löelen, UIS, len LAM). 1891. N'. 1215 Zaterdag 14 November Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht looping •4, in UJ. A >f te Huur: f 1,50. ich I! NHUIS )ND, STOL, i dijkskruin tot >at Wed. A. de Vaard. BELASTINGZAKEN. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht jft voornoemde gen 2 Decem- Notaris. ZIJN fmes gewapend N NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. waaruit zij be- jtnoplossende, racht bezit. ag is in verge- idelen. mame van ge- die de eetlust ils van streek M V d BERG ar pakje, ver- SANTMAN, VAN OIJE, SCHOOHHOVEIÏSCHE COURANT. rpen. Indische Bogrooting in BESCHAAFDE inturen in de 2 deelen. EN of gevaar- schen, 1 deel. W VAN DEN in 3 deelen. ’ANJ AARDEN 1572 en 1573. OORD of wat n 1572. I LEIDEN IN oherp zwaard. ^JOLENNEST in 1577. inneming van ogstraat. n voorradig ■e artikelen, 40 percent in den Notaris DROOGLEE- sdag 17 en er 1 891des iet Magazijn van E PAVOORDT lo. 50van den T TE PARIJS 572. nooie lectuur van f 1,50 weder velen •raad weg is, profiteer dus stuks franco van slechts et Nieuwste i. BOLLE, a, Hang bij D. TEIJ1NCK i zal op Zator era ber 1891, 1 ure, in het EN Jz. te Am- erkoopen BRUIN. e, 30 Centiaren. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. sorteering be- Mahoniehouten- •Tête, Canapés, ihuif en Huis tafels, Consoles, lif-Kleer- en iwste modellen, Buffetten, Hee- >aux, Spiegels, in lijstenKar- .gens enz. Zaterdag 1 4 tot 4 urenen 6 November ena Sativa) in kt zijn, geen tegendeel een kans van slagen hebbon, dan zeer zeker zal de krachtige, vaderlandslievende mede werking van provinciale- en gemeentebe sturen op boogen prijs worden gesteld, doch tevens onmisbaar zijn te noemen. Deze medewerking mag mijns inziens met ver trouwen worden verwacht, daar waar èn het algemeen landsbelang èn de belaugen der ingezetenen evenzeer worden beoogd. De rechtbank te Rotterdam heeft den Schiedamschen notaris V. d. H.', wegens verduistering, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Die notaris was uitgeweken, maar werd door de Belgische regeering uitgeleverd en op last der justitie hier te lande in hech tenis gesteld. Voor het 2e Kantongerecht te Rotterdam is tegen den drogist, winkelier en commissionnair J. H. J. Snabiliéwo nende te t8 Gravenhage, eene boete van f200 (subs. 10 dagen gevangenisstraf) ge- eischt, wegens het onbevoegd verkoopen van Sequah’s middelen. De beklaagde, die zelf zijne verdediging voerde, betoogde, onder overlegging van zijn diploma, bevoegd te zijn tot het verkoopen van geneesmiddelen en de wet niet over treden te hebben. Uitspraak ainstaande week. Benoemd voor het studiejaar 1891/92 tot inwonend adsistent in het Bin nengasthuis te Amsterdam de hoer D. W. C. Van Dort Kroonarts. Bij het vertrok van Ds. Van der Ven, van Ammerstol, zal aldaar als consulent optreden Ds. C. De Vries, van Willige-Langerak; deze wordt, als consulent te Berg-Ambacht, vervangen door Ds.#. G. Bruining, van Schoonhoven. GORINCHEM, 9 Nov. Door gecommit teerden van het waterschap de Linge-uit- watering is heden in de alhier gehouden vergadering de navolgende voordracht op gemaakt voor heemraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door de benoeming van den heer J. C. C. Cremers tot dijkgraaf: No 1Mr. M. Kolff, burgemeester van Deil en heemraad van de Tielerwaard No. 2. H. H. G. Van Everdingou, burgemeester van Beusichem en dijkgraaf van Buren on No. .3. A. Van Herwaarden, dijkgraaf van Asperen. BENSCHOP, 9 Nov. Heden is door den raad besloten tot bet aanstellen van eene onderwijzeres, met acto voor nuttige hand werken, aan school No. 