KIL ffl, NG N*. 1207. 1891. Zaterdag 17 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht SSEN, )fstede SGEWAS [wegen. ING VAS ten buitendijks ROLAND ikennaak onder k, DING TE HUUR, >gr. HOOI, HOOI- cooping. leien, Officiêele Kennisgevingen. Gemeente SCHOONHOVEN. BUITENLAND. Overzicht BINNENLAND. De Schoolspaarbank. SGHOOfflOWM COURAÏÏT bij genoemden aan- ge- /AN NOOTEN. O S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ZICHT” REN: IPS en Kindn. jroeelen Kar, Schouwen, ED8CHAPPEN, MBOEDEL. •IN en wat ver- 4 EENE BELAN- ladschappen de rieden de Zouwe 1 op Zaterdag )8 voormiddags N te m, .17 Hectaren. et opgave van cht op Vrjjdag orgens tusschen re van Notaris ■cht. rij vingen liggen Gemeentehuizen irstol. besteding, ver ier bij biljetten ling op de 8e- mraadschap de 1 beneden de Uorlncliem bij den Dijk- i den Gaddam, MAALSTEDE aal op Zater- jer 189 1, des et VOORMALIG it openbaar ver- ERT te Mole- p Donderdag 18 91, ’s mor de Hofstede be- DE KLUIJVER egen, gemeente inbaar, om con- Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 nren. Alle binuenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden hechts 2 maal in rekening gebracht. 1OMEN, UEBOOMEN. verkooping op an 14 October om 9 uur, te der lleukelum n: e putten, in VIERJARIG perceelen 11JSGEWAS, istoven langs r Heukelum i often, 1 guiste Kuiskalveren driejarig bruin- n: bossen HOL- 7000 bossen ALEN, lang ossen TUIN- verschillende Dief-, Meer lij Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon nee ren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, inge volge art. 174 van het Algemeen Politie- Reglement dezer gemeente, de SCHOOR STEENEN en STOOKPLAATSEN vóór den 1. November n. e. moeten gereinigd zjjn. Na dien datum zal de SCHOUW over de Schoorsteenen en Stookplaatsen gehouden worden vanwege de politie. Schoonhoven, 16 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. bank een ernstige praef hebben genomen. 7. Het sparen Uft. ^oede kieren wekt den nijd bij de mingegoede jeugd. Eenig bewijs hiervoor is nog nooit gele verd. Onder onze lezers tellen wij onder wijzers, die jarenlang de zaak in quaestie met ijver hebben behartigdhun uitspraak zouden we gaarne vernemen. 8. Het beheer der spaarkas is te samen gesteld en ontrooft een kostbaren tijd aan het onderwjjs. Dat beheer kan zoodanig worden vereen voudigd, dat het geen noemenswaard tijd verlies veroorzaakt. 9. Er is nu 25 jaar op de school ge spaard zonder goed gevolg alleen wordt de verantwoordelijkheid der onderwijzers daardoor noodeloos verzwaard. Te ontkennen valt niet, de resultaten van de postspaarbank bewijzen het, dat de neiging tot sparen is toegenomen, on wii onderstellen dat het in België niet anders zijn zal. Kan men nu zeggen, dat de schoolspaarbank niets heeft gedaan om die neiging aan te wakkeren? De vruchten van eenig opvoedingswerk rijpen in het ver borgen het is meestal niet naogelijk, ze op do markt uit te stallen. En die meerdere verantwoordelijk is zeker niet zoo heel zwaar te dragen. Het komt ons voor dat de beslissing van het Congres te Brussel zeer zwak gemoti veerd is; overtuigde voorstanders van de hier besproken instelling zullen er niet door gebracht worden tot het inzicht, gedwaald te hebben. In Ierland schijnt men zonder twist tweedracht niet te kunnen loven. Na de begrafenis van Parnell, is door zyne vol gers in de National Club eene bijeenkomst gehouden, waar het warm is toegegaau. Van eene heree«igiug^4*»<»pai4y wil men niets weten, en van verschillende redenaars hoorde men de dolzinnige bewering ver kondigen dat het eigenlijk Dillon is, die het grootste deel der verantwoordelijkheid draagt van Parnell’s dood. Wel mag het een zware taak genoemd worden, die de vrienden van Parnell te vervullen hebben, nl. een strijd voort te zetten, waaraan geen enkel beginsel ten grondslag ligt. Door do aanhangers van Parnell is nu een manifest uitgevaardigd aan het volk, waarin