1891. N*. 1193. Zaterdag 29 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 4UIS HUIS, rkooping DA, RKOOPING DA, ien Notaris 30GLEEVER, 9 September opboden op 6 September i des morgens te lis „Harmonie”, van: en Erven, rerse perceelen MD, ietland on liggende op Ijhoef, Nieuwen- i, Ravenebergr, willens, in de 1 4 te Stolwjjk. Officiëele Kennisgevingen. Bovenwoning UK, rnim AREN, en). HUIS telen fatering, te zamen groot 5 Centiaren, zjjn van den >en ten kantore is FORTUIJN bij wien tevens BUITENLAND. Overzicht. STRAATSCHOUW. HUIS, Brieven van Barend. BINNENLAND. F en stand gelegen, rhoudengunstig van xJ S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. SCHOONHOVEKSGHE COURANT. AN NOOTEN. gedane «aken nemen geen keer, nu? van en be de ordedie groot belang ia. ing en alle nadere >men ten kantore DROOGLEEVER Franoo neeren bij velk 4 kamers en id te aanvaarden e 3 kamers, keu- e week verhuurd zijn paard viel. Het de man bleef U1ZEN en ERVEN de Nieuwe Haven 212 en 213; No. huurd voor f 1,15 maarden 1 Novem- Gemeente SCHOONHOVEN, KERMIS telCHÖÖNHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de Kermis dit jaar nanvangt 7 September 1891. Zy, die staanplaatsen verlangen, moeten hiertoe aanvragen doen ter Secretarie, vóór 1 September a. s. Schoonhoven, 28 Augustus 1891. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. O. GEELHOED. UIZEN en ERVEN te Gouda. Wijk huurd bij de week en f 1,30. i ERF in den Zak 294. Verhuurd 9 Gouda, Wijk O. en uitgang in de Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,76. per post door hot geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- -bij alle BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. i bekomen zijn, ielen: CEIJ”ad 75gid. 105 tand, 130 Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts Z maal in rekening gebracht. ERF in de Vrou- H. No. 231; ver- f2.—. ÓEN en ERVEN in rda, Wijk H. No. uurd bij de week, ERF aan de Wijd- A. No. 174. Het nersKeuken en nvaardenterwijl rd is tot 30 Sep- leer L. O. KINT aandag 31 Au- tus 1891, des ’ons te elf uren, ft koffiehuis „Har- le” aan de Markt, Dtaris OOGLEEVER, ERF in den Ro- n Tiendeweg te .Verhuurd bij de S en ERF in de da, Wijk R. R. week voor f 1,40. ille van Waterlei- bezichtlgen de 3 den dag der ver- ns 10 tot des na- ien dag des mor- verrichte werkzaamheden tot ijsopruiming op de groote rivieren. Naar gemeld wordt heeft de Nederlandsche regeering, terstond na het spoorwegongeluk bij Möncbenstein, door oen daartoe afgevaardigd ingenieur een onder zoek doen instellen naar de oorzaken van het bezwijken der brug aldaar. Onafhan kelijk echter van het door dien afgevaar digde uitgebracht rapportheeft men met loffelijken ijver reeds terstond de bruggen nader onderzocht om mogelijke gebreken, zoo die gevonden werden, onmiddellijk te verhelpen. Zoo werden aan het ijzerwerk der spoorwegbrug te Zutfen niet minder dan 6000 klinknagels onvoldoende bevonden en vernieuwd. De opmerking wordt echter gemaakt, dat het te wenschen ware, dat van spoor wegbruggen ook niet meer dan noodig is werd gevergd, en dus het kruisen van treinen op spoorwegbruggen met groote spanning, gelijk nu en dan zelfs met goe derentreinen geschiedt, werd verboden. Het plan bestaat om den lo- caaldienst van den Haag naar Voorburg (Rijnspoor) tot Gouda uit te breiden. Zondag had te Amsterdam de algemeone vergadering plaats van de Ver- eeniging van deurwaarders bjj de verschil lende rechtscolleges in Nederland, die goed was bezocht, onder voorzitterschap van don beer G. O. Stoeller, te Rotterdam. Uit het jaarlijksch verslag, uitgebracht door den secretaris derVereeniging, den heer C. B. Van Baaren te Schoonhoven, bleek, dat de Vereeniging steeds in bloei toeneemt, en thans 150 leden telt; dat het aantal abonnés op het maandblad, hetwelk door de Vereeniging wordt uitgegeven, vooruit gaat en de kas een aardig voordeelig saldo aan wijst, dat rentegevend^is belegd. De heer W. Leepel te Amsterdam werd met groote meerderheid van stemmen her kozen en als nieuw lid van het bestuur benoemd