ncliien TON rts. rad! N'. 1189. Zaterdag 15 Augustus. 1891. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Servies. AT, warden jwas. oos, (OOPING ■’l E, 4 iWAS 5EWAS OOP: EWAS GEWAS Iets over Herhalingsonderwjjs. I. BUITENLAND. Overzicht. Officiëele Kennisgevingen. KERMIS te SCHOONHOVEN. VERVOER BINNENLAND. NOTENCEWAS. EEN HELPSTER, oud 14 jaren, op een jaarwedde van f50. meente, bestaan JTII. door het a ouds bekende S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. rensche Veer, in 10 ure, bij 8LINGELAND. IG. LNDAT HUET. t WOLF, P. DEN VAN DER HEE. IBESTUUR VAN en prys. eau van dit Blad. v. 7.u. v. v. 9.u. whe Stoom- Arnhem, Vrees- i en Rotterdam, m, dage! ij kb, 1 uur. igev. v. 11.30 u. idag, v. 5.u. v. 6.30 u. 'ANNÖÖTËN? i den Franscben gezant te Con- om 6000 Turksche ponden of losgeld JUSTUS 1891, i A. DE JONG. ris BOUDE. CA8TELEIJN I op Zaturdag u stus 1891, SBEEK is er id. Tot ver- volen de Heer scHoommsGHË mm. ’s namiddags VAN ES. .N der stok, P. DE RUITER Hz., P. ROZEN- lL en cons.A. £NBURG, CORNS. DEN BESTEN Sr., C. VAN MID- OLEN, van het fAN LANGERAK, Ved. P. ROZEN* ENIEUWPOORT. BESTUUR VAN Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woeqsdagj- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. destijds nog te jong om zulk een verhaal goed te begrijpen. Populaire tooneelspelers, zooals Booth, spreken in den phonograaf; uitvoeringen van uitmuntende orkesten wor den op gelijke wijze opgevangen en in ver schillende steden herhaaldterwijl men den phonograaf thans ook begint te gebruiken voor de geneeskundige diagnose bij long aandoeningen. Te dien einde ademt en kucht de patiënt dicht bij het werktuigdat deze geluiden zóó juist opneemt, dat eene elders wonende specialiteit het geval even goed kan beoordeelen alsof hij den patiënt zelf voor zich had. De uitvinder Edison is druk bezig met het beproeven van wijzigin gen om kleine phonogrammen voor post verzending geschikt te makenin de hoop, dat deze kleine cylinders even goedkoop zullen kunnen verzonden worden als brieven. het lager schoolonderwijs is bestemd, be slissend zyn voor geheel hun volgend leven? Gaarne geven we hier een ontkennend antwoordnoo meer men voor die menschen kan doen, hoe liever het ons zijn zal. In de eerste plaats ligt het voor de band, dat men hen door alle beschikbare middelen moet nopen, de school niet te verlaten vóór de eindpaal is bereikt, al wordt dan ook de traditioneele termijn van twaalf jaar met een of meer overschreden. De werkgevers kunnen veel doen ter bevordering van dit goede doel. Als zij geen jongens of meisjes in hun dienst nemen, die geen certificaat van wélvolbracbt lager onderwijs kunnen overleggen, wordt dit een zeer krachtige spoorslag, om met meer ijver en nauwge zetheid voor bet schoolbezoek te zorgen. De ouders zullen dan een prikkel hebben om zooveel in hun vermogen is er toe mede te werken, dat de kinderen geregeld op hun tijd van de eene klasse tot do andere over- gaanben bij ongesteldheid niet langer thuis doen blijven dan noodzakelyk is, geen ver lof aanvragen buiten de vacantie; mot de onderwijzers medewerken om het plichtge voel bij de kinderen aan te kweeken. Het komt ons onbegrijpelijk voor, dat men dit zoo voor de hand liggend middel niet al gemeen reeds sinds jaren heeft aangewend om een on ge re geld en toestand weg te ne men, en alzoo de invoering te ontgaan van den leerplicht, die door velen slechts als een noodzakelijk kwaad wordt aanvaard Er is nog een ander middel, dat uit den aard der zaak slechts gebezigd kan worden voor een gedeelte van do mannelijke bevol king. Wij bedoelen onderwjjs in kazernes aan dienstplichtigen, die bij hun oproeping tot den werkelijken dienst niet voldoende zijn onderwezen in de allereenvoudigste kun digheden. In officiëele verslagen wordt niet zonder ingenomenheid geconstateerd, dat het percentage dergenen, die lezen noch schryven kunnen, afnemende is. Er is op die