ELS. ELS i ERKEN. roG.t N'. 1201. Zaterdag 26 September. 1891. loonhoven. iND, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht PAARDEKEN Beestenmarkt, Rokken t [EN, 264 en 265, .at te cht perceelen GRIEND- AND buitendyks, te bekomen ten ES ■Editie Offlciëele Kennisgevingen. 'I IJsel, PING. NEP’S OPINC HERHALINGSSCHOOL. VRIJE vrjjen Overtocht aan het Veer. - --F1- s - LEERPLICHT. BUITENLAND. Overzicht BINNENLAND. SCHOOBHOVEIfSGHE COURAiïT ’t 18 regeeringspartjj Regeering zulk S. W. N. VAN NOOTEH te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente SCHOONHOVEN. Geer en Zijde, >ot 2 Hectaren ij biljetten bree- 'aarden 15 Nov. jpenningen moe- fREN, ULAIRES taarten ta's sters intiön. itten kken letten. Ruren, rieven. t geheel. steld in den IN NOOTEN iats hebben in den 2 5. Sep- middags 10 ure, A. BROERE te verstaan van den resideerende al- n geeft. nog zal ir :gever icedu WILLIGE )e Notaris MAHL8TEDE te nbacht is voor- s op V r ij d a g itober 1891, in het voormalig jpenbaar te ver- (en, of in 12 g, ad 50 ('ente n, ad 75 Cents mededeelonde dat aanvaardde, den gen, en den 17. ibood, kwam op in deze ver- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uitorlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Vrijwillige best BURGEMEESTER en WETHOUDERS ma ken bekend, dat zij, die van het HEItllA- L1NGS-ON14EHWIJ8 wenschen gebruikte maken, zich kunnen aanmelden op Maan dag 28 September 1891, aan het Schoollocaalingang Varkensmarkt, tus- schen 12 en 1 uur. Het Herhalings-Onderwijs zal gehouden worden op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, van ’s avonds 7| tot 9 uur, en aanvangen op Maandag den 28. September e.k. Ouders en Werkgevers worden uitge- noodigd, zooveel mogelijk te willen mede werken, dat de jongelingen, die ’s avonds te 7 uren do fabrieken verlaten, van dit onderwijs gebruik maken. Schoonhoven, 25 September 189t. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. J. LAZONDER, Loco-Burgem. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Doch al is men het eens over de wen- scheljjkheid der invoering, alleen wie niet bekend is met den feitehjken toestand zal de bezwaren geringschatten. Ook in het buitenland ondervindt men die, en onderscheiden middelen worden, met meer of minder goed gevolg, aangewend om ze te overwinnen. In de eerste plaats ont moet men reeds moeielijkheden met de strafbepalingen, in de wet op te nemen; ouders, die bepaald nalatig zijn, hetgeen blijkt door herhaalde overtreding, kan men beboeten, hetgeen weinig zal baten als zij tot de onvermogenden behooren, of met hechtenis straffen. In een tijd als de onze, nu men juist en om goede redenen zich beijvert om de vrij heids beroo ving als middel tot zedelijke verbetering alleen dan toe te passen wanneer omtrent de bereiking van dat doel goede verwachting zijn te koes teren, is er wel eenige bedenking te maken tegen bet dilemma, door zeker Duitscher aldus uitgedrukt: „Je jongens naar school of jij de kast in!” En toch, er is niets anders op te vinden. Kon men het be zwaar wegnemen, door bjjv. voor dergelijke overtredingen een stelsel van verplichten en onbetaalden arbeid, ten behoeve van staat of gemeente in te voeren, het zou. zeker te verkiezen zijn, doch wanneer’ men het betere niet kan bekomen moet then zich met het minder goede tevreden stellen, en de belangen der kinderen staan boven aan. Een aanvankelijk geringe, geldboete bij recidive opklimmende en, alleen wan neer werkelijk onvermogen wordt gecon stateerd te vervangen door hechtenis, zal wel het repressief middel