5 fflNS. MÉ, UT, EDE, N°. 1197. 1891. Zaterdag 12 September. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ER stelling, inwet, iskensgraaf. 1 □MIMES i SPRIET. KERMIS. Publicatie. I gen a 10 Cents /AIMING. Officiêele Kennisgevingen. J. >UE. ÉE yRIJ. SCHOOL BUITENLAND. Overzicht/ rrc >01- EN .AND, smeente in Hofwegen, AREN, BINNENLAND. Bij de intrede. den, A en uitgevoerd. il Jitgever N. SAM- ;en sn Register, -'t SGHOOtWEME GOURAIT. S. W, N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers- PANTOMIMES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS gen. lang aam «GEBODEN: 1LO )n Koehooi. Eigenaar D. VER- r te Jaarsveld. !HAP van den heid van CHOCO- CHARTREU8E vakken, zieken en Boekhandel van 'EN te Schoonhoven. ingen. f 0,90. geb. f 1,20. L VANNOOTEN. Gemeente SCHOONHOVEN. DN, IJS, enz. enz. JES, ZOETE- en G 8 UTTR. uur: te bekomen ten irissen COERT te 3LOTEMAKER te (Hoofd de Heer L. AKKERHUIJS JEz.) en BEWAARSCHOOL BURGEMEESTER en WETHOUDERS ma ken bekend dat de aangifte van Kinderen, die men met 1 October op de 80H00L (Hoofd do Heer L. Akkerhuijs JEz.) of op de BEWAARSCHOOL, wensoht toegelaten te zien, kan geschieden op Woensdag 16 Sep tember a. s., van 1 tot 8 uur. Schoonhoven, 11 September 1891. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts ‘i maal in rekening gebracht. iEESCII enz met Een schoone kans om de belangen des lands te dienen heeft de Regeering der rechterzijde ongebruikt gelaten. Een betere regeling der belastingen, meer overeenkom stig het verschil in draagkracht der inge zetenen, werd op het allerlaatst, toen alle voorwendsels tot uitstel waren uitgeput, nog beproefd, maar op zoo onbeholpen ma nier, en met zoo weinig besef van de we zenlijke behoeften en den werkehjken toe stand, dat het wel een wonder des hemels zou mogen heeten, als deze voorstellen ooit tot wet verheven waren geworden. Door bet defensie-vraagstuk bij den aanvang van zijn ministeriëele loopbaan commissoriaal te maken, in plaats van het zelf met kloeke hand aan te vatten, benam een talentvol man zich moedwillig de gelegenheid, om het tot een goed einde te brengen, en moest hij het onafgewerkt laten glippen toen zijn politieke levensdraad werd afgesneden. Aan de regeling van het kiesrecht, door de letter en den geest van de Grondwet geboden, werd hoegenaamd niets gedaan, terwijl het toch de plicht der Regeering w'as, zorg te dragen, dat de eerstvolgende uitspraak der kiezers zou geschieden volgens betere re gelen, dan voorloopig waren vastgesteld in een soort van hoogst gebrekkige noodwet. En als wij nagaan, wat het Ministerie dat is heengegaan, geweest is voor de beide Indiön, dan wordt hqt gevoel van onvol daanheid tot wrevel opgevoerd. Wij brengen deze tekortkomingen van het jongst verleden in herinnering, niet omdat wij ze niet algemeen bekend onderstellen, maar omdat zij voor een groot deel de ver wachtingen voor de naaste toekomst ver klaren. Wat het gouvernement van het zich noemend Christelijk bewustzijn heeft ver zuimd, stellen we ons voor dat door de regeering der staatkundige overtuiging zal worden tot stand gebracht; de schaduwen van hetgeen achter ons ligt willen we zoo gaarne zien verhelderd door den zonne schijn, dien we aan de kimmen zagen rijzen. Er ligt eenig gevaar in deze tegenstel ling,—het gevaar, dat we onze verwach tingen te hoog opvoeren, en in een ver klaarbaar ongeduld verlangens uitspreken, voor welker vervulling ruimte van tijd noodig is. Laat ons verstandig zijn, en voorx over drijving trachten te waken, bedenkende dat Keulen en Aken niet op één dag gebouwd zijn. Hoofdzaak is, dat de Regeering met welberaamde plannen optreedt, en de Ka mer de geneigdheid toont, met haar te arbeiden. Tot het laatste doen wij een ernstig beroep niet slechts op de liberale partij, maar ook op de oppositie, die even eens de dure verplichting zal gevoelen, al haar krachten in te spannen tot bevorde ring der aigemeene