HUIS, rukke scheep- N‘. 1181. 1891. Zaterdag 18 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zbid-llolland en Utrecht UIZEN, Twee PI NC MN I A” inter. OP: Nieuw! ISTAAL M Populair I! INDEMANj let voor Zang leche Woorden. den IJsel, evattende het eene vee afzonderlijke raarvan laatstelijk ■evestigd geweest; tegen f 8,10 per biljetten omschre- ij de betaling der igustus 4891. BUITENLAND. Overzicht BINNENLAND. Brieven van Barend. inco brievenbij Wachtelstraat zending. NOOTEN AN NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven- in ia van ijwilllge (OCR SCHOOKHOVENSCHE WRAP )ERHOUDEN IING op Donder- onds te acbf uur. f <>,«5ver- i aan den Ingang nd der uitvoering. otarissen, Deur- Aannemers enz. iet papier meer. lAFJE in het papier. :er, f I, GETIMMERTEN n gelegen in de ang f 0,50; tekst man een fooitje van 1000 p een slijpsteen het op een nat arop het weder, n weer te strjj- mag alleen dan kiepenals het ;en een harder jen. en Kantoor- its hebben bij vei- Woensdag den en toewijzing op uli 1891, beide ten 10 ure, ten JTERS te Krimpen taan van den No- resideerende te 1, bij wien inmid- zjjn te bekomen. GOUDA, 15 Juli. Bij het admissie-examen der rijks hoogere burgerschool zijn toegelaten tot het voll. ond. in de le klasse; J. A. Van der Breggen, M. D. Carrière, H. J. W. Huber, G. De Jongh, G. Nieburg, A. Over- boseh, M. J. Van Uren, A. J. Verburg, P. C. De Vooijs, E. F. Winckel en Ja. C. H. IJssel De Schepper. Voorwaardelijk: W. A. Both, P. N. Kruijswijk, J. Rodenburg, Ma. W. Julius. Voor enkele lessen; Ea. E. Buisman. Voor het voll. ond. in de 3e klasse: L. Feenstra. Afgewezen werden 11 candidaten voor de le klasse, 1 voor de 2e, 1 voor enkele lessen in de 3e. Van Maandag tot heden had aan het stedelijk gymnasium het overgangs examen plaats ten overstaan van curatoren. Uit I naar II zijn bevorderd: T. Hagen, G. J. J. De Mooij, H. W. Overbosch, N. Van Schouwenburg, E J. Swaab. Voor- waardelyk: A. C. Van Rossum. Niet be vorderd twee leerlingen. Uit II naar III: G. H. Beekenkamp, W. H. Ducloux, A. L. Erkelens, H. M. R Le opold, H. v. Meerlandt, M. Rosbergen. VoorwaardelgkF. Erkelens. Niet bevor derd 1. Uit III naar IV: L Bouthoorn, W. N. A. J. Brandt Van Straaten, J. H. Van der Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. oek- en Muziek- VAN NOOTEN Ter eere van het bezoek van het Dult- sche Keizerpaar aan het Engelsche Hof, wordt daar eene reeks van feestelijkheden gegeven, even talrijk als schitterend. Onder de voor den gast zeker meest aantrek kelijke schouwspelen, behoort de revue te Wimbledon over 23000 man troepen. De Keizer inspecteerde de troepen en liet ze daarna voor zich defileeren, 't welk ruim anderhalf uur duurde. Van daar ging men naar het Gla^en-pa- leis, waar een monsterconcert en een bui tengewoon kunstig en kostbaar vuurwerk werd afgestoken. Den volgenden dag werd een bezoek gebracht op Hatfield Houze aan Lord Sa lisbury, den premier. De Keizer bewoog zich daar bijzonder gemakkelijk. Onder de bijzonderheden behoort nog dat in hot Park van het kasteel te Windsor eene „muzikale rit” werd uitgevoerd. Op een groot grasveld stonden veertig ruiters en het muziekcorps der lijfwacht. De Keizer en de hoeren van zijn gevolg bestegen de gereedstaande paarden de Keizerin en de andere dames namen plaats in open rijtuigen en daarna begon de rit, onder het spelen van een marsch. Het ge lijkmatig stappen der paarden en de be hendigheid, met welke de ruiters (20 met in volle vaart kwam aanstoomen, te hooren, en zeker zou de spoorwegkoning door den ’spoortrein overreden zijn, als niet een kruier hem nog juist intijds had wegge trokken. Gould gaf den dollars. ng kan men de l opmaken. Een Radeerstaal moet en papier gelogd ie naar de hand 3 milimeter van zjjnzoodat het lin op het papier st papier, en dus m inktvlak, om 'd wordt. Is de n kan de afge- n der drie platte eglad worden, men de duim op 1 houdenwelke waardoor men staal te veel of ukkrabben totaal tjjd geoefend