1891. N’. 1204. Woensdag 7 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ie lost heeft tot bouwen n nieuwe zaak wil oprichten, wordt oe aangeboden 300 Mj. SÏNew-York raagd: 3000 Gulden, Joedewaagen Zonen, ARKT, naast „DE WAAG", GOUDA, AARDAPPELEN. Officiëele Kennisgevingen. BALTIMORE. TE KOOP: ■N BROODKAR voor alle doeleinden geschikt. e 10-Cents-Editie Mr. J. VAN LENNEP’S HMTfflEïMN. impleet in 60 afleveringen, of in 12 in in geïllustreerden omslag, ad 50 Cents deel, en in linnen gebonden, ad 75 Cento deel. TE KOOP: BROODKAR, geschikt om buiten te venten. Te igen aan het Bureau van dit Blad. OU W GROND, likt voor allerlei doeleinden en zeer gelegen bij de nieuwe vaart aan de lerakNcben dijk te Htolwljkerslato. RISTE en GOEDKOOPSTE OVERTOCHT. BINNENLAND. 8TATEN-GENERAAL. iderlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappjj. Aanbesteding van SCHILDE AARDAPPELEN, >odigd voor de menages van de In- stie-Compagnie, gedurende het tijdvak 1 November 1891 tot 15 Juni 1892. b voorwaarden liggen dagelijks, behalve Zondags, van 10—2 ure, op bovenge- 1 bareel voor gegadigden ter lezing. BUITENLAND. Overzicht. J. o per pos bij alle worden slecht' 2 maal in rekening gebracht. eigendom 8CH001ÏH0VEN8CHE COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente SCHOONHOVEN. en Ires: W. F. VAN 8LIJPE, Groe ier». weven verschenen: van en verbindt zich voor het geheel, s inteekening is opengesteld in den chandel van 8. W. N. VAN NOOTEN cboonhoven. omsnelpersdr. 8. W.N. VAN NOOTEN? en het esprit de ne groote, too goed al' nieuwe Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte, inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandscbe Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, dat één hunner, de heer v. W., i nadeelige gevolgen heeft onder- Gemengd Nieuws. Onder de bewoners van het „Christelijk Tehuis” te Amersfoort is se dert eenige dagen eene ongesteldheid uit gebroken, die bij enkelen zelfs een ernstig karakter heeft aangenomen, De ontboden geneesheer, alsmede Prof. Talma, uit Utrecht, dien men verzocht heeft over te komen, hebben als hunne meening te kennen ge geven, dat de oorzaak der ongesteldheid hoogstwaarschijnlijk is toe te schrijven aan den slechten staat van het drinkwater, dat voor de gezondheid hoogst nadeelige be- standdeelen schijnt te bevatten. Het onder zoek van het drinkwater is nu aan een des kundige opgedragen. Do meeste bewoners, wier toestand het niet verhinderde, hebben de inrichting tijdelijk verlaten. Opmerkelijk is het, *-- i- geenerlei vonden. Uit Bodegrave wordt gemeld: Zondag-morgen ontstond er brand in eeno boerderij, gelegen in de Meije en bewoond door J. Hoogendoorn. Zoowel het woonhuis als de hooiberg werden een prooi der vlammen. Een en ander was verzekerd. Eene „dame” met een kinder wagen bij zich werd gisteren op de Groote Markt in Den Haag op hoeterdaad betrapt, toen zij zich bezig hield met zakkenrollen. Met wagen on kind en onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen werd zij naar het politiebureau geleid. Eenige weken geleden trad te Groningen een paar in het huwelijk onder minder aangename omstandigheden. Twee vroegere „meisjes” van den bruidegom, ieder vergezeld van een jeugdige spruit, maakten het bruidspaar den eersten gang naar en van het stadhuis reeds erg moeilijk. Vooral de bruidegom, die zooveel campagnejaren achter den rug had, was blij uit de voeten te zijn en ’t beschermend dak van zijn wo ning boven het hoofd te hebben. In deze woning, in de nabijheid van de sluis buiten de voormalige Apoort, op do hoogte van de broodfabriek, bracht