1, geplaatst in de kom der gemeente. De jaarwedde, aan deze betrekking verbonden, zal, behoudens goed keuring van Ged. Staten, bedragen f500. Aangezien op 15 Jan. 1891 het aantal leerlingen meer dan 144 bedroeg, moest het getal onderwijzers met een vermeerderd worden. OUDE WATER, 12 Nov. Onder voorzit terschap van den heer S. Meijer had alhier I. 1. Dinsdag in „De Doelen” dejaarlijksche algemeene vergadering plaats van de leden der Oudewatersche Ijsclub. Uit de rekening vau den penningmeester, den heer F. Jonker Idenburg, bleek, dat de inkomsten van het laatste clubjaar f313,60, de uitgaven f275,79 bedroegen en er alzoo op een batig slot van f37.81 kon gewezen worden. Tot bestuurs leden werden gekozen de aftredende leden, de heerenC. A. Van Blaricum, 8. J. Vie- hofA. J. VerhoefG. NJ. Van de Pavoordt en P. J. Rahms, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Van Aelstvoorzien werd door de be noeming van den heer J. A. Vriesman Jr. Van de rentelooze leening van f500 (aan- deelenvan f5) werden uitgeloot de nummers 28, 89, 31, 72 en 34; van die van f400 (aandeelen van f2,50) de nummers: 24, 33, 16, 7 en 85. De IJsclub-telt thans 155 leden. L.l. Woensdag gaf de rederijkerskamer „Borger” met zeer gewaardeerde medewer king van eenige dames hare eerste voor stelling van het seizoen. Opgevoerd werd het tooneelspel van 1’ArrongeDe dochters van Hasemau”, hetzelfde stuk, dat de Kamor voor hare deelneming aan het concours te Bneek, op Vrijdag 13 November, gekozen heeft. Het vrij talrijk opgokomen publiek juichte deze voorstelling zeer toe. Wat het genot en de belangstelling in deze ver hoogde was de aanmerkelijke verbetering en verfraaiingdie het tooneel ten aanzien van coulissen en verlichting sedert de laatste voorstelling ondergaan heeft. Hot geheel werd door strijkmuziek van eenige leden van „Euterpe” opgeluisterd. PAPENDRECHTa/d NOORD, 10 Nov. He den is van de werf vtfh den heer A. A Wn. Van Reede Cz, alhier, met goed gevolg té water gelaten de sleepboot „Emma”. Deze boot is door den eigenaar, den heer J. Jan sen te Dordrecht, bestemd om naar boven te sloepen on zalmet een verbruik van 9 kar kolen op en af, 500 last naar de Ruhr brengen. De machine, systeem triple compound, met eene afzonderlijk werkende luchtpomp en een vermogen van 250 I. pk. (pl. m. 45 nominaal) en de daarbij behoo- rende ketel, met eene spanning van 12 atmosfeerenworden mede aan de inrichting van genoemden fabrikant vervaardigd, Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uron. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ername aange- oemde en goed gelijks, behalve bij de Wed. olwijk. III. We zijn met onze beschouwingen gena derd tot de accijnsen; ook daarover valt veel te zeggen en is ook in den laatsten tijd niet weinig gezegd. Van de 44 millioen 2 ton, waarvoor zij op de loopende bogroo ting zijn uitgetrokkenkomt 24 millioen van het binnen- en buitenlandsch gedistil leerd, en juist dezen belangrijken post willen wij buiten beschouwing laten; verhooging komt ons niet wenschelijk voor, terwijl evenmin voor verlaging redenen zijn te vinden, ’t Is waar, het grootste gedeelte van dezen accijns wordt opgebracht, helaas! door den „minderen man”, maar, niets dwingt hem om daarin bij te dragen, hij heeft het in zijn eigen hand, zijn aandeel tot een minimum terug te brengen. Het zou een geluk zijn voor ons volkeen zegen voor de vaderlandsche welvaart, indien dit kolossale cijfer een vermindering onderging, door afneming van het gebruik van het vocht, dat onze natie zooveel kwaad doet. Op verlaging van den suiker-accijns (8| millioen) wordt