zijn waartoe do wetgever zjjn toevlucht neemt. Als het dien weg uit moet, dan hopen wy tevens dat 50or deze zaken een snelle berechting wordt vastgesteld, opda^ niet het geval w zich voordoe dat iemand een straf heeft ontvangen dan zulk een, waarin het dog- te ondergaan, omdat hy voor een half jaar matissh element geen ruime plaats inneemt; zyn zoon eenige dagen aan de school heeft MET BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekenddat op Woensdng 7 October a. s., alhier zal ge houden worden eene vrije Paarden- en Beestenmarkt, dat op genoemden 7 October geen markt- geld geheven zal worden voor Paarden, Koeien, Schapen, Varkens of hoe het Vee ook mag worden genoemd dat de Paarden, mits niet voor rijtuigen gespannen, Koeien, Schapen, Varkens of hoe het Vee ook mag worden genoemd en bestemd voor de vrije markt alhier, dien Woensdag 7 October a. s. zullen worden overgebracht zonder betaling van veergeld en na afloop van de markt weder VIII.J zullen worden overgezet tot 2[ uur ’s na middags. Schoonhoven, 25 September 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. J. LAZONDER, Loco-Burgem. De Secretaris, H. G. GEELHOED. onttrokken. Zoo •1. ffiin 't algemeen wenschelijk is, geldt ^ewNier bovenal, dat straf en overtreding door een zoo klein mogelijke tijdruimte gescheiden moeten zijn. Met opzet hebben wij ons het eerst bezig gehouden met het onaangenaamste gedeelte van het eventueele wetsontwerp, waarbij we tevens de hoop uitdrukken, dat vervolgingen voor het uitlokken of toelaten van schoolverzuim in ons land even zeldzaam mogen zijn als voor opzet telijke mishandeling van kinderen. Een andere vraag geldt het toezicht, en, in verband daarmede, de contróle. Het hoofd van de school weet alleen, dat zekere kinderen afwezig zijn, maar in zeer veel gevallen reikt zijn wetenschap weinig verder. Er zijn gemeenten, waar inderdaad het schoolverzuim tot een minimum is terug gegaan, en in den regel draagt de per soonlijke bemoeiing van den onderwijzer het meest daartoe bij, als men ten minste geen verordeningen heeft gemaakt die hem tegenover nalatige ouders totaal machteloos doen staan. Wanneer de ouders weten, dat zij gevaar loopen hun kinderen, bij herhaald schoolverzuim, voor een maand of drie geheel thuis te krijgen, dan stellen zij zich niet licht daaaraan bloot. Voeg daarbij dat de ondervinding, dat de kin deren in de school flinke vorderingen maken, dat het schoolbezoek van groeten invloed is, niet slechts op hun verstandelijke ont wikkeling, maar ook op. hun begrippen van zedelijkheid en betamelijkheid, er ook heel wat aan toebrengt, om den ouders een geregeld gebruik maken van de school tot een gewoonte te rakken, waarvan zij nooit afwijken. Maar, ook in de beste scholen, waar onderwijzers werken die hun plicht in 4.11e opzichten vervullen, beeft men niet zelden afwijkingen, heeft men kinderen uit gezinnen van erkende slordig heid. Wat nu moet. h>4 hoofd, van de school doen, om te onderscheiden tusschen gewettigde redenen van verzuim en overtredingen? Het komt ons zeer ge- wenscht voor, dat de wetgever dit belang rijk punt niet uit het oog zal verliezen. Wie kennis heeft van scholen, mis schien zal deze Regeering eens afwijken van de traditie om voorlichting te vragen uit sluitend bij personen die er niets van weten, heeft ook vaak kunnen opmerken hoe velerlei de redenen van verzuim zijn, die opgegeven worden, en het is niet mogelijk, waarheid en fictie steeds scherp te onderscheiden. Wellicht zou het aan beveling verdienen, een zeker aantal school tijden per jaar