F N’. 1200. 1891. Woensdag 23 September. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht iw-York i AAKJE. i Zonen, DE WAAG”, D A, posito: 3’/., overeen te komen verkiezende tegen I VERVOER ip de Lek. LFf if ikhirff :hen Schoonhoven IORE. "5" lerikaansche latschappij. )EDKOOPSTE 3CHT. Officiêele Kennisgevingen. -- HERHALINGSSCHOOL. IJFWAS BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. -F 1 op le prijs J. Frejjers te Rapport en de By lagen. VAN NOOTEN. scBoommscffl courakt. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgever». Gemeente SCHOONHOVEN. drektdoor den Heer !L, Schoonhoven. Iers in de meeste ot den eerstvolgen- >r Amsterdamsche ren de Amsterdam- zonder berekening In de Vrydag 18 3 10/3, I1ÖUUÜU Meer dan 2000 dit droeve onheil n de Kantoren der dain of te A mater* of bij OES te Groningen. IUS te Ofeterwljk. f 250, paarden Effecten voor: -H'/, ’sjaars den prolongatio- terdamsche beurs- s W. v. De Vor ouwpoort. Concept-adres van Antwoord op de Troon- door de Tweede Kamer Dinsdag in be- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. jopen en verkoopen en provisie van ven de 30 °/0 der 30°/O;(ook dit jaar. De doleerenden (Ned. Ger. Gem.) en de afgescheidenen (Chr. Ger. Gemhebben in beginsel besloten tot sa mensmelting tot één kerkgenootschap. gezondheid van het instructie- wordt uit October van het millitair Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgogeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Noordeloos; 2e Cothen3e prijs stein. Pinkvaarzen. le en 2e prijs H. Verrips te Leerbroek 3e prijs J. Bassa te Hagestein. Stierkalveren, le prijs T. Heicop te Schoonrewoerd; 2e prijs J. W. Wouden berg te Jutfaas. Kuiskalveren. Hagestein; 2e prijs gestein. Ramlammeren. le en 2e prijs W. Goes te Vianen. Ooilammeren, le prijs W. Goes te Vianen. n a/d Lek. m 6 April 1891 mh. en Rotterd., Schoonhoven” (S) Vreeswijk” (V). jelige voorwaarden n wissels op binnen- even op aanvrage .Voorts noodigt de synode de kerken uit op aanstaanden Zondag, den 20sten September 1891, in de Bediening des Woordr en der Gebeden den Hcere te danken voor zijn dusver verleende genade en van Hem af te smeeken, dat de verdere regeling der nu in beginsel aanvaarde ver- eeniging voorspoedig tot stand kome. De synode voorn. „Kuyper, Preas. Syn. „Van Goor, Ass. Syn. „Wagenaar, Scriba Syn. „Feringa, Scriba Syn. „’s-Gravenhage, 15 September 1891.” sonen, om hals gebracht door roovers. Een bende van vijftig man overrompelde de twee huizen, doodde de bewoners en bleef in de huizen tot er al de levensmiddelen waren opgeteerd. De bewoners van den omtrek van Pinea- polis, eene buitenwijk der stad Charleston in Zuid-CarolinaAmerikazijn zeer ont steld door het berichtdat de naburige bos schen vol dolle vossen waren, zoodat het zeer gevaarlijk is door die bosschen te gaan. De talrijke negerbevolking in den omtrek dor zwavelmijnen verkeert in de grootste vrees, daar vele personen in de laatste dagen door deze woeste dieren zijn aange vallen. Dertien menschen werden zeer ernstig door dolle vossen gebeten. Een neger, William Frazer genaamd, had eene vreeselijke ontmoeting met een dezer dieren. In het gevecht werden hem de kleederen van het lijf gescheurdmaar het gelukte hem eindelijk, het dier te ver drijven, zonder dat hij ernstige wonden bekomen had. Twee dolle vossen werden gedood en de geheele bevolking is thans gewapend, om een groote