te louding van het niet meer buiten m noemenswaar de geheele punt, )t beste staal en e het roestenlte al tot aan 'ue Uw Vriend BAREND DEN SCHUTTER. P. 8. Aproposhebt gij gelezen van die malle oude dame, die in haar testament een prijs van honderdduizend francs uitlooft aan den geleerde, die de aarde in verbinding brengen zal met Mars? Helaas, alsof niet ons arme bolletje meer dan den belasting schuldigen lief is, aan dien ongeluksvogel van een Mars vast zitl Dinsdag te o,ngeveer 1 uur is op het paleis bet Loo1 aangekomen de heer Van Tienhoyon, burgemeester van Amster dam, die een langdurig onderhond had met H. M. de Kohingin-Regentes, en te 5 uren weder vertrok. Men vermoedt, dat dit in verband staat met de ministeriëele crisis. Aan het Ministerie van water- staat, handel en nijverheid te ’s Hage is Woensdag o. a. aan besteed Het verder verlengen van den strekdam voor den benedenmond van het Hartelsche gat, aan den linkeroever der Botlek, tus- schen de kilometerraaien 152 en 154, ter verbetering van de Nieuwe Maas beneden de oostpunt Rozenburg. Minste inschrijver was A. Kraijeveld te Sliedrechtvoor f 22.200. Herbesteding: het aanh strekdam met e rechteroever Ten tweede is nergens een lans gebro ken voor het behoud van de schutterij in haar tegenwoordige en verouderde inrich ting. Al hebben in de Kamer enkele heeren gepraat over locale oefening van dienst plichtigen de kiezersdie er meer van kunnen weten, zijn over het algemeen van oordeeldat er lang genoeg is geschutterd, zonder eenig nut. Ik neem dat dien braven kiezers volstrekt niet kwalijk en trek er mij ook niets van aan. De vervanging van do schutterij door een bruikbare legerreserve die ons vaandel in on besmetten staat zal overnemen is een van de hoofdpunten van de toekomstige organisatie. En nu het derde, het critiekste. We hebben uit de beraadslagingen der Tweede Kamer geleerd, dat een groot aantal afge vaardigden wel geneigd waren met de hoofd punten van het wetsontwerp van den Minister Bergansius mede te gaandoch ook dat velen van de voorstanders toch ernstige bedenking hadden tegen de vermeerdering van kosten. De Regeering moge hebben voorgerekend dat die toeneming minder erg is dan men meentofficiëele becijferingen zijn altijd rooskleurig, en de werkelijke kosten vallen nooit mee. Het beginsel een kleingoed geoefend en flink georga niseerd leger, is voor ons land het meest aanbevelenswaardmaar dan zal ook duchtig gezorgd moeten worden voor goede kazer- neering en voor een uitstekend kader. Het kan niet anders dan verderfelijk zijn voor ons landals wij ons moeten uitputten voor defensie-uitgaven en al beweert men nu dat die oorlogskosten de premie zijn voor het behoud van onze onafhankelijkheid de huisvader, die zijn kinderen met een halfgevulde maag en bijna zonder kleeren naar schooi stuurt omdat hij zijn inkomsten hoofdzakelijk moet besteden aan assurantie premies, handelt even dwaas als een Re geering zou doendie de ingezetenen over matig belast voor militaire uitgaven. Zelf beperking in deze is zeer aan te raden en ik geloof mij niet erg te moeten vergissen als ik het vermoeden uitspreekdat er onder de liberale meerderheid der nieuwe Kamer een zeer groot aantal leden zijn die zich tot taak stellen de oorlogsuitgaven binnen redelijke grenzen te houden. Doet de Regeering zulks niet, dan maakt zij eenvoudig den steen klaar, waarop de libe rale partij struikelen en zich misschien den hals breken zal. Willen de groote natiën zich al meer en meer in schulden steken en in armoede dompelen, om maar meer soldatenbetere gewerengrootere kanonnen aan te schaffen, dat moeten zij weten. Italië bouwt reusach tige pantserschepen, die millioenen kosten terwijl driekwart van de bevolking scheel ziet van den honger: dat is de moderne beschaving. Laat ons daar niet aan mee doen. Voor grootheidswaanzin zijn we ge lukkig te kleinen vergelijkingen met anderen laten ons koud. De nieuwe Minister zal geen gemakke lijke taak hebben. Een betere legerinrich- ting binnen de grenzen onzer financiëele krachten en dan een zeer nauwkeurig toezicht op de wijzewaarop de gelden worden besteed. Dat wordt van hem ver wacht door allen die het vaderland lief hebben dus ook door het aanleggen van een aanhechtingskrib aan den van het Scheur vóór den pol der Jong Vettenoord, tusschen de kilome terraaien 155 en 157 der herziene rivier- kaart, voor de verbetering van den Water weg langs Rotterdam naar zee. Minste inschrijver was L Brand Dzn. te Giesendam, voor f 59.720. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben aan de directie der stoom bootreedenj Fop Smit Co. tot weder- opzeggens vergunning verleend tot het leggen van een lichterschip aan de Ooster- kade bij het: hek van het station Maasom te dienen als aanlegplaats voor de booten dier reederijingaande 1 Augustus a. s. De Rijnvloot is weder met een fraai stoomschip vermeerderd, nameljjkmet het voor rekening der Nederlandsche Stoom- bootreedery nieuwgebouwde salon-rader- stoomschip „Wilhelmina, Koningin der Ne derlanden”, bestemd voor het vervoer van passagiers en goederen tussohen Rotter dam en Mannheim. Het geheel van staal gebouwde schip is 71 M. lang, 7.60M. breed en 3.05 M. hol, en heeft, met eene lading van 120 ton en geheelen voorraad steenkoleneen diepgang van slechts 1.29 M. De inrichting voor passagiers beantwoordt geheel aan de eischen des tijdsen bestaat uit een fraaien salon met promenadedek, dames salon, alsmede 8 slaapkamerswelke voor 24 passagiers een geriefeljjk verbljjf aanbieden. Het geheel is sierlijk betim merd en in alle deelen keurig afgewerkt. In bet voorschip bevindt zich eene ruime kajuit voor 2e klasse passagiers. De laad ruimen worden met stoomkranen bediend. De machines zijn van het triple-expansie- systeem en ontwikkelen, bij eene stoomspan- ning der ketels van 10 atmosfeeren, 550 indicateur paardenkrachten. Zij werden vervaardigd door de heeren Diepeveen Leis Smit te Kinderdijk. Het schip werd gebouwd op het etablis sement Fop Smit te Kinderdyk en doet den scheepsbouwmeestersden heeren L. Smit Zoonalle eer aan. Te Amsterdam is benoemd tot 3de onderwijzeres aan eene openbare school mej. A. Vroman te IJselstein. Beroepen tot predikant bij de Remonstr. Gemeente te Utrecht Dr. II. IJ. Groenewegen te Dokkum. Beroepen tot predikant bij de Ned. Ger. Gemeente te Werkendam Ds. T. Woudstra te Maassluis. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgen s uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. sabels en 20 met lansen) hunne wapens De ruiters vormden, op grooten afstand, een linie tegenover de vorstelijke personen en hun schitterend gevolg, en op een ge geven teeken renden allen met gevelde lansen en opgeheven sabels op de toe schouwers aan. De aanval geschiedde zoo natuurlijk, dat het publiek opgewonden en angstig werd. Hoe nader de ruiters kwa men, des te grooter werd het gevaar. De paarden van de vorsten en hun gevolg konden slechts met moeite in toom gehou den worden. De Prinses van Wales gaf een gil; zij viel bijna in onmacht, en de meeste dames wendden het hoofd af. Nu waren de ruiters nog maar op vijftig pas afstands.Daar stond plotseling de ge heele linie, welke gedurende den snellen draf niet verbroken was geweest, onbe weeglijk stil. Voor de meeste toeschouwers was de vertooning wat kras; maar de Keizer had er zeer veel behagen in. Woensdag nam Z. M. de terugreis weder aan, uitgeleid door een talrijke menigte. Eindelijk is de maatregel, krachtens wel ken door de Regeering grond in Ierland zal worden aangekocht om dien in ’t klein aan de pachters weer van de hand te zet ten, mede door het Hoogerhuis goedgekeurd en bekrachtigd. De bewoners van de streek tusschen Kingsbridge en Torcross, in het graafschap Devonshire, verkeeren sinds eenige dagen in groote ongerustheid. Er is namelijk Donderdag in het dorp Chillington een kunstenmakende beer aan zijn muilband en zijn geleider ontsnapt en in snelle vaart heengehoid. Men heeft in