WEN, hoonhoven, KER naker, Zaterdag 5 September. 1891. N°. 1195. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht .NK, ding L :len 'd, I Officiëele Kennisgevingen. et over! Comp. iroot-Ammers, raat 7 4. 8 B s ta s b HAGOORT. WERK, icurrentie. >P: tehuis BINNENLAND. Artikelen-, g r en Emtril. M i alle REPA- SC n spoedigste Kermis te Schoonhoven. BUITENLAND. Overzicht WISSELS enz. enz. Jt. rente van 2‘ pCt. prolongatierente in eens of bij ge- per fleachje f 0,90. - If - 1,65. - 0,70. - 0,75. - 2,50. i> - 0,40. pakje - 0,80. Potje - 0,95. fleschje - 1,10. aktljk beproefd. f.N.VAN NOOTEN. SCHOOMOVElfSCHE COURANT. Gemeente SCHOONHOVEN. Ic aan tot het maken C 416. ieeschade. ields waar dige de geestelijke jaar herhaald i herinnering oe zij zich bij hare beveelt. e Rijzende Zon.” eekende ICH- en I beleefd aan- e n van een omende wer- i’s Hoeve te abroekerdam, Ivan EETEN. ie aanbesteding, ip de plaats van tect L. A. VAN* jzing in boven- 2 uur en doa I en Zondag, a Toezicht, NDAAL, Notaris, ioopman. r van Gorinchem. fï 8LEEUW1JK, eeuwijk. een aoort van troon achter een vuur de heerlijke poffertjes met gratie en onbegrijpelijke be- precies in het daarvoor bestemde QT HET VOOST. 1891, des nam. is van den Heer bericht STRIJK- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevei*. GORINCHEM31 Aug. Nadat in de laatst gehouden zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland besloten was, de herziening van het Overwaards-reglement aan te houden en het gemeentebestuur van Gorinchem uit te noodigen de toestemming te vragen tot het leggen van een filter op rijksgrond in de kom van den Schelluin- schen vliet en dezen aan te brengen over eenkomstig een door den Raad vastgesteld en door Gedeputeerde Staten goedgekeurd plan en bestek, is thans door den Raad dezer gemeente besloten om, na verkregen vergunning van het rijk, eene proef te nemen in hoeverre met dien de ergerlijke verontreiniging van den Schelluinschen vliet en den boezem van de Overwaard zal op houden. Daar eene filtrage van faecaliën en riool- en afvalwater op zoo groote schaal hier te lande onbekend is, worden de uit komsten van deze kostbare proef met be langstel!. ig tegemoet gezien. ♦ALBLA8SER WAARD en VIJFHEEREN- LANDEN4 Sept. De handelzoo in kaas als boter, was deze week traag en de prijs van beide producten iets lager. Men be steedt thans in deze streken voor kaas van f22 tot f27 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goóboter f 0,50, weiboter f0,35 per half kilo. §BERG-AMBACHT, 1 Sept. De verjaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin is door*de kinderen der 2e o. 1. school alhier op recht prettige wijze gevierd. Gedurende een jaar hadden zij voor dit feestje gespaard en ’s morgens te half tien kwamen zij allen feestelijk getooid, in het schoollokaal bijeen. Hier werden zij spoedig verwelkomd door den burgemeester, die hen toesprak, en in die toespraak vooral deed uitkomen, dat de band, die Nederland en Oranje verbindt, onverbrekelijk moet blijven en nadat een recht opgewekt „Leve de Koningin” door het schoollokaal had geklonken bood ZEA. aan alle kinderen een keurig souvenir aan, bevattende de portretten van H. M. de Ko- ningin-RegentesH. M de Koningin en het gewijzigd Wien Neerlandsch bloed”. Daarna werd er een optocht langs den dijk gehou den, terwijl eenige spelen en eene tombola zonder nieten het feest beslotendatzoo wij hopen, bij ouders en kinderen in aan genaam aandenken zal blijven. Het verdient nog vermelding, dat de be- noodigde cacao voor dit feest gratis is aan geboden door eene zeer bekende firma, die echter liever niet genoemd wil worden, x BERGSCHENHOEK, 1 Sept. Herkozen tot wethouder de heer W. Van den Berg. ♦BERKENWOUDE, 2 Sept. Als wethouder is herkozen de heer M. Van Dorp Wz. en tot ambtenaar van don burgerlijken stand is benoemd, in de plaats van den hoer J. Kok, die niot moer in aanmerking wenschte te komen, de heer W. Scheer. ♦HEI- en BOEICOP, 1 Sept. De hoeren D. De With en