verdelgingsjacht te ondernemen. Men veronderstelt, dat de ziekte veroor zaakt wordt door groote droogte in de bosschen. De oudste geneesheer van de wereld, die nog geregeld zijn praktijk uitoefent door te zijnen huize consult te geven, is onge twijfeld Dr. W. Salmon, te Cambridge, die in 1790 werd geboren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ma ken bekend, dat zij, die van het II ERIIA- LINGS-ON DER WIJS wenschen gebruikte maken, zich kunnen aanmelden op Maan dag 28 September 1891, aan het Schoollocaalingang Varkensmarkt, tus- schen 12 en 1 uur. Het Herhalings-Onderwijs zal gehouden worden op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, van ’s avonds 7[ tot 9 uur, en aanvangen op Maandag den 28. September e.k. Ouders en Werkgevers worden nitge- noodigd, zooveel mogelijk te willen mede werken, dat de jongelingen, die ’s avonds te 7 uren de fabrieken verlaten, van dit onderwijs gebruik maken. Schoonhoven, 22 September Ï891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. J. LAZONDER, Loco-Burgem. De Secretaris, H. G. GEELHOED. g de zoozeer gere- irde Amerikaansch® V.KRUIJS&Zoon, 'b Bosch. In verkrijgbaar voor cht bij W. J. VAN oor Bergambacht bij •rAN DEN DOOL, 'choonhoven bij de OH. DE JONG, 7 Cents. CL six jir 'omboot Schoof drecht v.m. 6.30. hoven n.m. 1.30. föhan II”. m Zessen. 6 April 1891, 1 Rotterdam. r Dinsdt Woensd. r. 5.30 m. 12. v. 6 30. Dinsd. n. 12.45, Zaterd. n. 3.30. Woensd. v. 6.—. id. v. 7.30. le prijs Pieter Veen te P. De Vor Cz. te Hek ALFEN a/d RIJN, 21 Sept. Van de scheepstimmerwerf van den heer A. Pan- nevis alhier werd met goed gevolg te water gelaten het ijzeren tjalkschip genaamd „Woellust”, gebouwd voor rekening van de firma wed. P. A. W. Wernink en Zoon te Oudshoorn. ♦AMEIDE en TIENIIOVEN, 21 Sept. De predikant dezer gemeente, Ds. J. F. De Klerk, is beroepen te Bruinisso. GIESENDAM, 21 Sopt. In plaats van wijlen den heer J. A. De Ruiter alhier, is gekozen als heemraad van den polder Giesen-Oude-Benedenkerk gemeente Gie- sendam, de heer C. Verspuij met 398 stem men terwijl de heeren G. Rietveld Ga. 369 en A. De Wit 7 stemmen verkregen. ♦HAASTRECHT, 22 Sept. De gemeente begrooting voor 1892 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 13635,90. KINDERDIJK, 21 Sept. Van de werf van Gebr. Jonker, scheepsbouwmeesters alhier, werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten do ijzeren sleepkaan „Einigkeit”, groot p. m. 16000 centenaar, voor rekening van Gebr. Schümacher te Ruhrort. On middellijk daarna werd de kiel gelegd van een dergelijk schip voor rekening van den heer G. H Heil te Dordrecht. §LEERBROEK, 21 Sept. Deze gemeente beeft een barer geachtste ingezetenen ver loren door het afsterven van den hoer M. Hejjkoop, in leven raadslid en wethouder dezer gemeente, hoofdingeland van „de Vijfheerenlanden" on heemraad van den polder „Middelkoop”. LEERDAM, 21 Sept. De firma Varsseveld Co. heeft de Leerdamsche brandweer, voor haar flink optreden bij den laatsten brand eene gratificatie van f 40 gegeven. •N1EUWERKERK a/d IJ8EL, 21 8ept. Nieuwerkerk’s Rederijkerskamer „Vergeet mij niet", beeft opgohouden te bestaan. §OUDEWATER, 21 Sept. Volgens do ter visie liggende begrooting over 1892 van den naburigon polder „Noord Lin- schoten”, zal de omslag evenals over 1891 per HA. Gj gl. bedragen. Een goed slot van de vorige rekening maakte, dat men niet als in verscheidene andere