1891. N’. 1192. Woensdag 26 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht iw-York wielen: Zonen. Si®, pr jgbaar. 1ORE. nerikaansche aatschappü. 3EDKOOPSTE □CHT. OP: EILBOOT, N te Stolwijk. N VERVOER op de Lek. lith ■q -f Officiêele Kennisgevingen. STRAATSCHOUW. KERMIS te SCHOONHOVEN. A, lüglÉri •gr® fr BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht ft te Schoonhoven, WAS preuiKttuu beroep ont- onderhoud der bevolking SCHOONHOVEM8CHE COÏÏRAÏÏT. S. W. N. VAN NOOTEN Uitgevers- U1G. liet Bureau dezer era in de meeste )t den eerstvolgen- r Amsterdamsche en de Amsterdam- zonder berekening in de Kantoren der dam of te Amster- i, of bij iOES te Groningen. IIUS te Oteierwljk. FETEIFad 15gld. 105 on band, 130 bij ten a/d Lek. jen 6 April 1891 oonh. en Rotterd., ^Schoonhoven” (S) >Vreeswijk” (V). -f open en verkoopen m proviaie van: en de 30 °/0 Ier 30 °/0; (ook Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat inge volge art. 41 van het Politie-Reglement de STRATEN moeten zijn UITGEWIED vóór 29 Augustus of 5 September a. a., op welke dagen SCHOUW zal worden gehouden. Schoonhoven, 25 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. O. GEELHOED. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de Kermis dit jaar aanvangt 7 September 1891. Zydie staanplaatsen verlangen, moeten hiertoe aanvragen doen ter Secretarie, vóór 1 September a. s. Schoonhoven, 25 Augustus 1891. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. ^GEELHOED. ielige voorwaarden i wissels op binnen- aven op aanvrage itrekt door den Heer L, Schoonhoven. )E WAAG”, osito: ivereen te komen lerkiezende tegen Effecten voor: - 4 ’a jaars den prolongatie- erdamsche beura- Dordrecht v.m. 6.30. oonhoven n.m. 1.30. Johan II”. Van Zessen. jen 6 April 1891 n en Rotterdam. d. Dinsd. Woensd. 0 v. 5.30 m. 12. Zat. v. 6 30. en Dinsd. n; 12.45, en Zaterd. n. 3.30. ark. Woensd. v. 6. onh. id. v. 7.30. SSJfrl o-Ug I o o» w o» cn s usschen Schoonhoven Stoomboot »Schoon- tot de schuur van H. Verweij, en daaruit meegenomen het aanwezige waschgoedbe staande in lakenshemdentafellakens en eenige bovenkleeren. Het gezin is door die misdaad in geen kleine verlegenheid. De politie stelde een onderzoek in tot nog toe te vergeefs. ♦MEERKERK, 24 Aug. Onze herder en leeraar, Ds. H. Fortuijn, maakte gisteren, na afloop der godsdienstoefeningbekend, dat ZEw. toezegging van beroep heeft ont vangen naar Landsmeer in N.-Holland. •POLSBROEK, 25 Aug. Ds. A. Ten Have alhier heeft een beroep ontvangen naar Bruinisse. In de plaats van den heer J. Sluijs, die wegens vergevorderden leeftijd ontslag nam als lid van den raad, is gekozen de heer Z Van Rossum met 27 van de 48 uitgebrachte stemmen. Op den heer C. Van Zolderen waren 17 stemmen uitgebracht. Gisteren brak een voor een rijtuig gespannen paard uit den niet goed gesloten stal van den herbergier S. te Polsbroekerdam, waardoor het rijtuig tusschen de staldeuren beklemd raakte, het oosthout brak en het paard aan den haal ging. Het paard werd op den Damweg naar Oudewater gegrepen en na eene kleine reparatie aan het rijtuig kon de voerman zijn tocht vervolgen. VIANEN, 24 Aug. In de vergadering van de afdeeling Vianen en omstreken der Maatschappij van landbouw oj) Vrijdag wer den als bestuursleden herkozen de hoeren J. Sterk en J. Romein; beiden verklaarden zich tot aanvaarding hunner betrekking be reid. Tot afgevaardigden ter algemeene verga dering werden benoemd de heeren J. L. Do Jongh en P. A. De Ruijter.Met een aan moedigend woord tot trouwe deelneming aan de aanstaande tentoonstelling sloot de voorzitter, de heer G. 8. A. Stuart, d^ vergadering. Met het oog op de uit Rusland ver dreven ongelukkige Israëlietendie van schier alles beroofd ons vaderland door trekken, had in ouze gemeente eene collecte langs de huizen plaats, die f 