WLSÏ, i Procureur >RECHT, iD naar de it no. 70. 1891, N’. 1179 Zaterdag 11 Juli. ;heek. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht ewas; teding AN DRAAI, TVie uw! ERSTAAL IHOVEN. s Koeksoorten. FKOEK. Het Nationaliteitsbegrip. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. 30.000.-, verband, op land bij successie geschat op 5 jaar vast en met e taling. I SCH00NH0VEN8CHE COURANT voor zijn cliënt, tegon by 17,50; N. VAN NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. N NOOTEN oven. Juli 1891, des de Polderkamer te van Servië is ook Zijn eerste bezoek NotarissenDeur- tenAannemers trs enz. n het papier meer. 1HAAFJE van het papier, koker, f I,—. een slijpsteen op een nat het weder, n den polder Htein oensdag 22 Juli uur, ten huize van bij Haastrecht, in ichton EWAS van het het zoogenaamde rceelenop con- verpachting voor CKERIJ, 'E-GEMBER- en enz. WETSOHE nditiën voor Winke- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. kening kan men de -•staal opmaken. Een het Radeerstaal moet ideeren papier gelegd die naar de hand 2 of 8 milimeter van toet sjjn, zoodat het schuin op het papier or het papier, en dus deeren inktvlakom laafd wordt. Is de dan kan de afge- t een der drie platte al geglad worden, loet men de duim op rstaal houden, welke 1 is, waardoor men het staal te veel of t stukkrabben totaal >rten tjjd geoefend te sde houding van het er niet meer buiten i geen noemenswaar- laar de geheele punt, n het beste staal en einde het roesten te erstaal tot aan de d. 3t Op ie is het waarop en eu weer te strfi- het mag alleen dan i geslepenals het tegen een harder ekregen. Boek- en Kantoor- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Het is minder gemakkelijk dan velen denken, zich behoorlijk rekenschap te geven van de gevoelens, die het woord „vader land” bij ons opwekt. Twee menschen wonen op geen vijf minuten afstands van elkadr, gaan dagelijks met elkander om, spreken in den omgang dezelfde taal, heb ben tal van belangen gemeen en zullen elkander in alle omstandigheden des levens als broeders bijstaan; en toch voelt de een zich even beslist Nederlander als de ander Duitscher. De staatkundige grens, die hen scheidt, is op zeer willekeurige wijze ge trokken; historische gebeurtenissen, waar van het tegenwoordig geslacht, als men er geen bepaalde studie van heeft gemaakt, niets weet, bepaalden die denkbeeldige lijn, een bloot toeval soms gaf haar richting aan. En toch, mochten eens, onverhoopt, in ternationale verwikkelingen tusschen beide natiën rijzen, dan staan die twee buren als vyanden tegenover elkanderen zullen wellicht hun zonen, die als kinderen samen speelden, de wapenen te voeren hebben om elkaar te verdelgen Beiden zullen het doen, ja gedreven door een wil sterker dan de hunne, maar toch onder de leus der vaderlandsliefde, en de nationale eer zal worden genoemd als de drijfveer tot kloeke daden, die geen ander doel hebben dan het verderf dergenen, tegen wie men kort te voren geen enkele grief had. Ook van dezen kant beschouwd is de oorlog iets gruwelijks, het afschuwelijkste wat men zich kan voorstellende gedachte stuit er op af als op een ontzettend kwaad, het meest raadselachtige dat de menschelijke natuur en haar openbaringen in daden, te zien geven. Niettemin, hoe wonderlijk: spreek het woord vaderlandsliefde slechts uit, en onmiddellijk, of gij wilt of niet, verbindt zich daarmede de gedachte aan strjjd, aan verdediging in de eerste plaats, maar ook weleens aan een aanval; en er is eerst zekere redeneering noodig om tot de natuurlijke gevolgtrekking te