alle richtingen den omtrek doorzocht, maar het dier werd nog niet teruggevonden. Men is nu algemeen zeer bang voor een ontmoeting met dienHNer. Vrouwen dur ven bijna niet haar huis te verlaten en men zendt de kinderen niet naar school. De attentie door het Engelsch eskader in de wateren van Venetië aan Italië be wezen, bij het van stapel loopen van een nieuw oorlogsschip, is door Koning Humbert op hartelijko wijze erkend. Hij bood den ótat major een lunch aan, waar hij met een van aandoening trillende stem zoo meldde de telegraaf de gezondheid dronk van Engelands doorluchtige Koningin-Keizerin van Indië en op den voorspoed van het groote Engelsche volk, den trouwen vriend van Italië in goede en kwade tijden. Wie durft er nu nog van gevaar voor het behoud van den vrede spreken? Het hoofd van ’t Fransch Gemeenebest is gisteren andermaal het voorwerp geweest van een pseudo-aanslag op zijn leven. Toen de heer Varnot terugkwam van het inwyden eener nieuwe avenue, deed zich, toen zijn rijtuig bij het Pyreneeën-plein was gekomen, het volgende geval voor. Uit een groep van 200 personen, die zich daar verzameld had, trad plotseling een persoon naar voren, drong door het troepen-cordon heen en schoot een pistool af, gelukkig in de lucht. Aanstonds wierpen zich eenige politie agenten op den man en brachten hem naar het commissariaat, waar al spoedig bleek, dat men hier met een pas uit het 8t. Anna- gesticht ontslagen krankzinnige te doen had. Dit is niet het eerste geval van dien aard en het schijnt vrij onschuldig. Maar vroeg of laat loopt het nog eens verkeerd af. Den 14en dezer, den herinneringsdag van de overweldiging der Bastille, werd te Parijs het nationaal feest gevierd, o. a. door de onthulling van een standbeeld voor Danton. Te Longchamps werd eene wapenschouwing gehouden, waarbij Carnot tegenwoordig was. Het volk hield bal champêtre op straat! Onder de Parijsche kappersbedienden is een beweging ten gunste van het sluiten om negen uur. De voorstanders van de vroegere sluiting trachtten de patroons daartoe te dwingen. Zij dreigden met ge weld en gingen ook al daartoe over. Woens dag is een troep van hen, met knuppels gewapend, binnengedrongen bij een kapper in de Rue Saint André des Arts, die om kwart over negenen zijn winkel nog open had. Spiegels, glazen kasten, flesschen en alles wat breekbaar was werd daar stuk geslagen. Daarna maakten de aanvallers zich uit de voeten en de politie heeft hen niet kunnen vatten. De bekende Duitsche veldheer Von Moltke maakte kort voor zijn dood een plan op voor de versterkingswerken op Helgo land. De kosten dier werken zullen ongeveer 6 millioen Mark bedragen. De aannemer Weiss, die de forten aan den linkeroever van den Moezel bij Metz bouwde, is er mede belast. In Spanje heerscht een verschroeiende hitte, bijzonder te Madrid en te Sevilla, waar het straatasphalt smelt. Zelfs de nacht brengt geen koelte. De bekende Ainerikaanache millionnair- spoorwegkoning Jay Gould is onlangs te Irvington, aan de Hudson, aan een groot gevaar ontsnapt. Hij stond in gepeins ver zonken op het spoor, zonder een trein, die Meulen, E. Wolff. Voorwaardelyk: A. D. Oheriex en C. 8. Van Dobben de Bruyn. Uit IV naar V K. F. Sparnaay en A. G. Wientjes. Uit V naar VI: B. Boers, L. 0. Kers bergen en Th. M. G. Treussart Van Rappard. Bovenstaande opgaven zijn alphabetisch. De 4 leerlingen der VÏe kl. zyn reeds vroeger voor het eindexamen geslaagd. ♦BERG-AMBACHT, 16 Juli. Bij de gis teren gehouden aanbesteding van het maken van een dam enz., voor de Hoeksche sluis, waren 14 inschrijvers. De hoogste in schrijvingssom was f1000, de laagste f 574. ’t Werk is door het polderbestuur nog niet gegund, als zijnde de laagste inschrijving nog boven de raming. Door kerkvoogden werd gisteren aan besteed Het opbouwen van de kerk (le gedeelte). Hiervoor schreven in de bh. P. Blanken Dz., f9360, 8. Van den Oever, f9325, A. Oskam Jzf9310 en W. F. Van der Wal, f 9290. Aan dezen laatsten is het werk gegund. De aanbesteding van het ameublement enz. volgt later. ♦BERG-AMBACHT? 