ter vrye beschikking der ouders te stellen, en de straf baarheid van schoolverzuim, waarvan de noodzakelijk heid niet door bewijzen kan worden aan getoond, eerst boven dat aantal te doen aanvangen. Doch de onderwijzer moet dan alleen de man zijn, die de lijsten van school verzuim invult voor de in de wet aange wezen autoriteit; zoodra hij verder gaat, en eenigen invloed heeft op het al of niet toekennen van straf, ontstaat er tusschen de ouders en hem een verhouding, die volkomen onbestaanbaar is met de eischen der opvoeding. Dat moet in elk geval worden vermeden. We hebben over deze belangrijke zaak nog ibeer te zeggen, - in een volgend nummer. eenige reeds gedane concession weder heb ben ingetrokken. Leeringen wekken, voorbeelden trekken. Te Viterbo (Italië)is dezer dagen een burger gevangen genomen door roovors die f 10.000 als losprijs eischen. Overal in den omtrek wordt naar de bandieten ge zocht. Dit zaakje schijnen de Italianen van de Turken afgekeken te hebben. De koningin van Rumanië, Carmen Sylva, is, hoewel beterende, toch nog uiterst zwak. In het hótelwaar zij te Venetië logeerde moest volmaakte stilte heerschen, daar het minste gedruisch de koningin in een toestand van hevige opgewondenheid bracht. De doktoren hopen en vertrouwen, dat Carmen Sylva in de kalmte van de boschnjke streken in Pallanza, wel vol komen zal herstellen. In een kasteel van den Groothertog van Luxemburg, het slot Hohenburg, bij Leug- gries, is dezer dagen brand uitgebroken, terwijl de Groothertog er verblijf hield. De zuid oostelyke vleugel is geheel uit gebrand, maar niemand heeft eenig letsel bekomen. De brand ontstond in een schoor steen. Een uitvinding om spoorweg-ongelukken te vóórkomen is thans in onderzoek op hot technisch bureau der Königl. Eisenbahn- Direction, te Breslau. De uitvinding, het werk van een als invalide ontslagen ingenieur, bestaat uit een „patrouille-wagen”, welke door een bijzondere inrichting den eigenlijken trein voor de gevolgen van een botsing beschermt. Die wagen moet door do locomotief, waaraan hij gekoppeld is, vooruitgeschoven worden op 25 meter afstand. Bij een bot sing komen dus alleen de patrouille wagens met elkander in aanraking en door het terugwerken van den schok worden rem- toestellen in werking gebracht, welke snel den trein tot staan brengen. De modellen, welke de uitvinder, die zijn rechterarm mist, zonder hulp met de linkerhand vervaardigde, wekten in hooge mato de belangstelling der Pruisische Re geering, en volgens het oordeel van ver scheidene deskundigen is de uitvinding zonder twijfel uitvoerbaar. Het is te hopen, dat de „patrouille wagen” werkelijk een practische beschermer van leven en gezondheid der spoorweg- reizigers moge blijken.’ De Regeering van Canada heeft een besluit uitgevaardigd, waarby de landing van arme landverhuizers verboden wordt. Een maatregel, om de Russische Israëlieten uit het land te houden. EL leurs. g ngin-Wed. 3- omhoven ILLEN lg 3 en de vrijzinnige partij, ofschoon dit laatste gevoelen volstrekt niet deelende, vond hot onder die omstandigheden niet geraden op een leerplicht aan te dringendie feitelijk voor velen zou worden een dwang tot het bezoeken der openbare school. Althans, een deel der liberalen konden daartoe niet besluiten, en daarom is de vraag, van radi cale zijde meermalen tot ons gericht: „Waarom hebt gij, toen gij meerderheid waart, den leerplicht, waarvan gij thans met zooveel nadruk verklaart voorstanders te zijn, niet ingevoerd zoo uiterst gemakkelijk te beantwoorden. Het bedoelde argument heeft nu