51,525 op bracht. IJSELMONDE, 24 Aug. Daar er ruim 80 gezinnen uit Iflpze gemeente leven van de verdiensten op Feijenoord, en zij wegens den grooten omweg daarheen por boot van hier bij ochtend en avond oen tocht moeten doen, hetgeen dikwerf, vooral des winters, met gevaar gepaard gaat, worden er door de werkliedenvereeniging pogingen aange wend, om een adres aan het gemeente bestuur aan te bieden, waarin zij verzoeken, een vaste brug over de Kreekschehaven te doen maken, en verder een geschikt voet pad over de Varkensoordschekade. Indien dit tot stand mocht komen, zal het voor de geheele gemeente een zeer groot gemak zijn, daar het belangrijk den weg naar Rotterdam zal verkorten. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdaga-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maai in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. heeft aan den uitvoer van graan verdere beperkingen te stellen. Twee vermaarde St. Bernardshonden „Prince Regent” en „Scottish Prince”, zijn’ dezer dagen te New-York gestorven. De laatstgenoemde was eerst onlangs in Enge land verkocht voor 6000 p. St. (f 72.000). De proeven om op kunstmatige wijze regenbuien te verkrijgen zijn dezer dagen te Midland (Texas) op groote schaal hervat en met den gewenschten uitslag bekroond, volgens de berichten. Toen men begon, was de lucht volkomen helder, en kort na de proeven viel er een zware regen over een uitgestrektheid van 1000 mijlen. Eerst liet men een grooten ballon met waterstof en zuurstofgas in de lucht ont ploffendaarna werden vliegers opgelaten met dynamiet aan hunne st tarten dat men in de lucht liet ontploffen en eindelijk strooide men groote hoeveelheden kruid over een uitgestrektheid van twee vierkante mij len en lipt dit ook door electriciteit ont ploffen. Do lucht betrok toen snel en, gelijk gezegd is, bet begon bard te regenen. Die regen wordt door Generaal Dyrenforth, onder wiens leiding de proeven geschiedden, aan de ontploffingen toegeschreven. Maar er zijn nog altjjd twijfelaars en om die te overtuigen zullen de proeven op nog grooter schaal herhaald worden. Do heeren behoeven hier vooreerst niet te komen. In den laatsten tijd is herhaalde malen uit Hongarije bericht van vrouwen, die zelve hare mannen vergiftigden of hen lie- 1 ten vergiftigen door oude vrouwen, die van zulke misdaden een beroep maakten. Thans zyn weder te Szonta drie oude vrouwen gevangen genomen, die ieder minstens tien boeren, op aandringen van hunne vrouwen, vergiftigd hebben. Nog is de onlangs door Turksche roovers gevatte Fransche onderdaan niet in vrijheid gesteld, en reeds hebben de roovers weder een gevangene meegevoerd. Do directeur der Turksche spoorwegen, de heer Sollini, is op 115 kilometer af- stands van Saloniki gevangen genomen door roovers, die een zijner metgezellen doodden. Welke losprijs wordt geëischt, is nog niet bekend. De hofrouw, wegens het over lijden des Konings, eindigde Zondag 1.1. Gisteren zjjn ten Hove alle uiterlijke tee- kenen van rouw afgelegd. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. do Koningin-Regentes, voor den tijd van acht dageningaande heden 24 Aug.den lichten rouw zal aan nemen, wegens het overlijden van H K. H. mevrouw de Hertogin Eugenius Van Wur- temberg, geb. Prinses Van Schaumburg- Lippe. De heeren Mr. H. J. Smidt, Mr. W. K. baron van Dedem en Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hebben, door de aanneming van hunne benoeming tot Minister, ingevolge art. 96 der Grondwet, dat lidmaatschap van rechtswege verloren. Ter vervulling van die opengevallen plaatsen moet thans in elk der hoofdkies- districten Emmen, Hoorn en Amsterdam een lid der Tweede Kamer worden geko zen, waartoe bij Ministerieels beschikking is vastgesteld Donderdag 10 September e. k en voor de herstemming, zoo noodig, Don derdag 24 