J i rFT O Woensdag 5 Augustus. 1891. IT. 1186. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Zonen, r? r iW7 I I VERVOER de Lek. gbaar. 'I JEER Co. EN. A, sito: 'TER, BUITENLAND. BINNENLAND. i '4 I platen 0 I I S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgaven. 1 de Amsterdara- inder berekening ige voorwaarden rissels op binnen- en op aanvrage ekt door den Heer Schoonhoven. van het verzoek zich met deze >.30 uur. n. 8.uur. 79 telegrammen. 51 65 71 68 I i v. 7u. v. v. 9.— u. ohe Stoom- ij- Arnhem, Vrees- en Rotterdam. m, dagelijks, uur. igev. v. 11.30 u. idag, v. 5.u. v, 6.30 u. tuBflohan mda. Iriesen. 15 en n. 3.30. n. 5,30 en aatste treinen, valt de laatste Gouda. pen en verkoopen i provisie van: n de 30 »/8 p 80»/,;(ook ■s in de meeste den eerstvolgen* Amsterdamsche SCHOOHIOVfflSGHE COURANT. a/d Lek. 6 April 1891 h. en Rotterd., loonhoven” (S) reeswijk” (V). -8 Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddag» 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. E WAAG”, rereen te komen irkiezende tegen Affecten voor: 4»/. ’sjaars; den prolongatie- ■damsche beurs- •echt v.m. 6.30. oven n.m. 1.30. han II”. Zessen. 3 April 1891 Rotterdam. lined. Woensd. 5.30 m. 12.— v. 6 30. lined, n. 12.45, Ja ter d. n. 3.30. Voened. v. 6. id. v. 7.30. .Oonoordia”. m. 91 tueschen lam. idag, v. 8.15 u. >ngev. n. 1.45 u. van Schoon- o m oj f- Ntfc >en Schoonhoven mboot iSchoon- Februari Maart April Mei Juni Juli iuö Zoodat nog binnen één jaar tijde ontvan gen en verzonden werden niet minder dan 928 telegrammen dat is gemiddeld bijna 80 per maand. De jaarwedde van den kantoorhouder be draagt f75; de bestelling geschiedt Voor de bestelgelden. In de Zaterdag gehouden raadsverga dering werd aangeboden de rekening der gemeente over het dienstjaar 1890. Besloten werd het onderwijzend personeel van de o. 1. school aan te vullen met een onderwijzer van 23 jaar of ouder, met rang van hooldon- derwijzer, op eone jaarwedde van f700, zoo- dra mogelijk in dienst te treden. Het aantal schoolgaande kinderen bedraagt thans 315. •LEKKERKERK, 4 Aug. Voor de her stemming van twee leden voor den Ge meenteraad zijn ingeleverd 168 stembriefjes. gLEKSMOND 3 Aug. LI. Vrijdag-na- middag ontlastte zich boven den polder Achthoven onder deze gemeente eene wa terhoos, waardoor binnen een uur tijde het water in dien laaggelegen polder tot 23 duimen boven het zomerpeil steeg en een groot gedeelte der landerijen plas en dras stond. Men kan nagaan wat een schade hierdoor wordt veroorzaaktgeheele akkers met aardappelen zjjn totaal verloren. Bijna tegelijkertijd werd in de onmiddellijke na bijheid door een hevige hagelbui groote schade aan de gewassen, inzonderheid aan de teen toegebracht. •MEERKERK, 8 Aug. LI. Vrjidag ont- gronden werd de inwilliging v ontraden. De synode heeiï conclusie vereeöigd? '***- Het provinciaal kerkbestuur van Zuid Holland heeft aan den heer Jan Philip Ott, predikant bij de hervormde ge- te Groot-Ammersna ruim 56 van getrouwen evangeliedienst, met 1 October eervol emeritaat it-Gouda. en Bergh. Juni 1891. )ven: 2.45 uur. i n. 5.