizer!” De juffrouw trilde op hare beenen, want terstond stapten twee hoeren in groote man tels gehuld binnen. In den eersten her kende zij keizer Wilhelm. De adjudant van Z. M. zeide iets, doch de juffrouw verstond hem niet; zij was do Duitsche taal niet machtig. De agent speelde echter zoo goed zoo kwaad het ging voor tolk, waarna de juffrouw begreep dat de goedkoop,- G.in Tafelblikken tten van elke ver- als moeilijk to bereiden, het werktuigje voor de beproeiing is mede zeer eenvoudig. Een bak van ongeveer 15 L. inhoud, de vorm van een school- tasch hebbende en aan draagriemen op den rug van den bewerker hangende, is voorzien van een pomptoestel met hefboom aan deeenezjjde en een slang met mondstuk aan de andere sjjde. Hefboom en slang worden aan den bak vastge schroefd. De machine gevuld zjjnde wordt de pomp met de, linkerhand van den bewerker door den hefboom in beweging gebracht, in de rechter hand houdt hjj de slang met het mondstuk of hét verdeeltoesiel en besproeit de planten van alle kanten, wat met eenige oefening goed ge lukt. Het aantal liters van de oplossing per hectare loopt zeer uiteen, en zal wel niet om boven omschreven redenen met juistheid kunnen bepaald worden, doch zal in veel ge vallen op ongeveer 2000 L. per HA. of 100 L. per 5 are kunnen gesteld worden. DROOGLEGGEN VAN GRASLANDEN. Algemeen is de waarneming, dat er onder de boeren een soort schrik bestaat voor hot weg nemen van overtollig water bij graslanden omdat de uitkomst niet aan het doel heet te beantwoorden. Men ziet niet in dat op het moe rassige land ook moerassige planten groeien die met het-droogleggen verdwjjnen en daardoor dus aanleiding geven dut de opbrengst minder wordt en er zelfs open plekken ontstaan. Eerst na grooter aantal jaren kan zulk land zich her stellen en goed wordenzoo men het alleen aan de natuhr wil overlaten. Behandelt men het echter met verstanddun komt men snel genoeg tot het beoogde doel en de schrik bljjkt geheel ongegrond. De toepassing van ongeveer 600 kilo slakkenmoel en evenveel kaïniet per hectare is hier vooral van uitstekende uitwer king. Evenzoo is het inzaaten van betere grassen een vereischteom te zorgen dat er ook komt wat voor de veranderde omstandigheden past. Daarvoor is geen omploogen van het land noo- dig, doch kan met scherp eggen worden vol staan zoodat do nerf flink wordt opengemaakt. Op deze wjjze levert het 2de jaar reeds goede uitkomsten en heeft men goed weiland gekregen voor moeras. Wenken op het gebied van Land- - bouw en Veeteelt. DE BESTRIJDING DER AARD- AITELZIEKTE. Wegens het groote belang, zoowel voor land bouw als volksvoeding, wordt door velen met belangstelling nagegaan hoe de stand der aard appelen staat, in welke mate de algemeen voorkomende ziekte daarin voorkomt en welke maatregelen er genomen worden ter bestrijding daarvan. Vooral sedert bekend is dat die ziekte veroorzaakt wordt door een schimmel (I’ezo- nospoza infestans) en daartegen verschillende middelen ter vernietiging worden aangewend. Het meest afdoend althans het meest gebe zigde middel is de zoogenaamde Bordeaux- sche pap (bouillie bordelaise)oen mengsel van opgelosto kopervitriool in water, waarbjj aangemengde kalk wordt gevoegd. Gewoonljjk vindt men aangegeven dat op 2 KG. kopervitriool in weinig water opgelost en in 50 liters water gegoten, wordt bjjgevoegd een oplossing van 1 a 2 KG. ongeblusohte kalk, welke na voor zichtig met weinig water te zjjn gebluscht, ook in 50 liters water was verdund. Wanneer de oplossing volgens dit voorschrift gemaakt is, heeft zjj eene mooie, blauwe kleur. Laat men haar een nacht staan, dan ontstaat daarin een bezinksel, terwjjl de vloeistof boven het be zinksel volkomen helder wordt. Vóór het ge bruik moet de massa natuurljjk eerst goed omgeroerd worden. Bjj de besproeiing moeten allo doelen der plant, de onder- en bovenkant der bladeren volkomen bevochtigd worden. Men is van oor deel, dat 2 3 keer besproeien voldoende