tevredenheid wel iets af to dingen. Als een negentienjarige jongeling zjjn noam kan zetten op een stuk papier, en, al is het ook niet zondor horton en stooten, een regel of wat leest, wordt hij niet onder de onbe- kwamen geteld en toch, wat beteekent dat eigenljjk? Voorts wordt er in de winter maanden, als de werkzaamheden van don gewonon dienst tot een minimum zijn in gekrompen, school gehouden met de ongo- oefenden op letterkundig gebied; wij be roepen ons eenvoudig op de ervaringen der genen, die gelegenheid hebben gohad om te zien, boo dat gaat, om ons oordeel te staven, dat dit zoo goed als niets geeft. De leer lingen zijn gewoonlijk lusteloos, omdat zij do les beschouwen als oen buitengewone corvéeeen prikkel om zich in te spannen bestaat niet, wat wel het geval zou zyn indien bun ul of niet met groot verlof gaan van hun vorderingen afhing. liet geven der lessen is meestal opgedragen aan on derofficieren of korporaals, voor die taak in het geheel niet berekend, en wier terecht wijzingen licht don vorm van een .standje” aannemen; die monschon hebben evenmin paedagogische begrippen als een gewoon onderwijzer tactische kennis bezit, en be schouwen hot .schoolhouden” als het el lendigste baantje, waarmee men een braaf soldaat kan lastig vallen. Wij hebben ver makelijke staaltjes vernomen van de manier, op welke die taak soms wordt volbracht do sergeant onderwijzer gaf milicien a op: zesmaal de tafels van vermenigvuldiging te schrjjvenb een vormouigvuldigsom van heb ik jou daar, waar de stumper langer dan eon uur genoeg aan hadinmiddels ging de leidsman een pijp zitten rooken en zijn roman uitlezen. De adjudant-onderofficierbelast met de leiding, kwam nu en dan kijken, maar bracht dan, om zich niet te vervelen, zijn hond mede, wien hij kunstjes liet ver richten; een heel enkele maal verscheen de officier, aan wien het toezicht was op gedragen, die zjjn taak heel ernstig opnam en ook iets wilde doen ter beschaving van het recrutendomhij had de Camera Ob scura bij zich en las daar een hoofdstuk uit voor; de leerlingen luisterden met onaf gebroken aandachtonder zeker besef dat zij anders .de kast in” zouden moeten, zonder er ‘evenwel iets van te begrijpen. Toch zou, door inhalings-onderwys aan achterlijke miliciens, veel goed gedaan kun nen woidenJ Maar dan behoort men het geheel anders aan te leggen. Vooreerst moet het worden opgedragen aan onder- iryzers, evengoed als het maken van schoe nen aan schoenmakerseen hoogst bovat- telyke waarheid, die onzen regeerders niet altijd helder voor den geest blijkt te staan. Het eenige wat men soms doet, is voor het lager onderwijs geëxamineerde dienstplich tigen met die taak te belasten, tegen vrij stelling van eenige andere diensten, maar, zoover ons bekend is, zonder eenige gel delijke belooning. In de tweede plaats moet gezorgd worden voor leermiddelen, die in den regel niet aanwezig zijn, of in zoo er barm elyken staat, dat het meer dan be lachelijk is. Eindelijk zou van hoogerhand moeten zijn voorschreven, dat de milicien in werkeljjken dienst blijft, zoolang hij niet zekere vorderingen heeft gemaakt, tenzjj De allesbehalve zomerachtige indrukken, die de eene dag na den anderen teweeg brengt, geven ons een ongezochte aanlei ding, om over wintorsche dingen te spreken. Waarom ook niet, wanneer alles in onze omgeving ons vertelt, dat ook het schoon, hetwelk wij niet gehad hebben, van voor- bijgaanden aaid is Maar inderdaad, de maand October, waarin gewoonlijk een aanvang wordt gemaakt met het onderwijs, door ons opschrift aangeduid, begint reeds genoeg naby te komen om de actualiteit eener bespreking verdedigbaar te maken; het is zelfs wenscbeltjk, met het oog op lozers, die wellicht onze wenken zouden willen volgen, er thans en niet later mede voor den dag te komen. De wetgever heeft het berhalingsonder- wijs zoodanig geregeld, dat de inrichting nagenoeg geheel aan de gemeentebesturen is