1891. N'. 1206. Woensdag 14 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht AARDAPPELEN. SNew-York Goedewaagen Zon®, *ije Najaarsbeestenmarkt aldaar, dit jaar invalt op linnen Goederen, n dienste van het Militair Hospitaal te Schoonhoven. I BALTIMORE. ORTSTE en GOEDKOOPSTE OVERTOCHT. Aanbesteding van ISCHILDE AARDAPPELEN, loodigd voor de menages van de In- nctie Compagnie, gedurende het tijdvak 1 1 November 1891 tot 15 Juni 1892. De voorwaarden liggen dageljjks, behalve i Zondags, van 10—2 ure, op bovenge ld bureel voor gegadigden ter ISzing. lederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappjj. AANBESTEDING BINNENLAND. GOUDA, Dinsdag 13 Oetober e. k., BUITENLAND. Overzicht. i 1 dio in Australië veel van het In Siberië sterven velen S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven- Sliedrecht en Mej. L. H. Cal- De Chef der inrichting, A. BUTNER. en Men vervoege zich aan de Kantoren der A. 8. M. te Rotterdam of te Amstcr- ni en bij de Agenten, of bij Inspecteur J. E. KROES te Groningen. E. BOLSIU8 te Oisterwijk. SCHOONHOVEIfSCHE GOÏÏRAÏÏT. Prijs der Advertentiën: Van l tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrjjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Vraag de zobzeer gere nommeerde Amerikaansche WRIJFWAS I vanH W.KRÜIJS&Zoon, 's Bosch. Alléén verkrijgbaar voofc Haastrecht bij W. J. VAN DAMvoor Bergambacht bij Gebr. VAN DEN DOOL, voor Schoonhoven bij de Firma JOH. DE JONG, in fleschjes 17 j Cents. Op Donderdag den 15. October 9 1 zal, onder nadere goedkeuring van i Minister van Oorlog, ten bureele van i Gamizoens-Commandant alhier, worden ibesteed DE LEVERING VAN Namens do Garnizoens-VoedingS- Commissie De Secretaris, TROMP. en K. Van der Graaf, beiden van Lekker- kerkzijn geslaagd bij het te ’s Hage ge houden examen in de vrjje- en orde oefe- ningen der gymnastiek. Voor de vrjje- en orde-oefe- ningen der gymastiek zijn o. a. geslaagd de heeren S. 8. Hoogterp van Sliedrecht en J. Postma te Vianen en lenfels van Sliedrecht. De heer J. Sturing te Zeven huizen is benoemd tot onderwijzer aan eene school voor m. u. 1. o. te Hoogeveen. Te Vianen is tot onderwij zeres aan school A. benoemd mej. G. J. Rjjshouwer van Arnhem, terwijl het trac- tement van de benoemde werd vastgesteld op f550. De jaar-collecte voor de scho len met den bijbel heeft opgebracht te Neder-Hardingsveld f 208,80s. Beroepen naar de Ned. Ger. kerk te Alblasserdam c. a Ds. K. Fernhout te Dordrecht. gelegd voor een Rjjn-zeilschipgroot 100 lastenvoor rekening van den heer A. Kra nendonk te Zevenbergen. ♦LEKSMOND, 12 Oct. In de Zaterdag gehouden Raadsvergadering is besloten aan den heer J. M. Van Olst op diens verzoek tegen 15 Nov. a. s. eervol ontslag te ver- leenen als gemeente-geneesheer, tengevolge zijne benoeming te Ophemert. Op voorstel van den Burgemeester is beslotensollicitanten voor de betrek king van gemeente-geneesheer op te roepen op eene jaarwedde van f 1000 en niet op eene lagere jaarwedde met woning en tuin. ♦MOORDRECHT, 12 Oct. In de huishou delijke vergadering der Afd. .Moordrecht en Omstreken” van den Nederl. Protestan tenbond Vrijdag 11. gehouden bleek uit de rekening en verantwoordingdat de ont vangsten f 112,46s en de uitgiven f lll,14s bedroegen, batig saldo alzoo f 1,32. Als voorzitter en penningmeester werden respectievelijk herkozen de heeren Ds. J. A. T. v. d. Meer van Kuffeler en R. T. Haze- winkeldie aftraden terwijl in plaats vin den heer W. Sprik, die als secretaris be dankt had, gekozen werd de heer Dr. P. W. Mari, die de benoeming aannam. Tot afgevaardigde voor de Algem. vergadering te Dordrecht werd gekozen de heer J. A. T. Van der Meer van Kuffeler. •OTTOLAND, 12 Oct. Gisteren