Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht FAN DER EL8T, ionnairsin Effecten, ECHT, Goedewaagen Zonen, MARKT, naast „DE WAAG”, Balen te Koop, lISCHE BANK, I 1891. ij de Voorstraat, No. 4. tenlandsche Effecten. BUITENLAND. Overzicht. GELDMAKERIJ. ERKENNING. T GOUDA, J. PLOMP, BINNENLAND. a deposito. I smomm» COURANT k der Ijsclub met die oplei- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. nog van Franco nfteren en 3C- en tot vice president Flier, predikant te organs van 9 tot 2 uur en dfs erd Zaterdagavond en Zondag. Commissarissen van Toezicht, W. J. U. VAN ROOSENDAAL, Notariu A. VAN ANDELTz, Koopman. H. MULLER, Koopman. P. A. BOS, Wethouder van Qonnoher». A. VERSCHOOR VAN BLEEUWlJtf, Burgemeester van Sleeuwyk. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abqn- bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. tsen van Nederland en Buitenland, de hoogste prijzen. ding van rente en teruggave naar keujte t Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Oroote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Djnsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Gemengd Nieuws. In verband met den op 2 dezer plaats gehad hebbenden brand te Streef kerk zijn Zaterdag door den rechter van instructie verschillende personen gehoord, alsook de eigenaar, tevens bewoner van het afgebrande pand. De „Nederlander”, het Neder- landsch dagblad dat te Chicago verschijnt, meldt, dat op de a. s. wereld-tentoonstel- ling aldaar de firma Van Houten een cacao- paleis zal laten bouwen, dat 100.000 dollars mag kosten. Het zal door en door nationaal wordenoprijzende in den Hollandschen bouwstijl van de 15e eeuw. In het gebouw zul o. a. eene school worden geopend waarin Hollandsche meisjes onderwijs zul len geven in het bereiden van cacao pud dings, soepen enz. Te Dalem beeft zich een ge val van besmettelijke keelziekte voorgedaan. V rij dag-midd ag had tusschen Breukelen en Maarsqg een ongeluk plaats. Eenige werklieden waren bezig op de spo ren nabij den Woerdenscben weg; een jongeling wilde zich verwijderenomdat de goederentrein van Amsterdam in aan tocht was. Dit gelukte hem echter niet spoedig genoeg, en hij werd door den sneltrein van Utrecht gegrepen en een eind ver tegen een paal en van daar tegen een hok geslingerd, waardoor hij geheel to pletter is geslagen. De ongelukkige was terstond een lijk, dat in een wagon naar Breukelen vervoerd is, alwaar dokter Mijn- lieff de schouw hield. Des avonds is zijn lijk naar de ouderlijke woning vervoerd. Het was een oppassende jongeling, omstreeks 20 jaar oud. De dienstbode van den tim- merman Wildeboer te Appingedam ging dezer dagen naar den molenaar Nienhuis met de boodschap dat haar meester eene koe had gekocht en nu gaarne f 125 van hem ter leen wilde hebben. Nienhuis ge looft de dienstbode en stelt haar het geld ter hand, ’s Avonds reeds blijkt, dat Wil deboer haar niet naar den molen tar had gezondendeze laatste is door do sluwe dienstbode opgelicht. Met het geld heeft zij een mantel, hoed, mof enz. gekocht en is daarop met den trein naar Groningen vertrokken. In Ierland is men nog steeds bezigmet elkaar af te ranselen. Het parlementslid Dillonterugkomende van eene vergadering, is te Waterford door een troepje Parnel- listen weer danig toegetakeld In bet ge vecht, dat daaruit volgdewerden 30 men schee.gewondvóór- en tegenstanders. Men herinncre zich nog, dat Parnells neef, Mac Dermott, Healy heeft afgeranseld nu, met het oog daarop, ia door eenige dames eene inschrijving geopend, teneinde eerstgenoemden eene eere-karwats aan te bieden. Mevrouw Parnell, die, zooals men weetzich den dood van haren echtgenoot zéér heeft aangetrbkkenis wederom ern stig ziek; men vreest voor haar leven. Die dood van Parnell heeft toch al wat gevolgen na zich gesleept I In Londenhoofdstad van Engeland zal hoogstwaarschijnlijk een