komen, dat men zijn nationaliteitsbegrip ook tot zijn recht doen komen, zijn streven naar volksgeluk en nationale zelfstandigheid be vredigen kan, zonder eenige militaire nei gingen aan den dag te leggen. Hoe onbe twistbaar die waarheid ook zij, gewoonlijk ligt zij een weinig diep. Doch nu vindt men er ook die met het idéé „vaderland” zoo hoog niet zijn inge nomen. Zij zien er iets bekrompens in, en meenen het onder de vooroordeeien te moeten rangschikken. Natuurlijk, wie in een of ander land woont, eerbiedigt daar de wetten, gewoonten en gebruiken; hij zorgt, zoo min mogelijk in botsing te komen met de autoriteitendraagt, door zijn arbeid, tot de welvaart van dat land bij, en offert ook hetgeen van hem geëischt wordt om in de kosten der algemeene huishouding te voorzien. Is hij in dat land geboren en opgevoed, dan noopt de kracht der gewoonte hem zooveel mogelyk in de omgeving te blijven, waar zijn eerste kinderjaren voor bijgingen; ell^e verandering is geen ver betering, en men weet wel wat men ver laat, niet wat men terugkrijgen zal. Voor het overige, die zoogenaamde gehechtheid aan „hel land der vaderen,” geheel afge scheiden van persoonlijke verbintenissen door bloedverwantschap of vriendschapsbe trekking, is een hersenschim, een overge leverde waan, een traditiemen heeft overal zijn vaderland waar men zich thuis gevoelt en gelegenheid vindt om het zoet des levens te smaken. Wat is het toch eigenlijk, dat de burgers van denzelfden staat vereenigt Zijn het de wetten? Maar die vindt men overal, en dikwijls zijn zy elders beter. Is het de taal,? Aan de grenzen vloeien de dialecten samen, en bovendien, hoe moet men het daar maken, waar twee of drie talen het burgerrecht hebben, zooals in België, in Luxemburg, in Zwitserland? Wij hebben den bestrijder van het natio naliteitsbegrip aan het woord gelaten, opdat hij al zijn argumenten zou kunnen in brengen, en mogelyk heeft hij er nog meer. In elk geval had hij nog kunnen spreken van de moeielijkheden, die de splitsing der volken aan de maatschappelijke samen werking in den weg legt; van de vooroor deeien, hun oorsprong vindende in nationale zelfgenoegzaamheid, die er zoo licht toe leidt, alles af te keuren wat niet inheemsch is en een voorname minachting te toonen jegens de leden eener andere volksgroep. Men geloove niet, dat deze denkbeelden slechts bij uitzondering worden aangetroffen wij hebben er meermalen ontmoet, die zich beroemden op zeker wereldburgerschap met den weidschen naam van cosmopoli- tisme optredende, en waarmede zij blijk meenden te geven van een ruimeren blik op menschen en dingen, dan die ons, be krompen menschen, werd geschonken. Er zijn dingen, die men beter gevoelen dan omschrijven kan, en hier vooral is de theorie aschgrauw, vergeleken bij het frissche, practische leven. Men heeft nu eenmaal zekere eigenschappen, naar welker oorsprong geen onderzoek behoeft te wor den ingesteld, omdat haar bestaan een feit By kon. besluit van 6 Juli 1.1. zijn benoemd: tot ontvanger der invoerr. en accynzen te Nijmegen jhr. J. L. A. Van Haeften, controleur der dir. belastingen, invoerr. en acc. te Gouda; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te'Vreeswijk c. a. jhr. J. Hora-Siccama, ontvanger derzelfde middelen te Driebergen c. a. De Minister van Binnen 1. Zaken, Overwegende, dat de heer mr. W. O. I. J. Cremers zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Gen. niet aanneemt en dat dientengevolge in het hoofdkiesdistrict Almelo een nieuwe keuze voor een lid dier Kamer moet plaats heb ben heeft goedgevonden té bepalenlo. dat bij zijn