maakte Ds. J. W. F. Roth aan de gemeente bekend, dat hij voor het beroep naar Klaaswaal heeft bedankt. Thans heeft hij weder toezegging beroep ontvangen naar Stavenisse. ♦POLSBROEK, 13 Oct. De door het be stuur van het waterschap Polsbroek opge- tnaakte begroeting voor het dienstjaar 1892 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 10518,19. De omslag per H.A. is, evenals ten vorigen jare, op f 6,50 gerekend. Wordt dikwijls als een bijzonderheid vermeld, dat vruchtboomen tweemaal in hetzelfde jaar bloeien, opmerkelijker is zeker nog het feit, dat een boom tweemaal in het jaar vruchten draagt. Bij M. Tempelman alhier komt dit geval voor bij een dirkjes peer, die niet alleen op den gewonen tijd zijn eerste, maar verleden week weer enkele nieuwe en goed ontwikkelde vruchten gaf. Drie jongens van een jaar of tien waren Donderdag-middag aan het paardje- spelen, toen een van hen op een voor een weiland geplaatste horde klom, en, nagezet door zijn makkers, daar van afsprong. De jongen kwam zeker niet gelukkig terecht, althans toen de beide andere knapen zich wat al te wild op hem wierpen, raakte zijn eene been zóó in de knel, dat hij bijna niet opstaan en in het geheel niet loopen kon. Hij werd per rijtuig naar huis gebracht en gisteren nog was het been zoo gevoelig, dat het knaapje onder geneeskundige be handeling is gesteld. In den kaashandel hoort men, meer dan andere jaren, van ongelijke, zelfs ver uiteenlopende prijzen. Over het algemeen wordt nogal geklaagd over het rijzen der kaas, waardoor prima waar schaars gevonden en goed betaald wordt. Zoo werd in deze gemeente kort geleden voor kazen van 18 hilve kilo’s nog 31 gld. en voor een vracht van 11 12 halve kilo’s het stuk, 29 gld. bedongen. RIDDERKERK, 12 Oct. Op de gemeen telijke begrooting was uitgetrokken voor het gemeenteraadsverslag f25, in plaats van f50. Voor die laatste som werd tot heden dit verslag geleverd door het „Nieuwsblad, gewijd aan de belangen van de Hoeksche Waard;” het blad „de Zaaier” echter was bereid het te doen voor f25. Op voorstel van den heer d’Aulnis werd echter in de jongste vergadering van den Raad met 7 tegen 5 stemmen besloten, den post weder op f50 te brengen en het le veren van bet verslag ook verder aan den uitgever van het „Weekblad” op te dragen. •RIDDERKERK, 12 Oct, Ds. Lamers, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rijsoord, onder deze gemeente heelt het plan opgevat om ’s Woensdag’s-avonds om de 14 dagen lezingen te houden over bij- belschegeschiedkundige en dichterlijke onderwerpen. Deze lezingen zullen toe gankelijk zijn voor lidmaten en oudere leden der gemeente. SLIKKERVEER, 12 Oct. Zaterdag is van de werf der firma P. Boele Pz. alhier met goed gevolg te water gelaten het Rijnschip Mosella II”. Het schip heeft bij een diep gang van 2.25 M., een laadvermogen van ongeveer 550 last, is gedeeltelijk van staal en ijzer en gebouwd voor rekening van den heer F. Nalbach te Rotterdam. •STOLWIJK, 12 Oct. Van de bibliotheek der vereeniging „Excelsior” werd in de laatste jaren zoo weinig gebruik gemaakt, dat men besloten heeft haar eenige jaren ter ruste te leggen. Mochten de omstan digheden zich wijzigendan zullen de boe ken weer uitgegeven worden. Lang gele den voorzag die bibliotheek in eene wer kelijke behoefte; in den laatsten tyd echter, nu voor het jongere geslacht eene uitmun tende schoolbibliotheek en voor de ouderen eene particuliere is iu ’t leven geroepen, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Pry svoor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. heeft zij haar recht van bestaan, naar ’t schijnt, verloren. Gemengd Nieuwe. Langen tijd hebbeA do vis- schers schade gehad van de