MEN. IEM. N°. 1217. Zaterdag 21 November. 1891. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht j en Erf, ter, staande en er, binnendijks, rkooping ;en, De Goudscbe Verkiezing. d IJsel, Kermis, ventbar 1891, rarié, KRD’S ender en Erven, het voorgaande nos. 517 en 518 IOP, 'T BAL. B. VARIÉ, riE. >pen Grond, immerwerf met genover de beide buitendijks, aan d. Sectie B, nos. Aren. BUITENLAND. Overzicht. PIIMC. FEN, BINNENLAND. SCBOOfflüïfflfflï COURANT r 0,49, lZIJN geb. VANNOOTEN. eeiior tusaobeotijda invallende S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ged., groot 1 Are, ene. tische Konings- groote Paarden- tot het gebruiken n 5 ure. 90 Cents. W. N. VAN iM en in eiken •0 per week. 1 Are, 85 Oen- het Benedeneinde inde aan de Alge- ntrée f 0,49. iis. Entrée f 0,M. ulierc BOOM EN, iatuurk., 1892. it in het RAAD- insdag 24 No- Idags 1 ure. 2de deel. m bovenstaande ebbenworden m den eigenaar loogstraat. sen voorradig are artikelen, A 40 percent en fO,75per week. g 2 Januari 1892. itaris voornoemd. Entrée f 0,15. lov. ireenigde Rotter- De Duitsche Rijksdag werd deze week geopend met eene redevoering van den President en de indiening der begrooting. Deze laatste viel niet meê. Niet minder dan 159 millioen Mark worden gevraagd voor buitengewone uitgaven, hoofdzakelijk voor leger on vloot. Het tekort, want de begrooting sluit met een tekort, zal weer moeten gevonden worden door eene leening. Vorst Von Bismarck zal vooreerst de zit tingen van den Rijksdag niet bijwonen, zoo verklaarde hij op zijn doorreis van Varsin naar Friedrichsruhe, aan de menigte die hem zoowel aan het station te Berlijn als te Lehrter kwam begroeten. Vooral in laatstgenoemde plaats was de geestdrift WILLIGE Notaris IDER8 te Zeven- irnemens, bij vei ling en afslag, op mber en 2 De* des voormiddag! Erven KU8TER8, rimpen a/d IJsel, rs 8. 4 W. N. e Schoonhoven iverhooglng, de D. BOLLE te COHEN te •r. KOSTER te Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco por post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij allo Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ’t Was waarlijk voor do kiezers in het naburig district geen aangename verrassing, toen het gerucht zich bevestigde dat de heer Boogaerdt, wegens den staat zijner gezondheid, zich verplicht had gezien het hem in Juni opgedragen mandaat als Af gevaardigde ter Staten-Generaal neder te leggenen zeker was het een teleurstelling voor de liberale partij in dat district, die voor het eerst na langen tijd met dezen geachten man een overwinning bij de stem bus had behaald. Niettemin, het kon niet anders; men staat hier voor een quaestie van onver mijdolijke noodzakelijkheid. We kunnen ons voorstellen dat velen, een verkiezing in dit seizoen minder gewenscht achtende na al de verkiezingsdrukte welke we in den afgeloopen zomer hebben gehad en waarvan zeker gevoel van oververzadiging is overgebleven, liever hadden gezien, dat de heer Boogaerdt de uitvoering van zijn be sluit nog wat had verdaagddat velen ook dat verlangen hebben gekoesterd in de hoop, dat de man hunner keuze, na eenige maan den van rust, wellicht in staat zou zijn de werkzaamheden te verrichten, aan zijn man daat verbonden. Maar de heer Boogaerdt heeft er anders over gedacht, en wie zou nu den moed hebben, hem daarvan een verwjjt te maken? Integendeel, dat besluit, hetwelk zoo ge heel en al den man van karakter teekent, wij kuunen het slechts goedkeuren, hoeveel leed het ons ook doet. Hij wil niet en kan niet zijn een Volksvertegenwoordiger in naam, op het papier, zonder de plichten te vervullen, aan die nobele betrekking verbonden; nu omstandigheden, van zijn wil onafhankelijk, hem tot onthouding dwin gen, wil hij den ingezetenen van het dis trict Gouda het recht niet