uw- chappen. N'. 1211. 1891. Zaterdag 31 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht koop. KOEIEN KOEIEN, AAS. it, huring ponden •R, Arkel. JPING ten westen Ikerkapel. ten oosten RZEN. ■ISGIDS n, f 0,10, en EKJES jogstraat. K. len HOOI, b Baggeren perceelen. bij het Lid van DRAAT, BELASTINGZAKEN. BINNENLAND. BUITENLAND. Oterxicht. de ZIJN konijnenplaag in gaven is VAN NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. UREN, OÜLAIRBS kaarten ota’s peters tantiën. fijwfflige nber 1891, staan van No- aan de afge- Wed. en Erven zendaal, onder MOOfflOfflSB COURANT bezichtigen bij wpoort. i voormeld, des JEB’S Boekhandel van o Schoonhoven. en voorradig ire artikelen, I 40 percent het waterschap Zevenhoven zal or 1891, des atermolen no. 2, o tijd van ZES Ie Papendrecht ag 4 Novem- norgens 9 uur, eke van- en op bewoond door openbaar, om SCHAPPEN en REN. te VAARZEN, jetten, anu’s, lekken, petten. 'acturen sbrieven. VE elkolen, (18 mud)aan 7AN VLIET Jx. BAKKER, en kende, geurige sn Slijters bij- Dexe Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrjjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. L Dat de menschen over het algemeen een hekel hebben aan belasting betalen, is de doorgaande regel, die geenszins wordt te niet gedaan door de eene of andere uit zondering, welke men mocht kunnen aan wijzen, en waarvan het bestaan ons op dit oogenblik onbekend is. In theorie zijn wij het er allen over eens, dat de uitgaven voor het Rijk, het gewest, de gemeente, gemeenschappelijk gedragen moeten wor den; maar gewoonlijk vinden we, dat ons persoonlijk aandeel wel wat groot is, in vergelijking met dat van onzen buurman, van wiens betrekkelijk draagvermogen wij een heel andere voorstelling hebben dan hyzelf. Intusschen, men gewent aan vele zaken, ook al zijn zij niet van de aangenaamste; en er zou over de belastingen minder ge praat worden, deed zich niet het verschijnsel voor, dat ons aanslagbiljet alle jaren een hooger eindcijfer te zien geeft. Dat is uiterst vervelend, en men vraagt zich af: Zal die aanwas dan nooit ophouden? De beurs is oen van onze gevoeligste plekjes. Niet dat we schrapers of gierig aards zijn, o neen; maar wij houden liefst de vrije beschikking over 't geen we bezitten. En als nu de fiscus steeds hoogere eischen stelt, dan worden we in die beschikking op een zeer ongewenschte wijze beperkt. Het is dan ook geen wonder, dat toen vóór de verkiezingen van 1888 in politieke redevoeringen en courant artikelen duchtig werd afgegeven op het slechte financiëel beheer der liberalen, dit niet was aan doo- vemansdeur geklopt. Die lui denken maar dat het niet op kan; van andermans leer snijden zij riemen, breed en dikzij hebben de staathuishouding op een weelderige en verkwistende manier ingericht, en de arme lieden, die hard moeten werken voor hun broodje, kunnen er maar voor opdokken. De woorden zuinigheid en bezuiniging staan niet in het woordenboek der liberalen. De stembus zette op die aantijging den stempel: de liberalen kregenom met Meester Haffmans te spreken klappen als zand. Het is natuurlijk niet uit te maken, hoe groot het aandeel was, dat de bezui- nigingsleus aan deze uitkomst heeft gehad dat het niet onbelangrijk was, ligt voorde hand. Nu zou er een nieuw tijdperk aanbreken, waarin de uitgeknepen en platgeperste bur ger tot verademing zou,komen! De dure organisatiön der liberalen zouden door een voudiger regelingen vervangen worden; wetten, welker uitvoering schatten van geld kosten, zouden worden herzien, en tevens zou ons belastingwezen hervormingen on dergaan, waardoor inzonderheid de kleine man aan minder druk zou worden onder worpen. Het nieuwe Kabinet was met de beste gezindheid bezield, en de knapste financier, die de rechterzijde had aan te wijzen," stelde zich voor de uitvoering der gedane toezeggingen verantwoordelyk, door plaats te nemen aan de regeeringstafel. Hoezeer is men in die verwachting be drogen! De nieuwe schoolwet kwam, waarvan wij geen kwaad zullen zeggen doch alleen herinneren dat zij de