Congres gehouden worden, ten einde te onderhandelen over de overbrenging van Russische Joden naar andere landen. Het zal bestaan uit de ge machtigden van de voornaamste Joodsche gemeenten in de geheele wereldonder leiding van baron Hirscb. De Prins van Wales heeft op zijn vjjf- tigsten verjaardag Maandag jl. o. a. ook een geschenk ontvangen van de Londensche acteurs en schouwburgdirecteuren nl. een fijnbewerkte, gouden sigarenkast, ter waarde van 10U0 p.st Dat geschenk is een blijk van dankbaarheid voor de belangstelling, welke de Engelsche Kroonprins steeds het tooneel en den tooneelkunstenaars heeft betoond en waardoor bij de maatschappe lijke positie der artisten verbeterd heeft. Uit Rugelaclt-lndië komt de tijding van een vreesehjk spoorwegongeluk. Een uit Bombay vertrokken trein met Britsche en inlandsche soldaten is naby Nagpur ont spoord, waarbij dertien Engelsche soldaten gedood, ruim 20 Britsche en 4 inlandsche soldaten gewond zijn en vijf beambten van bet spoorwegpersoneel den dood vonden. De opperbevelhebber der troepen van het presidentschap Bombay en de officieren van den staf kwamen met een paar hevige schokken vrij. In Berlijn (DuHschland) is iets aan het licht gekomen, dat algemeene sensatie ver wekt. Het betreft het faillissement van het aanzienlijk bankiershuis Hirsehfeld en Wolff, met een passief van 7 millioen tegen over een actief van hoogstens 2 ton. De heer Wolff is gevangen genomen. Het is gebleken, dat deze man, die overigens zeer gezien was om zijne liefdadigheid, reeds gedurende 20 jaar in moeielijkheden verkeerde en zelfs wisselruiterij dreef. Ten einde raad, riep hij den bijstand in van een der grootste Berlynsche buizendoch de ver kregen som bleek onvoldoende: er was minstens 4 millioen noodig. De eerste kringen der stal zijn erin betrokken, o. a. ook de minister Graaf Redlitz, die groote schade heeft geleden. Op den dag zijner arrestatie leende Wolff van den portier zijner club een som 9000 Mark. Wel een sprekend bewijs, hoe diep de man ai gezonken was Hij bad voor zyne weelderige levenswijze elk jaar 400.000 Mark noodig Spelen, liefst zoo boog mogelijk, was zjjn lust en zijn leven. Dat dobbelen te Berlijn is een pest, waar niets tegen vermag, zelfs niet de strengste maatregelen door den Keizer zelven geno men. Voorbeelden zijn er, dat deze laatste zelfs officieren van rang en aanzien ontsloeg, omdat zij spelers waren. De hoogste standen gaan hierin voor, geen wonder dus, dat de mindere man volgt. Hoe menige zuurver diende spaarpenning wordt er niet roekeloos op het spel gezetI Hoe menig huisgezin wordt daardoor niet ten gronde gericht 1 Keizer Wilhelm stelt al het mogelijke in het werk, om zijne onderdanen tot goede menscben te vormen Hij heeft o a. bij do Engelsche regeering een uittreksel gevraagd van de Engelsche wetten omtrent de zede lijkheid, om hem te dienen voor de hervor mingen welke hij in zijn land wil invoeren. Er zal aan dit verzoek aanstonds gevolg gegeven worden', bet Ministerie van Bin nenlandsche Zaken heeft het uittreksel reeds gereed gemaakt. Berljjn heeft kans, evenals Londen, een onderaardschen spoorweg te verkrijgen, e wel een electrischen. De „Algemeene Ele< triciteit-maatschappij” te Berlijn, heeft bij de Regeering en hot gemeentebestuur con cessie aangevraagd voor het aanleggen van ondergrondsche electrische spoorweglynen ten behoeve van het personenverkeer door de stad. Het zullen drie Ijjnen zijn een die de stad doorrijden zal van het noorden naar het zuiden, een van het oosten naar het westen en een rondom het binnenge- deelte der stad. De tunnel, waardoor de treinen zullen loopen (aaneengeschroefdo ijzeren huizen overtogen met een laag cement), zal 10 meter onder de oppervlakte van de straat liggen. De treinen zullen bestaan uit drie wagens voor 40personen; zij zullen om de 3 minuten rjjden en de prijs per rit zal 10 