als de jonge Keizer van China, die zich onlangs de tweede der zeven gema linnen, welke de wetten^4>i lauds hem toestaan, koos. Als een der voortreffelijke eigenschappen van die jonge dame wordt vermeld, dat zij de kleinste voeten heeft van alle vrouwen te Peking, waar men ge acht wordt volleerd te zijn in de kunst om voeten klein te houden. De jeugdige Koning aan ’t a^izen begonnen, geldt het Russische hof natuurlijk. Van daar zal hij ook aan Keizer Frans Jozef te Weenen zijne opwachting maken Ter eere van den Duitschen Keizer heeft deze week te Windsor, waar het Engelsche Hof vertoeft, een echte feestmaaltijd van 140 couverts plaats gehad. Toasten werden niet uitgebracht, wat trouwens in Engeland geen gewoonte is, daar de toastmeester de glazen volschenkende er zich toe bepaalt den naam van den persoon, ter wiens eere ze moeten geledigd worden, uit te roepen. In het Lagerhuis vischt men nog steeds naar wat nieuws omtrent Engelands ver houding tot het Drievoudig Verbond. De antwoorden van Ferguson gelijken veel op raadseltjes, die voor verschillende oplossing vatbaar zijn. Sommigen zien er meer dan toeval in, dat toen dezer dagen een nieuw Italiaansch reuzenschip, „de Sicilia” te Venetië, in te genwoordigheid van Koning Humbert van stapel liep, juist het Engelsch Middellandsch zee-eskader daar was om te salueeren en eere te bewijzen aan de Italiaansche vlag Zwitserland besloot met een meerder heid van 60.000 stemmen, dat ook het volk voortaan op wetgevend gebied 't recht van initiatief, tot het indienen van wetsontwer pen zal zijn toegekend. Geheel nieuw is het denkbeeld niet; Koning Leopold I van België achtte de invoering van dien maat regel reeds wenschelyk. De Spaaosclie Begeering heeft hare bankwot er door gekregen. In den eersten nood is dus weer voorzien. Onlangs werd in Belgie’s hoofdstad in het Bois de Cambre een weldadigheidsfeest ge geven uitgaande van het Brusselsche Pers comité. Op dit feest werden van de deel nemers voor allerlei artikelen buitensporig hooge prijzen geëischt en het publiek wreekte zich daarover op een eigenaardige schoon niet de rechte schuldigen treffende manier, namelijk door alles wat het kon meê te nemen. Honderden vrouwenstoelen werden er ontvreemd 5000 ballons van de verlichting, 200 petroleumfakkelsmuziek instrumenten enz., tot het toestel van bot vuurwerk toe. Een paar dagen later brachten de bladen een advertentiewaarin hun, die „in ver gissing” stoelen en dergelijke medegeno men mochten hebben, toezending daarvan verzocht werd. Of dat verzoek voel ge holpen heeft, is niet bekend. Te Weenen is het in het laatst der vorige week zoo warm geweest, dat zeven menschen krankzinnig werden door de hitte. Een te Pau overleden weduwe van 92 jaar heeft 100.000 frs. aan het Fransche Insti tuut besproken voor den persoon, van wel ken landaard ook, die binnen tien jaar er in slaagt de aarde in gemeenschap te stellen met Mars of een anderen wereldbol. De tweede terechtstelling door electriei- teit in den Staat New-York (Amerika), moet beter dan de eerste beantwoord heb ben aan de menschelijke bedoelingen, welke men er mee heeft. Om niet vier menschen bloot te stellen aan do martelingen, welke verleden jaar de ongelukkige Kemmler onderging, werd eerst een der veroordeelden ter dood ge bracht, en toen het bleek dat hij onmid dellijk en zonder pyn gedood was, werd het vonnis ook aan de drie anderen vol trokken. Was de proef niet gelukt, dan zou hunne terechtstelling uitgesteld zijn totdat een andere wijze van ter dood brengen zou zijn ingevoerd. Men verzekert, dat ditmaal een stroom