zbïciM ws 1891. N*. 1180. Woensdag 15 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht EL8T, heek. LLENDEN. d Zonen, DE WAAG”, D A, posito: rijgbaar. lat, No. 4. van naam. Effecten, Jo., Kassiers. VAN DRAAT, DROP voor GE, ENDIJK. appel i Siroop van water den 10.000,-, erband, op land bij iccessie geschat op 5 jaar vast en met aliug. BINNENLAND. SCHOOfflOVKRSCM COURANT >or zijn cliënt, tegen t ijgbaar. Buitenland. iggave naar keuze op- S. W. N. VAN NOOTEN TE Schoonhovbb, Uitgevers. ders in de meeste tot den eerst volgen - er Amsterdamsche ven de Amsterdam- zonder berekening i wordt deze Maat- ig van gelden van geheel gehucht enkele seconden. strekt door den Heer EL, Schoonhoven. i te (HOON HOVEN. ie hoest, gebruike C DE BLIKKEN TROMMEL, Jo., Groningen. leeft den vorm van iregelde voldoening ring, als het verlies van het verbonden 21*/., overeen te komen jverkiezende tegen nTvajTnooten. den Boschdien nkele leasen voor- t?ijn Droogleever. en meest verfrls- leelige voorwaarden in wissels op binnen leven op aanvrage op dezer week zal Wilhelmina den eersten voor de nieuwe kerk te Apel- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel’1 neer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binneniandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgeien, worden ^slechts 2 maal in rekening gebracht. jna geen Rietsuiker finaderijen verwerkt :en minder worden, RIEK te Groningen i handel, kensiroop eit'die van vroegere reh. offertes daarin en Iers beveelt zioh aan HERFST Jzn., van de Fabriek. Effecten voor: - <7. ’sjaars; t den prolongatie- iterdamsche beurs- MM. den Keizer en de Keizerin van Duitsch- land op 1 3 Juli 1891 uitgegeven, dat dengenen, die een weinig kostbare blijvende herftmering aan die dagen wetfschen te bezitten, zeker zeer welkom zal zijn Bij de beoordeeling moge men in het oog houden, dat de illustraties gemaakt zijn naar pho- tographieën, bij de feestelijkheden genomen, en dat de geheele bewerking der clichés, van drukken en van tekst in den korten tijd van 4—6 Juli heeft plaats gehad. In de zitting der arr. recht bank te Rotterdam van Vrijdag, werden o.a. de volgend^ nieuwe zaken behandeld: De kaashandelaren L. W. Heil en zoon te Haarlem hadden reeds eenigen tijd ais commissiekooper in dienst den 40-jarigen, te Goufla wonenden H. v. S. Diens functie bestond in het bij de boeren koopen van kaas en het aan hen uitbetalen van de door de firma overgezonden koopsommen. In dit laatste werd echter door hem ge fraudeerd, daar het hedo i ter zitting bleek dat beklaagde verschillende bedragen, by elkander van meer dan f 400, voor zich behouden had. Eisch wegens verduistering, 3 maanden gevangenisstraf. Nog stond terecht: Ph. de K., oud 22 jaar, arbeider te Sliedrecht, die op 13 Juni te Maassluis den politieagent J. Kuit ge slagen had. Eisch 6 weken gevangenisstraf. Uitspraken over 8 dagen. Aan de universiteit te Am sterdam is het propaedeutisch examen ge neeskunde met goed gevolg afgelegd door den heer N. Mijnlieff. Mejuffrouw W. De Raadt, geb. te Ouderkerk a/d IJsel, is geslaagd bij het te Utrecht gehouden apothekersbediende- examen. Uitslag der overgangsexa mens aan het gymnasium te Gorinchem. Van de Ie naar de 2e kl. 4 leerlingen, en 5 afgewezen. Van de 2e naar de 3e klasse 5 en 1 voorwaardelijk. Van de 3e naar de 4e kl. 5 en 2 afgewezen. Van de 4e naar de 5e kl. voorw. 