de hoer J. F. Havekotte te Utreoht, in plaats van den heer L Hitman te Am sterdam, die door zijn verleend eervol ont slag had opgehouden werkend lid van bet beduur te zijn, doch die wegens zijne verdiensten aan do Vereeniging tot eerelid van het bestuur was benoemd. De behandeling eener collectieve verze kering uit de kas der Vereeniging van al de leden, in geval van overlijden, werd, om verschillende redenen, tot de volgende algemeone vergadering in April aange houden, waarvoor Rotterdam bij stemming werd aangewezen. Nog werd door de vergadering bij meer derheid van stemmen uitgemaakt, dat het, zoowel in het belang van het algemeen als van don deurwaardersstand in het bij zonder, wenschelijk was, dat van de adspi- ranten voor het deurwaardersambt een be hoorlijk staatsexamen werd afgenomen, terwijl het bestuur werd gemachtigd om ter gelegener tijd bij de regeering daartoe stappen te doen. Uit Sliedrecht wordt gemeld: In de jongste zitting van den gemeenteraad is aan den heer E. D. G. Frahm, sedert 30 jaar hoofd der school voor meer uitge breid lager onderwijs alhier, wegens ge zondheidsredenen tegen 1 Nov. a. s. eervol ontslag verleend, onder d ink betuiging voor de gedurende dien tijd aan deze gemeente bewezen diensten. Doch bij woorden liet de gemeenteraad het niet. Ér werd name lijk tevens besloten, den heer Frahm eene jairiyksche bijdrage van f275 toe te voegen. Zijn vermoedehjk pensioenhiermede ver hoogd zal dan gelijk staan met het bedrag van het volle pensioen na 40 jaren dienst. Door het aftreden van den heer Frahm komt er eene quaestie aan voor deze gemeente van Alvorens namelyk voorde ontstane vacature eene oproeping te doen, zal er tusscheu Burg, en Wethden inspecteur en den districts-schoolopziener eene gedachtenwis seling plaats hebben over het al of niet wen- schelijke van de oprichting eener Moogere Burgerschool met 3 jarigen cursus aluier. Pastoor A. E. Smorenburg te Wijk-bij-Duurstede beeft bij de viering van zijn 40-jarig priesterschap veel blijken van belangstelling en geschenken o.itvangen. •ALBLAS8ERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 28 Aug. Zoo naar kaas als boter was deze week flinke vraag; kaas was f0,50 per 50 kilo en boter 5 h 10 cents per kilo hooger in prijs. Men besteedt thans in deze stroken voor: kaas van f22 tot f27,50 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit: goeboter f0,52s, weiboter f0,40 per kilo. •AMEIOE, 27 Aug. Van 21 tot 27 Aug. 11. zijn alhier met de drijfnetten ge vangen 18 zalmen of 8t Jacobsz ilmen. •AMEIDE en TIENHOVEN, 27 Aug. Do 31. Augustus a. b de eerste verjaring onzer jeugdige koningin, dien zij als zoodanig zal herdenken, zal door de leerlingen der ge meenschappelijke openb ire school dezer ge meenten teostulyk worden gevie d De daaraan verbonden kosten worden bestreden uit vrijwillige bjjdr.igen van ingezetenen. niet een moord op groote schaal moeten boeten, als men reeds van de voormalige *Wrte oefeningen verklir’ft. zij den man weerloos laten? Er komt, ik zal later wel gelegenheid hebben, als we van de plannen des Ministers iets vernemen, dit punt van den oefeningg- tijd te bepraten, nog een groote moeie- lijkheid. De vroegere besprekingen van het militair vraagstuk in de Tweede Kamer heb ben duidelijk doen blijken, dat de natie ver langt bezuiniging in de uitgaven, en die eisch zal zeker met nog meer nadruk wor den gesteld. De nieuwe Minister zal er degelijk rekening mee te houden hebben. Tot dusver blijft de zuinigheid verre. Allerlei nieuwe dingen worden beproefd of ingevoerd, zelfs nog terwijl de groote quaestie niet be slist is, alle dagen wat nieuwsheden pak paarden voor munitie, morgen zakjes om de rafjetoeketeltjes op den ransel, overmorgen uniformverandering voor de infanterie En dan die verschrikkelijk dure geschiedenis van kampeeren, bij Zeist, terwijl bet terrein door de dagelijksche regens is geweekt en de gezondheid der jongelieden ernstig wordt bedreigd.Een schutter, een sergeant- majoor nog wel, moest eigenlijk niet mop peren, want hij geeft daarmee geen