Uitgaven voor het Rijk belangrjjk hoeft verhoogd, in weerwil dat zij tegelijkertijd de toelagen aan de gemeenten inkromp. Dat was de ééne groote maatregel, die juist het tegen overgestelde van belastingvermindering ver oorzaakte. De tweede was de aankoop van den Rijnspoorweg om dien te betalen zul len we weldra een leening moeten sluiten, waarvan de rente ook al op de begrooting komt, en zeker het belastingcijfer niet zal verminderen. Als iemand zoo vriendelijk zou willen zijn om ons even in te lichten, welk groot voordeel die aankoop heeft op geleverd, dan zullen wij wellicht tot de overtuiging komen, dat hij een goéd zaakje is geweest: tot zoolang veroorlooven wij ons, de schouders op te halen. Wat de belastinghervorming betreft, niet alleen maakte de Minister het er zich niet druk mee, maar hij en de meerderheid der Tweede Kamer zorgden ook wel, dat anderen niet in de gelegenheid kwamen het te doen. Eindelijk, ten langen laatste, kwam er een ontwerp, maar dat zag er zoo raar uit, dat niemand er een touw aan kon vast maken. De kiezers hadden er Zij bedankten de heeren een andere meerderheid. graphic 1, schilders 2, schoenmakers 2, tabak-industrie 1, turf- en steon-industrie 1, zadelmakers 1, architectuur, machine-, bouw en spoorwegwezen 17, bad-, reis- en spoor- weg-couranten 6, belletrié, literatuur 12, boekdrukkerij, boekhandel 5export 9, financiën, verzekeringswezen 20, genees kunde, pharmacie en hygiène 6, jacht, sport, visschenj en vogelteelt 7, krijgsweten schap 7, kunst, muziek en tooneel 10, land en tuinbouw 13, mode- en damesbladen 4, natuur-wetenschappen 2, opvoedkunde 18, rechts- en staatswetenschap, gemeente wezen 12, scheepvaart 6, theologie en gods dienstige volksbladen 68, universiteitsbladen en tijdschriften voor de jeugd 9, diverse vakbladen 17. In de koninklijke hofkapel* van het Loo werd Zondag-morgen door den oud-hoogleeraar Dr. N. Beets gepreekt naar Lucas 15 vs. 11—24, terwyl gezon gen werd Psalm 84 vs. 3 en Gezang 40 vs. 1 en 7. De beide Koninginnen waren met gevolg aanwezig, alsmede vele genoodigden. GORINCHEM28 Oct. Tot groote vreugde van de ingezetenen wordt morgen de nieuwe toegang van de Kansel poort naar het spoor wegstation alhier geopend en de tijdelijke toegangsweg met hulpbrug voor het verkeer gesloten. De nieuwe weg voert in het ver lengde der Hoog- en Westewagenstraten, eerst over de brug der schutsluis van het Kanaal van Amsterdam naar de Merwede, vervolgens over een lengte van eenige tien tallen meter over de landtong, die dit kanaal van de Linge-uitwatering scheidt, vervolgens over de brug van laatstgenoemd kanaal en daarna, rechts omslaande, langs den noor delijken oever naar het station. Hoewel de nieuwe weg iets langer is dan de tijdelijke, wordt hij algemeen beschouwd een flinke verbetering te zijn voor het uitgebreide spoorwegverkeer. ‘aldLaSSERWAARD An VIJFHEEREN- LANDEN, 30 Oct. De handel in kaas en boter was deze week williger, beide pro ducten ondergingen eenige prijsverbetering. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f22 tot f27, per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goêboter f0,60, wei- boter f 0,45, per half kilo. *AME1DE, 29 Oct. De begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1892 is vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f9013,57. •HAASTRECHT, 29 Oct. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1891 sluit met een batig saldo van f 366,65* de begrooting voor 1892 bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 688,65*. §OUDEWATER, 28 Oct. Naar we verne men, zal de toegang tot de alhier op te richten bibliotheek vanwege den Protestan ten Bond niet alleen voor de ledenmaar ook voor niet-leden der afdeeling openge steld worden en wel voor het eerst op Vrijdag 7 November e. k., ten huize van den heer A. Van Bueren alhier. Met ge noemden heer vormen de heeren J. Boer Jzn., Dr. H. P. Van Praag, J. W. D.Van Dorth en E. Van Gent de commissie, door wier bemoeiingen de bibliotheeksaangelegenheid geregeld werd. Als een staaltje dat het