1891. Zaterdag 24 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht NB. 1209. Koeien, esch, lewassen, NOHOUT AAS. S c. a., 001- EN AND, DRAAT, irkooping ischappen, N enz 'LIET, Lexmond, ngen gebracht f I860,-. r KOOPING RAK, I. JWLAND, nd9 KOOPING Of'ficiéele Kennisgevingen. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. Flink geantwoord. :i. BODDE. rA, WLEEVEB, jft voornoemde ZIJN en verschijnen VING. SCHOOBHOVENSCHE COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. aanhoudings-bijdragen voor niet ouder dan 1jaarieder i omschreven. BODDE. Notaris A. J. Koninf 1891, >r, GOUDA, 01 „DE ZALM”. sdrukt op mooi apelband f2,25. erk te zeggen; rborg voor den - 1400,—.. - 3000,-. - 3000,—. - 4000,—. 13150,—. dd op Zater- des morgens A. VERHOEF Hielt, irende prijzen .Sophia”, „Jans”, n uudïte P. 8 23 October 10 uren, ten .DEN BLANKEN Wyk B No. 75, Gouda residee- best gewonnen i Handkar, Var- ebossen, BOUW- ■N, Baggerbeu- bappen en een rts Bedden en AIR eni. r de verkooping voor niet ouder dan 2j jaar, ieder logstraaL Dn voorradig re artikelen, i 40 percent ?rA, EMBER 1891, iet „Brug hul»". GEMBER 1891, in „de drie 28 October ten 9 ure, ten ERWAAL Ga., Gemeente SCHOONHOVEN. BURGEMEEs7ÊR~en~WËTH0UDER8 van Schoonhoven maken bekend, dat, inge volge art. 174 van het Algemeen Politie- Reglement dezer gemeente, de 8CHOOR- 8TEENEN en STOOKPLAATSEN vóór den I. November a. s. moeten gereinigd zijn. Na dien datum zal de SCHOUW over de Schoorsteenen en Stookplaatsen gehouden worden vanwege de politie. Schoonhoven, 23 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. JAKKER, en, cende, geurige in Slijters by- Prijs der AdvertentiSnVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer 0,10, Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiênvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Ook het Koninklijk Besluit tot uitvoering van art. 4 der arbeidswet, do voorwaarden bepalende onder wcl^o jeugdige personen en vrouwen in fabrieken kunnen worden toegelaten, vond te Enschede krachtigen tegenstand, en op een vergadering van be langhebbenden werd besloten de bezwaren tegen die regeling te onderzoeken en daar over een rapport in te dienen, dat aan de Regeering en aan de Kamers zou worden aangeboden. Met de volvoering van die opdracht is men, zooverre ons bekend, nog niet gereed. Er Zijn inderdaad bedenkingen te maken omtrent de wijze, waarop een zoo belang rijke zaak bij maatregel van inwendig be stuur is beslist, zonder dat de Volksverte genwoordiging daarop eenigen invloed heeft kunnen uitoefenen. Maar men gaat, dunkt ons, te ver mot dat alles nu zoo absoluut af te keuren. Gesteld, dat de productie voorwaarden er door worden bezwaard, dan is dat toch een moeielijkheid, die ieder industrieel zal hebben te doorworstelen, en niet alleen bij ons doch ook in het buitenland, waar de quaestie ven arbeids- beperking, vooral met betrekking tot jeug dige personen, aan de orde van den dag is Een zoo krachtige industrie als die van Twente zal ook wel in staat zijn, aan de bezwaren hét hoofd te bieden en er zich bovenop te werkenzij heeft wel voor een heeter vuur gestaan en er den moed in gehouden. Bovendien, we zijn nog niet aan het einde van de geschiedenis. Van deze Regeering zijn maatregelen te wachten o. a, tot ver zekering van de veiligheid in fabrieken en werkplaatsen. Wij hopen dat zij, alvorens die in den vorm van een wetsontwerp te brengen, in gedachtenwisseling zal treden met de belanghebbenden, die het best in staat zijn een gegrond oordeel uit te spre ken. Ook wat in de bestaande wetgeving ree^s is vastgesteld, onderwerpe men aan oen dvgelijk ondo^oek.