1 en afgewezen 3. Van de 5e naar de 6e kl. 4. Voor het toelatings examen hadden zich aangegeven 6 adspiran- ten voor de le kl., waarvan 1 niet is opgeko men en één voor de 3e kl., welke slaagde. Bij het jaarlijksche examen der Nederlandsche Toonkunstenaars-Ver- eeniging te ’s Gravenhage zijn o. a. ge slaagd: voor piano (lager onderwijs) mej. Nelly Herman De Groot te Gouda en M. J. W. Vetter te Gouda. De directeur dot Weesinrich- ting te Neerbosch ontving over het eerste kwartaal van dit jaar, met inbegrip van één legaat, groot f2000 van N. N. te Rot terdam, en van één gift, groot f 2000 van G. D. te Amsterdam, de som van f 31.135,86 voor genoemd gesticht. Tot lid van het college van toezicht van het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg is benoemd de i heer J. J. Van Tienhoven van den Bogaard te Werkendam, die de benoeming heeft aangenomen. Ds J. Dekker te Hardingsveld is beroepen te Oldeboorn. Ds. W. A. Mac Pherson, te, Tjerkgaastheeft een beroep ontvangen naar Goënga c. a. Tweo-en-twintig "r zakkenrollerij zijn in het „Poi meld, welke tusschen 1—4 terdam, den Haag en vooral te Amsterdam moeten zijn gepleegd. Twee onbekende bedelaars, die in den middag van Vrijdag 10 Juli jl. uit eene boerenwoning, in Benedenberg, (welker bewoners sliepen), enkele voor werpen hadden ontvreemd, zijn té)Stolwijk gevat, vandaar per wagen, onderjjjjeleide van den rijks-en den gemeente-veidwachtor van Berkenwoude en den gemeente-veld- wachter van Berg-Ambacht, naar het ge meentehuis te Berg-Ambacht vervoerd, en den volgenden dag per stoomboot naar Rotterdam overgebacht, waar zy aan de justitie werden uitgeleverd. oopen en verkoopen sen provisie van: >ven de 30 8/0 der 30 0/o(ook Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- I morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. 'aaf van rente, onder ireau van dit Blad. In den tuin van den heer G. De B. te Vuren bevindt zich een pere- boom, die aan eon zelfden tak bijna voldra- fca» nabl «a Wgalyk blc«Mm vertoont. Een treurige zaak is voor de Rechtbank te Dordrecht behandeld. Een oppassend persoon, die niet minder dan 30 achtereenvolgende jaren op de zalmvis- schenj „Oranje Nassau” had gewerkt, had zioh te verantwoorden wegens ontvreemding van twee bossen boonstaken ter waarde van 35 cent. Toen de bossen vermist waren, werd de Rijkspolitie met de opsporing be last die dan ook spoedig den dader op spoorde. Het O. M. eischte, met het oog op het zeer gunstig verleden van beklaagde, slechts twee dagen gevangenisstraf. Woensdag heeft een woeste kereldoor drank verhitte Bergen-op- Zoom eene erge opschudding veroorzaakt. Eerst mishandelde hij den kastelein van een koffiehuis, daar deze had geweigerd hem gelag te geven. Twee agenten van politie werden te hulp geroepen. In de gelagka mer gekomen drong do woestelinggewa pend met een bijl, op beide beambten in. Er volgde eene langdurige hevige worste ling, waarbij de agenten van hunne harts vangers gebruik maaktenen den zwaar gebouwden woestaardna woedend vérzet eindelijk ontwapenden. Hij nam de vlucht, doch kwam onmiddellijk weêr terug, nu gewapend met eene mestvork. Eene tweede worsteling volgde Na een woedend ge vecht werd hij andermaal overmeesterd en nu geboeid. Uit onderscheidene hoofd wonden bloedendewerd hij naar het bureau van politie gebracht. Hij is genaamd H. M. Jansen, oud 