c ii Meel 1 fERffl, 1891. Woensdag 4 November. N’. 1212. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht ft Almanak Zonen, Gouda, logstraat. EDER, Zoon IAM. liwit en n gehalte aan el grooter dan ukoek. Ook de 'ie Meinummer Maatschappij m OEKEN merkjes, OORDRACHTLN I 10UDA. 0| i DRAAT, MAKKER, re/i, ekende, geurige jAAS. A, ABRIJ. Officiëele Kennisgevingen. Vrijwillige Oefening in den Wapenhandel. FWAS BINNENLAND. BUITENLAND. W» enlcht, 5 overspel, om* Vet. scHoonoïfflsm coüraht. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. i de Amsterdarn- )nder berekening Franco neeren bij 1892, 25 en 50 cent. rs in de meeste den eerstvolgen- 1 Amsterdamscbe lige voorwaarden vissols op binnen* en op aanvrage •ekt door den Heer i, Schoonhoven. en Slijters bij- 0 kilo tegelijk 100 kilo, netto, it met verdere lectus met 86 waarde onzer E WAAG”, si to: 'ereen te komen rkiezende tegen Cffecten voor: k 4 ’s jaars; den prolongatie- ■damsche beurs* rod St. Nlcolaas- ons minzaam aan. CHOUTEN. irt B 9. jks te bezichtigen. voorraad DOOZEN SCHRIJFPORTE- POÊZIE-ALBUMS, rOGRAPHlE* en Gemeente SCHOONHOVEN. Jongelingen van 17 tot 20 jaren, alhier woonachtig en die deel wenschen te nemen aan de Vrijwillige Oefening in den Wa penhandel, worden uitgenoodigd tot een bijeenkomst op het Raadhuis, aanstaanden Donderdag 5 November, des avonds 8 uur. D« Burgemeester ran Schoonhoven, M. J. CHEVALLIER. pen en verkoopen i provisie van: n de 30 r 80 (ook zoozeer gere- Amerikaansche RÜIJS&Zoon, losch. rkrijgbaar voor >ij W. J. VAN bergambacht bij DEN DOOL, ihoven bij de DE JONG, lente. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco niterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 aren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maai plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. verwonderen was. Doch nu zou hij op grooter schaal voortgaan en menschen van allerlei aard helpen emigreeren. Elk gezin, dat aich naar de Argentijnsche koloniën laat Krengenkrijgt 60 HA. land in gebruik en wordt een jaar lang onder houden. Het tweede jaar moet het zelf in zijn onderhoud voorzien en het derde jaar pacht opb^engen. Aan alle landverhuizers zal het gemakkelijk gemaakt worden den hun toegewezen grond in eigendom te ver krijgen. De koloniën staan onder Engelsch beheer. Streng toezicht zal worden gehou den dat de Joden geen handel drijven doch steeds ijverig werken; allen, die hun land verwaarloozen, worden verbannen. Baron Hirsch wil opzettelijk van deze Joden landbouwers maken, opdat ze met andere mensebenrassen zouden gelijk staan. Het thans levende geslacht der landverhuizers moet den landbouw leeren liefhebben, zie daar de wensch van Baron Hirsch. Het is te hopen dat zijne wenschen vervuld worden en hij beloond worde voor zijn ijverige be moeiingen in deze! Een aantal hoeren van het Hof te Ber lijn, DuitHchland, hadden, toen Keizer Wil helm zjjn baard liet groeien, ook hun baard laten staan. Maar thans, nu de Keizer weer oen enkelen knevel draagt, hebben de heeren ook allen weer gladgeschoren wangen en kinnen totdat het Z. M behaagt het opnieuw met een baard te probeeren. De jonge Hertog van Orleans, die een paar jaren geleden zooveel van zich deed spreken door zijn gevangenschap in Frank rijk, waarheen hij zich, hoewel verbannen, begaf om zich aan te geven voor den krijgsdienst, wordt nu weder het voorwerp der algemeene aandacht maar op een ge heele andere wijze. De heer Charles Nes bitt Frederich Armstrong heeft voor het gerechtshof te Londen een eisch tot echt scheiding ingesteld tegen zijne vrouw, als zangeres bekend onder den naam mevr. Melba, die hij beschuldigde van overspel, en de Hertog van Orleans is als haar mede plichtige gedagvaard Armstrong eischt, behalve de echtschei ding, nog I 250.000 schadevergoeding van den Prins. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. bad gegeven en een goed, humaan ambte naar was geweest. Namens hen bood hij hem als blijk van waardeering een geschenk aan. Het bleek te bestaan uit een zilveren theeservies op zilveren blad, alsmede een albumde namen der schenkers behel zende, een en ander voorzien van de inscriptie: Souvenir aan 1 November 1891. De heer Van Steenbergen hield eene zinrijke toespraak, waarin hij het wezen van het ambt van controleur van den waarborg schetste in al zijne verscheiden heid, het opsporen van overtredingen, het bepalen der straffen en bet ten uitvoer leggen dier straffen, beurtelings alzoo tot zekere hoogte de functiën van veldwachter, officier van justitie en beul. Hij achtte zich gelukkig, in deze laatste functie slechts zelden te hebben moeten optreden- Goede raadgevingen en ernstige vermaningen had den hem het tweeledig doel doen bereiken de wet te handhaven, zonder tot strenge maatregelen de toevlucht te nemen. Dat was zijne grootste belooning, wanneer hij eenen terugblik werpt op het verleden. Hij h&d geen andere verwacht, doch aanvaardde thans het hem aangeboden geschenk met warme erkentelijkheid. Hij werd door de aanwezigen toegejuicht. Men bleef daarna nog eene poos gezellig bijeen. Het reizend publiek zal het zeker aangenaam wezen, dat de wissels op het station Harmeienen wel Utrecht- sche zijde, die steeds zulk een onaange name schommeling veroorzaakten en die door de Exploitatie Maatschappijmet het oog op de veiligheid als niet gunstig ge legen beschouwd werden, zullen worden gewijzigd. Maandag-middag werd in tegenwoordigheid van het bestuur der ijs club van Kralingen en omstreken reeds het noodige verricht om, als de wintervorst de wateren doet stollen, met de banen ge reed te zijn. De dam, die scheiding maakt tusschen de banen der club en der Kraling- sche plas, werd opengestoken, en het water stroomde toen de ijsbaan binnen. De bestuurskamer heeft eene verbetering ondergaan. Zij is geheel vernieuwd en ziet er nu recht gezellig uit. Daarnaast be vindt zich eene flinke verbandkamer, waarin het noodige zal worden aangebracht om de eerste hulp bij ongevallen op het ijs te verleenen; ook voor de noodige hulp voor schaatsenrijden op de Kralingsche Plas. De agent van de Sequah- Maatschappij, Davenport, heeft te Alkmaar de groote zaal van de „Harmonie” voor vier weken gehuurd, onder beding nog ge durende drie weken over de zaal te kunnen beschikken, wanneer bij dit verlangt. Van Alkmaar begeeft Davenport zich naar Haarlem, van daar naar Leiden, eu vervol gens naar Parijs. ALFEN a/d RIJN, 2 Nov. Donderdag werd alhier van de scheepstimmerwerf van den heer A. Pannevis met goed gevolg te water gelaten een ijzeren licbterschipgenaamd „Paulina”, groot ongeveer 95 lastgebouwd voor rekening van den heer T. De Lege te Rotterdam. ♦AMEIÖE, 3 Nov. De werkzaamheden aan het njksstoomgemaal alhier en bij komende werken worden thans met kracht voortgezet. Men is nu bezig de kolossale ijzeren afvoerbuizen door den hoogendijk te leggen en met het stellen der machine, die geleverd wordt uit de fabriek „de Prins van Oranje” te ’s Hage. Ook de machinist en stokerswoningen zijn reeds een eind op streekhet aanzien dezer woningen is echter niet in verhouding tot de kosten van den bouw; een voorname oorzaak hiervan is het lage terrein waarop zij staan. •AMEIDE en T1ENHOVEN, 2 Nov. Tot veldwachter dezer beide gemeenten is be noemd J. Kodde, agent van politie te Gorinchem. ♦AMMERST0L, 2 Nov. Op 15 Nov. a. s. hoopt Ds. J. Van der Ven alhier zijne af scheidsrede te houden. De heer A. J. Stuurman is voor de som van f1719 aannemer van eene planken beschoeiing ten behoeve der visscherij „De Snackert”. BENSCHOP, 2 Nov. Door de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van dit waterschap, gehouden den 30. October, is vastgesteld de begrooting van inkomsten en uitgaven van het waterschap voor bet dienstjaar 1892. De ontvangsten en uit een gelijk bedrag aan van Bij kon. besluit van 7 