i ~ïl JAN PONS», Lopikerstraat, Schoonhoven, g T N°. 1196. 1891. Woensdag 9 September. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. De Wapenwet, met Baggernetten Lans Extra Stout, tanbevolen door Doctoren voor zwakken en lerstellendenis bij ondergeteekende ver- [rijgbaar. Officiëele Kennisgevingen. Ruime heuse HAARWERK A. HOEFNAGEL,! WRIJFWAS VV. DONKER, Krimpen a/d Lek. JAC. VAN WANING. G. SOOS te Gouda, iïe’t ZINKWERKER g en Pompmaker, blijft zich voortdurend beleefd aan- ts bevelen, alsook voor Huishoudelijke Artikelen, gj I BUITENLAND. Overzicht. AANBESTEDING MUNITIEBROOD. Goedewaagen Zonen, HARKT, naast „DE WAAG”, GOUDA, BINNENLAND. irde Druk. Prijs I M. de Koeingin* S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente SCHOONHOVEN. heet een In het komt een met v o’ voorkomt oorbandenbestaande in VLECHTEN RUIKEN, TOUPETS, BORDO’S, CRÊPE’S; n PONMJNETJES enz. MflE"» Van uitgevallen haar worden steeds VLECHTEN vervaardigd. i Alles tegen concurreerenden prijs. Coiffeur, Barbier. 1 laven, over het Stadhui», Schoonhoven. 8CH00ÜH0VEÏÏSGHE COURANT. Vraag de zoozeer gere nommeerde Amerikaansche vanH.W.KRÜIJSAZoon, ’b Bosch. Alléén verkrijgbaar voor Haastrecht bij W. J. VAN DAM; voor Bergambacht bij Gebr. VAN DEN DOOL, voor Schoonhoven bij de Firma JOH. DE JONG, iir fleschjes a 17 J Cents. MF** Ook steeds verkrijgbaar TAFEL-, ULSNER- en DUITSCH-BIER. TE KOOP AANGEBODEN: 0000 KILO best gewonnen Koehooi. Te bevragen bij den Eigenaar D. VER UIJS, Koekkoeksveer te Jaarsveld. Verschenen bij den Uitgever N. 8AM M te Alfen a/d Rijn: Leiding, Aantekeningen en Register, door ingen. f 0,90 geb. f 1,20. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, bij gun stig weder, de toegang tot den toren om het te bezichtigen, GRATIS is opengesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 9, 10 en 11 September a. s tusschen 12 en 2 uren. Een ieder, die van de gelegenheid wil gebruik maken, moet zich gedragen naar de voorschriften door de politie, aldaar gesteld, te geventerwijl Kinderen zonder geleide niet worden toegelaten. Schoonhoven, 8 September 1891. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. an llollandsche llennip, die in het wa-» er steeds blijven krimpen, met nauwe □azen op een vierkante lap gebreid, waar- loor zij gemakkelijk storten, vaste prijzen, bf Fabrikant in Garens en Touw, Markt. I geopend, werd op voorstel van den wet- lor J. Aantjes Dz. (doleerend) het sohool- alhier mot een derde verhoogd. Of nu schoolgeld hier veel of weinig opbrengt, in dit geval niets ter zake. Dan had men "°r reeds het schoolgeld kunnen verhoogen. el toevallig, niet waar, dat dit juist nu Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandscbe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. I in Koper, Blik, IJzer en Email. W rgÉt** Ook worden alle REPA- K RATIÊN ten spoedigste B door inij uitgevoerd. met het stoomschip City of New- York naar Engeland. Te Tualis, aan de Tyroolsch-Italiaansche grens, is dezer dagen de bliksem geslagen in de Katholieke kerk gedurende de mis. Het holle licht en bet geraas wekten niet weinig schrik onder de daar vergaderden. De priester sprak echter van het altaar eenige geruststellende woorden. Toen de kalmte eenigszins was hersteld, bleek dat drie vrouwen door den bliksem gedood waron. De eenentwintigjarige gedenkdag van den slag bij Sédan is den tweeden dezer in Duitaciiland vrij algemeen gevierd door toe spraken of voordrachten door onderwijzers op scholen serenades enz. Het „Bismarck-Museum” op het kasteel Schönhausen is Zondag 1.1. geopend. Het omvat acht vertrekken. Graaf Herbert v. Bismarck hield een toespraak bij de opening en daarna was er een feestje in besloten kring. Te Berlijn