^nditb’ijkeu.iqpgfl welke veranderingen daarin noodig zijnop die wyze is een oplossing van de quaestie mogelijk. Doch deze bevordert men niet, door zich tegen elke vrijheidsbeperking te verzettenen de afkeuring daarvan tot be ginsel te verheffen. Dat is een zuiver doc trinair standpunt, waarbij geen rekening wordt gehouden met de eischen des tijds. In plaats van den overleden Minister Smith zal nu als Eerste Lord der schat kist en leider der conservatieve partij in het huis der gemeenten optreden de heer Balfour, tot nu toe Minister van Ierland. Er wordt natuurlijk zeer verschillend over gesproken, maar het zal er nu wel van afhangen wie er in Ierland zal benoemd worden, een quaestie, die, vooral na Parnell’s dood, van groot gewicht is. Eenige leiders, waaronder Michael Da- vittwelke het laatst tegen Parnell hadden partij gekozen, kunnen zich tegenwoordig niet op straat vertoonen, dan in gezelschap van politieagenten, zoo dreigend is de hou ding van het grauw tegenover ben. Er heerscbt dus in Groot-BritfnnnIC storm binnen en buiten. In het zuiden van Ier land, de midden-Graafschappen van Enge land en in Zuid-Wales is veel schade aangericht door de geweldige orkanen en zelfs overstroomingen. In het Kanaal ver gingen veel schepen, terwijl ettelijke man schappen daarbij omkwamen. Ook in Spanje schijnt de nood zeer grqot te zijn. Er komen steeds treuriger berichten van de overstroomingenterwijl de hulp onvoldoende blijkt. Vooral in Aragon heerscht groote el lende men is algemeen verbitterd over het uitblyven van de beloofde hulp; wanneer dit nog lang voortduurt, is er kans op ernstige ongeregeldheden. De Duitsche Reichs-Anzeiger geeft ons den tekst weer van een telegram, dat Keizer Wilhelm den hoogleeraar Helmholtz zond, en waarby deze werd benoemd tot Staats raad, met den titel van „Excellentie”. Hij luidt ongeveer als volgt „Uw steeds naar de reinste en hoogste idealen strevende geest heeft in zijn ver hevene vlucht al .het gewoel op staatkundig gebied verre beneden zich gelaten. Ik heb tot deze onderscheiding den ge boortedag uitgekozen van mijnen zoo zeer geliefden vader, wel wetend hoe hoog Keizer Frederik u stelde en welk een vriend en trouw onderdaan gij van hem geweest zjjt.” Von Helmholtz heeft daarop den Keizer aanstonds zyn dank betuigd voor deze „aan de wetenschap in zijn persobn ge brachte hulde De proef met den tweejarigen diensttijd zal in Duitschland bij ieder legerkorps worden toegepast, en dus niet enkel te Spandau. De HusHteche Czar en diens gezin zal aan het einde dezer maan 1 uit Denemarken terugkeeren, over Danzig en Warschau en verder naar Livadia. Een gezantschap van den Sultan van Turkije, met den Groot vizier aan het hoofd, zal hoogstwaarschijnlijk naar Livadia vertrekken, om aldaar den „Keizer aller Russen”, hulde te brengen. Te Berlijn is door de Russische politie een man gevatdie medeplichtig is geweest aan den aanslag op den trein van den Czar. Hij is naar St. Petersburg gebracht en was als kok onder het bediendenpersoneel op don trein. Hij schijnt reeds eenige beken tenissen te hebben afgelegd. Om de noodlijdenden door het mislukken van den oogst in Rusland te helpen zou er ongeveer een som van f347.700.000 noodig zijn. Een kleinigheidje dust Dezer dagen werd te Rome (Balie) bericht ontvangendat op 3 kilometers afstand van het eiland Pantellaria, in westelijke rich ting, eene zeebeving heeft plaats gehad. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men hier te doen met eenen zich verheffenden onder- zeescheu vulkaan. Die vulkaan heeft zich in de Middellandsche zee 3 kilometers van genoemd eiland vertoond en werpt voort durend stoom en water omhoog200 meter boven de oppervlakte der zee. Vier dagen te voren waren er op het eiland hevige aardbevingen waargenomen. Het water der zee bruiste onstuimig en op verren afstand werd een dof gerommel gehoord. De uitbarsting begon. Dichte rook wolken verhieven zich en af en toe werden groote steenen omhoog geslingerd. Helena Druskowitz te Weenen, (Oosten rijk) een vrouwelijke doctor in de wijsbe geerte, die op 20 jarigen leeftijd te Zurich haren graad haalde en zich naam maakte door wijsgeerige, letterkundige en historische werken, is dezer dagen krankzinnig ge worden, zoodat men haar naar een gesticht brengen moest. Er wordt een uurwerkmaker gevraagd voor de stad Khartoum, waaruit sinds 1883 de Europeesche uurwerkmakers met de an dere Europeanen verdwenen zijn en waar de inlanders het vak niet verstaan. Er wordt een hoog traktement verzekerdmaar de betrokkene moet iemand zijn, die, tegen den advertentiestjjl, „meer op een hoog salaris dan op goede behandeling let.” De Khalif toch heeft 700 kostbare horloges, welke afkomstig zijn van den in 1885 ge naakten buit, toen de stad door de troepen van den Mahdi ingenomen en geplunderd I werd. De Khalif zond een specialen bode naar Souakim om daar een uurwerkmaker aan te werven, maar de mannen van dat vak, die in alles zoo secuur moeten zijn, vinden het te Khartoum lang niet secuur genoeg, en zoo is het baantje nogaltijd vacant. Bij beschikking van H. M. de Hgin-Weduwe-Regentes, d.d. 29 Sept. Nip. 58, is het maximum der in de gemeente Ottoland te verleenen vergunnin gen tot den verkoop van sterkendrank in het kleinbepaald op éénen wel tot 1 Mei 1896. De gemeente Ottoland telt 624 pielen. Vanwege de afdeeling Zuid- Holland van het Nederlandsch paarden stamboek had Dinsdag to Rotterdam de aangekondigde keuring plaats van hengsten en merriën, waarbij voor aanhoudingspre- miön over een totaal bedrag van f 4150 kon worden beschikt. Dit bedrag door de departementen van W., H. en N. en van Oorlog toegestaanwenschte het bestuur der afdeeling gesplitst te zien als volgt a. Acht bijdragen voor het onderhoud van fokhengsten van ten minste 2{ jaar oud, ieder groot f200; b. twintig premiën voor veulenmerriën, ieder groot f50; c. 1. zes aanhoudings-bijdragen Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan ziöh abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. schen hengst Arnim II”, van A. v. Eek te Evardingeneenen zwarten gekruisten hengst van O. T. Ockhorst te Rotterdam; den voshengst Adolf”, van M. Bos te Zoetermeer; den zwarten buitenlandschen hengst „Oranje” dor Vereeniging tot verbe tering der paardenfokkerij „Oud-Beierland”. II. Merriën. Premiën ad f 50 werden toegekend aan „Rosa", no. 56 N. P. Svan Ph. v. d. Breggen, te Waddingsveen; „Jans”, no. 468 N. P. Svan F. v. d. Breggen, te Wad- dingsveen; „Martina”, no. 756 N. P. 8 van R. Kool Rz., te Everdingen; „Ras”, no. 754 N. P. 8., van Johs. v. d. Water Jz., te Hagestein„Lijsje”, no. 9 N, P. 8., van P. Breesnee, te