N’. 1198. Woensdag 16 September. 1891. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht jw-York 4. Zonen, WAAG", A, )ding. KAARTEN, HIORE. nerikaansche aatschappij. OEDKOOPSTE OCHT. draal li. BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. SCHOOIBOfflW COÜRABT per fleachje f 0,90. - U— - 1,65. - 0,70. 0,75. - 2,50. - 0,40. p*ki® 0,80. p°ti® - 0,95. w fleachje - 1,10- iraktijk beproefd. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ■ekt door den Heer j, Schoonhoven- w Ringvaart 00 Metersin ffecten voor: a 4 °/e ’s jaars len prolongatie- damsche beurs- i de Amsterdam- jnder berekening a in de meeste den eerstvolgen- Amsterdamsche land en volk rredonheid. ■joede tg«ng door onbekroc werken de onti jmmeringen en door toe tan de Kantoren der rdain of te Amster- n, of bij ROES te Groningen. 81US te Oisterwljk. ig van de j hierop moet ergaderzaal ia de Vereenigde eren, onder Gods welzijn van het ten en verkoopen provisie van: o de 30 °/0 r 30 °/0; (ook lige voorwaarden vissels op binnen- fen op aanvrage ito: /o areen te komen ■kiezende tegen OGHEEMRADEN zijn voornemens 6. September 2 uur, ten huize 'RGH, aan de bij Gouda, isteden Schutsluis Hoofden, in jr verveening jde, en het le nt een IJzeren ver de Sluis, eene Houten er de ringvaart, n wegonder ten moeten vóór of >r a. e., uiterlijk ten zijn ingeleverd iteding in de daar- De phonograaf komt thana in Engeland in dienst van de politiek. Men zal er na melijk automatische toestellen plaatsen, welke, als men een penny door de gleuf werpt, een phonograaf in beweging bren gen, die een gedeelte van een rede van Gladstone te hooren geeft met de eigen stem van den „Grooten Ouden Ma»-”, altijd onder aanwending van dien zeer grooten voorraad goeden wil, welke noodig ia om uit bet neusgeluid van den phono graaf de een of andere stem te herkennen. Een locomotief-jubilé is dezer dagen ge vierd op den London and North-Westeric- spoorweg. Daar heeft de locomotief Charles Dickens haar millioenste mijl afgelegd. Sinds 1882 reed zij geregeld alle dagen van Man chester naar Londen. De locomotief had nooit andere dan kleine reparaties noodig en zij is bij onderzoek gebleken nog in even goeden staat te zijn als drie jaren geleden. De Amerikaansche regenmakers zullen, na hun aanvankelijk succes, hunne pogin gen tot weerverbetering voortzetten. Zij hebben ’s zomers in een zeer droge streek van Texas regen gemaakt; nu gaan zij in den herfst vroege nachtvorsten voorkomen door op kunstmatige wijze wolken te ma ken, welke het uitstralen van warmte uit den aardbodem moeten beletten. Een nieuwe Amerikaansche uitvinding is een wieg, welke door een raderwerk, dat men vooraf opwindt, bewogen wordt, terwijl daarbij een speelwerk allerlei wijsjes laat hooren, om het kindje in slaap te maken. Zoo’n wiegje kost maar f360. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrjjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Overzicht Frankrijk* vroegere president Grévy eenmaal zoo geëerd geacht en geziendoch later door de knoeierijen van zijn schoon zoon Wilson zoo deerlijk gecompromiteerd, is overleden. Langen tijd ging hij gebogen onder de gevolgen zijner zwakheid tegen over dien schoonzoondie daarvan zoo duchtig partij wist te trekken Grievend wa ren de slagen, hem door dat zelfde volk, dat hem eerst zoo zeer vierdetoegebracht doch het lijdt geen twijfel, dat de geschie denis hem recht zal doen wedervaren. Hij bereikte den leeftijd van 84 jaar. Aan zijne begrafenisplechtigheid werd door de regee- ring deelgenomende kosten worden