— uur. ledkoop, in Tafelblikken »n van elke ver laatte zich boven deze gemeente een korte doch hevige onweersbui, waardoor in de nabijheid van het dorp een boom gedeeltelijk werd verpletterd. Een jongen, die Zondag-morgen in ’t Kanaal geraakte, werd door den timmer man B. B gelukkig gered. Een ander knaapje van 2 jaren, dat aan den Zouweodijk in den namiddag in ’t water viel, werdhelaaslevenloos opgehaald. •LEKSMOND, 4 Aug. Heden-morgen heeft zekere V oud 42 jaar, zich door op hanging van het leven beroofd. Niemand kan gissen waarom hij tot deze daad over- ging. Hij deed het nadat hij eerst de koeien zijner moeder gemolken had. MONTFOORT, 3 Aug. In de Vrydag gehouden raadsvergadering werd de ge- meente-rekening van 1890 aangeboden, slui tende met een ontvangst van f 13.768,60} en eene uitgaaf van f 11.755,08, dus een voordeelig slot van f2.OI3,52f. §OUDEWATER, 3 Aug. De gemeentelij ke ontvangsten over 1890 hebben f 79554;38, de dito uitgaven f77141.76} bedragen; de rekening over dat jaar sluit alzoo met een batig saldo van f2412,61}. ♦POLSBROEK, 4 Aug. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer J. Sluijs, zal op Vrijdag 14 dezer eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den raad. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is ter kennisse der inge zetenen gebracht, dat het voornemen be staat, de hofstede met 19 HA., 06 A. en 78 cA. wei-, hooi- en bouwland, gelegen te Noord-Polsbroek en toebehoorende aan de Algemeene Armen der gemeente Pols broek, voor den tijd van zes achtereenvol gende jaren ondershands te verhuren aan A. Boere te Polsbroek tegen een jaarlijk- echen huurprijs van f 1500. Bezwaren, welke mochten bestaan tegen deze ver huring, moeten schriftelijk worden inge diend bij het bestuur der Algemeene Armen vóór 11 Augustus a s. De vrouw van een landbouwer al hier, die verleden Zondag toilet meende te maken, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat een barer beste japonnen verdwenen was. Terstond viel de verden king op de dienstbode, die niet lang ge leden met de noorderzon vertrokken was, waarom de zaak in handen werd gesteld van den onbezoldigd rijks-veldwachter alhier, aan wiens ijverige nasporingen bet gelukte eerst de ontrouwe dienstbode te vinden en eindelijk ook de vermiste japon. Het kleedingstuk, dat volgens de nu minder gelukkige bezitster, bij .vergissing" was meêgepakt, dat hier en daar, bij vergissing natuurlijk, reeds een kleine verandering had ondergaan en, ’t spreekt van zelf per abuis een.... Utrechtsche kermis had meê- gemaakt, dat kleedingstuk is nu nog niet aan het einde van zijn vele omzwervingen, daar het thans als corpus delicti is opge zonden naar de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. SLIKKERVEER, 3 Aug. Woensdag jl. is van de werf der firma P. Boele Pz. alhier, met goed gevolg te water gelaten het Rijnscbip .Leopold Marianne 1.” Het schip heeft bij een diepgang van 2.30 M. een laadvermogen van ongeveer 660 last, is gedeeltelijk van staal en ijzer, en gebouwd voor rekening van den heer Leopold Zenz te Rotterdam. Aan dezelfde werf ligt oen dergelijk Rijnschip gereed, groot 460 last, hetwelk is genaamd .AnnaCatharina”, ongebouwd voor rekening van den heer H. Bütefür te Mülhcim a/d. Rhijn. Verder is aldaar in aanbouw voor reke ning van den heer H. Derksen te Dordrecht eene schroefstoomboot, welke hoofdzakelijk bestemd is voor den sleepdienst naar den Rijn; zij wordt, met het doel om als ijs breker dienst te kunnen doen, van zware constructie en voorzien van een ijsploeg. In deze boot wordt eene machine geplaatst van 60 P.K. systeem .triple expansion”, welke machinerieën compleet met de twee stoomketels worden vervaardigd aan de fabriek van den heer