ilanflen, :de, :de, !ïG, met diverse III, extra best «o, nte Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht (ensgraaf. 1 iedereen. 1891. aat B 151, EN. DERIJ, a INC, Boskoop. *INC, n Notaris POPULARITEIT. 31- EN \ND, jente Hofwegen, BUITENLAND. BINNENLAND. SGHOOIfHOVEBSCHE COURANT die ant- een hij alleen om de* eer maar VAN NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ing op 2 Jann et als met den a worden over- VAN NOOTEN Boekhandelaren IECTAREN in Rcijerskoop, I RICHTING, leene stemmen ae arzitters der afdec i Rogen, en Stork: Welderen 1 10, verdere GE- llige an van den SUNDERS te bij veiling, en afslag, op tember en des voormid- itionskoffiehuis Nieuwerkerk Hypotheek op 'en, tegen 4 °/0 wone bedingen, antoro van den taris COERT te laarsgraaf zal op idagen 22 en eikens des voor- i herberge van de Tolsteeg te abaar, bij veiling Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan. zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. i bekomen ten sen COERT te ITEMAKER te Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. September 1891, Jctober 1891, rgens het Koffiehuis louda. biljetten. in 8 perceolen, uilige Waddinxveen van eene pi ta Ie Men vreest voor nog verdere aardbe vingen, waarvan de ergste den 21 en Sep tember, bij de dag- en nachtevening, zou komen. Van een meer in den omtrek is het water plotseling heet geworden. Hot rijst en daalt gedurig, op geheel ongewone wijze, wat natuurlijk de geheimzinnige vrees niet vermindert. Te Quebec (Canada) heeft een groote brand 34 huizen en de Lieve-Vrouwe-Kerk vernield. Vijf-en-zeventig gezinnen zijn van hun onderkomen beroofd. De brand vermoedelijk aan boos opzet te wijten ontstond in een klein logement. De be woners, die allen in slaap waren, konden zich nog maar juist intijds redden. Een werktuigkundige te Chicago heeft electrisch toestel uitgevonden dat bij de paarden de zweep vervangen kan. Men kan daarmee af en toe den paarden een kleinen schok geven. Hé ja, die leefde ook nogl Dat was zoo ongeveer de gedachte, dw bij de meeaten opkwam, toen zij in de courant het overlijden vermeld vonden van Jules Grévy, den oud-president der Fransche republiek. Best mogelijk dat, zoo ’t er niet bij had gestaan, en men alleen den naam vermeld had gevonden van den man die, zonder dat iemand aan hem dacht, te Mons- sous-Vaudry het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, sommigen een paar malen met de vlakke hand tegen 't voorhoofd had den getikt en gezegd: .Jules Grévy Grévy.... wie was dat ook weer? En toch is hij het, wiens naam een niet onbelangrijk stuk van de geschiedenis van een der voornaamste volken vertegenwoor digt. Er is een tijd geweest, hij ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat de han delingen van dienzelfden man onmiddellijk naar alle oorden der wereld werden over gebracht, en hij in zyn persoon een groot deel van de toekomst der Fransche Repu bliek droeg. Zijn politiek verleden was bovendien vrij van smetten; nooit ia zelfs door zijn heftigste vjjanden beweerd, 'dat hij aan de eerlijkheid dit woord in staat kundigen zin opgevatte kort heeft ge daan. Alleen, zijn heengaan is niet schit terend geweest; hij, die vaak pal heeft gestaan in den strijd voor de beginselen van vrijheid en van recht, was in de beide laatste jaren van zijn bestuur het slacht offer eener zeer alledaagscho familie-zwak- heid, doordien hij er zich niet tegen durfde verzetten dat binnen de muren zijner pre sidentiele residentie zijn schoonzoon een bureau van verdachte zaken nahield. Hij, eenmaal met geestdrift toegejuicht als hij in krachtige