het jonge paar de wittebroodsweken door. Het huwelijksgeluk duurde echter niet lang, want Woensdag middag bleek het dat de jonge vrouw er genoeg van had en zij den dood verkoos boven een langer leven met haren echt vriend. Zij sprong in het vrij diepe water en zonk al spoedig. Do man echter, wiens liefde zeker nog niet bekoeld was, kon haar zoo niet zien verdrinken en sprong haar na. Beiden raakten in ’t water met elkander aan ’t worstelen en verkeerden weldra in levensgevaar. Met veel moeite kreeg men het paartje eindelijk weder op het droge. Onder luid gejuich van een groote menigte werden ze druipnat huiswaarts geleid. Aan de justitie te Maastricht is door een moeder overgeleverd haar 15- jarige dochter, die, volgens eigen beken tenis, in verschillende gezinnen, waar zij als dienstmeisje woonde, drie kinderen, van 5, 18 en 24 raamden, door worging van het loven beroofd heeft. De laatste moord werdTre^r haar in de vorige week te Maas tricht gepleegd op een lief meisje van 18 maanden van den heer L. W. De ouders vonden hun kind ’s ochtends dood in de wieg. De moordenares kan geen redenen voor haar misdaden opgeven. Zij heet Marie De Rooy en is te St. Geertruid woonachtig. Men denkt aan krankzinnigheid. bevragen bij den Stalhouder D. HOOGENDOORN. en vervoege zich aan de Kantoren der L S. M. te Rotterdam of te Amster- i en bij de Agenten, of bij upeeteur J. E. KROES te Groningen. E. BOL8IUS te Ototerwljk. trouwd wa«. Onlangs nu liet de vrouw den blinden man alleen op den weg achter, om met den lamme in het karretje ervandoor te gaan. David liet zich naar de jaarmarkt tfl-Te* mesvar brengen, waarheen hij wel vermoedde dat de vluchtelingen waren gegaan. Daar vond hij, op de stem afgaande, zijn mede minnaar, greep hem bij zijn houten been, en eer iemand erop verdacht was, stiet hij hem een groot mes in het lijf, zoodat de man onmiddellijk dood neerviel. Daarna gaf de blinde moordenaar zich bedaard aan de politie over. De Russische keizerlijke familie is weer en corps naar 2 keerd. Nauwelijks is grootvorstin Alexandra ter aarde besteld of de geheele familie, ver meerderd met den Giiekschen koning, vliegt weer het land uit om zich te Fredensborg te vestigen en daar een tijdje te verfoeven. De „Ellende Tentoonstelling” van het Heilsleger te Londen (Engeland) zal in de „Agricultural-Hall” aldaar gehouden worden. Er zullen daar niet alleen voor werpen te zien zyn, door de geholpen dak- löözen vervaardigd, maar men zal er ook getrouwe voorstellingen vinden van de jammerljjke woningen in het Oosteind van Londen, waar de armsten onder de armen wonen, en van de werkholen der zooge naamde „Sweaters”. „Dat zal een aan- doenljjke les zyn voor de wereld,” wordt in de aankondiging gezegd, „waardoor wij willen trachten recht duidelijk te maken hoe vreeslijk de ellende is van den bede laar Lazarus, die voor de deur ligt van den rijken man in het „duistere Engeladd”. Een Engel'ch veldarbeiderDrage ge naamd is te Up wood op een treurige wijze om het leven gekomen. Hij was op het veld, geholpen door zijn zoontjeaan het werk met een maaimachine toen door het plot seling verschijnen van een jachtgezelschap het voor de machine gespannen paard schrikte en op hol sloeg. Drage viel onder het mes, werd een eindweegs meegosleept en ontzettend verminkt. Zijn laatste woor den waren: „Gelukkig, dat ik het ben en niet myn jongen.” Te Honnef a/d Rijn (Ruitschland) vond men verleden week des morgens een kind van twee maanden in de wieg bijna dood gebeten door de ratten. Gezicht en han den waren geheel ontvleesd. De Tweede Kamer hield Vrjjdag een korte