Oud Beierland; „De Ras”, no. 755 N. P. 8van W. C. De Leeuw, te Schoonrewaard„Vos”, no. 62 N. P. 8., van C. Oudijk, te Waddingsveen; no. 617 N. P. 8., van denzelfdo; „Cato”, no. 805 N. P. 8van J. H. v. d. Torren Hzte Zevenhuizen; „Pnjna”, no. 803 N. P. 8 van denzelfde; „Marianne”, no 808 N. P. 8., van A. L. v. Dorsser, te Waddingsveen; „Jetje", no. 61 N. P. 8van P. C. Stoop v. Goudswaard, te Bleiswijk; „Flora”, no. 473 N. P. 8., vau Jacs. Bos, te Zoetermeer „Sophia”, no. 618 N. P. S., van denzelfde; „Jans”, no. 799 N. P. 8van H. Vrijen hoek, te Zoetermeer; „Roos”, no. 789 N. P. 8 van C. Barendrecht Nz., te Baren- drecht; „Kol”, no. 762 N. P. 8., vanC. T. Ockhorst, te Rotterdam; „Roos”, no. 770 N. P. 8., van A. Louter, te Piershil. (In deze afdeeling zijn dus 2 premiën ingehouden). lila. Hengstenniet ouder dan 2} jaar. Premiën ad f 75 werden toegekend aan de Zuid-Beierlandsche Landbouwvereeni- ging; Ockhorst v d. Grient, te Rotterdam A. Dronkert, te Goidschalkoorfy C. T. Ockhorst, Rotterdam (drie). IU5. Hengstenniet ouder dan l jaar. Premiën ad f 50 werden toegekend aan H. v. Rossem, te OoltgensplaatJ. Kok, te Rotterdam; J. De Koning, te Poortu- gaal; F. v. d. Breggen, te Waddingsveen; J. H. v. d. Torren, te ZevenhuizenC. T. Ockhorst, Rotterdam. V. Buitenlandsche fokhengsten, binnen de laatste 12 maanden ingevoerd. In deze afdeeling werd sleahts ééne van de twee premiën ad f 400 toegekend, en wel aan J. C. Van Eeten, te Jaarsveld. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid maakt bekend, dat op 16 October, omstreeks zeven uren voor- middags, in de rivier de Waal, onder de gemeente Bemmel, op ongeveer 150 M. boven kilometerraai XXI en 1 '20 M. uit den rechteroever, een vaartuig is gezonken, genaamd de „Vrouw Agnes”, groot 200 ton geladen met steenkolen en gevoerd wordende door Lambertus Van Genen, te Gouda dat krachtens artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 (Staatsblad No. 151) het vaar tuig en, voor zooveel noodig, de lading, na verloop van drie dagen na dagteekening dezer aankondiging, van rijkswege zal wor den opgeruimd. Tot curator der vrije univer- siteit is door directeuren van de vereeniging voor hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag benoemd Mr. Th. Heemskerk. Het college van curatoren bestaat thans uit de heeren Mr L. W. C. Keuchenius, voorzitter, Mr. A. W. Van Beeck Calkoen, secretaris, Ds. B. Van SchelvenDs. A.« Brummelkamp en Mr. Th. Heemskerk. Werd de huisvlijtschool van het departement Alblasserdam der Maat schappij tot nut van ’t algemeen gewoonlijk gedurende de wintermaanden door 24 leer lingen bezocht, die in twee ploegen 2 uren per week onderwijs ontvingen, dit jaar heb ben zich, behalve do leerlingen van den vorigen cursus, nog ruim 30 aangemeld, waarom het bestuur besloten heeft, nu allen in 4 ploegen onderwijs te laten geven, en en wel des Dinsdags en des Donderdags van half 5 tot half 7 en van 7 tot 9 uren. Het onderwijs bestaat in steken, netjes- breien, mandjes maken enz Pogingen om de huisvlijtschool in eene teekenschool to* veranderen, hebben schipbreuk geleden we gens de hooge kosten, aan de oprichting en instandhouding eener teekenschool ver bonden. ♦ALBLASSERWAARD eu VIJtHEEREN- LANDEN, 23 Oct. De handel in kaas was deze week Hauw, doch naar boter bestond flinke vraag; kaas daalde f0,50 a f2 per 50 kilo, boter was 5 10 cents per kilo hooger in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f21 