Vaderlandsche belangen. WaarschijnlyK zal reeds in de Troonrede blijken, welken weg de Regeering wenscht in te slaan, on aan welke der groote her vormingen, die thans aan de orde zijn, en welker noodzakelijkheid bij de stembus dui delijk werd uitgesproken, de voorrang zal worden toegekend. Die quaestie van den voorrang is reeds in onderscheiden kringen behandeld. Van radicale zijde werd betoogd, dat de herzie ning van de kieswet moet voorafgaan, dat alle andere maatregelen op wetgevend ge bied daarop behooren te wachten. Wij kunnen die meening niet deelen. Werd aau dien wensch gevolg gegeven, dan zouden we slechts oen nieuw tijdperk van stilstand zijn aangevangen; licht ver liepen dan twee jaren, eer de toestand weer normaal was geworden. De liberalen heb ben thans recht te eischen, dat hun gele genheid wordt gegeven om te toonen, wat zij kunnen; zij aanvaarden de volle verant woordelijkheid voor hun overwinning bij de stembus, maar moeten dan ook den post handhaven, waarop de kiezers hen hebben geplaatst. Hoe zou de natie anders, na de ontbinding die op de vaststelling van de herziene kieswet moest volgen, kunnen weten aan welke party haar vertrouwen te schenken? Zeker, aan groote woorden zou het ook dan niet ontbreken, maar daarvan zijn we meer dan verzadigd; daden willen we zien, om een eerlijke vergelijking te kunnen maken. De volle vier jaren komen aan de tegenwoordige meerderheid toe: eerst wanneer deze zijn voorbijgegaan, en baar handelingen niet hebben beantwoord aan de toezeggingen van haar woordvoer ders, is het tijd om haar in mora te stellen. Noodelooze vermeerdering van verkiezings- agitatie is allerminst aan te bevelen: zij, die er op aandringen, miskennen de eerste behoeften des lands. Ware het juist, dat de kieswet moet vóór gaan, dan hadden vele dingen, waarvoor we ons moeite hebben gegeven, ongedaan kunnen blijven; geen enkele quaestie van staatsbeleid hadde dan bij de verkiezingen ter sprake behoeven te komen, immers, men wist dan vooruitdat er van geen enkele wetgevende voorziening in den eer sten tijd iets zou komen. Maar dan hadden ook de mannen van erkende bekwaamheid, op wie thans onze hoop is gevestigd, niet aan de Groene Tafel behoeven plaats te nemen, en zij zouden het ook niet gedaan hebben mot do wetenschap, dat er voor hen niets te doen viel. Amsterdams geweien burgervader kou met e&i tiesrecht-specia-" liteit als de heer Tak van Poortvliet ge voegelijk een ministerie van min of meer onbestemde kleur hebben kunnen samen stellen; maar noch een Pierson, noch een Van Dedorndeskundigen bij uitnemend heid op hun bijzonder terrein, zouden er voor te vinden zijn een gewichtige betrek king, waarin zij werkzaam zijn, prijs te geven om als figuranten oen zetel in bet Kabinet te komen innemen. Dat het anders is gegaan, bewijst reeds dat de prioriteit van de kiesrecht-quaestie moet worden ter zijde gestelddat zij zal worden opgelost als de daartoe geschikte tijd daar is. Het meest dringt, naar onze meening, de hervorming van het belastingstelsel. De nieuwe beheerder van ’s lands geldmiddelen heeft te dier zake niets meer te leeren reeds vele jaren geleden sprak hij het on omwonden uit: „Laat ons de dingen bij hun naam noemenóf het beginsel van be lasting naar het draagvermogen moet voor goed worden ter zijde gesteldklaar en zonder omwegen moet worden tegenge sproken, dat er billijkheids- noch nuttig- heidsgronden zijn, waarop het rustóf wel, eerlijk, met nadruk moet worden erkend, dat ons Rijksbelastingstelsel een radicale verbetering noodig heeft. Hot ontziet ge- heele klassen van personen met een vrij gevigheid, waarvoor geen enkele reden be staat en die ik vermoed het niet, maar ik weet het voor sommigen onder hen een bron is van groote ergernis.” (Gids van October 1881). Wat tien jaren geleden door een zoo uit nemend man werd geschreven, is ten volle waar gebleven; nog meer waar geworden wellicht, bij de uitzetting