M, iismi IP 1891. cooping N°. 1213. Zaterdag 7 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. andel, rnmel, JT, ïoop, I --- IJsel, HEEK hoonhoven. iris. r isie en L. 1891. .OWIP, iw-Lekkerland. JPINC BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. BELASTINGZAKEN. IL bij den Notaris. couranten ZIJ N Drop den vorm «OMOfflME COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, UitgBvers. De Europeesche hetzelfde gevoelen; vooral het prestige van het Ko- Schoonhoven. Jatalogus 5 Cis. an Gorinchem. 3LEEUWIJK, wijk. in den handel Centsdoor ogstraat. n voorradig e artikelen, 40 percent e bekomen ten 1. J. 8PRUIJT i met f 24,—. 4.80. 25,40. 10 ets. boven de noteering. vervoer van STEENKOLEN, bij rijwlllige ELD), November en 10 ure, ten BOOM, in den 1891, bjj inzet, a afslag, i 6 ure, JI8 te Brand- te Molenaars- COERT: A. GROEN, elen oiland, nte IJK, ren; nader bij gebrek. De gemeentebesturen beramen maatre gelen tot het lenigen van den nood, door den ongelukkigen in gestichten onderkomen en voedsel te verschaffen of werkplaatsen te openen voor arbeiders, die elders geen werk konden vinden. Prins Wilhelm zu Sachsen-Weimar, die het vorig jaar als le luitenant bij het 2e reg. huzaron te Dusseldorf de gelederen moest verlaten, omdat hij wegens eene schuld van 243.000 Mark onder curateele gesteld werd, is nu weer in zijn eer her steld en opnieuw als actief officier opge treden. Men meent, dat dit geschied is door tusschenkomst van don Keizer zelf, die een neef is van den Prins van Weimar, den oom van Prins Wilhelm, die hem onder curateele had doen stellen. Er is sprake van eene verzoening tus- schen den gewezen Koning van Servië en diens gemalin, Koningin Nathalie; beiden bevinden zich te Parijs, waar ze, natuurlijk elk afzonderlijk verblijf houden. Koning Milan zou hiertoe geneigd zijn om gelde- Ijjke redenen. (Zijn echtgenoote heeft nl. een inkomen van 1.200.000 francs), dus is on worden. gevaagdde zee stortte daar als een zond vloed over de laaggelegen kust. Bijna nie mand bleef daar gespaard. Merkwaardig is het echter, te vernemen, dat onder de dooden nog geen enkele Europeaan zich bevindt. DOOL, Berg- M. PUNT Wz., it; GERH». Dk ÏDEREN, bree- dwaaronder iCHINE en een imede 2 ROEI- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. uur en des n Zondag. 'oezicht 'AAL, Notaris, pman. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot provincialen adjudant in Noord-Hol- land, de majoor W. B. Van den Bosch, van het 4de regiment infanterie bij het 7de regiment, tot majoor, de ka pitein L. P. Van der Walvan het 4de regiment. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 16 November, benoemdtot commies der posterijen van de 4de klasse de heer J. Lazonder, thans surnumerair der posterijen. De by het 7de reg. inf. nieuw benoemde majoor L. P. Van der Wal wordt belast met het commando over het 5de bataljon (vesting-bataljon) te Naarden. Uit ’sGravenhage meldt men, naar aanleiding van het bij het onderzoek der spoorwegbegrooting in de afdeel in gen der Tweede Kamer uitgesproken verlangen, tot bespoediging der behandeling van con- cessie-aanvragendat sedert geruimen tijd bij het departement van waterstaat in be werking iseene regeling van algemeene voorwaarden voor het verleenen van con cessie tot aanleg en exploitatie van spoor wegen. De heer Van Houten, lid der Tweede Kamer, behoort tot de volksver tegenwoordigers uit verschillende landen, die aan het vredescongres te Rome deelnemen. In de provincie Zuid-Holland wordt een vereeniging opgericht van amb tenaren ter gemeente-secretarie. In den loop van November zal waarschijnlijk de eerste algemeene vergadering te Amsterdam wor den gehouden. De leiding is voorloopig opgedragen aan den heer A. Blankenstein te Oegstgeest. De Duitsohe Opera te Amster dam heeft opgehouden te bestaan. Do hoor F. Van der Goes heeft zijn lidmaatschap van den Sociaal Democra- tischen Bond opgezegd. Te Vreeswijk is in 87-jarigen ouderdom overleden Johanna Van der Hulst, die in den Tiendaagschen