ts. s iraad! 1891. N'. 1191. 'Zaterdag 22 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht 3 cooping. r I i b Officiëele Kennisgevingen. VOL, ntant geld, )PINC. EKJES IDSEN el van 8.&W. N. hoven. IIS, VERVOER STRAATSCHOUW. BINNENLAND. Iets over Herhalings-onderwjjs. BUITENLAND. Overzicht. 4» i men ten kantore s. S. W. N. VAN NOOTEN tr Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente SCHOONHOVEN. geen - veel men ie C, noa. 3386 m, 45 Centiaren, ‘wijzing. >H8. rijwillige JK te Schoon- 9 Augustus aan den Ach- ad op DON- indiang aan- SLINGELAND. .NDAT hukt. G. LDER. 1. j, met ERF en ng, staande en en thans is reeds den romp boven- te Koop s beet gewonnen HOOI, e bevragen bij oot-Ammers. stemd per 5( SCHOONHOVEIfSCHE GOÏÏRA1ÏT. .st tussohen louda. Driesen. 2.15 en n. 3.30. 15, n. 5.30 en laatste treinen. ervalt de laatste lit Gouda. ISt obt-Gouda. den Bergh. 8 Juni 1891. ihoven 2.45 uur. en n. 5.uur. nda: 5.30 uur. en n. 8.uur. „Oonoordia". iem. 891 tusschen rdam. ondag, v, 8.15 u. ongev. n. 1.45 u. van Schoon* BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat inge volge art. 41 van het Politie-Reglement de STRATEN moeten zijn UITGEWIED vóór 31 Augustus of 5 September a. s., op welke dagen SCHOUW zal worden gehouden. Schoonhoven, 21 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. chevallier. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. MAHL9TEDE voornemens om i A ugustus uur, ten huize n het openbaar n polder Berg- ijk gemachtigd JU 8tUB 1891, het voormalig BOD EN: >HT klein wild jd van 0 jaren, Bij het militaire departement had eene groote promotie plaats, terwijl de bevolking den dag feestelijk vierde. In de golf van Solway (Ierland) doet zich het zonderling verschijnsel voor, dat een schip, Sallyhetwelk er 34 jaren ge leden ia gezonken, thans weder boven komt. Eenige dagen geleden kwam de mast boven het zand te voorschijn een groot gedeelte van gekomen. Het wrak levert natuurlijk groot gevaar op voor de scheepvaart. Uit Zwitserland wordt weder een nood lottig spoorwegongeluk bericht. Tusschen Munchenbuchsee en Zöllikosen is gister morgen een trein uit Biel, welke wegens een onveiligheidssein bij een kromming van den weg bleef stilstaan, door een in volle vaart zijnden trein uit Parijs aangereden. Een goederenwagen en de twee achterste waggons werden verbrijzeld, en onder de overblijfselen vond men negentien dooden, vreeaelijk verminkt. Ruim vijftig menachen werden gewond, achttien zeer bedenkelijk. Het Engelsche Middel!andachezee-eskader is op het oogenblik te Napels, waaraan den état-mayor door het marine departement weer een diner werd aangeboden. DeEn- galsche admiraal getuigde bij die gelegen heid zijne ingenomenheid mot de heusche wijze, waarop het eskader allerwege in de havens van Italic was begroet en ontvangen. Het zooveelste standbeeld van Garibaldi wordt dezer dagen te Nizza, zijne geboorte plaats, onthuld. Te Como is de aanlegsteiger van een stoomboot ingestort, onder den last van een groot aantal aan land gaande passa giers. Dertig menschen vielen in het water, maar zij werden, op twee na, gered. De verdronkenen zijn een telegraaf beambte en een werkman, die juist dien morgen ge trouwd was. ingenomen is moge blijken uit het feit, dat de naamlijst, die eraan is toegevoegd 1500 namen bevat. Nu de uitgave van dit boek samenvalt met den a s. verjaardag van H. M. onze jeugdige