van staatswege bestreden. Bij do manoeuvres is het woord aan den minister van oorlog. Aan een ontbijt, dat door de generaals en de vreemde attachés werd bijgewoond, vestigde hij.de aandacht op den vooruitgang van Frankrijke leger. Nevens kracht past kalmte, zoo sprak hij, de eigenschap waaraan we in kwjple dagen do zege te danken hadden. De Parijzenaars zijn weer druk in de weer om eene opvoering van Wagner’s Lohen grin te verhinderen. Er ontstaat langza merhand eene beweging, die de politie aan leiding geeftop krachtige maatregelen voorbereid te zijn. In de kerk van het Heilig Hart te Mont martre (Parjjs) hoorden onlangs de wachters midden in den nacht een vreemd gedruisch bij het hoogaltaar. Toen zij daar met lan tarens kwamen, zagen zij een naar het hun voorkwam vreemd dier op het altaar springen, verscheidene voorwerpen omver werpen en daarna in de duisternis verdwij nen. Zij zochten den geheelen pacht, maar konden geen spoor ontdekken van het vreemde beest, en zij waren overtuigd, dat het een bovennatuurlijke verschijning moest zijn geweest. Maar anderen vonden een zeer natuurlijke verklaring van het geval in het feit, dat den volgenden morgen ver scheidene kippen van een der priesters dood gevonden werden en dat in een bij gebouw een vos gevangen werd. In den Chfitelet-schouwburg te Parijs, is Zondag, gedurende de voorstelling, een werkman tuaschen de raderen der machine voor electrisch licht (welke hij van olie voorzag) geraakt en verpletterd. Om de overblijfselen van den armen man te ver zamelen moest men de machine laten stilstaan; de geheele schouwburg werd daardoor plotseling in duisternis gehuld. Toen was men genoodzaakt het treurig ongeluk aan het publiek mode te doelen, dat anders waarschijnlijk er niets van ge weten zou hebben. De Duitsche keizer is steeds druk aan het manoeuvres bijwonen. Te München had in zijne tegenwoordigheid een groote troe penbeweging plaats die de Nord Deutsche Algemeine aanleiding geeft, de Beiersche troepen hoog te prijzen. Van daar is hij naar Hessen getrokken waar hij eveneens de militaire oefeningen gaat bij wonen. Van die spiegelgevechten kan het spoedig tot heusch vechten overgaan. Het zijn alweer de Koloniën, die gevaar doen ontstaan. Een Duitsche expeditie onder bevel van den aanvoerder Zelewski is bij Hensa (Oost-Afrika) door den stam der Wahelen overvallen, en uit elkaar gejaagd. De Duitsche overste werd met drie officieren en 5 onderofficieren vermist, wat gruwelijker is dan de dood. Van de overige minderen sneuvelden verscheidenen. Een tweede ko- lonne tot tuchtiging uitgezonden keerde zonder doel bereikt te hebben weder. De gerechtelijke vervolging tegen Pastor Kneipp is nu opgegeven. Verscheidene voorname geneeskundigen, wier advies men inriep, hebben verklaard dat er geen grond bestond voor de beschuldiging van het toe brengen van lichameljjk letsel door achte loosheid (Fahrlassige Korperverletzung) te gen den vermaarden waterapostel. De Rechtbank te Brunswijk sprak dezer dagen eene strenge, doch welverdiende straf uit over ee» slager, die vleesch van eene koe had verkocht, welko in hoogen graad aan tuberculose leed. Het vonnis luidde: een jaar gevangenis en drie jaren verlies van eer. Op het naamfeest van den Russischen Keizer hebben te Koppenhagen schitterende feesten plaats gehadPrius George van Grie kenland ontving daarbij de gouden reddings- medaille wegens het redden van het leven van den Czarewitsch, toen op dezen te Otsu (Japan) een moordaanslag werd gepleegd. Ie New-Castle (Engeland) vergadert thans een