verklaard werd, dat alle Ierendie van meening zijn, dat alleen lersche volks vertegenwoordigers de lersche politiek moeten leiden, hun welkom zouden zijn. Niets willen we te maken hebben met mannen die op bevel van buitenlanders Parnell tot den dood toe gelasterd hebben, zoo zeggen de Parnellisten. Zij wenschen ook geen tegenstanders van Parnell tot volksleiders te erkennen- Parnell’s weduwe, die sinds den dood van haar echtgenoot niets heeft willen eten, is zeer zwak. Zij ligt te bed, waar zij trouw verpleegd wordt door Miss O’Shae, de zuster van haar eersten man. Parnell’s moeder, wier alleszins verklaarbare uitroep „Ze hebben mijn ioon vermoord!” door het opgewonden volk zoo jammerlijk-let- terlijk is opgenomen en op allen, die Par nell’s tegenstanders waren, is overgebracht, bevindt zich nog steeds in een toestand van volslagen neerslachtigheid en versuftheid. Het bezoek van den llussiNchen Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Van Giers aan het UaliaanHche Hof, is op ’t oogenblik overal het onderwerp van gesprek. Woensdag j.l. was hij met den Russi- schen gezant te Rome en den Minister Di Rudini de gast van koning Umberto, met wien hij een langdurig gesprek schijnt ge houden te hebben. Duitscblund en Oostenrijk zijn druk bezig allerlei veronderstellingen te maken hierom trent. in eerstgenoemd land is men ein delijk tot de conclusie gekomen, dat het Rusland te doen is om zyn houding tegen over het Drievoudig Verbond te verduide lijken. De berichten uit Rusland omtrent den hongersnood zijn wel wat overdreven. De handel te Odessa staat geheel stil. Slechts zes Engelsche schepen zoeken lading, tegen anders in October dertig a veertig. In Noord-Caucasiö echter was de graanoogst overvloedig. De zolders liggen hoog opge- stapeid, terwijl aan de spoorwegstations veel tarwe ligt te wachten op verzending. Te Kieff schijnt volgens -den 8t. Peters- burgschen verslaggever eene samenzwering ontdekt te zijn tegen het leven vantden Czar. Op een drukpers is beslag gelegd als die nende tot het drukken van oproerige ge schriften. Een troepje Turksche roovers is eindelijk in handen gevallen van de politie. Het waren Albaneezen, die te Delvinon (Epirus) een geneesheer trachtten gevangen te nemen, met het doel voor hem een boog losgeld te eischen. De tegenwoordige gouverneur van Epirus zal nu ernstig trachten voor goed een eind te maken aan die roovenjen. Het wordt ook hoog tydl hij eeno alleenwonende 70-jarige vrouw. Zij bewoonde een hutje, zoo laag, dat men er niet dan gebukt in staan kon. Na aan de hier heerschonde duisternis een weinig gewend te zijn ontwaarde hijeen gebrek kig kindertafeltjeeen oud kistjewaarop twee gebarsten kopjes en een tuitlampje verder eene kleine kachel, een kreupele stoeleene stoof en een emmer. Van bed, peluw of kussen was geen sprake. Zelfs stroo ontbrak. Het oude mensch sliep op 4en naakten vloer. Tijdens den vorigen strengen winter had het armbestuur zich over haar ontfermd en haar eene wollen deken geschonken. Vroeger had ze ook dit weeldeartikel steeds gemist. Trouwens sedert dien tijd was ze over het geheel in beteren doen gekomen, daar hare bedeeling van 50 ct. op 75 ct. in de week was ge bracht. Een brand, die in het jongste voor jaar hare woning geheel in asch had ge legd had hare welvaart geen of noemens- waardige afbreuk gedaan. Alleen be treurde zij het bitter, dat bij die gelegen- haar „skoondere lamp” was verloren ge gaan. Overigens was haar niet-vekekerde inboedel gered, en hare beide zoons, wier bekwaamheden zij hoogelijk roemde, hadden hare hut tusschen zonsop- en ondergang weder knaphandig opgebouwd, met behulp van 7 bossen stroo, door eenen wel willen den boer geschonken. Wij herhalen hetdit voorbeeld is een uit vele. Zoo ergens, dan zou eene ver standige liefdadigheid hier een braakliggend veld vinden. Do eischen dier menschen zijn niet hoog. „Als we den heelen winter door maar acht stuivers verdienen konden,” sprak een arbeider, vader van vier kinderen, „dan zou er geen armoede geleden worden.” Reeds jaren goleden is er sprake van geweest in deze streek een werkhuis op te richten, doch de zaak stuitte af op finan- cieele bezwaren. Thans bestaat er weder een dergeiijk plan, en tevens zou men door heide-ontginning work willen verschaffen. Het is te wenschen, dat dergelyke plannen verwezenlijkt worden, opdat er in dezen troosteloozen toestand althans eenigo ver betering kome. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 16 Oct. De handel zoo in kaas als boter was deze week flauw. Kaas daalde f 0,50 per 50 kilo goêboter 5 en weiboter 10 cent per kilo. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f23 tot f27,50 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit, goê boter f 0,52*, weiboter f 0,35 per half kilo. ALFEN a/d RIJN, 14 Oct. Op de scheeps timmerwerf van den heer A. Pannevis alhier, werd heden de kiel gelegd van een ijzeren ciipperschip, genaamd „Henriette”, groot pl. m. 210 last, te bouwen voor rekening van den heer G. Van Hooydonk, te Rotterdam. ♦AMEIDE, 13 Oct. Tot stoker aan het Rijksstoomgemaal alhier is benoemd de heer H. J. Hoogland te Gorinchem. Op de beden alhier gehouden najaars beestenmarkt waren aanvoer en handel onbeduidend; een gevolg voornamelijk van het samenvallen met de Rotterdamsche veemarktdie de kooplieden voor de onze niet verzuimen. Indien de markt alhier op een anderen dag gesteld werdzoude zij ongetwijfeld beter slagen. ♦DALEM, 14 Oct. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school alhier, is benoemd xnej. M. Vos— Zuidervliet alhier. i HOENKOOP, 14 Oct. By besluit van H. M. de Koningin-weduwe-regentes van het koninkrijk, in dato 5 September 1891, no. 45, is gunstig beschikt op het verzoek van den Raad dezer gemeente, tot het voe ren van een eigen wapen. Het wapen zal bestaan uit een veld van goud, beladen met twee dubbel getinueerde dwarsbalken van sabel, vergezeld in het schildhoofd van drie vogels (hoenders) van sabel, het schild omgeven door het rand schrift „Gemeentebestuur van Hoeukoop.’’- KRALINGEN, 14 Oct. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den gemeenteraad, werden vau de ruim 600 kiezers uitgebracht 148 stemmen. Gekozen werd de heer N. A. De Vries (liberaal) met 96 stemmen. De heer B. H. Beijderwellen, die door de kiesvereeniging „Nederland en Oranje” en door die, „Ge wijd aan de belangen der gemeente”, can- didaat was gesteld, verkreeg 48 stemmen.- VIANEN, 13 Oct. Door den veearts van het naburige Meerkerk is een verzoek aan den gemeenteraad alhier gericht om in aan merking te komen voor de vacante betrek king van veearts in deze gemeente, onder vergunning, dat bij op zijn oude standplaats zou mogen blijven wonen. Burgemeester en wethouders konden op dit verzoek niet gunstig adviseeren en stelden dus voorhet voor kennisgeving aan te nemen, waartoe de raad zonder hoofdelijke stemming besloot. ♦WILLIGE-LANGERAK, 14 Oct. In de zalmsteken van de visscherij alhier zijn in de laatstverloopen week slechts 3 zalmen gevangen. metje, dat óf op de spaarbank werd over gebracht, óf aangewend voor den aankoop van eenig gereedschap als de knaap op een ambacht ging Maar niet zelden ook worden de ingébrachte gelden weer opge vraagd voor nagenoeg even improductieve doeleinden als hadde men ze eenvoudig dadelijk in den snoepwinkel op rente gezet. Van sommige kleine scholen werden af en toe resultaten medegedeeld, die verba zing wekten sommen van belang waren in korten tijd bijeengebracht. Dat kwam hierdoor, dat de ouders de schoolspaarbank gebruikten om hun penningen te plaatsen; bet eigen sparen der kinderen had er niets mede te maken. Dat was eigenlijk de be stemming niet, maar de onderwijzers aar zelden niet zich ook die moeite te ge troosten, omdat zij wel begrepen dat de kinderen op die wijze toch een voorbeeld kregen, dat langs