overgelaten, met dien verstande evenwel, dat het niet kan komen ter vervanging of ter aanvulling van bot gewone onderwijs. Aan de woorden der wet: .aan hen,dio het gewoon schoolonderwijs genoten hebben,” is o. i. geen andere beteekenis te hechten dan geheel en met goed gevolg hebben doorloopon. De voormalige avondschool, die een twintigtal jaren nog in onderschei den gemeenten een kwynend bestaan voort sleepte, heeft met de hier besproken in stelling niets te maken; zij had geen ander nut, dan dat zij zekere klasse van jongelui een uur of wat van de straat hield, en aan sommige ouders een voorwendsel aan de hand gaf, om zoo slordig mogelyk te zijn in de zorg voor het schoolbezoek hunner kinderen. .Later zal de avondschool het wel opknappen," werd er gezegd, ofschoon men zeer goed kon weten, dat dit maar een praatje was. Want die schooltijden werden bezocht door een zoo heterogeen gezelschap van kinderen, dat het schier niet mogelijk was daar één les geregeld te geven. Die instelling is dan ook onder de alge- meene at keuring bezweken of ’t scheelt niet veel. Slechts enkele achterlijke gemeente besturen hebben haar, onder den drang van gemaklievende ouders, die tevens kiezers zijn en wier wenschon men dus moet trach ten te bevredigen, in stand gehouden, of denken er over haar te herstellen. Maar zal men wellicht vragon, moet er dan niets gedaan wordon uJr die mis deelde jongens en meisjes, di» «en gevolge van allerlei omstandigheden meestal van hun wil onafhankelijk, in de daarvoor aan gewezen jaren niet konden doen wat noodig is om het peil te bereiken, waarop in den regel de kinderen staan, die de gewone school verlaten Moeten die twaalt eerste jaren, waarvan dan de tweede helft voor na een degelijk en deskundig onderzoek blijkt, dat hij tot de weinigen behoort, wien de aanleg om iets te Egfen moet worden ontzegd. Wat men verder zou willen doen ten bate vart de misdeelden, waarvan we tot nu toe spreken, kan niet gevergd worden van de gemeentebesturen. Wanneer deze al het mogelijke toebrengen om het lager onder wijs tot een voldoend peil te verheffen en voor allen toegankelijk te maken, hebben zij aan hun plicht voldaan; legt de wet hun het toepassen van dwangmaatregelen op, dan wordt het iets anders. Voor hen, die de gevolgen ondervinden van vroegere verzuimen, kan slechts een beroep gedaan worden op maatschappelijke krachten dat is hoofdzakelijk een arbeid van philantropie, zooals het ook te Amsterdam wordt opge vat, waar de avondscholen voor volwassenen, door particulieren opgericht en in stand ge houden, hoewel niet zonder steun van over heidswege, een toenemend succès hebben. Laat ons hopen dat er eenmaal een tijd zal komen, waarin dergelyke instellingen haar reden van bestaan verloren hebben. De punten, tot nu toe besproken, staan buiten ons onderwerp en leiden het zelfs niet in. We hebben ze aangeroerd tot betere aanduiding der grenzen van het eigenlijk herhalingsonderwys, waarover de geduldige lozer ons wel zal vergunnen de volgende week bet een en ander in het midden te brengen Keizer Wilhelm van Duitechlandte Kiel aangekomen zijnde, blijft nog steeds aan boord van zijn jacht .de Hohenzollern” hij is nog niet aan wal geweest wegens de wond aan het been. De gekwetste knie neemt echter goed in beterschap toe, nadat een verbandmeester uit de stad Kiel er een nieuw verband heeft omgelegd. Dit nieuwe verband werkt uitstekend en de Keizer kan nu niet allespi heel goed staan en loopen, maar zelfs reeds de kajuitstrap zonder hulp afdalen. Koning Alexander vin Servië kwam Woensdag jl. te Ischl aanwaar Keizer Frans Jozef hem zeer welwillend ontving en hem eenvoudig de hand drukte. Daarna reed men gezamenlijk naar het Keizerlijk lustslot. Op zyn terugweg van Parijs, Frankrijk, zou koning Alexander ook een bezoek gaan brengen ain don sultan van Turkije. Zoo wordt uit Constantinopel gemeld. In laatst genoemd land schijnt men maar niet buiten rooven