thaiHST, Advocaat en Procureur TE DORDRECHT, is VERHUISD naar de Wijnstraat no. 70. TUINmetTUINHÜIS, gelegen aan den Ouden Singel te Schoonhoven. WINKELHUIS, op goeden stand, drukke scheep vaart. N°. 11 Grasgewas. Eene nette Dienstbode, Voorloopige Aankondiging. Hypotheek. 1 C. FIJN VAN DRAAT, KOEKBAKKERIJ, SCHOONHOVEN. Uit de band te koop: Aanbesteding HET RAOEERSTAAL Allen, die wenschen mede te werken tot het vormen van een Eerewaclit te Paard, om den nieuw benoemden Bur gemeester op waardige wyze in te halen, worden uitgenoo- digd tot een bijeenkomst in het „Hotel VAN ZESSEN", op he den (Woensdag) avond te 8 uren. Te Huur, te Schoonhoven: ZOLDERS, STOLWIJK. f 28 4 f 30.000,-, onder 1 e Hypothecair verband, op land bij Dordrecht, voor de successie geschat op f 48.000,minstens 5 jaar vast en met halfjaarlijksche rentebetaling. Gewone en Fijne Koeksoorten. TE KOOP: AD VERTENTIEN. Het Nations sc lie, onuer dit Blad. van Franco neeren Nieuw! Nieuw! Onmisbaar voor H.H. Notarissen, Deur waarders, Architekten, Aannemers, Boekhouders enz. Geen stukkrabben van het papier meer. Of INKTSCHAAFJE schaaft de inktvlak van het papier. Prijs, in houten koker, f I,—. Voorspoedig bevallen van een Zoon J. P. DE KONING - VAN DRIEL. Stol wijk, 3 Juli 1891. Het vroegere Bestuur der Eerewacht. rigo oi pnder 1 slijpsteen een nat t weder, itrg- dan het een het op waarop het )H en weer te et wordt; het mag alleen worden geslepenals *^gen een harder Een Juffrouw wenscht bij nette menschen te Haastrecht een vrjj Slaapkamertje met Pension. Brieven fr.letter A, met/bpgaaf van pqjs, POSTKANTOOR llaaatreftt. Deze Courant morgens uitgegei per post d< bij alle Bot Het BESTUUR van den polder Stein is voornemens op Woensdag 22 Juli 1691, des avonds 6} uur, ten huize van R. BE1JEN te Steln, bij Haastrecht, in het openbaar te verpachten: Het GRASGEWAS van het Schrale land en het zoogenaamde Zwet, in zes perceelen; op con ditiën bij de verpachting voor te lezen. Heden overleedtot diepe droefheid van mij en mijne Kinderenna een smartelijk lijden, mjjn hartelijk geliefde Echtgenoot LEENDERT WEN DELS, in den gezagenden ouderdom van 85 jaar. Weduwe L. WENDEL8, geb. G. BEUKENKAMP. Schoonhoven, 6 Juli 1891. Ondergeteekenden betuigen hunnen har- telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, op hun 50-jarig Huwelijks feest ondervonden. A. H. MAAL PELETIER. J. M. PELETIER - DE BRUIJN. Schoonhoven, 3 Juli 1891, TWEE FLINKE nabij het water gelegen. Te bevrage i met franco brieven, letters Z P, aan het Bureau dezer Courant. tip een dorp aan de Lek wordt tegen 1 Aug., in een niet groot gezin, GEVRAAGD: 'liefst boven de 25 jaar, P. G. Nauwkeu- opgave waar dienende, liefst spoedig, letter Z, aan het Bureau van dit Blad. De Notaris J. P. MAHLSTEDE te Bergambacht is voorne mens, in de maand October 1891, in het openbaar te verkoopen: DE KAPITALE Bonwmanswuniiiir on AANBEHOOREN, geteekend C nr 27, met 22*/, HECTAREN Wei- en Hooiland, gunstig .staande en gelegen in Benedenkerk, onder de gemeente Om te aanvaarden: de Landerijen den laten December 1891 en het overige den laten Mei 1892. Een Notaris vraagt voor zijn cliënt, tegen 15 Augustus, Aanbiedingmet opgaaf van rente, onder letters C 8, aan het Bureau van dZ 2Ld. CANDIJ-, SUCADE-, GEMBER- en SNIPPERKOEK enz. enz. DE OUDERWETSOHE ONTBIJTKOEK. Bijzondere conditiën voor Winke liers, Slijters enz. EEN Te bevragen bij Mr. G. L. VAN OOSTEN SLINGELAND. op Maandag 13 Juli 1891, des namiddags 6 uur, in de Polderkamer te Gleasendaiu Het gedeeltelijk sloopen en