September. —De kapitein (1van den ge neral en staf F. H. A. Sabron blijft voorloopig ge handhaafd in de functiën van adjudant van den minister van oorlog. Tot noodheemraden van de Krimpenerwaard zijnvoor den winter 1891/92, benoemd de heeren: P. P. Stuur man te Ammerstol^ C. Oskam Az. en G. Voorsluijs Jz. te Berg-Ambacht, A. Breed- veld te Lekkerkerk, L. Kooij te Krimpen a/d IJsel, L. De Jong en T. Van Schieveen te Gouderak. Den 22sten October a. s. zal het 25 jaren geleden zjjn, dat de heer R. A. Verploegh Chassó benoemd werd tot burgemeester der gemeente Vreeswijk. Den 5den November daaropvolgende werd hij aldaar als zoodanig geïnstalleerd. Door het hoofdbestuur der schippersvereeniging „Schuttevaer” is een adres verzonden aan den Minister van Wa terstaat, Handel en nijverheid, waarin ge wezen wordt op de toenemende verontdie- ping van Lek en Nedor-Rijn, en verzocht dat krachtige maatregelen zullen genomen worden om do vaardiepte te brengen op 2 M waaraan thans op 23 plaatsen ruim 0.50 M. ontbreekt. Het aantal onderscheidings- teekenenwelke de keizer van Duitschland bij zijn bezoek aan ons land liet uitreiken bedraagt 125. Aan alle oud-zouaven, die onder paus Pius IX gediend hebben, zal door den Paus een eereteeken worden ge- -o- schonken, dat door de verschillende zouaven- kende zioh toegang weten te verschaffen Keizer Wilhelm van Duitscbland is, naar men verneemt, weder geheel hersteld. Na dat hij voor ’t eerst te Kiel aan wal ge stapt was, maakte hij aldaar een ritje in de manége. Maandag jl. keerde hij naar Berlijn terug, alwaar hij mot zijne gemalin te paard de parade bij woonde, die in het Tempelhofer veld gehouden werd en op schitterende wijze slaagde. De festiviteiten te Portsmouth, Engeland, moeten luisterrijk geweest zijn, ofschoon het weder zich eerst volstrekt niet gunstig liet aanzien. De 6 prachtige schepen van het Fransche eskader, dat van Kroonstadt terugkeerde, werden in de haven van Ports mouth door 17 Engelsche oorlogsvaartuigen met saluutschoten begroet onder het hij- schen der Fransche vlag Eene talrijke menigte was op de been, terwijl er groote geestdrift beerschte. De ontvangst werd begunstigd door prachtig weder, doch den volgenden dag plasregende bet, zopdat geen pleziervaartuig zich in zee waagde. Ook den morgen van den derden dag regende het onophoudelijk. Eindelijk tegen half vier klaarde de lucht wat op, toen de revue voor bet Fransche eskader begon. De Koningin, vergezeld van de Prinsessen Beatrice en Louise, kwamen te 3.20 aan boord van het Koninklijk jacht, datdoor de linten stoomende, met salvo’s, muziek en gejuich werd begroet. Na afloop werd door Admiraal Clan William een feestmaal van 60 couverts aangeboden aan de hoofd- offleieren der Fransche vloot. To 11 uren ’s avonds groot hal op het stad huis, dat prachtvol verlicht en versierd was. De Koningin bejegende Admiraal Gervais en de andere officieren met veel welwil lendheid, terwijl aan den anderen kant de Fransche officieren zeer geroemd worden wegens hunne hoffelijke manieren en aan genumen toon Het bezoek is, naar het blijkt, zeer tot wederzijdsche tevredenheid, ofschoon het er lang niet zoo rumoerig toegaat, als in Rusland het geval was. Zooals gemeld is, zou er een standbeeld opgericht worden voor Garibaldi. Zondag jl. had dit te Pesaro plaats. Een honderdtal vereenigingen met hunne vaandels waren daarbjj tegenwoordig, terwijl groote geest drift beerschte onder de gemoederen. In de afgeloopen week heeft te Florence, Italië, op klaarlichten dag, een brutale aanranding plaats gehad. De kassier van het belastingkantoor was met een bediende, die den zak met geld droeg, op weg naar de provinciale schat kamer, ten einde de ontvangsten van den yorigen dag te storten, toen zich opeens iemand tegen den bediende aandroug eu hem den zak met geld