den veehou ders niet in allen deele naar den vleesohe gaat, moge het volgende dienen. Een vee houder in deze omstrekendie een deel van zijn min of meer kwijnend vee van de hand wilde doenkon voor 2 koeien en 3 graskalveren niet meer bedingen dan.... een honderd en twintig gulden. De oogst van de in deze omstreken nog al veel verbouwd wordende mangelwor- telen valt over het geheel niet mee. Wel wordt er gemiddeld 40 ct. voor de 50 kilo gemaakt, tegen 32» h 35 ct. den vorigen herfstmaar hiertegenover staatdat er van elke hectare ettelijke duizenden kilo’s minder komenwaardoor de vergelijking ten slotte zeer ten nadeele van 1891 uit valt. •TIENHOVEN, 29 Oct. Tot armmeester van het burgerlijk armbestuur dezer ge meente is herkozen de heer Abr. Van Mid delkoop alhier. De begrooting dezer gemeente voor het volgende dienstjaar is vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f2414,22». •VLIST, 29 Oct. De heer As. De Jong heeft de benoeming tot lid van het bur gerlijk armbestuur niet aangenomen. De rekening van het armbestuur over 1891 sluit met een batig saldo van f 102,89. De begrooting voor 1892 bedraagt f 246,87 in ontvangst en uitgaaf. •VUREN28 Oct. Dinsdag-avond jl. hield het Leger des Heils eene bijeenkomst ten huize van J. 8. alhier. De zaal was stampvol, doch de orde is in het minst niet verstoord geworden. Ook in deze ge meente poogt genoemde secte, gestation- neerd te Gorinchem, proselieten te maken, hetwelk haar reeds met een tweetal gelukt is. WOERDEN, 28 Oct. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 185 partijen- prjjs van Goudsohe le soort f24 28, 2e soort f 19 A 23, Edammer f 25 5() a 27 per 50 kilo. Handel vry vlug. te ontweldigen, zijn daar op eene alles be halve aangename wijze ontvangen. Zelfs liet men hen niet eens aan het woord ko men en gooide men hun de liMtftjjke n&men van «moordenaars, verraders, lafaards,” naar het hoofd. Het is echter nog volstrekt niet uitge maakt, wie wel de uitverkorene zijn zal. Zelfs is het niet geheel onwaarschijnlijk, dat een anti-Parnellist het met eene aan merkelijke meerderheid zal halen. Te Dublin, hoofdstad van Ierland, is Dinsdag j.l. een bom gesprongen in de bureaux van de anti-Parnellistische National Press. «De oorzaak is onbekend,” zoo meldt men; juist alsof men nog twijfelt aan de slechte verstandhouding tusschen de Parnellisten en de anti-Parnellisten. Niemand werd gekwetst, doch de beneden verdieping van het gebouw is zwaar be schadigd. In Engeland is weer sprake van een ge vaarlijke werkstaking, en wel van ruim 30 000 man. De scheepsbouwers aan de rivieren de Fijne en de Wear hebben tegen het eind der week hunnen patroons het werk opgezegd, indien hunne eischen be treffende overwerk niet worden ingewilligd. Het begint in de Franaclie Kamer wat levendiger toe te gfian. Êij de begrooting voor Buitenlandsche Zaken kwamen er een irienigte bedenkingen los tegen het beleid der Regeering, bv. in de zaak van de pel grims in Rome. Delafasse klaagde over veronachtzaming van de zijde van Italië. Niet alleen dat deze mogendheid onbe leefd genoeg was geweest, Frankrijks uit- noodiging, om zich te doen vertegenwoor digen, bij de onthulling van het Garibaldi- standbeeld te Nice, onbeantwoord te laten, maar Frankrijk was ten zeerste gebelgd, ja, beleedigd, door hetgeen te Rome is voorge vallen in zake de pelgrims. Men heeft daar geschreeuwd: «Weg met Frankrijk”, verder de Fransche vlag verscheurd en wat heeft de Regeering daartegen Niets l (Natuurlijk groote sensatie), frankrijk liet Fransche burgers in den vreemde beleedi- gen en bemoeide er zich niet medeDe Minister van Buitenlandsche Zaken beant woordde een en ander o. a. verklaarde hjj, dat de Italiaansche Regeering wel degelijk haar leedwezen heeft betuigd wegens de handelingen in Rome. Zij beloofde immers de schuldigen te straffen en de orde te handhaven! Wat de verhouding van Frankrijk tot de andere Mogendheden betreft, zoo mag de vrede vrij wat meer verzekerd heeten dan een paar maanden geleden. Immers met Htudand is het beste