zal zjjn. De zekerste werking is te verwachten, wanneer de besproeiing reeds geschiedt vóórdat de ziekte verschjjnt on dan later nog éón of twee keer wordt herhaald. Is da plant reeds ziek, dan moet men krachtig besproeien, vooral zorg dragen, dat de planten in alle deelen zeer volkomen bevochtigd worden, en do besproeiing na 8 i 10 dagen herhalen. Overigens moet de ervaring hier eerst nog den juisten weg wjjzen. Volgens Millardet zou zachte regen, dauw of mist de werking bevorderen, terwjjl stortregens de bouillie wel volkomen van de bladeren zal afwassohen, zoodat eene herhaling van de be sproeiing noodig zal zjjn. Daarin komen alle proefnemingen overeen, dat hoewel do uitkomsten verschillen naarmate de aardappelen en grondsooffen, min of meer krachtige besproeiing, weêrsgesteldheid enz., zy werkeljjk goed te noemen zjjn, en tot dusverre pleiten voor de gunstige werking der „Bor- deauxeche pap”, als tot nu toe een der beste ge neesmiddelen tegen de zoozeer gevreesde aard appelziekte. Is het omschreven middel zoomin kostbaar •RIDDERKERK, 6 Juli. By acclamatie beeft de Raad in zijne vergadering van heden besloten een hevel door den dijk te Bolnes te doen leggen, om de benedensloot steeds van schoon en versch water te kun nen voorzien. Uit sanitair oogpunt is dit een schoon besluit. De buis zal 52 M. lang worden en 10 cM. breed. Bij laag water zal de hevel geven 582 L. per mi nuut en bij hoog water 8G0 L De kosten hiervoor zijn f500. Blijkt de hevel te voldoen, dan zal er waarschijnlijk ook een te Slikkerveer gelegd worden. De Raad dezer gemeente heeft van ’t bestuur der polders Oud- en Nieuw- Reierwaard een brief ontvangen, waarin gevraagd wordt om behalve de f2000,—, onlangs toegestaan voor de begrinting van den benedenrjjweg in Nieuw-Reierwaard, nog ’s jaars aan onderhoud te betalen f275 dan zou die zaak wel voortgang hebben. Zooals 'men weet, is het voorstel daartoe de vorige week door ingelanden met groote meerderheid verworpen. SLIKKERVEER, 6 Juli. Eergisteren werd van de werf der firma wed. C. Boele Zonen alhier met goed gevolg te water gelaten de schroefstoomboot Marie”, gebouwd voor rekening van de Gastelsche beetwortel- suikerfabriek, directeur de heer J. F. Vlekke te Gastel. De machine, met daarbij behoo renden 'ketel, van 90 indicateur paarden krachten compound systeem met surface condensor, wordt vervaardigd in dg machine fabriek „Katendrecht” te Rotterdam. •STOLWIJK, 6 Juli. Een treffend ongeval heeft gistoren-middag het gezin van den smid V. D. te Stolwijkersluis in diepen rouw gedompeld. Een aldaar inwonend, zevenjarig jongentje, dat in* de nabijheid der Vaart-sluis aan het spelen was, is waarschijnlijk te dicht op den kant gekomen en van eene groote hoogte in het .water gestort. Alleen zijne kameraadjes, die gillende om hulp riepen, waren bij het ongeluk tegenwoordig, doch eer die hulp kwam, was het te laat; bet leven was reeds gevloden. •TIENHOVEN, 6 Juli. LI. Zaterdag namiddag is in de rivier onder deze ge meente, ten gevolge van lekkage, gezonken het vaartuig „de vrouw Goortruida”, in houdende 80.000 metselsteenen,schipper Arnds Van Duwen, komende van Lathum en bestemd naar Rotterdam. De opvaren den zijn gered, de lading is wel, doch het schip niet geassureerd. •TIENHOVEN, 6 Juli. Van gisteravond tot heden-morgen, zijn alhier op do zalm- zegenvisscherij ‘2 Jacobszalmen gevangen. •VLIST, 6 Juli. Vrij dag-morgen overleed alhier de beer W. Zuidbroek, die een reeks van jaren lid van het Burgerljjk Armbe stuur is geweest De Congo- of zoogenaamde anti-slavernij- acte kan maar niet tot stand komen. Nu Nederlands bezwaren zijn opgelost, wor den weder moeilijkheden van de zijde van Frankrijk geopperd, waarom is besloten den termijn van ratificatie opnieuw te ver lengen. Men herinnert zich, van nul en geene waarde is, Staten zich onttrekt. De Fransche Kamer is druk bezig met de herziening van het toltarief. Een fraaie schilderij van Rubens, welke in het