stroopenjen der Woudrichemsche visschers op den IJsel, maar deze zjjn thans door den jjverigen rijks veldwachter W. Van Loon en den gemeente veldwachter van Krimpen a/d IJsel gevat. De slagers te Rozendaal heb ben den prijs van het vleesch met 15 cent per Kilo afgeslagen. Het lijk van den onlangs ver- dronken schippersknecht J. A. Driesen te Vreeswijk is Donderdag van onder een vlot te voorschijn gekomen en opgehaald. Zaterdag-middag begaf zich een werkman te Kapelle a/d IJsel, verge zeld van zijn 8-jarig zoontje, naar Rot terdam om eenige huishoudelijke bood schappen te doen. Na deze verricht te hebben, trad hij met zijn zoontje eene herberg binnen, waar hij werd uitgenoo- digd eene partij biljart te spelen, hetgeen gepaard ging met het tracteeren op eenige borrels jenever. Toen hij al zijn geld in de kroeg had verteerd, zette men hem met zijn zoontje, dat evenals hij zelf beschon ken was gemaakt, buiten de deur. Door de politie te Kralingen werden beiden des nachts te 12 uren geheel bewusteloos ge vonden in de „Avenue Concordia”. Zij werden in voorloopige bewaring gebracht. Zaterdag-avond zijn aan het Kralingsche veer en te Kapelle a/d IJsel aangespoeld de lyken van eenige varkens, vermoedelijk geleden hebbende aan vlek ziekte en uit vrees om daarmede Rotterdam binnen te komen over boord van eene stoomboot geworpen. Bij onderzoek van de politie te Kralingen bleek het, dat een dier beesten door zeke ren v. d. 8 wonende te Kralingen, was opgevischt te Kapelle a/d IJsel en verkocht aan den vleeschhouwer Willem Arend Vis ser, wonende te Kralingen, Hertekade D 109, voor den prijs van f 6. Visser had zich vermoedelijk met het gekochte dier per as naar Rotterdam begevenalthans een onder zoek onmiddellyk in zijne slachtplaats in gesteld, heeft niet geleid tot de ontdekking van het geslachte dier. Een burgemeester in Noord- Brabant ontving het volgend schrijven uit Breda Mijn heer wees zoo goed en geef A. zijn gehoorthakte, bout 17 jaar geboren te.... ij zou graag Naar indie willen, y is zjjn hander verloorenzijn haderes is woone- den in breda op den aagdjjk. Er bestaat kans, dat de ver volging tegen het meisje Marie de Rooy te 8t. Geertruid die zelve bekend heett drie kinderen te hebben vermoord, uit ge zinnen waar zij gediend had een andere wending zal nemen. Bij het onderzoek van de opgegraven lijkjes der kinderen is ge bleken, dat daaraan geen teekenen van moord te vinden waren. De rechtbank te Maastricht heeft thans aan twee genees- heeren van het krankzinnigengesticht aldaar opgedragen epn onderzoek in te stellen naar den toestand der geestvermogens van het bedoelde meisje. Meu denkt nu aan de mogelijkheid, dat de drievoudige moord al leen in de kranke voorstelling van het meisje zelf bestaan heeft. Zekere J. W. Karhausen, oud 61 jaar, wonende te Gulpen, is vermoord in den kelder zijner woning gevonden. Het lijk droeg zware wonden aan het hoofd. Zijne vrouw Anna Maria Thewissen, oud 60 jaren, geboren te Wittem, met wie hij in slechte verstandhouding leefde, gaf voor, dat haar man, tijdens zij naar het bosch was om strooisel te zoeken, vermoord is geworden, en dat tevens uit de huiselijke kas 4 stukken van vjjf frank zijn verdwe nen, zoodat diefstal als oorzaak der mis daad is te beschouwen. De justitie te Maastricht werd van het gebeurde verwittigd, terwijl de maréchaussée te Gulpen een voorloopig onderzoek heeft ingesteld. De officier van justitie gaf ter stond bevel tot arrestatie van vrouw Kar- hausen. Nader heeft vrouw K. bekend, haren mau met een knuppel te hebben doodgeslagen. Volgens hare verklaring kreeg zij Donder- dag-ochtend woordenwisseling met hem over brood, dat zij mede naar het veld had ge nomen. Hij bedreigde