tot f27 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit, goê- boter f 0.55, weiboter f0,40 per half kilo. •AMEIDE, 21 Oct. ’Alhier is een gym- nastiek-cursus opgericht voor onderwijzers uit deze en omliggende gemeenten. Het onderwijs zal worden gegeven door den heer Kooijman te Vianen, leeraar in ge noemd vak aan de Rijksnormaallessen alhier. ♦AMEIDE en TIENHOVEN21 Oct. Voor de betrekking van veldwachter dezer beide gemeenten hebben zich ruim 30 sollici tanten aangemeld. den nood gedrongen, wel genoodzaakt zullen worden Ons heil te gaan zoeken bij weder keer! ge rechten. De heeren in Twente wjjzen een beteren weg aan om uif het gedrang te blyven. Niet bij de pakken neer gaan zitten, maar do banden uit de mouwen gestokenroepen zij als het ware hun mede-industriëelen toe; in den vooruitgang van uw bedrijf moet gij het zoekenen krijgt gij bet misschien te kwaad op de markten, waar ge tot dusver uw producten hebt aangebodenzoekt nieuwede we reld is nog groot genoeg. Het rapport gaat nog een stap terug in de geschiedenis onzer handelspolitiekom te wijzen op een groote moeielijkheid, die onze nijverheid te doorworstelen haden glansrijk overwon, namelijk de afschaffing der differentiëele rechten. Vóór 1874 moes ten voor mjverheidsproductenbij invoer uit den vreemde in onze koloniën, hoogere rechten worden betaald dan voor onze eigenedaardoor konden onze fabrikanten meer winst maken dan de uitbeemsche concurrenten. Het gevolg was echter, dat de inlanders hun benoodigdheden, waaronder vooral katoenen stoffenzeer duur moesten betalener werd dus van hen een byzondere belasting geheven ten bate der Nederland- sche industrie. De toenmalige Regeering, geheel doordrongen van het beginsel der handelsvrijheid, begreep dat die toestand onrechtmatig was en niet mocht voortdu ren de afschaffing der differentiëele rechten was van die overtuiging de vrucht. Natuur lijk ondervond de Twentsche nijverheid on middellijk den terugslag van dien maatregel maar het nadeel was van korten duur. „Zelfs de afschaffing der differentiëele rechten in Nederlandsch-ïndië," zegt de Enschede- sche Kamer, „die baar, met slechts korten termijn van overgang, gevoelig trof op het terrein, waar een groot gedeelte van haar fabrikaten plaatsing moest vindenkon haar slechts tijdelijk iets terugdringen. Met groote'veerkracht wist «ij zich weldra te herstellen en zich zelfs zeer ver buiten de grenzen van het vroeger gebied uit te breiden.” De Commissie vraagt ook het oordeel der Kamers van Koophandel over de ge volgen eener eventueele verhooging van de rechten op den invoer van levensmiddelen, van onderscheiden zijden gewenscht om op die wijze te gemoet te komen aan de be hoeften van den landbouw. Zeer duidelijk zetten de heeren te Enschede uiteen waarom zij daar geen voorstanders van kunnen zijn. Die rechten blijken voor de beschermde landen van zeer nadeelig gevolg te zijn. „Bij de verhooging werd een rijzing der werkloonen voorgespiegelddoch deze is uitgebleven en meer en meer blijkt juist het tegenovergestelde gqvolg. Door de ver hooging van de pryzen der eerste levens behoeften eischen deze het grooter deel van de inkomsten der talrijke volksklasse; deze wordt daardoor genoodzaakt het ver bruik van vele voortbrengselen der nijver heid te beperken, en het gevolg daarvan is, dat een inkrimping noodzakelijk wordt van de productie van artikelen voor het grootste deel van