der staatsuitgaven en de klimmende économische bezwaren, met welke de ntet-gsfe&inearde midden klasse heeft te worstelen. Wat alzoo het eerst aan de orde moet komen is, dunkt ons, geen open vraag meer de boven aan gehaalde woorden zeggen het volkomen duidelijk. Moge de Regeering van dezelfde meening zijn. De Dardanellenkwestie is geëindigd met het optreden van een nieuw kabinet in Turkije. Van die optreding is, gelijk ge bruikelijk isambtelijk mededeeling gedaan aan de mogendheden. Als reden der kabi netswijziging wordt onder anderen genoemd, de groote inschikkelijkheid van den afge treden Grootvizier tegenover Engeland en tegenover Oostenrijk en vrees voor de gevolgen, van het drievoudig verbond. Dit laatste duidt kennelijk op de meerdere toe nadering tot Rusland, waarvan de beele kwestie getuige is. Grootvorst Alexis van Rusland kwam dezer dagen weer te Parijs en al dadelijk weergalmde weer de kreet„Leve Rusland.” De Fransehe manoeuvres hebben reeds vijf slachtoffers aan een zonnesteek, en een tal van zieken gevorderd, alles wegens de groote hitte. De financiën brachten in de laatste maand zeven en een kwart millioen boven de raming op. Oostenrijk begint er naar aanleiding van de boven vermelde Turksch—Russische quaestie over te denken, Bosnië en de Her- zogewina in te palmen. Het is de Frem- denblatt, dat dit verzekert. Het heeft te Schwarzenauer niet ontbroken aan toasten tusschen de Duitsche en Oostonrijksche vorsten, en terwijl deze de gelederen langs reden, hadden hunne rijkskanseliors be langrijke besprekingen te voeren, waarvan later misschien een en ander zal uitlekken. Op zijne terugreis bracht de Duitsche Keizer een bezoek aan München, ontving de Ministers en de diplomaten, en verkoos, in plaats van den hem aangeboden eero- wijn, bier. In de Domkerk te Trior trekt iederen avond tusschen 8 en 9 uren een processie van zieken en gebrekkigen voorbij den „Heiligen Rok" om, onder toezicht van den bisschop, dien rok even aan te raken, van welke aanraking zij genezing verwachten. De burgers der stad moesten zich nogal teleurgesteld zieu in de groote verwach tingen omtrent de voordeelenwelke het bezoek der talrijke bedevaartgangers zou oploveren. De menschen gaan te spoedig weder heen. De rentenier Freimuthuit Neusz, moest dezer dagen getuige zijn voor de rechtbank te Dusseldorf. Hij bracht 3 Mark in reke ning voor werkverzuim. Toen bet bleek dat hij geen arbeid verzuimd had, werd hij veroordeeld tot 50 Mark boete of 10 dagen gevangenisstraf. Honderd dertig hazen werden dezer dagen geveld, op een hazenjacht, die de koning van Denemarken zijn vorstelijken gasten den Czar en den koningeu van Griekenland en Zweden op het eiland Hveen aanbood. Een ontzettend onweer brak j.l. Zaterdag over Kopenhagen los. Zelden zag men zoo geweldige bliksemstralen, door zulke hevige slagen gevolgd. Op verscheidene plaatsen •loeg de bliksem in; drie politieagenten werden werden in het hot- "pttaat opgerfbafén? Drr(>f den regen tfon ware wolkbreuk kwam het waarschijnlijk dat nergens brand ontstond. Uit de vele telegrammen, te Kopenhagen over het onweer ontvangen, blijkt, dat hierdoor 40 hoeven, vele hooibergen, minstens 10 paar den, 70 koeien en varkens en een aan zienlijke hoeveelheid pluimgedierte vernield werden. Ook uit Malmö kwam bericht van 5 hoeven, die door den bliksem in brand gestoken werden. De nieuwe haven te Hilsingborg is dezer dagen door Koning Oscar van Zweden in gewijd met een toespraak, waarna, onder feestelijke muziek, de sluizen werden open gezet en volgelaten. Met een feestmaaltijd werd de plechtigheid besloten. Ongelukkig brak des avonds een der dammen bij de sluis door; het water stroomde met geweld in ’t nieuwe bassin, rukte een deel van den dam mede en richtte ook overigens nogal schade aan. Terwijl te Remsgate, Engeland, een trein, niet tijdig tot staan gebracht, door een muur reedzonder meer dan een doode en een gewonde achter