congres van afgevaardigden van werk- lieden-vereenigiugen*, die onder anderen moties aannamen tot bezoldiging van volks vertegenwoordigers, tot afkeuring van het stelselbij de kleermakerij van toe passing, om tot een minimum van prijs overmatigen arbeid to vorderen, tot invoe ring van een achtuurswerkdag, uitgezonderd in die ambachten, waar een meerderheid by geheime stemming zich daar tegen ver klaart en tën slotte tot invoering der echt scheiding. Ier wit carton, rd voor r i.oo mding van het be de Boekhandelaars ÏN ta Schoonhoven. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. STATEN-GENERAAL. Vereenigde vergadering der beide Kamers op Zaterdag den 12n September 1891, tot sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal. De heer Van Naamon van Eemnes, Voor zitter der Eerste Kamer, bekleedt, de Voorzit- tersstoel. De Voorzitter benoemt eene commissie yan acht leden der Eerste en Tweede Kamer, om den Minister van Binnenl. Zaken in- en uit geleide te doen. De heer Tak van Poortvliet, Minister van Binnenl. Zaken, plaatst zich vóór don troon en houdt de volgende aanspraak: „Myne Heerenl De ernstige ziekte en het daarop gevolgde overljjden van Nederlands geliefden Koning wierpen een donkere schaduw op het afgeloopen jaaj. Zij déden in groote mate hun invloed gevoelen op den loop der werkzaamheden van do thans geëindigde zitting der Staten-Generaal. „In het Regentschap werd eerst tjjdehjk voor zien. Spoedig daarna moest het voor den duur der minderjarigheid van onze Koningin aan vaard worden. De hieruit voortvloeiende geldelijke regelingen werden vastgesteld. Het inkomen der Kroon werd voor het nieuw ingetreden tjjdvak over eenkomstig de Grondwet geregeld. „Tot al deze maatregelen verleenden de Staten- Generaal hun harteljjke medewerking. „De regeling der levende strijdkrachten hield uw aandacht langen tjjd en ernstig bezig. Het gelukte evenwel niet, om die regeling ten einde te brengen. „De uitslag der verkiezingen leidde kort ge leden tot een wisseling van verantwoordelijke raadslieden der Kroon. „De Koningin-Weduwe-Regentes heeft mij opgedragen, Mjjne Heeren, haar dank te betuigen voor uw ook in deze zitting betoonden jjver tot bevordering van ’s Lands belangen. „Door de Ko^ingin-Weduwe-Regentes daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten- Generaal in naam der Koningin te zjjn gesloten.” De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt, na bet uitspreken dezer rede, door de Com missie uitgeleide gedaan. Nadat de Commissie in de ver teruggekeerd, sluit de Voorzitter Vergadering. T R O O N R E D E. De zitting der Staten-Generaal is heden ge opend met de volgende rede, uitgesproken door H. M. de Koningin-Regentes. Mijne Heeren! Met dankbaarheid zie ik de Staten-Generaal rondom mjj vereenigd, gereed om hunnen arbeid te hervatten. De algemeene toestand van stemt in menig opzicht tot tevr De betrekkingen tot alle buitenlandsche Mo gendheden zijn van den meest vriendschappe- Ijjken aard. Zee- en landmacht gaan op loffeljjke wjjze voort haren plicht te betrachten. Beide toon den zich, ook waar de blokkade der kust van Atjeh meer dan.gewone inspanning van de zee macht vordert, voor hare taak berokedd. De geldmiddelen des Ryks eischen wegens reeds vroeger bevolen uitgaven versterking. Handel en scheepvaart breiden zich uit; de .uitkomsten der volksngverheid zjjn niet onbe vredigend; de oogst heeft door de ongunstige weersgesteldheid geleden, maar de toestand van den veestapel is gunstig. Duideljjk is bij de laatste verkiezingen op nieuw de