vergadering, waarin de heer Ferf, het nieuw benoemde lid voor Hoorn, na onderzoek zjjner geloofsbrieven, werd bededigd en toegelaten, Mededeeling werd gedaan van het antwoord, door H M. de Koningin-Kegentes gegeven op het adres der Kamer, en van de benoeming van den heer Bmeengo tot voorsitter van de Commissie voor de verzoekschriften. Onder de opnieuw ingekomen wetsontwerpen behooren ook de Biliton- en Ombiliën-overeen- komsten. Op voorstel des voorzitters werd besloten een Commissie van voorbereiding te benoemen voor het onderzoek van de wetsontwerpen nopens het faillissement en de surséance van betaling. Tot leden dier Commissie werden aangewezen de heeren TravaglinoHartoghBevers en Hintzen. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het telegraafkantoor en brievengaarder te Ridderkerk D. Lokker, thans telegrafist te Rotterdam. By Koninklijk besluit is be- paald dat de stembriefjes, ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in bet hoofdkiesdistrict Den Helder, op Dinsdag 13 October e. k. en, in gev^gMi herstemming, op Dinsdag 27 Oct o bétwBcRaanvolgende in te leveren, zul len geopend worden respectievelijk op Don derdag 9 en 29 October daaraanvolgende. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin- Kegentes, voor den tijd van acht dagen, ingaande op Dinsdag 6 October e. k., den lichten rouw zal aannemen wegens het over- lyden van Hare Doorluchtige Hoogheid Me vrouw de Vorstin van Reuss, geboren Prinses van Schaumburg Lippe. De heer T. Bij le veld te Am sterdam heeft met gunstig gevolg het 2e natuurkundig examen afgelegd. Het volgende adres is door de afdeeling Waddings veen en Omstreken van den Bond van Nederlandsche onder wijzers verzonden aan den schoolopziener in het arrondissement Gouda: De leden van de afdeeling Waddingsveen c. a. van den Bond van N. O. hebben met leedwezen vernomen, dat jaarlijks vier gulden moet betaald worden om toegelaten te worden tot de arrondissements vergade ringen, ten einde te kunnen deelnemen aan de diners. Zij vernamen dit met leedwezen, omdat zij, zoo al niet wettelyk, dan toch door omstandigheden (m casu lage- en honger- traktementen) buiten vergaderingen gesloten zyndie door hare algemeene strekking het meest in staat zijn een band te vlechten blijkbaar op haar loven of ten minste op haar ongeluk toelegt. STORMPOLDER (Krimpen a/dIJsel), 50ct. Vrijdag is van de werf van A. Van der Giessen met goed gevolg te water gelaten een jjzeren jachtschipgroot ongeveer 60 tongebouwd voor rekening van de wed. O. Van Drim- melen te Klundert en daarna de kiel gelegd voor een dergelijk schip voor P. J. H or i a an s te Stampersgat. WILLESKOP5 Oct. Door den raad dezer gemeente is in zijne openbare vergadering van 30 September jl. vastgesteld de be- grQoting dezer gemeente voor het jaar 1892. De ontvangsten en uitgaven geven een ge lijk bedrag van f3803,62. Het bestuur van dit waterschap heeft in zijne vergadering van 28 Sept. jl. opge maakt de begrooting van het waterschap voor het jaar 1892. De omslag is daarin bepaald op f5 per hectare. WOERDEN, 5 Oct. Donderdag-avond ont stond brand in een hooiberg bij de hofstede op ’s Graveslootbewoond door De Bruijn, eigendom van den heer A. J. T. Hofman te Woerden. Hooiberg en hofstede werden in asch gelegd. Een gedeelte van den inboe del werd nog gered. Alles was verzekerd bij de heeren De Jong en Co. te Amsterdam. De bewoner en diens echtgenoote waren juist op een feest te Woerden en hunne 72 jarige moeder kon zich nog bijtijds redden. ♦IJSELMONDE, 5 Oct. Door de „Ver- eeniging tot verbetering van het paarden ras”, afdeeling IJselmondeis