Veldtocht het vaderland met eero heeft gediend als mar ketentster. B ij vonnis van den kanton- rechter van het kanton No. 2 te Rotterdam, werd C A. Davenport, dio in de vorige week terecht stond wegens 1. onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en 2. zonder bevoegdheid verkoopon van geneesmiddelen, ter zake van hot eerste feit veroordeeld tot -f 100 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, en van het tweede feit vrijgesproken. Sequah is te Alkmaar en werkt daar. Niettegenstaande de dringende waarschuwing van het .Maandblad tegen de Kwakzalverij” en eene advertentie van wel eene verzoening waard en der Ko ningin schgnt haar naam Nathalie niet meer te bevallen. Het zou den jongen Koning Alexander zeer aangenaam zijn, wanneer de verzoening tusschen zijne ou ders tot stand kwam. Hoven zyn van terwille van ningschap. In Hervlë zelf is het weer Ministriëele crisis. Het verzoek om ontslag van den Minister van Financiën is aangenomen. De Minister-President en de Minister van open bare werken alleen schijnen zich te kunnen handhaven. Sedert hot verboden is, Joden in Turkije in te voeren, is door de Turksche Regee- ring aan de gezagvoerders van 2 schepen, die elk 80 Joodsche gezinnen uit Rusland en Roemenië aanbrachtenverboden de passagiers te landen. De Russische Regeering heeft weer 32 millioen roebels beschikbaar gesteld voor degenen, die door den ongelukkigen oogst van ellende zouden omkomen. Niet alleen in bovengenoemd land, maar ook in Hongarije is de oogst mislukt. In het noorden van laatstgenoemd land is b. v. de aardappeloogst geheel mislukt; de Re geering zint op middelen om den nood te lenigen, en is bezig met het uitdeelen van pootaardappelen. Zoo heerscht in Japan ook groote ellende de oorzaak hiervan is echter van gansch anderen aard. Eene aardbeving heeft het land zoodanig geteisterd, dat vele dooden te betreuren zijnhet aantal dergenen, die door de ramp zijn omgekomen, bedraagt 24.000, terwijl 50.000 huizen vernield wer den. Het tooneel der verwoesting is dan ook zeer uitgostrekt. Een ontzettend ge zicht moet het zijn, eens welvarende plaat sen in een puinhoop veranderd te zien. Ruim 70 mijlen spoorweg zijn vernield, JUMidat de gemeenschap zeer bemoeielijkt geen voldoende hulp kan verleend De stad Kano b. v. werd als weg- reeds tot boven de 300 gestegen is. Te Dublin werd Tya ithy Healy, een tegen stander van ParïeH, ih het openbaar zéé duchtig afgeranseld door een zekeren Mac Dermott, een neef van laatstgenoemden, dat de politie tusschen beiden moest komen, om de vechtende partijen te scheiden. Het wordt dus wel hoog tijd, dat men te Cork gaat kiezen. De twee zonen van den Prins van Wales hebben een krans nedergelegd op het graf van Parnell. Dit feit maakte in Ierland diepen indruk, te meer daar het zoo in alle stilte en eenvoud geschiedde. Van praal en vertoon schijnt de Prins van Wales niet te houden. Toen ten minste de Lord Mayor van Londen een openbaar feest wilde maken van ’s Prinsen vijftigsten jaardag, bedanlde deze, om reden dat hij het feest geheel iq<uen kring van zijn gezin wenschte te vierbn.' Het buitenverblijf van den Britschen troonsopvolger, het bekendp .Sandringham”, is gisteren gedeeltelijk in de asch gelegd. De brand ontstond in de slaapkamer der kroonprinses en terwijl zij zoowel als de prins van Wales afwezig waren. Twee verdiepingenbevattende de kamers der prinsessenzijn uitgebrand, on in de andere is veel schade toegebracht aan kunstvoor werpen en meubilair. Men raamt de schade op ongeveer twee tonnen gouds. Een Britsch oorlogsvaartuigdat Vrijdag morgen op ongeveer 3 mijlen van Plymouth schietoefeningen hield, heeft bij die gele genheid twee visschersvaartuigen in, den grond geboord. Van de vier opvarenden zijn er drie met moeite gered en één ver dronk of werd doodgeschoten. Het schijnt, dat men op het oorlogsschip wel de vis- schersvloot zag, maar vermoedde, dat de kogels er overheen gingen, en in elk geval niets wist van de schade, die aangericht was. Eerst toen do