het volk. In het land daarentegen, waar het leven goedkoop en gemakkelijk is, breidt zich de kring van hendie ook in andere behoeften kun nen voorzienuit tot alle klassen der be volking; het verbruik van voortbrengselen neemt toe, de vraag naar arbeidskrachten vermeerdert, en ten gevolge daarvan stijgen de loonen." Tot zoover spreekt uit het antwoord der Kamer van Koophandel een toon van te vredenheid met den bestaanden toestand, waarin zij geen verandering wenscht; zij „is er gerust op, dat, zoolang ons land den weg van den vrijen handel getrouw blijft, onze nijverheid niet zal worden benadeeld door buitenlandsche wetgevingen.” Minder is zij ingenomen met onze eigen wetsbepalingen, waaraan zij een verderfe- lijken invloed op den stand der industrie toekent. Zij Is van oordeel, dat de tot heden vast gestelde bepalingen tot beperking van den arbeid niet gelukkig gekozen schijnendaar de bemoeiing van den Staat zich uitstrekt tot alle takken van het bedrijf, houdt zij zich overtuigd dat bij een dergelijk stelsel van beperking der vrije beweging geen be drijf zich kan ontwikkelen, v Wij gelooven dat de Kamer Ihier een te donkere voorstelling van de werkelijkheid geeft. Reeds bij de voorbereiding^van de wetgeving op den kinderarbeid, door den Minister Modderman, kwam de Enschedesche Kamer in verzet; zij bad eenigen grond om dat te doen, dewijl in haar ressort reeds tamelijk voldoende maatregelen werden ge nomen in het belang van jeugdige personen. Hoe daar de fabrieksschool is georganiseerd en welke gunstige resultaten zij oplevert, is algemcene bekendheid, en veilig kan wokllrii aangenomen, dat de drang tot tus- schenkomst van den wetgever minder sterk zou geweest zijnindien overal in dien zelfden geest gehandeld werd. Maar kan hieraan een bewijs worden ontleend voor de overbodigheid van een wettelyke rege ling in het algemeen? Men zal zich herinneren dat door de vorige Regeering een Commissie is benoemd, met de opdracht, een onderzoek in te stel len naar den toestand der Nederlandsche nyverheid, in verband met de handelspoli tiek. Aanleiding daartoe gaven de wijzi gingen, die de toenemende heffing van in voerrechten in het buitenland geacht worden te hebben doen ontstaan in den afzet onzer nijverheidsartikelen en de omstandigheid, dat wij door het opzeggen der handelsver- dragon de handen vrij hebben gekregen, hetgeen door velen wordt beschouwd als een geschikte gelegenheid omdoor her ziening en verhooging van de tarieven, on zen producenten de mededinging gemakke- ljjk«r te maken. Wel toonde het thans afgotreden Kabinet zich niet terstond bereid, zich te laten medevoeren door de strooming, die ook ten onzent naar het beloofde land der bescherming is gericht, maar het wilde toch ook niet een besliste weigering daar tegenover stellen. Vandaar de benoeming eener commissie, die natuurlijk in de eerste plaats de voorlichting gevraagd heeft van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Dezer dagen is het antwoord openbaar gemaakt, dat door de Kamer te Enschedé op de voorgestelde vragen is gegeven. Te Enschedéen ook in de omliggende gemeentenwordt de katoennijverheid op groote schaal in al haar takken uitgeoefend de grondstof der Twentsche industrie is byna uitsluitend katoen. Bovendien heeft men er nog tal van machinefabrieken, die voor een groot deel haar bestaan vinden in de vervaardiging en de reparatie van werktuigenbij de katoennijverheid in