f »IJ Pz Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht sw-York i Zonen, 1891. WORE. merikaansche laatschappjj. Roerende- en Goederen. /IN AS i LIJDEN in Siberië, ÏSTE i Schoonhoven DIAMANT, a t en Dam. D A, wsito: 3 overeen te komen verkiezende tegen nhoven, l, beveelt zich aan OEDKOOPSTE OCHT. Ï1JFWAS BINNENLAND. tKERIJ. BUITENLAND. OversiebL s MOOMMWffl COURANT D schip- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Iers in de meeste ;ot den eerstvolgen- ar Amsterdamsche ven de Amsterdam- zonder berekening >ren Kledingstukken fiigd. Billijke prijzen, het adres en op het ■strekt door den Heer EL, Schoonhoven. UEd. Dw. Dr. A NT, Schoonhoven. van 8. W. N. Schoonhoven is de d op: i de 14 dagen gere- aken, om GOEDEREN DE WAAG”, Timmerman an de Kantoren dor rdam of te Amster- n, of bij ROES te Groningen. 3KJ8 te Olsterwljk. eelige voorwaarden m wissels op binnen leven op aanvrage Dopen en verkoopen >en provisie van: ven de 30 der 30 °/0; (ook Effecten voor: - 4 °/t ’s jaars; den prolong&tie- terdamsche beurs- ag de zoozeer gero erde Amerikaansche W.KRUIJS&Zoon, ’b Bosch. Sén verkrijgbaar voor •echt bij W. J. VAN voor Bergambacht bij VAN DEN DOOL, Schoonhoven bij do JOH. DE JONG, 171 Cents. Lorient (Frankrijk) (Fr. dep. Morbian) ge heel vernield. De zieken werden met moeite geredvelen moesten door de ven sters uit bet brandende gebouw worden gehaald. Vlak bij het ziekenhuis was een kruitmagazijn, maar men wist door be spuiten een ontploffing aldaar te voorkomen. Een schip mot een lading dynamiet drijft, door de bemanning verlaten, bij Duinkerken (Frankrijk) rond, waar het een ernstig gevaar voor de scheepvaart oplevert. - Bij Kon. besluit is benoemd, met ingang van 5 Dec. a. s.tot burge meester van Hoog-Blokland, van Hoornaar en van Noordeloos, C. B. Wisboom, secre taris van eerstgenoemde gemeente. De minister van binnenland- sche zaken, overwegende, dat, tengevolge van het overlijden van Mr. H. J. Djjck- rneester, oene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-öeneraal moet plaats hebben in hot hoofdkiesdistrict Tiel, heeft bepaald dat deze verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 8 December, en de herstemming, is die noodig, op Dinsdag 22 December. De hoofdingenieur van den Waterstaat, belast met het beheer der groote rivierenbrengt ter kennis van belangheb benden bij de scheepvaart dat wegens tijdelijke verondieping van het riviervak van de Lek, tusschen de kilome- terraaien LXXXVII en LXXXIX bij Hage- stein de vaart met te diep gaande vaartui gen wordt verboden dat de waterdiepte op bet ondiepste punt van het vaarwater in dit riviervak zoolang deze minder bedraagt dan 1,70 M. (6 Am sterdamsche voeten)zal worden aangewe zen op de waarschuwingsborden gesteld op den oever aan het boven- en aan het bene deneinde van het riviervakzijnde elk bord a.ingeduid door eene roode vlag; dat de grootste geoorloofde diepgang voor de vaart in meergemeld riviervak zal wezen a. voor stoom booten van elke grootte en voor alle andere vaartuigenwelker ladings- vermogen minder dan 400.000 kiligram (8000 centenaars) bedraagt, gelijk aan de op de waarschuwingsborden aangewezen water diepte; b. voor vaartuigen, geen stoombooten zijnde, welker ladingsvermogen 400.000 kilogram (8000 centenaars) en daarboven doch minder dan 800,000 kilogram (16.000 centenaars) bedraagt, vijf centimeter (twee Amsterdamsche duimen) minder dan op.de waarschuwingsborden aangewezen water diepte; c voor vaartuigengeen stoombootbn zijnde, welker .ladingsvermogen 800.000 kilogram (16 000 centenaars) en daarboven bedraagt, tien centimeter (vier Amsterdam sche duimen) minder dan de op de waar schuwingsborden aangewezen waterdiepte. Wordende ter inlichting van belangheb benden hierbij medegedeeld, dat de water diepte op het ondiepste punt van het vaar water in bedoeld riviervak op 11 dezer bedroeg te Hagestein 1,45 M. (5voet, 1 duim Amst.), bij een waterstand aan de rijkspeilschaal te Vreeswijk, van 1,54 M. 4- A. P. Hare Majesteiten zullen een der eerste dagen van December in de Re sidentie terugkeeren. Door mevrouw de weduwe A. Heyusius, geboren Dn Rieu, te Leiden, is aan bet physiologisch laboratorium bij de rjjks-universiteit aldaar ten geschenke aangeboden een te Rome vervaardigd fraai marmeren borstbeeld van William Harvey. Aan de schenkster is daarvoor do dank der regeering betuigd. Deuitnoodiging tot het hou den van een algemeene vergadering van Katholieke leden der Btaten-Generaal is thans door de heeron Mr. J. G. De Bruijn, F. T. J. H. Dobbelman, Mr. L. M. P. H. Baron Michiels van Verduynen en Mr. F. T. F. M. Walter aan hun medeleden toe gezonden. De vergadering zal gehouden worden op Woensdag den 25en a. s. ten huize van Mr. L. M. P. H. Baron Michiels van Verduynen te ’s Hageen zal .uit sluitend ten doel (hebben) de eensgezind heid tusschen de Katholieke leden te her stellen.” Voor de rechtbank te Rotter dam werd Zaterdag behandeld de zaak tegen M. 8., 22 jaar, dienstbode, wonende te Vianen, welke beklaagde in'den nacht van 7 op 8 Juli van dit jaar heimeljjk de woning van hare meesteres te Polsbroek verliet, medenemende eene aan deze toebehoorende japon. Tegen beklaagde, die ter terecht zitting niet was verschenen en reeds vroe ger met de justitie had kennis gemaakt, vorderde het O. M. drie maanden gevan genisstraf. In verband met de op de al gemeene vergadering der Vereeniging voor Lijkverbranding te behandelen plannen tot het bouwen van een crematorium hier te lande kan nog worden, medegedeelddat het hoofdbestuur machtiging vraagt tot aankoop van een terrein in de gemeente 3 dagenzonder an WINTERJASSEN, MANTELS, gestreepte Hilversum, deel uitmakende van de aan de naaml. vennootschap „de Trompenberg” toebehoorende bossou j>f .tot huur van een terrein in de gemeente Loosduinen, beboorende tot de begraafplaats Nieuw- Eijkenduijnen, ten einde daarop te doen stichten: lo. een gebouw tot crematorium en columbarium, en 2o. in dat gebouw een crematieoven naar het systeém van den ingenieur Bourryvolgens plannen door dien ingenieur op te maken. De heer J. Van Dijk Mz., te Doelinchem, ontving gedurende de maand October weder tal van giften voor zijne pbilantropische inrichtingen, onder andore van de dames N. N. f 2000. Ds. J. Hoek te Zevenhuizen heeft een beroep ontvangen naar Dalfsen. Beroepen tot predikant bij de Herv. gem. te Sliedrecht Ds. P. Knuttel te Zaandijk. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Capelle a/d IJsel Ds. A. Mulder te Bolnes. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Linpchoten door Ds. J. II. Willebrands te Oude- en Nieuwe We tering. e, ryke Plaatwerk: LLUSTRATIE, keur- imer, onbfetwist het mengelwerk voor do F 1880. en Verhalen van rerschillende deeltjes, kostte kort geleden aad h tout prix weg spotprijs van f2,50. k en door wion ook, >d gedaan. BOLLE, Bazaar van lang bij de Visch- Franco door ’t heele )stwissel van slechts liet Mooie Aanbod. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. ENNAN, fraaie platen en vig- aar royaal 8° papier, 30 afl. a fO,4O. GOUDA, 16 Nov. Vrijdag is van de werf Kromhout met goed gevolg te water ge laten een ijzeren lichterscbipgenaamd „Evert”, groot pl. m. 100 lasten, voor re kening van den heer P. Zevenhuizen te Rotterdam; er zal een aanvang gemaakt worden met het bouwen van een ijzeren boeiligger en ijzeren pont ton behoeve van het Noordzeokanaal. GOUDA, 16 Nov. Heden vóór 8 dagen werd uit deze sta'd een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, onderteekend door 123 hier de sluis passeerende schippers. Zij geven daarin de hooge wenachelykheid te kennon van het maken eener vluchthaven op de rivier het Krammer, nabij de gomeonte Oude Tonge, voor de schippers dio op de Zeeuwsche stroomen varen. Er wordt met nadruk op gewezen, dat er nu op den geheelen afstand van de Dordtsche Kil tot aan het Kanaal door Zuid-Beveland nergens eene vluchthaven bestaat, waarin de schippers eene veilige ligplaats kunnen vinden, noch bij ijsgang, noch bij opkomenden storm of mist. Als het meest geschikte punt voor die te maken vluchthaven wordt door hen aan gewezen het Nieuwe Vaarwater op de rivier het Krammer nabij het dorp Oude Tonge, omdat zij dttór allen te recht komen als hun tij af is, zoowel die met den vloed uit Zeeland, als die met do eb uit Holland komen, en eene vluchthaven daar dus voor de moesten, zoo noodig, te bereiken was en dit voor de schipperij het minste tijd verlies zou opleveren. Als men bedenkt dat er voor de schip pers niet alleen het behoud van schip en lading, maar dikwijls ook de veiligheid van het leven meê gemoeid is, zal niemand hun verzoek onbillijk noemen •AMEIDE, 16 Nov. Op de Zaterdag alhier gehouden publieke verkooping van Rijs- Teen- en Rietgewassen is besteed voor: 4-jarig Rijsgewas f 15 f 17 I PerJ°®® 3 - 17i’2»)40boL„. Gemiddeld per Hectare f 280 en f 375. Teen voor ’t mes af f 25 h f28 p. v. Ameid Stikteen20 i 26 maat. Niettegenstaande het Rietgewas dit jaar slechts een fijn gewas oplevert, waren de koopprijzen hooger dan in 1890. Op de 1.1, Vrijdag-avond alhier ge houden Nutsvergadering werd verslag uit gebracht door den afgevaardigde naar de jongste algemeene vergadering, den heer W. G. Degenhardt alhier, die tevens nog een paar bijdragen ten beste gaf. Ook verrastto de voorzitter, de heer Van der Voort, het gezelschap met het voordragen van een der nieuwste novellen van Justus Van Maurik. Het applaus, dat beiden sprekers ten deel viel, was welverdiend. •AMMERSTOL, 17 Nov. Ds. J. Van der Ven nam Zondag middag afscheid van deze gemeente, naar aanleiding van 1 Oor. 13 13., Zondag-avond had alhier eene groote opschudding plaats. Een verliefd paar, dat in den maneschijn zeer gezellig liep te wandelenwerd op eens door een mede minnaar aangevallen en daar zich meerdere personen in den omtrek bevonden, kreeg de twist spoedig grootere uitbreiding. Mes sneden in lichaam en kleeren waren bet gevolg van dezen aanval. Spoedig was de politie tegenwoordig; er is van een en ander proces verbaal opgemaakt. BODEGRAVEN, 16 Nov. In de laatst gehouden algemeene vergadering der Bode- graafsche IJsclub werd rekening en verant woording gedaan over het afgeloopen club- jaar. Was er, als een gevolg van den langen winter, veel werkloon uitbetaald, ongeveer 300 gulden, toch sloot de rekening nog mot een batig saldo van 31 gld-, 31 ets. In het bestuur kwam eenige verandering door bet overlyden van deu beer Hynekamp Van de sijde van Maarschalk Della Fonseca vernemen we, dat de rust in Brazilië her steld isdat in de verschillende Staten de Wetgevende Macht op regelmatige wijze haren arbeid verricht en dat alleen in Rio