goed voorbeeld aan de andere doelen van het leger, maar dat moet ik toch zeggenwan neer het in vredestijd onze financiëele krachten uitputtenwaar moet hot dan heen, als do oorlog dreigt, en offers worden geëischt die we niet brengen kunnen, om dat alles op is? Onze regeerders moesten daar wat meer aan denken Als altijd: Uw Vriend, BAREND DE SCHUTTER. Het bezoek van het Fransrhe eskader aan Engeland behoort reeds weder tot de geschiedenis. Het voriiet, .ilcn zesentwin- tigsten onder daverende saluut salvo’s van do Britsche forten en oorlogschepen Ports mouth, met bestemming naar Cherbourg. De ontvangst is volgens de Fransche ver slaggevers die ook de feesten te Kroonstad bijwoonden schitterend en hartelijk ge weest, maar toch minder innig dan in Rusland. Het bezoek van het Fransch eskader heeft buitendien bijzondere befeekenis, om dat het als het ware het eerste optreden naar buiten na de vernedering in 1870 was. De tentoonstellingin 1889 gehoudentoch had, hoewel internationaal, meer een huise lijk karakter. Wordt nu nog bevestigdwat do bladen melden dat president Carnot het plan zou hebben in het aanstaand voorjaar naar En geland te komendan zou zeer zeker aan de befèekenis van het maritime bezoek niet weinig gewicht worden toegevoegd. De postwereld in Engeland leed dezer dagen een groot verlies door het overlyden van zijn postmeester, generaal Raikesdie zeer vee! in bet belang van de ontwikkeling der verkeersmiddelen heeft gedaan. Dezer dagen heeft men te Birmingham een zeldzame doopplechtigheid aanschouwd. Daar is namelijk een Chinees gedoopt door een Neger den predikant P. Stanforddie hem tot het christendom bekeerd had. De doopelingLoh Hou-Son was in Chinee- sche kleederdracht. De Dultsche keizer is in zooverre van zijn kniebreuk hersteld, dat hij te paard de parade op bet Tempelhoferveld bij woonde. De Berlijners werden daarbij verrast, door op te merken, dat de keizer zijn volle baard liet staan. Waar men al niet op let, en courantgewag van maakt, indien het ge kroonde hoofden geldt. Een paar dagen later woonde hij met zijne gemalin een feestmaaltijd bij, in de hoofdstad der pro vincie Saksen, Merseburg. Zijne Majesteit dronk daarby op de provincie, den land bouwenden stand, en ten slotte ook weer op den vrodo. Graan en graanrechten vormen nog altijd don hoofdschotel in do Duitsche dagblad pers. Het socialiBiencongres in BelgiC’s hoofdstad fa Zaterdag uiteen gegaan het volgend congres zal in Zwitserland en ook een te Chicago worden gehouden Bij ver schillende resolution werden afgekeurd Het werk bij stuk en bij aanneming; voorts werd besloten, dat de beide seksen op ge lijke burgerlyke en staatkundige rechten aanspraak hebben. De KiihhIhcIi» Ozar heeft, met gemalin en oudsten zoon, zijn kasteel te Freedons- burg betrokken om daar weer eenige zor- gelooze weken door te brengen. Men zegt, dat hij daar ook zijn zilveren bruiloft zal vieren, en het verlovingsfeest van zijn oud sten zoon. Treurig genoog, dat eon vorst voor zijn familie-feesten elders dan in zijn eigen land een rustig plekje moet zoeken, doch de besluiten onder zijn bestuur ge nomen, zijn ook van dien aard, dat zij do natie van hem moeten vervreemden. Zoo zouden nu weer op last zijner regeering, de wetten van 1864 en 1837, waarbij don Israëlieten alle bezit van onroerend goed in de nogon westelijke provinciën van het landverboden wordt, ten strengste ge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat inge volge art. 41 van het Politie-Reglement de STRATEN moeten zyn ÜITUEWIED vóór 29 Augustus of 5 September a. s., op welke dagen SCHOUW zal worden gehouden. Schoonhoven, 28 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. En nu zal diezelfde hoofdofficier de taak op zich moeten nemen, onze levende strijd krachten op een beteren voet te brengen 1 Dat do aanhangige Legerwet totaal van de baan zal gaan, acht ik volkomen zeker De heer Seyffardt kan haar, al is er reeds een gedeelte van door de Tweede Kamer goedgekeurd, ónmogelijk overnemenal vor dert de liberale eendracht dat persoonlijke