Oct. is aan A. Greshoff, op verzoek, eervol ontslag verleend als onbezoldigd consul te Kinshassa. Bij Kon. besluit is Dr. J. H. De Haas, geneesheer-directeur van de inrich ting tot het verleenen van hulp aan min vermogende ooglijden voor Zuid-Holland tö Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De Tweede Kamer is tegen 10 November (Dinsdagmiddag 3 uren) bij eengeroepen. Het was Vrijdag 25 jaar gele den, dat Mr. L. Haffmans zitting nam als lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal. Een landgenoot, oud van jaren maar jong van hart, wiens blijmoedige le vensopvatting en opgeruimde vriendelijk heid aanstekelijk werken op ieder, die het voorrecht heeft met hem in aanraking te komen, vierde dezer dagen te Utrecht zijn 80sten verjaardag. De oud-stnjder, de heer W. Van Beu- ningen, is te Harlingen geboren. Hij stu deerde aan de Utrechtsche hoogeschool en nam als student met de „Vrijwillige jagers” van Utrecht deel aan den Tiendaagschen Veldtocht. In 1837 candidaat geworden, trad hij den 7en April 1839 als predikant te Rossum op, ging in 1854 naar Ameide over en werd den len Nov. 1882 emeritus. Niet echter om in ledige rust zjjn dagen te slijten. Als lid der Staatscommissie voor de Vicariën had hij een zeer werkzaam aandeel aan den omvangrijken en moeiljjken arbeid, die deze commissie reeds vele jaren bezig houdt. Het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw prijkt met alle recht naast het Me talen Kruis op zijn borst. De heer P. Van Steenbergen te Rotterdam heeft dezer dagen, na gedurende 40 jaren njks-ambtenaar te zijn geweest, zijne betrekking als controleur van den waarborg aldaar, die hij gedurende de laatste 13 jaren waarnam, nedergelegd. De achting die bij bij de scbatplichtigen in het district ge noot, bracht teweeg, dat zich eene com missie vormde, met het doel hem bij zijn vertrek een Blijk van sympathie aan te bieden. Die commissie vond den noodigen steun, en zoo kwam men dan Zaterdag in de kleine bovenzaal van Tivoli" bijeen, om aan het voornemen gevolg te geven. Het lokaal was geheel met belangstellenden gevuW, toen de heer Van Steenbergen met echtgenoote en kinderen werd binnengeleid. Toen hij in den kring der commissie de voor hem bestemde eereplaats had inge nomen, hield de heer Ed. Goudsmit, namens de commissie, eene toespraak, waarin in harteljjke bewoordingen werd getuigd, dat de vertrekkende controleur steeds van wel willendheid voor de sohatpliohtigen blijk bij de Uitgevers M te Dordrecht', dorp zelf gaf niemand door het uitsteken der vlaggen eenig blijk van belangstelling. En geen wonder! Men is hier nog zeer in het onzekere of de openstelling van de nieuwe schutsluis wel ten voordooie van het dorp zal strekken. Bovendien ligt de nieuwe schutsluis buiten de kom der gemeente, zoodat nu alle schepen, behalve die welke noodzake lijk in de kom moeten lossen of laden, ons dorp voorbij of omvaren. Vreeswijk heeft daardoor veel van zijn levendig en vroolijk aanzien verloren, en vooral vreezen de ne ringdoenden, dat vele schippers zich voort aan elders zuilen voorzien van hetgeen zij noodig hebben. In den namiddag ongeveer 4 uren bracht de minister van waterstaat, benevens eenige andere autoriteiteneen bezoek aan de schutsluis. De minister werd opgewacht door den hoofdingenieur uit Arnhem. Nadat het stoombootje, waarmede Z. E. arriveerde, was doorgeschut, zette hij zijne reis verder voort naar Utrecht. ♦WILLIGE-LANGERAK, 2 Nov. Op de zalmvisscherij alhier is van Zondag op Maandag 11. wel gevisebt, doch niets ge vangen. De najaarshandel in kalveren is druk aan den gang. De prijzen zijn niet zoo hoog als verleden jaar; dit verschilt f10 a f 15 per stuk. Thans gelden de kalveren van f 25 tot f 40 f 45. gaven geven f 14032,29. De omslag is weder bepaald op f3, per hectare. Bedankt voor de toezegging van be roep naar deze gemeente door Ds. C. Boot hoven te Dirksland. •BERKENWOUDE, 2 