taal zijn geloof aan de toekomst van den republikeinschon regeeringsvorm uitdrukte; hij, door allen die wezenlyk ta lent kunnen waardeeren, gehuldigd als een tijdgenoot van groote beteekenis, ging onder bij het spottend geroep der Parijsche grap penmakers, en verdween om nog slechts voor een enkel oogenblik uit den achter grond der vergetelheid te voorschijn te treden nu zijn laatste ademtocht is heen- gevloden. Waarlijk, men behoeft, om de verganke lijkheid van alle aardsche glorie levendig te schetsen, geen voorbeelden te zoeken in het nevelachtig verleden. Onnoodig te spreken van de met godsdienstige zorg be waarde overblijfselen der oude Egyptische koningen, eenmaal nog heel andere heer- schers dan wij ons kunnen voorstellen: despoten in den vollen zin des woords, op wier wenk millioenen zich bogen in het stof, en die men nu bij het kilo verkoopt of voor brandstof gebruiktniet te spreken van wereldveroveraars als Cyrus en Alex ander den Groote, wier laatste rustplaats men niet kent, van wier asch geen atoom I is overgebleven. De geschiedenis van den tijd, waarin wij zelf leven, biedt in dit op- i zicht leering genoeg aan. Hoe menig kun stenaar van groote verdienste, naar wier model de jongeren zich vormden, en van wie een enkel woord van lof rijkelijk ver- goedde al den strijd en al de moeite waar- i mede dezen zich een weg hadden pogen te banen, is in denaelfden afgrond der ver- getelheid neergestort jaren vóór zijn levens baan was afgeloopen, niets nalatende dan de onbestemde herinnering van een eenmaal beroemden naam. En dan durft men nog zeggen dat de roem het hoogste is, naar hetwelk de mensebelijke geest kan streven Roem en populariteit zijn niet hetzelfde. Grévy bezat de eerste tot zekere hoogte en binnen een beperkten kring; de laatste heeft hij nooit kunnen verwerven en hij trachtte er ook niet naar. De Parijzenaars weten nog alleen van hem te vertellen dat h|j een erg zuinig man was, die liever een I groot deel van zijn inkomsten oppotte dan I door middel van feesten de volksgunst te verwervenin het hoofd van een staat dik- wijIs een ernstiger vergrijp dan een of ander stellig misdrijf. Het is meer zoo gegaan: niet altijd waren vorsten, die veel hebben f bijgedragen tot den vooruitgang van hun i volk, bij hun leven de voorwerpen eener welgemeende geestdriftvolle huldeterwijl menig werkelijk despoot, wien de bevredi ging van zjjn eerzucht, ijdelheid en égoïsme alles was, juist meer dan anderen de macht bezat om zjjn plannen ten uitvoer te bren gen, omdat bij' zich gedragen voelde door de volksgunst. Inderdaad is dat een hoogst gevaarlijke j steun, omdat hij zoo wankelbaar is. De tijdruimte tusschen .Hosannah I” en .krui sigt hem!” is dikwijl» tot enkele dagen be perkt, en de overgang is soms even schril als pijnlijk. Herinnert u de jaren, toen Napoleon III nog troonde in al le heer lijkheid der Tuileriëen, en neven*hem een vrouw was gezeten, die het voorwerp der vereering was, niet slechts van Frankrijk, maar van een groot deel der beschaafde wereld. Zij hadden zich slechts te vertoo- L nen, en oogenblikkelyk rezen de juichtonen een glimlach van keizeriu Eugénie vervulde het hart dergenen, wien dat gunstbetoon ten deel viel, met een nameloos geluk. Maar 1891 en 1 Mei mber 1891. n do Eigenaar te Reen wijk alle Binnen- en wichten en Jlun- als die van den lunne onderlinge ingenbenovons arekeningondie komen. Derde, druk. In linnen in ongeveer L il E 51 8 is omschreven vóór den inzet risken ten huize heeft, verkryg- ider, langs den rdschenweg; in Ier omschreven, gebouwd eigen- bouwd vrijdom Engeland heeft in zake