gebruikt is van zoodanige kracht (2000 volt.), dat bij den eersten schok de dood volgde. Alleen .eenige gerechtsambtenaren, ge vangenisbeambten en werktuigkundigen onder welke Harold P. Brown, de uitvinder van het werktuig voor „electrocutie”, woon den de terechtstelling bij. We- vergisten ons toen we in het vorig nummer de Bumaansche vorstin als niet- ingenomen met de verlovingsplannen van haren schoonbroeder Ferdinand, Kroonprins van Rumeniê, voorstelden. Juist het tegen overgestelde is waar. Zij heeft dat zaakje in de hand gewerkt en heeft er veel ver driet van daarin te worden tegengewerkt. Die tegenwerking heeft toch haar doel be reikt. Eene officiëele bekendmaking zegt van de omtrent die zaak loopende geruchten Zulk een plan zou zoowel met de grondwet des lands als met de begrippen van het volk in strijd zijn en de daaromtrent ver spreide berichten missen dus allen grond. Intusschdn gdat de Kroonprins zijn zinnen wat verzetten door een buitenlandsch reisje te mhken; en de hofdame zal vermoedelyk wel plaats moeten maken voor eene andere. Heerschten nu in Rumenië maar Chineesche gewoonten, dan zou Prins Ferdinand de begeerde; dame zooal niet tot zijn eerste dan toon tot zijn zevende vrouw kunnen kiezen. Hy zou er dan nog niet zoo vroeg is, en daartoe behoort de omstandigheid, dat men met een bepaalde groep van men schen meer sympathiseert dan met anderen, alleen omdat men met hen één geheel uitmaakt. Hoe dat geheel zich gevormd heeft, daar vraagt men niet naar. We gevoelen eenvoudig den drang, om met allen, die er deel van uitmaken, samen te werken; te hunnen behoeve stellen wij de eiseben van de zelfzucht op den achtergrond, en de offers, die men brengt om hun wel- zijn in de eerste plaats te bevorderen, vormen een bestanddeel van ons eigen geluk. Laat een Nederlander jaren lang in den vreemde vertoeven; laat hem daar een onbekommerd bestaan vinden, vriend schap aankweeken en waardeering vinden. Doch wanneer hij onverwachts er de drie kleur van zijn vaderland ziet wapperen ten bewyze dat er landgenooten in zijn nabij heid zijn, aanstonds wordt er iets in hem wakker: zijn oog staart met welgevallen op die welbekende kleuren, misschien wordt zijn oog wel vochtig bij de herinnering aan een lang verleden. Wat is dat? Zoo’n *vlag bah! zegt de scepticus van zoo- even, een paar verschillend gekleurde lappen aan een stok gespijkerd. Jawel, maar toch het symbool van hetgeen de besten en edelsten van ons geslacht aan dreef tot grootsche daden, tot toewijding en zelfopoffering. Er valt hier niet te rede- neeren of te ontledeneen onbedriegelijk ge voel beslist de quaestie, voor nog het koele verstand een enkel woord heeft gesproken. Toch is het boven allen twijfel verheven, dat een zuiver opgevatte vaderlandsliefde het wereldburgerschap geenszins uitsluit. Zeker, er is van de eerste ook een uiterst bekrompen beschouwing, die in alle tijden veel kwaad heeft gedaan. Men kan zoo dwaselyk zijn ingenomen met al wat natio naal is, dat al wat daarbuiten staat wordt genegeerd of gesmaad. Bij de menigvuldige betrekkingen, waarin thans de volken tot elkander staan, is onderlinge waardeering onmisbaar, en wordt zij ook door de om standigheden zelve te voorschijn geroepen. Voorheen gold de meening dat al wat aan het eene volk ten goede kwam, ten nadeele van het andere strekte, gelijk in een huisgezin waar niet de beste geest heer- schende is, het eene kind met leede oogen bekijkt, wat (iet andere ten deel valt. Wij hebben door de ervaring geleerd, dat de wederzijdsche invloed der volken groot is, en tevens, dat zij voor