vrienden. Die toenadering is niet alleen gevestigd op wederzijdsche sympathie, maar ook op ge meenschap van belangen. «Deze overeen stemming zal strekken tot handhaving en bevestiging van den vrede,” zoo betoogde de heer Ribot. In Italië schijnt men veel ambitie te hebben voor bet onthullen van standbeelden. Te Turijn is er Zondag een onthuld voor den Generaal Lamarmora in tegenwoordig heid van Koning Umberto en den Kroon prins. De Generaal werd hierbij herdacht als een ijverig medestrijder voor de onaf hankelijkheid van zjjn land. De Turksche Regeering zal ook eens beginnen aan die arme Joden. Ze richt dit op eene zeer zonderlinge manier in. De Britsche gezant van Coustantinopel ver bood n.l. aan den Markies van Salisbury den invoer van Joden, van welk land ook afkomstig, wegens «redenen van gezond heid.” Let wel! Slechts enkele op zichzelf staande personen hebben verlof gekregen op Turksch gebied te verschijnen, doch in geen geval geheele gezinnen. In Servië staat thans een vrouwelijke bandiet terecht, die berucht was om hare vermetelheid en onbeschryfeljjk^ wreedheid en die veertien moorden en ontelbare dief stallen op het geweten heeft. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft de Sobranja geopend met eene rede, waarin hij het volk welkom heette en verklaarde, dat in het land overal de beste orde en rust heerscht- Hij zag met vreugde, dat het volk poogde zich zedelijk te verheffen en dit, zeide hijis het eenige middel, waardoor het land een gelukkige toekomst kan tegemoet gaan. Bij de musschen- en Australië is thans nog een derde gekomen, de vossenplaag. Voorstanders van sport hebben verscheidene jaren geleden den vos in Australië ingevoerd. Deze gevoelt zich volkomen thuis in de bergachtige streken, waar hij bijna niet te genaken is, zoodat zyn geslacht voortdurend toeneemt. Uit hunne veilige schuilplaatsen beginnen echter de vossen hoe langer hoe meer rooftochten te ondernemen, waarbij zij het vooral op lammeren gemunt hebben. De Regeering heeft zich thans zelfs verplicht gezien, een premie op het dooden der vossen te stellen. Bij kon. besluit van 22 Oct. is benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Wil lemsorde de luit, ter zee 2de kl. 8. Woldringh. De kapt. J. A. Lehman, van nu genoeg van. en zorgden voor Alles wél over wogen, schenen dan toch de liberalen niet zoo erg slecht te hebben huis gehouden, dat men het niet nog eens met hen zou durven wagen. Maar hoe staat het thans met de be zuiniging? We moeten niet trachten elkander wat wijs te. maken. Spaarzaamheid in de uit gaven is een voortreffelijke eigenschap in elke huishouding, ook in die van den Staat of van de gemeente. Elk, die met de lei ding van een tak van openbaren dienst is belast, moet wel in het oog houden, dat iedere gulden, dien hij uitgeeft, een offer vertegenwoordigt, door zijn medeburgers het 4e reg. vesting-art. te Helder, is over geplaatst naar ’sHage. Bij besluit van heeren Gede puteerde Staten van Zuid-Holland van 26 October 1.1. no. 2 is bepaald, dat de jacht op patrijzen in die provincie wordt gesloten op Zaterdag den 31. October a. s. met zonsondergang. Aan het ministerie van water staat, handel en nijverheid te ’sHage is Woensdag aanbesteed 1°. het maken van gebouwen voor sluis, en brugpersoneel te Gorinchembehoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste inschrijver was A. Michael te Aalburg, voor f20.400. 2°. de opruiming van een gedeelte der Oostpunt van het eiland Rozenburg aan den linkeroever van het Scheur, voor de verbe tering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Minste inschrijver was G. A. Van Hattem te Sliedrechtvoor f 9086. De heer Van Beuningen heeft bij den raad van Utrecht een voorstel inge diend om den gaspnjs voor 1892 op 5 cent te brengen. De taptoequaestie te Amster dam werd in de Dinsdag gehouden raads zitting openbaar behandeld en tot een einde gebracht. Na meer dan drie uur debattee- rens, werd met 21 tegen 16 stemmen aan genomen eene motie van Mr. Treubwaarbij de Raad zijn vertrouwen uitspreekt «dat de burgemeester als hoofd der politie de noo- dige maatregelen zal nemen om in den toe stand der politie verbetering te brengen.” De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o. a. O. De F., arbeider, wonende te Polsbroek, wegen» mishandeling, tot 2 maanden ge vangenisstraf. D. J. 831 jaar, kuiper te Rotterdam, stond daarna terecht en bekende op den 11. Heptombor, tijdaas hij als kuiper in dienst was van de stearine kaarsenfabriek «Gouda” te Gouda, twee vaten en eenigo brokken van duigen te hebben weggeno men. Toen hij een en ander wilde vervoeren, werd hij aangehouden. Beklaagde had het voornemen de beide vaten aan een paar kennissen ten geschenke te geven, wien hij een waterton had beloofd. Het O.-M. vor derde voor beklaagde, die zeer gunstig bij zijne superieuren stond aangeschreven en die reeds wegens verwijdering uit den dienst en gemis van een hem toekomend kapi taaltje, voortspruitende uit een door de fabriek opgericht fonds, zeer zwaar is ge straft, eene maand gevangenisstraf. Mr. M. Smit, voor beklaagde het woord voerende, pleitte verzachtende omstandig heden en verzocht de rechtbank, beklaagde, die nu weer aan het werk is, met eene zeer kleine gevangenisstraf, kan het zijn met eene boete, te straffen J. Den U, 27 jaar, arbeider te Benschop, vernomen hebbende dat zijn broeder door zekeren De B. zou zijn geslagen, ontmoette in den avond van 28 September in eene herberg te Benschop W. L. F. A. P. De B., en bracht dezen persoon, vermeenende dat deze zijn broeder had geslagen, met een ijzeren tabaksdoos eenige slagen tegen het hoofd toe. Het bleek toen dat niet de mishandelde, maar diens broeder aan be- klaagde’s broeder slagen had toegebracht. Het O. M. vorderde voor Den U, die reeds zes maanden gevangenisstraf wegens ver wonding had ondergaantwee maanden gevangenisstraf. De schipper Wennekers met vrouw en dochters waren op 9 Sept, te Schoonhoven in den huiselijken kring opgenomen van J. G. 8.koopman aldaar, en hadden van hem verlof bekomen aldaar den nacht door te brengen. Toen echter 8. des avonds te circa 10 uren thuis kwam, trok hij zijne permissie in, pakte den schipper bij de haren en wierp hem, schoppende de deur uit. Dit alles geschiedde zonder de minste aanleiding, alleen bleek ter zitting dat be klaagde reeds driemaal in een krankzinni gengesticht opgenomen geweest was. Het O. M. achtte beklaagde, die niet ter zitting tegenwoordig was, toch toerekenbaar en eischte 1 maand gevangenisstraf. Ten slotte W. B., oud 53 jaar, visscher te Lekkerkerk, die in den nacht van 2 op 3 Sept., 's nachts om 2 uren, de veldwach ters Zwaagstra, De Vos, De Groot en De Boer, beleedigd bad met te zeggen «dat zij als een zwijn dronken waren.” Eisch 7 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. Blijkens den dezer dagen ver schenen nieuwen catalogus van de firma Nijgh Van Ditmar, verschijnen er in ons land 714 dag-, week-, maand-en vakbladen, waarvan te Amsterdam 109, te Arnhem 18, te 's-Gravenhage 47, te Groningen 17, te Haarlem 13, te Leeuwarden 16, te Leiden 12, te Rotterdam 52, te Schiedam 10, te Utrecht 17, te Zwolle 12, terwijl de speciale bladen aldus zijn te verdoelen: op het ge bied van bakkerij 3, van behangers en meubelmakers 1, brouwerij en brandery 2, horlogemakers en goudsmeden 5, kleerma kers 1, leder-industrie 2, molenaars 1photo- gebracht; hij moet, zooals men dat noemt, op de kleintjes passen, en er het zijne aan toebrengen, dat de uitgaven zoo ver mogelijk beneden de raming blijven. Door nauw lettend toezicht worden dikwijls niet onbe duidende onkosten vermeden. Een gewoon ondernemer, die zijn zaak vooruitbrengen en zijn winsten vermeer deren wil, zorgt dat hij een flink, bekwaam, maar niet overtalrijk personeel heeft. Dan kan hij zijn lui goed betalen, en mag bij behoorlijken dienst van hen vorderen. Diezelfde stelregel komt ook bij den open baren dienst te pas. Waar vereenvoudiging van de administratie mogelijk is, beproeve men het; als een ambtenaars-vacature on vervuld kan blijven, en daardoor de gele