salon van den heer Brière te Parijs op een ezel stond, is daar door inbrekers geheel vernield. Het stuk, eene boetende Magdalena, was voor 100.000 francs tegen brands'chade verzekerd. Behalve dat kostbare schilderstuk hebben de dieven nog veel schoons vernield in het prachtige huis, welks eigenaar al naar zijn buitenverblijf was Alle kasten en laden werden opengebroken, wat draagbaar en van waarde was werd medegenomen, en nagenoeg al het overige werd kort en klein geslagen of althans beschadigd. Engeland» Lagerhuis behandelt op dit oogenblik een zeer belangrijk wetsontwerp, nl. tot invoering van kosteloos onderwijs. Het wetsontwerp is bereids in tweede lezing aangenomen en bepaalt de kosten per hoofd (per kind en per jaar) op 11 shil ling (ongeveer f 6,60). De oude Gladstone, om zijne gezondheid te Lowestoft vertoevende, ontving daar het be richt van het overlijden van een zijner zoons, predikant te Hawarden. Niettegenstaande hij zelf sukkelende is, ging hij er dadelijk heen. ’t Is al te attent, dat het Engelscbe blad de Standard nu juist, terwijl de Duitsche Keizer Engeland bezoekt, er aan herinnert dat geen enkele Helgolander voor Enge land opteerde, niettegenstaande het hem vrijgelaten was. ’t Moet natuurlijk een soort van bedenkelijke opmerking aan ’t adres van Engeland zijn. Of ’t bezoek aan Engeland louter een familiebezoek is, dan of er ook eenige staatkundige betookonis aan te hechten is, levert altijd nog stof te over voor de dag bladpers. Van eene aansluiting door Enge land aan het Drievoudig Verbond zal wel geen sprake zijn, doch iets anders is of de Brit niet te vinden zou zijn voor de aan neming van zekere positie op zee, indien het ooit tot een treffen kwam tusschen de verbondenen en niet verbondenen. De Portugeesche regeering zit nog steeds op middelen te zinnen om de staathuis houding op te houden. Zij heeft nu aan de Cortes machtiging gevraagd om weer 5200 contor de reis te leenen, om daarvoor metaal te koopon tot het Slaan van nieuwe munt. Of zij met die leening reeds ge klaagd is, wordt niot vermeld. De Spaansche Minister van Financiën, die ook naar geld zoekende is, heeft ge protesteerd tegen den toeleg van sommigen, om ’s lands crediet naar buiten in een ongunstig daglicht te stellen, door het te doen voorkomen alsof de nieuwe ontwerp overeenkomst met de Bank schade zou kunnen toebrengen aan de talrijke buiten- landsche schuldeischers. Nu, een Minister van Financiën in Spanje wordt wel op zijn woord geloofd 1 Hij zou zich desnoods op zijn Turkschen collega kunnen beroepen. De Servische vrouwen brengen niet alleen het Koninkrijk, maar zelfs de omgeving in rep en roer. Nu weer heeft een hofdame der verdreven Koningin Nathalie het hoofd van den Kroonprins van Rumanië op hol gebracht, zoodat deze, die voor zijne hu welijksplannen de goedkeuring van zijn broeder den Koning en zijne schoonzuster de Koningin (de ten onzent ook wel be kende Carmen Sylva) niet Kan krijgen, er aan denkt de kroon maar prijs te geven. Wat een vrouw wel vermag! Verschrikkelijke bijzonderheden brengt de laatste mail uit China omtrent de jongste ongeregeldheden, waarbij vooral de zen- dingshuizen en kerken der Christenen het hebben moeten ontgelden. Te Tangang spaarde het grauw in zijne woede zelfs de kerkhoven niet en werden de begravenen voor den dag gehaald, van de hoofden be roofd en deze dan op hoopen gesmeten. Wie den eerbied van den Chinees voor de overblijfselen zijner voorouders kent, zal beseffen tot welk eene hoogte do volks woede was opgezweept. Aan de woelingen der geheime genoot schappen blijft men in, hoofdzaak het ge beurde wijten. De vreemde gezanten hebben de Chineesche Regeering met een krachtig optreden bedreigd voor het geval, dat de vreemdelingen niet beter beschermd worden. Sinds den 24. Juni heeft men in weste lijk Duitschland aanhoudend onstuimig we der gehad: telkens stormen, onweders en wolkbreuken. Donderdag hebben weer zware onweders aan den