ontrukte, waarop hij in een oogwenk plaats nam op een gereedstaand vóertuig, dat zich daarop bliksemsnel verwijderde. Niettegenstaande de beroofde aanstonds hulp inriep, mocht het niet gelukken de vluchtelingen te achterhalen. In Italië zijn dezer dagen weder eenige spoorwegdiefstallen gepleegd uit tasschen eu andere door de passagiers meegebrachte bagage van welke men meent het trein personeel te moeten verdenken. In het algemeen belang wordt op een onderzoek daaromtrent aangedrongen. Uit Rusland wordt bericht, dat de Re- geering het rogge-uitvoerverbod voldoende acht voor de verzekering van het levens onderhoud der bevolking en geen plan Gemengd Nieuws. De beroemde harddraver „Tabor II” is, naar wordt verzekerd, door den eigenaar, den heer A. Do Ridder te IJpolder XIII, voor f 25.000 verkocht. Voor oen één-jarig paard van dien heer werd reeds f 5000 geboden. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat aan Sequah de verkoop van zij no ge neesmiddelen aldaar moet verboden zijn. Gisteren-morgen is te Utrecht door trein 641in de onmiddellijke nabij heid van het Centraalstationeen man aan gereden die een kind op den arm droeg De man werd gedood, terwijl van het kind de beide boenen en de rechterarm werden afgereden. De toestand van de kleine is levensgevaarlijk. Nabij Ravenswaai is Zondag nacht het vaartuig van schipper W. Bennik, uit Vreeswijk, met steenen van den Rijn gokomen, tegen de ankerketting van een aldaar liggend schip gedreven en daarnaast gezonken. De opvarenden zijn gered. Toen het ongeval gebeurde, was de eigenaar we gens eene oogziekte niet aan boordmaar werd het scheepje, dat niet verzekerd is, bestuurd door eon zijner zonen, een overi gens bevaren schipper. In de diergaarde te Amster dam is een echte zebra (Equus-zebra) ge boren; geen enkele zoölogische tuin kan zich nog op zoo iets beroemen. Te Renkum is Vrij dag-avond in vergevorderden staat van ontbinding uit den Rijn opgebaald het lijk van een schip per, naar gissing 25 jaar oud, met donker haar, grijze aangebreide wollen kouson, blauw gekeperde onderbroek, wollen hemd en een baggerleer om den linkerschouder. Men vermoedt, dat het J. K. uit Vreeswijk iB, die dezer dagen bij bet baggeren naar grint door het breken van een beugelstok nabij Arnhem voorover in het water viel eu verdronk. Na schouwing is het lijk naar het lijkenhuis overgebraebt. Door den ge in een te-veldwac li ter van Ouderkerk a/d IJsel is met behulp van de politie te Rotterdam in een bierhuis comités in Nederland op plechtige wijze zal worden uitgereikt. Het bestaat uit eene bronzen medaille, wauj op dq voorzijde geplaatst is de buste van paus Leo XIII en aan de keerzjjde de woorden Bene Merenti (wel verdiend.) Deze medaille moet gedra gen worden aan een lint met blauwe en witte strepen, gelijk aan dat, waaraan het kruis van Montana gedragen wordt. In de communicatie van Hel- levoetsluis met den vasten wal is een goede verbetering gekomen. De Maatsch. Maas- nymph en Voorne en Putten hebben een directe stoomvaartverbinding geopend tus- schen deze plaats en het station Vlaardin- gen der nieuwe spoorlijn Schiedam-Maassluis. Niet alleen kan men meermalen heen en weer, maar men kan ook met den laatsten trein 9.05 uit Rotterdam vertrekken om dan te half 11 te Hellevoetsluis aan te komen. De bekende actrice, mevr. Valois Sablairolles is te Rotterdam in 73- jarigen ouderdom overleden. Uit Algerië wordt het over lijden bericht van Madame Agar, die zich als treurspelspeelster, ook hier te lande, grooten roem verwierf. Mej&Joh. Van den Heuvel te Papendrecht is geslaagd voor de acte Fran sche taal (1. o.) - De synode der Ned. Herv. kerk heeft beslist, dat bet gehucht Leuven, burgerlijk tot de gemeente Vuren behoo- rende, en tot heden ook kerkelijk daartoe gerekend, voortaan in jaatstgemelde betrek king bij Heukelum behoort. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft besloten „den doop der Ned. Gereformeerden (doleerenden), Irvingianen, Ledeboerianen of andere Christelijke secten, als wettig bediend, te aanvaarden. En wel op grond van deze overweging, dat de waardigheid van bet Sacrament des H. Doops het medebrengt om den eens bedienden doop, zoo maar eenigszins mogolijk te erkennen.” In 1843 heeft de Synode reeds verklaard, dat de doop, door leeraren van christelijk afgescheiden gemeenten geschied, als wettig moest erkend worden. In 1837 is echter door de Synode uit gesproken, dat de doop, door nieterkende separatisten bediend, kerkelijk onwettig is en als niet geschied moet beschouwd worden. Door bovenvermeld besluit is de uitspraak van 1837 vernietigd. Toezegging van beroep bij de Herv. gem. te Leerdam is verleend aan Ds. B. J. Van Heyningen te Kesteren. Ds. D. Van Popta te Papen drecht heeft een beroep ontvangen naar Langweer. Ds. II. BruijeI te S t e e n w ij k e r- wold is beroepen te Wierden. •GORINCHEM24 Aug. Op de 11. Zater dag alhier gehouden paardenmarkt waren, volgens officiêele opgaaf, 266 stuks aan de lijn. Ofschoon vele buitenlandsche paarden- koopers aanwezig waren, was de handel over 't geheel slap en werden alleen voor de beste paarden goede prijzen besteed. De voorloopig vastgestelde gemeen- terekening over 1890 heeft voor ontvangst f245.817,27, voor uitgaaf f233.215,26 en sluit alzoo met een batig saldo van f 12602,01. De begrooting voor dat jaar bedroeg f 321.416,72 j. De thans ter inzage liggende begrooting voor 1892 heeft voor ontvangst en uitgaaf f222.736,74. •AMMERSTOL, 24 Aug. Van Maandag 17 tot en met Zaterdag 22 dezer zijn in het vischwater „DenTempel” met drijfnetten en zalmsteken gevangen 11 zalmen en 26 Jakobszalmen. BENSCHOP, 24 Aug. Onze predikant, Ds. A. Van Veen, heeft een beroep ont vangen naar Ravenswaai. •BERG-AMBACHT, 24 Aug. Er is hier eene gemeente der Nederd Gereformeerde kerk (doleerende) gesticht; ook zijn de kerkeraadsleden reeds benoemd. Wederom had hier een plotseling sterfgeval plaats. De jeugdige echtgenoote van C. Z. is in den morgen van Zaterdag jl, dood op haar bed gevonden. •GIESENDAM, 24 Aug. Door stemge rechtigde leden der Herv. Gemeente is bier eergisteren met 65 tegen 38 stemmen beslist, dat het boroepingswerk en het kiezen van ouderlingen on diakenen, ge durende de eerstvolgende tien jaren, op nieuw aan den kerkeraad zal worden op gedragen. De scholen No. 1 en 2 alhier, welke wegens het heerscheu der mazelen sedert vier weken gesloten warefl, zijn heden weder geopend. De ziekte breidt zich echter nog steeds uit, terwijl reeds enkele kinderen daaraan bezweken zijn. •HOORNAAR, 24 Aug. De collecte voor het ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot bet dragon van het Metalen Kruis en de Citadel Medaille, heeft hier 11. Donderdag f 3,49 opgebracht. LOPIKERKAPEL, 24 Aug. Ia geruimen tijd vernam men hier niets van diefstal. De vorige week evenwel heeft een onbe- persknechtverdacht zich te hebben schul dig gemaakt aan diefstal van f 50ten nadeele van zijn te Onderkerk wonenden vader. Hij werd in bewaring gesteld. In den jongsten brief uit de residentie in de „Zwolscbe Ct.” leest men, in verband met het feest, dat plaats had ter eere van de oud-strijders van 1830 In de boschtent zat ik in gezelschap van zeven van hen, te zamen 568 jaren tellende. De beker Meiwijn had hun tongen losge maakt, en zij babbelden over het verleden, dat ietwat mistig, eu over het hedeu, dat niet zonder zorgen was. Vijf van hen toch moesten nog arbeiden voor den kost: de een als tuinman, een tweede als schoen maker„zoowat flikwerk, weet u?”de derde eindigde, zooals Dickens begonmet flesschenspoeleneen was bewaarder, en de vijfde waagde zich bij zijn schilderwerk nog op de ladder. De