16 Juli. Na zuivering en onderzoek te Leiden, van de 18 onlangs alhier opgegraven munten, blijkt dat zij allen uit het laatste gedeelte der 15e en het begin der 16e eeuw afkomstig zyn. 't Zyn alle zilverstukken, van niet groote waarde, dragende de borstbeelden van Ka rei V, Philips den 8oboonen, Karel VI van Frankrijk, Bisschep David van Bourgondiö en Bisschop Jan van Hoorne. Bij de opgravingen alhier zijn ook te voorschijn gekomen een zoogenaamde Keul- sche pot en een Jacobakannetje. Na zui vering, zagen zij er zeer gaaf en onge schonden uit §GROOT-AMMERS, 16 Juli. De leerling J. C. Van der Wolff deed met gunstig ge volg het overgangs-examen van de le naar do 2e klasse op de Hoogere Burgerschool te Gorinchem. ♦•OUDERKERK a/d IJSEL. 13 JuliBur gemeester en Wethouders dezer Gemeente hebben bij bekendmaking wederom de aan dacht van de landbouwers alhier gevestigd op de maatregelen van voorzorg, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door het broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neór Allereerst gelijk trouwens algemeen bekend is is het noodig, dat het gras werkelyk hooi zij, alvorens het wordt bin nengehaald. Maar dit is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig wêer ook niet altijd mogeljjk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat eene behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aange- braebt. Zout verhoogt den smaak van het hooi en is tegenwoordig bij de depóts van ac cijnsvrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. Het oude hooi, en vooral het stroo, ne men bij zoodanige aanwending zeer in voe dingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste óón luchtkanaal te zijn voor zien dat gemakkelijk te vervaardigei van stevige mandemakerstwijgen of eenig eenvoudig latwerk. Het is vrjj zeker dat zich geen gevaar lijke broei zal voordoen, waar alle drie boven omschreven maatregelen zijn genomen. Voorts wordt aan belanghebbenden mede gedeeld, dat omtrent de aanschaffing van accijnsvrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlichtingen verkrijgbaar zyn tor secretarie der gemeente. VREESWIJK, 13 Juli. Tot organist bij de Ned. Herv. kerk alhier is door kerk voogden benoemd de heer P.|A. Van Gent, onderwijzer de Viinen, in plaats van wijlen den hoer J. Vis. WOERDEN, 14 Juli. Aan het verslag der nuts-spaarbank over h|et jaar 1890 ontleenen wij bet volgende: Het gezamenlijk bedrag d^r inlagen be droog f 28.499,41», dat dër betalingen f33.441,32*. Het kapitaal, aan de inleggers verschuldigd op het einde van het boekjaar, bedroog f 110.153,13*. De bezittingen vertegenwoordigden eene waarde van f 122.199,36». Aan rente is ontvangen f4.427,94. Aan id. is bijgeschreven f3.148,26. Het reservefonds bedroeg f 12.046,23 terwijl voor administratiekosten werd be taald f 159,10. Bij de schoolspaarbank werd ingebracht f99,21 en'uitbetaald f75,14», terwijl einde f 345 O*1" W *eer^nffön verschuldigd was Het roomsch-katholiek pensionaat al hier heeft dezer dagen zijn 50-jarig bestaan hordacht. De pensionaires werden onthaald, evenals velen die uitgenoodigd waren het feest bij te wonen. Vele fluders en genoo- digden hebben hieryan gebruik gemaakt. Een politiek man, mijnheer de Redac teur, ben ik nooit geweest en zal ik mis schien nooit worden. Aan onze kletstafel doe ik weleens een beetje mee aan de ge wone tinnegieterijwaar een met kiesbe voegdheid behept mensch nu eenmaal niet buiten kan, en in vergaderingen van de kiesvereeniging ontbreek ik nooit op het appèlterwijl het wel heel erg drom- melsch raar weer zou moeten zyn als ik van de stembus wegbleef, maar voor het overige meng ik mij weinig in de zaken van hot landsbestuur. Ik bekyk de dingen uitsluitend van een militair standpunt, mij beperkende binnen den kring mijner speci aliteit. Wanneer dit regel werd, zou men niet zooveel onbekookte meeningen te slik ken krijgen! Houd mij