door velen aangedrongen, die terecht beweren dat suiker, een voor treffelijk voedingsmiddelvoor billijken prijs meer binnen ieders bereik moest gebracht worden. In elk geval geldt weer van deze heffing, wat van alle accjjnsenbehalve die op wijnen en spiritualiën kan gezegd worden, dat hij onevenredig drukt; de groote ge zinnen gebruiken meer suiker dan de kleine. Intusschenmen kan zich in het gebruik beperken zonder daardoor ernstige schade te lijden, en daar deze accijns quaestie samen hangt met andere vraagstukken van éco- nomiscben aardwelker oplossing groote moeieljjkheden ontmoet, zullen wij alleen de hoop uitdrukken dat het1 den deskun digen moge gelukken een regeling te vinden, die, rekening houdende ook met de belan gen van den handel, aan billijke wenschen bevrediging schenkt. Op dit oogenblik ge- looven we dat er onderwerpen van belasting herziening zijn, die dringende voorziening eischen: met de suiker zou men nog wel wat kunnen wachten zonder het vaderland in gevaar te brengen. De wijnaccijns brengt 18 ton op. Als er toch accijnsen moeten zijn, zouden wij er geen bezwaar in ziendezen wat hooger op te voeren. Het handelstractaat met Frankrijk is, zooals men weet, altijd aan gevoerd als de groote hinderpaal tegen deze vermeerderingnu is dat evenwel opgezegd en de Regeering krijgt de handen ▼rij.' Het staat nog te bezien, oPhet ge lukken zal, met Frankrijk een nieuwe over eenkomst te sluiten, in welk geval ten opzichte van den wijn concessies gedaan zullen moeten wordenals het voornaamste wapen hetwelk ons ten dienste staat om van de Republiek gunstige voorwaarden af te dwingen. Maar iüdien verhooging van den wijnaccijns zou kunnen worden goed gekeurd, dan onder één beding, namelijk dat de heffing niet geschiedt naar de hoe veelheid doch naar de waarde. Dat de kleine burgerman van het fleschje medoc, waarop hij zich bij enkele gelegenheden vergast, evenveel betaalt als de vermogende ▼an de fijne en dure merken, waarvan hij zich het genot kan veroorloven, ia piet billijk. Zeker, een heffing naar de waarde zou minder gemakkelijk zijn. De fout bij vele onzer wetten is, dat men het moeielijke niet heeft aangedurfd, en zich dan maar lie ver neerlegde bij een toepassing met de recht vaardigheid in strijd, dan een ernstige poging aanwendde om bezwaren te overwinnen. Den accijns op het geslacht laten we ook voor ’t geen hij is. De afschaffing zou het vleesch niet veel goedkooper maken en dus ook niet binnen het bereik van het werkmans- gezin brengenwellicht zou zij het meest den vleeschhouwers ten goede komendie steeds getoond hebben hun eigen belangen zeer goed in het oog te houden. De 3 mil lioen, die deze heffing opbrengt, komen meest uit de beurzen der meergegoeden en dus kunnen we daar vrede mee hebben. Maar zout (bijna 4 millioen), zeep (bijna 2), bier en azijn (ruim 1), te zamen ongeveer 7 millioen. Een niet onbelangrijke som, waarlijk! En toch, bij elke belasting hervorming moet het eerste streven zijn, deze langs een anderen weg te vinden. Dat zijn heffingen van de meest kwellende soort, al worden zij bij enkele centen, dus op nauw voelbare wijze, opgebracht, en het is de minvermogende die er het meest aan betaalt. De bieraccijns verhindert de vervanging van den jenever door een minder schadelijken volksdrank, die op zout en azijn leggen beslag op de onmisbare spe cerijen bij den maaltijd der armen, die op zeep stelt een premie op de onreinheid. Men beweert wel, dat deze accijnsen een middel zijn om den weinig gegoede, die toch ook staatsburger is en belang heeft bij een goede regeling der huishouding van