Grande zekere opwinding heerscht. Van eene andere zijde wordt echter ge meld dat de afscheiding van Rio Grande als zeker kan beschouwd worden de troe pen maakten gemeene zaak met de tegen standers der dictatuur. Fonseca’s plan is, zich door leger en vloot tot levenslang dictator te doon benoemen Te Rio Janeiro is het rustig gebleven. De Regeering maakt toebereidselen om den 2den verjaardag der „omwenteling” feestelijk te herdenken. De nood in Huahnd stijgt ten top. In vele streken is de typhus uitgebroken; de sterfte onder de kinderen is groot Vooral heerscht de ziekte zeer in de gouvermenten Kasan en Orenburg, waar allerlei afval door de hongerlijdende boeren verslonden wordt. Een ontzettend geval meldt uit Cbela- binsk. Eene vrouwdie het lijden barer kinderen niet langer kon aanzien heeft hen alle 3 gedood en daarna zichzelve opgehan gen. Zij volbracht deze daad, nadat een rijke buurman geweigerd had, haar tien pond meel te loenen. De „Zeméfsos” deelt melk en brood uit aan gezinnen, waar kin deren zijn. De gouverneur van Odessa, die onlangs eene redevoering hieldwaarin hij de Isra ëlieten opwektepniet het land te verlaten, maar zich liever in Rusland op den land bouw toe to leggen f heeft eene berisping ontvangen van de Regeering, waarin hij gewaarschuwd werd, niet weder gevoelens te verkondigen, die lijnrecht in strijd zijn met die der Regeering. Het publiek te Berlijnhoofdstad van Duitschlandis op 't oogenblik weder zeer ouder den indruk van eene groote finan- ciëele catastrophedio te Charlottenburg heeft plaats gehad. Een bankierEduard Maas, heeft zich n 1. te Berlijn vrijwillig iu arrest begeven, omdat zjjne zaken niet in orde waren Eduard Maas leidde eene zeer verkwis tende levenswijze. Gedurende de laatste vijf jaar hield hij zelfs geen boek ineer en heeft hij vele kapitalen, maar het meest „kapitaaltjes” verduisterd en zelf gebruikt. De kleine burgerij loopt er dus weer in ongeveer 150 kleine kapitalisten, die bun vermogen bij Maas hadden gedeponeerd, lijden zware schade. Men zegt, dat Maas „zich geneerde” om zich in Charlottenburg in arrest te begeven, en het daarom maar liever in Berlijn deed. Terzelfder tijd wordt uit Westfalen, uit de stad Unna geseind, dat de bankier Her- brecht ontvlucht is, na 100.000 Mark aan valsche wissels in omloop te hebben ge bracht. Zoo iets schijnt in Duitschland mode te zjjnl Te Dortmunt werd dezer dagen een hu- weljjk, dat eenmaal ontbonden was, opnieuw gesloten. Een arbeider uit Mariënburg, dio twaalf jaar tuchthuisstraf had opge- loopen, keerde uit de gevangenis terug naar zijne vrouw, welke zich echter in middels gerechtelijk vau hem had laten scheiden. Toen zij nu haren vroegeren man opnieuw voor zich zag staan, keerde de oude liefde terug, en eenige dagen daarna huwde zij hem opnieuw. Iets der- gelijks zal zeker zelden voorkomen. Er zijn thans ook groote ChrisantheAum- tentoonstellingen geopend te Berlijn (Kai- sershol) en te Londen (Royal Aquarium). Te Londen houdt men er drie in hetjaar: een van vroege bloemen in September, een groote tentoonstelling in November en een van late Chrysanthemums in December. Die van November is verreweg de belang rijkste. Woensdag 11 November heeft te Rome (Italië), op het Kapitool, de opening plaats gehad van het Internationale niet- par lementaire Vrede-Congres. De oud-Minister Bonghi werd tot voor zitter gekozen, terwijl onder hen, die het woord voerden, Barones Bertha von Suttner wordt genoemd, de schrijfster van den ro man: „De wapens neer”. Het voorstel tot afschaffing van de