te laten, werd bij Modesto in California een spoortrein aan gehouden door twee roovers. Zij schoten op een treinbeambte, die zien kwam wat er gaande was, alsook op twee geheime agenten van politieHarris en Lawson, die onder de passagiers waren en toe schoten om hen gevangen te nemen. Harris werd doodelijk door hen gewond. De mo vers dwongen toen den machinist en den stoker, hen te helpen den postwaggon open te breken; na vele vergeefsche pogingen lieten zij een bom tegen het portier ont ploffen. Maar door het daardoor ontstane gat werd zoo hevig op hen geschoten door den postbeambte in den waggon, dat-zij de vlucht namen. In China hebben de zendelingen en zen- delingshuizen het weer zwaar te misgelden een Engelsch agent werd op de straat ern stig mishandeld en dagelijks is dit bet lot van vreemdelingen. De mogendheden zullen nu wol langzamerhand gaan inzien, dat de tijd van schriftelijke onderhandelingen voorbij is en de vuurmonden aan het woord zullen moeten komen. Te Luik heeft in de Taverne de Stras bourg een herbergier, gewezen onderofficier, zijne 25 jarige vrouwy eene Maastrichtsche van geboorte, die hem eerst door hare schoonheid bekoordemaar sedert door haar lichtzinnig gedrag schier tot razernij had gebracht, door middel van drie revol verschoten gedood. Hij stelde zich daarop aanstonds ter beschikking der politie. In de Transvaalsche bladen wordt het overlijden vermeld van een der oudste voortrekkers, den heer W. F. Joubert Sr., gewoonlijk Frans Joubert genoemd. Hij was bijna 90 jaar oud. Notaris COERT te jlenaarsgraaf zal op insdagen 22 on telkens des voor- ten herberge van ,n de Tolsteeg te ipenbaar, bij veiling in: 1ERG, verdere GE- md o van ongeveer i als is omschreven gen vóór den inzet otaris en ten huize iats heeft, verkrijg- Bij Koninklijk besluit is aan Mr. N. G. Pierson, op zijn verzoek, ten gevolge zijner benoeming tot Minister van Financiën, eervol ontslag verleend als pre sident der Nederlandscbe Bank. De beide Kamers der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen 15 Sep tember, des namiddags te 3 uren. Aan het Ministerie van Wa terstaat, handel en nijverheid te ’s Hage is Woensdag aanbesteed de uitvoering van baggorwerken in en beneden den stroom- overgang der Nieuwe Maas boven Vlaar- dingenvoor de verbetering van den Wa terweg langs Rotterdam naar zee. Begroe ting f 97.500. Minste inschrijver was de heer Volker te Dordrecht, voor f53.000. Voor het derde gedeelte van bet notarieel examen zijn o. a. geslaagden hebben mitsdien den graad van candidaat- notaris verworven: de heeren R Van den Berg en H. W. Van Nes te Woerden. Voor de Rotterdamsche Recht bank stond Dinsdag terecht de 43-jarige G. H., steenhouwer, gedomicilieerd te El- burg, doch thans zonder vaste woonplaats, beklaagd van op den 5en Augustus vóór een meubelmakerswinkel te Gouda te heb ben weggenomen een stoel, ten nadeele van A. H. S. Beklaagde bekende volledig en zeide bet feit gepleegd te hebben om onder dak te komen, daar hij ten einde raad was. Het O. M. vorderde twee maanden gevange nisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. 8. J. L. Van Aalten, refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Voorts stonden terecht beklaagd van verzet tegen de politie te Gouda, P. v. O oud 58 jaar, koopman in lompen on W. v. O., oud 19 jaar, koopman, wonende aldaar. Het verzet had plaats toen de le beklaagde door een agent vau politie wegens openbare dronkenschap in arrest genomen werd. Eisch voor ieder 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 11 Sept. De handel, zoo in kaas Zelden is waarschijnlijk do aanvang van eenig parlementair tijdvak met zooveel be langstelling, we zouden zelfs kunnen zeggen met zooveel nieuwsgierigheid, te gemoet gezien als ditmaal. We zijn min of meer onder den indruk van do nadering van ge wichtige gebeurtenissen. De redenen voor dit verschijnsel zijn ge- makkelijk aan te geven. Vooreerst