het Rijk, een „kleinigheid” te doen bij dragen. Wij zijn van oordeel dat, waar de inkomsten een zeker minimum van be hoeften niet overschrijden, het recht van den belastingheffer, om niettemin een bij drage te eischenheeft opgehouden te het instorten van de spoorwegbrug te Mun- chensteinkomt tot de slotsomdat de brug van den beginne af aan te zwak en verkeerd was gebouwd; dat het ijzer voor het grootste gedeelte niet aan de gestelde eischen voldeed dat de brug door het hoog water van 1881 verzwakt en in 1890 onvol doende hersteld werden dat de voor naamste oorzaak van het instorten te zoe ken is in de te zwakke middenschoorbalken. Er heeft geen ontsporing plaats gehad vóór het instorten. Op IJslnnd is groot opzien verwekt door een daar gepleegdón moordeen meisje dat door haren minnaar uit ijverzucht om het leven gebracht werd. Er is namelijk sinds zes-en-vijftig jaren geen moord ge pleegd op dit eiland, dat 66.000 inwoners telt. 8TATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer hervatte Dinsdag-namiddag haar zitting. Een sohrjjven was ingekomen van dan heer Bogaerdt, dat hjj als lid der Kamer zjjn ontslag neemt. Mededeeling werd gedaan van oen brief, hot overlijden berichtende van den hoor Djjokmeester, in leven lid der Kamer. Zal met een brief van rouwbeklag worden beantwoord. Na goedkeuring zijner geloofsbrieven werd het herkozen lid de heer Land beöodigd en nam zitting. Na opnoeming der in de afdeelingon te on derzoeken wetsvoordrachton stelde do hoor Lovy voor, die betreffende de faillissementen te verdagen tot na het winterreoès. De heer Mees bestreed dat voorstel, dat met 55 tegen 3 stemmen werd verworpen. Vrijdag wordt de Ii behandeling genomen. De heer Oppedijk, lid van de Tweede Kamer, heeft bericht, dat zijn ge zondheidstoestand hem verhindert voqreerst de vergaderingen bij te wonen. Door den generaal-majoor, bevelhebber in de 2e militaire afdeeling, is aan de commissarissen der Kouingin in de onderscheidene provinciën de volgende brief gezonden: Zooals UHoogEdelGestrongen bekend zal zijn, wenscbt de Minister van oorlog de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel van nog niet bij de militie ingelijfde jonge lieden te bevorderen en, zooveel mogelijk, uit te breiden, door de gelegenheid tot zoodanige oefeningen ook open te stellen in gemeenten", waar zich geen garnizoen bevindt en evenmin eene dienstdoende schut terij, die hulp van het leger ontvangt. Mij is opgedragen, tevens tot het ver krijgen van een overzicht in hoever eene eventueele meer algemeene regeling van locale oefeningen in den wapenhandel ook voor dienstplichtigen mogelijk is, daartoe gegevens te verzamelen omtrent de hulp middelen, welke de gemeenten tot dit doel kunnen opleveren. Uit dien hoofde neem ik de vrijheid mij tot U HoogEdelGestrengen te wenden, met het beleefd verzoek, mij hierbij Uwe welwillende tusschenkomst te willen verleenen, door het doen plaatsen in het Provinciaal blad van eene circulaire aan heeren burgemeesters, waarbij hunner zijds opgave wordt gevraagd aangaande de volgende punten: lo. Bezit de gemeente een of meer ge schikte lokalen, die zij voor zoodanige oefe ningen in den wapenhandel beschikbaar zou kunnen en willen stellén? Zoo niet, kan dan wellicht het vooruitzicht geopend wordendat zulke lokalen bij eventueele invoering van plaatselijke oefeningen voor dienstplichtigen waren te verkrijgen, en op welke voorwaarden 2o. Kan door de gemeente eventueel een terrein worden beschikbaar gesteld, dat voor eerste rekruten africhting en voor oefeningen met kleine afdeelingen zou kunnen worden gebezigd? Of wel, is het gebruik van eenig terrein in of nabj de kom der gemeente te verkrijgen en op welke voorwaarden? 