en plunderen te kunnen. Do Turk- sche bandieten hebben opnieuw zich weer aan menschenroof schuldig gemaakt. Bij Heracloa hebben ze deu heer De Remond, uit Frankrijk afkomstig, opgelicht en mede gevoerd, en hem gedwongen oenen brief te schrijven aan stantinopel, 115.009 francs losgeld; wanneer dit niet werd gegeven, zou hij onvoorwaardelijk ge dood worden. Dadelijk werd door den heer De Monte bello van de zaak werk gemaakt en bij de Regeering werden de noodige stappen ge daan. De berichten omtrent oneenigheid, naar aanleiding van do bezuinigingsvoorstellen in het itallannscli Kabinet, worden voor onjuist verklaard. De hoofdinspecteur van het Ministerie van de openbare werken, de heer Rossi, zal eerstdaags naar Nederland komen, om daar de wijzigingen te bestudeeren, welke de contracten tusseben de spoorwegmaat schappijen hebben ondergaandeze contrac ten hebben vroeger tot model gediend voor de Italiaanscbe spoorwegovereenkomsten. Men gaat in genoemd land met een be zwaard hart den winter tegemoet, daar door de vele hagelbuien zooveel gewassen zijn bedorven. De wijnoogst liep bijna geheel mis en nu hebben de te veldo staande rijst- en graangew .ssen ook weder zeer veel schade geledenvooral in de provincie Mantua. Een groot verschil met Amerika. Daar belooft de graanoogst uitstekend te wezen. Chicago ontvangt zevenmaal meer koren dan verleden jaar, terwijl in Canada de oogst overvloediger is dan ooit. Men ver wacht veel vraag uit het buitenland en ondanks de groote bestellingen worden de prijzen niet minder. Door fraai wéér begunstigd had Zondag te Venetië een zeer opgewekte gondel wed strijd plaats. Duizendpn kwamen van verre om hot schilderachtige feest bij te wonen. Vele gondels waren fraai versierd. Carmen Silva, de Koningin van Huuienië, woonde het feest in den gondel van het Hof bij. De phonograaf wordt in do Vereenigde Staten van Noord-Amerika op velerlei wij zen in toepassing gebracht. Menigmaal wordt de hulp van dit instrument ingeroe pen om de laatste woorden van een ster vende op te teekenen, en men verzekert, dat op zekere plaats een hoogbejaard vader de geschiedenis van zyn loven in den pho nograaf sprak ten nutte van zyn zoon, meente, daartoe uitgenoodigdkan zich hiermede niet vereenigen. CAPELLE a/d IJSEL, 11 Augustus. Gis- teren-namiddag is van de scheepswerf van den heer A. Vuijk alhier, met goed gevolg te water gelaten het stalen klipperschip Maria, groot 500 last, gebouwd voor reke ning van den heer Wm. Klusmann te Mülheim a/d Ruhr; terstond daarna werd do kiel gelegd voor een dergelijk vaartuig, voor rekening van den heer G Höhr Van Kerstein te Mülheim a/d Ruhr. Heden word van de scheepswerf van den heer A. Vuijk alhier, met göed gevolg te water gelaten het stalen RijnschipAnna, groot 350 last, gebouwd voor rekening van den heer Wm. Thiebes te Beuel, bij Bonn; terstond daarna werden de kielen gelegd van 2 schepen, groot elk 300 last, voor rekening van den heer M. Stinnes te Mül heim a/d Ruhr. MONTFOORT, 11 Aug. De commissie voor de „Oranjefeesten” is thans samenge steld en bestaat uit de heeren W. J. v. Erpers Roijaards, burgemeester, eerevoor- zitter; R Peel, voorzitter; G. A. De Gelder, vice-voorz.; G. C. Visser, secretaris; A. H. Vlooswijk, penningmeesterJoh. J. v. Weede van Utrecht, G. v. Weede van Harmelen, C. G. v. AelstJ. Berkhof, J. P. Korrel, 0. P. Versteegh, J. P. Verstegen, H. v. Kooten van Montfoort, C. Vlooswijk, O. KampJ. W. A. De Wit, J. Kok van Lin- schotenF. G. Hoogveld en A. De Goeij van Willeskop en G. v. Schaik van Snelrewaard. Aan het hoofd van de inteekenlijst heeft de commissie voor f 154 geteokend. §OUDE WATER, 12 Aug. Onder begun stiging van schoon weder had 11. Dinsdag- voormiddag eene ringrijderij en ’s namid dags eene harddraverij plaats, en wel van paarden, die niet meer dan één prijs hadden gewonnen op de korte baan. Aan de ringrijderij werd deelgenomen door 14 paren. De le prijzen, een