Koninginvertrouwen wijdat nog velen zich dit werk zullen aanschaffen. De Haagsche gemeenteraad heeft benoemd tot leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burger school voor jongens met B-jarigen cursus Dr. G. J. Dozy, directeur aan het instituut- Schreuders te Noordwijk. De collecte, bij het bezoek van de afgevaardigden der christelijke jonge- lingsvereenigingen in de Weeskapel te Neerbosch gehouden, heeft f419,60 opge- op 1 Aug. jl. 383 meisjes en >p Steenbeek 51 47, TalithaKumi AN LOON, edschap, eg- en andere >s, 2 stel nieuwe ren bodem. KEN met KOL- RAGEN, DAK- WWERK, VAR- HOUT. len verkoop te bracht. Te Zetten waren in de Heldring gestichten kinderen geplaatst, als: O[ Magdalenahuis 74Bethel 4/, lanrnanumi 151, Opleidingshuizen 23, Normaalschool 37. Sedert de oprichting van doze gestich ten tot heden zijn daarin nu reeds 4478 meisjes en kinderen verpleegd geworden alsop Steenbeek 1459, Magdalenahuis 537, Bethel 879, Talitha Kumi 1252, Opleidings huizen 94, Normaalschool 357. Zeven-en- twintig aanvragen tot plaatsing zijn weder ontvangen. —•Een 80-tal schoolkinderen uit Leerdam brachten Woensdag onder geleide van hun onderwijzers een bezoek aan de residentie en Scheveningen. Dat de klei nen plezier hadden, laat zich begrijpen. De Christelijke school te Vreeswijk, •welke wegens het heerschen van keelziekte gesloten was, is Dinsdag weder geopend. Ds. Joh. Vinke te Gramsbergen is beroepen tot predikant bij de Herv. Ge meente te Welsum (gom. Olst). Beroepen bij de Ned. Geref. Gemeente (doleerendo) te Giesen-Nieuw- kerk Ds. H. R. Nieborg te Exmorra. Beroepen bij de Ned. Geref. Gemeente (doleerende) te Werkendam Ds. M. J. Bouman te Amersfoort. De Commissie tot de zaken der Remonstrantache Broederschap verleende aan den oudsten dienstdoenden predikant, den heer B. G. De Vries van Heyst, pre dikant te Alkmaar, op zijn verzoek, tegen 1 November een eervol emeritaat, onder dankbetuiging voor de vele diensten, door hem als predikant, als curator van het seminarium en op andere wijze aan de Broederschap bewezen. Op 26 October a. s. hoopt hij tevens den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaren te Boskoop in de evan geliebediening werd bevestigd. De graven der Gorkumsche martelaren bij Brielle zijn dit jaar bezocht door 10 778 bedevaartgangers, uit verschil lende streken van ons land. GOUDA, 19 Aug. Heden werd ten Raad- huize alhier aanbesteed het over 228 Meter lengte dempen van twee slooten in de Korte Akkeren met hetgeen daartoe behoort. Ingeschreven werd door J. De Jong Wz., voor f4180; P. A. Burghout, voor f3927; A. Van Kekem, voor f3643; H. Jongen burger te Waddingsveen, voor f3600; 0. J. Koot, voor 1’3590; W. Bokhoven, voor voor f3542; P. H. J. Neder- Brouwer, voor Met ingang van 1 Sept. a. s. worden de diensturen aan het rijkstelefoon- kantoor te Ameide gewijzigd en vastgesteld op: werkdagen van 911 voorm 13 en 7—8 namidd zon- en feestdagen van 12 namidd. Woensdag bezocht Z. E. de heer Commissaris des Konings in Z.