opruimen van den Watermolen genaamd „Dekraak”, met eenige bijkomende werken. Het bestek zal ter inzage liggen in de Polderkamer en in den molen. Inlichtingen te bekomen bij A. VAN DER HAVEN te Over-Slingeïand en bij het Bestuur. Hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van ons Zilveren'Huwelijksfeest op Woensdag 1 Juli 1891. G. KNOPPERS. A. KNOPPERS VAN ETTEKOVEN. Haastrecht, 6 Juli 1891. EEN GOED ONDERHOUDEN Te bevragenmet franco brievenbij A. KWINKELENBERG, Wachtolstraat Gouda. treingeleider, na dezen op kolfstooten ont haald te hebben. Zij dwongen hem, bij het berooven als tolk te dienen en gingen piet hem van coupé naar coupé, terwiJT zij zelven met geveld geweer aan de por tieren bleven staan, terwijl de conducteur de zaken van waarde afnam. Alle heeren zagen dadelijk het nutteloozo van tegen stand bieden in, en voldeden aan het bevel. Van de eerste heeren verlangden zij, be halve horloges, ook het geld. Wonderlijk genoeg, verlangden zij geen ringen of der gelijke. Geld eischten zij later niet meer, daar zij bij de eqrste heeren slechts Duitsch geld hadden gevonden. Van mij werd al leen het horloge geëischt; het voor de verdere reis nóodige geld had ik verbor gen, doch ik liet, om geen verdenking op te wekken, 100 frank in goud in mijn portemonnaie. Beroofd werden slechts de passagiers 1e en 2e klasse; die der derde klasse hadden geen last. Gedurende de berooving zocht dé hoofdman vijf passagiers, die hem het rijkst leken, uit, en beval hen, uit te stappen. Wij dachten eerst dat hij hen nader wilde doen onderzoeken, doch ver namen spoedig dat zij als gijzelaars zouden worden medegenomen en slechts tegen een losgeld in vrijheid worden gesteld. Een der heeren werd, nadat de hoofdman wist dat de gevangenen Duitschers waren, ge last het volgende op een stuk papier te schrijven „Aan het Duitsch consulaat te Constan- tinopel. „Wij, Maurits Israël, Berlijn, Bellevue- straat 18; Oscar Groeger, Berlijn, Shala- nerplatz 5; Oskar Kotsch, Zörbig, Kreiz Bitterfeld; Albert Maquet, Siegelsdorf, Kreiz Bitterfeld; Franz Kiak, engelsch ge zantschap Constantinopel, zijn gevangen genomen, en een losgeld wordt geëischt van 200,000 frank, te zenden naar Kirk- kelisze, anders worden wij doodgeschoten. Wij smeeken het geld te zenden. De heeren Israël en Maquet zijn alleen in staat het geld te betalen. Bij komst van politie of militairen worden wij ter dood gebracht Dit stuk werd aan den conducteur gege ven, om verder te bezorgen, en in zijn plaats namen nu de roovers den machinist, een Zwitserals tolk. Even beleefd als de roovers tot heden jegens de passagiers waren geweest, stonden zij den machinist, die dit vroegook toezijn tabak mede te nemen. Daarop zette zich de stoet met de gevangenenop het Turksche commando „Haidi” des aanvoerdersdie met „capitano” werd aangesproken, in be weging. Het was nog altijd zoo donker dat wij de richting, die werd ingeslagen, niet konden opmerken, ook niet of zich nog andere roovers bij hen aangesloten hadden. Later vernam ik van den heer Israël, dat de gevangenen slechts door den capitano en zes roovers vergezeld waren. In den trein bevond zich een te Adria- nopel thuis behoorflhd treinbeambte. Deze liep, toen hem de toestand helder was, naar het 8 kilometer verwijderd station Si- nekli terug, om vandaar alarm te geven. Do berooving, gevangenneming en wegvoe ring hadden echter slechts een halfuur ge duurd, en de hulp kwam te laat, daar eerst om vier uur een trein met gewapende spoor wegbeambten van de andere richting kwam. Aan het station