H. J. Koopman, te Dordrecht. •STE1N, 4 Aug. De hooioogst gejjjft wel eene goede hoeveelheid, doch de hoedanig heid laat veel te wenseben over. Ook hier vertoont zich de aardappelziekte in erge mate. •TIENHOVEN, 4 Aug. Van Zondag op Maandag 11. zijn op de zalmzegenvisscherij alhier 38 zalmen gevangen. •VIANEN, 3 Aug. In eene Vrijdag ge houden vereenigde vergadering van het be stuur der Vijfheerenlanden zijn eerst geïn stalleerd de heerenA. W. De Leeuw Jr. als hoogheemraad en G. Den Hartogh als hoofdingeland. Na behandeling van verschillende onder werpen is vastgesteld de rekening van de Vijfheerenlanden, dienst 18®°/9Iin ont vangst op 49937,23, uitgaaf 146609,42 goed saldo f 3327,81 en de rekening van het voorgemaal der Zederikvelden in ontvangst op f4613,13», uitgaaf f4092,62}; saldo f520,51. Eindelijk is benoemd tot lid der commissie van de gemeenebelangen der Hoogheem raadschappen de Alblaseerwaard c. a. met de Vijfheerenlanden, de heer G. De Vor Hz. in de plaats van wijlen den heer A. F. De Leeuw. gVIANEN, 3 Aug. Van de 3| percents geldleening,'; groot f 184.000, in 1889 ten laste van het hoogheemraadschap .de Vyf- heerenlanden” aangegaan, zijn 11. Vrijdag elf aandeelen van f500, zijnde de nommers 54, 60, 97, 100, 154, 214, 218, 221, 287, 296 en 297, uitgeloot, om met 1 Jan. 1892 te worden afgelost. WILLESKOP, 3 Aug. De rekening der gemeente over 1890 sluit in ontvangst met een bedrag van f3944,68, in uitgaaf met f 3256,93», zoodat hot slot bedraagt f687,74». Gemengd Nieuws. De eerste prjjs in de Haarlem- sche paardenlotery, zijnde een landauer en twee paarden, is ten deel gevallen aan de heer A. Vader te Schagen. Het twaalfjarig zoontje van den arbeider Meerwijk, te Willeskop, dat veertien dagen geleden de ouderlijke woning is ontvlucht, bevindt zich, volgens bericht van den burgemeester van Maartensdijk, bij zijn aldaar wonenden oom. Een verhuiswagen, zwaar be laden met meubelen enz., van Ds. Snoep te Linschoten, geraakte Vrijdag-avond circa half negen bij de Doodslagersbrug, nabij Montfoort, door het uithalen yoor een ander vervoermiddel, met 2 raderen zoover op den grasberm, dat men er niet in kon slagen hem in het rechte spoor te brengen. Den volgenden morgen is men daarin met behulp van dommekrachten geslaagd, en kon de reis worden voortgezet. De heer D. H. Jas, burgemees ter van Dubbeldam, is de dupe geworden van een landloopersfamilie, die, na een be zoek, om onderstand aan gemelden heer te vragen, een klein kind van enkele maanden ouderdom op zijn erf achtergelaten bleek te hebben. Hoewel de kleine stumper eerst geruimen tijd na het vertrek van de ont aarde ouders werd ontdekt, haastte men zich om het paar, dat in de richting van Willemsdorp gegaan was, te achterhalen. Bij aankomst aan het spoorwegstation al daar bleek echter, dat de vogels gevlogen waren. Een man en vrouw, wier signale menten met die der gezochten overeen kwamen, waren met den een oogenblik te voren passeerenden trein vertrokken. Aan een particulieren brief dd. 30 Juni uit Jamestown in Transvaal (bij Barberton) is het volgende ontleend: Zooals ik u reeds schreef (2 Juni) werden wij hier ongeveer veertien dagen lang ge plaagd door milliarden sprinkhanen, die in de vallei bij Barberton alles hebben ver woest wat te velde stond. Eergisteren hadden wij een andere ramp. Togen twee uur begon het te regenen en te weerlichten. De bui, vreeselijk zwaar, hing vlak