veel van zyn kracht verlorende kerkelijke scholen worden door rijks-subsidiën gesteund, het geen haar voortbestaan gemakkelijker maakt dan vroeger. Ofschoon wij nog werkelyk geen enkele reden gevonden hebben om die verandering van wetgeving toe te juichen, biedt zij toch één lichtzijde aan: Het ge- wetensdwang-argumont kan niet meer als een steen voor de voeten van de voor standers van leerplicht worden geworpen. Door velen van die het bezigden, is meer malen niet onduidelijk gezegd, is ten minste het uitzicht geopend, dat zij niet op prin- cipiëele gronden den maatregel zouden be strijden, indien langs wetgevenden weg aan hun „grieven” wérd te gemoet gekomen. Men herinnert zich dat in de Oude Kamer van Honderd de zaak eigenlijk in beginsel reeds is beslist. Een poging, om door mid del van een amendement in de onderwijswet den leerplicht te doen opnemen, werd wel verijdeld door het eenparig verzet van de rechterzijde die do meerderheid had, evenals door de verklaring van den Minister van Binnenlandsche Zaken dat hij het wen- schelijker achtte deze zaak by afzonderlijke wet te regelen, maar, de gansche libe rale linkerzijde stemde vóór, en wo kunnen dus gerust zeggen, dat de quaestie toen werd uitgemaakt. Het is alzoo hoogst natuurlijk dat de Liberale Unie leerplicht opnam in haar program, dat het Kabinet aan een toezegging daarvan een plaats in de Troonrede gaf. ’t Is zoo, die zinsnede is den organen van de rechterzijde weinig naar den zin. Hier wordt gemompeld dat de liberalen ouder gewoonte hun toevlucht weer gaan zoeken bij dwang evenals of er voor den vrijen staatsburger iets krenkende in gelegen kan zijn dat hetgeen hij uit zichzelf met de meeste nauwgezetheid doet, wetende dat het noodig is voor het algemeen welzijn, anderen als een verplichting wordt opge legd, tegen welker niet-vervulling zelfs straf wordt bedreigd! In een ander blad ver telt men, dat de liberalen opnieuw hun heil willen gaan zoeken in onderwijs en nog eens onderwijs. Och, daar bestaat nog zoo weinig aanleiding om in dit opzicht oververzadiging te duchten, dat we deze opmerking maar zullen laten voor hetgeen zij is. Hoogst waarschijnlijk zal deRegeering, bij haar voorstellen van wettelijke bepalingen tot invoering van den leerplichtden steun van de rechterzijde of geheel moeten missen, of slechts in zeer geringe mate onder vinden; hetgeen haar echter niet zal be letten, haar plicht te doen. „Wettelijke bepalingen omtrent den leer plicht zullen u worden voorgedragen.” Deze toezegging behoort niet tot de minst be langrijke, welke de Troonrede ons te hooren gaf, en, na al hetgeen over dit onder werp gesproken en geschreven is, werd ook niets anders verwacht. Jarenlang heeft het reeds als een volks overtuiging gegolden, dat ouders, die om welke reden dan ook aan hun kinderen het onderwijs onthouden, zich aan plichtver zaking schuldig maken, en dat het op den weg der Overheid ligt, niet alleen dat on derwijs in ruime mate verkrijgbaar te stellen, maar ook te zorgen, dat er geregeld en op voldoende wijze gebruik van gemaakt wordt, zoowel door rechtstreeks de verplichting op te leggen, als door bet wegnemen van belemmeringen, waarop het schoolbezoek zou kunnen afstuiten. Maar, wij Nederlanders zijn erg voor zichtig, en daardoor gebeurt bet wel eens dat wij wat laat arriveeren aan eenig sta tion op den beschavingsweg. Dat heeft zeker zijn nadeelendoch aan den anderen kant zijn er ook weer eenige voordeelen aan verbonden, die men niet gering moet schatten. Alvorens over te gaan tot de invoering van een maatregel, die