onthouden, hun stem op het Binnenhof te doen hooren. Reden te meer voor hen, om die noodzake lijkheid levendig te betreuren, en in te stemmen mot den wensch, door den ge achten Voorzitter der Kiesvereeniging „Bur gerplicht” te Gouda uitgesproken, dat‘de heer Boogaerdt, bij herstelde gezondheid, nog lang moge werkzaam zijn ten bate Kder maatschappij. De vraag is nu maar, of deze onver wachte omstandigheid verandering zal bren gen in den toestand, door de verkiezing van Juni voor het district Gouda verkregen. Daarvoor bestaat wel eenige beduchtheid. Toen werd slechts door de uiterste krachts inspanning de geringe meerderheid van negen stemmen behaald en al is daaruit gebleken, dat een overwinning der liberalen geenszins als een onmogelijkheid moet wor den ter zijde gesteld, het werd opnieuw duidelijk, dat zij zeer veel moeite kost. Zal men zich die moeite nogmaals willen getroosten Ziet, het zou ons volstrekt niet verwon deren, als vele kiezers des kiezens moede zijn gewordenwe hebben er dit jaar waarlijk genoeg van gehad. Maar niet alle plichten zijn steeds aangenaamdik wijls gebeurt het, dat wij ze met zekeren tegenzin aanvaarden. Doc^i wij doen het dan toch, in de overtuiging dat het een plicht is, en dat we, door dien te verzaken, het algemeen belang, voor hetwelk wij allen verantwoordelijk zijn, grootelijks benadeelen. Zou het dan te voel gehoopt en verwacht zijn van onze geestverwanten in alle ge meenten van het district Gouda, dat zij, als één man, en zonder te vragen of ijs en weer dienende zijn, opgaan ter stembus om de zegepraal van Juni te bevestigen? Zonder die algemeene krachtsinspanning, ieder weet het, komen wij er niet; en is het niet hoogst ontmoedigend voor den ijver dergenen, die wél bun plicht betrachten, te moeten ervaren dat door de nalatigheid van sommigen al hun arbeid vruchteloos ia geweest? Misschien zal men, als een soort van verontschuldiging, of als een voorwendsel tot niets doen, hier en daar de bewering vernemen, dat het er zoo erg niet op aan komt, of de liberale meerderheid in de Tweede Kamer al een zetel verliest. Met uw welnemen, dat komt er zeer veel op aan. Die meerderheid is zoo groot niet, dat zij afbrokkeling kan velen, en het zou vreeselgk jammer zijn, indien het pas her wonnen Gouda daartoe het eerste sein gaf. Wanneer dan meerdere „twijfelachtige” dis tricten, indien daar tusschentjjds een ver kiezing moest plaats hebben, het voorbeeld volgden, dan zouden we, in betrekkelijk korten tijd wellicht, terugkeeren tot de ongelukkige verhouding van het „doode punt”, die voor ons vaderland zoo verder felijk is geweest, die ons meer kwaad heeft gedaan dan do daarop gevolgde heerschappij van de clericale partijen. Deze laatste heeft ten minste aan een deel der natie zekere voldoening geschonken, al was 't juist niet aan ons. Er is nog iets waarop gelet moet worden. Men is gewoon, terecht of ten onrechte, dat sullen we nu maar in ’t midden laten, den uitsk groot. Te Berlijn waren politie-maatre- gelen genomen oir-den aandrang te tem peren. Toch wisf^de menigte door te dringen tot den spoorwegwagenwaarin Von Bismarck en de zijnen gezeten waren Men zong bij het scheiden uit volle borst het „Deutschland, Deutschland über alles!” In de hoogste instantie is thans door het Keizerlijk Gerechtshof te Leipzig beslist, dat blijven zitten, wanneer er een toast op den Keizer wordt uitgebracht, voortaan zal worden aangemerkt als majesteitsschennis. Wat wel eens van onzen bijbel gezegd wordt, gelijkt ook in zekere mate van Vor stelijke redevoeringen. De Keizer van Oos tenrijk, die in zijn jongste redevoering den vredesbazuin blies, doch niettemin eenige meerdere gelden voor legerdoeleinden aan- kondigde, werd door het „Wiener Tageblatt” gecontrarieerd. Dat blad toch