is zooveel graan aangevoerd, dat het ónmogelijk is al de waggons te lossen, omdat men bergruimte te kort komt. Over het algemeen is de roep over de te verwachten schaarschte in den oogst der gra nen overdreven. De gemiddelde opbrengst is weinig geringer dan andere jaren. Te Schwartzenau (Oostenrijk) heeft eene ontmoeting plaats gehad tusschen keizer Wilhelm en den koning van Saksen met den Oostennjkschen keizer. Beide keizers zijn door hunne njkskanseliers vergezeld. Natuurlijk wijden de bladen weêr klinkende artikelen aan deze vorstenbjjeenkomstin verband met het Drievoudig Verbond. Berichten uit Turkije trachten eene le zing te geven aan het geschil over de Dardanellen-quaestie, dat dierien moet om de overige daarbij betrokken mogendheden tevreden te stellen. In de Servische hoofdstad liep volgens een telegram aau de Figaro het bericht, dat de Bulgaarsche Minister-president Starn- buloif vermoord zou zijn. Eene bevestiging van dit bericht is echter nog uitgebleven. Terwijl te Schwartzenau groote manoeuvres van het Oostennjksche leger plaats hebben, zijn ook in het oosten van Frankrijk-hon derd tien duizend soldaten bijeengekomen, om oefeningen te houden. Te Milaan (liallë) hebben ongeveer 4000 werklieden van verschillende nijverheids- ondernemingen het werk gestaakt. Zij eischen niet minder dan een vierde ver meerdering van loon en trachten hunne medewerkliedendie aan den arbeid bleven, over te halen hun voorbeeld te volgen. De politie heeft handen vol werk. Te Ve netië zijn door een ontzettenden hagelslag de ruiten van de meeste publieke gebouwen en vele particuliere woningen geheel ver nield. Een grijsaard werd door een hagel slag verwond. Shelley’s graf, op het Protestantsche kerkhof te Rome, zal eerlang worden ver sierd met een gedenkteeken, door deu beeldhouwer Ouslow Ford gemaakt. Het zal den dichter geheel ontkleed voorstellen, zooals bij, door de golven aangespoeld, dood op het strand werd gevonden. De geest der werkstakingen is ook al in China doorgedrongen. Naar althans bericht wordt, werden onlangs, om het Paleis der Keizerin-moeder te restaureeren 1U.000 arbeiders in dienst genomenwaarvan de houtsnijders en timmerlieden een hooger loon eischten en het werk neerlegden, toen aan hun verlangen niet terstond werd vol daan. Zij hadden tot hiertoe drie maaltijden per dag en bovendien 2000 casch 10 casch 3 cent) ontvangen, doch daarmee niet te vreden, vroegen zij 7500 casch per dag. Hunne houding was zóó dreigenddat de politiemacht onvoldoende bleek en militai ren, schutters, cavaleristen en garde-soldaten moesten gerequireerd worden. Ten slotte kwam het evenwel tol een schikking, waarbij den werklieden 4000 casch, dus juist het dubbele van hun vroeger loon, werd toe gestaan. De Amerikaansche mail is er nu in ge slaagd, brieven uit Japan binnen twintig dagen naar Europa te bezorgen. De post ging per stoomschip uit Yokohama naar Royal Raad (Victoria)van daar per sneltrein naar New-York en vervolgens onmiddellyk van Op Donderdag 10 September 1891 middags te 12 uur, zal ten Bureele van m Garnizoens Commandant, onder nadere jedkeuring van den Minister van Oorlog, orden aanbesteed De levering van het MUNITIE BROOD, ten dienste van hefa garnizoen alhier, voor het 4e kwartaal 1891. Inschrjjvings-biljetten op gezegeld papier oeten voorzien zijn van adres, namen en andteekeningen der beide borgen. De Garnizoens-Commandant voornoemd, M. J. TELCHUIJS. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. nemen gelden A deposito: 1 dag opvragens k 2 langer termijn op overeen te komen oorwaarden en desverkiezende tegen nderpand in fondsen; erstrekken gelden op Effecten voor: ragen onder f 1000,— 4 ’s jaars ragen daarboven tot den prolongatie- oers, volgens Amsterdamsche beura- oorwaarden asten zich met het koopen en verkoopen ran Effecten, tegen een provisie van: •/o voor fondsen boven de 30 #/0 6°/o onder 30®/tt;(ooK roor loten;) verlangd worden orders in de meests bndsen verantwoord tot den eerstvolgen- Ion middenkoers der Amsterdamsche jeurs; iselen Coupons in boven de Amsterdam- iche beursnoteeringzonder berekening ran provisie; asten zich op voordeelige voorwaarden net het incasseeren van wissels op binnen in buitenland. Tarieven op aanvrage jratis verkrijgbaar. nformatiën worden verstrekt door den Heet VAN DEN HEUVEL, Schoonhoven. Onder dagteekening van den 4en j.l. is een Kon. besluit uitgevaardigd, bepalende dat er een postkantoor wordt gevestigd te Montfoort, provincie Utrecht. Het tijdstip waarop dit kantoor in werking zal komen, wordt bepaald door den minis ter van Waterstaat. Te Montfoort had gisteren eene ringnjderij plaats, waaraan door 29 paren werd deelgenomen. Na een harden kampstrijd werd de prijs gewonnen door den heer H. Lensinck met mejuffrouw B. Lensinck, van Linschoten de eerste premie door den heer en mejuffrouw Bchoonrewoerd, van IJselstein, en de tweede premie door den heer en mejuffrouw De Ruiter, van Willeskop. Dorop volgde eene harddraverij voor paaraen onder den man, waaraan door 9 liefhebbers werd deelgenomen. De prijs, ad f 100, werd behaald door den draver „De Hoop”, van M. De Jong te Nieuwer- sluis, berijder J. De Jong en de premie, ad f 25, door „Jet”, van den heer C. W. Hoogendijk te Zwammerdam, berijder A. Van der Lee. Uit Moordrecht schrijft men aan de Goudsche Ct., dd 6 September Den 4. September jl. was het 25 jaren geleden dat de heer W. K. Van Zutphen te Gouda benoemd word tot Organist der Hervormde Gemeente alhier. Bij de Gods dienstoefening werd door onzen predikant, den heer J. A. F. Van der Meer van Kuf- feler, dit feit herdacht en zong de gemeente den jubilaris een bedezang toe. Naafloop der Godsdienstoefening werd de heer Van Zutphen binnengeleid in eene bijeenkomst van den kerkeraad, de kerkvoogden en no tabelen, en werd hem daar in het bijzonder dank gebracht voor den ernst en de toe wijding waarmede hij zijne betrekking ver vuld had. Tevens werd hem toegezegd een stoffelgk blijk van de waardeering zij ner verwensten te zullen ontvangen. De jubilaris dankte voor zooveel belangstelling en toegenegenheid. De Gemeente stemt voorzeker in met den wensch dat het den heer Van Zutphen gegeven moge worden nog vele jaren zijne betrekking te vervullen op zoo waardige wijze als tot dusverre. Wegens het aanvaarden van een anderen werkkring, heeft mej. M. E. Pynappel, sedert 1888 hoofdredactrice van Lelio- en Kozeknoppen, (uitgave van de firma Nijgh Van Ditmar), bare taak neergelegd; als hare opvolgster is opge treden mej. A. C. Kuiper. De Ned. Spectator wijdt aan wijlen D. M. Maaldrink, wiens overlijden wij dezer dagen met een enkel woord ver meldden, de volgende regelen: Na een bjjna elfjarig borstlijden overleed te Twelloo op W-jarigen leeftijd Daniël Martinus Maaldrink, een der weinige be oefenaars der tooneel-lettorkunde ten onzent. Maaldrink studeerde te Leiden en was ge durende enkele jaren predikant, het laatst te Haastrecht, totdat hij wegens den slech ten staat van zijne gezondheid het predik ambt moest uederleggon. Sedert werkte hij met vrucht op letterkundig gebiedvoor het tooneel schreef hij Herodesdrama, 1885; Jan Masseur, tooneelspel, 1887; De terugkomst van den Koloniaal, tooneelspel, 1890, en onlangs Cleopatra, dat tot veel twistgeschrijf aanleiding gaf, vooral over de vraag in hoeverre dit stuk al dan niet een te gewaagd tooneel bevatte. Blijkbaar was de schrijver door de studie van Sha kespeare geïnspireerd: hij deed zijne per sonen beurtelings spreken in proza en in dichtmaat. Cleopatra zal bij de firma Thieme in druk verschijnen; de schrijver heeft zijn werk nog zelf kunnen oorrigeeren. Viel aan Maaldrink’s tooneel-arbeid in het bijzonder aan de laatste twee genoemde stukken geên onverdeeld gunstig onthaal te beurt, algemeen waardeerend was het oordeel over zijne novellen. Onder zijne Geldersche verhalen zijn er, die van groot talent getuigen. Zijne novellen werden in twee bundels uitgegeven: Uit de Graaf schap, 1887, on Kwik-me-dit, Kwik-me- dat, 1889. De heer H. Kampheuve Gra ving, emeritus predikant van Langerak en Vorden, overleed in laatstgenoemde plaats, in den hoogen leeftijd van 93 jaar. Tot op het laatsto oogenblik helder van geest, was het eep genot voor zijne vele vrienden, die hem uit alle oorden van ons land van tijd tot tijd kwamen bezoeken, over theo logische en wetenschappelijke onderwerpen met hem te spreken. Ds. Joh. Vin ke te Gramsber- gen heeft bedankt vooi het beroep bij de Herv. Gem. te Welsum (gem. Olst). Ds. Van Maanen, predikant te Vuren en Dalem, is beroepen te Vier- lingsbeek (N.-Bclassis 's Hertogenbosch. Beroepen bij de Chr. fieref. ge meente te Zevenhuizen de heer H. T. lloek- sema, cand. te Appingedam. •AME1DE, 8 Sept. De werkzaamheden aan het in aanbouw zijnde Rijksstoom ge maal alhier vorderen thans goed; de schoor steen hoog boven de geheele omgeving uitkomende, is reeds tot de volle hoogte opgemetseld en met bet machinegebouw is men reeds een goed eind op streek. Thans wordt een aanvang gemaakt met de woningen voor den machinist en den stoker. Het daarstellen van een en ander veroor zaakt heel wat drukte en beweging in die anders zoo stille buurt en helpt dezon zomer velen aan brood. Voor de in de nabijheid liggende Eendenkooi staat ’t echter te vreezen, dat dit stoomgemaal een schade verwekkende inrichting zal zijn. •AMMERSTOL, 8 Sept. Van Maandag 31 Augustus tot en met Zaterdag 5 Sep tember zijn in het vischwater van Rens- woude met drijfnetten en zalmsteken ge vangen 13 zalmen en 56 Jacobszalmen. Prijs der zalm per kilo van f 0,90 tot f 1,15. Prijs der Jakobszalm per J kilo van f0,80 tot f 1,10. BOSKOOP, 7 Sept. De gemeentereke- ning, dienst 1890, is door den gemeenteraad alhier voorloopig vastgesteld op f 22347,64 in ontvangst en f 21247,81 in uitgaaf. Aldus met een batig saldo van f 1099,93. •HAASTRECHT, 8 Sept. Mej. Eijffert zal met 1 October a. s hare betrekking als onderwijzeres aan de Nuts naai en brei- school alhier neerleggen. De door notaris Heyman bij publieke veiling te Gouda verkochte huizen en erven hebben f7075 opgebracht. HAGESTEIN, 7 Sept. In de openbare raads vergadering zijn herbenoemd tot wethouders de heeren A. Verhoeven en T. Veen. HOENKOOP, 7 Sept. In de Dinsdag ge houden openbare raadsvergadering is tot wethouder dezer gemeente herkozen de heer Andries Boere. •KRIMPEN a/d LEK, 7 Sept. Donderdag 3 Septembor maakten de leerlingen der openb. scholen in onze gemeente ouder ge leide van hunne onderwijzers en eenigo geïnviteerden een uitstapje naar Rotterdam. Door vrij goed weder begunstigd, ving de reis te ongeveer 8} uur in den morgen aan mot eene stoomboot, welwillend voor dat dool kosteloos beschikbaar gesteld. Nadat verschillende belangrijke gedeelten der stad bezocht en de kinderen ruimschoots ont haald waren, werd een bezoek gebracht aan de Diergaarde, alwaar do jeugdige reizigers volop genoten van het belangwekkende, dat daar te zien is. Door de welwillende medewerking van de gemeentenaren en door ruime geldelijke bijdragen daartoe in staat gesteld, werd het plan, door de onderwijzers opgevat, naar aller genoegen ton uitvoer gebracht. De kinderen zullen zeker de genoegens