dé reeds meer- besproken Dardanellen-kwestietoch ge meend iets te moeten doen. Het heeft namelijk plotseling voet aan wal gezet op het eiland Sigrigelegen in de doorvaart naar de Dardanelles Het heeft daar eenige kanonnen ontscheept en den schijn aange nomen alsof het daar een oog in het zeil wenschte te houden. Toen Turkije den gezant over die vreemde wijze van handelen interpelleerdeant woordde deze, dat hem niets van de zaak bekend was, doch dat de landing vermoe delijk in verband stond met de manoeuvres. Het smaldeel heeft bereids het eiland weer verlaten. In Dultschland is de ontsteltenis over het bloedig échec in Oost-Afrika algemeen. Uit nadere mededeeling blijktdat tien Europeosche officieren en 309 neger-soldaten gesneuveld zijnterwijl een aantal kanonnen en geweren in handen van den vijand viel. De Nord-Deutsche acht het geen groot ongeluk en een gewoon gevolg van het koloniseeren. Men moet zich door zoo’n kleinigheid niet laten afschrikkenzegt het blad. De manoeuvres loopen ten eindeZater dag wordt de keizer te huis verwacht. Bij de wapenschouwing over het vierde leger corps bij Erfurt, maakte de keizer opmer king, dat de hertog van Saksen-Coburg zich niet aan het hoofd van zijn regiment bevond. De Duitsche dierenhandelaar Jamrach, die sinds lang te Londen woonde, is dezer dagen overleden. De Engelsche bladen ver halen nog allerlei voorvallen uit zijn leven, en ondér meer, ook de volgende moedige daad. In 1856 was een groote Bengaalsche tijger uit zijn hok ontsnapt en naar buiten ge vlucht, in een volle straat. De menschen vluchtten verschrikt naar alle kantenalleen een paar kinderen bleven achter, en uit hen koos do tijger zijn prooi. Hij sprong op een knaapje toe, wierp het op den grond en sperde juist zijn muil open om bet kind te verscheuren, toen Jamrach er op aan kwam en door zijn luid geschreeuw ’s tijgers aandacht afleidde. Hij viel onmiddellijk op het wilde dier aan. De tijger verwondde hem aan zijn been, dat bot bloed over de straat vloeide, maar Jamrach pakte hem bij de ooren en hield hem met reuzenkracht vast. Hij ao,u echter misschien in de wor steling, die nu volgde, het onderspit ge dolven hebben, als niet zijne bedienden waren toegesneld en den tijger doodge schoten hadden. Het knaapje was ongedeerd gebleven; maar de dankbare vader stelde tegen Jam rach, als eigenaar van den tijger, een ge rechtelijke vervolging in, omdat zijn kleer tjes gescheurd waren. De rechter was ge noodzaakt, den gedaagde te veroordeelen tot een schadevergoeding van vijf shilling, maar hij voegde bij zijn vonnis de opmer king: „nog nooit is een boete betaald zoo onverdiend en eervol als die, welke ik u moet opleggen.” Maandag jl. heeft de plechtige begrafenis van Jules Grévy, oud-President van de Fransche-Republiek, plaats gehad. De Mi nisters en vele hoofdofficieren woonden de plechtigheid bij. De Minister De Freycinet sprak het eerst, namens de regeering, daarna werden namens afgevaardigden en senatoren en door vrienden van den overledene toe spraken gehouden. De Minister van binnenlandsche zaken, Constans, heeft te Carpentras een rede voering gehouden •over het arbeidersvraag stuk. Hij keurde de werkstakingen af, doch achtte de oprichting van pensioen-kassen noodig. Een hierop betrekking hebbend ontwerp lag gereed, en zou spoedig worden ingediend. De regeeringsmaatregelen in Rusland ge nomen, blijken niet toereikend ter voorzie ning in den nood, die het gevolg is van een slechten oogst. Particuliere liefdadig heid Zal veel moeten goed maken. In de Kazan-kerk, de grootste van St.