41 jaar, geboren te Aksel. Hij werd in October 1884 door het gerechts hof te ’s Bosch tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeldwegens het vermoorden van een agent van politie. Na zijn ontslag heeft hij bij verscheidene gelegenheden den dood toegezegd aan politiebeambten. Hij is gevan kelijk onder gewapend geleide naar Breda getransporteerd. De namen der twee moe dige politiemannen zijn Hendrik Slotboom en Livinus en Puivelde. De laatste was nog slechts 8 dagen in dienst. Zondag-middag is een rijtuig, waarin twee dames en een heer waren gezetenbij het oversteken van den tram weg op den nieuw aangelegden weg tusschen Badhuisweg en Kanaal te Scheveningen door een wagen van de electrische tram aangereden. Het rijtuig werd ter zijde ge worpen. Passagiers en koetsiers kwamen er zonder ernstige ongevallen af. Aan de dames werd in eene nabijgelegen villa hulp verleend. Paard en rijtuig hadden nogal geleden. In den tjjd van één week heeft een viertal echtgenooten, vaders van kinderen, bij de politie te Kralingen aan gifte gedaan, dat hun respectieve echtge nooten de echtelijke woning kwaadwillig hadden verlaten. Een der vrouwen ging er met het geheele huisraad van door, een andere met een gedeelte der meubelen, een derde liet alles in den steek en nommer vier ging met een som van f1100 op den loop. De laatste heeft de vlucht genomen naar Bergen-op-Zoom en verklaarde, toen manlief haar had opgespoord, nooit meer de echtelijke woning te zullen binnenko men en ook geen cent terug te zullen ge ven van het medegenomen bedraghij moest met de kinderen maar zien, hoe hij zonder haar terecht kwam. W. S nachtwaker aan de che micaliënfabriek van den heer H., te Roer mond, is Vrydag namiddag in zijne woning, badende in zijn bloed, gevonden. Hij heeft een 15 tal verwondingen aan het hoofd. Naast hem werd gevonden eene bijl, een zware steen en een schort, met bloed be vlekt, toebehoorende aan zyne vrouw. De vrouw is sedert Donderdag-avond niet meer gezien, zoodat 8. van dien tijd af in dien toestand daar gelegen heeft. Door de marécbaussées is een verder onderzoek ingesteld. Er is weinig hoop op het herstel van den verwonde. Aangaande dezen moordaanslag wordt nader gemeld W. 8., slechts 32 jaar oud, is een op passend werkman in de chemicaliënfabriek van dr. Hagen te Roermond. Des namiddags ging hij gewoonlijk slapen, daar hij des nachts de wacht in de fabriek moest houden. Zijne vrouw, die in den laatsten tijd niet wel bij het hoofd was, bracht hem in zijnen slaap eenige bijlslagen op het hoofd toe, zoodat de man bewusteloos bleef liggen. Zij verliet daafop de woning, en men heeft tot nu toe niets meer van haar vernomen. Eerst 24 uren na de daad werd 8. ge vonden; hij verkeert in levensgevaar. De schade door den hagelslag van 1 Juli in oostelyk Noord-Brabant toe gebracht aan gebouwen, tuinvruchten en veldgewassen, bedraagt alleen voor de ge meente Tilburg ongeveer f300.000. Omtrent de windhoos, &elke het vreeselijk onweder van Woensdag 1 Juli vergezelde, wordt uit Venlo géschreven: De hoos heeft zich in eene N.O. rich- GOUDA, 13 Juli. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad is tot tijdelijk 'Wethouder benoemd de nestor der vergadering, de heer W. J. Fortuijn Droog leever, die deze tijdelijke benoeming aan vaardde. Zaterdag is de uitslag bekend ge worden van de overgangsexamens der Rijks Hoogere Burgerschool alhier, welke gehouden zijn op 10 en 11 Juli. Uit de eerste naar de tweede klasse zijn bevorderdF. Welter, W. F. H. Beunders, C. J. Van der Loo, A. Kooijman, Elizabeth Van Mens, C. R. 8. Van Eek, W. J. Four nier. Voorwaardelijk ook: C. M. Herman De Groot, J. N. J. Steijnen, M. Zuijdam, allen leerlingen voor het volledig onderwijs. Voor enkele lessenGa. Vorster, A. B. Dam, B. Diamant, W. Van Leeuwen, D. E. Klem en C. A. Kramers. Niet bevorderd 7 leer lingen. Uit II naar III: F. C. D. De Ridder, J. O. Huber, C. J. De RuweJ. Djrkzwager, C. C. Kaijser, H. A. Klem, D. W. IJsel de Schepper, A. L. Exalto, Ch. G. Komman, M. F. De Raadt; allen voor volledig on derwijs. Voor enkele lessen: Maria B. Bur- gersdijk. Voorwaardelijk ook: K J. 8. Maas, N. Paul, G. Straver en J. F. W. Van Niel Schuuren; allen voor voll. onp. Niet be vorderd 4 leerlingen voor voll. ond. Uit Hl naar IVU. D. Julius, G. N. Verdoold, C. M. Bulaeus Brack. Voorwaar delijk: C. Van Kekum en C. L. Van Deu- tekom; allen voor voll. ond. Voor enkele lessen: C. J. Van Hemert, Anna Bonte, Helena G. Leopold. Niet bevorderd 5 leer lingen voor voll. onderwijs en 2 voor enkele lessen. Uit IV naar VJ. Pa De Vooijs, 8. L. mer Veenstra, G. K. Nugteren, G. C. Van der HH. I Want en Johanna W. O. Van Kesteren; k Bij Kon. besluit is benoemd jtt kanUnroehter-plaatsvervanger het kanton Vianen J. Veenenbosontvanger der registratie en domeinen te Vianen. Bij kon. besluit is Dr. J. J. Hartman, conrector aan het gymnasium te Leiden, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Latjjnsche taal- en letter- terkunde en in de Romeinsche oudheden. Staatsblad no. 125 bevat de wet van den 22sten Juni 1891, betreffende do wettelijk vastgestelde formulieren, ambts titels en officiëele benamingen in verband mot het overgaan van de Kroon op eene Koningin. Van deze wet luidt het eerste artikel „Zoolang eene Koningin de Kroon draagt, wordt bij het gebruik van alle vastgestelde formulieren, ambtstitels en officiëele bena mingen, waarin het woord „Koning” voor komt, in plaats daarvan het woord „Ko ningin” gebezigd, met inachtneming van de daardoor noodzakelijk wordende taal kundige veranderingen.” En artikel 2: „Voor de rechtsgeldigheid van de toepassing sedert den overgang van de Kroon op Hare Majesteit Wilhelmina aan wettelijk vastgestelde voorschriften be treffende formulieren, ambtstitels en officiëele benamingen gegeven, maakt het geen on derscheid of daarbij het woord „Koning” dan wel het woord „Koningin”, met inacht neming van de daardooor noodzakelijk ge worden taalkundige veranderingen, gebezigd is.” Volgens artikel 3 is deze wet ook verbindend voor de koloniën en bezittingen in andere werelddeelen. Zij treedt in wer king op den Isten September 1891. Naar men verneemt is door het tegenwoordige Ministerie nog in staat van voorbereiding gebracht een wetsont werp tot het instellen eener nieuw© Ne derlandsche Ridderorde, aan welke men den naam zou willen geven van Oranje-Nassau- orde, verdeeld in vijf klassen, in den geest van de vroegere orde van den Gouden Leeuw van Nassau. - De minister van staat Mr. J. Heemskerk Azn. en de heer Tak van Poort vliet hebben zich Zaterdag naar Het Loo begeven, naar men vermoedt op uitnoodi- ging van H. M. de Koningin-Regentes, ten einde over de ministeriëele crisis geraad pleegd