Tseherkeskiöi, dat wij met den nieuwen trein, na ongeveer 15 minuten bereikten, was het onmogelijk van het voorgevallene telegraphisch bericht te geven. Ik droeg den stationchef op, den brief der gevangenen aan het Duitsche consulaat te telegrapheeren, wat dadelijk gebeurde. Bovendien ging ik met den vol genden trein naar Constantinopel, terwijl de andere leden van ons gezelschap naar Adrianopel gingen en daar op mij zouden wachten. Tegen 8 uur verliet ik Tscher- keskiöi en moest de plaats des onbeils voorbij. Daar bevonden zich de heeren Israël en Kiak en vertelden mij, dat zij door de roovers waren teruggezonden om den losprijs te balen. Uit Charleston wordt het vol gende gemeld: Toen de West Virginia-trein ofer eene houten brug reed, stortte deze in en vielen drie wagens dertig voet diep. Veertien personen zijn gedood en 45 gekwetst. Te Cleveland heeft men een telegram ontvangen, meldende dat op de Erie-spoorweglijn eene botsing heeft plaats gehad tusschen een reizigerstrein en een goederentrein van Ravaina. Twee slaap wagens en een ander rijtuig geraakten in brand en zijn geheel vernield. Tot hiertoe zyn 19 lijken gevonden. Een later telegram meldtDe botsing tusschen de twee trei nen was vreeselijk. Een rijtuig van den reizigerstrein werd geheel verbrijzeld. Men kon onmogelijk de gekwetsten redden. Deze zijn levend verbrand. De reizigers waren zeer talrijk. Vreeselijke tooneelen hadden plaats na de ramp. Vele reizigers, die sliepen, zijn in hnn slaap verpletterd. Volgens de laatste berichten zijn er 27 dooden, zes doodelijk gekwetsten en veel min of meer erg gewonden. De goederen trein reed met eene snelheid van 30 mjjlen in het uur, toen de botsing plaats had. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 7 Juli. De heer M. J. Chevallier, be noemd burgemeester dezer gemeente zal op aanstaanden Dinsdag, nm. 2 uur, wor den geïnstalleerd. Bij gelegenheid van den 50en verjaardag van H. K. H. de Prinses von Wied, geb. Prinses Marie der Nederlanden, werd Zondag door het garnizoen alhier eene groote parade gehouden. Uit de kazerne woei de driekleur. Tot onderwijzer met hoofd- acte aan de school 1ste soort, op eene jaarwedde van f 700, is gisteren door den raad benoemd de heer W. Brouwer te Beneden-Knype. - In de godsdienst-oefening Zondag voormiddag werd Da. J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, beroepen pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, bevestigd doof Ds. J. G. Braining, met de woorden uit 1 Corinthe 4, 1. Des avonds deed de nieuwe leeraar zyne intreêrede en had daarby tot tekst gekozen Handelingen 8, vs, 35. Zoowel des ochtends als des avonds vulde eene talryke schare het kerkgebouw. i Heden overleed, tot onze diepe droef heid, mijne geliefde Ecbtgenoote AALTJE OOMS, in den ouderdom van 43 jaren, mij nala tende twee kinderen, nog te jong oiïi dit zware verlies te kunnen beseffen. Uit aller naam, P. DE BRUIN. Lokkerkerk, 5 Juli 1891, Heden werden wij diep getroffen door het treurig overlijden van ons geliefd (ftidste Zoontje en Neefje LE0NARDU8 JOHANNES HENDRIKUS in den aanvalligen leeftijd van 7 jareft. R. SLANGEN. 0. M. G. SLANGEN - 8NELLEMAN. L. C. VAN DORST. Stol wij kersluis, bij Gouda, 5 Juli 1891 Een onzer oudste ingezete nen, de 85-jarige L. W., een krachtig en sterk man, had bij het eten van visch het ongeluk een graat in de keel te krijgen. Na een zeer smartelijk lijden is de man gisteren overleden. 