3o. Is de gemeente in het bezit van eene schietbaan, welke voor oefening van dienstplichtigen zou kunnen .worden be schikbaar gesteld? Bestaat wellicht in de gemeente eene schietvereeniging, waarmede dezerzijds voor het medegebruik eener schietbaan voor bovenbedoelde oefening overleg zou kunnen worden gehouden? 4o. Heeft de gemeente de eene of andere lokaliteit, welke gelegenheid biedt tot het behoorlijk bewaren en verzorgen van wapens, munitie, ledergoed, enz.? Gaarne zou ik omtrent een en ander vóór of uiterlijk op 31 December worden inge licht. Wat de eerste drie punten betreft, wordt hierbij onder de aandacht gebracht, dat wellicht twee of meer kleinere, op korten onderlingen afstand gelegen gemeenten zich voor de locale oefening hunner dienst plichtigen zouden kunnen combineeren. Een daartoe gunstig gelegen lokaal en oefeningsterrein kan op die wijze gelegen heid geven om met dienstplichtigen eener gemeente, die op zichzelve een te zwak contingent levert, plaatselijke oefeningen te holden. Wil een meer of minder uitgebreid stelsel van locale oefeningen van dienstplichtigen We hebben thans een vluchtig en onvolledig overzicht gegeven van hetgeen in ons belastingwezen w»op> te merken en gebreken en leemten aangetoond. In een slotartikel willen we onze wenschen aan gaande belastinghervorming uiteenzetten. Er schijnt over Zuid-Amerika een geest van revolutie gevaren te zijn. Wat in Chili ge beurt is en nog plaat* heeft, daarvan deelden we onzen lezers een en ander mede, ’t Is nauwelijks een jaar geleden dat Don Pedro genoodzaakt word als Keizer van Brazilië zijne biezen te pakken, of reeds is opnieuw eene omkeering tot stand gekomen. Op aandrang van leger en vloot, zoo zegt men, heeft de Maarschalk Della Fonseca zich van de Regeering moester gemaakt on met de schoone woorden, liefde, vrpheid, orde, wel vaart, vrede in den mond, allerlei allos be halve vrijzinnige maatregelen genomen. Zóó kwam het gisteren zelfs zoover, dat alle in Rio Janeiro verschijnende dagbladen wer den geschorst. Alleen door ’t verhoogen der soldijen houdt Fonseca de soldaten op zjjne hand, tot zoolang een ander meer biedt. Mogelijk kou dit wol eons de ver jaagde Don Pedro zijn, want er zijn er inderdaad velen, die, na do ervaringen der laatste maanden, den ouden Keizer terug- wenschen en deze verklaarde zich reeds bereid terug te koeren als men het wenschte. Intusschen hebben reeds drio provinciën zich afgescheiden van het Rijk en een eigen bestuur genomen. Op de kusten van Britsch-Imlië heeft oen cycloon (wervelwind) gewoed, die de ge bouwen der dwangarbeiders op de Andawan- eilanden vernielde en behalve tal van andere ongelukken, een Ëhgelscbe marineboot, be mand met 70 koppen, deed zinken. Slechts enkelen werden gered door dwangarbeiders, dio zich aaneengeschakeld in zee begaven. Duiischlands hoofdstad geeft weer een staaltje van wat beurszwendelarij kan ten gevolge hebben, te aanschouwen. Do ge broeders Sommerfeld, directeuren van een der grootste bankinstellingen, hobben do betalingen gestaakt en tegelijkertijd een einde aan hun leven gemaakt. De hoogste kringen van Berlijn moeten in de zaak betrokken zijn en neg meer te bejamme ren is, dat vele kleinere burgers er ichade door lijden. Algemeen wordt aangedrongen op staatstoezicht, teneinde speculatiën, als waardoor zulke ongelukken veroorzaakt wor den, strafbaar gesteld en belet worden. Do Duitsche Rijksdag is weer geopend en zal zich bij de begrooting o. a. ook hebben uit te