-Petersburg, zjjn^jroote zakken geplaatst en de kerkbe zoekers werpen daarin wat er van bun maaltijd is overgebleven. Te San Salvador heeft een aardbeving plaats gehad. Alleen in de hoofdstad zijn veertig menschen gedood en zestig anderen ernstig gewond. Uit de andere steden heeft men nog maar weinig berichten, maar het is zeker, dat in verscheidene daarvan' de verwoesting veel grooter is. To Coma- sagna moeten van 320 huizen slechts 84 zijn blijven staan. Ook een groot aantal menschen kwamen om het leven hoeveel is nog niet te bepalen. Verscheidene treurige gevallen kwamen te San-8alvador voor. Een jonge moeder, die met haar kindje van vijf dagen in bed lag, werd door den schok op het wichtje geworpen, zoodat het gedood werd. Drie personen kwamen in de gevangenis om onder de muren hunner cellen, die op hen stortten, en in het gasthuis werden twee lammen, die zich niet konden bewegen, in I hun bed verpletterd. de dagen van ramp kwamen, gevolgd door de dagen van rouw; de eenmaal gevierde souverein vond als balling een schuilplaats in den vreemde, zijn naam iverd niet meer uitgesproken dan vergezeld van een ver vloeking. En zij die het lot nog jaren lang op aarde deed vertoeven om den lij denskelk tot den bodem te ledigen, een enkele maal ziet men haar als een bleeke schim, op een stok leunende, voortschrijden naar een oord waar zij een wijle afleiding tracht te vinden van haar leed, en men durft bijna den traan van deernis niet doen blijken, afgeperst door zóó diepen val. In al deze lessen der historie vinden we een diepe een ontzettende maar tevens heilzame leering. Zij is niet nieuwnatuur lijk niet, want al de menscbengeslachten, die elkander opvolgden op dit benedenrond, hebben haar gepredikt. Jammer maar, dat nog zoo weinigen bewijs geven, haar te verstaan. Naar volksgunst dingen velen. Het schijnt een bijzonder zoet genot te zjjn, met lof tuitingen te worden begroet, de blikken der menigte op zich gevestigd te zien, bijval te vinden, succès te behalen. Het streven daarnaar wordt soms ingegeven door de begeerte naar geldelijk voordeeldat is een verlangen van lagere orde, waarmede we ons thans niet hebben bezig te houden. Doch niet weinigen zetten alles wat zij hebben, hun welvaart, hun rust, de kalmte hunner ziel, op het spel om populariteit te verwervenen in onze dagen, nu de natio nale bewondering zich niet openbaart door kreten langs den weg, door uitgespreide tapijten onder en bloemen vóór de voeten, maar het stembiljet de meest gebruikelijke vorm is van het huldebetoon, nu wordt niet minder aan in de oude dagen de jacht naar de toejuichingen der menigte alom met hartstocht gedreven. Erger nog: niet slechts offert men Mijn fortuin, zijn rust, zijn ge zondheid zelfs in den strijd om de eerste te zijn, zij het ook in een kring dien men van de spits eens dorpstorens kan over zien, nog wordt vaak het karakter prijs gegeven, de eerbied, dien men zichzelven verschuldigd is, verdoofd, het beginsel waar mede men heette te staan of te vallen, als waardeloos ter zijde gesteld. Om wat te winnen? Zeker, ’t is streelend, de uitverkorene zijner medeburgers te zijn: ismen die ver heffing verschuldigd aan de verwachting van’ de diensten, welke men aan het openbaar belang zal kunnen bewijzen, dan is er geen enkele reden waarom een zelfstandig man zulk een opdracht van de hand zou wijzen zelfs het besef, dat er waardiger personen zijn dan by, moet hem niet weerhouden. Maar dan is er ook geen sprake van meer of minder; hot eenvoudigste raadslid in de kleinste gemeente vervult dan evenzeer een taak van vertrouwen, als de invloednjksto afgevaardigde of senator, van