A. Van Os zijn na instal latie als herkozen raadsleden ook weder benoemd tot wethouders. Do begrooting voor 1892 is vastgesteld voor ontvangsten en uitgaven op een totaal van f3525,27. Aan de schoolleerlingen zijn gisteren de portretten uitgereikt van onze jeugdige Koningin en Hare Koninklijke Moeder. HILLEGERSBERG, 1 Sept. De Raad be noemde heden tot wethouder den heer P. Visser, aftredend, en tot ambtenaren van den burgerlijken stand de heeren P. Viseer en J. Kalden. ♦KRAL1NGEN, 1 Sept. In de heden avond gehouden raadsvergadering werd met 13 van de 15 stemmen tot wethouder on ambtenaar van den burgerlijken stand her benoemd de heer A. Ketting. ♦LEKSMOND, 31 Aug. Heden had onze schooljeugd op zeer eenvoudige wijze toch recht veel pret. Aan ieder der 300 leerlingen is een por tret van onze jeugdige Koningin en van H. M. de Kojiingin-Regentes uitgereikt. Onder begeleiding van de onderwijzers maakten de kinderen eene wandeling door een deel der gemeente en de gezichtjes straalden van vreugde bij het zingen van vaderlandsche liederen. Aan de geliefde Vorstinnen werden namens do schooljeugd telegrammen ver zonden, waarop het Hoofd der school, de heer Vinkreeds heden-avond eene dank betuiging van ’t Loo ontving. RIDDERKERK, 31 Aug. De vergadering van den gemeenteraad werd voor de laatste jnaal bijgewoond door den heer H. Heinoordt. Hij is thans 90 jaar, ongeveer 50 jaar lid van den Raad alhier geweest en heeft steeds met den meesten ijver en plichtsbetrachting die betrekking waargenomen. Wegens den hoogen leeftijd had hij bij de laatst gehouden verkiezing verzocht fc niet meer in aanmer king te komen Door den voorzitter werd bij het sluiten der vergadering den heer Heinoordt een woord van hulde en dank gebracht. WOERDEN, 2 Sept. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 240 partijen; prijs van Goudsche le soort f24 a 28,—, 2e soort f 19 k 23, per 50 kilo. Handel redeljjk vlug. FART, NKEL; ook is er bij. Bureau Schoon- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. .Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, bij gun stig weder, de toegang tot den toren om het te bezichtigen, GRATIS is opengesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 9,10 en 11 September a. s tusschen 12 en 2 uren. Een ieder, die van de gelegenheid wil gebruik maken, moet zich gedragen naar de voorschriften door de politie, aldaar gesteld, te geven, terwijl Kinderen zonder geleide niet worden toegelaten. Schoonhoven, 4 September 1891. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. sprookjesdichterskunstenmakers en toove- naars aanwezig waren om de rusturen ge zellig te doen doorbrengen. Toen een groot deel der wereld in de macht der Romeinen wasbehield de senaat zich het recht voor, toestemming tot het houden van jaarmarkten te geven, welk recht later op de keizers overging. Ook in ons vaderland kwamen zij voor. In de dagen van het Christendom werd het houden eener jaarmarkt verbonden aan de stichting en inwijding eener kerk. Zoo- dra de eerste mis was gelezen, die door een talrijke menigte uit den omtrek werd bijgewoondnam de feestelijkheid een aan vang en werd vele dagen voortgezet. Zij werd, met toestemming van d" «v** en wereldlijke overheidiederji om aldus den sticbtingsdag in te houden. De graven uit bet Hollandsche Huis bleven de bevoegdheid tot het instel len van jaarmarkten (kerk-missen) uitoe fenen elke stad en weldra elk dorp merkte het als een kostbaar voorrecht aaner mede begiftigd te worden. De landsheeren waren er niet karig mede aangezien de tollen en andere ongeldenvoor het vervoer en het plaatsen der goederen verschuldigdin hun kas vloeiden. Het duurde dan ook niet lang, of vergunningen tot het houden van jaarmarkten of kermissen werden verleend ook zonder dat er kerkstichting mede in verband stond. De middeleeuwen waren haar bloeitijd, omdat zij toen aan een wezenlijke behoefte beantwoordden, en de plaatselijke overhe den deden al wat zij konden om ze zoo luisterrijk