-H. de gemeenten PapendrechtNieuw-Lekker- land, Alblasserdam, Oud-AlblasBleskens- graaf en Wijngaarden; gistenen (Donderdag) Sliedrecht, Peursum, Molenaarsgraaf, Brand wijk, Ottoland, GoudriaanGiesen-Nieuw- kerk en Schelluinen en heden (Vrijdag) Hoog-BloklandHoornaar, Noordeloos en Gorinchem. In de onlangs te Utrecht ge houden vergadering van de aandeelhouders der ontworpen locaal-spoorwegverbinding SchoonhovenUtrecht is in beginsel aan genomen, om, in plaats van over te gaan tot den aanleg van een locaal-spoorweg, de exploitatie van een stoomtram verbinding op eigen baan en op dezelfde spoorwijdte als bij de bestaande spoorwegen in het leven te roepen, aangezien de kosten van aanleg van een spoorbaan te hoog worden geacht en bij de exploitatie van een stoom tramweg eene besparing van ongeveer f200 000 zou verkregen worden, zijnde de oorspronkelijke raming van het spoorwegvak ongeveer f800.000 k f900.000. In de „Staatscourant” (No. 192) zijn opgenomen de Koninklijk goedgekeurde statuten van de „Glasfabriek Leerdam, voor heen Joekel, Mjjnssen Co." te Leerdam, met een kapitaal van f220.000, in aandee- len van f2500, die alle geplaatst zijn. Be noemd zijn: tot directeuren de heeren J. J. Mijnssen, O. H. L. Nieuwenhuijzen en C. Nortier Azn.tot commissarissen de hh. Jhr. G. M. Verspyck, J. P. Mijnssen en P. E. Tegelberg. Aan de van wege de vereeni- ging „De Eendracht” te Voorburg gehouden harddraverijen namen des voormiddags deel 13 paarden. De prijs, f75, werd gewonnen door Jans, van den heer v. d. Burg te Berkelde premie, f 25, door N N N, van De Graaf te Voorschoten. Aan de namiddagharddraverij namen deel 18 paarden. De prijs, f 200, werd toege wezen aan Augusta, van Vermaat te Char- lois, pikeur Schippes; de te premie, f 75, aan Koningin, van Florijn te Rotterdam, pikeur Komt, en do 2e premie, f 25, aan Eudione, Van Noorderstal te Paterswolde, pikeur Koster. Het fraaie prentenboek, geti teld: „De Jeugd onzer Koningin”, door Louise B. B., met illustration, uitgegeven met voorkennis en onder toezicht van II. M. de Koningin-Regentes, is deze week bij de uitgevers Nijgh en Van Ditmar te Rotter dam verschenen. De uitgevers hadden de eer een exem plaar van het boek aan HH. MM. de Ko ningin en de Koningin-Regentes aan te biedenwaarop zij van H. M. de Koningin- Regentes een dankbetuiging ontvingen waarin o. m. wordt gemelddat gaarne en met belangstelling dit werkje werd aange- nomen. Dat het publiek met deze uitgave I f23, per 50 kilo. Handel redelyk vlug. i, v. 7.— u. ev. v. 9.u. fsohe Stoom- ipij. Arnhem, Vrees- ol en Rotterdam, am, dagelijks, 7 uur. ongev. v. 11.30 u. indag, v. 5.u. v. 6.30 u, VAN NOOTEN. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheel© rijk f 0,90. Men kan zioh abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. II. (Slot) „Voor zooveel doenlijk," staat er in de wet, „wordt aan hen, die het gewoon sobool-onderwijs genoten hebben, gelegen heid gegeven tot het genieten van herhalings- o nd er wij 8,” (art. 17 al. 1). Uit de beraadslagingen over dat art. bij de behandeling der onderwijswet van 1878, het bedoelde art. is onveranderd ge bleven en gaf bij de wijziging van ’89 geen aanleiding tot discussie, is genoeg zaam geblekendat met het eerst „ge noten" wordt bedoeldmet voldoenden uitslag doorloopen. Ter vermijding van be gripsverwarring ware het beter geweest, datzelfde woord niet nogmaals in een an dere beteekenis in dezelfde zinsnede te bezigeu „ontvangen” zou duidelijker ge weest zijn, dewijl bij het herhalings-onderwijs geen sprake kan zijn van „geheel" door loopen als zijnde er geen grens 'voor aan te geven. Voor het gewoon lager onderwijs wel. Al is dit, gelukkigI niet wettelijk vast gesteld zooals in sommige andere landen, men is het over het algemeen er vrij wel over eens, welk standpunt van