te worden. De Minister van Binnenland- sche Zaken, overwegende dat eene her stemming voor eene nieuwe keuze van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Ge- nerafll in het hoofdkiesdistrict Schoterland noodig is; heeft goedgevonden te bepalen, dat gemelde herstemming zal geschieden op Dinsdag 21 Juli. Ged. Staten van Gelderland hebben bepaald, dat de verkiezing voor een lid der Prov. Staten in bet hoofdkiesdistrict Putten, welke plaats is opengevallen door het vertrek van den heer M J. Chevallier, zal geschieden op Dinsdag den 18. Augus tus a. 8.en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 1 September d. a. v. Op Woensdag 5 Aug. a. s. zal te Stolwijkersluis eene vereenigde verga dering worden gehouden van het Dijks- college met Hoofdingelanden van de Krim- penerwaard. In deze vergadering zal de rekening van het Hoogheemraadschap dienstjaar 1890/91, worden behandeld en vastgesteld. Door het hoofdbestuur der onderstaande polders zijn 'goedgekeurd De rekeningen van den polder Lange- weide: ontvangsten f 5517,09, uitgaaf f4724,82, batig saldo f792,27; begrooting 1891 in ontvangst en uitgaaf f5188,74. Omslag f3,50 per H. A. De rekening van den polder Ruigeweide ontvangst f 2063,19, uitgaven f 1815,24, batig saldo f 247,85; begrooting 1891 in ontvangst en uitgaaf f 1793,28. Omslag f 1,50 per H. A. De rekening van den polder Papekop en Diemerbroek ontvangsten f 3958,09 uitgaven f3237,56, batig saldo f710,53; begrooting 1891 in ontvangst en uitgaaf f3860,67, omslag f3,50 per H. A. - De rijksveldwachter 3e klasse A. Lagebier is verplaatst van Krimpen a/d IJsel naar Zwolle. Gisteren werd ter gemeente secretarie te Dordrecht aanbesteed: Het afbrekeij en opruimen van het bestaande houten dek met leggers, van het Groot- hoofd te Dordrecht, en het opleggen van nieuwe leggers en een nieuw dek, met bijlevering van materialen, enz. De miuste inschrijver was D. J. Van Riemsdijk te Sliedrecht, voor f3999. In den lo H. M. Koningin steen leggen doorn. - De firma Van Holkema Wa- rendorff te Amsterdam heeft een feestnommer ter gelegenheid van het bezoek van E. 1830—1832. „De heer A. A. Vorsterman Van Oyen te ’8 Gravenhage heeft ook het plan ge vormd een boekdeel uit te geven van al de namen der Oud-strijders, die thans nog in leven zijnzij worden daarom verzocht aan genoemden heer schriftelijk te willen opgeven hunne juiste namen, datum van geboorte, van in dienst-treding on der ex piratie van dienst en in welken rang of graad die verlaten is (voor zoover hem die nog niet gezonden zijn). Op rang of maatschappelijke positie zal natuurlijk voor dit doel niet gelet worden, alléén be oogt de samensteller volledigheid. „Het plan bestaat voorts, om tijdens de reunie-dagen in Augustus eene tentoon stelling in de hofstad te houden van schil derijen, portretten in olieverf, platen, boeken, alsmede andere voorwerpen in verband met 1830-32.” „Onnoodig zal het echter wel zijn his- torie-platen of in druk verschenen portretten in te zenden, daar de hoogst merkwaardige verzameling, daarvan bij de feestviering in October 1881 te Amsterdam tentoongesteld, en aanmerkelijk aangevuid, door den heer A. J. Nijland te Utrecht, is toegezegd.” „Zij, die in het bezit zijn van andere merkwaardige voorwerpen, worden beleefd uitgenoodigd hiervan, zoo spoedig doenlijk schriftelijk opgaaf te willen zenden aan den