wenscheljjkheid gebleken, dat op or- deljjke wjjze, zonder langere vertraging, in wetgeving en staatsbestuur de hervormingen worden tot stand gebracht, waarvan de nood zakelijkheid is erkend en waartoe de Grond wetsherziening den wog beeft geopend. Daarheen zal mjjn streven zjjn gericht De indiening van een wetsontwerp tot rege ling van het kiesrecht, deze noodzakeljjke voor waarde van blyvende verbetering, wordt voor bereid. Herziening van de provinciale- en gemeente wetten zal hierop moeten volgen. f200. Onder de ontvangsten is begrepen een subsidie uit de gemeentekas ad f100; sedert 20 jaren heeft deze instelling geen subsidie noodig gehad; hieruit blijkt, dat de toestand van het armwezen hier ongun stiger wordt. VREESWIJK, 14 Sept. De voltooiing van de voorhaven alhier heeft in de laatste maanden nogal vertraging ondervonden door den hoogen rivierstand, zoodat men vreesde niet op den bepaalden tijd (I Oct. a. s.) gereed te zullen komen. Nu de ri vierstand echter in de laatste dagen wat gunstiger is, heeft men de voltooiingswerken met kracht voortgezet en hoopt men in het begin van October klaar te komen. Hoogstwaarschijnlijk kan men dan tegen dien tjjd de opening van de nieuwe schut sluis voor het scheepvaartverkeer tege moet zien. VREESWIJK, 14 Sept. Onze geachte leeraar, Ds. D. Meerburg, heeft voor het beroep naar Bunschoten bedankt. •WILLIGE-LANGERAK, 15 Sept. In de laatstverloopen week zyn in de 4 zalm- steken van de visschenj alhier 84 zalmen gevangen. De fruithandel gaat niet voordeolig voor de fruitpachters, dewijl door hen dik wijls minder per H L. ontvangen wordt dan zij zelf besteed hebben op de verpachting. Het nahooi wordt wegens het prachtige najaarsweder zeer goed gewonnen: kwali teit en kwantiteit zjjn beide goed. De aardappeloogst is zeer sober: de prjjzen der aardappelen stijgen. ZEVENHUIZEN, 14 Sept. Donderdag ochtend had alhier eene ringrjjderij plaats op tweewielige rijtuigen. Vjjf-en-twintig paartjes namen aan den wedstrjjd deel. De prijzen bestonden voor de dames uit: een bouilloir, een olie- en azijnstel en een sui kerstrooier en voor de heeren uit een stel rjjtuiglantarens, eene paardedeken en eene zweep. De prijzen werden gewonnen door de dames: D. PaulBos, J. Van Zelderen en G. Van Leeuwen en de heeren D. Bos Bz., D. Bos Jz. en A. Heemsbergen. Zaterdag-middag te 4 uren is te Haarlem een hevige brand uitgebroken in de lak- en vernisfabriek der bh. Savry Zoon. De geheele fabriek is uitgebrand, maar dank zij de spoedige hulp van den slangenwagen, was men het vuur spoedig meester. Bjj het zwemmen waagde zich Zaterdag-namiddag te Wageningen een 15- jarig jongeling te ver in de rivier en ver dween in de diepte. Betrekkelijk spoedig werd hij uit het water gehaald en werden door een tweetal geneesheeren alle pogin gen in het werk gesteld de levensgeesten weder op te wokken, doch tevergeefs. Dit ongeval wekt veler deelneming, daar de on gelukkige de eenige zoon eener weduwe was. Ongevraagd bezoek kreeg de winkel van don bloemist Zalme aan het Couwonburgsohe eiland te Rotterdam. Een kalf, dat los langs de straat gedreven werd, liep den winkel binnenbrak aldaar oen spiegelruit en vernielde een menigte bloe men door een en ander een schade van f 40 aanrichtendo. Daar de eigenaar van bet kalf onbekend bleef, heeft de bloemist voorloopig bezit genomen van het beest. Zaterdag 12 dezer ontstond er brand in de hooiberg van den land bouwer K. 8. te Zooterwoude, in de buurt Gelderswoude. Woning en hooiberg zijn verbrand. Werd dezer dagen als eene