dezer dagen in Gelderland aangekocht de 3 jarige bruine hengst „Gelre”. Deze hengst is allerwege gunstig bekend en is ingeschreven in ’t Nederlandsch vee8tam boek. werden, behalve de hazen en patrijzen, ook 4 prachtige faizanten bemachtigd. Een der stokkendragers bekwam bij die gelegen heid, terwijl hij zich in een griend bevond, een gedeelte van het schot in het aange zicht; gelukkig was de verwonding niet ernstig BENSCHOP, 5 Oct. Door het bestuur van het waterschap Benschop is in zijne ver gadering van 29 Sept. jl. opgemaakt de begrooting van het waterschap voor het dienstjaar; 1892. De omslag ia weder be paald op f3 per hectare. De collecte ten behoeve van het te vormen fonds voor ondersteuning van be hoeftige oud-strijders van 1830—31 heeft in de gemeente opgebracht f 15,61. •BENSCHOP, 5 Qct. Zaterdag-middag omstreeks vijf uren raakte in deze gemeente een voor een tilbury gespannen paard op hol, met het gevolg, dat de boomen van het rijtuig braken, de landbouwer, aan wien het rijtuig behoorde, in de wetering en zijn twee kinderen van vijf en dertien jaren, benevens ook de heer K.evenals de land bouwer, te Benschop woonachtig, vrij on zacht op den weg terechtkwamen. De heer K. bezeerde zich nogal vrij ernstig. Het paard werd door D. Van O die zich op den weg bevond, tot staan gebracht. ♦BERG-AMBACHT, 6 Oct. Door het polder bestuur zijn 70 mannen van hier en 30‘van Ammerstol aingewezen, om bij eventueel dijksgevaar als dykleger dienst te doen, van 1 Oct. 1891 tot 30 Sept. 1892. In den nacht van Zondag op Maan dag jl. heeft men bij den graanhandelaar C. S. vijf kippen ontvreemd. Nog in deze week zal de ijzeren torenspits gesteld worden. De buitenbe- kapping der kerk is afgeloopen. BOSKOOP, 5 Oct. De door den raad vastgestelde gemeente-begrooting bedraagt in ontvangst en uitgaaf f21.555,41. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken tot een bedrag van f5000. GIESSEN-OUDEKERK, 5 Oct. De col lecte voor eene school met den Bijbel heeft in de Hervormde Kerk alhier de som van ruim vijf gulden opgebracht. KRIMPEN a/d LEK, 5 Oct. Tot predi kant alhier is beroepen Ds. C. De Hoogh te Nijehaske. MONTFOORT, 5 Oct. Door burgemeester en wethouders is verpachthet innen der staangelden op de aanstaande najaars- markten, waaronder tevens begrepen is de verplichting van den pachter om de markt- palen te zetten en de straten en pleinen schoon te maken. Hiervoor was inge schreven door: P. M. Kuwer voor f42,50; P. Westland voor f 45A. De Beus voor f 50,25. Aan genoemden De Beus werd de pacht gegund. •NIEUWPOORT, 5 Oct. Aangemoedigd door den gunstigen afloop, dien de volks- vermakelijkheden in het vorige jaar, tijdens de kermis gehouden, hebben gehad, heeft de commissie besloten dit jaar eene ring- rijderij door paren te doen plaats hebben op Woensdag den 14 October a. s. ♦NOORDELOOS, 5 Oct. De 8.44.20 H.A. bouw-, wei- en hooiland, die waren ingezet en verhoogd tot op f 10.300,—, zijn Vrij dag j.l. in perceelen verkocht voor f 10.870,-. OUDEWATER, 5 Oct. Toen 11. Vrijdag bij de IJselbrug, waar de kade eenigszins afhelt, eenige leêge petroleumvaten naar een schip gerold werden, had eene der aan den IJsel bezig zijnde werkvrouwen, vóór zij er op verdacht was, .zoo’n rollende ma chine onmiddellijk achter zich en moest, willen of niet, er mee den IJsel in. Ge lukkig was er spoedig hulp bij de hand, waardoor ’t ongeval met wat schrik en een nat pak afliep. •PEURSUM,’ 5 Oct. LI. Vrijdag viel het vierjarig dochtertje van A. Rietveld in de Groote Giesen. De moeder, zonder zich te bedenken, sprong bet kind na, doch beiden zouden gewis