zocht en vond in de redevoering een en ander, dat nu juist niet zoo geruststellend klonk en maakte daardoor de beurs geheel in de war. Nu, op ’t punt van de porte-monnaie is het volk nogal gevoelig en zoo kwam het dat aan de kritiek van het genoemde blad meer beteekenis werd gehecht, dan zij wel ver diende. Minister Kalnoky heeft in de verga dering der delegation en Minister Taaffe in het Huis van Afgevaardigden de redevoering na der toegelicht en betoogd dat er geen reden was voor onrust of voor vrees dat de vrede zou verstoord worden, daar alsdan de regee- ring zeker heel wat meer voor oorlogsdoel einden zou hebben aangevraagd. Men kan dus gerust wezen. Een treurig moordproceswaarin een dochter optrad als beschuldigster van hare moeder, is dezer dagen te Pressburg be handeld. Eene rijke boerin uit Alvar had tien jaren geleden haren man, met wien zij in onmin loefde, geworgd en hem met be hulp van bare dochter (toen veertien jaren oud) begraven. Het meisje verviel, door het vreeselijk geheim dat haar drukte, tot zwaarmoedigheid en godsdienstwaanzin. Zij drong zoo lang bij hare moeder aan, tot deze haar al de bijzonderheden van de mis daad verhaalde, en toen, tien jaren na den moord, het geraamte van haren vader ge vonden werd, klaagde zij hare moeder aan. In de gerechtszaal viel het meisje voor bare moeder op de knieën en smeekte haar, de waarheid te zeggen. Daarna stiet zij haar als moordenares van zich af. De vier kin deren der beschuldigde barstten in tranen uit, toen zij het geraamte zagen. De verdediger eischte vrijspraak, omdat, volgens hem, de misdaad als verjaard moest worden beschouwd. Maar het Gerechtshof veroordeelde de vrouw wegens moord met voorbedachten rade, onder verzachtende om standigheden, tot zes jaren tuchthuisstraf. Als er in Rusland maar iets niet in den haak is, zooals thans, nu hongersnood en gebrek een deel van ’t land teisteren, hoort men dadelijk veel meer van samenzweringen en inhechtenisnemingen. Het is alsof men dan eerst duideljjker inziet, dat men in Rusland nog een eeuw ten achter is. Zoo werden te Moskou 60 personen, adellijken, letterkundigen en burgers, gearresteerd om dat ze het op nieuw gewaagd hadden eene beweging tot verkrijging van een vertegen woordigend lichaam op touw te zetten. Rusland heeft ook zijn honderdjarigen geleerde, evenals Frankrijk indertijd had in Prof. Chevreuil. Het is Professor Bouberg te Kieuw, die den ouderdom van 101 jaren heeft bereikt. Hij hield onlangs nog een redevoering van een uur, die klaar bewees hoe helder van geest hij nog is. Prof. Bou berg rekent er op, nog wat ouder te worden dan zjjn Franschen collega Chevreuil, die op 103-jarigen leeftijd overleed. Op nieuw wordt verzekerd en tegenge sproken dat er tusschen Engeland en Turkije weer onderhandelingen zouden ge opend zijn omtrent de ontruiming van Egypte, dat, zooals men weet, nog altijd, ten spijt van Frankrijk, door Engelsche troe pen bezet is. Turkije denkt weer eens eene leening aan de markt te brengen tegen 3 pet. Wie heeft lust bet crediet van dat land te verhoogen? Te Rome (Italic) is in het begin der vorige week een 19-jarige Prins, Ippolito Aldobrandini, in de Jezuïeten orde (8t.-lg- natius) opgenomen. Hij brengt een kapitaal aan van één millioen, het vermogen zijner moeder, en heeft beloofd later ook zijn va derlijk erfdeel aan de orde te zullen geven. Zijn vader had zijne opname in de orde zoo lang mogelijk tegengehouden. In België is een vlugschrift verschenen, naar men wil van don oud-Minister Waerte en op verzoek des Konings samengesteld, waarin een en ander wordt aangeveerd om de onjuistheid en onmogelijkheid van het bericht aan te toonen, als zou België met Duitschland een geheim verdrag gesloten hebben, tot samenwerking als de nood aan