voorkeur voor een of ander dikwijls moet worden opgeofferd aan het algemeen be lang, een beginsel prijs geven gaat niet aan. Tegen een der voornaamste grond slagen van do legerwet heeft de heer Seyf fardt zich verklaard, namelijk tegen de be perking van het contingent met den langen actieven diensttijd; ah Minister kan hij zich niet daarbij neerleggen. Jammer, zal men zeggen, van al den ver- geefschen arbeid, door den vorigen Minister aan die wet besteed; jammer van den na- tionalen tijd, en van de nationale werk kracht, waarvan do vrucht nu wel een berg van waardelooze papieren is geworden. Aan wie de schuld, dat we nu nog even ver zyn als vier jaren vroeger, en een regeling niet tot stand kwam die algemeen voor spoed- eischend werd gehouden, ja, voor welke eigenlijk de heele grondwetsherziening het meest heette te geschieden? Het is voor speld dat het zoo gaan zou, van den aan vang af, toen de Regeering een staatscom missie instelde om te advfaeeren over de beste regeling. De lui zeiden: Excellentie, dat is mis. Zoo’n commissie is allerminst geschikt om de zaak te bespoedigen; ge zult zien, het oind van de geschiedenis wordt, dat gij te laat komt met uw wets- voordraclit dat gij er de Tweede Kamer op zult onthalen in haar laatste jaar, als wanneer de gelegenheid, om groote dingen tot stand te brengen, zoo ongunstig moge lijk is. Dan moet zij het halfverorberde kolossale brok verder laten liggen en de nieuwe gasten aan den staatkundigen diseh zullen wellicht liever een versebgebakken dan een aangesneden en reeds min of meer onfrisschen tulband lusten. Enfin Maar wat Dat idéé van algemeenen oefenplicht, want dat is het toch eigenlijk, vind ik voor mij zoo kwaad niet. Als het va derland in gevaar is, moeten alle weerbare Nederlanders het verdedigen, dat is duide lijk; niet een gedeelte der Nederlanders, die men door loting of op een andere ma nier er beeft uitgepikt. De niet voor die taak uitverkorenen zouden zich terecht ver ongelijkt achten; zij zouden vragen waarom zij zoo worden geminacht, dat men hen als het ware dwingt bij de vrouwen thuis te blijven. Werd hun dan het uitzicht geopend, ook in de gelederen te worden opgenomen, dan zouden zij de Regeering natuurlijk ver wijten hen niet in staat te hebben gesteld, door tijdige oefening, aan de defensie deel te nemen. Ge zoudt eens zien wat een revo lutie dat zou geven, als al die tot onmacht gedoemde Hollandsche jongens eens begon nen op te spelen, en zulks terwijl de vijand reeds over de grenzen voortnikte! Doch nu zeggen de militaire oomes Alles mooi en goed, dat oefenen van alle man is gauwer gezegd dan gedaan: dat is met geen praatje goed te maken. Een dertig jaar geleden was een infanterist, die vijf maanden had gediend, een heele vent hij kon, als soldaat van voldoende bekwaam heid, naar huis gezonden worden Nu is dat veranderd. De nieuwe vechtmethodes eischen van de soldaten eigenschappen, die zij eerst na veel langeren diensttyd kunnen verwerven. Zij moeten zich van allerlei dingen op de hoogte stellen, leeren gehoor zamen met de noodige vlugheid. Al vallen de kogels zoo dicht als een hagelbui, zij moeten, als het hun gelast wordt, geen vin verroeren, er niet eens naar kijken wan neer zij als een zeef worden doorschoten. Dat leert men in geen maand of wat. Wilde men dus alle Nederlanders vol doende oefenen, men moest ze ook allen minstens een jaar laten opkomen. Doch dan zou het budget van oorlog minstens ver dubbeld, dan zou ons vaderland met kazer nes overdekt moeten worden. En daar nu onze landgenooteu wel bereid zijn offers te brengen voor de landsverdediging, maar nog geen animo hebbon om zich voor dat doel tot op bet hemd toe uit te kleeden, zit er niets anders op, dan zich met een kleiner getal mannetjes tevreden te stellen, in de hoop dat de vyand goed zal vinden er ontzag voor te hebben. Mijnheer do Redacteur, als alle menschen iets beweren, pleegt men het voor waar te houden, en zoo zweert thans ieder, be halve do nieuwe Minister van oorlog, bij de totale onbruikbaarheid van miliciens