pfennig (zes centen) zijn. Het noodige kapitaal is alreeds bijeen gebracht. De kosten van de eerste lijn (van het noorden naar het zuiden) zijn geraamd op 12.000.000 Mark. De heer Von Giers, Rasland’e Minister zal voor enkele dagen te Parijs komen; zijn plan was eerst, niet te gaan, doch toen hem ter oore kwam, welke beteeke- nissen men aan zijn bezoek in Italië hechtte, wilde hij niet naar zijn land terugkeeren, alvorens de zaken wat opgehelderd te hebben. In de noodlijdende streken van eerstge noemd land neemt de ellende steeds toe. Van alle zijden echter komt hulp opdagen en ieder getroost zich eenige opofferingen ter wille van de noodlijdenden. De leer- lingen^der kerkelijke boogeschool te St. Pe tersburg b. v. hebben den armen bun wit tebrood, dat ze bij de thee krijgen, afgestaan, zoodat nu eiken dag ruim 200 wittebrooden meer kunnen uitgedeeld worden. Men heeft voorgesteld de rantsoenen der gevangenen te verminderen en het bespaarde aan de hongerlijders te geven. Een inconvenient daarvan is nu weer, dat de meesten der boeren hun geld gaan verdrinken en als gevolg daarvan zullen de herbergen in de noodlijdende streken van nu af aan ge sloten worden. Te Rio Janeiro. Brazilië, heeft een ern stig oproer plaats gehad. Eene hevige schermutseling ontstond bij het uitgaan van eon schouwburg tusschen eenige stu denten en de politie. Vrouwen en kinderen werden gewond. De bevolkinghierover zeer verontwaardigd, eischte voldoening en de chef van de politie verbood aan zijne 2500 mannen zich den volgenden dag op straat te vertoonen. De strijd is echter eenige dagen later weder hervat tien per sonen kwamen om en vele personen werden gekwetst. Het Congres is ontbonden en de dictatuur van Maarschalk Della Tqu- seca aldaar is hersteld. De President ver klaart, dat de grondwet zal geëerbiedigd worden en er geene veranderingen zullen komen in de verplichtingen der natie. Men schijnt over dezen „staatsgreep” niet onte vreden te zijn. Alles is nu kalm en leger en vloot zijn op de hand van den President. De door zich zelven tot Dictator bevor derde President van Brazilië belooft nevens handhaving der grondwet, ook vrijheid der verkiezingen, benevens eerbiediging van geldelijke verplichtingen en contracten der natie. Hij belooft verdergeen wet te zullen intrekken, dan die in strijd mocht wezen met het algemeen welzijn of de vei ligheid der Regeering zelve. O, hoe gaarne zou het volk den goeden Pedro en diens tirannie terug willen roepen Uit Italië komen, gelijk reeds gemeld is, berichten van strenge koude. Het vriest hard te Florence en al de hoogten in den omtrek dier stad zijn met sneenw bedekt. Ook uit noordelijker landen dan bet oord „waar de citroenboom bloeit” wordt buiten gewoon felle koude bericht. Zoo is, naar de Kölnische Zeilunff meldt, in den laatsten nacht van October op den straatweg van Sötern naar Türkismühle een brievenbe steller doodgevroren. Te Genua zijn verscheidene personen ge arresteerd wegens bedriegerij met valsche diamanten. Zij brachten die naar de bank van leening of verkochten ze aan juweliers en particulieren voor zoover men kan nagaan tot een bedrag van 8000 lire. De zoogenaamde juweelen zeer kunstig na gemaakt zijn van bergkristal uit de steen groeven van Carrara vervaardigd en hier in ons land bewerkt. Men vermoedt met een wijdvertakte bende te doen te hebben, die waarschijnlijk ook in vele andere steden hare oplichterijen heeft geploegd. In de 8t. Andreas-kerk te Messina (Secllië) heeft Zondag gedurende den dienst zekere Cerbone den heer Donato met een scheermes bloedige wonden toegebracht. Die aanval wekte natuurlyk groote op schudding. De dienst werd onmiddellijk gestaakt én de kerk, waar bloed gevloeid heeft, kan niet gebruikt worden, voor de Aartsbisschop van Messina haar opnieuw heeft gewijd. Een gymnastiek-onderwijzer, Trifonel ge naamd, is van Marseille naar