boven Jamestown. Opeens komt een wervelwind en draait in een kwart minuut den winkel en de postkoetsenstal uit elkander. De winkel, die door twee Hollanders gehouden werd, was van gegolfd ijzer. Het weer was zoo dik en hagel met stukken ijzer vlogen zoo vervaarlijk in het rond, dat men niet zien kon. Ons huis ging bijna. De ijzeren platen van den winkel en van den stal vlogen bijna een kwart mijl ver weg en alles was verbogen of gebroken. De twee Hollanders waren er onder, doch kregen gelukkig geen letsel en kwamen er dadelijk weer onder uit. Alle man hielp om de goederen uit den winkel te halen en ze slapep nu bij ons. Onze rieten heining om den tuinhet kippenhok zes groote boomen en eene poort van grenadilla's (sterke klimplanten met groote bladen en eivormige vruchten, in Holland in het klein bekend als passie bloemen) werden alle weggeslagen. Het huis trilde en schudde als in een storm. Het duurde maar een halve minuut, maar in dien tijd was ook alles vernield en wij schrikten geweldig. Bij den claim inspector vloog de gan- sche achterverandah weg. Zijn kaffer wilde nog het raam sluiten, maar de ruiten bra ken en de kaffer vluchtte in den schoor steen. Alle borden en schotels vlogen door een luikje tusschen keuken en kamer tegen de hangklok in die kamer. Alles natuurlijk stuk. Of de wind nog verderop schade deed, vernamen wij nog niet. Maar nooit heb ik zoo iets verschrikkelijks bij gewoond. Groote houten kisten werden öp een afstand van 3000 yards mede genomen en stukgeslagen. De groote ijzeron platen waren alle gescheurd onver bogen. Dikke houten palen glad weg. De groote krib van den postkoetsenstal is ner gens te vinden. Gordijnen vlogen natuurlijk mijlen ver. Ons kantoor heeft een houten vloer, en als dat gegaan was, waren wij er zeker geweest. Want dan hadden wij als in een kooi gezeten. Gelukkig ging de cycloon juist tusschen ons en het hotel i door, een afstand van misschien 20- voet. Overzicht Naar gemeld wordt, heeft de Czar van Rusland de memorie ven toelichting tot het defensief verbond tusschen Frankrijk en genoemd land goedgekeurdde president Carnot en zijne ministers onderteekenden het ook reeds. De ministers Van Giers, Van- novski en de Minister van Financiën brach- ten geene verandering aan. De feesten duren steeds voorto. a. werd op de Marengo, het Franscheadmiraalschip, j dat voor Kroonstad ligteen schitterend bal gegeven, dat bygewoond werd door ruim j 7ÖÜ personen. De officieren hadden het •chip in eene rijk reraierde balzaal herscha pen. Geweren patronen enz. deden dienst ais tropeeën. Zaterdag-middag j. 1. kwam de Hohenzol- lerh met keizer Wilhelm van Duitschland in den besten welstand aan boord, te Dfont- 1 heim aan. Eene uitnoodigingom weer 1 naar Helgoland te gaanwerd door Z. M. I van de hand gewezen. Geheel Berijjn is hevig ontsteld over de bedriegerijen onlangs ontdekt bij de Deut sche Bank. Zij zal een verlies lijden van ongeveer een millioen Markdoor de schuld van een barer beambten die het in hem ge stelde vertrouwen grovelijk misbruikt heeft, i Een dier beambten heeft met een make laar aan de Beurs in roebelnoten gespecu leerd en door den laatste zijne verbinte nissen op naam doen plaatsen van de Deut sche Bankwaar de ambtenaar de valsche bewijsstukken fiatteerde en stempelde en, door de vervalsching van het registerdit gedurende geruime» tijd kon verborgen houden voor de directie. Het te lijden