commandant aan land ging d® word hij»-bekend verwoesting, die tfin hij had aangericht. Onder de visschers heerscht er groote ontevredenheiddat men de schietoefenin gen houdt wanneer er zoovele visschers vaartuigen in do omgeving zijn. Intusschen zal er van overheidswege een onderzoek plaats hebben, dat wel het noodige licht op de zaak zal werpen. De Chiliaansch-Amerikaansche quaestie zal nu wel wat kalmeeren, nu de verkie zingen begonnen zijn. De Amerikaansche Minister van M.irine is zelfs uit Washing ton vertrokken, iets, wat hij niet gedaan zou hebben als er sprake was van oorlog; ook de zeeofficieren deelen niets onrust barends mede. Chili moet het toch wat ontgelden! Nu is het woor in onmin met Ruitschland, naar aanleiding van eene beleediging, twee Duitsehen zeeofficieren aangedaan in den trein van Valparaiso naar Santiago. Deze beleediging wordt toegeschreven aan het feit, dat het Duitsohe oorlogsschip .Leipzig” aan eenige vluchtelingen een schuilplaats verschaft heeft. De commandant diende een klacht in bij de Overheid, die beloofde voortaan alle krachten te zullen inspannen, om eene herhalipg van het gebeurde te te verhinderen. De politie te Berlijn maakt tegenwoordig jacht op personen, die hun bestaan vinden in het exploiteeren van ontucht. Reeds 376 van die personages zijn over de grenzen gezet, of in gestichten voor vagebonden opgesloten. In navolging dus van Frank rijk, waar ieder, die zijn huis tot onzede lijkheid leentffiet gevangenisstraf van 3 maanden tot 2 jaar bedreigd wordt. Personen, die hun werk maken van be vordering der onzedelijkheid, worden als landloopers gestraft en mogen in geen vijf jaar verblijf houden in een bepaald deel des lands. In berichten uit Duitschland wordt zeer geklaagd over de ellende, die heerscht aan de Ruhr en den Rijn. Duizenden zijn daar zonder werk en honderden gezinnen lijden de billijkheid openlijk den spot drijft. Als kenteeken van gegoedheid is de woning genomenmei het mobilair: twoe dingen alzoo, die het gemakkelijkst zijn te con- tróleeren, omdat zij niet wegloopen. Ware nu alleen de huurwaarde als maatstaf ge kozen, dan zou er ten minste een schijntje van rechtvaardigheid in zijn; doch neen, daar komt nog bjj: deuren en vensters en haardsteden, om de dienstboden nu maar eens buiten rekening te laten. Een be lasting alzoo die maakt, dat men zich, om niet al te veel te moeten betalen, dikwijls tevreden stelt met een minimum van licht en lucht, tot groot nadeel dikwijls van de openbare gezondheid. Zij, dio huisjes bou wen of opknappen om ze te verhuren, weten heel goed dat de arme lieden, voor wie die woningen zijn bestemd, niet veel per soneel kunnen betalen, dus zorgen zij wel, bij het maken van lucht- on lichtopeningen, de grenzen van het absoluut onontbeerlijke niet te ver te overschrijden. Maar zelfs die huurwaarde-maatstaf is onzin. Lieden met een groot gezin hebben, bij gelijke inkomsten, meer woningruimte noodig, dan zij wier kroost zich beneden de grens van het Malthus-ideaal beperkt, terwijl juist hun draagkracht geringer is. Een vrijgezel, die op kamers woont, betaalt, al zijn zijn inkomsten zeer ruim, weinig of niets. Het personeel werkt in alle op zichten als een progressieve inkomstenbe lasting op haar hoofd gezet, met omge keerde evenredigheid. Nog andere gebreken, behalve deze kleinigheid, kleven haar aan. Zoo dagteekent de verdeeling der gemeenten in klassen, volgens welke de huurwaarde wordt berekend, als wij ons niet vergissen van het jaar 1827; van de énorme veran deringen, die in de onderlinge verhouding gekomen is, heeft de wetgever eenvoudig geen notitie genomen. En op deze defecte basis gaat het Ryk voort, de ingezetenen aan te alaan, en haffen de gewesten en gemeenten do opcenten, noodig om de kosten hunner huishouding te bestrijden; terwijl tot overmaat van ramp, het dat de Staat aan de gemeenten volgens de wet uitkeert, gedeeltelijk als vergoeding voor de haar ontnomen bevoegdheid tot het heffen van verbruiksbelastingen, op een vast cijfer is