van dezen dag lang in eene aangename herin nering bewaren. LINSCHOTEN,, 7 Sept. In de raadsver gadering van Dinsdag werden de herkozen raadsleden, de hh. H. Verweij, J. Van de Geer en J. Bergshoeff, beëedigd. De begroeting over 1892 is vastgesteld op een bedrag van f 11.520,07*. Tot wethouder is herbenoemd de heer H. Verweij. NIEUWERKERK a/d IJSEL, 7 Sept. Vóór eenigen tijd werd bij de Ned. Herv. ge meente alhier met ruim een 200-tal kinderen eene Zondagsschool opgericht, onder leiding van den heer Van der Meijden te Kralingen, die echter later bedankte en in wiens plaats daarop is getreden de heer A. Doornhein. Het onderwijs werd eerst in de kerk ge geven na de godsdienstoefening, doch daar dat gebouw geen voldoende plaats meer aanbiedt, heeft de gemeenteraad thans de school No.- I aan het dorp voor dit doel in gebruik gegeven. §OUDEWATER, 8 Sept. LI. Maandag had A. S. alhier, het ongeluk, even buiten do stad, onder een toeval te water te ge raken. Niemand dan A. H. was in zijne nabijheid. Nadat dqze eenige oogenblikken, hoewel te vergeefs, om hulp geroepen had, begaf hij zich te water, met dat gevolg, dat hij na niet geringe inspanning deu drenkeling eindelijk weer op het droge kreeg en nog levend bij diens ouders terug mocht brengen. PEURSU M7 Sept. De heer J. Kloek is na installatie als herkozen raadslid, weder met algemeene stemmen benoemd als wet houder. De heer M. Huisman werd weder benoemd tot ambtenaar van den burgelijken stand. Aan de schoolkinderen te Peursum, Giesen-Nieuwkerk en Schelluinen werden op 31 Augustus 1.1. de portretten van H. M. de Koningin en van H. Regentes uitgereikt. SNELREWAARD, 7 Sept. De herkozen raadsleden, de heeren G. Van Vliet en D. Van Dijk, werden in de raadsvergade ring van Dinsdag-avond beëedigd. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand is benoemd de heer G. Van Vliet. ♦STOLWIJK, 7 Sept. Gisteren-morgen omstreeks 10 uren kwam van den Bilwij- kerweg een hollend paard met eene leege tilbury achter zich onze gemeente binnen stormen. Vóór nog een ongeluk had plaats gehad, werd het dier op het dorpsplein gegrepen. Kort daarna kwam de eigenaar, de landbouwer C. Van E. uit Langeruige- weide, denzelfden weg af. Door het breken van óón der leidsels was zijn paard er van door gegaan; hij zelf redde zich uit zijne benarde positie, door zich achter langs de tilbury op den grond te laten zakken. Het gebrokene werd hersteld; de per soon, door wien het paard gegrepen was, kreeg eene goede belooning en Van E. vervolgde zijne reis, recht verheugd, dat alles zouder ongelukken was afgeloopen. •TIENHOVEN, 8 Sept. In een huisgezin aan het benedeneinde dezer gemeente zijn de kinderen lijdende aan mazelen. ZWAMMERDAM, 7 Sept. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering zijn de beide wethouders, de hh. G. Van Dam en J. Van Dam Sz.als zoodanig herkozen, terwijl ook de heer J. Van Dam Sz. als ambtenaar van den burgerlijken stand is verkozen. INGEZONDEN. Builen verantwoordelijkheid der Redactie- Mijnheer de Redacteur! Ook smaakte heden de Krimpensche jeugd eens het genoegen, om onder geleide van bet onderwijzend personeel en enkele dames en v ?ren, die zich daartoe bereid hadden verklaard, i uitstapje naar Rotterdam te kunnen maken. Ruime bijdragen van alle ingezetenen, slecht! een paar uitzonderingen daar gelaten, stelden hen in staat dien dag zoo aangenaam mogeljjk door te brengen. Hoewel 't weder in den vroe gen morgen niet gunstig mocht genoemd worden, werd hier't spreekwoord bevestigd„Een droeve morgen maakt een bljjden dag," en al hield ’t zonnetje zich nog al eens schuil achter de wolken, in de harten dier kleinen was alles licht en gloed en leven, merkbaar afgespiegeld op aller gelaat. Reeds