zeldzaamheid gemeld, dat een 82-jarig man de afdeeling Delft vertegenwoordigde op den kolfwedstrjjd te Haarlem, te Zeven huizen kan men geregeld elke week een oudstrijder, drager van het metalen kruis, oud 88 jaren, zien kolven. Te Zalt-Bommel is Zondag namiddag bjj het baden in de rivier de Waal verdronken de 16-jarige V. P. Zjjne mak kers waren niet in staat hom te helpen. *- Zekere vrouw v. M. to Beusi- chem, die eenig goed ujtgewasschen had, schijnt zeep gebruikthebben, die ver giftige bestanddeelén ^bevatte, want tenge volge van een wondje, dat zjj in de hand had, begon deze te zwellen, terwijl eindelijk de geheele arm aangetast werd en de vrouw spoedig overleden is. —Bij den op den 7en dezer plaats gehad hebbenden brand in de bouwmans- woning van C. v. d. Helm te Bergachen- hoek, verbrandde ook alles wat de 4 in wonende knechts en dienstboden bezaten tot eene waarde van pl. m. f 275. Eené collecte te hunnen behoove 8jj do gegoede ingezetenen gehouden bracht circa f 205 op, terwijl verschillende kledingstukken ten geschbnke werden gegeven. Door de goedheid hunner medeburgers zal hunne schade dus zeer gering zjjn. Te Sneek is een diefstal op groote schaal gepleegd door een paar knechts van de firma R. Visser. Sedert een jaar of vjjf moet daar elke week een 80 pond gebrande koffiebooneu In afwachting daarvan kunnen tjjdeljjke maat regelen getroffen worden tot ondersteuning van te zwaar belaste gemeenten. Verbetering van het Rfiks-belastingstelsel is een dringende eisch der rechtvaardigheid. Wets ontwerpen om hieraan te voldoen, zullen u spoedig bereiken. Tot eene organisatie der landmacht en tot vorming der levende strjjdkraohten, welke, zon der te groote persoonljjke en geldeljjke offers, de weerbaarheid van ons volk kunnen verze keren, worden voorstellen in gereedheid gebracht. Inmiddels zal er een voordracht worden gedaan tot tijdelyke versterking der nationale militie. Het materieel der zeemacht eisoht verbetering. Maatregelen worden beraamd om daarin te voor zien. Eene wetteljjke regeling der- administratieve rechtspraak zal met ernst worden voorbereid. De indiening van het ontwerp van een wet boek van Militair Strafrecht mag in deze zit ting worden tegemoet gezien. Van andere deelen onzer wetgeving zal eene herziening worden ter band genomen. Wetteljjke bepalingen omtrent den Leerplicht zullen u worden voorgedragen. Het vakonderwijs ten behoeve van handel en zeevaart, njjverheid en landbouw kan rekenen op mjjnen steun. Aan verbetering van onze maatschappelijke toestanden, ook in verband met de eischen van handel en njjverheid, blijf ik mjjn aandacht wijden. Maatregelen in het belang van de veiligheid en gezondheid in fabrieken en werk plaatsen en tot verzekering van het lot van oude of verminkte werklieden zullen, naar mate het door den wetgever bevolen onderzoek vor dert, worden ontworpen. Het welzjjn van Onze Overzeesche Bezittin gen gaat mjj grooteljjks ter harte. Het Bestuur van Nederlandsch-Indië te doen beantwoorden aan de eischen des tjjdsdoor onbekrompen aanleg van daartoe noodige werken de ontwik keling te bevorderenbelemmeringen van den vooruitgang op te heffenen door toenemende welvaart der ingezetenen aan de Indische finan ciën een vasten grondslag te geven zal mjjn ernstig streven zjjn. De maatregelen “van bedwang op Noord- Sumatra zullen, zoolang noodig, met kracht worden gehandhaafd, opdat alle verzet worde gekeerd, rust en orde verzekerd. In Suriname verwacht ik van eendrachtige samenwerking met de Koloniale Staten, g< 1 vruchten voor de welvaart