4—Heden-namiddag werd een vrouw, die een paar vechtende honden wilde scheiden, door een der verwoede vechters zoodanig in den arm gebeten dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. J. A. Gallandat Huet verbond den gekwetsten arm. Vervolg der Nieuwstijdingen. De kapitein J. A. Lehman, van den staf der artillerie, werkzaam ge weest bij het departement van oorlog, is overgeplaatst bij het 4e reg. vest.-art. en ingedeeld bij de compagnieën te Helder in garnizoen. In de „Staats-Cour.” leest men: „Hunne Majesteiten de Keizer en de Keizerin van Duitschland, na afscheid te hebben genomen van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Weduwe, Regentes, hebben Vrijdag te zes uren te Rotterdam Nederland wederom verlaten. „Het door Hunne Keizerlijke Majesteiten afgelegd bezoek zal ongetwijfeld veel bij dragen tot de instandhouding en voortdu ring van de goede betrekkingen en vriend schappelijke verhoudingen, die tusschen de beide Vorstenhuizen en tusschen Neder land en Duitschland van oudshet hebben bestaan.” De loods C. Storm, die het keizerlijke jacht „Hohenzollern” geloodsd heeft, wenschte vóór het verlaten van het schip, buitengaats, den Keizer goede reis. De Keizer gaf hem de hand en liet door een adjudant aan genoemden loods de gou den medaille van de Kroonorde overhandigen. Het programma voor de ten toonstelling, te houden bij gelegenheid der algemeene vergadering van de Geld.- Overijs. Maatsch. van Landbouw te Kuilen burg, is thans verschenen. Hieraan is het volgende ontleend: Maandag 24 Augustus, ’s avonds 6^ uur, ontvangst van het hoofdbestuur en 142e vergadering van dat bestuur; daarna con cert en bal. 25 Augustus, te 9 uren. Algemeene ver gadering. Schoonryden door paarden en hitten en harddraverij van boerenpaarden. *8 Avonds concert en bal. 26 Augustus. Opening tentoonstelling. Keuring van paarden. Algemeene verga dering. Uitreiking prijzen. Feestmaaltijd, concert en bal. 27 Augustus. Premiekouring van fok- merriën met veulens en jonge merriën. Keu ring van hengsten en merriën voor het Gel- dersch Paardenstamboek. Harddraverij van paarden van zessen klaar. Prijs f250, premie f 150, 2e premie f 50. öoncert en bal. Reeds zijn uitgeloofd door verschillende heeren 6 groote gouden, 5 kleine gouden, 14 ver guld zilveren, 28 zilveren en 5 brohzen medailles. •BERGAMBACHT, 7 Juli. Het loopt met den hooioogst over het algemeen niet te gen. Zy, die niet genoodzaakt geweest zijn hun vee tijdelijk in het hooiland te brengen, zullen nog al een tameljjk gewas hebben. Door de zorg van het gemeentebe stuur is tegen den muur der kerk een uur werk opgehangen. De kerk zal hoogstwaarschijnlijk in den ouden, hoewel niet in alle opzichten even fraaien vorm herbouwd worden. Ook is men voornemens de stoelen door zitban ken te vervangen. •LEKKERKERK, 7 Juli. Heden is hier opgericht een Fanfarecorps, onder directie van den heer J. Van der Wouden Mz. alhier. De commissie voor de harddraverij van paarden, te houden in September a. s., heeft besloten eene geldleening aan te gaan van minstens 200 en hoogstens 300 gulden, te verdeelen in aandeelen elk van twee gulden. §OUDEWATER 7 Juli. LI. Zondag-voor- niddag had de heer A. Van Schaick, met zijn gezin de kerk te Oudewater willende bezoeken, het ongeluk onderweg ongemak met paard en rijtuig te krijgentengevolge waarvan twee der kinderen (de vader had nog even den tijd er uit te springen) met het rijtuig te water geraakten. Door spoedig opgedaagde |iulp waren ze echter weldra weêr op het droge en kwamen met den schrik en qen nat pak vrij. MARKTBERICHTEN. Rotterdam6 Juli. Tarwe. De beste f9,75 tot f 10,25, goede en mindere.qual. f9,50 tot f7,25. Rogge. De beste f 8,— a 8,30, mindere f7,75 7,25. Rotterdam, 6 Juli. Aangevoerd 90 vette runderen, magere dito, 152 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 782 schapen of lammeren, 789 varkens. Prijzen: Vette Hinderen le qual. 76 et., 2e qual. 70 c£, 3e qual 64 ct.kalveren lequal. ct., 2equal. 