spreken dtatrent eene vrij belangrijke verhooging van het oorlogs- budget. To Dresden (Saksen) stond dezer dagen een 16-jarige knaap terecht, die inbraak en poging tot moord had gepleegd, om oen bedrag van 2 Mark machtig te worden, waarvoor hij zijne zuster een bruidsge schenk wilde koopen. Hij brak, met een w rapend, in bij een buurvrouw en trachtte deze, toen zij hem overviel, den hals af te snijden. Maar de buurvrouw was sterker dan de knaap. Hij moest vluchten en werd spoedig gevat* De rechtbank, die de jeugd des beschul digden als verzachtende omstandigheid in aanmerking namveroordeelde hom tot 6 jaren gevangenisstraf. Uit drie verschillende hoeken van Eu ropa, Engeland, Italië en Oostenrijk, is het vredeslied weer gezonden. De Engelsche premier, Lord Salisbury, liet zich het was bij gelegenheid van den Lord-Mayorsdag het sterkst uit. Aan den gezichtseinder was niet hot geringste wolkje te ontdekkendat onheil spelde. Die geruststellende verzekeringen, zal de heeren, die aan hot feestmaal deelnamen, wel smakelijk hebben doen eton. Jammer alleen, dat de Minister nog even aan Egypte herinnerde, dat altijd nog, tegen Frankrijke zin, bezet wordt gehouden. In Italië zong do Minister-President Rudini zijn lang aangekondigd vredelied. Gematigdheid en voorzichtigheid zullen worden betracht, tot handhaving der vriend schappelijke verhouding met Europa en tot verbetëring van die met Frankrijk. In Oostenrijk was het de Keizer zelf, die aan de deligatiën de verzekering gaf van zijne vredelievende bedoelingen, die echter door een sterk leger vooralsnog ge steund moesten worden, waarom dan ook al weer meer geld voord it doeleinde werd ge vraagd. Vooralsnog dus „gewapende vrede”. Terwijl een groot deel der bevolking van Rusland lijdt door den hongersnood, en door den nood gedrongen zelfs tot immer afkeu- renswaardige daden van geweld overgaat, viert het Keizerlijk Huis feest bij gelegen heid van de 25 jarige echtverbindtenis van het Keizerljjk paarl Een schrikkelijk contrast! Doch wellicht geeft dat feest nog aanleiding om veel te doen, van wat de hand nog vindt te doen in Ruslandmaar nog niet deed. Het rapport der professoren Ritter en Tet- majer, die door de Zwitsersche Regeering belast werden met een onderzoek omtrent bestaan. Als het waar is, dat de belastipg rekening moet houden met de draagkracht, dan volgt daaruit dat de eerste gelijk nul moet zijn als de laatste niet aanwezig is. Nu volgen de indirecte belastingen: haar getal is niet gering. Van verreweg de meeste zullen we niet sprekenomdat haar voortbestaan in onveranderden vorm weinig bezwaar ontmoet: we bedoelen waarborg op gouden en zilveren werken, opbrengst van posterijen en rijkstelegrafen, van staats loterij, van jacht- en visscherij-actenloods gelden enz enz. Ook het zegelrecht zullen we thans ongemoeid latenal zijn we geen bewonderaars van de uitvinding van het plakzegel, en het hypotheekrecht, 9) ton, slechts even aanstippen; mocht de minister van oordeel zijn dat dit recht, hetwelk juist toevallig geheven wordt van degenen die uit den aard der zaak weinig te missen hebbenwel wat lager konden gesteld worden, dan zullen wij geen moeite doen om deze zienswijze te bestrijden. Tot een bedrag van 6 millioen 6 ton is op de begrooting (voor 1891) uitgetrokken het registratierecht en daaronder is begre pen het mutatierecht bij verkoop van vaste goederen. Dat is ook een der meest aan gevochten belastingen en terecht, want zij maakt den overgang van gebouwde en on gebouwde eigendommen kostbaar, zij drukt alweer op do minst gefortuneerden. Hot groot grondbezit heeft er