en den vooruitg dier kolonie. Veel omvattend en ernstig is de taak, waar voor ik, tot verzekering der stoffeljjke en zede- Ijjke welvaart van het Nederlandsche volk, met vertrouwen de medewerking inroep der Staten- Generaal. Moge uw arbeid, Mjjne Heei Zegen strekken tot blijvend v dierbaar Vaderland. In naam der Koningin, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zjjn geopend. Al de bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerpen, waaronder ook de legerwet en de daarmede in verband staande ontwerpenzijn door de Regeering ingetrokken. De vergaderzaal der Tweede Kamer heeft in haar uiterljjk sedert bet jongste recès eenige verandering ondergaan. In plaats van den troonhemel, waaronder het bureau der Kamer gezeten was, is thans verrezen een hoog baldekjjn van groene stof a l’impériale. De koepel, die dit baldekjjn kroont, is gevuld met geborduurde leeuwen in heral- dieken vorm, en daaronder ziet men een rand van geborduurde, in elkaar gestren gelde lauwertakken. Uit dit hoofd loopen twee geplooide zware gordijnen, aan beide zijden saamgevat in een rozet, de randen langs alle hjnen ge drapeerd met franje. Dit baldekjjn is ver vaardigd door de firma J. L. Prins Dz te ’s Gravenhage. Nog is de eikenhouten verfkleur van het houtwerk in de Kamer vervangen door een lichtere tint van zoogenaamd biscuit. H.H. M.M. do Koningin en de Koningin-Regentes kwamen gisteron-middag te 3 j uren met een extra-trein der Staats- spoorweg-Maatschappij van Het Loo in de Residentie aan. Naar men verneemt, keeren Hare Majes teiten a. s. Donderdag 17 dezer, ’s morgens 5} uur, naar Het Loo terug. Door Burg, en Weth. van Nieu- wer-Arastel is het bestraten en rioleefen van de Stads- en Gasthuispolder niet ge gund aan den laagsten inschrijverdoch aan den heer H. Jongenburger, voor f 18.580. Bij de gehouden aanbesteding van 200 heet, roode, 600 heet witte tarwe voor de militaire bakkerij te Utrecht en van 75 heet, roode en 225 heet, witte tarwe voor die te Naarden, was de minste in schrijver de heer M. De Gier te Goriuchem, respectievelijk ad f 7,95, f 8,03, f 8,10 en f 8,18 per heet., van 77 on 76 kilogram. De winterdienst op de Ned. Spoorwegen vangt aan op 1 October a. s. De algemeene vergadering der Holl. Maatsch. v. landb. te Alkmaar benoemde tot baren voorzitter voor een tijdperk van twee jaren den heer Horman F. Bultman, en tot lid van het hoofdbestuur den heer Jhr. J. B. Van Merle. Besloten word, hot Maandblad te ver vangen door toetreding tot het Algemeen Nederlandsch Landbouw Weekblad. Tot plaats voor de volgende vergadering wordt Leiden gekozen. In den loop dezer week werd aan de Kweekschool voor Bewaarschoolhou- deressen te Leiden het jaarljjksch examen afgenomen voor het diploma van hulponder- wijzores. Onder de geslaagden behooren mej. Leentje Eikelenboom en Betsy Saton beiden te Bodegraven. Ds. H. Bruijel te Steenwjjker- wold heeft voor Wierden bedankt. ♦ALBLASSERWAARD en V1JFHEEREN- LANDEN, 14 Sept. Hetzelfde euvel waar aan de vleeschhouwers veelal mank gaan, valt hier ook waar te nemen bij de brood bakkers. Zoodra zjj er namelijk slechts de lucht van krijgen dat de graanprijzen stij gende zijn, wordt een, twee, drie de brood prijs verhoogd en dit zoude er nog mede door kunnen, als zjj bij weder lager wor dende graanprijzen maar niet zoo traag waren om ook den broodprijs te verminderen. Zou dit den bakkers in ’t algemeen of alleen die in deze streek eigen zijn? •AMEIDE, 14 Sept. De collecte voor de behoeftige oud-strjjders heeft in deze ge meente opgebracht f 