practischen weg eenig begrip van het gevolg der spaarzaamheid deed krijgen. Intusschen, sedert de beweging uit België tot ons land oversloeg, is de gelegenheid tot sparen aanmerkelijk uitgebreid. Aan vankelijk had meix niets dan de spaarkassen van het „Nut”waar die niet bestonden, kon men ook geen bedragen van enkele stuivers beleggen Sedert dien tijd hebben we de Rijkspostspaarbanken gekregen, die in de meeste gemeenten van ons vaderland den menschen in staat stellen, met weinig om slag en tijdverlies hun penningen in veilig heid te brengen. De Rijksspaarbank reikt ook de school de hand, door de admini stratie van een spaarkas voor kinderen uiterst gemakkelijk te maken. Misschien zou, als er nu nog schoolspaar- banken opgericht moesten worden, de over weging van het bestaan der openbare kas sen den yver merkbaar koeler doen zijn, en althans er van weer houden, voor de ouders de gelegenheid tot sparen te openen. Wy ontkennen ook niet £e waarscbynlyk- heid, dat eenmaal diezelfde ouders, bij onder vinding het genot der spaarzaamheid ken nende, hun kinderen reeds vroeg den weg naar het postkantoor zullen leeren vinden, en dat de school die zaak uit den kring barer bemoeiingen zal kunnen verwijderen. Dat het nu reeds zoover gekomen is, zou den wij niet durven beweren. Als we intusschen de gronden nagaan, waarop de beslissing der meerderheid op het bovengenoemd congros rust, dan moeten wij erkennen dat er zoer zwakke by zyu. In de conclusie worden er niet minder dan negen genoemd. 1. Het sparen is niet voldoende om de droeve gevolgen van ziekten en ongelukken af te wenden. Het is veel verkieselijker om zulke instellingen aan te bevelendie de werklieden waarborgen tegen die nooden, bijv, onderlinge waarborgfondsen en levens verzekeringen. Dat is eenvoudig een praatje. Het sparen maakt geen aanspraak op de eer een af doend redmiddel te zijn. Maar de gewoonte van sparen is hetzelfde als het zich ont zeggen van denkbeeldige behoeftenen stelt dengene, die zich haar eigen heeft gemaakt, in staat om zich later ook de op offering van een oogenblikkelijk genot te getroosten ten einde voor levensverzekering iets af te zonderen. 2. Het sparen ontwikkelt slechts gevoel van eigenbaat, terwijl de school gemeen schapsgevoel behoort aan te kweeken. Een waarheid in sebijn. Wie wat heeft, zal ook iets kunnen afstaan ten bate der gemeenschap; wie al wat hy krijgt dadelijk opmaakt, staat met lodige handen als een beroep op zijn mededeelzaamheid wordt gedaan. Sparen opent den weg tot weldoen. 3. Hot sparen behoort tot den werkkring der postspaarbanken en niet tot dien van den onderwijzer. Tot de taak van den onderwijzer behoort alles wat zijn hand vindt om te doen in het algemeen belang. Heeft hij reden om aan te nemen dat de werking der postspaarbank zijn tusschenkomst onnoodig maakt, dan ontboude bij zich. 4. De onderwyzer wordt zoo slechts de bankier der ouders. In sommige gevallen, ja. En met dit emplooi behoeft hij zich niet te belasten, tenzij er redenen van opvoedkundigen aard zyn om het wel te doen. 5. Het kind is onbevoegd tot sparen; als het den onderwijzer eenig geld brengt, is het niet anders dan de zaakgelastigde der ouders. Het eerste is onjuist, en daarmee vervalt ook het laatste. Menig kind ontvangt nu en dan centen om er naar welgevallen over te beschikken. Die centen zijn het eigenlijk materieel der schoolspaarbank, bij welke de hoegrootheid van het bedrag niets af- doet, wel het aankweeken van een goede gewoonte. De arme knaap, die na menige overwinning op zichzelveu eenige stuivers heeft bijeengebracht, heeft daarmede dik wijls een cursus doorloopen die van betee- kenis is voor heel zijn volgend leven. 