polders den omslag tot 'een ietwat hooger bedrag zal hebben op te voeren. REEUWIJK, 21 Sept. Tot predikant bij de Herv. gem. alhier is beroepen Ds. G. Van Kempen te Westbroek c. a. •SCHELLUINEN, 21 Sept. Het beroep naar deze gemeente is aangenomen door Ds. Kuijperi, predikant te Haaften. De vraag naar goede aardappelen doet de prijzen stijgen; vandaar dat de beste soorten in deze streken al verkocht worden voor f 3,50 3,80 per H.L. SCHOONREWOERD, 21 Sept De heer K. De Gooyer te Nunspeet heeft voor het beroep naar de Ned. Ger. Gem. (doleerende) alhier bedankt. VIANEN, 21 Sept. De Landbouwten toonstelling, hier de vorige week gehouden werd dank zij het gunstige wéérdoor duizenden bezocht. Van de talrijke inzen dingen, volgens den catalogus 339, zijn de volgende prijzen uitgereikt: voor paarden, koeien en schapen. Dekhengsten, le prijs J. C. v. Eeten te Jaarsveld; idem 2e en 3e prijs Ar ie v. Eek te Everdingen. Veulenmorriën met veulens, le prijs Joh. v. d. Water te Hagestein; 2e prijs P. Veen te Vianen; 3e prijs F. M. Klein te Culem- Melkgevende koeien, le en 2e prijs J. Freijers te Meern; 3e prijs C. Bogaard te Hagestein. Vette koeien. Meern. Melkgevende vaarzen, le Iperen te Leksmond; 2e prijs te Vianen. Pinkstieren. le prjjs A. T. Bikker te prjjs J. N. Vernoojj te C. Van Bruchem te IJ sol- Gemengd Nieuws. Een groote ramp heeft Spanje getroffen. Overstromingen, vreesejjjkpr nog dan die van Murcia in 1879, hebben geheele steden verwoest. personen verloren bij het leven. H. M. de Koningin en de Spaansche regeering zonden onmiddellijk hulp, ter voorziening in de eerste behoeften der ongelukkige slachtoffers. Wij twijfelen niet of de Europeesche liefdadigheid zal hen eveneens steunen. Ook Nederland, dat bij de overstroomingen van Murcia en de aardbevingen van Gre nada zulk een groot aandeel had in het werk van liefdadigheid, dat geen onder scheid van landaard kent, kan niet met onverschillig oog dit nieuw en vreeselijk onheil aanzien. In vertrouwen op de liefdadigheid van Nederland hebben de Spaansche legatie te ’s Gravenhage, de consulaten te Amster dam en Rotterdam en de vjgp-consulaten te Arnhem, Vlissingen, Terneuzen en den Helder, eene inschrijving geopend. Alle giften, ook de geringste, zullen door hen dankbaar voor hunne ongelukkige landge-’ nooten in ontvangst worden genomen. Als waarschuwing voor de bezoekers van perrons der staatsspoorwe gen achten wij het niet ondienstig de aan dacht er op te vestigen, dat wanneer bij de contröle van de plaatsbewijzen personen worden aangetroffen, niet voorzien van een geldig plaatsbewijs, noch van een perron- kaart en die beweren zich op eene niet geoorloofde wijze toegang tot de perrons te hebben verschaft, deze niet kunnen vol staan met alsnog den prijs van eene per- ronkaart te betalen, maar dat zij zullen beschouwd worden als reizigers, aangebracht met den laatstaangekomen trein. Op hen zal de hoogste boete worden toe gepast en bij weigering om daaraan te vol doen proces verbaal tegen hen worden op gemaakt. Vrijdag a. s. viert Gerrit Ba rends de Jong, thans te Aalsmeer woon achtig, zijn honderdsten verjaardag. Hij werd den 25en September 1791 te Drachten op een schip geboren, on heeft 75 jaar, deels als knecht, deels alé schipper, op een vaartuig doorgebracht. Hij is 77 jaar ge huwd geweest met Geertje Jans Leena, die te Haarlem op 90-jarigen leeftijd is ge storven. Het echtpaar had acht