elders reeds eenigen tijd in werking is, kan men dan de bijzonderheden waarnemen, die de regeling daarginds kenmerkende soms onverwachte moeielykheden bezien, welke men er heeft moeten overwinnen, de meer dere of mindere consequentie beschouwen, met welke men het hoofdbegiusel heeft gehandhaafd. Voor het overige is het bekend genoeg dat bij ons bet uitstel een geheel andere reden had dan het ontbreken van eenstem migheid over de noodzakelijkheid. Een deel van ons volk beweerde, dat het voor de kinderen beter was, geen onderwijs te De Dullsche Regeering denkt ernstig ovef maatregelen tot hervorming van het pas senstelsel zoo lastig voqr het verkeer in Elzas-Lotharingen. De verplichting zal zooal niet geheel worden opgeheven, toch aanmérkelijk verzacht worden. Keizer Wil helm heelt zijne goedkeuring gehecht aan de ministrieele beschikkingwaarbyvan I October af, de pasbepalingen minder ge streng zullen toegepast worden. Voortaan zuilen aan het passtelsel slechts onderwor pen zijn „In actieven dienst staande mi litairen voormalige officieren, kweekelingen van de militaire scholen in bet buitenland en personen, die vóór de vervulling van hunnen militieplicht het Duitsche burger schap verloren hebben. Ieder buitenlander moet zich nu binnen 24 uren na aankomst in de betrokken gemeenten van het Rijks tand aanmelden. Doet hij dit niet, dan wordt hij onvoorwaardelyk over de grenzen gezet. In Duitschland zoowel als in Frankr(jk wordt het feit der opheffing van den pas- dwang met veel ingenomenheid begroet. Nog immer duren de Lohengrin voor voorstellingen voort. De laatste voorstel ling is tamelijk rustig afgeloopen. Slechts enkele personen werden door de politie verwyderdeen daarvan droeg den zeldzaam muzikalen naam van Rémy Fassole. In Italië schijnen de werkstakingen aan- stekelyk te zijn. Te Genua nl. hebben de zangers en koristen van de opera het werk gestaakt, omdat zij geen salaris uitbetaald kregen. Het publiek, dat Woensdag j.l. eene opvoering van de Norma hoopte by te wonen, moest onverrichter zake huis waarts keeren. De leerlooiers in Genua gaan ook nog maar niet aan het werk, daar de patroons 8TATEN-GENERAAL. De beraadslaging over de algemeene strek king van het Adres van Antwoord der Tweede Kamer op de Troonrede werd in haar vergade ring van Dinsdag geopend door don heerBee- laerts van Blokland. 8pr. noemde do optreding van dit Kabinet een gezonde en natuurijjke oplossing; hg en zyn vrienden zullen de voor stellen der Regeering afwaohten, in de hoop dat zy niet ongedaan zal maken wat hot vorig Kabinet deed ten aanzien van het Lager Onder wijs, en dat zjj de maatregelen in het belang der Zondagsrust zal handhaven en uitbreiden. Ten opzichte van den leerplicht gelooft hy niet dat scholen met vaccinedwang de eerste zege ning der eerste aera zullen zyn. De belangen der defensie acht spreker onvoldoende verzekerd door de toezegging eenor noodwet. De heer Vermeulen meende dat in het adres de bedoeling ligt de kiesrecht-hervorming op den voorgrond te schuiven, hetgoen tegenover de Regeering niet kiesch is. 8pr. en zyn vrienden, hoewel waakzaam voor de maatschappelijke, zedelyjce en godsdienstige belangen hunner party, wenschen naar samenwerking met de Regeering te streven, wetende dat die party niet als regeeringspartjj kan optreden. Do daden der Regeering zuilen spr.'s houding be palen. De heer Rutgers betreurt hot dat het ontwerp der legorwet is begraven zonder militaire hon neurs, zelfs zonder begrafenis, en vroeg of by de partiöele herziening der militiewef/de plaats vervanging