heer A. A. Vorsterman Van Oyen.” Gemengd Nieuws. gevallen van .Politieblad” ver- 4 Juli te Rot voorwaardelijk N. Van voor voll. ond. Voor waardeljjk: W. J. Fort? Niet bevorderd twee lee.Vi lessen «n één voor voll. ond. De drie leerlingen voor voll. ond. in de 5e klasse nemen deel aan het eindexamen, dat a. s. Donderdag alhier een aanvang neemt en vier weken duren zal. Voor het admissie-examen aan de Ryks Hoogere Burgerschool hebben zich aange roeid 31 nieuwe leerlingen, waarvan 27 voor de eerste klasse 1 voor de 2e, 2 voor de 3e en 1 voor de 4e. Aan het Gymnasium zijn ingeschreven J0 nieuwe leerlingen, waarvan 8 voor de le en 2 voor de 5e klasse. ALBLASSERDAM, 13 Juli. Voor de be trekking van onderwijzeres aan de 2e open bare school alhier hebben zich tien solli citanten aangemeld. ♦AMEIDE, 13 Juli. Tot klerk ten kan tore van den heer Controleur der Dir. Bel. te Gorinchem is benoemd de heer G. De Kruijk Pzn., geagreëerde van den heer Rijks-Ontvanger alhier. KEDICHEM, 13 Juli. Tot hoofd der open bare school No. 1 in deze gemeente is be noemd de heer A. P. Vermeulen, eerste onderwijzer te Moerdijk. KRIMPEN a.’d IJSEL, 13 Juli. (Storm- polder). Met goed gevolg werd Zaterdag van de werf „Nijverheid”, van de heeren C. Van der Giessen Zonen, te water gelaten het ijzeren rijnschip „Lohengrin", groot 600 lasten, gebouwd voor rekening van den heer H’ch Back te Kleef, en on- middellijk daarna de kiel gelegd voor oei? dergelijk schip, groot 465 lasten, te bouwen voor rekening van den W. Mühienfeld te Millheim a/d Ruhr. MEERKERK, 13 Juli. Onze predikant, Ds. II. Fortuijnhoeft bedankt voor hot beroep bij de Hervormde Gemeente te Ommelanderwijk c. a. MONTEOORT, 13 Juli. Den 27. van deze maand herdenkt de.heer J. Smedingportier in het njks-opvoedingsgestichtden dag waarop vóór 25 jaren zijn loopbaan aan de gevangenissen een aanvung nam. Op dien dag zal het tevens 40 jaar geleden zijn dat hij in 's rijks dienst trad. •‘OUDERKERK a/d IJSEL, 13 Juli. In plaats van den brievengaarder A. Den Haan, die met ingang van 1 Augustus a. s. op zijn verzoek op pensioen wordt gestoldis met ingang van dien dag in zijne plaats benoemd de heer H. Den Haan, die reeds eenigen tijd aan het kantoor als gemachtigde is verbonden. •TIENHOVEN, 13 Juli. Van 11. Zondag op Maandag zijn op de Zalmzegénvisscberij alhier 9 zalmen gevangen. ting van de Maas beneden RotKVaond tot ongeveer by Ore veld langs een zijpxagf'be- wogen. Zjj had vermoedetyk eene door- M 1L ra eene snelheid van 10 M. per sec. Tusschen Venlo en Veereen ziet men hier en daar beschadigde woningen en bdómen liggen. Te Lind veroorzaakte hij eene totale verwoesting van 10 h 12 groote boerenhofsteden van zoogenaamde „brikken” gebouwd; niets meer dan een puinhoop is overgebleven. Te Loosen heeft een zelfde verwoesting plaats gehad. v De verwoesting in de bosschen was even verschrikkelijk. Boomen van 50 k 100 cM. middellijn waren ontworteld, afgeknakt of geheel verbrijzeld. Een boom stond nog overeind, maar de geheele stam was tot een kurketrekker en in splinters gedraaid. Te Bistard gelijke verwoesting. In de nabijheid werd een ringoven totaal vernield. Te Rah en Sittart gaat de ramp alle be schrijving te boven. Eéne groote brou werij, gebouwd van baksteenen met buiten muren vap 2| steen dikte en binnenmuren van rj steen, gebouwd met ijzeren balken, is totaal vernield