ontwikkeling onder gewone omstandigheden door kin deren van twaalf of dertien jaar kan worden bereikt. Men moet xich daar geen te hooge voorstelling van vormen Het is kunst, kinderen wat in te pompen, zelfs, op dezelfde wijze ongeveer als een papegaai dresseert, zoodat zij na ver- i loop van «enigen tijd een zekere mate van „kennis” vertoonen. Maar in werkelijk heid heeft men aan die volstopperij en opplakkerij niet veeler blijft weinig van over, het vervloeit zooals de teeken achtige uitdrukking luidt. Een leerling kan geacht worden, behoorljjk onderwezen te zijn, als hij na een leertijd van zes jaren flink, duidelijk, ook voor zichzelveh verstaanbaar, kan lezen; netjes schrjjven; mot geheele en gebroken getallen omgaan zijn taal op niet al te onbeholpen wijze gebruiken; bovendien heeft hij dan zooveel geleerd van de aardrijkskundige gesteldheid van zijn vaderland en de koloniën, van de meest bekende geschiedkundige feiten, en van sommige verschijnselen in do levende en de levenlooze natuur, als de omstandigheden medebrengen. Eigen lijk heeft men hem slechts de middelen kunnen geven om kennis te vergaderen om deel te nemen aan het geestesleven zyner tydgenooten; men heeft hem, voor zien van die middelen, geplaatst aan den ingang van de wetenschappen, gebracht bij de bron, waar hij zijn dorst naar kennis, het heerlijk Godsgeschenk, kan lesscben. Het vermogen daartoe is pas tot genoeg zame volkomenheid gebracht, het leeren, in den meer bepaalden zin van het woord, kan nu eerst een aanvang nemen. Dat nu begrijpen de meeste menschen niet Een knaap of een meisje, die de geheele lagere school met bevredigénd gevolg heeft doorloopenis men gewoon „volleerd" te noemen, en velen beroemen er zich op, dat zij zich met heel wat minder flink door de wereld „gered" hebben. Het komt niet bij ons op, dit tegen te spreken. Wij kennen zelfs wel personen, die met een niet geringe dosis onwetend heid zijn behept, en toch groote zaken hebben „gedreven ja, dat is te zeggen, gaande gehouden hebbenterwijl menig man van groot verstand een tobber blijft tot aan zijn dood. Het is niet uit te maken, waar dat aan ligt; fortuin en succès vormen een weinig vertrouwbaren maat staf. Dit alles evenwel erkennende, zouden wij het er niet op durven wagen, gemis van verstandelijke ontwikkeling als voor waarde tot wélslagen aan te merken; het bekende gezegde: „ik ben er ook wel ge komen," 'heeft weinig bewijskracht. En dan nog! Het leven is nog heel iets anders dan dezulken zich voorstellen, wien stoffelijke welvaart alles is. Het mensch-zijn, de vorming van ons geestelijk wezendat is toch zeker het voornaamste. De man, die er over klaagt dat men zich beijvert de kinderen der daglooners tot ontwikkeling te brengen, hetgeen hem doetheeft vreezen, dat men in liet vervolg geen koe- drijvers en sjouwerlieden zal kunnen krijgen, denkt er juist zoo over als de slavenhouders van voorheen, en stelt zich den mensch niet hooger voor dan een werkmachine. Denken, en werken, en leeren, is ’t leven: niet om beurten, maar tegelijk, on afgescheiden van elkaar. En daarom be hoort het hoogste doel van alle onderwijs te blijven: het mensch-zijn meer en meer tot zijn recht te doen komen. Wie dat met ons eens is, is tevens overtuigd, dat herhalings-onderwijs onmis baar is. Het „voor zooveel doenlijk” van de wet zal voor hem geen andere be- teekenis hebben dan: Overal tenzij de onmogelijkheid