haar daarop met een mes, en zij, op zelfverdediging bedacht, pakte een zwaar stuk hout en bracht hem daarmede een slag op het hoofd toe, die hem over den grond deed tuimelen. Ver volgens bracht zij hem nog eenige slagen toe, en na zich overtuigd te hebben dat K. werkelijk dood was, liet zij hem in den kelder vallen. Zes-en-twintig jaar was zij met hem in den echt verbonden geweest, maar voort durend had zij 'met hem in onmin geleefd. De justitie uit Maastricht constateerde bij de lijkschouwing, dat de dood het gevolg was geweest van den harden slag op het hoofd. De schedel was niet gebarsten-, •GORINCHEM, 12 Oct. Bij de verkiezing van een hoofdingeland van het waterschap „de Overwaard" is 11. Vrijdag door inge landen van den polder „de Banne van Gorinchem c a” de 82-jarige heer M. De Gier met algemeene stemmen herkozen. GORINCHEM, 12 Oct. De hennep, vóór eenige jaren nog het hoofdproduct van de Alblasserwaard, dat aan honderden arbei ders bijna het geheele jaar door werk ver schafte, wordt daar tegenwoordig niet meer voor het tiende gedeelte van vroeger ver bouwd. De zaailing zoowel als de gelling is dit jaar over het algemeen buitengewoon lang en zwaar van stengel, en belooft eene goede opbrengst aan schil en bint. Thans is ook allerwege het dorschen af- geloopen. De zaadopbrengst valt echter tegen en bedraagt niet meer dan gemiddeld hectoliter per vim of 104 bossen. Deor de vele regens is de zaailing te lang groen in het blad gebleven. De opkoopers be steden thans vrij algemeen f 7,50 de HL. •AMEIDE, 12 Oct. Bij de op 10 Oct. 11. alhier gehouden verkiezing van een Hoofd ingeland Van „de Overwaard” door Inge landen van den polder „Ameide”, is met algemeene stemmen herkozen de heer A. P. II. A. De Kleijn alhier. •AMMERSTOL, 12 Oct. Van Maandag 5 tot en met Zaterdag 10 October zijn in het vischwater „den Tempel" met drijfnetten en zalmsteken gevangen 3 Zalmen en 2 Jakobszalmen. Prijs der Zalm per kilo van f 1,50f2,05; prijs der Jakobszalm per kilo van f 1,40—f 1,80. •BENSCHOP, 12 Oct. Na het vertrek van Ds. Van Veen alhier zal als consulent dezer gemeente optreden Ds. A. Ten Have te Polsbroek. ♦BERG AMBACHT, 12 Oct. De hoogbe jaarde weduwe 8. Van Dam, die veel last van duizelingen badis Zondag-morgen verdronken gevonden nabij hare woning. Wijlen haar echtgenoot verloor, een paar jaar geleden op nagenoeg dezelfde wijze het leven. Voor hennepzaad, gewas 1891, wordt alhier van f 7,50 tot f 8 per hectoliter ge boden. ♦BERKENWOUDE, 12 October. In eene buitengewone vergadering van leden be- hoorende tot het Nutsdepartement werd besloten, dezen winter weder zes leesver- gaderingen te houden. Ook zal de volks bibliotheek weêr worden opengesteld en een aantal nieuwe boeken worden aangekocht. BOLNES, 12 Oct. Met gunstig gevolg liep Zaterdag van de werf der heeren Gebr. Pot, te water het Rjjnschip genaamd „Firmitas”, groot pl. m. 450 last, gebouwd voor rekening van den heer F. W. Engeln te Ruhrort. Daarna zullen de kielen gelegd worden voor een dito schip, groot pl. m. 500 lastvoor rekening van den heer N. Noll te Fallendar, en voor drie lich- tertjes, waarvan een groot 80 ton en twee van 150 ton, voor rekening der Hollandsche Spoorwegmaatschappij te Amsterdam. BOSKOOP, 12 Oct. De verzending van planten naar Duitscbland ondervindt, even als verleden jaar, veel vertraging, doordien de Exploitatie-maatschappy niet kan voldoen aan de aangevraagde wagens. De voor verzending gereedstaande planten moeten opgehouden worden, en daar zij aan bederf onderhevig zijn, kan die ver traging tot veel schade aanleiding geven. Bij de vroegere Rijnspoorweg-mij. kon men altijd over wagens beschikken en werd aan de aanvraag terstond voldaan. HOENKOOP, 