vroeg in den morgen trokken de kin deren, om het fraaist uitgedost, jubelend naar school, waar ze door hunne onderwijzers werden opgewacht. In plechtigen optocht trok men van daar het dorp door naar de met vlaggen versierde boot, die door oen echten kindervriend tot dat reisje was disponibel gesteld. Niet slechts allerliefst, maar bepaald indrukwekkend was het oogenblik, waarop „de Streefkerk’’, onder saluutschoten, langzaam en statig weg stoomde, als was zij zich ten volle bewust van den rijken schat, dien zjj binnen hare boorden bevatte, en wie ook omstreeks acht uur aan wezig was onder de menigte van toeschouwers, moet zeker wel een bljjvenden indruk van het ensemble hebben ontvangen. Recht aandoénlijk was het voorwaar, toen, nadat eenige toepasse lijke liedjes waren gezongen, de tonen der muziek van het „Om Wilhelmina van Nassau", langzaam wegstierven. Ruim tien uur hield de boot stil voor „die groote stad daar aan de Maas’’ en kon de lieve jeugd weldra de voor naamste gedeelten bezichtigen. Na eene wan deling van een paar uur lieten de broodjes en enkele kleine versnaperingen, die aan boord werden genuttigd, zich goed gebruiken, en na alzoo den inwendigen mensch versterkt te heb ben, ging men op weg naar de Diergaarde, het eigenljjke doel der reis. Hier brachten allen, zoowel kleinen als grooten een genot- yollen tjjd door en eerst laat in den namiddag stoomde men weer huiswaarts. Aan belang stellenden ontbrak het ook nu weer niet, en nadat eerst een lied van dank gewijd was aan de Krimpensche burgerjj, in 't bijzonder aan die vele milde gevers, die, zonder schoolgaande kinderen te hebben, hunne groote bewjjzen van sympathie hadden betoond, stapten allen vol daan aan wal. Een donderend hoera kon niet uitblpven. Maar betuigden die kleinen hunnen dank aan de Krimpenaars, wjj ouders mogen en kunnen niet achterwege bljjven, onzen op rechten dank te betuigen aan de leiders, die ontegensprekelyk een moeielyken, opofferenden dag met het driehonderdtal hebben doorgebracht. Daarom geloof ik de tolk van allen te zijn door deze taak op mij genomen te hebben. In ’t bjjzonder breng ik een woord van dank aan mjjnheer Hage, die voorzeker 't grootste aandeel in het welslagen heeft gehad. Mjjnheer Hage, dames en hoeren onderwijzers, nogmaals gedankt, en wjj hopen dat u steeds voor onze kinderen zult blyven, wat u hebt getoond te zjjn! Met een stevigen handdruk Een uwer belanghebbende Krimpensche Burgers. Ottoland, 7 September 1891. Mijnheer de Redacteur! nr. uwer courant van 5 Sept. j.l. bericht voor uit deze gemeente, dat weglating van de laatste twee alinea's ook komt in de Nieuwe Gorinchemsche Courant van 3 Sept. j.l. Hoogstwaarschijnlijk heeft men niet dit bericht d» bedoeling gehad, om het te doen voorkomen, dat ik u onwaarheid had gemeld. Ik meldde u echter niets dan de zuivere waarheid. Zoodra toch aan den Vuilendam (gem. Brandwijk) een school voor doleerenden werd g houder ff doet in dit "7eF moest gebeuren I Zou nu zulk eene handelwijze strekken om den bloei van het openbaar onder- wjjs te bevorderen? Iemand met een gewoon menschenverstand zou zeggen: neen! Maar misschien heeft de berichtgever van bovenbe doeld bericht een buitengewoon menschen- verstund. Dat kan zjjn! Uw correspondent geeft zich alsdan gewonnen, maar kan „desal niettemin en evenwel nochtans” geen woord terugnemen van hetgeen hjj u vroeger berichtte, want dan zou hij leugentaal moeten bezigen, en daarvoor hoopt hjj bewaard te bljjven. Bin nenkort misschien meer! Uw Correspondent. Gemengd Nieuws. De heer J. Boomgaard, rus tend scheepskapitein te Groningen, zal 21 September den leeftjjd van 103 jaren be reikt hebben. De oude man is nog bijzon der kras, en heeft geen