Midden- en Be- neden-Rijn groote schade veroorzaakt. Te Crefeld zjjn al. de lichte gebouwen op den Festplate, voor het Rijnsche schut tersfeest, weggewaaid. Vele menschen wer den daar gekwetst. Bij kon. besluit van 2G Juni is pensioen verleend aan Hendrik Nijenhuis postbode to Oudewaterf195. Bij besluit van den commis- saris des Konings in de provincie Utrecht, van den 27. Juni 1891, is benoemd tot veldwachter der gemeenten Willeskop en Hoenkoop, Johannes Hermanns Mos, thans gemeente-veldwachter te Hengeloo, en zulks met ingang van 1 Augustus a s. De burgemeester van Kralin gen heeft met ingang van 1 Juli bevorderd tot hoofd-inspecteur 4an politie den heer W. S. Teunisse en tot inspecteur van politie den heer H. W. Laman. II. M. de Koningin-Regentes heeft den burgemeester van Amsterdam een aanzienlijke som ter hand doen stellen voor de politie en de brandweer. Officieel is thans vastgesteld, dat de spoorweg SchiedamMaassluis den 23sten /lezer zal worden geopend. De heer Mr. J. G. De Bruyn, lid van de Eerste Kamer, gaat zich uit het politieke leven terugtrekken en zich met November te Berg en Dal bij Nijmegen vestigen. Op de Ridderhofstad Harden broekbij Driebergenoverleed Donderdag op 59-jarigen leeftijdna een langdurig en smartelijk lijden de heer G C. D. d’Aumale baron van Harden broek van Hardenbroek. Den 7. Dec. 1869 tot lid der Provinciale Staten van Utrecht gekozen voor het district Amerongen, bleef hij in dat lichaam zitting houden tot aan de gewone aftreding in 1883, toen hij niet weder in aanmerking wenschte te komen. Aan de universiteit te Leiden is de heer H. Kikkert Cz., geboren te Oudewater, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, na verdediging van een aca demisch proefschrift, getiteld: „De stomp- behandeling bij hysteromyomectomie”. De nieuwe aanlegplaats voor stoombooten te Vianen, op den zuidelijken oever van do rivier de Lek, is gereed en zal, naar men verwacht, spoedig worden in gebruik genomen. De collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Benschop opgebracht f 16,65, te Willes- kop f4,23, te Hoenkoop f3, teLinschoten 16,70 en te Snelrewaard f4,30. Bljjkens het jaarvers ka g van de weesinrichting te Neerbosch over 1890/91 is het nieuwe weeshuis geheel voltooid. Het is het grootste weeshuis dat aldaar is verrezen. Men vindt er in 5 schoollokalen en een zoal voor gymnastiek, benevens twee slaapzalen voor 200 kinderen Dit gebouw is nu reeds voor het grootste ge deelte bevolkt. Thans zal ook een nieuw gebouw worden opgericht, waarin de druk kerij zal overgebracht worden. Verder is de inrichting eigenares geworden van de bosschen, langs den ingang van de laan ge legen hebbende een oppervlakte van 6 hectaren. De landbouw is opnieuw belangrijk uit gebreid. Het getal stuks hoornvee bedraagt 37, dat der paarden 8 en 1 veulen. 4 Op de klompenmakerij zijn 7000 paar klompen vervaardigd geworden. Het getal abonués op de tijdschriften en bladen be draagt bijna 18.000. Gedrukt en verspreid zijn: 23 000 almanakken, 19.000 scheur kalenders, 7000 almanakken voor de jeugd; daarbij zijn honderd-duizende traktaatjes, boeken en boekjes gedrukt en verspreid. Voorts zyn 10.000 exemplaren boeken nog irdrecht v.m. 6.30. mhoven n.m. 1.30. „Johan H”. Van Zessen. n 6 April 1891 en Rotterdam. Dinsd. Woensd. v. 5.30 m. 12. at. v. 6 30. n Dinsd. n. 12.45, en Zaterd. n. 3.30. k. Woensd. v. 6. ih. id. v. 7.30. ig ..Oonoordia”. ■nhem. 1891 tusschen Lterdam. Zondag, v. 8.15 u. ongev. n. 1.45 u. 9.van Schoon- ur. ijks, v. 7.— u. mgev. v. 94— u. orfsohe Stoom- appg. im, Arnhem, Vrees- rstol en Rotterdam, irdam, dagelijks, v. 7 uur. l. ongev. v. 11.30 u. laandag,, v. 5.u. v. 6.30 u, enst tosBohen i Qouda. I. Driesen. 12.15 en n. 3.30. 9.15, n. 5.30 en Ier laatste treinen, vervalt de laatste i uit Gouda<; emt rooht-Gouda. in den Bergh. m 8 Juni 18fff. •onhoven n. 2.45 uur. 15 en n. 5.— uur. louda: n. 5.30 uur. en n. 8.