12 Oct. De raad dezer ge meente heeft vastgesteld de begrooting van plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1892. Ont vangsten en uitgaven sluiten beide met een bedrag van f 2600,23s. KRIMPEN a/d IJSEL (Stormpolder), 12 Oct. Van de werf „De Hoop”, van de heeren C. Van der Giessen en Zonen werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten een ijzeren Rijnschip, groot 250 lastengebouwd voor rekening van den heer Jakob Hewel te Filsen bij Campook werd aldaar de kiel voor het WA88CHEN van Den 15. October 1891, des mid- gs ten 12 ure, zal ten bureele van den Iministrateur van gemelde inrichting, in t openbaar worden aanbesteed Het wasschen van LINNEN GOEDEREN, ten behoeve van den dienst van bovengenoemd Hospitaal. De voorwaarden der aanbesteding liggen lezing op gezegd bureel, van mor ns 10- tot ’s middags 4 uur, alwaar tevens gewenschte inlichtingen verkregen kun- i> worden. Bij kon. besluit van 8 Oct. is benoemd bij het wapen der inf. bij den staf van het wapen, tot commandant der 3de divisie, de generaal-majoor H. F. C. Hardenberg, thans gouverneur der Kon. Mil Academie. Bij kon. besluit van 8 Oct. is benoemd tot gouverneur der Kon. Mil. Academie de luit.-kol. G. F. W. Borel, van het 3e reg veld-artillerie. Naar aanleiding van de be schikking van den minister van oorlog van 12 Sept., waarby eene nadere regeling is vastgesteld van de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, is den commissarissen der Koningin in de provinciën door den minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, den inhoud dier in afdrukken overgelegde be schikking ter kennis van de gemeentebe sturen te brengen, opdat van die zijde de deelneming aan de bedoelde oefeningen bevorderd en door de burgemeesters en commandanten van schutterijen gehandeld worde overeenkomstig het in punt 4 en 3 der beschikking bepaalde. Het zal den minister tevens aangenaand zijn, indien de genoemde commissarissen den bevelhebbers in de militaire afdeelingen of den hun toe- gevoegden hoofdofficieren met betrekking tot de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel op hunne aanvragen de gewenschte inlich tingen en adviezen willen verstrekken en hen, daar waar dit tot bevordering der zaak kan dienen, met de gemeentebesturen in betrekking willen stellen. H.H. M. M. de Koningin en de Koningin-regentes hebben een gift van f 300 geschonken voor het herstellingsoord voor drankzuchtigen Hooghullen. Gisteren werd namens de ver- eenigiog van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland aan Mr. Vening Meinesz, benoemd Burgemeester van Amsterdam, on der een hartelyke toespraak van den vice- voorzitter, den heer Zaalberg, Burgemeester van Alfen a/d Rijn, een prachtvolle zilveren beker als souvenir aangeboden bij zijn ver trek naar de hoofdstad, waardoor hij het radicaal als lid en voorzitter verliest. Door het hoofdbestuurder schippersvereeniging „Schuttevaer” is een adres verzonden aan de gemeentebesturen van Boskoop en Alfen a/d Rijn, en den administrateur der Waddingsveensche brug, met verzoek om voldoende remmingswerken aan de bruggen in die gemeenten aan te brengen, ten einde zoo noodig met eene sleepboot van minstens 8 schepen op een behoorlijken afstand te kunnen stoppen. De heer A. Grestkoff, hoofd agent der Nieuwe Afrikaansche Handels- vennootschap en Consul der Nederlanden in den Congostaat, die reeds vele malen belangrijke collection aan den Staat der Nederlanden heeft ten geschenke gegeven, heeft ditmaal weder ten behoeve van 's Rijks Ethnographisch Museum bijeengebracht en aan dit Museum ten geschenke aangeboden, 48 voorwerpen nader omschreven in de 8t.