Parijs, Frank rijk gewandeld in tien dagen. Hij is voornemens ook de terugreis te voet te doen, maar dan in acht dagen, want hij wil 107 kilometer per dag afleggen. Deze wandelaar loopt zonder ophouden £van 1 uur in den morgen tot 5 of 6 uur ^s namiddags. Hij stapt niet bijzonder vlug, leest soms een courant onder het gaan en houdt alleen stil bij gemeentehuizen, waar hij zijn reiskaart laat afstempelen. Onder het loopen eet bij stukjes chocolaad en hij drinkt af en toe wat lichten wijn. Hij ge bruikt slechts één maaltijd per dag en wel tegen 6 uur. Trifonel is vegetariër; hij kan geen vleesch eten, ’s Nachts slaapt hij niet in een bed, maar op den grond, op «en vloerkleed. „Als ik onder de dekens kroop”, zegt hjj, „zou ik niet Slapen, maar in een toestand van verdooving vervallen, waardoor ik den volgenden morgen niet op $ou kunnen staan.” het blaffen van den huishond schijnt de dief aan den haal gegaan te zijn, na zich vooraf van eenige voor het raam staande winkel waren meester gemaakt te hebben. De commissarissen der nutsbibliotheek alhier, de heeren A. C. Van Aelst en H. T. Verhoef, hebben 11. Zaterdag op de ge wone plaats weer de eerste uitdeeling van boeken gehouden. Om de 14 dagen kunnen de lezers tegenwoordig eene keuze doen uit 753 boekwerken. PAPENDRECHT, 9 Nov. Aan de werf van den scheepsbouwmeester A. Van Duijven- dijk werd heden met gunstig gevolg te water gelaten een stalen zeilschip, genaamd „Stella Maris”, groot 100 last, gebouwd voor rekening van den heer Jozeph VaijL den Bossche te Nivove. Daarna werd de kiel gelogd voor een soortgelijk ijzeren schip, te bouwen voor rekening van den heer Hazewindes teNieuw- Lekkerland. •STREEFKERK, 9 Nov. Tot kerkvoogd der Herv. Gem. alhier is herbenoemd de heer M. Spruijtenburg. VREESWIJK, 9Nov. Donderdag herdacht de heer R. A. Verploegh Chassé, burge meester dezer gemeente, den dag waarop hij 25 jaren geleden als zoodanig hier ge ïnstalleerd werd, ’t Gansche dorp was in feestdos gehuld en van alle zijden ontving de waardige jubilaris blijken van belang stelling on vereering. Zoo werd hem o. a. door den heor P. J. M. v. d. Muelen, wethouder dezer gemeenteen tevens president der feestcommissienamens de burgerij een fraai bewerkt zilveren pre senteerblad aangeboden waarop de wapens der famimilie Verploegh Chassé en der ge meente Vreeswijk, benevens de jaartallen 1866 1891 waren gegnveerd. Door de zorgen der feestcommissie wer den er dien dag volksspelen gehouden, had er een optocht plaats en werd er ’s avonds een prachtig vuurwerk voor het huis van den jubilaris afgestoken. Geheel de bevolking van Vreeswijk deelde in de feestvreugde en van alle huizen woei de driekleur. Wel een bewijs hoezeer de heer Verploegh Chassé, in de 25 jaren, die bij het hoofd der gemeente was, zich aller achting en sympathie wist te verwer ven en boe Vreeswijk's bevolking het waar deert een man tot burgemeester te hebben, die onder zijn ‘humaan en onpartijdig be stuur de gemeente tot bloei bracht. WERKENDAM, 9 Nov. De Kamer van koophandel en fabrieken te Breda heeft zich, naar men verneemt, tot Ged. Staten gewend, tot ondersteuning van het door het bestuur dezer gemeente gedaan verzoek, tot over brugging van de Maas bij het Keizersveer. De Kamer acht het voor Breda en omstre ken van groot belang, dat die overbrugging tot stand kome. Ten le. Het groote, rijke Plaatwerk: E HOLLANDSCHE ILLUSTRATIE, keur- ictuur in de huiskamer, onbetwist het aaiste en gezelligste mengelwerk voor de mge avonden, uitgaaf 1889. Ten 2e Schetsen en Verhalen van ERARD KELLER, elf verschillepde deeltjes. DEZE massa lectuur kostte kort geleden 9,— omdat de voorraad k tout prix weg toet, betaalt men den spotprijs van f2,50. Nooit is er waar ook en door wien ook, oo’n voordeelig aanbod gedaan. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Bazaar van loedkoope Boeken, Hang bij de Visch- larkt, te Rotterdam. Franco door ’t heéle ind na ontvangst postwissel van slechts 2,50, waarop vermeldliet Mooie Aanbod. De Boekhandelaars 8. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven jveren, zonder eenige prljsverhoog(tag, de PAKKETTEN, angeboden door de firma’s D. BOLLE te (otterdam, Gebr. E M. COHEN te Lrnhem en NijmegenGebr. KOSTER te Lmsterdam en andeten. In het belang van alle hals- en bortt- ijders acht ik het voor mijn plicht om .onder uitnoodiging te verklarendat de lijnlandsche Druiven-Borst-Honig van .V, H. Z1CKENHE1MER te Maloz zich in nijn huisgezin als een voortreffelijk middel egen hoest-, hals- en borstkwalen bewezen leeft. De uitwerking van dit huismiddel vas dikwijls eene werkeljjk verrassende m zelfs bij hardnekkige kwalen had reeds ia kort gebruik een aanmerkelijke verlich- ing plaats gevonden. Ik kan dus dit aan- 'ename sap uit volste overtuiging dringend aanbevelen. Erfurt. Dr. VORBRODT, Stadschoolratd. De Rijnlandsche Druiven-Borst-Honig van N. H. ZICKENHEIMER te Malnz is ver krijgbaar in flesschen van G5 Cents, 1 Gril len en 2 Gulden, te Schoonhoven bij de Wed. Wolff 4 Z».; louda bij F. H. A. Wolff; Gorinchem bij Li. E. Hijdelaar; Haastrecht bij J. D. den iartog; Jaarsveld bij H. Donker; Lek- terkerk bij P. van der Starre; Oudewater jij F. Jonker Idenburg; Stolwijk bij C. G. r. d. Berg; Bergambacht bij Gebr. v. d. Dool; Meerkerk bij M. A. van Beekum; Krimpen tan de Lek bij W. Donker; Vinnen bij EI. II van Straaten. nemen gelden h deposito: ;t 1 dag opvragens h 3 */0 langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: dragen onder f 1000,— a 4 jsars; dragen daarboven tot den prolongatie- koersvolgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden; ilasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 8 ®/0 voor fondsen boven de 30 ®/e 16 ®/0 onder 30°/.; (ook voor loten;) «verlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; isselen Coupons in boven de Amsterdam sche beursnoteering, zonder berekening van provisie; Masten zich op voordeelige voorwoorden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar. Infonnatiën worden verstrekt door den Heer VAN DEN HEUVEL, Schoonhoven. ier geschikt voor het vervoer van AR D APPELEN, FRUIT, STEENKOLEN, OKE8 etc. Te bevragen bij Nieuw-Lrkkerlaad. Te Belgrado is een epidemie van diph therias veroorzaakt door het in Servië bestaand gebruik, dat .een doods, xróór de begrafenis door bloedverwanten en vrienden gekust wordt ten afscheid. De politie der Servische hoofdstad heeft nu dat gebruik ten strengste verboden, maar alleen voor zooveel het aan genoemde ziekte overleden personen betreft. Bij kon. besluit zijn weder be- palingen gemaakt omtrent den verkorten eersten oefeningstijd voor de ingehjfden bij de militie te land der lichting van 1892. Deze bepalingen zijn volmaakt dezelfde als reeds onijer het bestuur van den vorigen minister van oorlog voor vorige lichtingen zijn vastgesteld. Alleen is bepaald dat aan militie-pliehtigen, die vóór hunne inlijving door vrijwillige oefeningen in den wapen handel reeds eene zekere mate van 'ge oefendheid hebben verkregen, voor zoover zij in de maand Mei worden ingelijfd en bij een onbereden korps worden ingedeeld, dadelijk bij de inlijving een verlof kan worden verleend tot 3 Juni 1892 en dat dit verlof als eerste oefeningstijd meêrekent. Als maatstaf van kennis geldt daarbij, dat deze militieplichtigen bij hunne opkomst onder de wapenen op 3 Juni 1892 niet achterlijk zullen mogen zijn, vergeleken bij de manschappen hunner lichting die tus schen 1 en 15 Mei te voren in werkelijken dienst zijn gesteld, doch niet aan de vrij willige oefeningen hebben deelgenomen. De tijd voor eerste oefening wordt fer- minderd tot op 5 maanden voor de bij de infanterie of artillerie ingedeelde lotelingen, die aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben deelgenomen en bin nen drie maanden werkelijken dienst tot milicien-korporaal worden aangesteld, indien zij binnen die 5 maanden blijken geven bruikbare korporaals ïrf*zijn. Indien zij echter, na 6 weken in werke lijken dienst te zijn geweest, blijk geven geen voldoende practische en theoretische kennis of geschiktheid te bezitten om bin nen den tijd van 3 maanden tot milicien- korporaal te worden opgeleid, kunnen zij door don korpscommandant van die oplei ding worden uitgesloten. Blijkens eene door den Minis- ter van Binnenlandsche Zaken tot de Ge deputeerde Staten der provinciën gerichte aanschrijving is de Minister van Justitie, in afwijking van het gevoelen zijns ambts voorgangers, van meaning, dat eene ver gunning tot verkoop vin sterken drank in bet klein alleen door intrekking of door niet-vooruitbetaling van het verschuldigde vergunningsrecht vervalt, en dat daarom, wanneer om eene andere reden van eene vergunning geen gebruik wordt gemaakt, deze tochzoolang het vergunningsjaar loopt en geene intrekking heeft plaats gehad, behoort mede te tellen ter berekening van het aantal vergunningen, die in de ge meente mogen worden verleend. Aan h«>t gebouw van het pro- vinciaal bestuur is gisteren o. a. aanbesteed het uitbreiden van het academisch zieken huis te Leiden. Minste inschrijver was de heer F. Verbrugge te Waddingsveen, voor f88390. Het uitbaggeren en op be paalde diepte brengen van de Kampen vliet, liggende onder de gemeente IJselstein en toebeboorende aan het waterschap Ben schop, is onderhands aanbesteed aan J. Bouwman en O. Van Kleef, wonende te IJselstein. Naar wij vernemen is gisteren middag door de centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het hoofddistrict Gouda tot candidaat gesteld Prof. Mr. D. P. D. Fabius, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam. Goudsche Courant. Nateene zeer korte ongesteld- heid overleed Zondag-nacht te Gorinchem onverwachts de heer Mr. H. J. Dijckmeester, lid der Tweede Kamer voor het hoofdkies district Tiel. Zaterdag had de overledene nog deelgenomen aan de vergadering der „Libe rale Unie”, wier penningmeester hij was. De heer Dijckmeester was een zeer ver dienstelijk lid der Kamer. Zijne uitge breide en degelijke kennis van practische onderwerpen werd door zijne medeleden hoog gewaardeerd. Aan Mr. G. De Vries, oud-lid van den Raad van Statewerd namens dat college op het diner bij den vice-president door dezen onder eene hartelyke toespraak als souvenir aangeboden een bronzen beeld, voorstellende het ruiter standbeeld in het Noordeinde te ’s Gravenhage. De heer J. Boele te Krimpen a/d Lek is- geslaagd bij het te Nijmegen gehouden examen in de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek. Ter vervanging van Ds. L. Doe- des, predikant te Kapelle aan den IJsel, die wegens 81-jarigen leeftijd voor eene herbenoeming bedankt had, heeft bet pro vinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland tot president benoemd Da. O. César Segers, predikant te Leiden, Dr. G. J. Van der ’s Gravenhage. Het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Protestantenbond is voor het jaar 1891/92 samengesteld als volgt: Prof. Dr. J. Knappert, voorzitter; Dr. J. W. Lieftinck, vice voorzitterDr. J. Van den Berg, secretaris; J. G. Brouwer Nijhoff, penningmeester; Mr. J. G. Gleichman, E. C. Jungius en Dr. H. D. Tjeenk Willink. In de vergadering van de ker- keraden der Christelijke Gereformeerde en Nederl. Gereformeerde Kerken te ’s Hage is besloten de weekgodsdienst-oefeningen der drie Gemeenten voorloopig gezamenlijk te houden en wel tweemaal per week in de onderscheidene kerkgebouwen. De pre dikanten zullen om beurten in de verschil lende kerkgebouwen optreden. GORINCHEM, 9 Nov. In de heden alhier gehouden vergadering van hoofdingelanden van „de Overwaard” is met algemeene stemmen tot heemraad