EEK: N’. 1219. Zaterdag 28 November. 1891. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Officiëele Kennisgevingen. <KEN iJongens II j Geld II 15 jaar. f 2,90. helm, prachtig et 22 platen, MEST. 4 7.- BELASTINGZAKEN. BUITENLAND. BINNENLAND. 1 Molenaarsgraaf. lZIJN ig b/d Visch- ruonviueienu» uu aroeiu, handel. Daarbij moet dan S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevprs- oogstraat. zen voorradig ere artikelen, 40 percent Gemeente SCHOONHOVEN. Franco p- neeren bij COURANT. erst geholpen, huis, na ont- ters, te ver- Uit ons Dorp, ürige boeken, chtbanden. m Meisjesboe- on, sl. f4,90. opgenomen; ;en. Boven- nderen f 300 )t Klaverblad, n prachtband. )edoe, een ver- Id, met platen, is voor jonge >are schat. f 3,50. 1 14 jaar. e Slavenhaler, Westkust en njachten, met Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- -bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. voor 3 worden slechts 2 maal in rekening gebracht. f 2,90. f 2,90. 14 jaar. ïlse, een ver- pl in pracht, rootmoedertje in prachtb. eld, een inte- tjes ingenaaid, de lotgevallen e in Holland, iendin Cor, een 3n, in prachtb. kost sl. f3,90. s f 4,90. Meisjes en jaar. ind gespoeld, en Schipbreu- in prachtband. ,eeuw der Wil- in 2 prachtb. 1IJM. In vrijen ■onkelijke ver- met vele pla- Boekhandel van te Schoonhoven prijzen. i Korsakoff of vee ontsnapte &ziëboeiend prachtband. )e Scalpjagers, in de Prairiën Dln. met 24 )ïll. omslagen. om van te JR’s Avontuur- In., ieder met srde omslagen, e Woudlooper, VEHNtUR, 2 endoor JOS. istr. omslag. sl. f 3,50. f 3,50. 1014 jaar. kunnen of Zege met pi., in prb. ierbibliotheek VESTK11EENE, EKEREN enz. lende met 20 gen. 1G. Acrobaten, met platen, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven vestigen de aandacht van belanghebbenden op den GEZETEN 8TRAATVUIL, die tegen 60 Cents per Kubieken Meter (zijnde 2 gewone start karren) op de Asch- en Vuilnisbelt ver krijgbaar is. Schoonhoven, 27 Nor. 1891. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. an f 8000,— en ms 4 °/0onder i, met voldoende in Thalheim en pl., netjes ing. toeken f 3,50. f3,9Ï 15 jaar. Zoon van den e geschiedenis •achtband. en Lotgevallen iet 12 platen, lar de Hudson- van vier jeug- in prachtb. i d’Avila, een mgensboeken, htband. tast sl. f3,90. f 3,9ÏÏ 14 jaar. lieldi, in den 2e druk, met de fout worden vermeden dat men niet uitgaat van een van een vermoeden van toekomstige baten of winstendoch de werkelijk verkregene als grondslag neemt. Inkomsten beneden zeker cijfer behooren niet te worden aangeslagen, en deze vrij stelling moet rekening houden met de grootte van het gezin, daar zij de som vertegenwoordigt, voor het eerste levens onderhoud onmisbaar. Het aantal der kin deren beneden twintigjarigen leeftijd en van andere personen, tót het gezin behoo- ronde, die niet kunnen bijdragen tot de ge meenschappelijke inkomstenworde daarbij in aanmerking genomen. De druk der accijnsen behoort belangrijk te worden verminderd; hoe ver deze ver mindering gaan moetis moeielijk aan te geven. Aan veler wenschen zal reeds zijn voldaan, wanneer de accijns op zout, op zeep, op bier en azijn vervalt. Wij hopen dat de Regeering zich in deze niet verge noegen zal met een halven maatregel, door slechts eenige verlaging toe te staan. Het een en ander zal tan gevolge hebben dat de inkomsten van het Rijk aanzienlijk worden ingekrompen, terwijl de overne ming van een deel van hetgeen thans op de gemeenten drukt, de uitgaven zal doen stijgen. Er moet dus een vergoeding ge vonden worden, eu deze is gelegen in een progressieve belasting op het roerend en onroerend vermogenliever nog op de renten, die dit bezit afwerpt. Eigenlijk doet het er weinig toe, op welke wijze en in welke waarden iemand zijn fortuin heeft belegd; dat hangt geheel af van de tijdsomstandighedën. Wanneer men er voor deel in ziet, zijn grondbezit