-Ct. No. 239 afkomstig van verschil lende plaatsen aan den bovenloop van de Congorivier, inzonderheid van Stanley Falls en van de bijrivieren naar den mond toe gerekend: de Arruwimi, de Maringa (Lu- longo) en Lomami (Sankullu). Alle zeer belangrijke voorworpen. Die van Stanley- Falls outleenerf hunue waarde nog boven dien aan de omstandigheiddat zij zich aansluiten aan de vormen, in gebruik bij de noordelijk en noordoostelyk van den Congo wonende volkeren. De heeren J, Van der Wouden theon te Rome de bekende streken uit haalde, over de grenzen laten zetten, zonder hem een proces aan te doen. Koning Umberto heeft den beeldhouwer van het gedenkteeken van Garibaldi te Nizza het brevet van commandeur van een der Italiaansche orden toegekend en dit aan den Franschen gezant ter hand gesteldtevens hem verzoekende, de Republikeinsche Regee- ring dank te zeggen voor hare deelneming aan de feesten te Nizza, welke deelneming hij beschouwt als een teeken van vredelie vende gezindheid. De Alpenclub hut, welke gebouwd zal worden op de Monte Rosazal het hoogst gelegen gebouw ter wereld zijnongeveer 15 000 voet boven de oppervlakte der zee. De Italiaansche electro technische ingenieur Ferruri zal een koperen dak op de hut makenom haar tegen den bliksem te be schermen. Te Brussel (België) is Maandag nog een spoorwegwaggon vol kransen voor het graf van Boulanger uit Parijs aangekomen. Zij werden onverwijld naai* het kerkhof te Ixelles gebracht. Sarah Bernhardt, dio in Australië veel geld verdientmoet, naar men bericht, een som van f720.000 uit Sydney naar Parijs gezonden hebben om te beleggen in aan- deelen der gemeentelijke leening, na aftrek van f6000, welke som een eerste bijdrage moet zijn voor een tehuis voor oude acteurs en actrices. MARKT, naast „DE WAAG’1, nemen gelden h deposito: 1 dag opvragens 3 */0 langer termijn op overeen te kanen oorwaarden en desverkiezende tjgen nderpand in fondsen; orstrekken gelden op Effecten voot ragen onder f 1000,— ii 4 ragen daarboven tot den prolon^tie- :oersvolgens Amsterdamsche biurs- morwaarden asten zich met het koopen en verkoppen ran Effecten, tegen een provisie v«i: voor fondsen boven de 30 */Ol 6°/0 onder 30’/e;(ook roor loten;) verlangd worden orders in de mieste bndsen verantwoord tot den eerstvofeen- len middenkoers der Amsterdanache )eurs iselen Coupons in boven de Amsteriam- iche beursnoteering, zonder berekening ran provisie; asten zich op voordeelige voorwaarden net het incasseeren van wissels op binnen in buitenland. Tarieven op aanvrage jratis verkrjjgbaar. nformatiën worden verstrekt door den Heer VAN DEN HEUVEL, Sohoonhottn. De BURGEMEESTER van 411E1DE maakt bekend, dat de druk bezochte i daags vóór de BENSCHOP8CHR ESTENMARKT. De Burgemeester voornoemd, DE KLEIJN. Het plotseling overlijden van Parnell heeft in Engeland, zoowel als in Ierland, groote opschudding teweeg gebracht. Zijne ziekte was aan niemand bekend. Hij is trouwens ook slechts enkele dagen bedlegerig geweest. Rheumatische pijnen, die vergezeld gingen van hoóge koortsen, maakten een eind aan zjjn leven. Zijne aanhangers willen nu zonder hem, zich als zelfstandige partij doen handhaven onder Dillon, evenals zulks het gevftl is met de Boulangisten in Frank rijk. Lang zullen ze het echter niet vol houden, dat is zeker. Parnell’s stoffelijk overschot werd van Engeland naar Ierland overgebracht, en te Dublin begraven naast O'Connell, eenen lerschen volksleider, die vóór hem leefde. Des morgens om 7 uren kwam het lijk Zondag jl. te Dublin aan. De kist werd op een wagen geplaatst en vervoerd naar het stadhuis, waar zjj, bedolven onder groen en bloemen, voor het publiek tentoongesteld werd. Omstreeks drie uur werd de kist weder buiten gebracht en de lijkstoet zette zich