mogelijk te maken. Bij openlijke aankondiging werden „alle kooplieden, kra mers en anderen, wie zij ook mochten zijn, ingezetenen en vreemdelingen, bekenden en onbekenden,” uitgenoodigd om nmet hun goederen, koopmanschappen, en andere wa ren, de vrije jaarmarkt te komen bezoeken.” Vrjj heette zij, omdat ieder, al ware hij ook niet geheel zeker dat hij niéts met de justitie had te vereffenen, zonder hinder mocht in- en uitgaan; alleen de persoonlijke vijanden of schuldenaars van den graaf, be nevens zij, die wegens brandstichting of moord uit het land waren gebannen, maak ten een uitzondering. Zelfs mocht gedu rende die dagen geen schuldeischer een poging doen om door tusschenkomst van den sterken arm zijn rechten te doen gelden. De gemeente was een soort van vrijplaats geworden. Niet zelden gebeurde het, dat ook de geestelijkheid ijverig deel nam aan de feestviering, door iu de kerk mysterie spelen, aan de gewijde geschiedenis ont leend, op te voeren. Dun vooral was de toevloed van bezoekers bijzonder groot, zoodat er buiten de stad tenten en barak ken moesten worden opgeslagen om hen onder dak te brengen. Dat het gehalte der lieden, die uit den vreemde herwaarts togen om het vermaak- lievende volk op de eene of andere vertoo- ning te onthalen, vaak te wenschen over liet, is bij de bekende ruwheid dier tijden licht te begrijpen. Ook gaven de kermissen vaak aanleiding tot ongebondenheiden werden zij door tal van vechtpartijen, waarbij niet zelden dooden vielen, ontsierd. Karel V gaf zelfs in 1531 een plakkaat, bevelende dat de kermis, wegens de „geschillen, dood slagen en andere inconveniëntiën, daaruit procedeerende,” op verbeurte van 15 carolus guldens, slechts één dag mocht duren. Aan die beperking is evenwel de hand niet ge houden; de gewone duur, althans in gemeen ten van eenige beteekenis, was acht dagen, De Hervorming deed de kermissen, on danks het Katholiek cachet, aan haar oor sprong verbonden, niet verdwijnen, doch de Protestantsche geestelijkheid trad als haar bestrijdster op. Daarbij kwam nog, dat ook de kooplieden ongaarne de komst van vreemde handelaars, die aan hun nering afbreuk deden, aanschouwden. Het volks gebruik was echter zoo diep geworteld, dat al die tegenstand niets baatte. De Haagsche kermis muntte boven alle andere uitvreemde vorsten en diplomaten achtten het een ge not, haar te bezoekende boogstgeplaatsten in den lande schaamden zich niethaar vertooningen bij te wonen. De aard dier vertooningen kwam in hoofd zaak overeen met hetgeen men nu nog te zien krijgt: alleen waren de „wilde en gruwzame beesten” wat ruimer vertegen woordigd, zeker omdat meu die nog niet in een diergaarde te bewonderen kon krijgen. Voor het overige had men kunstenmakers, als koorddansers en zwaarddanserser kwamen rijfelaars, die naar allerlei mooiig heden lieten dobbelen, ofschoon hun bedrijf telkens door de overheid werd verboden veel bezoek trokken vooral de waarzeggers, meestal heidens of Zigeuners, die uit de lijnen der hand, of planeetlezers, die uit den stand der sterren iemands toekomst wisten te vóórspellen. Hansworsten ston den op een open tooneel hun snakerijen ten beste te geven. Sommige dier heeren waren in dienst van een wonderdokter, die precies op de manier van onzen roemruch- tigen tijdgenoot Sequah de lijdende monsch- den tenten opgeslagen waar heid beetnam. Lieden die over gloeiende verkrjjgbaar warenterwjjl kolen of over gloeiend ijzer liepen, ze in Tien menschen kwamen op verschillende plaatsen om het leven door de vlammen overvallen of bij pogingen tot blusschen. De brand ontstond door het wegwaaien van vlammende stukken hout van een vuur. Te Saragossa en omstrekenSpanjeis eene hevige pokkenépidémie uitgebroken. De regeering tracht de put te dempen nu het kalf verdronken is; zij neerat uitgebreide maatregelenom eene uitbreiding der ge vreesde ziekte te voorkomen en noodigt stedelijke en geneeskundige autoriteiten uit, om door alle haar ten dienste staande mid delen de inenting