staande legers, werd aangenomen. Het bandelsverdrag met Duitschland moet te München zijn onderteekend. Prins Louis Lucien Bonaparte, die een paar dagen geleden overleed, stond, gelijk we reeds kortelijk herinnerden, als geleerde, als letterkundige, philoloog en scheikundige zeer hoog aangeschreven. Hij kende een groot aantal talen, maar maakte vooral werk *an de Baskische en gaf een Baskische Spraakkunst uit. Ook gaf hij de gelijkenis van den zaaier uit in 72 verschillende talen. Hij ontving van de Britsche Regeering een pensioen van 250 pd.st. ’s jaars en leidde te Londen (Engeland) een zeer rustig leven, te midden van een kring vafi vrienden, onder geleerden en letterkundigen en eenige getrouwe aanhangers. Een hevige brand heeft bet hospitaal te Prijs der Ad vertentien: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandséhe Ad verten tien, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Kroon gedekte gouden W en op den rand gouden letters de woorden: „God zij met onrf.” Voor militairen in itod» van d»n laurierkransaan het versiersel aangebracht twee zilveren zwaarden met gouden gevest, schuin gekruist achter het rondo schild. Het lint is oranje tusschen twee strepen Nassausch blauw, de kleuren gescheiden door eene smalle witte streep. De eere-medaille, welke in brons, zilver en goud kan verleend worden, is rond, gedekt met eene Koninklijke Kroon van hetzelfde metaal als de medaille, en vertoont aan de eene zijde het ordekruis, versierd, naar gelang van om standigheden, met den laurierkrans of de ge kruiste zwaardenaan de tegenzijde een W met het randschrift „God zij met ons”; zij wordt gedragen aan het ordelint, zeven en twintig millimeter breed aan het linker knoopsgat. Het lint mag evenwel niet zonder de medaille gedragen worden. De onderscheidingsteekenen zijn verder: Voor de Grootkruisen. Een achthoekige zil veren ster, hebbende in het midden het ronde schild met rand, waarop de leeuwen de woor den „Je maintendrai”. te dragen op de linker borst en het versiersel van de Orde aan een lint, 101 millimeter breed, te dragen als sjerp van den rechterschouder naar de linkerheup. Op de ster, bestemd voor militairenworden buitendien onder het ronde schild twee schuin gekruiste zilveren zwaarden met gouden gevest aangebraoht. Voor de Groot-officierem Een vierhoekige zilveren ster, als boven, te dragen op de lin kerborst en het versiersel van de Orde aan een lint, 55 millimeter breed, te dragen om den hals. Voor militairen als boven. Voor de Kommandeurs. Het versiersel van de Orde aan een lint55 millimeter breedte dragen om den hals. Voor de officieren. Een kleiner versiersel van de Orde aan een lint, 37 millimeter breed, te dragen aan het linkerknoopsgtt, en op het lint een rozet. Voor de ridders. Een versiersel van de Orde van dezelfde grootte als dat voor de officieren maar met kroon geparelde punten omlijsting aan de armen van het kruis en laurierkrans van zilver aan een lint, 37 millimeter breed, te dragen aan het linkerknoopsgat. De instelling dezer nieuwe orde wordt voor namelijk gemotiveerd met het oog op onto be trekkingen tot andere mogendheden on met het doel om verdiensten te beloonen waarvoor moei lijk de Ned.