statig in beweging naar het Katholieke kerkhof. De lijkkoets werd door 6 paarden getrokken en door eene groote menigte belangstellenden als vrienden, afgevaardig den enz- gevolgd. Verschillende muziek korpsen lieten treurmarschen booren, in één woord, het ging plechtig toe. Te 5 uren kwam men op de begraafplaats aan, de kist werd op schragen gezet en nog éénmaal werd aan duizenden de gelegenheid gegeven een laatsten blik op hot omhulsel van Par nell’s overblijfselen te werpen. Daarna werd de gebruikelijke indrukwekkende lijk dienst gehouden en onder het schijnsel der maan werd het lijk ter aarde besteld. In drukwekkend schoon en plechtig was wol deze uitvaart I Eon merkwaardige operatie is, naar men bericht, dezer dagen door een Engelscben heelmeester verricht. Deze moet namelyk een eenjarig kind, welks hoofdje na de ge boorte volstrekt niet was gegroeid en dat gedoemd scheen idioot te blijven, het uit zicht op verstandige ontwikkeling geopend hebben, door een zeer behendige en voor zichtige kunstbewerking, waarby de hersen pan van den kleine werd gespleten en de hersens in orde gebracht werden. Het kind, dat gevoelloos gemaakt was, gaf geen kreet van pijn, en na verloop van een maand was de wond genezen en het kind volkomen gelijk aan andere kinderen. De Engelsche admiraal Clan-William rookte onlangs, in een alles behalve mooi huispakje, een sigaar vóór zjjn huis op Belgravia-Square te Londen, toen een po litieagent, die hem blykbaar wat „verdacht” vond, op hem toetrad en vroeg: „Wat doet ge daar? Hoor je hier aan ’t huis?” „Neen”, antwoordde de admiraal”, „het huis hoort aan my.” Daarop droop de over ijverige policeman af. Het voorval gaf na- tuurlijk, toen het bekend werd, niet weinig stof tot lachen. Koning Karei van Wnrlemberg is Za terdag jl. begraven; onder de menigte van belangstellenden moet in do eerste plaats genoemd worden Keizer Wilhelm van Duitschland, die 24 uren te Stuttgart ver toefde en zich daarna op eens liet zien op de electriciteitstentoonstelling te Frankfort, waar hij ruim twee uren bleef. De nieuwe Koning van Wurtemberg, Willem II, heeft de regeering aanvaard met eene pro clamatie, onderteekend door hem en al de Ministers- Hij belooft daarin de grondwet te handhaven en zijne onderdanen met welwillendheid te regeeren. De ontwik keling en de voorspoed des lands zullen zjjn eenig streven zjjn. In Rusland gaat bet alles behalve voor spoedig toe. Een hongersnood is in het binnenland uitgebroken. In het gouver nement Orel heeft zich de worm in de winterrogge vertoond, zoodat het ergste te vreezen is. In Siberië sterven velen aan de pest. Baron Hirsch schreef aan de Zuid Rus sische Joden in eene circulaire, dat ze ge duldig zjjne plannen moesten afwachten, doch dit bericht maakt tot nu toe weinig indruk. Arme Russische Joden bly ven steeds naar het Westen trekken, terwnl velen uit Palestina weer naar hun vaderland terug- keeren. De burgemeester van Odessa heeft on langs, bij het openen eener leer-land bouw hoeve van het Israëlietisch weeshuis, een toespraak gehoudenwaarin hij de ontwik kelde Israëlieten opwokte, hun invloed aan te wenden om hunne geloofsgenooten te bewegen, in Rusland te bljjven en zich op den landbouw toe te leggenin plaats van op goed geluk naar elders te trekken. Het is reeds meermalen opgemerkt, en ’t blijkt ook hieruit weer duidelijk, dat veelal de bevelen der Russische overheid in deze niet zoozeer verbanning buitens lands, als wel verplaatsing en verspreiding binnenslands bedoelen. De mindere man vat het doorgaans op in veel te ruimen zin. De Italiannsche regeering heeft den hoofd leider van de Seminaristen, die in het Pan-

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1