sierlijk album met standaard en een dito sigaren kastje, vielen ten deel nan mej. C. Boer en den heer A. Boer Jzn. te Oude water, ter wijl do 2e prijzen, een zilveren servetring en een met goud gemonteerde sigarenkoker, beide met toepasselijke inscriptiegewon nen werden door mej. J. v. d. Heuvel en deu heer A. v. d. Heuvel te Willeskop. Aan de harddraverij werd deelgenomen door 19 paarden De le prijs, f 150, werd gewonnen door het merriepaard „Marie”, toebehoorende aan den heer A. M. Rotte veel te Leiden en bereden door den heer A. C. v. d. Akker. Den 2en prijs, f 40, won „de Snijboon”, toebehoorende aan den heer J. Van Rossum te Zevenhoven en be reden door den heer L. G. Van Rossum, terwijl de 3e prijs, f 20, gewonnen werd door het paard „Noorderruin”, toebohoo- rende aan den heer N. Romeijn te Zeven huizen en bereden door den eigenaar zelven. Na afloop der harddraverij, die evenals de ringrijderij door muziek van het fanfare corps Euterpe” opgeluisterd werd, worden de prijzen met een gepaste toespraak aan de winners uitgereikt door den voorzitter van „Voorwaarts”, den heer W. J. M. Doorman. Op den avond van dien dag liet de muziek van den heer Feije uit Utrecht zich in „de Doelen” booren terwijl mede op dien dag en de overige kermisdagen het cafó-chantant-gezelschap van den heer H. D. Niouwenhuijzen in het hotel „Paulina” en het tooneel gezelschap van dÖn heer H. De Boer in eene tent bij de gasfabriek de ker- misgangers trachtten te amuseeren. Naar wij vernemen, heeft de heer A. Doorman, beambte ter secretarie alhier, tegen medio September e. k. ontslag als zoodanig aangevraagdom na dien tijd als volontair ter gemeente-secretarie te Leks- mond werkzaam te zijn. ♦SC11ELLUINEN, 13 Aug. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen, in plaats van den heer G. De Kuijper, die ook voor wet houder bedankt heeft, de heer G. Heijman. Woensdag-middag is alhier verkocht het fruitgewas van een aantal boomgaarden. Ofschoon het fruit nog klein is, zijn er toch flinke prijzen besteed. Vooral de boomgaarden, waarin nogal appelen stonden, werden gekocht tegen ruim f 3 A 4 per H. L. aan den boom, daar do pluk der peren in deze streken beter dan die der appelen is. Voor vroege peren werd ook f 2,50 a 3 per H. L. gegeven. Sinds enkele weken wordt er aam het kanaal van Steenenhoek weer veel rijs ge laden. De houtmaterialen worden niet vlug verkocht; alleen de rijs wordt nu gebruikt voor de buitenwerken en is verkocht voor f2,50 A 2,80 per honderd bossen. SLIKKERVEER, 10 Aug. Van de werf dor firma wed. C Boole 8c Zonen alhier werd heden met goed gevolg te water gelaten het van staal en ijzer vervaardigde Ryn- zeilschip „Ichtus”, groot 175 last, gebouwd voor rekening van de heeren Dönzolmann Co. te Dordrecht. ♦TIENHOVEN, 12 Aug. Van 1.1. Zaterdag op Zondag is voor eene^ waarde van ruim f 100 aan touwwerk enz. ontvreemd van de zdmzegenvisschery op de Koekoekswaard alhier. Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bchoonhovcn maken bekend, dat do Kermis dit jaar aanvangt 7 September 1891. Zij, die staanplaatsen verlangen, moeten hiertoe aanvragen doen ter Secretarie, vóór 1 September a. s. Schoonhoven, 14 Augustus 1891. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. .at tussohen Jouda. Driesen. 2.15 en n. 3.30. 15, n. 5.30 en laatste treinen. ?rvalt de laatste it Gouda. Bt iht-Qouda. den Bergh. 8 Juni 1891. hoven 2 45 uur. en n. 5.uur. da: 5.30 uur. n n. 8.— uur. .Oonoordia" im. 91 tusschen dam. ndag, v. 8.15 u. ongev. n.1.45 u. van Schoon- Bij Kon. besluit is benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin de luit.