Nov. Door den Raad dezer gemeente is, geheel uit eigen beweging, besloten de jaarwedde van het hoofd der school met vijl tig gulden te ver- hoogen. •GOUDRIAAN, 2 Nov. Voor de betrek king van onderwijzer alhier hebben zich 4 sollicitanten aangeroeid. Zooals men weet, is door de Vereenlgde Statbn van Amerika aan Chili voldoe ning gevraagd wegens mishandelingen welke Amerikaansche matrozen hebben on dergaan van de bevolking te Santiago. De Regeering neemt het tegenover Chili zeer hoog op, ze beschouwt de mishandeling als eene beleediging, de Amerikaansche vlag aangedaan. Egan, de gezant in Chili, heelt bevel ontvangen de zaak in der minne te schikken, door een afdoend herstel van het onrecht te vragen. Wanneer de genoeg doening niot gegeven wordt, zal Egan wor den teruggeroepen en zullen de diplomatieke betrekkingen geheel worden afgebroken. De Regeering der Vereenigde Staten gaat dit maal met zenuwachtigen haast te werk. Egan heeft uit naam der Regeering on- middellijke opheldering gevraagd omtrent de aanranding der schepelingen op de Balti more, tevens te kennen gevende, dat de Regeering zeer verontwaardigd was trent het geval on voldoening eischte. Nauwelijks nog heeft de Regeering van Chili kunnen antwoorden op de tegen haar ingebrachtö grieven, of de Washington Post, het orgaan van den President, geeft te kennen, dat men voor krachtige maatregelen niet zal terugdeinzen. Egan, Chili’s gezant, bewaart op waardige wyze zijne diploma tieke kalmte Ofschoon toegevende dat de meerderheid aan de zijde van de Unie is, wyst hij op den vermoedelyken steun van Zuid-Amenka. Die schermutselingen tusschen de Atne- rikaansohe matrozen en het volk te Valpa raiso schijnt bepaald tot een Chiliaansch- Amerikaansch conflict te zullen leiden. Amerika eischt voldoening en het antwoord van Chili komt vrijwel hierop neer, dat het niet verantwoordelijk is voor die vecht partijen, welkedagelijks in de havensteden plaats hebben. De overheid te Valparaiso beeft rondweg verklaard, niet te kunnen instaan voor de veiligheid van de Amerikaansche matrozen, als deze aan wal gaan. De commandant houdt zyne manschappen dus voorloopig maar aan boord De Regeering van Chili geeft dus nog geene voldoeningdoch weigert die ook niet; het gevolg daarin is, dat President Harrisoa eene bijeenkomst heelt gehouden met de Ministers. Er loopen geruchten omtrent eene oorlogsverklaring. De Minister van Marine heeft alle verloven van de zee officieren ingetrokken en onmiddellijk be volen per telegraaf, dat de kruiser San Fransisco naar Valparaiso moest terugkee- ren. Oorlogsschepen worden gereed gehou den en handelszaken opgeschort. Het bericht, dat de Ruesische Minister Von Giors naar Parijs zou komenom een onderhoud te voeren met Von Caprivi, schijnt geheel onwaar te zijn. De Czar heelt zyn bezoek naar Berlijn ook al opgegeven, ten minste wanneer hij er ooit plan op gehad heeft. Het keizerlijk jacht Poolster is te Danzig binnengeloopen naar gemeld wordtis de landreis opgege ven, en een Russische Hoftrein te Neufahr- wasser besteld. Te Danzig hebben de Rus sische gezant te Berlijn, Graaf Schonvaloff en eenige consuls den Czar hunne opwach ting gemaakt. Den Czar wachten bij zijn terugkeer in lluHland treurige toestanden. Overal ar moede en gebrekonder de meer gegoe den, zoowel als onder de behoeitigen. Naar men uit goede bron verneemtzouden zelfs de edellieden uitstel van betaling der belasting hebben gevraagd. Baron Hirsch deelt ongeveer het vol gende mede omtrent de kolonisatie van de 2,800,000 hectaren land, door hem in de Argentijnsche Republiek aangekocht. Hij verklaarde dat de Joden, hoewel uit den aard der zaak meer geschikt voor den handel, toch wel lust schenen te gevoelen tot de landbouwwerkzaamheden, ten minste onder gunstige omstandigheden. Mijne eerste koionisatieproeven, zoo zegt hy verder, zijn gedaan met zorgvuldig gekozen personen, welker voorspoed in den landbouw