verdronken zijn, ware Joh. de Haan op het hulpgeschrei eener buurvrouw niet toegeschoten, die met behulp van zijn in de nabijheid liggende schouw moeder en kind nog gelukkig redde. POLSBROEK, 5 Oct. Ds. A. Ten Have, predikant alhier, is beroepen te Hedel. •POLSBROEK, 6 Oct. De oudste dienst bode van den landbouwer De P. alhier is binnen een week tijds tweemaal aan een groot gevaar ontsnapt. J.l. Vrijdag, toen ze in het donker naar het land ging om te melken, was een plank zoover op het weiland getrokken, dat iemand die er op stapte alle kans had in het water te vallen, en heden-morgen vond ze een touw dwars over de „sticht” gespannen, die zo pas- seeren moest om in het weiland te komen. Beide keeren kwam de dienstbode er goed af. Het touw werd opgemerkt en dus vermeden, en j.l. Vrijdag raakte ze alleen met den eenen voet in de sloot, toen de plank naar beneden gleed. Toch zal de dienstbode wel doen voorzichtig te zijn, daar deze baldadigheden wel de uit vinding lijken te zijn van iemand, die het tusschen de onderwyzers, corps te vergrooten. Zij vernamen dit met leedwezen, omdat zij buiten vergaderingen gesloten zijn, waar zij, jongeren, voei-van ouderen in ervaring kunnen loeren, en waar anderen wellicht iets konden meedragen van jongeren. Zij vernamen dit met leedwezen, omdat door dit buitensluiten den vergaderingen hare groeikracht ontnomen wordt: immers zoodoende komt er nooit jong, frisch bloed in die vergaderingen. •Zij vernamen dit met leedwezen, omdat zij meenden, dat niet dineeren maar be- -- spreken van hoogstgewichtige zaken op het Reensclie hof terugge- I paedagogisch gebied hoofdzaak was, doch ui._ s-x-11zy 2jen zich teleurgesteld, wijl door het verplicht stellen der diners deze van zelf als het voornaamste worden beschouwd. Zij vernamen dit niet zonder eenige bit terheid, omdat zij krachtens hun ambt als onderwijzer recht meenden te hebben de arrondissementsvergaderingen bij te wonen waar zij door lage en bongertraktementen buitengesloten worden en zij dus in hun recht meenen aangetast te zyn. Immers het zijn vergaderingen van de onderwijzers uit het arrondissement Gouda Redenen' waarom zij alles zullen doen, wat bun mogelijk is, opdat er in dezen huns inziens verkeerden toestand verande ring kome. Zij zouden wenschen1°. dat ieder onder wijzer, krachtens zijn ambt, lid was van de arrondissements-vergadering2’. dat ieder onderwijzer jaarlijks tien cent, of iets meer, contributie betaaldeom de kosten voor de convocatie-biljettên en het huren eener zaal te dekken; 3°. dat na afloop der vergade ring een gemeenschappelijke maaltijd gehou den werd, en dat, wie deelnemen wilde, twee gulden moest betalen. Ieder kon bijv. 14 dagen van te voren melden, dat hij wenschte deel te nemen; 4°. dat overal in het arrondissement Gouda op den dag der vergadering vacantie was, waardoor men den onderwijzer, waar dit nog noodig mocht wezen, zedelijk verplichten zou, de verga deringen te bezoeken. In andere arrondissementen is het reeds, zooals zij het zouden wenschen. Vriendelijk en dringend verzoeken zij u, uwen invloed in hun belang, in het belang der slecht gesalariëerde onderwijzers, voor wie nog zoo weinig gedaan wordt, te willen aanwenden, opdat het u, gesteund door de overige bestuursleden, gelukken mocht, hun den toegang tot de arrondissements-verga- deringen mogelijk te maken. Tot hoofd der bewaarschool No. 2 te Sliedrecht is benoemd mej. M. Hel leman te Kinderdijk. Beroepen bij de Ned. Ger. Ge meente te Nieuwerkerk a/d IJsel Ds. L. Spoel te Kampen. Ds. J. W. A. Not ten te Ermeloo is beroepen bij de Ned. Ger. Gemeente te