80 k 87 ct.;‘alles per half kilo; schapen le qual. 65 ct., 2e qual. 55 ct.; alles per kilo; varkens le qual 19 ct., 2e qual. 18 ct.3e qual. 17 ct licht soort 17 k 18 ct. per half kilo. Burgerlijke Stand. Qem. Schoonbover. Van 3 tot 7 Juli 1891. Geboren: Antje Engelina, ouders J. W. Schilt en H. J. Krins. Ondertrouwd: G. De Langen en G. G. Vtfrt'den Bergh. Overleden: A. Lammoree, oud 78 jaar, weduwnaar van W. Koster. L. Wendels, oud 85 jaar, echtgenoot van G. Beuken kamp. B. Van den Berg, oud 3 maanden. Het is minder g< denken, zich behoorli van de gevoelens, c land” bij ons opwe' wonen op geen vijf elkaftr, gaan dagelijl spreken in den omga ben tal van belangt elkander in alle omst als broeders bij staan: zich even beslist Ned Duitscher. De staatk scheidt, is op zeer i trokkenhistorische van het tegenwoordig geen bepaalde studi niets weet, bepaalden een bloot toeval som En toch, mochten ternationale verwikke natiën rjjzen, dan sta vjjanden tegenover wellicht hun zonen, speelden, de wapent om elkakr te verdelg doen, ja gedreven dan de hunne, maai der vaderlandsliefde, zal worden genoemd kloeke daden, die gei dan het verderf derg kort te voren geen Ook van dezen k oorlog iets gruwelijk wat men zich kan vc stuit er op af als op het meest raadselachti natuur on haar open zien geven. Niette: spreek het woord vi uit, en onmiddellijk, verbindt zich daarm strijd, aan verdedigin maar ook weleens a is eerst zekere reder de natuurlijke gevol dat men zijn natior zijn recht doen kom volksgeluk en nationi vredigen kan, zonder gingen aan den dag twistbaar die waarhe ligt zij een weinig di Doch nu vindt me idéé „vaderland” zo< nomen. Zij zien er en meenen het ondei moeten rangschikken een of ander land i de wetten, gewoonti zorgt, zoo min mogel met de autoriteitenc tot de welvaart van ook hetgeen van h« in de kosten der al te voorzien. Is hij i opgevoed, dan noopt hem zooveel mogelj blijven, waar zijn ee bijgingenelke ven betering, en men w laat, niet wat men t< het overige, die zoo, aan „hefc land der scheiden van perso door blgedverwantsct trekking, is een her leverde waan, een tra zijn vaderland waar en gelegenheid vindt to smaken. Wat is de burgers van denz Zyn het de wetten? overal, em dikwijls z het de taal,? Aan dialecten samen, en men het daar mak talen het burgermee België, in Luxembui Wij hebben den b naliteitsbegrip aan h hij al zijn argumei brengen, en roogelyl In elk geval had hi van de moeielijkhedf volken aan de ma werking in den weg deelen, hun oorspron zelfgenoegzaamheid, leidt, alles af te keu is en een voorname jegens de leden eei Men geloove niet, slechts bij uitzonderii wij hebben er meen beroemden op zeke met den weidschen tisme optredende, i meenden te geven op menschen en dii krompen menschen, Er zyn dingen, d dan om schrijven kaï theorie aschgrauw frissche, practische eenmaal zekere eige oorsprong geen ondi den ingesteld, omdal laten doorgaan. By de politie te Amsterdam hebben verscheidene personen aangifte ge daan dat men hun portefeuilles, beurzen of portemonnaies had ontrold. Een heer ver miste een portefeuille, waarin f 1000. Vooral op den Dam, in de Kalveratraat en op bet perron van het Centraal-station zijn de zak kenrollers druk