— uur. GOUDA, 6 Juli. Vrijdag-morgen te ongeveer 11 uren passeerde hier de trein die H.H. M M. de Koningin-Regentes en Koningin Wilhelmina met H.H. M.M. den Keizer en de Keizerin van Duitschland van Amsterdam naar de residentie bracht. Aan het station was het garnizoen op gesteld, onder kommando van kapitein Van der Meer, om H.H. M.M. de militaire hon neurs te bewijzen. Ook de burgemeester dezer gemeente, Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, was tegenwoordig, benevens vele andere belang stellenden. Daar de trein met groote snel heid voorbijreed, was er niets van de vorstelijke personen te zien. Het station was niet, zooals in Decem ber, toon het stoffelijk overschot van wijlen Z. M. den Koning voorby trok, alleen met speciale vergunning toegankelijk, maar voor' ieder, nï. tegen betaling van 5 ets. voor een perron-kaartje. Door zeer velen werd daarvan gebruik gemaakt, in de hoop, dat de trein langzaam voorbij zou ryden, het geen echter niet het geval was. Van de werf ^Kromhout”, van den heer II. Van Vlaardingen alhier, is met goed gevolg te water gelaten een ijzeren rijnschip, groot 110 gemeten lasten (klip- permodel)voor rekening van den heer W. Slokkers te Oud-Gastel. Onmiddellijk daarop werd de kiel gelegd van een der- gelijk schip, voor rekening van den hoer P. Zevenhuizen te Rotterdam. Door den Commissaris van politie alhier werd dezer dagen opsporing en be richt gevraagd van verschpidene effecten, vermist uit de nalatenschap van den heer Vermeulen alhier. De stukken zijn thans terechtgekomen bij eene boedelbeschrijving van een anjer ingezetene, die ze vermoe- dolijk in bewaring heeft gehad. GOUDA, 6 Juli. Donderdag-avond is in de zaal Kunstmin van „Ons Genoegen” de aangekondigde feestelijke bijeenkomst ge houden der kiesvereeniging „Burgerplicht", ter viering van de verkiezing van den libe ralen candidaat. Van deze vergadering, een gezellig onder-onsje der leden en hun ge- introduceerdenzullen wij natuurlijk geen verslag geven. Alleen vermelden wij, dat de geheele zaai gevuld was met eene op gewekte schare belangstellenden uit de ver schillende deelen van het kiesdistrict Gouda en ook uit omliggende gemeenten die vroe ger er toe behoorden. Behalve de nieuw- verkozen afgevaardigde, de heer Boogaerdt, was ook het kamerlid Dr. Zaaijer tegen woordig; nog merkten wij de heeren Tak uit Schiedam en Mr. Snel uit den Haag onder de gasten op. Aan gelukwenschen en heildronken heeft het niet ontbroken. De hoer Boogaerdt maakte blijkbaar door zijn flinke, ernstige taal en waardig optre den een gunstigen indruk op allendie hem nog i niet kenden; de kiezers zijn zeker huiswaarts gegaan met de beste verwach tingen van hun vertegenwoordiger. De heer Zaaijer en het bestuurder kiesvereeniging waren het voorwerp eener warme ovatie. In één woord, wij kunnen de kiesvereeni ging Burgerplicht gelukwenschen met den goeden afloop van dezen feestavonddie zeker eenig is in de geschiedenis der Goud- sche liberalen. Goudsche Ct. GORINCHEM, 6 Juli. Door stemgerech tigde ingtduiii'den van „het Land der zes molens” is 11. Vrijdag met 355 tegen 27 stemmen besloten, met behoud van wind kracht, stoomvermogen aan te brengen in den zoogenaamden wielmolen, onder Hoor naar. Voorts werd het bestuur gemachtigd tot uitvoering van dat werk en het des noodig ter leen opnemen van de daarvoor benoodigde gelden. •HAASTRECHT, 6 Juli. Het kohier voor de hondenbelasting, dienst 1891, bedraagt f 172,50. •POLSBROEK, 6 Juli. Ds. A. Ten,Have alhier heeft een beroep ontvangen naar Krimpen a/d Lek en voor het beroep naar Bunschoten bedankt. Een 5 jarig knaapje van zekeren R. alhier, dat zich jl. Vrijdag naar school be gaf, week niet genoeg uit voor een vracht wagen, die passeerde, waardoor hij in aan raking met het rijtuig kwam en viel. Ofschoon een schromelyk ongeluk had kunnen ontstaan, bezeerde het knaapje alleen zijn eene hand, die slechts even door een der achterwielen werd gevat.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1