kinderen, waarvan er nog zeven in leven zjjn. De oudste daarvan is 76, do jongste 60 jaar oud. Voorts zjjn nog in leven moer dan 50 klein- en achterkleinkinderen. De Jong geniet eene volmaakte gezond heid, is in het bezit van al zijne geestver mogens, en slijt zijn ouden dag genoegelijk bij zijne dochter en zijn schoonzoon. Een roman uit het leven. Te Oosterhout wierp zich Zaterdag eene twintigjarige ongehuwde moeder met haar kind van vijf maanden in het water. Door een voorbijganger werd de moeder nog tijdig geredhet kindje echter was in middels overleden. De justitie heeft een onderzoek ingesteld, en de jonge vrouw is gevankelijk naar Breda gebracht. Benige» dagen geleden werden de Rozendaalsche ingezetenen bij adver- tentie verzocht om bijdragen tot betattftg' der boete, waartoe Sequah veroordeeld werd. Tot heden is er bij den persoon, die de gelden in ontvangst zou nemen (een depöt- houder van de kwakzalversmiddelen), slechts vijf cent ontvangen. In eene plattelandsgemeente in Friesland werd de veldwachter belast met de collecte voor de 1400 gerechtigden tot het dragen van het metalen kruis. Deze beambte evenwel had zjjn eigene inzichten omtrent deze zaak, en vorderde daarmede niet veel. Toen hem nu een uiterste ter mijn van storting werd gesteld, leverde hij op den gestelden tijd de bus in, die bij de opening bleek te bevatteneen halven cent, door den collectant zelven daarin ge stort. Op de vraag van den burgemeester: „Maar hoe heb ik het met je?” gaf de on trouwe dienaar tot bescheid: „Och, mijn heer, overal zei men, dat hot rijk die men schen moest onderhouden.” Tot loon voor zijne onafhankelijkheid werd de man ont slagen. Weinig menschen zullen xoo snel getrouwd zijn als farmer James Wat son, bij Columbus, in Kansas. Watson was een man van middelbaren leeftijd, ongetrouwd, maar niet afkeerig van het huwelijk. Want toen onlangs een vriend de netheid van zijn huishouden roemde en hem aanried, een vrouw te nemen, om die nette woning behoorlijk te verzorgen, ver klaarde hij, dat hij wel een vrouw wilde hebben, als die vriend er een voor hem wist en voor een geestelijke zorgde, en ook als het trouwen hem niet te lang van zijn maïsveld afhield. De vriend sprak een weduwe van zijne kennis over (lo zaak; na een dag bedenk tijd verklaarde zjj zich bereid, zijn raad te volgen en Watson'z vrouw te worden, en Het rede, door de Tweede Kamer Dii raadslaging genomen, luidt aldus: „Mevrouw I Het was voor de Tweede Kamer een hoog gewaardeerd voorrecht, Uwe Majesteit te midden van de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk te mogen zien, ten einde de gewone zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te openen. Vöor de gedane mededeelingen betuigen wij Uwer Majesteit omen eerbiedigen dank. Met levendige ingenomenheid vernamen wjj van Uwe Majesteit, dat het Haar streven zal zyn de hervormingen in de wetgeving en Staats bestuur, waarvan de noodzakelijkheid is erkend en waartoe de Grondwetsherziening den weg heeft geopend, tot stand te brengen. Gaarne verklaren wij ons bereid Uwe Majes teit in dit streven krachtig ter zijde te staan. Wjj beschouwen het als een onzer voornaamste plichten tot een nadere regeling van het kies recht mede te werken. Uwe Majesteit zal ons mede bereid vinden* aan de behandeling der overige voorstellen, waarvan de indiening is aandekondigd, ome beste krachten te wjjden. 