-gene- raal C. D. H. Schneider, inspecteur der artillerie. Aan het ministerie van water staat, handel en nijverheid te ’s Hage is Woensdag o. a. aanbesteed: De uitvoering van krib- en baggerwerk in de rivier de Boven-Merwedeboven Gorinchem. Minste inschrijver was L. Kalis KzSliedrecht, voor f 49470. De Minister van Oorlog be zocht Woensdag de legerplaats bij Soes- terberg en was daarbij vergezeld van zijn adjudant, kapitein Sabron, den inspecteur van den geneeskundigen dienst, generaal- majoor Timmermanden divisie-comman- dant, generaal-majoor Hennus en den lui- tenant-kolonel Panthaleon baron Van Eek. De heer J. F. W. Conrad, het nieuw gekozen Tweede-Kpmerlidinspec teur bij den Rijkswaterstaat, heeft tegen 1 September ontslag uit ’s Rijks dienst aan gevraagd. Aan het „Hbl.” wordt medege deeld, dat bij HH. MM. de Koningin-regen- tes en de Koningin het voornemen zou bestaanin het najaar een bezoek aan Utrecht te brengen. De studenten zouden dan op verlangen van HH. MM. nogmaals eene opvoering van „KoningOedipus” geven. Hare Majesteit de Koningin- Regeutes heeft sedert eenigen tijd besloten, geeu geschenken voor Zich zelve of voor Hare Majesteit do Koningin aan te nemen. Deze regel is moeten worden aangenomen, met het oog op de verschillende geschenken, die telkens worden aangeboden, en op de moeilijkheid om te bepalen, welke men zou kunnen behouden. Ten einde alle onbil lijkheid in deze te vermijden, heeft Hare Majesteit vastgesteld, dat voortaan alle ge schenken, onder dankbetuiging voor de goede bedoeling der inzenders, aan dezen moeten teruggaan. Op bloemen zou deze maatregel natuurlijk niet altyd kunnen wor den toogepast. ULt Tilburg wordt gemeld, dat bij den burgemeester aldaar, als voor zitter van de commissie, die golden inza melt voor de slachtoffers van den hagelslag, twee vorstelijke giften zijn ingekomen met begeleidend schrijven, nl. f 1500 van H.M. do Koningin en f 2500 van H. M. de Ko- ningin-Regentes. Wegens herstelling van de buitenvloeddouren van de schutsluis bene den Haastrechtbehoorende tot de werken van den gek.maliseerden Hollandscben IJsel, zal van 17 Aug. a. s. tot en met den 29 Aug. d. a. v. alleen over de eb worden geschut Te Utrecht is plotseling over leden de heer J. Verloop Cz., oud-inge- nieur der voormalige Ned. Rijnspoorweg maatschappij. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 14 Aug. De handel zoo in boter als in kaas was deze week wederom flauw. Kaas f 0,50 A f 1 per 50 kilo lagerboter onveranderd in prijs. Men besteedt thans in deze streken voorkaas van f 23 tot f 27 per 50 kilonaar wicht en kwaliteit. Goê- boter f0,50, weiboter f0,35 per half kilo. *AME1DE, 12 Aug. Op de heden alhier gehouden publieke verkooping van boom vruchten werd besteed voor appelen f 2,50 A f 4peren f 2,25 A f 3 en noten f 2 A f 2,50 per hectoliter. Over ’t algemeen zijn de vruchten klein van stuk en laat de kwali teit te wenschen over, een gevolg van *t zeer ongunstige weder. Voor de naweiden binnendijksalhoewel er weinig gras in staat, werd tot f35 per hektare betaald. •BERG-AMBACHT, 13 Aug. Hoewel door de zorg van het polderbestuur de Kerkweg aanmerkelijk verbeterd is, verkeert nochtans een vierde gedeelte van dien weg in on- gunstigeu toestand, ten gevolge van de langdurige en hevige regens, ’t Is te hopen, dat ook dit laatste gedeelte, zich uitstrek kende tot aan de Dyklaan, spoedig gekool- ascht worde. Er worden pogingen aangewend om ook in deze gemeente eene geiheente der Nederd. Gereformeerde (doleerende) kerk te stichten. De kerkeraad der Ned, Herv, Ge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schooxhovei zullen op Woensdag den 19. Augustus 1891, des voormiddags ten 11 ure, op het RAADHUIS der gemeente publiek verpachten: Het NOTEN (JE WAN, aan deze Ge meente behoorende. Aanwijzing op 19 Augustos, dos voorin. 10 ure, te beginnen aan de Veefpoort. Schoonhoven, 14 Augustus 1891. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven naken bekend, dat op de BEWAARSCHOOL kan geplaatst worden Brieven worden vóór 18 dezer in gewacht. Schoonhoven, 14 Augustus 1891. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, IL G. GEELHOED. Kooten tiump, i ichoten

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1