te bevorderen. Tot nog toe bestaat daar alleen verplichte inenting voor de soldaten. Een Russisch priester, de heer Filomanoff, geeft een hartroerende beschrijving van den hongersnood in het gouvernement Kasan. „Op mijn weg door het dorp Naredey,” zoo verhaalt hij, zag ik in een half uur zestien menschen worstelen met den dood en een oude vrouw zag ik sterven voor mijne oogen. De meesten van die arme menschen hadden in meer dan een week geen brood gezien. Met vaalbleeke ge zichten en flauwe oogen zagen zij mij aan en sommigen misten zelfs de kracht, de hand op te heffen om brood te vragen. Hoe verder ik ging, hoe meer ellende ik zag. Vele van die bleeke, uitgeteerde schepsels staarden recht voor zich uit, in stille be rusting. Anderen waren als krankzinnig; zij liepen wanhopig heen en weer en riepen met heftige gebaren; „Brood, brood 1 Laat ons toch niet sterven 1" De vrouwen, van wie velen hare kinderen van honger zagen sterven, jammerden aanhoudend. Alle eetwaren in het dorp waren sinds lang verbruikt en de inwoners hadden veer tien ’dagen geen ander voedsel gehad dan een soort moes van lindebladeren. In een enkele plaats zijn verleden week van 150 gezinnen 47 uitgestorven. In de Port-Phillip Baai, bij Melbourne, (Aush-altt1) is Vrijdagnacht om een uur het stoomschip „Cambier” door het stoomschip „Easby” aangevaren en gezonken na ver loop van zeven minuten. De passagiers, die bijna allen in slaap waren, snelden verschrikt naar bet dek, on de officieren konden slechts met moeite de orde bewa ren. Velen werden gered en door de „Eisby” aan boord genomen. Maar een- en-twintig passagiers (vijf eerste kajuit en zestien tusschendeks) kwamen om het leven. Bij Kon. besluit is aan Mr. G. Van Tienhoven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Am sterdam, met bepaling, dat dit ontslag ge rekend wordt te zijn ingegaan op 21 Aug. dezes jaars, en met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dienstendoor hem in die betrekking bewezen. Bij Kon. besluit, is aan Mr. B. Post, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag verleend als president der arrondissements rechtbank te Tiel, met dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Was vroeger de beoordeeling van de geschiktheid der miliciens, die vóór hun in dienst treden theoretische en prac- tische militaire kennis hadden weten te verwerven, op grond waarvan zij verkorting van diensttijd verkregen, aan de korpscom- mandanton overgelaten, de nieuw opgetre den minister van oorlog heeft gemeend, dat dit tot zeer verschillende oordeelvel lingen aanleiding moest gevenen wil daarom meer eenheid in de beoordeeling hebben. Aan den inspecteur der infanterie is daarom door hem opgedragen, een pro gramma samen te stellen, dat bij de be oordeeling van deze miliciens voortaan zal moeten worden gevolgd. Het bestuur der harddraverij- vereeniging „Eiland IJselmonde” heeft be paald, dat op Donderdag 1 October te Charlois twee harddraverijen zullen ge houden wordeneene vóór- en eene namid- dag-harddraverij. Aan de wachteresse Van Dam, te Bodegrave, is door de Exploitatie-Maat- schappij een gratificatie en eervolle ver melding toegekend, ter zake van de door haar betoonde activiteit, waardoor op 31 Juli jl. een spoorwegongeluk werd voor komen. Te Rotterdam is eenigen tijd geleden bij eenige dames uit den aanzien lijken staud het denkbeeld opgekomen om aldaar eene kookschool op te richten. Maan dag is in een voor dat doel ingericht bovenhuis aan den Terwenakker deze kook school geopend, met een getal van 42 leer lingen, terwijl reeds 80 worden ingeschreven. De leiding is opgedragen aan mevr. Tydeman. De Gemeenteraad van Slie drecht heeft met algeineene stemmen een voorstel van Burg, en Weth. aangenomen, om geene hoogere burgerschool te stichteu, maar de school voor m. u. 1. o. met eenige uitbreiding op denzelfden voet te doen voortbestaan en eene oproeping te plaatsen voor een hoofd op eene jaarwedde van f 1530. Wij zouden niet gaarne op