van vijf maanden. Maar onderstel eens, dat er nu of, aan staand jaar oorlog kwam: dan zou toch ook het land de diensten oproepen van ons, schutters, van wier geoefendheid ik het meeste maar niet zal zeggen, ja, er zelfs onze broeders van het platteland bijhalen, waarvan zeer velen, als zij een geweer moesten afschieten, het hoofd zouden om- draaien als een Liberia-neger I Zou dat dan EN PLAATS, aan d«, Wyk P. No. )ctober 1891. re den Winkel, 5 en velegemakken. erhoudenaango- XLIL Gefeliciteerd, mynheer do Redacteur, met het nieuwe ministerie. Bij het lezen van de lijst dier namen „van goeden klank” breng ik eerbiedig de rugzyde der hand rechts van de sjakoklep, en ik neem verder de positie aan, wach tende op de dingen die komen zullen. Wij schutters bekyken natuurlijk de quaestie der regeerings verandering het eerst met militairen blik. En nu moge het som migen onzer wapenbroeders misschien on aangenaam getroffen hebben, dat bij de keuze van het hoofd van het departement van oorlog ons corps weer is gepasseerd, im mers, evenals onder ’t vorig Kabinet is het opnieuw een artillerist, we weten niet genoeg van de inwendige geschiedenis der formatie, aan hoeveel deuren van huizen, door schutterij-specialiteiten bewoond, mijn heer Van Tienhoven misschien te vergeefs heeft geklopt om een liefhebber te vinden, om er ons werkelijk gekrenkt door te ge voelen. Dan komt er nog bij, dat wij eigon- lijk, in onderscheiding van andere verdedi gers van het erf der vaderen twee bazen hebben. De schutterijen behooren onder het departement van Binnenlandsche Zaken, al thans zoolang onze heldendaden zich bepalen tot vredelievende exercitiën in het rechts- en iinksomdraaien en het overpakken van het geweer van den schouder in de handen en omgekeerd, buitengewoon gewichtige din gen, die we altijd met de noodige gratie en een echt militair élan doenen nu is het best mogelijk dat te eeniger tijd mijnheer Tak van Poortvliet onze uniform heeft ge dragen, ofschoon zijn levensbeschrijver daar over zwygt. Hoezeer ook verheugd, dat er eindelyk een voldoend aantal liberale mannen zijn gevonden, bereid om zich met de regeertaak te belasten, hebben we toch een beetje vreemd op staan kijken toen het gerucht werd bewaarheid dat luitenant-kolonel Seyf fardt de portefeuille van oorlog zou aan vaarden. De vraag: „Wat denk jij daar nu wel van, Barend?” by onze laatste samen komst tot mij gericht, moest ik met een schouderophalen beantwoorden. Ik beloofde er eens oter te denken, en wellicht er een brief over te zullen schrijven. Ieder weet toch, en wie ’t niet mocht weten verneme het thans,dat overste Seyf fardt, tot bet eind van bet tegenwoordig zittingjaar lid van de Tweede Kamer, wat hij evenwel niet wilde blyven om zijn bruik baarheid als officier niet te verliezen door zijn voortdurende deelneming aan de par lementaire schermutselingen op het Bin nenhof, over onze landsverdediging heel andere denkbeelden heeft dan alle andere militaire specialiteiten. Hij is voorstander van de algemeene volkswapening met korten diensttijd: ik geloof dat ze dat bij de ge leerden het Zwitsersche stelsel noemen. In de vereeniging tot beoefening van krijgs wetenschappen heeft de heer Seyffardt zyn denkbeelden daarover zeer uitvoerig uiteen gezet. Maar de andere officieren ’k weet niet of er van de onze zich nog over de quaestie hebben uitgelaten, hadden met dat stelsel niemendal open de overste kreeg den wind van voren, van achteren, van alle kanten. Bij de behandeling van de Legerwet in de Tweede Kamer was het weer van ’tzelfdg laken een pak; zjjn ver dediging van de volkswapening vond bitter weinig bijval. handhaafd worden. Zelfs zouden alle koop contracten, in strijd met die wetten gesloten, worden nietig verklaard. Uit Hervli wordt gemeld, dat de oogst, met namo de tarwe on de maïs, dit jaar overvloedig en van uitmuntende hoedanig heid is. Bij een huiszoeking zijn bij den Bul- ftnarachen oud-Minister Saratof een groote hoeveelheid dynamiet en twee honderd vijf tig revolvers gevonden. Dit heeft weer aan leiding