moet gewezen worden op het eigenaardige dier afscheiding in vierjarige tydvakken, die een gevolg is van de prak tijk der nieuWe Grondwet. De tak der volksvertegenwoordigingvoortspruitende uit de rechtstreeksche verkiezingenen waarin men dus de afschaduwing heeft te zien van den politieken geest des lands op een bepaald oogenblik, ontvangt een man daat van nauwkeurig aangegeven duur; van gedeeltelijke vernieuwing is geen sprake meer. Alleen zeer buitengewone omstan digheden zouden dien duur kunnen ver korten voor het overige zijn begin en einde door vaste grenzen geteekond. Dit veroor zaakt, dat elke Kamer van Honderd be schouwd wordt als een geheel, dat zij zich scherp ziet afgebakend op het tafereel der historie. Bij elke vernieuwing, vrucht der aigemeene verkiezingen, staan wij voor een nieuwe reeks van feiten, welker afwachting het zeer verklaarbaar verlangen bij ons opwekt, een hoek te zien opgelicht van den sluier, die de naaste toekomst nog voor het oog bedekt. Er is thans een meer bjjzondere reden voor die belangstelling. Het laatst vervlo gen tijdperk heeft zich gekenmerkt door stilstand op staatkundig gebied; de drang naar politieke hervormingen, die de geboorte hééft gegeven aan de Grondwetswijziging als uitgangspunt, is plotseling tot staan gebracht, tegengehouden door het gemis van kracht en samenhang bij de toenmalige meerderheid en de uit haar voortgesproten Regeering. Wel zjjn in het begin verwach tingen opgewekt, maar de vervulling bleef achterwege en de ontgoocheling volgdenu zoo duidelijk bleek, dat zeggen en doen twee zyn, heeft de stembus de staatkundige ba lans doen overslaan, en is de oppositie van voorheen regeeringspartij geworden. Want het onbevredigd verlangen is niet tot zwij gen gebracht; dezelfde wenschen, die zich vóór vier jaren deden hooren, openbaren zich opnieuw, dezelfde vragen worden ge steld, dezelfde verwachtingen gekoesterd; alleen, aan anderen is nu do gelegenheid gegeven, ze in vervulling te brengen. Deze Courant wordt des Woensdags- en dos Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden /0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. als boter, was deze week willig; kaas f 0,50 ii f 1,per 50 kilo on goêboter 5 Cents per kilo hooger in prijs. Men besteedt thaws in deze streken voor kaas van f 23,— tot f 27,50 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit, goêboter f 0,52s, wei- boter f 0,35 per half kilo. GOUDRIAAN, 9 Sept. De begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1892 bedraagt in ontvang en uitgaaf f4086,98}, De uitgaven in zake het lager onderwijs werden geraamd op f1680. *HOOG BLOKLAND, 10 Sept. Zondag avond reden twee personen, van hier den Beemd weg uit naar Meerkerk, toen, halver wege den weg, het paard zich bang maakte en achteruit begon te loopen met het gevolg, dat de tilbury met de beide personen er in te water geraakte in de sloot langs den weg Het paard bleef gelukkig op den kant staanzoodat het ongeval afliep met eenige schade aan de tilbury en een gedeel telijk nat pak voor de reizigers. De gemeente-begrooting voor 1892 is in de laatst gehouden raadsvergadering vastgesteld tot een bedrag van f 7275,52 in ontvangst en uitgaaf. §JAARSVELD, 9 Sept. Door het Bestuur van het waterschap „de Gecombineerde Uiterwaarden" onder deze gemeente is be sloten tot het maken van een overlaat. *LEKKERKERK, 10 Sept. Op den 7. dezer heeft door het bestuur van den polder „den Hoek en Schuwagt” onder deze ge meente, de opneming plaats gehad van het makon van een reservoir met afvoerkanaal, aan het stoomgemaal „Reinier Blok" van dien polder en is het werk bevonden in alle opzichten uitstekend te zijn uitgevoerd en aan zijn doel volkomen te beantwoorden. Een woord van hulde, waardeering en aan beveling mag niet worden onthouden aan den ontwerper van het werk, den heer C. Broere Kz., fabriek van den polder, wo nende te Nieuw-Lekkerland, aio door dit werk