genheid wordt geopend de belooning en de vooruitzichten der minst bezoldigden te verbeteren, kan dit menigwerf ten gevolge hebben, dat er beter en nauwkeuriger wordt gewerkt. Voor het overige is het gemakkelijker, op bezuiniging aan te dringen, dan mogehjke besparingen aan te wijzen. Van lieverlede toch is de bemoeiing der besturende licha men uitgebreid, en in plaats van dat een ongezond verschijnsel te noemen, hebben we alle reden er ons over te verheugen. Gemeenschappelijk kunnen allerlei dingen, waaraan wij allen een groot deel van ons gemak, van ons levensgenot verschuldigd zijn, veel beter, veel practisctfêr, en vooral ook veel goedkooper worden geregeld dan het geval zou zijn, als elk voor zichzelf daarvoor had te zorgen, en bet is niet ten onrechtedat aan den publieken dienst steeds hoogere eischen worden gesteld- Veeleer is dan ook te wenschen en te ver wachten dat in die richting zal worden voortgegaan, dan dat de eenmaal ingeslagen weg zal worden verlaten. Moesten wij be lastingvermindering verkrijgen tot d^n prijs van inkrimping der staats- of gemeentezorg wij zouden haar ongetwijfeld te duur be taald rekenen. Doch daarmee is niet gezegd, dat alles zoo goed is als het behoort, en de Hooge Regeering, behoudens kleine wijzigingen in de toepassing en uitvoering der belas tingwetten, niet beter kan doen dan de dingen maar te laten zooals zij zyn, op het voetspoor van haar vele voorgangsters die er insgelijks geen verandering in brach ten. De drang naar belastinghervorming is geen opgeraapte leus, geen couranten- praatjehij is een volksovertuiging ge worden, waarmede elke politieke partij, die door de omstandigheden met de leiding is belast, niet alleen heeft te rekenen, maar waaraan zij ook, op straffe van het verlies van haar overwicht, moet voldoen. Want, bij vermeerdering van uitgaven ten openbaren nutte, zijn de offers niet opgelegd daar, waar zij het gemakkelijkst gebracht kunnen worden. Men heeft de grondslagen van een belastingstelsel, uit stukken en brokken saamgegroeid, niet ge maakt, of laat ons liever zeggen naar de ingevingen van het toeval opeengesta peld, men heeft de grondslagen gelegd in een tijd, toen nog allerlei begunstigingen en door-de-vingers-zienerijen hoogst natuur lijk waren, en voorts dagteekenen de belastingwetten uit een reeks van jaren, toen de staathuishoudkundige verhoudingen geheel anders waren dan tegenwoordig. En naarmate de behoeften stegen, heeft men eenvoudig de bestaande belastingen af en toe wat aangedikt, door verhooging van opcenten bijvoorbeeld, waardoor elke onbillijkheid immer grooter proportion aannam. Wij bezigden daar een woord, dat men misschien wat hard zal vinden. Tén on rechte. Er zullen, met welke belasting regeling ook, steeds ongeëvenredigde hef fingen, ongelijke aanslagen, derhalve onbillijkheden plaats hebben, dewijl niet alle factoren, die van invloed zijn op het draagvermogen, in rekening gebracht kun nen worden. Het streven moet zijn, die tot een minimum terug te brengen, en in elk geval te zorgen, dat zij niet opzettelijk, tegen beter weten in, plaats vinden. Want de wet moge voor zulke dingen volledige absolutie schenken, het geweten des wet gevers is er ook nog. Van dat geweten is do tegenwoordige Minister van Financiën de welsprekende, de met volle overtuiging het goed recht verdedigende tolk. Hij heeft, jaren geleden reeds, de gebreken van het belastingwezen blootgelegd, met een zaakkennis, die bewon dering afdwingt. Zijn hand wees de richting aan, in welke de hervorming zich beeft té bewegen, en wij kunnen wel zeggen, dat, zoo thans de liberale partij er niet in slaagt, op dien weg een grooten stap voorwaarts te doen, zij voor geruimen tijd, zoowel het vertrouwen der natie verbeurt als het recht, om de tekortkomingen van andere partijen in het licht te stellen. Over die richting in een volgend artikel. De anti-Parnelllisten Dillon en O’Brien, die zich naar Cork begeven hadden, om aldaar den zetel van Parnell aan xyne partij

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1