duidelijk is gebleken. De wetgever heeft voor het overige de gemeente-besturen geheel vrij gelaten in de regeling. Niet in elke plaats zijn de behoeften dezelfdeon met deze moet rekening worden gehouden, wil men staat kunnen maken op de belangstelling der leerlingen, voor het welslagen onmisbaar. Wel moet niet in de eerste plaats worden gevraagdwat de jongelui aangenaam vinden; de begeerte, om het onderwijs „aantrekkelijk" te makenkan het doel soms geheel doen missen. Maar een recht- •treeksoho toepassing op het practische leven is het voor de hand liggend middel, om de verworven kennis op prijs te doen stellen, om te zorgen, dat zij wordt verwerkt. Men behoede zich daarbij voor eenzijdig heid. Wij hebben weleens hooren beworen dat men van het herhalings onderwijs ten platten lande eenvoudig landbouwcursussen moest makendat in de grootere gemeenten vreemde talen, wiskunde, teekenen op den voorgrond behooren te staan. Ofschoon wij al deze dingen hoog waardeeren, en er met genoegen de noodige zorgen aan gewijd willen zien, toch is dat het eenige, zelfs het eerste niet. De herhalings-school moet, in gewijzigden vorm, den arbeid der gewone school voortzetten gelijk deze zich beweegt op het terrein van het kinder leven, behoort gene den leerling met be wustheid het volle menschenleveu te doen betreden. Hoe komt het, dat duizenden Neder landers hun taal slecht verstaan en op een ongelukkige manier gebruiken? Een voudig hierdoor, dat meu hun die niet heeft leeren kennen, en liefhebben. Hun woordenschat is een armoedige verzame ling van scherven en lompenruw op een hoop geworpen. Zij lezen niet, want zij verstaan er niets van; of, zoo al, dan denken zij er niet over na, omdat zij niet geleerd hebben hun gedachten scherp te bepalen, en door te dringen in hetgeen hun in min of meer sierlijken vorm wordt aangeboden. Men zal het misschien erg banaal vinden als wij beweren, dat op de herhalingsschool veel tijd aan lezen moet worden besteed: mijn hemel, kleuters van zeven jaar lezen al! Nu ja, doch voor bet genot van de schatten onzer letter kunde moet de jeugdige landgenoot, voor wien ze zijn beschikbaar gesteld, in de herhalingsschool vatbaar worden gemaakt; thans zyn die schatten nog voor de meesten van evenveel waarde als voor La Fontaine’s haan de parel, welke het waakzame dier had opgekrabbeld en die hij gaarne zou hebbap ingeruild tegen een graankorrel. Hoe komt het, dat allerlei dwaze voor stellingen omtrent maatschappelijke ver houdingen gereeden ingang vinden bij zoo- velen? Alweer, omdat zij niet hebben leeren denken, zoodat een schijn van waar heid hen lichtelijk overtuigt. Zij kennen niet de kracht der woorden, welke men tot hen spreekt, en zyu dus spoedig ge neigd zich gewonnen te geven. Zij weten zeer weinig van de geschiedenis, zoodat zij voor nieuwe denkbeelden aanzien wat reeds sinds eeuwen is gebleken volstrekt geen steek te houden. De herhalingsschool kan hieraan te gemoet komen; jongelui van den leeftijd, waarop zij gewoonlijk be zocht wordt, moeten eenvoudige begrippen van staathuishoudkunde, in aangenamen en duidelijken vorm voorgedragenkunnen opnemen en verwerken. Hoe komt het, dat alle zorgen, die de overheid neemt ter bevordering van de openbare gezondheid, verijdeld worden door de totale verwaarloozing der noodigste voorschriften? Och, de menschen weten niet beter: zij verbeelden zich dat ver ordeningen slechts