verlies zal waarschijnlijk 1.100 000 Mark groot zijn. Voorloopig zijn er maatregelen genomen om de daders te straffen. Natuurlijk is het zeer onwaarschijnlijkdat zij een deel der schade sullen vergoeden, het meeste is verspeeld. Het bericht bracht groote sensatie teweeg in Berlijnwaar in langen tijd zoo iets niet gebeurd was. De voorgenomen bezuinigingen op de traktementen der Itallsansebe afgezanten en consuls in ’t buitenland, waarvan onlangs werd melding gemaakt, zijn thans ingesteld en in de Staatscourant opgenomen. De financiëele toestand in Portugal wordt wat beter. In China gaat het ook weer minder rus tig toe. Nieuwe aanvallen op de Chris tenen werden gedaan. Het katholieke zen- dingsbuis, benevens de woning en de school van den geestelijke werden geplunderd en in brand gestoken. Het Fransehe weeshuis te Hai Men werd eveneens verwoest, terwijl 9 kinderen werden medegevoerd door de movers. Als oorzaak van die vervolgingen wordt nu weer opgegeven een keizerlijk besluit, waarbij overal de garnizoenen ver minderd worden en voorts eene nieuwe zout- belasting, ten voordeele van de keizerlijke kas. Te Kopenhagen, Noorwegen, wordt jaar- lijks een eigenaardig feest gevierd door de „Scandinavische schoorsteenvegers.” ’t Feest heeft in Juli plaats en wordt op Zaterdag begonnen. Het is het inwijdingsfeest voor de leerlingen, die tot gezel bevorderd wor- den. Om hiervoor in aanmerking te komen, moeten zij vijf jaar diensttijd achter den rug hebben. Zij komen dan in feestgewaad in ’t lokaal van het gild en ontvangen hun „gezellenbrief.” Dat iseenouderwetsch docu ment, geschreven in het Duitsch en Deensch en versierd met een afbeelding van Kopen hagen zooals ’ter voor honderd jaar uitzag. Zondags daarna komen allen in het gil- delokaal bijeen om feest te vieren. Men drinkt de jonge gezellen toe uit een grooten tinnen bokaal, gevuld met een soort bier, dat mot bepaalde kruiden toebereid is. Lange pypen worden den gasten aangeboden. Daarna volgt een gemeenschappelijke maal tijd en des avonds wordt punch gedronken. Maandagsavonds volgt een „toer” in het boscb, Dinsdags een slotfeest, en dan aan vaarden de nieuwe gezellen hun arbeid. Dit inwijdingsfeest kost hen ongeveer 40 kronen. Maar de meesters steunen den minvermogenden gezel. De Koningin van België en hare dochter, die in den laatsten tijd in Ostende verblijf houden, vermaken zich dikwijls met schel pen zoeken aan het strand. In de vorige week dwaalden zij bij hare chasse aux co- quillages tot Neuport af en zagen zich daar genoodzaakt, om nog voor donker thuis te zijn, met de stoomtram terug te gaan. Zij kwamen in een waggon eerste klasse en vonden daar een luidruchtig Duitsch echt paar. De dame maakte zich erg boos over de aanwezigheid van het hondje, dat Prinses Clementine bij zich had, en maakte daarover in hare moedertaal allerlei hatelijke opmer kingen. Zij betwijfelde het of de vorstinnen ■wel kaartjes eerste klasse hadden, maakte toespelingen op japonnen, die bemodderd waren, en verliet ten slotte met groot mis baar het compartiment, om, zooals zij te ver staan gaf, naar een rytuig uit to zien waar mede zij naar haar hótel kon terugkeeren, zonder zulk min burgerlijk gezelschap I De Koningin, die dolgraag incognito reist, had erg veel schik in het avontuur. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prysvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. meente jaren ingang van verleend. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Ger. Gem. te Kralingen door Ds. C. W. E. Ploos Van Amstel te Gerkes- klooster. Aangenomen het beroep bij de Remonstr. gemeente to Utrecht door Dr. H. IJ. Groenewegen te Dokkum. Ds. J. Dekkers te Hardingsveld heeft het beroep bij de Cbr. Ger. gem. te Oldeboorn aangenomen. GOUDA, 3 Aug. Bij de Donderdag ge houden harddraverij van de Goudsche barddraverij-vereeniging „Eendracht maakt Macht”, is de ie prijs, f 200, gewonnen door de „Marianne”, bruine merrie, van den heer A. Witte veen te Rau werd (Friesland), pikeur S. Witteveen; le premie, f75, werd ge wonnen door de „Koningin”, zwarto mer rie, van den heer D. J. Florijn te Rotter dam, pikeur G. Koot; 2e premie, f25, werd gewonnen door „Dibbels lil”, bruine ruin, van den heer J. G. Matse te Mijdrecht, pi keur de eigenaar, •AMMERSTOL, 3 Aug. Zaterdag-middag arriveerde alhier de nieuwe brandspuit, die terstond door Burgemeester en Wethonders in tegenwoordigheid van den vervaardiger op drie plaatsen in do gemeente beproefd werd. De proefnemingen voldeden zeer, zoowel wat betreft de hoogte van den straal, als de hoeveelheid water. Onze gemeente heeft derhalve twee spui ten en kan dus veilig in voorkomende ge vallen in naburige gemeenten hulp verleenen. •BENSCHOP, 4 Aug. Tot ons genoegen kunnen wij meldendat de heer Lamoree onderwijzer aan de openbare schooi, met gunstig gevolg examen heeft afgelegd als hoold-onderwijzer. •GOUDERAK 3 Aug. De ontvangsten der Gemeenterekening over 1890 bedragen f9386,58, de uitgaven f 9276,10, het batig saldo bijgevolg f 110,48. Volgens de rekening van ’t Burgerlijk Aimbestuur 1890 zijn de ontvangsten f 935,82, de uitgaven f 1273,93, dus het nadeelig saldo f 338,11, ♦HOORNAAR, 3 Aug. In het laatst der vorige week heeft men hier een begin ge maakt met het plukken van gellinghennep. Het gewas is kloek en zwaar van stengel en belooft eene goede opbrengst. •KRIMPEN a/d 1JSEL, 3 Aug. Mag door sommigen het nut van eene telepboniscbe verbinding met het telegraafnet nog in twijfel worden getrokken, de volgende cijfers zijn wellicht in staat de twijfelaars te over tuigen van hunne dwaling. Op den 5den Augustus 1890 geopend, werden door het telepboon-kantoor alhier behandeld (ontvangen en verzonden), ge durende Augustus September October November December Januari (1891) 68 107 88 82 74 82 103 De Italiaansche Kroonprins wordt binnen kort hier te lande verwacht en zal een officieel bezoek brengen aan HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes De kapitein S. I. Van No o ten, commandant van don artillerie-eursus te Delftis aangewezen om deel te 'nemen aan de gecombineerde manoevres van zee- en landmacht in de stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet; in ver band hiermede wordt deze kapitein belast met het bevel over de batterij aan den Penscherdijk. H. M. de Koningin Regentes zal tusschen 6 en 12 Augustus met H. M. de Koningin een Gezoek brengen aan de legerplaats bij Ofdebroek. Door de officie ren is aan HH. MM. een collation aange boden. Bij dit bezoek zal door de bereden artillerie eene oefening in het vuur worden gehouden; voorts zal er worden geschoten met het zware vestinggeschut, en ten slotte zal door de bereden officieren een Schnit- zeljacbt worden gehouden. Uit Hillegersberg wordt ge meld Aan de Heul onder deze gemeente werd gisteren op eigenaardige wijze feest