1 Het welzijn der overzeesche {bezittingen, dat ons, evenals Uwer Majesteit, zeer ter harte gaat, zullen wjj naar vermogen trachten te bevorderen. Het besluit daartoe, met vette letters in De Heraut afgedrukt, luidt aldus: „De Voorloopige Synode van Nederduit- sche Gereformeerde Kerken brengt ter kennisse van de kerken, dat de voorslag, door deputaten van de synode der Chris telijk Gereformeerde Kerk, onlangs te Leeu warden gehouden, op .9 September, bij haar ingediend en verder toegelicht, in hare zitting van 15 September jl. met al- gemeene stemmen, op het eenparig advies van de adviseerende leden^ is aangenomen bij een besluit, dat hieronder ia afgedrukt, door opneming van het daarbij behoorende Rapport en de Bylagen. Do Lo/wn^nn-demonstratieeen eigen aardig kenmerk van den Franschen geest in Parijs’ hoofdstad, duurt nog altijd voort. Bij elke opvoering der Duitscho opera dat het een Duitsche is, is de groote grief is de politie op haar post om elke uiting van afkeer dadelijk te beletten. Die uitin gen bestaan hierin, om te midden der op voering stormachtig om de Marseillaise te roepen of onwelriekende stoften in de zaal of op het tooneel te werpen. Onwaardig en kinderachtig tegelijk.' President Carnotdie anders niet zoo veel en heel spoedig zich in 't openbaar doet hooren, hield dezer dagen een speech op het Raadhuis te Reims, die nog al de aandacht trok. Alle harten, zoo zeide hij, zijn vervuld van vaderlandsliefde en geest drift, nu Frankrijk zijn plaats hernam in de wereld. Liat ons want er is geen reden voor ons niet langer verdiepen in herinneringen aan strijd van vroegere dagen. Want het land wil kalmte en vertrouwen, en wat het verlangt is, dat zijne Regeering alle krachten des lands vereenige om eene bezadigde, vrijzinnige staatkunde te doen zegevieren. De pers juicht natuurlijk over die man nentaal, terwjjl zij zich even hard ergert over den toast, door den Dultaclicn Keizer te Erfurt uitgebracht. De Keizer nl. herdacht toen, dat juist daar de plek lag waar de Corsicaansche veroveraar de eerste lezing luidde parvenu de Duitsche vorsten op het zwaarst had gekrenkt en het terneer geslagen vaderland ten zeerste had verdee moedigd. Toen kiemde reeds, zoo ging de Keizer verder, in het hart zijns overgroot vaders zaliger de gedachte aan den weer stand tot het uiterste, die later rijpte tot de beweging van 1819. Inderdaad zjjn zulke herinneringen gevaarlijk in een tijd dat alle politieke hartstochtenschijnbaar sluimerende, slechts een vonk noodig heb ben om te ontvlammen. Ook keizer Frans Jozef van Oostenrijk toaste bij den afloop der herfstmanoeuvres. Hij verklaarde de overtuiging te hebben verkregen, dat het gqheeje leger voortdu rend vooruitgaat en meer en meer bekwaam wordt om zich in den oorlog staande te houden. Het leger biedt alle waarborgen aan, dat het in staat is elke taak te ver vullen, zoowel in vredes- als in oorlogstijd. Een gerucht loopt, dat Turkije van Rus land eene belangrijke vermindering der altijd nog schuldige oorlogskosten zou heb ben verkregen tot erkenning der verleende faciliteiten in de Dardanellen-quaestie. Het gerucht wordt echter uit Bulgarije weer sproken. Groote sommen zijn in Rusland beschik baar gesteld tot leniging van den nood door den mislukten graanoogst. In 13 districten is de oogst geheel, in 8 gedeeltelijk mislukt. Door dien nood wordt de veiligheid er niet beter op. Er gaai geen dag voorbij, zoo wordt aan een Weener blad