gemaakt worden uit zucht tot machtsvertoon, en dat hygiënische maatregelen niets anders zijn dan ver spilling der belasting-penningen. De her halingsschool stelle zich tot taak, betere begrippen dienaangaande aan te kweeken door de leerlingen te wijzen op de plichten, die zij jegens zichzelven en jegens hun medemenschen te vervullen hebbeu. Hoe komt het, dat tal van menschen op een zoo wonderlijke manier schriftelijk hun gedachten uitdrukken? Vooreerst, omdat zij ze niet hebben, wat niet te verwon deren is. En al hadden zij ze, er zou nog weinig van terecht komen. Van de gewone lagere school mag men niet eischen, dat zij kinderen van twaalf jajr in staat gesteld om zich schrift<£w goed uit te drukken; al wat men daartoe beproeft, loopt op mislukking uit. 't Is al mooi als die school hun woorden en taalvormen leert kennenze in een geregeld verband te bezigen, eisebt rijpere krachten. Hebben we zoo in hoofdtrekken aan gegeven, wat tot de eischen van de her halingsschool in het algemeen behoort, men kanaan deze voldoendeeen deel van den beschikbaren tijd nog bestemmen voor hetgeen wij de plaatselijke eischen mogen nefemen. Of het met dat doel ge geven onderricht zal zijn van technischen aard, toepasselijk op een bepaald vak,— het gemeente bestuur kan dat regelen naar behoefte. Hierover valt dus weinig te zeggen. Doch, de ware belangstelling ont breekt nog, bij ouders, bij leerlingen, bij besturen. Hoogstens neemt men een zoo beperkt mogelijke prbef, waarvan de mis lukking vooruit is te voorspellen; terwijl ook zeer weinig wordt gedaan om de onderwijzers, met dien arbeid belast, door een billijke belooning met geestdrift voor de herhalingsschool te bezielen. Zoo mist het werk der volksopvoeding een zijner belangrijkste onderdeelen: is het wonder, dat het resultaat in vele ge vallen doet deuken aan een huis zonder dak? Een conclusie op het voorafgaande is niet mqeielijk te trekken. Men vergnnne ons, dit aan den lezer over te laten. In Belglê’s hoofdstad is 16 dezer een internationaal congres van’- socialisten ge opend dat druk bezocht is. De heeren wor den inderdaad ook kiesebkeurig. Zij zelven hebben een Spaanschen anarchist ,don toe gang geweigerd. Een Italiaansche dito,die reeds vroeger over de grenzen was gezet, is gevangen genomen. Het zelfde lot hangt, naar men meent, nog menig vreemd gevol machtigde boven het hoofd. Omtrent de handelingen van het congres kan nog alleen gemeld worden, dat de Jodenvervolging is afgekeurdde strijdvraag omtrent Elzas- Lotharingen in het midden gelaten ont wapening eerst wenschelijk wordt geacht na hervorming der tegenwoordige maat schappij, en eindelijk, dat, wat in de ver schillende landen en op de Berlynsche con ferentie op het gebied der arbeidswetgeving is tot stand gekomen of beslotengeheel onvoldoende is. De Fransche afgevaardigden hebben het congres verlaten, om als leiders op te treden van werkstakingen, die in het fabrieks plaatsje Fourmies in de wolnijverheid zijn uitgebroken. De toestand is er zoo kri tiek, dat er troepen zijn heengezonden. Twee staaltjes van overdreven Russenliefde zijn„Een verzoekschrift met duizende handteokeningen om de boulevard Sebas topol in boulevard Kroonstad te herdoopen, en een eisch op een dezer dagen gehouden vergadering van Boulangisten, om de Mar seillaise en het Russische volkslied gelijk tijdig te spelen. Een zeer hevige boschbrand heeft in den omtrek