aan ’t werk geweest. Op het Damrak werd een zakkenroller op hee- terdaad betrapt en door de politie in be waring gebracht. Nog eene bijdrage en niet de minst vermakelijke tot de afgeloopen feestdagen zendt men ons door de volgende opmerking uit Friesland Friesche boeren, de berichten over de prachtige ontvangst van den Keizer en de Keizerin van Duitschlandde hartelijke ont vangst in de hoofdstad en de schitterende feesten, ter eere dier Vorsten en onze Koninginnen gegeven, gelezen hebbende, betreuren het zeer, dat H.H. M M. de reis naar Amsterdam niet uitgesteld hebben tot na de hooiing. Aan den anderen kant wordt het hart droevig getroffen door eene opmerking uit Woerden. Evenals op 1 December jl. bij hetpasseeren van den rouwtrein was daar Vrijdag jl. het garnizoen, versterkt met manschappen uit Leiden, op het perron opgesteld om het militair saluut te bren gen aan de passeerende Vorstelijke personen, doch bet wreede noodlot wilde, dat de Keizerlijke-Koninklyke trein in volle vaart voorbij snorde. Men troost zich nu met de gedachte aan eeno vergissing, hetzij van het treinpersoneel, hetzij van een ander. N. v d. D. In den Hollandschen IJsel is Zondag-morgen te Montfoort een schip met eene lading petroleum, op reis van Rot terdam naar Utrechtgezonken. Te Vreeswijk is Maandag in het Merwede-kanaal de zandlichter gezonken van schipper A. V. aldaar. Te Klundert heeft men in den nacht van Donderdag op Vrijdag op brutale wijze diefstal gepleegd. Buiten de kom der gemeente heeft men uit eene boeren schuur een lang touw, zoogenaamd achter- bind, en een paar ladders, alsook eene mestvork ontvreemd; daarop beeft men met het doorgesneden touw de ladders aan elkaar gebonden en gepoogd op eene boven verdieping bij een manufacturier binnen te komen, wat niet gelukt is. Ladders enz. werden in het midden der kom gevonden. Beter slaagden de inbrekers bij een win kelier en bij een hoedenmaker in de Wa genstraat. Bij eerstgenoemde werd door middel van een beitel het winkelraam ge forceerd, en werden verschillende eetwaren weggenomen, terwjjl bij den laatste tal van hoeden en petten, eveneens door opschui ving van het winkelraam werden ontvreemd, die voor een gedeelte, schandelijk toege takeld, aan den Zevenbergschen straatweg des morgens werden teruggevonden. Tot dusver leidde het onderzoek tot niets. Do heer Gerlach (oud-hoofd- redacteur van het Utr. Dbl.), die deel uit maakte van een gezelschap, dat in den nacht van 31 Mei op 1 Juni bij Tscher- keskiöï, in Turkije, in een trein door een rooverbendeonder aanvoering van den beruchten bandiet Athanasios, Werd over vallen, deelt omtrent dien overval in de Amstd. Ct. het volgende mede: Wij verlieten Constantinopel in den avond van 31 Mei te 8.15 met den gewonen snel trein. Ons reisgezelschap bestond uit 12 jjersonen buiten mij en was over twee wag gons verdeeld. Het gebeele gezelschap reisde eerste klasse; bovendien bevonden zich in den zelfden wagen nog drie passa giers tweede klasse in een afzonderlijke coupé. Twee leden van het gezelschap hadden met nog twee andere heeren den in den trein zich bevindenden slaapwagen ingenomen. Met de dordeklasse-reizigers waren in ’t geheel in den trein 40 h 50 personen. Om 1.50 ’s nachts werden de passagiers, die meest allen in diepen slaap waren, door een hevigen schok gewekt. Ik bevond niij in den laatsten waggon, waar de schok slechts weinig werd gevoeld. Ik sprong opopende het venster en hoorde vóór aan den trein een woest geschreeuw. Eerst hield ik het voor een twist tusschen spoorwegpersoneel, en