ander ouderdoms gebrek dan hardboorigheid. Maandag-nacht te een uur brak te Bergschenhoek brand uit bij den bouwman C. Van der Helm. Slechts met moeite konden de bewoners, in hun nacht gewaad, het huis verlaten, dat spoedig met twee bergen met hooi eene prooi der vlam men werd. Alleen de woning was verzekerd. Men meldt aan de Leeuw. Ct. De Dibbels was voor eenigen tijd de snelste draver in ons land. Hij behoorde in eigendom aan den heer Bierma te Ou- debildlzijl, die hem voor f 2800 aan den heer Schouten llogendjjk te Gouderak verkocht, die er ook mode harddraafde Op de jongste harddraverij te Leeuwarden om de gouden zweep liep ook Dibbels mede, doch kon niet hard genoeg. De heer Schouten verkocht op dien dag den be roemden draver aan den pikeur A. Siderius te Leeuwarden voor nog geen f200. Deze pikeur bereed steeds de Dibbels in de renbaan en won duizenden guldens met dit paard aan prijzen. Een landbouwer uit de om streken van Deventer had de vruchten van zijnen boomgaard voor f500 verkocht, later te leveren. Donderdag-avond zjjn al die vruchten verhageld. Er bleef zelfs geen blad aan de boomen. In den nacht tusschen Zater dag en Zondag omstreeks half een werd er brand ontdekt in de stoomboutschavenj van de firma Varsseveld Co te Leerdam. Spoe dig stond de machinekamer in lichte laaie. Door het spoedig en flink optreden van de brandweer werd do brand beperkt tot ge noemd lokaal. Zaterdag middag is onder Jut faas, ter hoogte van de zoogenaamde nood- sluis, in den Vaartschen Rijneen groot bovenlandsch vaartuig gezonken. Het was met Amerikaansch grenenhout geladen en heeft zich blijkbaar lek gestooteu. Do scheepvaart ondervindt wegens het ongeval belemmeringen. Een jongentje van 8 jaar greep te Bolsward naar een wagen van eene in beweging zijnde tram; hot kon zich niet houden, liet de band los, viel achterover, en de wielen van den volgenden wagen roden hem over de borst; het kind werd opgenomen, maar gaf geen toeken van leven meer. Er was geen mogelijk heid om deze ramp te voorkomen; alles was in een oogenblik geschied. Zaterdag-middag vertrok de vrachtboot „Utrecht” van Amsterdam. De kapitein, die ook tengevolge van oponthoud voor eene brug al in overspannen toestand verkeerde, nam op de hoogte van Nes a/d Amstel zelf het roer in handen en zond den stuurman wog om een telegram te schrijven. Toen, deze terugkwam, lette de kapitein meer op het geschrevene dan op het roor, zoodat de boot op den kant liep. In een aanval van waanzin sprong nu laatstgenoemde te water, doch kwam al zwemmende spoedig op het droge-. Den zelfden avond aan wal gegaan, werd de waanzin zóó hevig, dat men or toe moest overgaan den ongelukkige op te sluiten, wat na veel moeite gelukte. Zondag-ochtend werden er door eene andero boot vergdefscho pogingen aange wend om de „Utrecht” weer vlot te krijgen. „Sequah” nam gisteren avond afscheid van het Rotterdamsche publiek. Na afloop zijner zitting, circa 9 uren werd hij in zjjn opgesierden wagen, getrokken door zijne bewonderaarsnaar zijn hótel in de Hoofdsteeg gebrachtgevolgd door eene onafzienbare menigte. In de Hoofdsteeg was het zoo vol men- schen, dat de passage gestremd was Spoe dig was eene talrijke politiemacht aanwezig om de orde te handhaven. „Sequah” verscheen op het balkon, doch wat hij sprak was door hot rumoer niet verstaanbaar. Tegen half elf was de volksmenigte wat opgedund. Dank zij de goede zorg der politie, vielen er geen wanordelijkheden voor. Naar men verneemt gaat „Sequah” heden naar Den Haag. Donderdag avond heerschte er boven Arnhem een zeer zwaar on weder, dat uren lang aanhield en vergezeld ging I van zulke zware regens, dat vele straten

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1