6. De ouders sparen slechts uit ijdelheid qf om den onderwijzer te believen. Deze bewering wordt ten stelligste weer sproken door allen, die met de schoolspaar- In den omtrek van Montevideo, de hoofd stad van Uruguay, haefi zich gisteravond het begin eener revolutionnaire beweging) vertoond. Tusschen de leden der revolu tionnaire club en de troepen kwam het daarbij tot een gevecht, waarin zes personen werden gedood en zeven gewond, terwijl 52 in hechtenis werden genomen. Eene poging der omwentelingsgezinde^ om de artillerie te bewegen zich bij hen aan te sluiten, bleef zonder gevolg. Ook mislukte eene poging om den president te ver moorden. Op het oogenblik schijnt alles weêr in orde en de rust hersteld. Onlangs zou in een beestenspel to Luik, België, een liefhebber met een dierentem mer in het leeuwenhok gaanmaar de liefhebber kwam niet opdagen. Het publiek gaf zijn ontevredenheid te kennen, en om nu den toeschouwers te vol doen, loofde de directeur van het spel een belooning van 2000 fr. uit voor iemand uit het publiek, die hem in het hok van de leeuwen durfde volgen. Een vrouw uit het volk bood zich daartoe aan en zij volbracht het waagstuk. Zij zag wel wat bleek, maar zij hield zich flink en bleef tot het eind toe in het hok, luide toegejuicht door hot publiek. Bij Kon. besluit van 13 Oct. is aan Mr. G. De Vries Azn., op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem, gedurende eene lange reeks van jaren, den lande bewezenMr. G. De Vries Azn. voornoemd, benoemd tot staatsraad in bui tengewonen dienst. Bij Kon. besluit van 12 Oct. no. 41 is aan de hagelsnood-commissie in Noord-Brabant machtiging verleend tot het houden eener collecte in het geheele rijk gedurende de maanden October en No vember. De Raad der Gemeente Delft heeft benoemd tot gemeente-secretaris Mr. L. A. Bybau, burgemeester van Cortgene- Colynsplaat. Te Monnikendam is totge- meente-ontvanger benoemd de heer L. R. Th. Van Maanen te Vreeswijk. Aan het Ministerie van Wa terstaat te ’s Hage werd Woensdag do uit voering van baggerwerk en kribwerk in de rivier de Boven-Merwede aanbesteud. Minste inschrijver was de heer L. Kalis Kz. nemer te Sliedrecht, voor f30.690. Woensdag 1.1. heeft de o, wone Winter-Campagno aan de beetwortel- fabriek der heeren Ravenswaay te Gorin chemweder een aan vang genomen. Aan de rijks-universiteit te Leiden is het candidaats-oxamen in de god geleerdheid (tweede gedeelte) afgelegd door den heer A. De Pecker. De tweede halfjaarly ksche vergadering van onderwijzers en onderwij zeressen in het arrond. Woerden onder presidium van hun schoolopziener den heer O. A. Zelvelder, zal Zaterdag 17 Oct. te Alfen gehouden worden. De te behandelen onderwerpen zijn: 1. De aardrijkskunde in de lagere school, door den heer Bontje, hoofd der bijz. chr. school te Oude-Wetering. 2. De onderwijzersvergaderingen, door den heer Fortgens, hoofd der openb. school te Hazerswoude. 3. Woordspelingen in onze taal, door don heer Nijpels, hoofd der bijz. R. K. school te Alfen. Men schrijft uit Friesland: Eene der meest misdeelde streken van ons vaderland is zeer zeker de Kompagnie van Schoterland. Slechts gedurende een klein deel van het jaar verdienen de man nen een sober loondoor op verre af standen van huis werk te vinden in het graven Tan wijkenhet ophekkelen van slootenhet dorschen van boekweit en rogge en het rooien van aardappelen. Zijn deze werkzaamheden afgeloopen, dan treedt de werkloosheid en daarmede de bitterste armoede in. Meer dan twee derden van het jaar is de overgroote meerderheid der bevolking zonder eenige verdiensten. Hoe zij in het leven blijven? Een be zoek aan deze streek lost dit raadsel eenigszins op. De woning is eene keet, nauwelijks geschikt voor een beestenstal; opgetrokken van plaggen, met wat stroo gedekt, terwijl zelts de meest noodzakelijke meubelen ontbreken. Het voedsel bestaat uit eigen verbouwde aardappelen, waarbij volstrekt niet op de qualiteit, maar slechts op de meerdere opbrengst wordt gelet, en die op het „eigen” stukje grond verbouwd worden; verder roggebrood. Potvet behoort tot de slechts bij uitzondering voorkomende weelde-artikelen. Een inzender