en in een puinhoop her schapen. Verwonderlijk is het, dat er zoo weinig slachtoffers gevallen zijn. De vernieling van een is het werk geweest van Te Papendrecht is Zaterdag het driejarig^oontje van den onderwijzer B; achter de ouderlijke woning te water ge raakt en leyenjoos daaruit opgehaald. Te Arnhem is Maandag-avond eene 19 jarige dienstbode, die uit een raam van de derde verdieping in de Weverstraat over een hekje naar buiten keek naar een begrafenisstoet, naar beneden gestort en op de plaats doodgebleven. Het hekje was losgeraakt. Te ’«Bosch ^on men aanschou wen, boe gevaarlijk het is, kinderen te gebruiken om drank te halen. Een knaap van 14 of 15 jaar, aan zyne kleeding te bespeuren vermoedelijk het schildersvak loerende ging een sljjtery in sterke dranken en likeuren binnen en vroeg een flesch1 drank. De drank, een Hesch of liter brandewijn werd hem al spoedig ver strekt waarna hij de slijterij verliet en buiten komende even rondkeek, of hij ook iemand ontwaarde. Bespeurende dat hij gezien werd, ging hij een steegje in, nam den stop van een klein flesclye, da# hij in zyn jaszak ver borgen hield, goot dit vol en verborg het weder in zyn zak. Vervolgens ging hij naar een niet ver van daar staande pomp, hield de Hesch eronder, pompte tot die weder vol was, schudde haar goed om en stapte statig voort om zyne oudere gezellen op een heerlijk brandewijntje met pomp water te trakteeren. Wat zal van dien knaap opgroeien, die nu reeds in de ge legenheid wordt gesteld drank te ont vreemden Een treurig familiedrama wordt uit Ellis, Nebraska (Ver. Staten), bericht. Daar heeft een man in een vlaag van krankzinnigheid zijne vrouw en zyne vier kinderen (van welke het oudste 15 jaar was) doodgeschoten en daarna zichzelven een kogel door het hoofd gejaagd. Te Montreal is een doofstom mengesticht in den nacht van den 8. dezer verbrand. De driehonderd verpleegden lagen te bed, toen zij gewaar werden, dat het huis in brand stond. De hulpeloozen ver keerden in een vreeselijken toestand, daar de trappen, die naar beneden leidden, reeds vuur hadden gevat. Een der pleegzusters, zuster Margaretha, bond eenige lakens samen en liet met behulp daarvan de ongelukki ge» uit een der vensters omlaag. Aan haar tegenwoordigheid van geest is het te dan ken, dat geen der doofstommen bij de ramp eenig letsel bekwam. Een ge w e 1 dige wo 1kbreuk heeft de Russische stad Ekaterinoslav voor een groot deel verwoest Honderd-vijftig huizen en vier bruggen werden door het water meêgosleept, waarbij een groot aantal der bewoners verdronk. Negen en-zestig lijken zyn reeds te voorschijn gebracht. Het water steeg in de hoofdstraten ter hoogte van 5 voet. „De Horlogemaker” dóet een eenvoudig middel aan de hand om vastg'e- roeste schroeven los te maken. Men maakt daartoe den kop der schroef warm door er' een ijzeren staafje op te houden, dat rood gloeiend gemaakt is. De schroef kan daarna op de gewone wijze met een schroeven draaier worden losgedraaid. Huismiddeltjes. Togen steken van bijen, wespen en muggen be veelt Campo keukenzout aan, dat men, met een weinig water of speeksel bevoch tigd, tonige malen op de gestoken plaats «♦yft. ryn en «welling verdwynen spoedig en worden bij onmiddellijke toepassing het geheel niet waargenomen. Wy herinneren verder in desen „mngge

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1