bericht, zonder dat er tijding komt van een moord. Vooral in de districten van den Caucasus is het treurig gesteld. Groote troepen hongerige bedelaars zwerven rond, kampeeren in de bosschen en loeren daar op de weinige reizigers, die zij aanvallen en berooven. Zij komen 's nachts in de dorpen, breken de huisdeuren open en nemen wat zij kunnen om htfn honger te stillen. In den omtrek van Elisabethpol hebben die ben den zelfs boeren vermoord en zich meester gemaakt van hunne hoeven. Verleden week zijn twee gezinnen, bestaande uit 22 per- STATEN-GENERAAL. vergadering der Tweede Kamer van o - Sept.aanvaardde de heer Gleichman, na door den waarnemenden voorzitter met zjjn benoeming te zjjn gefeliciteerd, het presidium met een korte redevoering, waarin hij hulde bracht aan de bekwame en talentvolle leiding van zjjn onmiddelljjken voorganger, den heer Beelaerts Van Blokland, en verklaarde er naar te zullen streven, overeenkomstig de goede traditie, waardoor onze vertegenwoordiging zich kenmerkt, de onbelemmerde uiting van iedere meening te helpen verzekeren. Na het afdeelings-onderzoek van het concept- adres van Antwoord bood de Minister van Fi nanciën met de gebruikelijke redevoering de Staatsbegrooting voor 1892 aan. Do middelen zijn begroot Op f 127.600.150, de uitgaven op f 129.959.088, zoodat het ge raamd tekort bedraagt f 2.358.888. De uit gaven zjjn f 7.376.642,31 minder dan voor 1891 geraamd, hoofdzakeljjk wegens weglating van 5 millioen voor zilverontmunting, waarvoor de Min. geen uitgaven verwacht, zoodat hjj deze slechts pro memorie uittrekt. Verder is het eindcjjfer voor het departement van Waterstaat f 1.648.758 lager wegens mindere uitgaven voor de staatsspoorwegen en het Merwede kanaal; Oorlog is 7 ton lager wegens mindere vesting- uitgaven. De Minister verwacht, dat zelfs met eenige meerdere uitgaven het dienstjaar 1892 zonder tekort zal sluiten. Blijvende versterking der kas is echter nood- zakeljjk, tot voorziening in de ongedekte tekorten der vorige dienstjaren tot een gezamenlijk bedrag van ruim 36 millioen, terwjjl ook de vlottende schuld tot 7 J millioen is geklommen. Ten aanzien van de verbetering van ons be lastingstelsel zegt de Min., dat naar zijn over tuiging de minder vermogenden te zwaar zjjn gedrukt. Wat zij betalen aan personeel, aan accjjnzen, staat in vele gevallen buiten ver- hpuding tot hetgeen aan meer gegoeden is op gelegd. Ten tweede zjjn sommige belastingen, hoewel in beginsel niet af te keuren, bjjv. het patent, onbilljjk geregeld. Ten derde hebben de evenredige registratierechten grondige her ziening noodig. Bovendien is de wetgeving op de gemeente-financiön gebrekkig; groote ge meentelijke uitgaven moeten veelal geschieden voor oogmerken van niet zuiver plaatseljjk belang, en de gemeentebesturen kunnen niet allen treffen, die tot de plaatseljjke uitgaven behooren bij te dragen. Sommige dezer fouten zjjn slechts te verbe teren na een omvangrjjk onderzoek; andere eerst, nadat zekere hervormingen zjjn vooraf gegaan. Aan de verwijdering van enkele kan terstond de hand worden geslagen, en deze overweging bepaalt vanzelf de gedragslijn der Regeering. Hoogeljjk waardeeren wjj, dat zee- en land macht, waar van haar meer dan gewone inspan ning wordt gevorderd, op loffelijke wjjze haar plicht betrachten. -54- -■ Wjj hopen, dat de goede vruchten, welke Uwe Majesteit verwacht van samenwerking met de Koloniale