niet te •HAASTRECHT, 2 Nov. In de Vrijdag avond gehouden huishoudelijke vergadering van de Ijsclub alhier zijn de aftredende bestuursledende heeren J. H. Muller J.Cz., J. Van Delft, W. Verweij, J. Voorsluys en J. A. Van der Lek herkozen. Eerstge noemde werd tevens als Voorzitter benoemd. Zaterdag-middag hebben de leerlingen der nuts naai- en breischool hunne nieuwe inrichting betrokken. Eerst werd hun in de oude school een woord van afscheid toegesproken, daarna gingen zij in optocht naar het gebouw, dat nu aan alle eischen voldoet. Daar wachtte den leerlingen een vroolijke avond. Een goochelaar verhoogde het genot van den avond. Allerlei ver snaperingen werden ruimschoots uitgedeeld. Laat keerden de leerlingen, zoowel oude als nieuwe, in prettige stemming huiswaarts. HARDINGSVELD, 2 Nov. Nadat in 1883 de hoogst bekende prijzen voor griendhout of zijn gewas besteed werden en ze daarna tot ongeveer de helft daalden, is thans we derom hier en daar bij publieke verkoo- pingen de hoogste prijs dien van dat jaar zeer nabij gekomen. Driejarig rijsgewas werd verkocht voor f 400 tot f 600 per hectare, 4-jarig rijsgewas voor f 300 tot f 700 per hectare; de teen voor het mes voor f 15 tot f21 per 100 bossen, de slik teen voor f 11 tot f 12 per 100 bossen, grauwe stikteen voor f 15 tot f 19 per 100 bossen, grauwe teen voor het mes voor f 12 tot f 18 per 100 bossen, de bossen ter dikte van 68 c M. ♦LOP1K, 3 Nov. De heer G. G. Van Wagensveld, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd tot onderwijzer aan de Rijksleerschool, ver bonden aan de Rijkskweekschool te ’s Her- togenbosoh. Mejuffrouw E. C. J. Hoffman, onder wijzeres aan de school te Lopikerkapel, heeft tegen 1 Januari a. 8. eervol ontslag aangevraagd, wegens benoeming als onder wijzeres aan de openbare lagere school te Leersum. LOPIKERKAPEL, 2 Nov. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. alhier door Ds. N. L. Den Burger te Werkhoven. §OUDEWATER, 2 Nov. Nadat in de 11. Donderdag gehouden raadsvergadering me- dedeeling gedaan was aangaande de opne> ming van kas en boeken van den gemeente^ ontvanger, werd een verzoek van den heer H. Anker behandeld, dieeenigen stadsgrond vóór zijn huis in eigendom of huur wenschte te hebben, ’t Laatste werd hem tegen eeno geringe jaarlijksche vergoeding toe gestaan. Mede werd gunstig beschikt op het verzoek van den heer A Buys, die eenigen stadsgrond bij de gasfabriek in huur verlangdeten einde daarop eene bergplaats voor petroleum in te richten. Een verzoek van de harddraverij-veree- niging „Voorwaarts” werd, als zijnde te laat ingekomenin handen van burge meester en wethouders gesteld. Voor de openbare herhalingsschool, die alhier den len November weer geopend wordt, zijn even als ten vorigenjare, slechts acht leerlingen ingeschreven. Zooals te verwachten was, is de toe voer van hooi van elders naar hier dit jaar aanzienlijk meer dan gewoonlijk. De prijzen per 500 kilo loopen van f 13 tot f 20 en daarboven, alnaarmate de bezendingen van den kant van Blokzijl of van de Maas en de Langstraat komen en vooral ook naar mate het eene mindere of betere kwaliteit uit die streken betreft. Aan het hooi uit Giessendam en Waspik aangevoerd, wordt door velen om zijn uitmuntende kwaliteit de voorkeur gegeven. Goede voeding, ook in den vorm van deugdzaam hooi, is dan ook vooral bij den tegenwoordigen over het geheel min gunstigen toestand van het vee als een uitstekende zaak te be schouwen. •SLIKKERVEER, 2 Nov. De drie-en dertig jarige werkman A. Rook, |werkzaam op het etablissement van den heer P. Smit Jr., bad het ongeluk met zijne linkerhand onder de machine te geraken. De middelste vinger werd geheel verbrijzeld. Onmiddellijk word geneeskundige hulp ingeroopen. De vinger werd boven het eerste lid afgezet. SLIEDRECHT, 2 Nov. De mazelen, die sedert 31 Augustus jl. in deze gemeente heerschen, hebben vanaf dat tijdstip 425 per sonen