wiens steun het blijven of heengaan van een Kabinet in een der machtigste Rijken afhangt. Daarentegen, hoe vaak wordt er niet ge kuipt en geknoeid om een plaats in eenig vertegenwoordigend of besturend lichaam machtig te wordenalleen om de* eer Treurige opvatting die men alsdan van het begrip „eer" heeft: want inderdaad, aaïi zegepraal onder zulke omstandigheden be haald gelijkt meer op een brevet van schandeDenkt men dan verder na over de zaak, in aanmerking nemende hoe klein men toch in ieder geval nog blijft in ver gelijking met mannen alsGrévy, Bis marck en zooveel anderen, die in wijden kring naam maakten door de rol, die zij op het wereldtooneel speelden en de wyze waarop zij die vervulden och, wat blijft er dan van over? Veelsoortig zijn wellicht de voorstellingen van geluk, en het is best mogelijk dat vele menschen zich dat niet denken kunnen zonder dat er zekerevermaardheid zullen we maar zeggen, hoewel het in den grond niets anders is dan bevrediging van persoonlijke ijdelheidbijkomt. Er is werkelijk heel wat toe noodig om ons te verheffen tot het gevoel, dat dienen het doel van ons streven behoort te zyn. Wie deze hoogte heeft bereikt, moge niet on- verschillig zijn voor den lof en den blaam van het groote publiek, hij zal toch beide met kalmte in ontvangst nemen, de eerste niet te hoog aanslaan, met de laatste zijn voordeel trachten te doen. Blijkt, dat zijn taak beter aan andei’S handen kan worden toevertrouwd, hij trekke zich terug zonder leedgevoel en zonder wrok, met het een voudig bewustzijnzjjn plicht te hebben betracht. Grévy, even als menige andere beroemdheid, zou langer geleefd hebben in de herinnering zyner tijdgenootenals hij zich vroeger uit het politieke leven had teruggetrokken, toen nog de smaad geen gelegenheid had gevonden zich over hem uit te storten. Zouden niet tal van staats lieden, die te groote verkleefdheid aan het gezag toonen, in hetzelfde geval verkeeren En zou dezelfde opmerking niet gelden in den kleinen kring, waar wy ons bewegen? he Courant. f o,— por kwart. - 2,50 id. - 3,50 id. Bij Kon. besluit is aan Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet te ’s Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland. De „Staatscourant" bevat een koninklyk besluit, waarbij wordt ingesteld eene Staatscommissie ter voorlichting van de regeering omtrent de grondslagen waarop dë regeling van de administratieve recht spraak, volgens de Grondwet, behoort te berusten; met bepaling, dat het door haar daaromtrent uit te brengen verslag zal vergezeld gaan van een beredeneerd voor stel, bevattende de uitwerking harer denk beelden in den vorm van een ontwerp van wet. Tot leden dezer commissie zijn benoemd mr. J. Kappeyne van de Coppello, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, tevens voorzitter; mr. J. T. Buys, staatsraad in buitengewonen dienst, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden; Jhr. Mr. I. F. Van Humalda van Eysinga, lid van den Raad van State; Mr. S. Van Houten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Jhr. Mr. J. Roel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Mr. M. A. Van den Acker, raadsheer in 4en Hoogen Raad dor NederlandenMr. J. Oppenheim, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningen; Mr. H. F. K. E. Seydlitz, lid van Gedeputeerde Staten in de provincio LimburgMr. A. R. Arntzenius, griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tevens secretaris. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid Holland is te Delft gekozen de heer H. Beret (anti-rev.), met 855 stemmen. Do heer Mr. W K. 8. Van der Mandele (lib.) verkreeg 847 stemmen. Uitgebracht waren 1749; van onwaarde 40 stemmen; volstrekte meerderheid dus 855 stemmen. Ter verbetering van een vorig bericht deelt men mede, dat hot bestuur der harddraverij vereeniging „Eiland IJsel- rnonde" niet twee Harddraverijen zal hou den maar ééneen wel eene van paarden van zessen klaar, op den laten October te Oharlois, des namiddags 1 uur. De uit te loven pryzen zjjn f 150, f50 en f25. Door het bestuur der water- keering van den calamiteuzen VHetpolder werd Dinsdag te Wissenkerkebij enkele insohrjjvlng, in twee percerten aunbesteed het verdedigen van den onderzeeschen oever van bovengemeldon polder, door zinkwerk en steenbestorting. Het laagst werd inge schreven voor perceel Idoor den heer O. Roskam te Sliedrechtvoor f96 985 en voor perceel II door den heer J. Roelofs te Papendrecbtvoor f 59.890. De alphabetische voordracht voor hoofd der openbare school te Spijk (gemeente Heukelum) bestaat uit de hoeren: H. Binsbergon, onderwijzer te Almkerk, H. L. A. Van Bommel, onderwijzer te GorinchemD. Van den Meulenonder wijzer te LeerdamO. J. O. A. Nuijs onderwijzer te Haarlem, P. P. Spruit, on derwijzer te Brielle en J. Zuidweg, onder wijzer te Noordwijk-Binnen. De heer Kes, onderwijzer aan de Chr. school te Sliedrecht, is als zoo danig benoemd te Zwijndrecht en heeft die benoeming aangenomen In zijn plaats is tot onderwijzer aan de Chr. school te Sliedrecht benoemd de heer H. Mattiesrag, als zoodanig werkzaam aan de Chr. school te Bergen-op- Zoom, die eveneens de benoeming aannam. In de te ’s Gravenhage gehou den zevende zitting van de voorloopige sy node van Nederduitsche Gereformeerde Kerken heeft prof. Rutgers het rapport betreffende eene vereeniging met de Chris telijk Gereformeerde Kerk voorgelezen. Daarin stelt de commissie als hare slotsom voor, dat de synode als hare beslissing ter kennis van de deputaten der Leeuwarder synode brenge, dat zij bereid is, op grond van den voorslag dier synode, gelijk die door deputaten werd toegelicht, op eene vereeniging met de kerken der Christelyk Gereformeerde Kerk in te gaan, en alsnu inwacht de mededeeling van den uitslag, die de Christelijk Gereformeerde Kerk zal hebben verkregen, bij haar pogen om de Dordtsche kerkenordening zelve bij de over heid des lands in te dienen. Dit is na beraadslaging met algomeene stemmen aangenomen. •BRANDWIJK, 16 Sept. Aan de onder wijzeres der openbare lagere school alhier, mej. J. P. Advokaat, is tegen 15 Oct. a. s. een eervol ontslag verleend, wegens benoe ming als zoodanig te Hendrik-Ido-Ambacht. HARDINGSVELD, 15 Sopt. Vrijdag 1.1. vervoegden zich hier bij een ingezetene een tweetal personen, vermoedelijk Israëlie ten, omstreeks 30 jaren oud en van oen flink voorkomen. Do een, gekleed met grijzen ronden hoed, grijze korte jas, zwarte broek en lage rijgschoenen, droeg een gou den ketting, waaraan een penning hing, had zwart haar en een donker uitzicht, en vervulde de rol van Fransch koopman, te kennen gevende, dat hij de Nederlandsche taal volstrekt niet kende. Do ander, ge kleed met zwarten ronden hoed, zwarte jas en dito broek, bad zwart haar, een "zwarten knevel en vervulde de rol van vertolker. Zij boden, als kooplieden in manufacturen, linnens enz., een stuk linnen te koop aan, dat eene lengte van 84 bij eene breedte van 3 ellen moest hebben. Toen de kooplust niet groot bleek te zyn, raadde de tolk aan, het stuk maar te nemen. Hij gaf daartoe f 7,50 aan den a. s. kooper, mot de afspraakdat hij te 5 uren alleen terug zou komen om het stuk, of zooveel als men er niet van wilde hebben, terug te