Staten in Suriname, zullen worden verkregen. Het is ons ernstig voornemen te beantwoorden aan het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit onze medewerking inroept, tot verzekering van de stoffeljjke en zedelijke welvaart van het Nederlandscbe volk. Moge de arbeid van Uwe Majesteit en van de Volksvertegenwoordiging onder Gods zegen strekken tot bljjvond welzijn van het dierbaar Vaderland I De officier van 1. kl. R. Van der Veer, bataillon te Kampen, overgeplaatst als chef hospitaal te Gouda. De noodwet van den minister Seyffardt steltnaar men verneemteen tieujarigeu dienstplicht voor; zes jaren actieven dienst en vier jaren reserve. De heer Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet heeft, wegens zijn benoeming tot Minister van Binnenlandsche Zakenontslag genomen als lid van het bestuur der Li berale Unie. De oud-minister Jhr. Mr. De Savornin Lohman zal voortaan weer be hooren tot het gewone kader der juridische faculteit bij de vrije universiteit. Do jaarljjksche 8t. Bavo- schouw langs de dijken van de Krimpener- waard zal ditmaal op Maandag 12 Oct. 's morgens te 9 uren te Schoonhoven aan vangen en op Dinsdag 13 Oct. ’s morgens te half 11 van af Stolwijkerslijis worden voortgezet. Op do Maandag te Utrecht ge houden 8t. Michiels paardenmarkt stonden 1465 paarden aan de Ijjn. De prijzen wa ren als volgt: weeldepaarden f550 4 f700, werkpaarden f 100 a f 500, veulens f 100 ponneys f 80 li f 190, slachtbank- r f 25 f 40. De handel was le vendig. Er waren veel binnen- en buiten- landsche Kooplieden ter markt. Naar men nog verneemt, is door den Belgischen consul te Dordrecht, behalve aan Adriaan De. Jongh, schipper te Hardingsveld, ook aan Thijme Kamman, schipper te Papendrecht, de medaille 2e kl. uitgereikt, bij besluit van den Koning der Belgen toegekend voor moed, zelfopoffering en menschlievendheid terwjjl ook voor het zelfde geval Frans Muthert, schipper te Gasselter Nieuw veen (prov. Drente) de medaille 3e kl. ontving. Zekere B, te Goes, wiens zoon in kommervollo omstandigheden in Argen tinië vertoefthad aan H. M de Koningin- Regentes een verzoek gericht om hem daarin te hulp te komen. De vorige week nu ont ving hij van den burgemeester aldaar, uit naam van de Koningin-Regentes, f100. De kap it ei n-beh eerder van de artillerie-cantinè te Utrecht, Jhr. O. Van de Wijck, heeft een zeer practisch middel bedacht, om de manschappen, te Utrecht in garnizoen, telkens te herinneren aan het groote nut der rijkspostspaarbank. Hij heeft nl. op de sigarenzakjes, waarin de militairen in bedoelde cantine hunne sigaren kunnen koopen, doen drukken, dat de rjjkspostspaarbank als minste inlage 25 cent aanneemt, en dat in de cantine for mulieren kosteloos te krijgen zijn, om met frankeerzegels te sparen. De kapitein geeft gaarne zelf omtrent deze instellingen in lichtingen. Misschien dat dit practisclje voorbëeld navolging kan vinden ook buiten de cantines. De heer A. Meinstor te IIar- dingsveld is benoemd tot onderwijzer te Vlaardingen. De statuten der „Vereeniging tot stichting on instandhouding van Christe lijke Bewaarscholen" te Sliedrechtzijn op genomen in de St. Ct. No. 221. Beroepen bij de Ned. Ge^ef. kerk (doleerende) te Nieuwerkerk a/d IJsel Ds. L. Spoel te Kampen. Bij de Ned. Herv. Kerk waren op 1 September 381 predikantsplaatsen vacant, of 9 meer dan op 1 Januari van

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1