van Toulon, onder de gemeenten Evenos en Solliës-Toucas, niet minder dan 30.000 hectaren met dennen- en eikenhout vernield. Slechts met groote moeite ge lukte het, met behulp van soldaten der infanterie, artillerie en marine, den brand meester te worden en bet zoogenaamde „Koningsbosch” (Forêt Royale) te behouden. De Hussische kroonprins is van zijn groote reis te Moskou teruggekeerd en bracht aanstonds een bezoek aan onderscheidene kerken, om voor zijn behouden aankomst te danken. Over New-York komt het be richt, dat Rusland weer een nieuw geweer heeft aangenomen en Fransche fabrieken met den aanmaak heeft begunstigd. Uit het feit, dat het kaliber niet precies overeen komt met bet Fransche geweerzoodat niet dezelfde patronen .erop kunnen gebruikt worden leidt men af, dat de verhoudingen tusschen beide landen toch niet zoo innig zijn. De Engelsche Daily-News laat zich uit Odessa berichtendat wederom aan acht duizend Israëlieten het langer verblijf in Rusland is opgezegd. Het uitvoerverbod van rogge in Rusland, bljjft nog maar steeds in Duitscliland en elders groote agitatie wekken. De regeering bljjft intusschen weigeren, den eisch: op heffing der graanrechten, in te willigen. Zij heeft bepaald, dat het brood voor de militai ren voortaan van tarwe in plaats van rogge zal worden gebakken. Voorts zal de rijks bank, op uitnoodiging van den njkskanselier, meer gemakken verleenen, bij de beleening van granen, om zoodoende den invoer in de hand te werken. Eindelijk is het tarief van het vervoer van granen op de staatsspoor wegen verlaagd. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft, bij gelegenheid van den vierden jaardag zijner troonsbeklimming, een burgerlijke orde van verdienste ingesteld, en daarvan aan zijn eersten Minister Stamboüloff het eerste grootkruis geschonken. f 3ó46; W. De Jong Wz., Vermeer Jz.voor f4343 horst, voor f3440 en L. f 3200. •ALBLASSERWAARD EN VIJFHEEREN- LANDEN, 21 Aug. De handel zoo in kaas als boter was deze week weder flauw ge- kaas was voor de lichte soort f 1 kilo lager, boter onveranderd in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f 22 tot 27 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goóboter f 0,50, weiboter f 0,35 per half kilo. •AMEIDE, 21 Aug. Van 17 tot 21 Aug. 1.1. zijn alhier met de drijfnetten gevangen 18 zalmen of St. Jacobjes. •STOLWIJK, 20 Aug. Wie voor onze gemeente zitting zal nemen in het comité van den ontworpen locaalspoorweg Gouda— Schoonhoven, is nog niet beslist. Is echter wat sommigen beweren het vroegere comité verleden week door aanvulling slechts vernieuwd, dan is de heer N. Dogterom, wethouder alhier, de aangewezen persoon, daar deze vroeger reeds zitting had, en dus geheel op de hoogte is der plannen van den heer Krieger. ♦WILLIGE-LANGERAK, 20 Aug. De zegen zalmvisscherij alhier heeft het vis- schen met de zegens gedurende 2 maanden wegens den gesloten tijd moeten staken. Er zijn nu echter 4 zalmsteken geplaatst. Op de fruitverpachting alhier is het fruit over het algemeen duur verpacht van f3 tot f5 per HL. op den boom. De ap- peloogst zal niet meêvallon; peren zijn er nog al, maar het goed is dit jaar over ’t algemeen klein van stuk. WOERDEN, 19 Aug. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 199 partijen; prijs van Goudsche le soort f 24 27, 2e soort f 19 A 23. Derby f27. Edammer

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1