9,80s. De begrooting van het burgerlijk armbestuur dezer gemeente voor 1892 be draagt in ontvang en in uitgaaf f 1214,13, de daarin opgenomen subsidie uit de ge meentekas beloopt f800. •AMMERSTOL, 15 Sept. Van Maandag 7 tot en met Zaterdag 12 dezer, zijn in het vischwater „Den Tempel” met drijf netten en zalmsteken gevangen 12 zalmen en 26 Jakobszalmen. BENSCHOP, 14 Sept. Ds. A. Van Veen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft het beroep naar Ravenswaajj aange nomen. ♦BERG-AMBACHT, 15 Sept. Men is met den pluk van den zaailinghennep begonnen. De opbrengst belooft meÊ te zullen vallen, zooals ook met de gelling het geval was. Met ingang van 1 Oct. a. s. wordt er eene wijziging gebracht in den posterijdienst van hier op Schoonhoven v. v. De huidige postbode 0. Oskam zal zich metterwoon te Schoonhoven moeten vestigen en even als nu het geval istwee reizen daags moeten volbrengen. De wijziging der vertrekuren zal alhier brieven en couranten minstens een paar uur vroeger doen ontvangen dan tot dusverre bet geval is. ♦GIESENDAM, 14 Sept. De mazelen zjjn hier thans epidemisch verklaard. Intusschen heeft de ziekte zich vooral langs den dijk zoodanig uitgebreid, dat op eene der scho len in het naburige Sliedrecht de vorige week in de beide laagste klassen van de 104 slechts 32 leerlingen aanwezig waren. HAGESTEIN, 14 Sept. Aan den Brie vengaarder, den heer J. A. Brands alhier, is, op grond van zjjn 73-jarigen leeftijd, met ingang van I October 189), een eervol ontslag uit ’s Rijks dienst verleend. Met ingang van 1 October 1891 is be noemd tot Brievengaarder alhier de heer A. M. Brands alhier. KRALINGSCHEVEER, 14 Sept. Heden werd van de werf der firma A. Kalkman Zoon met het beste gevolg te water gelaten eene ijzeren sleepkaan, groot 350 last, gebouwd voor rekening van den heer J. Balzer te Dordrecht. Daarna werden de kielen gelegd voor een dergeljjk vaartuig en voor één van 230 last. MEERKERK, 14 Sept. Onse predikant, Ds. H. Fortuijn, heeft het beroep bjj de Herv. gemeente te Landsmeer aangenomen. ♦N1EUWPOORT, 15 Sept. Ter voorzie ning in de vacature van notabel der Herv. Gem. alhier, ontstaan door het overljjden van den heer A. Pierhagenwerd door stemgerechtigde manslidmaten gekozen de heer A. W. Gelderblom. POLSBROEK, 14 Sept. Ter secretarie is aangifte gedaan van een geval van besmot- tehjke ziekte (febris typhoïdea ♦RIDDERKERK, 14 Sept. De collecte, alhier gehouden voor de Metalen-Kruisrid- ders, heeft in deze gemeente opgobracht f 10,94. SCHOONREWOERD, 14 Sept Vrijdag morgen omstreeks 10 uren ontstond brand in een hooimjjt, toebehoorende aan J. De Heer, wonende aan den Diefdyk onder deze gemeente. Door spoedige hulp van de om wonende buren was men den brand geluk kig weldra meester, zoodat de door toedoen van den heer Burgemeester zeer spoedig aangerukte brandspuit in ’t geheel niet be hoefde te werken. Dank zjj het stille weder, heeft de brand zich alléén tot de hooimijt bepaald, ofschoon deze vlak naast het huis stond. Het verbrande was niet verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. SNELREWAARD, 14 Sept. De begroo ting van het waterschap Noord-Linschoten wijst in ontvang en uitgaaf een som van f 2967,64 aan. Voor den omslag van dat jaar wordt f 6,50 per bunder noodig geacht. •T1ENH0VEN, 14 Sept. In deze ge meente is ten bate der behoeftige oud strijders gecollecteerd f 3,58s. De begrooting voor 1892 van bet Algemeen of Burgerljjk Armbestuur dezer gemeente wijst aan in ontvang en uitgaaf

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1