den man kwam. Aan de noodzakelijkheid om een dergelijk betoog in de wereld te zenden wordt vrij algemeen getwijfeld. De scheeve toren te Saragossa (Spanje) ongeveer 4 eeuwen oud is zoo bouw vallig geworden, dat men hem waarschijnlijk zal moeten afbreken. verkiezing te beschouwen als een maatstaf van het oordeel, door de natie uitgesproken over het beleid van het aan ’t bewind zijnde Kabinet, als een votum van ver trouwen. Kwamen de onzen minder trouw ter stembus dan in Juni, cr zou van zekere zijde heel spoedig gezegd worden: Ziet eens, de illusion, waarmede mon het Minis terie dor linkerzijde heeft zien optreden, zijn bij de partjjgonooten reeds voor een deel vervlogenmen maakt er zich niet warm meer voor. De liberale zon neigt reeds ter kimme. Is er daarentegen, wat wij vurig hopen, nog sterker aandrang dan toen, om een geestverwant van den heer Boogaerdt in de Kamer te brengen, dan zal men daaruit kunnen afleiden hoezeer het ons ernst is met Üe begeerte naar her vormingen, door de omzetting der Kamer In Juni in uitzicht gesteld. Het Ministerie, thans onder leiding van H. M. de Koningin-Rogentes metderegeer- taak belast, verdient ten volle, dat men al zijn krachten inspanne om het een sym- pathetisch votum te geven. In den korten tjjd, na zijn optreden verloopen, heeft het bewezen geleidelijke maar niettemin krach tige hervormingen te willen invoeren, en is reeds veel in voorbereiding, dat belooft den wetgevenden arbeid vruchtbaar te doen zijn. Om ons maar alleen te bepalen tot de herziening van ons belastingwezen waarover wij dezer dagen eenige beschou wingen ten beate geven, we zouden willen vragen of ooit de gelegenheid zoo gunstig is geweest als thans, om de sinds onheugelijken tijd gewenschte verbeteringen te krijgen, nu er een financier de leiding heeft, wiens groote bekwaamheid door allen erkend, wiens ernst door allen gehuldigd wordt? Laat dan ook niemand, die ge roepen wordt aan de politiek der Regeering den steun .van zijn stem te verleenen, zich onverschillig toonen. De keuze van de liberale kiesvoreeni- gingen in ons district is gevallen op een man, aan wiens handen we een mandaat gerust kunnen toevertrouwen, van wien ver wacht kan worden dat hij met de Regeering ijverig zal medewerken om de hervormingen, waarvan zij het initiatief zal nemen, tot een goed einde te brengen. Wij behoeven hier niet veel woorden te gebruiken om die candidatuur aan te bevelenden heer Van der Breggen, geboren en opgevoed in het district Gouda, kent men geheel en al. Men kent zjjn staatkundige gevoelens; hij onder schrijft de wenschen van het program der Liberale Unie en zal helpen ze in ver vulling te brengen; men kent zijn karakter hjj is een oprecht man, die vrijmoedig durft uitkomen voor ’t geen hij goed achtmen kent zijn ijver in de verschillende betrek kingen, hem opgedragen; men kent zijn strevenvoor gematigden vooruitgang zon der gewaagde sprongenmet volle bewust- heid van de gevolgen van elke verandering, maar ook onbevreesd die gevolgen te gemoet ziende, als hij weet dat de vooruitgang door de noodzakelijkheid wordt geboden. Bovendien is de heer Ph. Van der Breggen een man van de practjjkhij behoort tot de klasse der ontwikkelde landbouwersdie ous reeds menigmaal in de Tweede Kamer een uitstekenden Volksvertegenwoordiger heeft geschonken, naar wiens adviezen zij, die meer van hun théoretisch standpunt de dingen bezien, gaarne plegen te luisteren. En aangezien nu de landbouwbelangen een groot gewicht in de schaal leggen, waar het er op aankomt de welvaart van ons volk te verhoogenzou de liberale partij in het district Gouda zich werkelijk ver dienstelijk maken jegens het vaderlanddoor den heer Van der Breggen af te vaardigen. Toont dus, liberale mannen, dat het u ernst is Laat u door niets weerhouden uw plicht te doen. Één enkele stem kan den doorslag gevenzijt elk voor zich door drongen van de waarheiddat het al of niet slagen van u alleen afhangt. Weest krachtig en ijverig en eensgezind, opdat de man uwer jongsto keuze een waardigen opvolger krjjge in den heer Pb. VAN DER BREGGEN te WADDINGSVEEN. o. a. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEERÉN- LANDEN, 20 Nov. De kaashandel was deze week flauwer en de prijs iets minder naar boter was goede vraag tegen verhoog den prijs. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas van f23 tot f28 per 50 kilo naa.- wicht en kwaliteit; goêboter 1U,65, weiboter f0,50 perhilf kilo. WOERDEN, 18 Nov. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 109 partijen; prijs van Goudscbe le soort f24 ft 28 2e soort Ü9k23; Edammer f27 per 50 kilo. Handel vlug. 8TATEN-GENERAAL. De algemeene beraadslaging over de Indische Begrooting werd in do vergadering der Tweede Kamer van Vrjjdag 13 November geopend door den hoor Bool. 8pr. waardeerde het in den Min., dat hij met hervormingen geleidelijk en zonder overijling wil te werk gaan en dankte voor de over legging van het opium rapport. Spr. heeft geen bezwaar tegen do voorgenomen enquête omtrent bezuinigingen, mits zij geen kapstok worde, geen middel tot uitstel van bestuurs-reorgani- satio; hij juicht een leening toe, die echter geen Indische leening inoet ‘wezen, maar een Nederlandsche, daar de eerste duurder zou zjjn. De hoor Pijnacker Hordjjk acht het financiëel vraagstuk het belangrijkste. Van bezuiniging verwacht Spr. minder dan van versterking van middelen door verhooging van het productief vermogen van Indiö. Wat de verplichte koffie cultuur aangaat, deze moet vervallen waar zij niet loonend is en vervangen worden door vrjje. Voorts drong Spr. aan op verandering in do levering van zout, op hervorming van don Raad van Indiö en op de instelling van plaatsoljjko raden. De heer Van Nunen stemde in mot de er kenning dos Ministers, dat de Indische finan ciën slecht zjjn, en ziet geen heil in een enquête; wel zou hjj uitzending wenschen van een com missaris-generaal met onbeperkte volmacht. De heer Kielstra besprak mot afkeuring de kritiek tegenover don Gouverneur van Atjoh uitgeoefend. De blokkade beschouwde hjj als een politieke fout, maar men moet haar toch niet verzwakken of opheffen, voor het daarmede beoogde doel is bereikt. Spr. zou dadelijk willen overgaan tot voorbereiding eener scheepvaart- regeling, om die in werking te kunnen brengen zoodra van do blokkade kan worden afgezioa. Herstel van het Sultanaat van Atjeh zou hij 'zeer af keuren. De heer Guyot beval omzichtigheid bij de uitgaven aan; hjj betwjjfelt of die is in acht genomen bij de aanvraag van fl ton voor den bouw van twee snelvarende scheepjes, ter be strijding van den sluikhandel in opium op de kustwaardoor ook wordt vooruitgeloopen op de voorstellen van de Commissie voor de marine- aangelegenheden. Spr. vroeg spoedige overleg ging yan het rapport dier Commissie. De heer Lovyssohn Norman drong aan op af koopbaarstelling van heeren-en dessadiensten bij gewesteljjke regeling, en op instelling ook daartoe van gewesteljjke Raden; op bevordering van conversie van het communaal in individueel grondbezit; op beteugeling van den invloed der Chineezen, en bestreed vervolgens eenige denk beelden van den heer Cremeromtrent de koffie cultuur en bestuurs-decentralisatie, voorko mende in twee redevoeringen van dien Afge vaardigde, welke door de Liberale Unie zjjn ver spreid De heer Geertsema acht een enquête onnoodig; ook zonder deze kan men een einde maken aan geldverspilling in Indiê. Ook deze Spr. wenscht de decentralisatie te gaan aanvangen met do instelling van gewesteljjke Raden. De heer Land besprak