elkander meer kun nen zijn, naarmate zij ook eigen krachten versterken. Of eenmaal de tijd zal komen dat het onderling wantrouwen geheel zal zyn verdwenen, en men het niet meer noodig zal achten met de wapens aau deu voet naast elkander te staan, wij hopen het, maar kunnen het niet weten. Of een maal de vrije wisseling van arbeidsproducten de gemeenschappelijke welvaart tot haar hoogste toppunt zal voeren, het behoort tot onze liefste wenschon, maar kan nog langen tijd een illusie blijven Doch we gaan vooruit. Zij, die het hoogst staan in beschaving, doen hun uiterste best om harmonie aan te kweeken, vooral op het gebied van kunst en wetenschapzij zorgen evenwel, niets van eigen nationaal karakter prijs te geven, wel wetende, dat de vader landsliefde een zeer krachtige drijfveer tot handelen is, en dat niet de eigen natie alleen daarvan de vruchten plukt. Gewoonlyk is bij kleine volken het natio naliteitsbegrip sterk ontwikkeldhet is alsof men daar het besef heeft, dat het behoud der zelfstandigheid krachtige aansluiting vereisebt. Welnu, op elk gebied van den arbeid, met hoofd en hand, zullen we toonen ons volksbestaan op hoogen prijs te stellen; we zullen het onzen kinderen doen waar- deeren als een kostbaar erfgoed, welks ver werving veel heelt gekost, welks voort durend bezit hen moet drijven om het beste wat zij kunnen geven, de edelste openbaringen van verstand en van gemoed, te wijden aan Nederlandsch welzijn. ijk 81 o o p e n en i den Watermolen aak”, met eenige ken. inzage liggen in de n molen. komen bij A. VAN sr-Slingeland en bij igaaf van rente, onder Jureau van dit Blad. voor de jongeren eene opwekking en vin gerwijzing zullen mogen zyn, om, indien ooit dagen van gevaar voor ons volksbestaan mochten aan breken, «1. man U en te snellen om te strijden voor Vorst en Vaderland evenals in de roemrijke dagen die wy in herinnering wenschen te brengen. •—Gok te Dalem hebben stemge rechtigde lidmaten met algemeene stemmen uitgemaakt, dat het recht tot benoemen van kerkeraadsleden en beroepen van predikan ten bij den kerkeraad blijft. Ds. L. Smilde, predikant by de Chr. Geref. Gemeente te Leerdam, heeft voor het beroep naar Barendrecht bedankt. ♦GORINCHEM, 9 Juli. Van de geldlee- ning k 4 pet groot f25 000, in 1861 ten laste der gemeente aangegaan, is met den Isten dezer weder één aandeel van f500, zijnde No 13, aflosbaar gesteld, en van de geldleening A 4 pct., groot f350 000, in 1881 gesloten, negen aandeelen van I 500, zijnde de nommers 14, 23, 39, 45, 46, 59, 170, 176 en 429. Van de eerstgenoemde schuld resteert thans nog 16500, en van die in 1881 aangegaan, nog f314.500. ♦ALBLASSERWAARD en VUFHEEREN- LANDEN, 10 Juli. De kaas- en botorhandel was deze week flauw gestemd; kaas daalde f0,50 i\ fl per 50 kilo, boter bleef onver anderd in prijs; men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f22 tot f27 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goéboter f 0,50weiboter f0,35 per half kilo. ♦AME1DE en TIENHOVEN, 9 Juli. Door het gure, natte weder der laatste dagen heeft de kwaliteit van het kersengewas zeer geleden, tot groote schade der pachters, die deze vrucht nu meerendeels hals over kop van de hand moeten doenzij, die ge woon zyn zich in den boomgaard zei ven eens aan die heerlijke vrucht te goed te doen, moeten hun reis daarheen maar niet uitstellen, want de Meikersen zullen spoedig afgeloopen zyn. De prys is thans 10 A 14 cents per half kilo. ♦BERKEN WOUDE, 9 Juli. In den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. is uit de weide van den heer W. K. een bok gestolenter