aangetast, waarvan 16 met doodelijken afloop. Opmerkelijk is het, dat deze ziekte, die van Giesendam is gekomen, zich naar eene bepaalde richting uitbreidt en thans over de geheele gemeente zich uitstrekt. ♦TI EN HO VEN, 2 Nov. Heden is op de zalmzegenvisscherij alhier weder niet ge- ♦VLIST, 2 Nov. De heer J. Schep is benoemd tot armmeester-ontvanger van het burgerlijk armbestuur. VREESWIJK, 2 Nov. Donderdag werden alhier de voorhaven en de groote schutsluis, benevens het verbindingskanaal van deze met den Vaartschen Rijn, voor het scheep vaartverkeer opengesteld. Zonder eenig vertoon van feestelijkheid had deze open stelling plaats. Alleen van de sluiswach- terswoning wapperde de driekleur. In het Gemengd Nieuws. De concurrentie tusschen de slagers te Zevenaar is in den laatsten tijd zóó toegenomen, dat uitmuntend rund- vleesch thans voor 50 cent per kilo met been en 60 cent per kilo zonder been wordt verkocht. Tengevolge van deze lage prijzen geeft men de beesten lager aan voor den accijns, maar daarmeê neemt de fiscus geen vrede. Alleen deze week zijn drie beesten door de ambtenaren benaderd, waarvan twee werden geslacht. Het vleesch dezer dieren werd nog voor lagere prijzen verkocht. Zekere B. S, van Vogels- werfgem. Heukelumwerd Zaterdag morgen aan den kweldam in het zooge naamde Lage Veld van den polder Dalem, verdronken gevonden. Men heeft alle reden om te vooronderstellen, dat het misbruik van sterken drauk aau dit ongeval, helaasa niet vreemd is. Bij den winkelier G. 8. te Zevenhuizen is Vrijdag-nacht brand ont staan in de woonkamer, onder eenige kleedlngstukken, welke bij den schoorsteen op een stoel lagen en waarin vermoedelijk vonken waren geraakt. Door den rook wakker geworden, was S. echter den brand spoedig meester. Zondag-avond is de bijna 80- jarige Jobs. De J. te Vreeswijk van een hoogte gevallenheeft zijn boen gebroken en is inwendig gekneusd. Daar bij alleen te huis was, had hij reeds eenige oogon- blikken gelegenzonder dat men hem bad ontdekt. Den landbouwer D. T. te Sliedrecht is bij zijn bezoek aan de Toon- of St. Hubertsmarkt te Gorinchem op den 30. October jl., vermoedelijk in het station, een portemonnaie ontrold met dubbele zil veren knipsluitingwaarin een bankbiljet van f100, een van f 25, een rijksdaalder en kleingeld ten bedrage van ongeveer f2,50. De dader is vooralsnog onbekend. Door het kantongerecht te Apeldoorn is Jannetje Struijk (de voorma lige „Millioenen-juffrouw”), thans te Apel doorn wonende, wegens het toedienen van sterken drank in het klein in een voor het publiek toegankelijke localiteit, waar vóór geen vergunning is verleend, veroor deeld tot een geldboete van f20, subs. 14 dagen hechtenis. De veroordeelde heeft van dit vonnis appèl aangeteekend. Te Capelle a/d IJsel had gis teren-namiddag ten 1 ure zekere J. 8. het ongeluk van een wagen te vallen. In be- wusteloozen toestand naar Zijn huis gedra gen, is hij na eenige uren nog te hebben geleefd, overleden, eene weduwe met 2 kinderen nalatende. Te Breda vond een jongen op den Haagdijk eene portefeuille, inhoudende circa 1500 aan bankpapier. Tot belooning voor het terugbezorgen ontving de jongen... een dubbeltje. Uit Delft meldt mefl'; Vrijdag in den laten avond begaven de schippers knechts G. v. d. Z. en L. v. d. N., wonende te Waddingsveenliggende met hun vaar tuig in de gracht aan de Gasthuislaan al hier, zich in het vooronder ter ruste, en hadden de onvoorzichtigheid een pot met gloeiende briquetten daarin mede te nemen, en zulks na vooraf door een anderen schip per op het gevaar daarvan te zijn gewezen. Den volgenden morgen, toen niemand op de schuit te voorschijn kwam, werd de po litie gewaarschuwden bleek al spoedig dat de beide personen waren gestikt. In eene in de nabijheid staande woning gebracht, kon de inmiddels ontboden geneeskundige slechts den dood oonatateeren.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1