de zifaro diensten bij onvoldoende verzorging van de marine, gevor derd door de blokkade van Atjeh en de door dien toestand veroorzaakte groote sterfte bjj do zeemacht; met genoegen constateerde Spr., dat men thans op den weg van verbetering is. De heer Van Vljjmen waarschuwde eveneens tegen den toenemenden invloed der Chineezen. In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag was de Minister van Koloniën het eerst aan het woord. Dank betuigende voor de onder vonden welwillendheid, stelde hjj op den voor grond het financieel beginsel geen directe baten moer voor Nederland uit Indiö, wegneming van do belemmeringen voor don vooruitgang, tot versterking van middelen. De voorgenomen en quête bedoelt do uitzending van een mandie den Gouverneur-Generaal voorlicht omtrent in te voeren bezuinigingen. De druk der heeren- en dessadiensten moet worden verminderd; het hoofdgeld, dat de dien sten vervangt, moet meer gelijkmatig drukken. Ofschoon de Chineezen vaak te hard worden beoordeeld, is het toch noodig hun invloed te beperken. De blokkade van Atjeh zal streng gehandhaafd worden; voor wantrouwen jegens dep Gouverneur bestaat geen grond. De twee schepen, waarvoor gelden zjjn aangevraagd, moeten dienen als reserve. De heer Cremer betuigde sympathie mot het streven van den Minister en repliceerde op het geen door den heer Lovyssohn Norman te zjjnen opzichte is gezegd. Het koffiecultuur-stelsel van dien 8pr. moet hjj ontradenvrjje teelt met voor schot aan den Javaan zou ónmogelijk zjjn voor de schatkist. Hjj ontkent de Indische ambtena ren te hebben beleedigdalleen was hjj opgeko men tegen fouten in de organisatie, tegen een centraliseerend ambtenaarsgezag. De leden die hier de belangen van Indiö voorstaan, moeten elkander niet verdacht maken, maar zich scharen om den Minister, teneinde voor de koloniën iets goeds tot stand te brengen. De heer Rutgers keurde het af, dat men voor buitengewone werkendie menschenlevens zullen dureneen Indische leening zou willen sluiten. Indiö is een deel van den 8taat, die moot bjj- springen als er te kort komt. Van de uitzending van een dwarskijker verwacht hjj voor bezuini ging wel groote pakken rapportenmaar geen suocès. Dekking van tekorten door ze te ver- grooten zal niet gaan ofschoon Spr. zoor is vóór openbare werken. Op nauwgezette handhaving der blokkade dringt 8pr. ten sterkste aan. Om trent den spoorwegaanleg* beveelt hjjnu de hoofdljjn er is, voor de zjjljjnen concessie aan particulieren aan. Vergadering van Woorisdag. De heer Van de Velde verklaarde, dat het program van actie der anti revolutionaire party zjjn waarde op kolo niaal gebied niet heeft verloren door hot optreden van dit Kabinet. De liberalen richten te uitslui tend het oog op uiterljjke hervormingen; de Staat moet ook streven naar christelijke inwerking. De heer Guyot hoopte dat ten aanzien der blokkade niet te veel lioentiën uitgereikt zullen graaf en hoogheemraden benoemd tot opzichter van dat hoogheem raadschap de heer A. Gelderblora, thans bode aldaar. Aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid te ’s H&ge is Woensdag o. a. aanbesteed: het verdie pen van het groot scheepvaartwater in het Scheur, beneden den lichtopstand bij de voormalige Buskruidhaven, voor de verbe tering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Minste inschrijver was de heer M. 0. De Jong P.Mzn., Sliedrecht, f73.000. In de zitting der Rotterdam- sche Arr.