Scheveningen. Ds. J. Moll Jbz.emeritus predikant bij de Ned. Herv. gemeente te ’s-Hage, i' op 93-jarigen leeftijd overleden. Tot vóór weinige jaren nam de overledene do functiën van leeraar waar met zeldzame toewijding. Nog op zijn 90en verjaardag werd hij als nestor der Nederl. predikanten bij de Ned. Herv. gemeente gevierd. ♦GOR1NCHEM, 5 Oct. De heer P. Munk, leeraar in het boekhouden aan de hoogere burgerschool alhier, zal dezen winter een cursus over boekhouden en verdere haifdels- wetenschappen openen. •ALBLAbSERDAM, 5 Oct. De bestuurs leden van het waterschap „de Nederwaard”, welke dit jaar aan de beurt van aftreding zijn en waarvoor de verkiezingen eerstdaags zullen plaats hebben, zyn de heerenW. M. Van Haaften te Sliedrecht als Heemraad en H. Schram de Jong en 0. Van Wijn gaarden, beiden te Sliedrecht, en O. Aantjes te Wijngaarden, als Hoofdingelanden van het waterschap. •AMEIDE, 5 Oct. In de 11. Vrijdag alhier gehouden vergadering van de Afdeeling „Ameide, Tienhoven e. o.” van den „Neder- landschen Protestantenbond”, werd verslag uitgebracht door den secretaris en rekening en verantwoording gedaan door den pen ningmeester. Uit een en ander bleek dat de afdeeling zich in een zeer gunstigen toestand bevindt. Tot bestuursleden wer den herkozen de heeren W. G. Degenhardt en J. L. De Jongh, terwijl laatstgenoemde ook werd gekozen tot afgevaardigde naar de in deze maand te Dordrecht te houden algemeene vergadering. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat er een aardig eitje in ’t nest is om bij buitengewonen nood de behoeftigen te ondersteunen. Ter gelegenheid der aanstaande jaar markt en kermis in deze gemeente worden, behalve de varkens, schapen, geiten enz niet minder dan 7, waaronder extra zware, vette koeien geslacht. De markt- en ker misbezoekers kunnen dus gerust met een ledige maag herwaarts komen. Het jachtveld schijnt hier tamelyk goed voorzien te zijn van wild Bij eene in de vorige week gehouden jachtparty BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, inge volge art. 174 van het Algemeen Politie- Reglement dezer gemeente, de SCHOOR STEENEN en STOOKPLAATSEN vóór den 1. November a. s. moeten gereinigd zyn. Na dien datum zal de SCHOUW over de Schoorsteenen en Stookplaatsen gehouden worden vanwege de politie. Schoonhoven, 6 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. op le Hypotheek. Brieven franoo, i A. Z., Bureau Schoonhoven'ohe nt. lemen gelden deposito: l dag opvragens A 8 tnger termijn op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; strekken gelden op Effecten voor: «en onder f 1000,— a 4 jaars gen daarboven tot den prolongatie- irs, volgens Amsterdamsohe beurs- >r waarden; ten zich met het koopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 •/e*s onder 80*/,; (ook »r loten;) irlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche ure; den Coupons in boven de Amsterdam- ie beursnoteering, zonder berekening a previsie; ten zich op voordeelige voorwaarden it bet incasseeren van wissels op binnen- buitenland. Tarieven op aanvrage itis verkrijgbaar. irmatiën worden verstrekt door dln Heer rAN DEN HEUVEL, SohoonhoTen. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franoo per post door bet geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. p Donderdag den 15. October 1 zal, onder nadere goedkeuring van Minister van Oorlog, ten bureele van Garni zoens-Com mandant alhier, worden esteed DE LEVERING VAN Namens de Garnizoeus-Voedings- Com missie De Secretaris TROMP. Onder toevloed van eene groote volks menigte werd Dinsdag jl. het stoffelijk overschot van generaal Boulanger ter aarde besteld. Op sommige plaatsen was het gedrang zoodanig, dat verschillende per sonen gekwetst en weer anderen wegens rumoer gearresteerd werden. Boulanger is op het kerkhof te ixellis begraven, vlak naast zijne „vriendin” Marguerite Bon- nemain, wier dood hij zoo betreurde, dat hij 21 maand daarna zich van het leven beroofde op haar graf. Op zeer verschil lende wjjzen wordt er over hem gesproken men kan het hem maar niet vergeven dat hij zyn bloed vergoot voor iets anders dan voor zijne partij en zyn vaderland, een reden waarom vele zijner vrienden niet by de begrafenis tegenwoordig waren. Vóór zijn dood had hij nog eigenhandig verschillende telegrammen klaar gemaakt, o. a. een aan zjjne wettige vrouw, met bet opschrift: „Aan mevrouw de weduwe Bou langer”. Zjjn grafschrift, dat hij voor zich heeft nagelaten, luidt aldus: „Hoe heb ik 2| maand zonder u kunnen leven?” En daaronder George, de naam waarmede zij hem altijd noemde. Verder zullen we maar| niet over hem uitweidenhet is beter den doode te laten rusten en het oordeel op te schorten. Eene onlangs te Toulon (Frankrijk) overleden zonderlinge oude dame, die door het volk om haar zucht tot navolging van Engelschen Madame Miss werd genoemd, heeft een zonderlinge uiterste wilsbeschik king nagelaten. Zij vermaakte haar ge heele vermogen tusschen de 7 en 8 millioen francs aan den ondernemer of onderzoekingsreiziger, die een karavaan van minstens 500 man in de wildernissen van Afrika leidt, verder dan ooit eenig Euro peaan is doorgedrongenen die daarna minstens de helft zijner manschappen heel huids in Frankrjjk terugbrengt. Tusschen Rosenthal en Reichenberg heeft men in den nacht van SO September op 1 October aan beide zijden van de spoor- wegljjn twee gaten gevonden, blijkbaar ont staan door de ontploffing van twee met nitro-glycerine gevulde bommen. Die bom men moeten ontploft zjjn met een tusschen- poos van 10 minuten en waren geplaatst in de, tot waterafvoer dienende buizen. Tus- schen 10 nor des avonds en middernacht moeten de bómmen zyn neergelegd, maar naar het schijnt zyn de daders, uit vrees van overvallen te worden, met veel overhaas ting te werk gegaan, zoodat de ontploffing èn te vroeg is geschied én niet sterk ge noeg is geweest om veel te vernielen. Dienzelfden avond kwam keizer Frans Jozef van Oostenrijk van een uitstapje naar Reichenberg in Praag terug en werd daar evenals overal, met veel gejuich begroet, doch nu was do geestdrift buitengewoon grootdaar hijals t ware door een won der, aan den dood ontkomen was. Men zegt, dat een troepje anarchisten genoemd voor val bewerkt hebben, niet zoozeer om den keizer het leven te benemen dan wel eene flauwhartige poging, om de feestelijke stem ming in Bohemen te storen. Ze hebben echter niet veel succès van bun werk gehad, want de keizer is populairer dan ooit. Zelfs heeft hij geen enkel woord over het voor gevallene gerept, maar aan den gouverneur vóór zijn vertrek uit Bohemen geschreven, dat hij de hoop koesterdedat de verhou ding tusschen de Duitsche en Czeschische nationaliteiten steeds beter mocht worden. Twee bedelaars, de blinde Juon David en de lamme Jacob Martin, trokken sinds jaren in Zuid-llongarije de jaarmarkten rond, broederlijk elkander helpend, evenals de lamme en de blinde uit La Fontaine’s bekende fabel. Maar hunne samenwerking had een noodlottig einde. Het paar, welks „zaken” goedgingen, reed in den laatsten tijd in een karretje met een paard bespannen, in gezelschap van de jonge vrouw, met wie David sinds twee jaren ge-

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1