getoond heeft geheel op de hoogte van zijn vak te zijn; aan den heer O. Za- nen Hz., aannemer te Ammerstol, die het werk heeft uitgevoerd en daardoor den bekenden roem van een eerlijk, nauwgezet en bekwaam aannemer te zijn schitterend heeft gehandhaafd, als ook aan den dage- lijkschen opzichter van het werk, den heer L. C. Groeneveld te Krimpen a/d Lek, die, zoo Wilt ijver, nauwgezetheid en toewijding, als wat kunde en bekwaamheid betreft, zich gedurende de uitvoering van het werk op voorbeeldige wijze van zijne taak heeft gekweten. LINSCHOTEN, 8 Sept. De opgemaakto waterschapsbegrootingen voor 1892 wijzen de volgende cijfers aan: Cattenbroek, ontvang en uitgaaf f3333,97, omslag f7,10 p. h.; Rapijnen c a, ontvang en uitgaaf f3728,11, omslag f7,20 p. h Hees wijk, ontvang en uitgaaf f2354,09, omslag f6,50 p h Mastwijk c. a., ontvang en uitgaaf f621,56, omslag fl p. h. Onder den omslag van Cattenbroek Rapijnen en IJselveld is f 4,80 p. h. voor het stoomgemaal begrepen. LOPIKERKAPEL, 8 Sept. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente heeft een beroep uitgebracht op don candidaat tot den H. dienst den heer S. H. Hunninger, uit ’sHage, geslaagd voor 't prov. kerkbestuur van Overijsel. De appelen- en porenpachters zijn verre van tevreden. De steeds terugloo- pende marktprijzen maken, dat velen reeds beneden inkoopsprijzen moeten verkoopen. Hier en daar ziet men nog boomen beladen met heerlijke gele heerenperon, wel een bewijs dat er niet veel van te maken is, want gewoonlijk laat men die niet aan den boom geel worden. De verbouwers van aardappelen gaan eene goede toekomst tegemoet. Reeds nu wordt f4 en f 4J per H.L. besteed. Op vele plaatsen wordt druk gerooid; de laatste droge dagen werken dat ook in de hand. SLIKKERVEER, 9 Sept. Van de werf der firma wed. C. Boele Zonen, alhier, werd heden met goed gevolg te water gelaten het van staal en ijzer vervaardigde petroleum- tankschip „Magdalena", groot 550 lasten, gebouwd voor rekening van den heer Jos. Conr. Fendel te Rotterdam. Onmiddellijk daarna werd de kiel gelogd voor een van staal en ijzer te bouwen rijnschip groot 425 lasten, voor rekening van de heeren Gebrs. Haubrich te Rotterdam. SNELREWAARD, 8 Sept. Zaterdag-na- middag is hier het vierjarig zoontje van den landbouwer O. verdronken. Wel werd het spoedig gemist en gevonden, doch de levensgeesten waren reeds geweken. VIANEN, 8 Sept. Gister middag geraakte de 82 jarige O. v. d H buiten de kom der gemeente door het plotseling op hol gaan van zijn paard onder den wagen. De wielen gingen hem over de borst, zoodatterstond geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Zijn toestand is niet buiten gevaar. WOERDEN, 9 Sept. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 205 partijen* prijs van Goudsche le soort f24 28, 2e soort f 19 A 23, per 50 kilo. Handel matig. der gemeente Schoonhoven achten het in het be lang der ingezetenen geraden, de bjjzondere aandacht te vestigen op de bij Provinciaal blad van 17 Augustus 1891 no. 54 afgekon- digde wjjziging van het Provinciaal Reglement op de wegen en voeten in Zuid-Holland, welke wijzigingen bestaan in: lo. Tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang moeten alle voertuigen met trekdieren be spannen, voor aan de linkerzjjde voorzien zjjn van een helder brandend licht en de wie- le»8 evenzeer zulk een licht vertoonen. (Hiervan zjjn uitgezonderd de voer tuigen die tot het landbouwbedrijf ge bezigd worden.) 2o. De geleiders van hondenkarren mogen niet anders dan zydelings op de kar zit ten en hunne honden niet harder doen loopendan een paard in kleinen ge- regelden draf. Zij moeten stapvoets naast het voertuig gaan in de bebouwde ge- meente-kommen en op die einden wegs, welke door hot gemeente-bestuur bjj hand wijzer houdendo de woorden „honden karren stapvoets” zjjn aangewezen. Schoonhoven, 11 September 1891. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1