van dat waterschap herkozen de heor C. Hakkesteegt te Groot- Ammers. •AMEIDE, 9 Nov. Alhier is eene zang vereniging voor gemengd koor opgericht, „Excelsior” genaamd, onder directie van het hoofd der bijz. school alhier. Zij telt reeds een groot aantal leden. De openbare herhalingsschool alhier is aangevangen met een 12-tal leerlingen. In deze gemeente doet zich een geval van typhus voor. •AMMERSTOL, 9 Nov. Als onbezoldigd njksveldwachter alhier is aangesteld Joh. De Vos Wz. ♦BERGAMBACHT, 9 Nov. Bij de Vrijdag alhier gehouden verkiezing van een heem raad, in plaats van wijlen den heer P. Van Wijngaarden Az.werden uitgebracht 1047 stemmen. Gekozen werd de heer Jan Pot- uijt, met 590 stemmen. Op den heer Arie de Groot werden 302, op den heer Klaas den Besten 155 stemmen uitgebracht. In de Vrijdag gehouden vergadering der Ijsclub „Voorwaarts” zijn de aftre dende heeren J P. Mahlatede 8r., A. Roos en A. Cok respectievelijk herbenoemd tot president, secretaris en penningmeester on benoemd tot vice-president de heer J. P. Van der Bas. De heeren A. Oskam Az C. Oskam Az.Aart Oskam, Verhoog, Joh. Bezemer Cz., G. Bode, O. J. v. d. Bas, J. P. Malhstede Jr., J. Hoogenboezem, P. Benschop en K. Baardman zijn herkozen als commiss irissen. In plaats van den heer R. De Langen (vertrokken) is benoemd de heer D. C. De Langen; de heer R. De Langen werd benoemd tot eerelid Het huishoude lijk reglement werd herzien en de statuten, (waarop Koninklijke goedkeuring zal ge vraagd worden) werden vastgestold. Ook zal men de vereeniging als rechtspersoon trachten te doen erkennen. GIESSEN OUDEKERK f 9 Nov. In de Donderdag gehouden vergadering van het kerkbestuur van Giessen-Oudekerk en Peur- sum \werden herbenoemd als kerkvoogd de hh. A. C. De Vos en D. De Jong. Herkozen tot notabelen zijn de hh. A. Koorevaar, C. G. Bouman en A. Van Buren. KRIMPEN a/d LEK, 9 Nov. In de ver gadering der liberale kiesvereeniging „Bur gerplicht” te Krimpen a/d Lek en omstreken werd tot voorzitter gekozen de heer P. Van der Hoog, in plaats van den heer M. Boo- gaerdt, die uit die betrekking zijn ontslag genomen had. Tot voorloopige candidaten voor het lid maatschap der Tweede Kamer der Staten- Generaal werden gekozen do heeren Van Haaften te Sliedrecht, P. Van der Hoog te Krimpen a/d Lek, Mr. Van Gilse te Rot terdam en A. Koster te Boskoop. KRIMPEN a/d IJSEL (Stormpolder), 9 Nov. Het ijzeren Rijnschip „Louis”, groot 325 lasten, liep Zaterdag met goed gevolg van de werf „Nijverheid”, van de hh. C. Van der Giessen en Zoon, te water, ook werd daar de kiel gelegd voor een dergelijk schip „Maria en Kaspar”, groot 225 lasten, dat zal gebouwd worden voor rekening van den heer F. Liebeton te Dordrecht. ♦NOORDELOOS, 9 Nov. De begrooting dezer gemeente voor het jaar 1892 is vast gesteld tot een bedrag van f 9295,97|. De landbouwer G. Z. alhier plukte verleden week, als eerste vrucht van een door hem geplant leiboompje, 4 stuks sma kelijke handperen, welke te zamen het eer biedwaardig gewicht van 4,1 KG. verte genwoordigden. ♦OTTOLAND, 9 Nov. Tot blijdschap van vele leden zijner gemeente maakte Ds. J. W. F. Roth gisteren bekend, dat hij ook voor het beroep naar Stavenisse bedankt heeft. OUDE WATER., 9 Nov. Ds. W. T. A. Winckel, predikant bij de Ned. Ger. Gem. alhier, maakte 11. Zondag-voormiddag aan zijne gemeente bekend, dat hij voor het op hem uitgebrachte beroep naar Meppel be dankt heeft. LI. Donderdagnacht had bij D. v. I. grutter en kruidenier alhier, voor aan de straat eene poging tot inbraak plaats. Door NSTRAAT, O 416. Brand-, Rivier- en Zeeschade. van Waarden en Geldswaardige conditiën. Incasseert en disconteert WISSELS enz. edz. n een rente van 3| pCt. 'en opzegging tegen een rente van 2J pCt. desverkiezende tegen de prolongatierenle zonder eOnige kosten, in eens of bij ge-

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1