-Rechtbank van Dinsdag stond o. a. terecht A. v. K.oud 49 jaar, aannemer, wonende te Gouda. Dozo zat op 8 Sept, te circa 4 uren in den trein van Rotterdam naar Gouda en schold toen den mede in de coupé zittenden aannemer Nederhorst „voor schurk en dief” uit. Eisch f25 boete. Óver 8 dagen uitspraak. Bij vonnis van den Kanton rechter van bet 2e kanton te Rotterdam is J. H. I. Snabilié, die in de vorige week terechtstond wegens het onbevoegd verkoo- pen van geneesmiddelen, vrijgesproken. Te Haarlem zijn Dinsdagavond de seances van Sequah begonnen. Er was veel toeloop en het succès was zeer groot. Hij wordt bygestaan door een geneesheer, J. R. Doeff genaamd. Beroepen bij de Herv. Gem. te Kokengen, Ds. W. Willems te Ijzen- doorn o. a. Beroepen bij de Ned. Geref. Gem. (doleeronde) te Schoonrewoord de heer A. Schouten te Charlois worden en blijft de vestiging van meer troepen ter Oostkust wenscheljjk achten. De, heer Lovyssohn Norman vreest, dat de regeling der heerendiensten in verband met de draagkracht der ingezetenen tot misverstand zal leiden, en drong uogmanls aan op conversie van grondbezit. Tegenover den heer Cremer bestreed Spr. opheffing of reorganisatie van don Raad van Indiö. Gaarne wil Spr. zich mot den heer Cremer om den Minister scharen, maar men mag toch wel met open vizier een robbertje over de vraagstukken vechten. De heer Bool verdedigde tegenover den heer Rutgers de splitsing der uitgaven in gewone en buitengewone, en vroeg des Ministers opinie aangaande de leening. De Minister acht financiëele aanmoediging in ’t belang van het Christendom onder de in landers niet goed; het mooie ware er dan af. De zaak der enquête is nog in overleg met den Gouv.-Generaal, en evenzoo die der leening; de Min. ziet niet in, welk kwaad is in afschei ding der twee leeningen. Voor buitengewone uitgaven, zooals zullen worden voorgesteld voor irrigatie der Bolovallei, acht de Min. een leening alleszins gewettigd. Na eenige replieken werd de algemeene be raadslaging gesloten. Aan de orde kwam Hoofd stuk II. (Uitgaven N.-Indië.) Bjj art. 9 (Dep. van Justitie), besprak do heer Hartogh een nadere regeling van het faillietrechtwaaromtrent de Min. verklaarde gaarne de Ind. Regeering te zullen raadplegen. Art. 23 (verpachte middelen). De heer Levys- sohri Norman besprak een conflict tusschen den heer Te Mechelen, belast met het toezicht op het opium-smokkelenon den resident van Rembang, die een groote aanhaling van opium had laten doen. 8pr. drong aan op het ver laten van het pachtstelsel. De Min. zal naar de medegedeelde feiten onderzoek doen. Art. 28a. (Verlofs-tractementen). De heer Kielstra wees op het misbruik dat ambtenaren, met hun gezin van verlof naar Indiö terug koerende, vrjjen overtocht bekomen zonder zich nog eonigen tijd voor ‘s lands dienst te verbinden. Art. 33. (Binnenl. bestuur). De heer Lcvys- sohn Norman verlangt wetteljjke bepalingen omtrent het werkcontract, met strafbedreiging tegen verbreking. Do heer Veegens bestreed dien aandrang als oen terugkeer tot vroegere toestan den, waaruit vele onbillijkheden voortvloeiden. De Minister bljjft een regeling van het contract wenscholjjk achten; bljjkt de noodzakelijkheid uit een ingesteld onderzoekdan zullen straf bepalingen die voor don werknemer gelden, ook voor den werkgever ingevoerd moeten worden. Art. 54 (Dep. van OnderwijsEeredienst en Njjverheid). De heer Donner d/ong aan op oen organisatie der Indische Kerkter versterking van den invloed der gemeenten op de keuze van predikantenen op meer vrjjheid voor de zending. De Min. ziet daaromtrent adviezen te gemoet ook hij acht het gewenschtde gemeenten meer zelfstandig te maken en do zending zoo min mogeljjk te belemmeren. Bjj Kon. besluit is benoemd tot Kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Alfen Mr. K. N. Hengeveld, advo caat en procureur, wonende te Hazerswoude. Bij Kon. besluit is aan Aart den Haan, brievengaarder te Ouderkerk a/d IJsel, een pensioen verleend van f215. In de vergadering van djjk- i van Schieland is dat hoogheem-

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1