-Leeuw kan worden verleend, o. a. ook om daardoor voor onze musea en openbare verzamelingen voorwerpen van kunst- of weten schappelijke waarde te verkrijgendie thans aan 't buitenland worden afgestaan omdat de schen ker daar een decoratie erlangt. Gemengd Nieuws. Geel, die wegens poging tot moord op den commissaris van politie Stork te Amsterdam in 1886 werd veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf, heeft van H. M. de Koningin Regentes vermindering vau straftijd van één jaar gekregen. Hij zal zijne verdere straf evenals vroeger te Gro ningen uitzitten. De heer Davenport, van de Sequab-Maatschappij, heeft zijn werkzaam heden te Alkmaar geëindigd. De aldaar ontvangen entróegelden, a f 0,10 per per soon, bedragende te zanten f920, heeft hij aan verschillende liefdadige instellingen geschonken, wairvan f 390 aan 134 wedu wen en 160 vadorloozo kinderen is uitge reikt. Volgens de nieuwste statis tieke studiën bedraagt de jaarlijkscho sterfte op do geheele wereld 33 millioen en sterven dagelijks 91 554, elk uur 3730 en elke minuut 62 menschen. De gemiddelde duur van het mensebelijke leven bedraagt ongeveer 38 jaren. Een vierde van het menschdom sterft na 70 jaren, de helft vóór het 17e jaar. Op 100 000 menschen komt er een voor, die 100 jaar oud wordt. De gehuwden leven in den regel langer dan de ongehuwden. Onder 1000 personen die 70 jaren oud worden, komen o a. voor 43 geestelijken en ambtenaren, 40 landlieden, 33 handwerks lieden, 32 militairen, 29 rechtsgeleerden on ingenieurs, 27 onderwijzers en slechts 24 artsen. Op den stoomtram van Schie dam naar Rotterdam wilde Zondagavond de heer Tijnagel, die buitenop had plaats genomen, zijn hoad, die van het hoofd wooi, grijpen. Hij verloor daarbij het evenwicht en viel van den tram. Hij werd ongeveer 100 Meter medegeslourd. Met verbrijzelden arm en verbrijzeld been in hoogst bedenke- lijken toestand werd hij met den tram mede genomen en in hot ziekenhuis overgebracht, waar hij nog teekenen van leven gaf<, Uit Veendam wordt het vol- gende treurige voorval gemeld: De ouders van een jong aardappelschipper waren bij hun zoon aan boord en werden daar zeer liefderijk verpleegd. Plotseling echter wor den de beiden oudjes ziek en helaas, de man stierf binnen weinig tijda Dadelijk werd de dokter ontboden en deze consta teerde vergiftiging en wel door het gebruik van thee, die of vergiftigd of verschimmeld was. Naar men verneemt moet dit la state waar zijn, en de oude man heeft in den laatsteu nacht dan ook veel koude thee gedronken. Nader wordt gemeld, dat de oude vrouw Zaterdag-middag insgelijks is overleden, en het bedanken van den heer Van Bachum de Boor. Het bestuur bestaat thans uit heeren: L, Boer, A. Okkerse, J-. A. Van Ghesel Grothe, J. Burggraaf en A. Broek land Jr. Het herhalings onderwijs is hier weder aangevangen, mot slechts zes leerlingen. Vier malen per week wordt dit onderwijs gegeven aan deze leerlingen door twee onder wijzers; dus voor 3 leerlingen 1 onderwijzer. •BOLNES, 16 Nov. Werd ongeveer 3 weken geleden des avonds de verver F. Punt, werkzaam bij do heeren Pot, scheepsbouw meesters alhier, vermisttot nog toe is hij niet gevonden, alhoewel men de geheele rivier bijna heelt doen afdreggen. Wel heeft men een sleutelring opgevischt, die de vrouw heeft herkend als te zijn van haar man. Men verkeert dus nog in eene pijnlijke onzekerheid. CAPELLE a/d IJSEL, 16 Nov. Vrijdag werd van de werf van den scheepsbouw meester A. Vuijk alhier met gunstig gevolg te water gelaten het ijzeren Rijnschip „Ca tharina”, gebouwd voor rekening van schip per G. Höhr II, van Nierstoin, groot c.a. 275 last. (Dit is het derde schip, dat in een tijdsverloop van 8 dagen op genoemde werf van stapel liep). Terktond daarna werd overgegaan tot de kiellegging van twee vol gende kanen, groot ruim 500 last, resp. voor rekening van den heer Th. Wm. Lie- brecht te Ruhrort, en voor den heer Wm. Ernst te Duisburg. •GOUDERAK, 16 Nov. De herhalingsschool, alhier verleden week voor het eerst begon nentelde aanvankelijk 9 leerlingen, nu 13. In de Zaterdag alhier gehouden goed bezochte vergadering der IJsclub „de IJsel” zijn als secretaris-penningmeesteren gewoon bestuurslid respectievelijk herkozen de heeren W. De Jong Lz., J. De Bruijn en M. Van Dorp. Het batig saldo bleek uit de rekening en verantwoording van den penningmeester te zijn f22,66s. •KRIMPEN a/d IJSEL, 16 Nov. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Raad werd met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer met hoofd-akte aan^de o. 1. school alhier, de heer T. C. Hootsen te Gorinchem. De behandeling der nieuwe algemeene politie-verordening werd voortgezet en in eerste lezing ten einde gebracht. Ook werd eene nieuwe verordening op de afkondiging van verordeningen en bekendmakingen door Burg en Weth. den raad ter vaststelling aangeboden. §LOPIK, 16 Nov. Het tolrecht van sche pen en houtvlotten op den Engen IJsel is, ingaande 1 Januari e. k., verpacht aan den heer A. J. Tersteeg te Jutphaas, ge durende 6 jaren, ad f 290 per jaar. •STOLWIJK, 16 Nov. In de vergade ring $er afdeeling „Stolwijk” van den Ned. Protestantenbond trad Vrijdag 11. als spreker op de WEw. heer Ds. M. Van Kleeff, pred. te Alkmaar. Naar aanleiding van hot drama „Spoken” van Ibsenléverde de spreker eenige beschouwingen over sommige ge breken in het maatschappelijk leven, vooral ten opzichte vau vele ongelukkige huwe lijken met de gevolgen daarvan. Als eeUe bijzonderheid kan worden gemeld, dat nu, half November, in den tuin onzer pastorie een paar aardbeienplanten in vollen bloei staan. VIANEN, 16 Nov. De collecte voor de -noodlijdenden door den hagelslag in Noord- Brabant, Donderdag gehouden, heeft f 24,37 opgebracht. •IJSELMONDE, 16 Nov. De opbrengst der collecte voor de gctcisterden door den hagelslag in Noord-Brabant heeft hier op gebracht slechts f 8. Voor Limburg was onlangs f 17 bijeengebracht, ook door eene collecte door de geheele gehouden. IJSEL3TEIN, 16 Nov. Op de verkooping van griendhout en teen, jl. Vrijdag ten overstaan van den notaris N. Immink, van hier, te Vreeswijk gehouden, werden hooge prijzen besteed. Voor teen werd geboden f 23 tot f 60 per vim (dunne band)voor 2-jarig hout f 350 tot f 420 per HA. en voor 3-jarig hout f 200 tot f 356 per HA. Orde van Oranje-Nassau. Volgen» het wetsontwerp tot instelling dezer nieuwe orde, moet zij strekken tot vereerende onderscheiding van Nederlanders of vreemde lingen, die sich jegens H. M. en den 8taat of jegens de M&aUehappij op bjjiondero wjjze hebben verdienstelijk gemaakt. Er sullen zjjn Grootkruisen, Groot-officieren Kommandeurs, Officieren en Ridders, terwjjl er ook een eere- medaille aan is verbonden. Het versiersel der Orde bestaat in een kruis met acht geparelde punten en een doorloopenden laurierkrans tusschen de armen en gedekt met een Koninljjke Kroon, alles van goud voor de eerste vier klassen en van zilver voor de vjjfdo klasse; de armen van het kruis zjjn v^jj geëmail leerd met blauw geëmailleerd hart; in bet midden van het kruis bevindt zich een blauw geëmail leerd rond schild, omgeven door een wit geëmailleerden rand, beide met goud omlijst, aan de eene zjjde op het ronde schild de Leeuw, zooals hij in het wapen van het Rijk voorkomt, en op den rand in gouden letters de woorden „Je maintiendrai", en aan de tegenzijde op het ronde schild een met een gouden Koninkljjke

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1