wijl van W. v. d. H. de schouw werd ver mist. Men verneemt, dat de dieven reeds zijn opgespoord. §GROOT-AMMERS, 3 Juli. De heer A. M. Den Oudsten heeft met goed gevolg het overgangs-examen gedaan van de 2de naar de 3de klasse qp het gymnasium te Doe- t inch cm. GOUDRIAAN, 8 Juli. De vastgestelde rekening dezer gemeente bedraagt in ont vang 1'4642,74, in uitgaaf f 3841,54* en sluit dus met een batig slot van f801,191. De uitgaven voor het lager onderwys beliepen f 1675,03. ♦HOORNAAR, 9 Juli. Sedert de vorige week is de prijs der kaas, bij minder vraag, zeer verschillend. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken voor kaas van 41 k 5 KG f22 a f24 en voor die van 12 h 13 KG. f 26 28 per 50 KG. besteed. KRIMPEN a/d 1JSEL (Stormpolder), 8 Juli. Heden werd van de werf „de Hoop”, van de heoren 0. Van der Giessen en Zonen, met goed gevolg te water gelaten éen ijze- ren Rijnschip, groot 350 lasten, gebouwd voor rekening van den heer Hch. Möhlen te Stockumby Ruhrort, en onmiddellyk daarna de kiel gelegd voor een dergelijk schip, groot 250 lasten, dat gebouwd zal worden voor rekening van den heer Jacob He wel te Tilsen, bij Camp a/d Ryn. gMEERKERK, 10 Juli. De jaarwedde van den brievengaarder van het hulppostkantoor alhier is met f 100 verhoogd. Ook in ver schillende naburige gemeenten zyn de trac- tementen der postambtenaren herzienallen met ingang van 1 Juli 1.1. gOUDEWATER, 9 Juli. Tot onderwyzer aan de School met den Bybel is benoemd de beer J. Rentes van Rotterdam. Niettegenstaande de tamelyk groote hoeveelheden aardbeziëndie hier gekweekt en langs de huizen gevent wordenvinden ook de van elders aangevoerde gereeden af trek. Zoo was 1.1. Woensdag namiddag een wagen vol aardbeziënuit Aalsmeer ter markt alhier aangevoerdin een ommezien van de hand gedaan. De prys lokte dan ook wel uit: Voor slechts vier centen don pot was men kooper. PAPEN DRECHT, 7 Juli. Heden werd met gewenscht gevolg aan de werf van mej. de wed. P. Van den Adel te water gelaten het nieuwgebouwd ijzeren Bijnieil- schip „Oosterschelde", groot 105 last, voor rekening van den heer G. J. Van Dordt te Bergen-op-Zoom. x Daarna werd de kiel gelegd voor een paviljoenschip, groot 30 last, voor rekening van den heer L. Kruit te Vinkeveen. •WILLIGE-LANGERAK, 10 Juli. Op de zalmvisscherij alhier zijn van Zondag op Maandag 1.1. 14 zalmen gevangen. WOERDEN, 8 Juli. Kaas. De aanvoer ter markt Op heden bedroeg 254 partyen prys van Goudsche le soort f24 k27,5C. 2e soort f 19 k 23; Derby f26,50, por 50 kilo. Handel traag. een nieuwe keuze voor een lid der Tweede Kamer van de Staten-Gen. in het hoofd- kiesd. Almelo zal plaats hebben op Donder dag fl Ang. daaraanvolgende. De heer H. W. Van Tienhoven, geb. te Werkendam, is aan de Rijks-Uni- versiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap mot een acad. proef schrift, get.Artikel 70 ontwerp wetboek van militair strafrecht. Ter gelegenheid van het aan staande concours hippique, dat te Arnhem wordt gehouden heeft ook dit jaar weder eene verloting van paarden, rijtuigen enz. plaats. De eerste verloting, verleden jaar, is zoo goed geslaagd, dat de commissie niet aar zelde, een tweede verloting te organiseeren. Wanneer men de fraaie pryzen ziet, die thans zijn tentoongesteld, dan mag men vertrouwen, dat ook ditmaal het succes niet zal uitblijven. Als hoofdprijzen zijn aangewezen: 1®. een dogcard met paard en tuig; 2°. een rijpaard 3°. een dogcard met ponny en tuig; 4°. een koetspaard; 5°. een dogcard6°. een tilbury met kap. Verder treft men verscheidene ryzadels, gang- en andere klokken, para- pluie