in het „Nieuw Adverten tieblad van Heerenveen” deelt omtrent het leven in deze streek eenige staaltjes mede, die aan het ongeloofelijke grenzen. Om er I slechts een uit vele te noemen, bezocht Op het onlangs te Brussel gehouden Congres van de Algemeene Federatie der Belgische onderwijzers heelt een levendig debat over dit onderwerp plaats gehad, gevolgd door een stemming, waarbij deze instelling met 119 tegen 86 stemmen werd veroordeeld. Om de beteekenis van dit votum te be grijpen, moeten wij ons even de geschie denis van de schoolspaarbank voor den geest stellen. Zjj is van Belgischen oorsprong. Een twintigtal jaren geleden verscheen van de hand van Professor Laurent een boek, waarin uitvoerig en met nadruk gewezen werd op bet groote belang van spaarzaam heid voor de volkswelvaart. Wie er naar streeft, iets minder uit te geven dan zijn inkomsten bedragen, en het overschot op oordeelkundige wijze belegt, zal eindelijk in bet bezit komen van een kapitaaltje, hetwelk hem in tijd van nood gewichtige diensten kan bewijzen, of, doelmatig aan gewend, zyn bronnen van inkomsten kan verruimen: dat schenkt hem een niet ge ringe mate van zelfstandigheid, verhoogt zyn zelfvertrouwen, doet zijn gevoel van eigenwaarde toenemen. Zijn de middelen zeer beperkt, dan is er een aanhoudende selfbeheersching noodig om zich sommige begeerlijke, ofschoon geenszins onmisbare dingen te ontzeggen, teneinde later gele genheid te hebben het aldus bespaarde op nuttige wjjze te besteden. Die zelfbeheer- aching nu moeten kinderen zich reeds eigen maken. Ook zij ontvangen nu en dan kleine geschenken in geld, waarover zij vryelijk kunnen beschikken; die centen en stuivers worden aan onbeduidende dingen besteed, terwjjl, als zij bespaard werden, er nader hand veel meer nut uit ware te trekken. De school kan veel doen, om de gewoonte van en de neiging tot sparen aan te kwee ken; elk onderwyzer, die zijn leerlingen daartoe aanspoort en hun de behulpzame hand biedt, verricht een arbeid die voor den socialen welstand niet verloren is. Het boek maakte een verbazenden op gang en werd zoo hoog gewaardeerd, dat Koning Leopold den schrjj ver vereerde met een Z. M. ter beschikking gestelde me daille, bestemd voor den schryver van het werk dat het meest zou kunnen bijdragen tot verbetering van maatschappelijke toe standen. Niet lang daarna werden de denk beelden des Hoog leeraars in toepassing ge bracht; aan tal van scholen werden spaar kassen verbonden, de autoriteiten verleenden voor zoover noodig hun medewerking, en niet onbelangrijke sommetjes werden op die wijze door de onderwyzers verzameld en op de openbare spaarinrichtingen geplaatst. Het voorbeeld der Zuid-Nederlandsche onderwyzers vond bij ons navolging, of schoon ook de tegenstanders der scbool- spaarbanken zich niet onbetuigd lieten. Dezen hadden bezwaar tegen de inmenging der onderwijzers op een gebied, dat uit sluitend aan het huisgezin moet worden overgelaten, zooals zij beweerden; ook duchtten zy van de oprichting groote na doelen, als daar zyn: het aankweeken van gierigheid, het opwekken van jaloerschheid, doordien het eene kind meer dan het andere en het derde in het geheel niets zou kun nen overleggen; zelfs vreesde men dat kleine diefstallen, met het doel om zich spaarcenten te verschaffenniet zouden uitblijven. Tal van onderwyzers lieten zich door die sombere voorspiegeling niet af schrikken; bij ervaring wetende, dat zucht tot snoeperij een kwaad is, dat zorgeloos-, heid en verkwisting teelt, namen zij de* proef, en van de gevreesde gevaren was zoo goed als niets zichtbaar. Daarmede werd nu wel aangetoond, dat de schoolspaarbank een onsebadeiijke in stelling is, maar haar nut was niet zoo gemukkelyk te bewijzen. De ondervindin gen daaromtrent loopen nogal uiteen. Wij kennen voorbeelden van kinderen, die de school verlieten met een opgespaard som-

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1