zelfs toen meer schoten vielen, kwam ik met noch een der andere passagiers op de gedachte, dat wij door roovers waren overvallen. Het was een stikdonkere nacht, de maan ging eerst om 2 uur op ik verliet mijn coupé en liep langs dun trein naar de locomotief, zonder daarin door iemand te worden verhinderd. De locomotief, tender en twee bagagewagens waren omverge- worpen, de twee'volgendo wagens, waarvan de eerste een le-, de andere een 3e-klasse waggon, waren uit de railto gezet, terwijl de daarop volgende slaapwagen slechts half uit de rails was. Het voorste gedeelte daarvan was ingedrukt, doch degenen die er in geslapen hadden, waren, wonderlijk genoeg, ongedeerd Toen ik van de loco motief weer terugging, viel nog een schot, datfop weerklonk een gil, waarop de meeste passagiers, die in het donker been en weer liepen, eerst gewaar werden dat een roover- aanval plaats vpnd. Later bleek dat de gewonde een spaansche Jood uit Adria nopel was, die geweigerd had zijn voor werpen van waarde af te geven. De roovers, met hun hoofdman slechts zeven in getal, zooals men later vernam, warqn met geweer en dolken gewapend, en hadden vóór de aankomst van den trein eenige baanwachters gekneveld, om de rails te kunnen verbre ken. Naar hun taal en kleeding te oor- deelen, waren zij Grieken. Éérst maakten zij zich meester van deir Keizer een krans moest hebben. Toen de adjudant echter de kleuren van bloemen en linten noemde, kon de agent er zelf niet meer uit wijs worden. Toeü schreef de Keizer zelf op een pa pier wat hij verlangde. Daarna stapte hij met den adjudant en den agent in een gesloten rijtuig, dat in de steeg stond te wachten. Door deze daad krijgt de krans op het graf van onzen Bestevaer zeker veel meer waarde. In den schouwburg Frascati te Amsterdam waren op den avond van het vuurwerk bij het keizerlijk bezoek slechts 4 menschen in de zaal. De direc tie besloot daarom de voorstelling niet te Uit bovenstaande teekening kan men de houding van het Radeerstaal opmaken. Een van de drie kanten van het Radeerstaal moet bjjna vlak op hèt te radeeren papier gelegd worden, terwijl de zjjde, die naar de hand toegekeerd is, ongeveer 2 of 8 milimeter van het papier verwjjderd moot zjjn, zoodat het onderste vlak een weinig schuin op het papier wordt gehouden, waardoor het papier, en dus natuurljjk ook de te radeeren inktvlak, om zoo te zeggen, afgeschaald wordt. Is de vlek of fout verdwenen, dan kan de afge- sohaafde plek weder mot een der drie platte kanten van het Radeerstaal geglad worden. Terwjjl men radeert, moot men de duim op dien kant van het radeerstaal houden, welke naar de hand toegekeerd is, waardoor men het beste kan voelen of het staal te veel of te weinig schaaft, zoodat stukkrabben totaal onmogeljjk is. Na een korten tjjd geoefend te hebben, zal men de goede houding van het staal spoedig vinden en er niet meer buiten kunnen. Het staal is aan geen noemenswaar- dige sljjtage onderhevig, daar de geheele punt, tot aan het handvat, van het beste staal en dus glashard is. Ten einde het roesten te voorkomen is het Radeerstaal tot aan de «schaafjes geheel vernikkeld. Men mag het staal niet op sljjpen, daar het voldoende is oliesteentje aan te zetten, door het eenige malen heei kenzeer scherp op een slijpsteen Radeerstaaldoor stooten tegen voorwerp, scharen heeft gekregen. Verkrijgbaar in den Boek- en Kantoor- handel van de Firma S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. SloonisnelfOTdnS. W.N. VANNOOTEN.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 2