ten goede, waarde Vriend, dat ik als inleiding over mijzelven ben gaan praten. Ik moest dat wel gaan doen, anders zouden sommigen beweren dat het geen ik aanstonds ga zeggen alleen dient om de aandacht op mij te vestigen, en te maken dat ik in de aanstaande kabinets formatie word opgenomen. Gijdie mijn bescheidenheid kentweet wel betermaar de wereld is nu eenmaal tot argwaan ge neigd. En kijk, men heeft reeds alle wa pens met da leiding van het oorlogsdepar- tement belast; alle deskundigen verklaren eenparig, ofschoon op verschillende gron den dat het tot op den huidigen dag huilen is gebleven.’Welnuzou het dan, wèlbe- sebouwd, zoo vreemd zijn, als de formeer der van het nieuwe Ministerie eens zijn heil ging zoeken bij een man van do schut terij, van de dienstdoende wel te verstaan want bij de plattelands is de gelegenheid te gering om technische ervaring op te doen. Maar al ben ik geen politiek man, het spreekt vanzelf dat ik mij toch zeer ver heugd heb in den uitslag der verkiezingen. Inzonderheid deed het mij pleizier, dat men zich in den kring van uw Schoonhovensch orgaandus ook daar waar de welwil lende lezer een toegevend oordeel velt over Barend’s sermoenen en meditatiënzoo kranig heeft gehouden*t scheelde waarlijk maar een stem of watof Bodegraveneen der taaiste districtenwas ook omgegaan En nu gaat de Minister van Oorlog er ook van door! Kyk, dat is nu een man, voor wien mijn respect, gedurende den tijd dat hij voor zoo’n heet vuur stond bij de be storming der legerwetvan dag tot dag klom. Wat een besliste overtuiging, wat een talent bij de verdediging, toen zelfs zyn politieke vrienden hem het felst be stookten. Als ooit iemand in verkeerd gezelschap is geraakt.... ’t Is toch eigenlijk een gek ding in de zoogenaamde constitutioneele gewoonten dat mannen die een zaak te behartigen hebben waarmee de partij-politiek eigenlijk niets te maken moest hebben, zooals de belangen van de landsverdediging en het beheer van de koloniëntoch bij een ver plaatsing van het evenwicht inde partijen het veld moeten ruimenzoodat er per slot van rekening niets bestendigs kan worden gedaan, want de nieuwe man breekt ge woonlijk af wat de vertrekkende bezig was op te bouwen. Zoo’n kranig heer als de Minister Bergansius moest niet in de mini steriëele crisis begrepen zijn, en gelegen heid hebben zijn plannen tot het einde toe te verdedigen. Bleek het dan dat de meer- derheid in een der Kamers het niet met hem eens was, dan eerst zou het zijn tijd zijn om de portefeuille neder te leggen. Maar het beginsel der ministeriëele ho mogeniteit, dat wil op zijn Hollandsch zeggenSamen uitgegadnsamen weer naar huisschijnt dat niet toe te laten. Enfin, met zijn allen kunnen wij daar toch niets aan verhelpen. Er is evenwel iets bijzonders waar ik nu op wijzen wil. Een andere Minister van Oorlog zal waar schijnlijk met een andere legerwet voor den dag willen komen, niet zoo dadelijk, want men schudt zoo’n ding niet uit de mouw, maar na eenigen tijd van voorbe reiding. De buitengewoon lange algemeene en daarna de niet minder lange niet-alge- meene beraadslagingen over het oude ont werp hebben we dan op den koop toe gehad en we beginnen van voren af aan. Wat is numet betrekking tot de defensie- vraagstukkenbij de verkiezingen duidelijk gebleken, zoodat de nieuwe Regeering er zoo’n beetje acht op zal moeten geven? Vooreerst, dat de groote meerderheid van ons volk van het behoud der plaatsvervan ging niets meer wil weten, en evenmin wenscht, dat men haar door een of ander achterdeurtje weer laat binnenstuipenna haar langs de voordeur te hebben uitge leid. Ik geloof, als de nieuwe Minister, in afwachting van een nieuwe regeling van ons krijgswezeneens dadelijk optrad met een voorstel om de bestaande injlitiewet alleen zoodanig te wijzigen dat de plaats vervanging en nummerverwisseling vervie len, er tien kansen tegen óón zouden zyn, dat het voorstel werd aangenomen.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1