koopen, want hij kon dit gemakkelijk verkoopen, en stelde *zich voor, dan nog, zooals hij het noemde*, „een dik daggeld" te verdienen. De zoogenaamde Fransche koopman, onze taal niet machtig, verstond daar natuurlyk niets van. De slimme tolk zag zyn vlieger opgaanhet stuk linnen werd gekocht. Van f 40 ontving de kooper 40 centen terug, en de kooplieden ver trokken. ’t Is zeker onnoodig te vermelden, dat bij onderzoek bleek, dat hot linnen in plaats van 3 el (204 cM slechts 82 cM. breed wasdat de lengte op verre na geen 84 el was; dat de tolk te 5 uren niet terug kwam en zyn „dik daggeld” reeds verdiend had, vóór hij de woning van den bedrogene verliet. De kooplieden jijn in de richting naar Rotterdam afgereisd. Vermoedelijk zullen zij in onze omstreken nog wel eons terug komen. Men zij dus op zijne hoede!! STORMPOLDER (Krimpen a/d IJsel), 15 Sept. Van de werf „de Hoop", van de hoeren C. Van der Giessen en Zonen, werd heden met goed gevolg te water gelaten het ijzeren Rynschip „Katharina", groot 400 lasten, gebouwd voor rekening van den heer Philips Oehler to Oberhausen, en de kiel gelegd voor een dergelijk schip groot 373 lasten te bouwen voor rekening van den hoer Hermann Otten te Rotterdam. WOERDEN, 16 Sept. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 217 partijen; prys van Goudsche le soort f24 a 28,—, 2e soort f 19 ii 23, Derby f26, Edammer f 25 k f 27 per 50 kilo. Handel niet zeer vlag. •WIJNGAARDEN, 16 Sept. Wegens het heerseben der mazelen is de openbare lagere zohool alhier gesloten. STATEN-GENERAAL. Na de vereenigde vergadering van Dinsdag, waarin II. M. de Koningin-Regentes de Troon rede uitsprak, kwamen de Kamers afzonderlijk bjjeen. In de Eerste Kamer aanvaardde de beer Van Naamen van Eemnes het presidium met een korte toespraak, waprin hjj het vertrouwen uitdrukte dat de eendrachtige samenwerking der beide Kamers bevorderlijk zal zjjn aan de ver betering van den maatschappeljjkon toestand en aan het heil van het vaderland. Besloten werd de Troonrede met een Adres te beantwoorden. In de Tweede Kamer sprak de lijdelijke Voor zitter, de heer Van der Sohrieck, als oudste lid in jaren, een woord van verwelkoming, wjjzende op den duren plicht om met alle vermogen naar het wezenlek heil des Vaderlands te streven, overtuigd van de noodzakelijkheid om eendrach tig te zjjn bjj het ongekrenkt handhaven der nationale rechten, vrijheden en onafhankelijk heid, zich vast aaneengesloten scharende om den Troon. Spr. eindigde, onderalgemoene toejuiching, met een heilwensch voor Koningin Wilhelmina. De geloofsbrieven der leden werden gesteld in handen van twee commissiën. In de vergadering van Woensdag werd, over eenkomstig het advies der commissiën, tot toe lating van alle leden besloten. De Kamer maakte do volgende nominatie op voor het voorzitterschap: de hh. Gleichman, Van Houten en Van der Sohrieck. De Troonrede zal met een Adres worden be antwoord. Tot voorzitters der afdelingen werden ge kozen de heeren Rutgers, Mees, Van Dolden, Roëll en Van Houten; tot ondervoorzitters de heeren De Beaufort (Amst.), Borgesius, Viruly, Van der Kaay en Veegens. In de Eerste Kamer werd het Adres van Antwoord, dat een weerklank is op de Troon rede, doch de volzinnen over de te wachten wetsvoorstellen in twee paragrafen samenvat, met algemeene stemmen aangenomen. Tot Voorzitters der afdeelingen zjjn gekozen de hperen Van Rojjen, Cremers, Van de Putte, Van Eysinga en Stork; tot ondervoorzitters do heeren Van Welderen Rengers, Van Swinderen, De Brujjn, Van Akerlaken en Insinger.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1