onaangetast zal blyven. e De heer Schaapman en zjjn vrienden zullen slechts oppositie voeren van beginsel, die geen samenwerking uitsluit. Hy erkent dat zoolang Nederland niet tot do Katholieke Kerk terug keert, een Katholieke Regeering niet denkbaar is; maar hy kan niet beamen dat de Katho lieken als leden der Regeering geen invloed op haar zouden kunnen uitoefenen. De beer Van Houten verheugt zich over het verdwjjnen van de conservatieve en van de sociaal-democratische party uit de Kamer, en heeft er geen leed van dat de anti-revolutionaire party haar rol ziet bejperkt en de Katholieke verdeeld is. De troonrede heeft, als werkpro gram der Regeering, zijn volle sympathie. Het kiesrecht, ontdaan van hot vroeger plutocratisch beginsel, is oen der rjjpste vruchten in den liberalen tuin, maar er zyn meerdere te plukken, byv. de politieke eed, de vryheid voor lijkver branding; ook scheiding van Kerk en Staat, door de Reg. finaal uitgesloten, wordt dooaspr. gowenscht. Omtrent de oplossing der minis- teriöele crisis vraagt spr. eenige inlichtin'gen hy acht het twyfelachtig, of or geen afwyking is geweest van den constitutioneelen weg. Do heer De Beaufort verklaarde, als lid der reductie-commissie, dat de herziening der kies wet niet ah hoofdzaak 'voorop staat, maar een zaak van opportuniteit is. De heer Vqn Tienhoven, Min. v. Buitenl. Zaken, dankte voor de welwillendheid, waarmede Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheelo rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. het Kabinet van verschillende zyden is ont vangen. De Reg. zal bestaande wetten eerljjk uitvoeren. Ten aanzien der Zondagsrust zal de heer Beelaerts warme voorstanders by deze Regeering vinden. De heer Tak, Min. van Binnenl. Zaken, ver klaarde dat de wet op het Lager Onderwjjs te genover allen op milde en rechtvaardige wjjzo zal worden toegepast. De heer Seyifardt, Minister van Oorlog, deed uitkomen dat de door hem toegezegde noodwet in elk geval onvermydelyk zou zyn; omtrent de definitieve regeling kan hy zich nog niet uitlaten. De heer Van Kerkwyk had tegen de oplossing van do crisis het bezwaar, dat de voornaamste leiders der liberale party niet waren geraad pleegd, en achtte dit de oorzaak van haar langen duur. De -Min. v. Buitenl. Zaken, hy den 27. Juli de opdracht vorigen dag door hem ontvangt Augs. H. M. de voordracht aanbood, tegen de benoeming, dat de Kroon in keerd had gehandeld. De algemeene strekking werd zonder stem ming goedgekeurd. Bij 2 bestreed de heer Bahlmann de roos kleurige voorstelling, van handel, scheepvaart en nijverheid gegeven. Do heer Lely, Min. v. Waterstaat, verklaardo dat do Reg. by de be- oordeeling van don toestand te rade is gegaan met do uitlatingen van die lichamen, die handel, scheepvaart en nijverheid vertegenwoordigen. 3. (Hervormingen en kiesrecht.) De hoer Hartogh vroeg of de Reg. de voorbereiding van het laatste bespoedigen en daarna een regeling voordragen zal. De heer Sohimmelpenninok van der Oye keurde het niet noemen van het krygswezen af, en stelde als amendement voor, het slot van deze te lezen: „Wy beschouwen het als een onzer voor naamste plichten, tot een nadere regeling van hot krygswezen on Van het kiesrecht mede te werken.” De heer Veegens zou de aannemen, in den zin van de positieve beteekenis in de Troonrede aan de woorden over de kiesrechtregeling ge geven, niet in den negatieven zin, door den heer De Beaufort daaraan gehecht. De heer De Beaufort ontried, zoowel om de strekking als om de redactie, de aanneming van het amendementSchimmelpenninck. De