gebruik. Men zou zoo zeggen dat deze inrich tingen bet gevoeligst getroffen moeten zijn door de beschermende maatregelen van het buitenland; immers, daardoor wordt haar débouché beperkt, en kunnen zij in de pro tectionistische staten geen loonende prijzen maken. Daarentegen voert het buitenland hier nagenoeg onbezwaard de producten in die men daar te veel heeft, een mede dinging die noodwendig hier te lande de prijzen moet drukken. Toch vinden wij in het Enschedeesch rapport nietswat die meening bevestigt. Een der vragen, door de commissie ge steld, luidt aldus: „Welken invloed heeft de tak van nijver heid, waartoe uw bedrijf behoort, ondervon den van de verhooging der invoerrechten, die sedert 1879 in verschillende Europee •ebe landen en nu onlangs in.de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft plaats gehad P” Het antwoord op die vraag is zoo beslist mogelijk. „De Enschedesche katoennijverheid heeft zich voortdurend en onafgebroken ontwik keld; haar omvang is geregeld toegenomen en haar voortbrengselen vinden in steeds toenemende mate en op meerdereook nieuwe markten een goeden afzet. Het is een gezonde en krachtige nijverheid ge worden, die het hoofd kan bieden aan de mededinging met de meest ontwikkelde ka- toendistricten en die voor de snel toene mende njjverheidsbevolking geregelden ar beid en goede loonen oplevert. De verhoo ging der invoerrechten in verschillende Europeesche landen en in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft daarop geen invloed uitgeoefend.” Wij hebben hier te doen met het oordeel van mannen, wier recht van medespreken zeker door niemand zal worden betwist. Theorieën en becijferingen in de studeer kamer gemaakt, hebben ongetwijfeld haar waarde, doch wanneer deze door de practyk worden bevestigd, worden zij eerst volkomen vertrouwbaar. Het vrijhandelstelsel heeft tot nog toe bij de meeste Nederlandsche économen verdediging gevondenalleen weifelt men somtijds, bij de gedachte dat wij gevaar loopen eerlang met ons beginsel alleen te bljjven staan, zoodat wjj, door 1. zes hengsten groot f75?' 2. zes hengsten groot f50; d. twee premiën voor binnen de laatste 12 maanden ingevoerde buitenlandsche fok hengsten, ieder groot f 400. Uitdrukkelijk was bepaald, dat naar al deze premiën alleen zou kunnen worden medegedongen door ia het Nederlandsch Paardenstamboek ingeschreven paarden. Niet minder dan 77 paarden, waarvan 43 hengsten en 34 merriën waren voor de keuring aangegeven. De jury bestond uit de heerenL.Swart, oud-districts-veearts te Dordrecht; J. Leeu wenburg te Kijfhoek; A. Z. Wijnstroom, oud-ritnieester der cavalerie te 's Huge, en C. Overbosch, ryksveearts te Gouda, aan welk viertal door den minister van oorlog was toegevoegd de majoor Ramaer te ’s Hage De uitslag der keuring was als volgt: I. Fokhengsten van ten minste 2 j jaar oud. Premiën ad f200 werden toegekend aan den bruinen inlandschen hengst „Gelre” der Vereeniging tot verbetering van het paar denras „Uselmonde”den bruinen buiten landschen hengst „Nelson” der Vereeniging tot verbetering van het paardenras Dirks land en Omstreken”; den bruinen buiten landschen heugst „Romein” der Vereeniging tot verbetering van het paardenras „Trio”, te Nieuwenhoorn; den bruinen buitenland schen hengst „Agamemnon” der Vereeni ging tot verbetering van het paardenras „Zevenhuizen”; den bruinen buitenland-

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1