gevierd. De heer G. Van Stolk Cs., lid der firma A. Van Stolk en Zonen, houtkoopers te Rotterdam, die hier hunne stoom- en wind- zageryen bezitten en daardoor veel vertier en werk verschaffen, vierde een huiselijk feest en bracht bij deze gelegenheid met zijne echtgenoot en familie aan hunne in richtingen een bezoek. Prachtige versie ringen in groen, vlaggentooi, tropeeën enz voorzien van opschriften, waren door het dankbare personeel aangebracht om den jubilaris waardig te ontvangen. De heer Le Fèvre do Montigny, burge meester dezer gemeente, ontving den heer Van Stolk met een welkomstgroet, wenschte hem geluk en wees vooral op de aangename verhouding tusschen de patroons en werk lieden, in tegenstelling met zoo menige inrichtingwaar strijd tusscheu kapitaal en arbeid heerscht. Hierna werd door een werkman namens het personeel een gedicht voorgedragen en eene wandeling over het geheele feestelijk getooide terrein ondernomen. In opgewekte stemming verliet bet gou den bruidspaar deze gemeente, om hunne reis naar andere inrichtingen in naburige gemeenten voort te zetten. Eene bijzonderheid mag het heeten dat verschillende opvolgende geslachten van werklieden bij de firma Van Stolk dienden en nog dienen. x Namens den burgemeester te Bodegraven is aan het bestuur der ver- eeniging Montefiore te Rotterdam eene som van f 150,03 ter hand gesteld, zijnde het bedrag eener aldaar gehouden collecte ten behoeve der Russische verdrukte Israëlieten. Bij het te Breda in deze week gehouden examen voor hoofdonderwijzer slaagde o. m. een candidaat, die op zijn 19de jaar nog als landman op den akker werkte, twee jaren later de hulpakte be haalde en thans op zijn 23ste jaar de hoofdakte verwierf. Deze werd hem uitgerpikt onder de meest vleiende bewoor dingen van de examinatoren voor zijn uit stekend examen. De heer C. H. F. Berkelmans, onderwyzer (met hoofdakte) te Arnhemdie in de vorige week te Utrecht eene akte ver wierf Voor Engelache taal, is j.I. Zaterdag benoemd tot onderwijzer aan de 1ste over- gangsschool te Arnhem. De heeren J. Slop van Gouda en J. M. Lavecour van Gorinchem zijn ge slaagd bij het te Utrecht gehouden examen voor de akte Engelscbe taal 1. o. Mej. A.^f. Kruijt van Reeuwijk is geslaagd voor de akte Hoogduitsche taal 1. o. De „Staatscourant” maakt de statuten bekend der vereeniging, erkend volgens de wet van 22 April 1855: Ver eeniging „tot stichting en instandhouding van eene school met den Bijbel” te Leerdam. De synode van de Ned. Herv. kerk heeft dezer dagen behandeld een ver zoek van de classicale vergadering van Breda, om bij de hooge regeering stappen te doen, ten einde Goede Vrijdag tot een erkend christelijken feestdag te doen ver klaren. De commissie, die daarover rap porteerde was van oordeeldat van de regeering niet meer kan worden gevergd dan dat aan hare ambtenaren en aan de militairendie zulks verlangengelegenheid werd gegeven de godsdienstoefeningen bij te wonendoch niet om hen allen van alle i dienstvervulling op dien dag te ontslaan. 1 Zij zou hetzelfde moeten doen op alle room- sche groote heilige dagen, ten aanzien van roomsch-katholieke ambtenaren en militai- ren. Mocht zij weigeren op zulke gedenk- dagen aan hervormde belangstellenden ver lof te geven tot het bywonen der gods- t, dienstoefeningdan eerst zou het oogenblik komen om tusschenbeide te treden. Op deze

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1