gebracht, zoodat de belangrijke toeneming van het bevolkingscijfer in de groote ge meenten tegenover het ongeveer atationnair blijven van dat cijfer in de kleinere, geheel niet meer in rekening komt. Als men nadenkt over de leemten, waar door inzonderheid de personeele belasting zich kenmerkt, is het waarlijk om te dui zelen! En bet mooiste is, dat geen finan cier van eenige beteekenis niet ten volle overtuigd is, dat zij niet deugt, en er niet bij herhaling openlijk voor is uitgekomen. Maar tegelijkertijd waren er zooveel redenen, die een grondige verbetering deden uit stellen, we herinneren slechts aan de samenkoppeling met het kiesrecht, dat tot den- huidigen dag niemand nog met een voorstel voor den dag is gekomen. Zal dat zoo blijven? Wij hebben goede verwachting van den tegenwoordigen Mi nister van Financiën, dio nog onlangs ver klaarde dat het personeel verbeterd moet worden, en van de meerderheid in de Volksvertegenwoordiging. Volgens de loo- pende geruchten is men aan het Depar tement van den heer Pierson druk aan den arbeidlaat ons dus op hoop leven. De derde in do rij der directe belastin gen is het patenten we behoeven dien naam slechts te noemen om algemeene in stemming te vinden bij een afkeurend oor deel. ’tls eigenlijk overbodig er veel van te zeggen! de vader der patentwet, de Minister Gogeldie haar in 1819 het leven schonk, was er, toen hij zijn product goed leerde kennen, zoo weinig mede ingeno men, dat hij verklaarde niet te hebben gedacht dat hij zulk een monster in het aanzijn had geroepen. Toch heeft de Mi nister Pierson aan het slot van zijn milli- oenenrede gezegddat hy haar beginsel niet afkeurenswaard vindt; alleen, die wet heeft dringend verbetering noodig. Nu, dat is zeker niet te veel gezegdandere finan ciers van groote bekwaamheid hebben de mogelijkheid dier verbetering een illusie genoemd. We zullen op dit oogenblik niet verder ingaan op dit verschil in zienswijze; in het vervolg van onze belastingbeschouwin- gen zullen wij wel verplicht zjjn er nader op terug te komen. Een enkele opmerking nog: het is botrekkelijk gemakkelijk leem ten en gebreken in het bestaande aan te toonen omdat we daarbij de ervaring als leidsvrouw hebben. Bezwaarlijker is het aan te wijzen langs welken weg verbetering is te verkrijgen; ofschoon dat eigenlijk de taak des wetgevers is, willen wij toch trachten onze gedachten over de te volgen richting duidelyk te maken. De strijd in Ierland tusschen Parnel- listen en anti-Parnellisten is heviger dan ooit. Men klopt elkaar zoodanig af, dat het aantal verpleegden in de hospitalen courantenstroomt het volk tot hem. De entrée, welke op 10 en 5 cent bepaald is, is bestemd voor de armen in Alkmaar, en Maandag-avond werd eene som van f 170 verdeeld tusschen de diaconie der Herv. gemeente en de commissie voor spysuit- deeling aan armen gedurende de winter maanden. Om een staaltje mede te deelen hoezeer Sequah het volk op zijne hand heeft, diene, dat bij gelegenheid der koe markt, toen een paar marskramers met „onfeilbare middelen” voor kiespijn hunne waar aanprezen met de kennisgeving „dat hunne waar geen kwakzalversmiddelen waren, gelijk die van Sequah”, het volk partij koos voor den Engelscbman, on hun een ongemakkelijk pak slaag toediende hunne fleschjes met olie stuk sloeg en hen van de markt verdreef; dit alles onder het aanheffen van een liedje dat ter eere van Sequah was gecomponeerd. •AtiBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 6 Nov. Naar kaas was deze week goede vraagdoch de handel in boter was flauw; voor kaas werd fl per 50 kilo meer on voor boter 5 A 10 cent per kilo minder besteed. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 23 tot f 28 por 50 kilo naar wicht en kwaliteit, goó- boter 0,57 s, weiboter f0,40 per kilo. ♦AMEIDE, 5 Nov. De vleeschhouwers alhier hebben den prijs van het rundvleesch 5 ii 10 cent per half kilo verminderd. Men betaalt hier thans f 0,40 en f 0,45 per J kilo netto. ♦HAASTRECHT, 4 Nov. Maandag-avond hield de heer J. F. Ternooy Apel, predi kant te Almeloo, in de vereeniging „Ernst en Vrijheid” alhier eene lezing over de Hervorming. Het mannenkoor voerde een 4-tal liederen uit. De heer D. Groenendijk alhier is gisteren benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Schagerbrug, gemeente Zijpe. Tot directrice der nuts naai- en brei- school is benoemd mevr. Van der Meulen. LEERDAM, 4 Nov. Van de 10 deelnemers aan den cursus in vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek alhiergehouden onder leiding van den heer Van Son, leeraar in de gymnastiek te Dordrecht, die zich aan het examen hebben onderworpen, zijn er 8 geslaagd en wel te ’s Hertogenbosch de dames M. S. Van Heijningen en J. E. A. Scholten en de heer J. C. Van Rietschoten, allen alhier; te Utrecht de heeren Den Hartog te Zijderveld, De Klerk te Heuke- lum, H. F. Morra en J. P. Renardel de Lavaletta alhier en te Nijmegen L. v. d. Meulen alhier. Deze gunstige uitslag is wel een bewijs van den uitstekenden tact van den heer Van Son, om onderwijzers te bekwamen voor het verlicht examen gymnastiek. OUDERKERK a/d IJSEL, 4 Nov. Id de heden gehouden vergadering van den ge meenteraad werd medegedeelddat het raadsbesluit van 12 October jl. tot aan vaarding der schenking aan de gemeente van f 10.000, door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Op deze mededeeling liet de voorzitter het verblijdende bericht volgen, dat de erven van den schenker, wijlen den heer W. Cappellen Joh.z., besloten hadden ook het successierecht ten bedrage van f 1380 (10 pCt. plus 38 opc.), thans door de gemeente aan het rijk verschuldigd, voor hunne rekening te nemen, hoewel de overledene niets dienaangaande had bepaald. Met don dank hiervoor aan de erven ge bracht zal zeker de geheele gemeente gaarne instemmen. Het kapitaal zal worden ingeschreven op een van de grootboeken der N. W. 8. OUDE WATER, 5 Nov. L.l. Woensdag trad alhier voor de leden van het nutsde- partement en hunne dames op de heer Willem Van Leer van Amsterdam. Nadat deze op verdienstelijke wijze eene drama tische schets, getiteld: „Op audiëntie”, be nevens een fragment uit zijne novelle „De tuchthuisboef” vóór de pauze had ten ge- hoore gebracht, droeg hij daarna nog voor „Een middagmaal”, „De moeder van de zes”, „Postduiven”, „De flesch” en „Een kwa jongensstreek”, alle humoristische schetsen en gedichten, die over het geheel zeer in den smaak dor hoorders vielen. De voor zitter was dun ook do tolk der aanwezigen, toen hij op het einde van den avond den heer Van Leer voor zijne gehouden voor drachten den dank der vergadering bracht. VREESWIJK, 5 Nov. Het feest ter eere van het 25 jarig ambtsfeest van onzen bur gemeester is heden morgen met muziek en het lossen van saluutschoten, op een met vlaggen versierde stoomboot, bemand met matrozen, geopond. Ten half elf ure, begaf zich de eerewacht, bestaande uit 42 per sonen, allen gecostumeerdwaarvan 22 te paard, en 20 te voet, naar de woning van den jubilaris, ten einde hem naar het raad huis te begeleiden, dat inwendig prachtig met levende bloemen is versierd, en waar hem een aandenken zal worden aangeboden. v Daarna zullen de verdere feestelijkheden die vereeniging geplaatst in de Alkmaarsohe I plaats hebben. Toetst men de bestaande belastingen aan den regel, dat er overeenstemming moet zijn tusschen het te betalen bedrag en de draag kracht, dan is er veel stof tot critiek. We zullen dit met eenige voorbeelden trachten aan te toonen, zonder daarby aanspraak te willen maken op volledigheid. Allereerst komen dan de directe belas tingen in aanmerking: laat ons beginnen met de grondbelasting. Op de loopende Staatsbegrooting is zij uitgetrokken, met inbegrip van de Rijks-opcenten, tot een som van ruim 12( millioen: voor’t gemak nemen wij maar ongeveer ronde cijfers. Over het eigenlijk karakter dier belasting zijn de geleerden 't niet eens; en ofschoon dat dengene, die in haar opbrengst moet deelen, tamelijk onverschillig is, mag er toch wel even de aandacht op gevestigd worden. De een houdt