Min. v. Binnenl. Zaken gaf de verzeke ring, dat het werk der voorbereiding eener kies rechtregeling onafgebroken wordt voortgezet; zoo dra het gereed is zal een ontwerp worden in gediend. Vergadering van Woensdag. Ingekomen een bericht van don heer Land dat hy door zyn bevordering tot kapitein tor zee ophoudt lid der Kamer te zyn. By do voortgezette behandeling van het Adres gaf de heer Kerdyk ah zyn meaning te ken nen, wat hy ook in de Troonrede vond uitge drukt, dat geen ingryponde hervormingen aan de regeling van een zoo uitgebreid mogeljjk kies recht behooren vooraf te gaan. De heer Van Alphen bestreed het am.Sohimmelpenninok, omdat aan de verwerping de beteekenis zou wor den gehecht dat men de regeling van het krijgs wezen niet wensoht. De heer Van der Kaay, daarna de heer Beau fort, dio er zich by aansloot, bestreed het voor opstellen van het kiesrechtdo plicht der Volks vertegenwoordiging is mot de Regeering hiedp te werken by de voorstellen, die deze in ge reedheid kan brengen. De heer Roöll betoogde dat de commissie de prioriteits-quaestie niet heeft willen stellen; te zeggen, dat belangryke wetten moeten blfjven liggen tot het kiesrecht is gerégeld, ware in stryd met spr.’s opvatting van de vryheid der Kroon en der Regeering. Hot am.— Schimmelpenninok acht spr. overbodig, ofschoon hij het optreden van dezen Min. van Oorlog betreurt, van wien hij vreest dat hy zich illuaiën maakt omtrent de mogelijkheid om een regeling tot stand te brengen. De heer Hartogh drukte de hoop uit, dat het kiesrecht-ontwerp nog in deze of in 't begin der volgende zitting zal inkomen. De heer Seret ondersteunt het amendement. Er was alle reden om het ontwerp—Bergansius te behouden. De liberale party heeft steeds op een Legerwet aangedrongen en kan zich nu niet met een noodwet tevreden stellen. De Min. van Binnenl. Zaken deed uitkomen, dat de aanneming van het amendement een spoedige regeling onzer defensie noch bevorde ren, noch belemmeren zou. De heer Sohimmel- penninek trok het in, om een onzuivere stem ming te voorkomen. De 3e werd goedgekeurd. By 4 besprak de heer Levy de noodsake- lykhoid van eenige regelingen in het belang der werkende klassen, als de herziening van het arbeidscontract, de instelling van colleges van advies en van verzoening, do aansprake lijkheid van den werkgever voor ongevallen, vereenvoudiging der procedure in arbeidszaken, welke onderwerpen hy in ernstige overweging aanbeval. De heer Van Kerkwyk keurde het af dat twee Kamerleden zitting hebben in de Com missie tot voorbereiding van do administratieve rechtspraak. De Min. van Justitie verdedigde de samenstelling dor commissie. De onder werpen, door den hoor Levy genoemd, zullen door de Regeering niet veronachtzaamd worden. Na deze die insgelyks werd gfiedgekeurd, wonschto de heer Michiels van Vordujjnen in- gelascht te zien: „Wy vertrouwen dat Uwer Majosteits aandacht blyft gowjjd aau de ver betering van de maatschappelijke toestanden in verband met de eischen van landbouw, handel en nyverheid.” Bpr had gehoopt dat de Com missie den landbouw zou hebben genoemd, die recht heeft op een eerste plaats De hoer Roell verklaarde zich tegen het amendement, omdat de 4e en de 6e alle maatregelen om vatten, die door wetgeving en Regeering ook voor den landbouw zyn te nemen. Do Min. v. Buitenl. Zaken, gaarne alles onderschrijvende wat door den heer Michiels over het belang van den landbouw was gezegd, liet de beslia- I sing aan de Kamer over. De Min. van Finan-

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1