standaardskapstokken, plaids, arre- sleetuig-monturen, inkstellen, pressepapiers, reiskoffers enz. onder de tentoongestelde voorwerpen aanwaarbij op degelijkheid en bruikbaarheid is gelet. Dat er, wat de vormen betreft vooral op „sport” is geletspreekt vanzelf; maar er zijn ook weelde-artikelen bij, die in ieders huis passen. Wij wyzen slechts op de zeer fraaie vazen van onyx gemonteerd met cuivre poliop de elegante gangklok met koperen kast. Nog is er een geheele kast vol gouden en zilveren voor werpen te veel om te omschrijven. Wij verwijzen verder naar de annonce in dit No. voorkomende. Uit ’s Gravenhage wordt ons het onderstaande ter plaatsing toegezonden 18 3 1. Oud-Strijders Nu wij aan den vooravond staan van den 60sten verjaardag vallen „Tien- daagschen Veldtocht”, toen het „Voor waarts” klouk, om zoowel de eer van ons land op te houden, als om den Vorsten troon te schragen, hebben wy gemeend al hier eene Commissie te moeten vormen, om dien dag feestelijk 4e herdenken. Die Commissie bestaat uit de hhA Oud- Strijders N. Mac-Leod, oud-luitenant-gene- raal, inspecteur der infanterieadjudant i. b. d. van wijlen Z. M. den Koning en Mr. W. J. Baron d'Ablaing van Giessen- burg, oud-vrywillig jager der Utrechtsche Hoogeschool en oud-officier der mobiele schutterij, Kamerheer i. b. d. van wijlen Z. M. den Koning, als Voorzitters. Voorts uit de heeren P. G. Von Btein Callenfels, oud kolonel der artillerie, W. M. Camp, oud generaal majoor der artillerie, P. Gallas, oud-officier der mobiele schutterij, Jhr. A. W. A. Gevers Deijnoot, oud-generaal-ma- joor der artillerie, F. H. J. Furnée, oud- kolonel der infanterie, C. 'J. J. Goffin, oud- generaal majoor van den generalen staf, A. E. Mansfeldt, oud-luitenant-generaal, adju dant i. b. d. van H. M. de Koningin, Jhr. H. Van der Meer de Walcheren, oud-ge- reraal-majoor der artillerie, G. H J. Mi- chelhoff, oud generaal-majoor der cavalerie, Ds. H. L. Oortoud-vrijwillig jager der Leidsche Hoogeschool, J. Paulus, oud-lui- tenant-kolonel der cavalerie, II. Roelofsz, oud-majoor der infanterie, H. N. C. Baron Van Tuijll van Serooskerken, oud-kolonel der cavalerie en A. Westmaas, oud-vrij williger der artillerie, Voorzitter van de 3e Sectie van het Metalen Kruis alhier, terwijl de Commissie zich toegevoegd heeft de hh. J. Huygens, oud-kapitein der infan terie, als Penningmeester en A. A. Vor- sterman van Oyen, Eere-Lid en Ceremonie meester van den Noord-Brabantschen Me- talen-Kruisbond, als Secretaris. De Commissie roept alle Oud-Strijders, versierd met het Metalen Kruis of de Citadel Medaille op, om voor zoover zij genegen zyn op eigen kosten aan deze feestviering op 1, 2 en 3 Augustus a. s. deel te nemen, hiervan schriftelijk kennis te willen geven aan den Secretaris der Commissie (Laan Copes van Cattenburch No. 365) vóór 15 Juli a. s., tevens met overmaking van f 5,00, of- zooveel meer als men goedvindt, aan den Penningmeester (Anna Paulownastraat No. 36), ter bestrij ding van onvermijdelijke kosten. Zoowel aan hendie van deelneming zullen doen blijken, als aan hen, die door anderen in de gelegenheid mochten worden gesteld de feestviering bij te wonen, zal nader het programma der feestviering wor den gezonden. Wy wenschen hierbij nog de woorden van onzen geliefden dichter Jacob Van Lennep in herinnering te brengen Oude veeten Zijn vergeten, En gedempt de bron van twist maar, zijn de veeten ook vergeten, de her innering aan de feiten dient levendig te worden gehouden, Wy hopen dat dese herinneringsdagen

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1