gegeven, tot inhechtenisneming van een aantal personen. Te New-York (Amerika) is een gebouw mot vijf verdiepingen plotseling ineenge stort Nagenoeg allen die er in waren werden onder het puin begraven. Het aantal dooden bedraagt ongeveer zestig en zou nog grooter geweest zijn, indien het ongeluk niet juist in het etensuur had plaats gehad. Op do bovenverdiepingen waren na melijk drukkerijen en fabnekslokalen. De plaats des onheils, waar ook brand was ontstaan, was ontzettend om te zien. Aanhoudend klonk er het gejammer der nog levende slachtoffers, die, tusschen steenen en balken beklemd, zichzelven niet konden bevrijden en voor wie men soms niets kon doen. Men zag er o. a. een vrouw, tusschen balken bekneld, langzaam ver branden. De politie had groote moeite om de opgewonden menigte in bedwang te houden en haar te beletten het werk te belemmeren van de redders, die ijverig in de weer waren om te helpen, waar hulp mogelijk was. Waarschijnlijk is maar één man levend uit het ingestorte gebouw gekomen. Hij was aan het werk op do bovenste ver dieping en hij lag, vóór hij zich bewust was wat er gebeurde, beneden op straat gekneusd en geschokt, maar niet ernstig gewond Drie kinderen, die op straat tegenover het gebouw speelden, werden onder den vallenden muur bedol'/bn, tnaar niet zoo diep, of men kon hen nog hooren. Toen de kloeke brandweermannen na veel in spanning hen bevrijdden, was alleen de oudste, een knaapje, nog in staat te spreken. „Och,” zei hij, „red mijn zusje toch. Zij bloedt zoo!” en hij wuifde met zijne hand naar zijne moeder die uit hare woning ge tuige was van het schouwspel, on die slechts met moeite door haar man weerhouden werd van een wanhopigen sprong uit het venster. Een man was bezig op straat op ie tuigen, toen het huis viel, paard werd verpletterd en ongedeerd. Eenige werklieden zaten in de schaduw der muren hun middagmaal te gebruiken. Eon of twee sprongen op ontkwamen; de overigen werden half dolven in het puin, maar zij werden er zonder ernstig letsel uitgehaald. Door don brand, na het ongeluk ont staan werden ook een paar aangrenzende huizen van binnen vernield. Bij Kon. besluit van 24 Aug. jl. is bepaald: dat de generaal-majoor J. W. Bergansius, afgetreden Minister van Oorlog, gerekend van 21 Augustus jl., geacht zal worden te behooren tot den staf der artil lerie, en dat hij ter beschikking zal zijn van den Minister van Oorlog. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid maakt bekend dat de directie van het telegraafkantoor en hulp- postkantoor te Ridderkerk (8e klasse) vacant is. Traktement f1200 on vrije woning. 8ol- licitatiën naar de gemelde betrekking zullen uiterlijk 15 September o k. moeten zijn ingediend. De instructie voor den com mandant der instructie-batterij on die Voor don commandant der instructie compagnie is vervangen door voorschriftenzooveel mogelijk overeenstemmende met het be staande voorschrift omtrent hot instructie- bataljon. --Niettegenstaande het bestuur der liberale centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Emmen bij den hoer Mr. II. J. Smidt erop had aangedrongen, ondanks zijn Ministerschap het district als Kamerlid te blijven vertegenwoordigen, heeft de Minister gemeend zich niet herkiesbaar te moeten stellen. Het nieuw gekozen lid van de Tweede Kamer voor hot kiesdistrict Kam pen de heer Noordtzijdocent aan de theologische schooi, heeft op de Synode te Leeuwarden medegedeelddat hij heeft bo sloten docent te blijven en voor bet Kamer lidmaatschap te bedanken. Aan de beeren J. J. Van Tien hoven van den Boogaard, burgemeester van Werkendam, en F. Dubbelman, wethouder van Hoogo en Lage Zwaluwe, is door tus- schenkomst van den Commissaris dor Ko ningin in Noord-Brabant, de dank van do Ministers van Oorlog on van Waterstaat overgebracht, wegens hun bijzonder ver dienstelijke bemoeiingen, door hot verleenen van hulp als anderszins, ter gelegenheid van de, in den afgeloopeu winter, door de tachementen vau hot korps genietroepen

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1