ons nemen het betoog te leveren, dat de kermis tot de onmisbare instellingen behoort, ’t Is best mogelijk dat de wereld rustig haar loop zou volgen, als die jaarlijksche uitstalling op de publieke straat van allerlei begeerlijke zaken en de buitengewone aanbieding van vermakelijkheden plotseling ophield te be staan. Maar we Zouden dan toch verstoken wor den van iets eigenaardigs in ons volksleven. De onafgebroken aaneenschakeling der aUe- daagsche dingen heeft wel wat eentonigs, dat op den duur vermoeit; dit op een vastgestelden tijd te zien afgewisseld door een andere soort van bedrijvigheid, door een toestand van ontspanning, heeft voor de meesten iets aangenaams. We herinneren ons allen uit de dagen onzer kindsheid, dat we met niet weinig verlangen de kermis te geraoet zagenboe wij reeds geruimen tijd vooraf elkander voorbereidden op de dingen die komen zouden. De blinkende lovertjes op het kleed eens kunstenmakers schenen ons vonkelende diamanten toe op vorstehjken tooi; niets was in ons oog meer benijdenswaard dan het avontuurlijk bestaan dier gelukkige paardrijders, voor wie de gansche wereld open stonddie steeds in de vreugde ver keerden, immer zich vergastten aan de toejuichingen der bewonderaars. Wij kenden op ons duimpje de verschillende typen die geregeld onze kermis kwamen opluiste- renzoowel den mageren diaecteur van een half dozijn kanarievogels, die op een vuil stuk tapijtgoed in de open lucht met een kanon manoeuvreerden, als de welge dane, zoetelijk glimlachende juffrouw, die gezeten op vlammend i onnavolgbare hendigheid b gaatje mikte. Sommige onzer landgenooten zijn in de laatste jaren strijd gaan voeren tegen de kermis, en bij verschillende gemeenteraden komen af en toe verzoekschriften in om haar af te schaffen. Niet zonder overdrijving wordt op haar schaduwzijde gewezen; op de gelegenheid tot uitspattingen, die zij aanbiedt, op het minder aesthetisohe van sommige vertooningen. Dat hier niets van aan iszullen we geenszins beweren maar wel is het aan twijfel onderhevig of in die gemeenten, waar men aan dien drang ge hoor heeft gegevenhet algemeen peil van zedelijkheid hooger is dan elders. Allo dingen op dit onvolmaakt benedenrond heb ben iets minder aan be velens waardigs; we kunnen ons bijvoorbeeld voorstellen dat iemand, die aan een plein woont waarop gedurende de kermisdagen de muzikale accompagnementen van een drie- of viertal draaimolens aanhoudend en gelijktijdig het gehoor streelen, niet tot de warmste voor standers van dit volksvermaak behoort. Ook is er iets te zeggen tegen het mengsel van geuren, teweeggebracht bij de bereiding der onderscheiden baksels, die het genot der liefhebbers uitmaken. Maar in plaats van ons langer bezig te houden met beschouwingen over het be den, welke de lezer in de volgende week naar hartelust zelf kan maken, zullen we thans een vluchtigen blik werpen op het verleden der kermis, haar in haar oor sprong en ontwikkeling gadeslaan. Jaarmarkten zijn ontegenzeggeljjk van Oostersche afkomst. Zij werden gehouden bij de verschijning der karavanendie de bandelsartikelen voorwerpen van ruil groo- tendeels aanbrachten. Alsdan zag men van alle kanten koopers toestroomenook de lieden, die iets te verkoopen hadden, ble ven niet achter. Om do talrjjke menigte te voeden, werden tenten opgeslagei levensmiddelen r~' de hand of tusschen de tanden namen, waren geen zeldzaamheid. Met goochelaars was men eenigszijjjjiv(,ö>zichHg, immers, een beschuldiging van hekserij was licht uitgesproken en kon dan de ergste gevol gen hebben. Wat de kramen betreft, al wat onze oude schrijvers er van vertellen, doet zien dat ze weinig van de hedendaagsche verschillen. Wat wèl belangrijken vooruitgang! toont, zijn de draaimolens. Toen we jongens waren, moesten we nog in de balken loopen om ze in beweging te brengen, tegen be- looning van een vrijplaats op de drie toeren. Thans worden stoomkracht en electriciteit aangewend, en zijn het kleine paleisjes geworden. Ook hit* dus: excelsior! Men zegt dat de kermis op haar laatste beenen loopt, ’t Kan zijn. Anderen be weren, dat zij, te beginnen met de draai molens, tot vólocipèdetenten ontwikkeld een verjongingskuur ondergaat. Wij- zullen ook die meening niet be twisten. Om met iedereen vrede te houden eindigen we met allen liefhebbers een kan het zijn regenlooze, in elk geval een gezellige kermis toe te wenschen. In het Oosten dreigt weer een conflikt. De Turksche regeering heeft namelijk, in strijd met de*bestaande yerdragen aan een Russisch vaartuig van de zoogenaamde vrij willige vloot, niet alleen den doorgang vergund door de straat der Dardanelles maar zelfs nederig verschooning gevraagd, wegens de bezwaren, die hare ambtenaren aanvankelijk maakten, en die ambtenaren ontslagen. De Engelsche bladen en voornamelijk de Times, hebben ernstig protest aangeteekend tegen die schending der tractaten. Het genoemde blad gaat zelfs zóóverte dreigen met eene duurzame bezetting van Egypte door Engeland. Ook met Servië en Bulgarije zijn kwesties gerezen wegens troepen-manoeuvres te dicht bij de grenzen. Gelukkig is er iets tusschen beiden’gekomen, dat wel aan de zaak een einde zal maken, namelijk het gebrek ,aan geld dat den Ser- vischen minister van oorlog verhindert, de manoeuvres voort te zetten. Te midden van al dat geharrewar vierde Turkije dezer dagen feest wegens de vijf tienjarige regeering van den sultan, Abdul Hamid. Het gevaar voor kamerontbinding in Italië is thans geheel geweken. De kamer heeft zich bereid verklaard, de regeering trouw bij te staan in hare pogingen, om bet evenwicht in ’s lands financiën te her stellen. Het bezuinigings-programma der regeering bevat onder anderen, het staken der opgravingen te Pompei, waardoor 36000 lire wordt uitgespaard. De nationale Tosouansche bank te Flo rence is op de volgende wijze opgelicht voor een bedrag vau bijna 160.000 lire. Door een onbekende werd aan den beambte van de rekenkamer van de bank een wis sel van 160 lire aangeboden, die door dezen voor echt werd erkend en weder aan den houder werd ter hand gesteld, opdat hij bij den kassier het bedrag zou kunnen invor deren. In den korten afstand tusschen het kantoor van de rekenkamer en van de kas heeft de man echter gelegenheid gevonden het cijfer te vermeerderen met drie nullen en te veranderen in 160.000, welke som hem werd uitbetaald, waarop hij zich ijlings verwijderde. De politie is hem nog niet op ’t spoor. Niet minder dan twee spoorwegongelukken hadden er dezer dagen weder in Frankrijk plaats. Een trein van Marseille naar Toulon ontspoorde op de Saharabrug. Het liep gelukkig af met een zware beschadiging van de brug. Voorts had eene ontsporing plaats van een trein Chalons en Verdun de reizigers kwamen met den schrik vrij doch machinist en étoker werden gewond. Een door de Fransche Regeering be noemde commissie houdt zich, volgens Figaro, bezig met het bestudoeren van een plan tot het invoeren" van schilden bij de infanterieom de soldaten zooveel mogelijk tegen de moorddadige geweerkogels te be schermen. Die commissie moet reeds het gebruik aanbevolen hebben van bronzen schilden, bestaande uit 90 deelen koper en 10 deelen aluminiumwelke driemaal meer weerstandsvermogen hebben dan stalen schilden. Die schilden zouden 10 a 18 millimeter dik kunnen zijn. De Duitsche Regeering heeftvolgens Figaro, onlangs al proeischilden besteld, welke door den Deenschen kapitein Holstein werden uitgevonden en zeer goed voldeden. Een hevige boschbrand heeft in het Fran- sche departement Gironde groote schade en verlies van mensehenlevens veroorzaakt. De vlammen, door een stormwind aange- wakkerd, verspreidden zich zeer snel, en toen men ze ’s avonds de brand brak ’s morgens uit meester was, voornamelijk door blusschende stortregenbuien, waren 10 vierk. kilometers pjjnbosschen onder de gemeente Saint-Jean d'Illac, Lanton, le Temple, Saint-Médard-en-Jallea en Mar- tignas verwoest.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1