weinig nadeel van, omdat het gewoonlijk lang in dezelfde handen blijft; do goederon, in hot bezit van zodelijke lichamen (zoogenaamd in de doode hand), loopen er geheel vrij van, omdat zij niet van eigenaars wisselenal krijgen ook andere personen er de beschik king over. Maar de kleine landbouw on dervindt er al de bezwaren vanterwijl ook de pogingen dergenen, die meenen de zelfstandigheid van de arbeidende klasse te kunnen bevorderen door gelegenheid te geven tot hot verkrijgen eener eigen wo ning, er zeer door worden tegengewerkt. De meest rendeerende der indirecte be lastingen is het recht van^ successie en van overgang bij overlijden; de opbrengst is natuurlijk aan veel wisselingen onder hevig, op de begrooting voor 1891 was er 8 millioen 1 ton voor uifgetrokken. Meermalen is het denkbeeld geopperd, het recht voor successie in de zijlinie aanmer kelijk te verhoogenen inderdaad is daar wel iets voor te zeggen. Niet zelden vallen vermogens ten deel aan achterneven of nichten in den derden of vierden graad, personen, die do erflater wellicht nooit heeft gekend, van wier bestaan hij niets wist. Staan deze menschen hem nader dan de gemeenschap, in wier midden hij leefde, met welke hij heeft samengewerkt, die ook het hare heelt toegebracht om hem te doen worden wat hij was? Als dezo vraag ont kennend moet worden beantwoorddan volgt daaruit ook, dat diezelfde gemeen schap de Staat die hem onder haar burgers telde, zeker recht heeft op zijn nagelaten bezittingen, meer recht althans dan bij de bestaande heffing wordt toegekend. We hebben nog met een enkel woord te spreken over de invoerrechten, voor het loopende jaar geraamd op f 5.310,800. Zij vertegenwoordigen een économisch vraag stuk van hooge beteekenis, waarover wij reeds meermalen ons gevoelen hebben ge zegd. Nu door het opzeggen der handels- tractaten onze Regeering de handen vrij heeft gekregenis de aandrang sterker geworden om, bij de nog altijd in kracht toenemende protectionistische politiek der Europeesche MogendhedenEngeland alleen uitgezonderd, ook den invoer over onze grenzen te belasten, zoowel om de mid delen der schatkist te versterkenals om de concurrentie onzer eigen voortbrengselen gemakkelijker te maken. De vorige Regee- ring heeft een commissie benoemd om de quaestie der tarieven te onderzoeken en eventuëele voorstellen tot wijziging te doen; van het resultaat van dien arbeid is nog niets bekend. Was reeds bij het vorig Kabinet weinig te bespeuren van een be paalde neiging, om den weg der protectie te bewandelenvan den tegenwoordigen Minister van Financiën is zulks allerminst te verwachten in zijn staathuishoudkundige studiën heeft de heer Pierson zich steeds een beslist voorstander van den vrijhandel betoond. Ook de gezindheid van de meer derheid in beide Kamers stelt ons op dit punt volkomen gerust. Aan den anderen kant zou ook een vermindering of opheffing van do thans geheven wordende rechten ons niet gewenscht voorkomenal moeten we ook erkennen dat een groot deel van de opbrengst weer verloren gaat aan kosten van toezicht. Maar de binnenlandsche pro ducent heeft belastingen te betalen in welke 'zijn buitenlandsche mededinger niet deelt, en nu eischt de billijkheid den laatste niet in gunstiger conditie te plaatsen dan de eigen landgenoot. Het cijfer der invoer rechten vertegenwoordigt vrijwel dat be- lastingaandeel. Niet onwaarschijnlijk zullen sommige posten van het tarief wijziging behoeven, zal hier'of daar een aanvulling noodig blijken, maar de algemeene grens moet niet verlegd worden.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1