haar voor een be lasting op het inkomen, uit het grondbezit verkregen. Maar dan zou zij ook moeten rijzen of dalen met de waarde van dat bezit, hetgeenzooals iedereen weet, niet het geval is. Daartegenover staat de opvatting, dat zij is een grondrente; dat zij het aan deel vertegenwoordigt hetwelk de Staat, als souverein, in den grondeigendom heeft. In dat geval behoort zij ook een vast procent van de pachtwaarde te bedragen, onafhan- hankelijk van welke omstandigheden ook. Die meening komt ons het meest rationeel voor, en wordt ook, gedeeltelijk althans, door de praktijk bevestigd, daar de hoogte, waartoe een perceel belast is, van invloed is op de koopwaarde. Stel, iemand koopt land voor f30.000, en moet jaarlijks f 100 grondbelasting betalen is de rentestandaard 4 procent, dan is laatstgenoemde som de intrest van f 2500, dus dun kost hem dat land feitelijk f 32.500, de overgangs rechten, waarover nader, buiten rekening gelaten. Maar dan gaat ook de redeneering niet op van hen die van oordeel zijn, dat bij de invoering van een Ryksinkomsten- belasting aftrek zou moeten geschieden van de te betalen grondbelasting, omdat anders hetzelfde object dubbel zou worden ge troffen. Dat is het geval niet. De laatste zit in de koopsom, de eerste moet komen uit de opbrengst of uit de paebt. Doch met de verdeeling der grondbelas ting, over de verschillende perceelen is het wonderlijk gesteld. Allerlei oorzaken hebben de onderlinge waardeverhouding sterk ver anderd; gronden, vroeger bijna waardeloos, zjjn èn door cultuur, èn door den aanleg van gemeenschapswegen, in waarde geste gen, terwijl andere, aan welke de hand niet is gehouden, verminderden. Heiden zijn in bosschen, veengronden in polders, bosschen in bouw- of weiland veranderd, plassen zijn drooggemaakt. En toch geldt nog dezelfde maatstaf, die in 1831 is vast gesteld, na een vrij oppervlakkig onderzoek, zoodat men wel kan zeggen dat er op dit gebied bevoorrechten en benadeelden be staan. De wetgever heeft dit ingezien, en bij de wet van 25 April 1879 een herschatting van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen bevolen. Die omvangrijke arbeid, waarvoor een som van 3 millioen en 4 ton is uitgegeven, is ten einde ge bracht; het doel was, een billijker verdee ling (perequatie) van de grondbelasting tot stand te doen komen. In dezelfde wet staat, dat het bedrag dier belasting vóór 1 Jan. 1891 moest zyn vastgesteld en om geslagen, maar daar is niets van gekomen, zoodat men verleden jaar een noodwetje moest aannemen om dien termijn met een jaar te verlengen. Dat jaar is weer bijna vervlogen, en de zaak is gebleven gelijk zij was. Wat er nu mee zal gebeuren, is nog hoogst twijfelachtig. Daar komt nog bij, dat sedert den aanvang van het schat- tingswerk de landhuren niet onaanzienlijk zijn gedaald, zoodat de cijfers der commis sion lang niet meer met den feitelijken toestand overeenkomen. Dit kan evenwel in de onderlinge verhouding zooveel ver schil niet opleverenwel zal het van groo- ten invloed moeten zyn op de vaststelling van het totaal bedrag, dat zeker hooger moet zijn dan hetgeen thans wordt geheven, dewijl, sedert het als basis werd aange nomen, de pachtwaarde van al de gronden te zamen meer dan verdubbeld is. Wat de Minister van Financiën met de uitkomsten der herschatting doen zal, ligt nog geheel in het duister; zijn ambtsvoorganger heeft deze zaak vastgeknoopt aan een wijziging der gemeente-belastingen op zoodanige wijzedat noch van ’t een noch van ’t ander iets komen kon. Het personeel brepgt, met inbegrip alweer van de onmisbare rijksopcenten, ongeveer 111 millioen op. Men heeft die belasting te beschouwen als een zwakke poging, om een heffing in te voeren in overeenstemming met het inkomen, afgaande op zekere uiter lijke kenteekenen van gegoedheid. Als dat de grondgedachte des wetgevers is ge weest, en een andere is moeielijk te vinden, dan heeft hij haar al heel onge lukkig uitgewerkt, op een wjjze, die met

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1