stad, die hen gezonden had, plaatste hen wijselijk onder het geleide van een sergeant en een kapitein der schutterij. Do eerste week niet van hun zijde. „Ik ben er verantwoordelijk voor, dat ze alle zeven weer levend in Schoonhoven terugkeeren,” zeide hij. „Is er geen gevaar, dat ze gedurende de drie feestdagen niet wat te veel krijgen van alles: van eten, drinken, loopen?” vroeg ik fluisterend. „Ja,” erkende de sergeant, „dat gevaar bestaat, maar ik verlies hen geen oogenblik uit het oog. Zjjn ze moe, dan zorg ik voor een rijtuig, ik houd de kas en „Sergeant, kan ik er nog een nemen?” vroeg hier een der oudjes. „Je hebt er al twee gehad, Leendert, ik heb het gezien I” antwoordde de sergeant vermanend. „Dat zal ik niet tegenspreken, maar ’t kan nog wel,” pleitte Leendert. „Sta je voor je-zelven in, Leendert?” vroeg de sergeant ernstig, bjjna plechtig. „Ja sergeant, gerust,” zeide oude, ter wijl hij de borst vooruitstak. „Nu, ga dan je gang maarl” Wie zal dien maatregel der goede stad niet toejuichen? De driedaagsche pleizier- tocht zou wel eens aan meer strijders hot leven kunnen kosten dan menige veldslag tegen de Belgen. i Bij de weduwe v. R., te Mont- foort, werd verleden jaar een aardappel gerooidwelke den vorm had van een zittenden hond. Voor de aardigheid werd dit vreemde exemplaar van ’t voorjaar ge poot, en toen men dezer dagen de struik uitrooide, zaten er 106 aardappels aan, die alle in vorm overeenkwamen met den zonderlingen poter. Men schrijft uit Rotterdam aan het U. D.: De nu geëindigde '’kermis heeft aanlei ding gegeven om eene belangrijke wijziging in de zeden van bet ons omringende plat teland waar te nemen. Sedert onheuglijke tijden was de tweede Dinsdag van de kermis „boerendag”. Dan stroomde reeds des och tends de landelijke bevolking gegoeden en minder gegoeden naar de stad; alle koffiehuizen en herbergen waren gevuld met boeren en boerinnen, die groote hoe veelheden „klare”, brandewijn met suiker, bessenjenever en andere alcoholische dran ken inzwolgenom vervolgens de kermis op te gaan. Des avonds vond men in de localen voor publieke vermakelijkheden allo rangen bezet door landlieden en hunno vrouwen, en tot diep in den nacht zwierden deze kermisgangers door de straten. Zoo’n „boerendag” was berucht wegens de ergerlijke tooneelen van brooddronken heid, onzedelijkheid en liederlijkheid, dio men te aanschouwen kreeg. Zola zou er een hoofdstuk vau zijn roman „La Terre” mee hebben kunnen vullen, dat niet zou achtergestaan hebben bij de schetsen die hij geeft van de zeden op hot platteland in Frankrijk. Die „boerendag” heeft langzamerhand zijn ergerlijk karakter verloren, en thans was er nauwelijks eon spoor meer van te vinden. „Nos bons villageois”, die do Rotterdamsche kermis willen bezoeken kiezen geen aparten dag meer, on die nog aan de oude traditie vasthouden, gedragen zich fatsoenlijk. Het was dien Dinsdag stiller op de kermis dan anders, en dronken boeren en boerinnen zag men niet in grooter aantal dan dronken stedelingen. Voor een deel is dat een gevolg van do drankwet, maar hoofdzakelijk van hot door dringen der beschaving, waarvan ook nog vele andere gelukkige toekenen op het plat teland in onze omgeving zijn waar te nemen. De groote pomp te Vianen, staande in do Voorstraat aldaar en dag- teekenende uit het jaar 1662, zal, ingevolge een besluit van den Gemeenteraad, ter beschikking van den Minister vau Binnen landsche Zaken gesteld worden en naar 's Rijks Museum te Amsterdam worden overgebracht. Te Saeffelen nabij Echt, is een bierbrouwersknecht in een ketel kokend bier govallen. Hij is, alhoewel oumiddellyk «aw uv punwQ iku(.iiaiu<*ui >u oou uidiuuw daaruit gehaald, aan de gevolgen der be- in de Trouwsteeg aangehouden een schip- komen brandwonden overleden.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1