of zijn gebouwde eigendommen te gelde te maken en de op brengst aan te wenden tot aankoop van effecten of industriëele waarden, aandeelen in handelsvennootschappen of wat het ook zijn moge, dan hoeft do fiscus alte^^M rekenen met den verkregen intrest, dfl jaarlijks opgave behoort te geschid^H die wijze verkrijgt men zuivere voor belastingheffing. Er worden hnQW bezwaren aangevoerd tegen de toepassing van dit middel; het voornaamste is wel, dat men niet zeker ia van eerlijke opgaven. Wij achten deze moeiehjkheid niet gering; maar is dit wel een voldoende reden om er dan maar van af te zien en het voor recht te bestendigen, dat het kapitaalbezit tot dusver heeft genoten? Er kunnen, evenals voor de personeele belasting ge schiedt, in alle gemeenten zetters worden benoemd, die de verklaringen der belas tingschuldigen met alle beschikbare mid delen contröleerenzjjn deze onjuist, dan moet een aanslag ambtshalve mogelijk wor den gemaakt, waartegen de belanghebbende bij Gedeputeerde Staten in beroep kan ko men, mits bewijzende dat zijn oorspronke lijke verklaring met de werkelijkheid over eenkomt. In Duitschland heeft men nog een ander middel om tot eerlijkheid te dwingen. Wan neer uit den staat van nalatenschap blijkt, dat iemand zijn vermogen te laag heeft aangegeven,dan zijn de erfgenamen voorde te weinig betaalde belasting aansprakelijk. Het zou onderzocht moeten worden, hoever deze geldelijke verantwoordelijkheid zich uitstrekt, over hoeveel jaren zij loopt, om vervolgens uit te maken of datzelfde stelsel ook hier van toepassing is. Er is nog een ander bezwaar. Wanneer, gelijk wij meenen dat wenschelijk is, onder scheid wordt gemaakt tusschen inkomsten uit handel of arbeid, en inkomsten uit ka pitaalbezit in verschillenden vorm verkre gen, dan doet zich de vraag voor, tot welke soort de winst moet gerekend worden, die het bedrijfskapitaal oplevert. Een indus- triëel, die voor de waarde van een ton in zijn zaak heeft zitten, aan gebouwen en machinerieën zoowel als aan gelden, benoo- digd voor zijn onderneming, zal er zijn voordeel in zien het geheeie bedrag van zijn inkomen aan te geven als arbeids- of bedrijfswinst. Wij gelooven dat deze moeie- lijkheid is op te lossen door middel eener splitsing; een redelijk percentage van het gezamenlijk bedrijfskapitaal, stel 5 procent, kan als bedrijfswinst worden beschouwd en als zoodanig opgegeven: wat het inkomen meer bedraagt, wordt tot de categorie van kapitaalwinst gerekend. Nog twee dingen zijn er, die bij herzie ning van het belastingwezen niet uit het oog verloren mogen worden; wij wezen er reeds op bij onze vroegere'beschouwingen, ómdat wij gelooven dat zij in de plannen der Regeering liggen. Zij zijn; verlaging van het mutatierecht bij de overdracht van onroerende goederen en verhooging van het successierecht in de zijlinie. De toekomst zal uitmaken, in hoeverre de wenschelijkheid van de hier besproken veranderingen ook bij de Regeering aan wezig is en door de volksvertegenwoordi ging wordt gedeeld. Onze verlanglijst, wij erkennen het, bevat een groot aantal nummers, maar groot is ook het getal leemten en onbillijkheden, die het tegen woordig „stelsel” aankleven. de werkstakers een mijngang door dynamiet trachtten te vernielen. Een vijand van de spoorwegen is dezer dagen te Parijs overleden. Het was Graaf Osmond, een bekend sportliefhebber en kunstvriend. Hij had eens een spoorweg ongeluk bijgewoond en daarna nooit weer per spoor willen reizen. Hij reisde altijd op de wijze onzer vaderen, per rijtuig. Te Dewetsdorp, in den Oranje-Vrijstant, is eene vergadering van boeren gehouden om te beraadslagen over de houding, die men tan opzichte van de kolonisatie van Mashonaland behoorde aan te nemen. De heer Van Soelen deed op deze bijeenkomst uitkomen, dat Lobengula, het roemruchtige opperhoofd der Matabelen, geen recht had op Mashonaland en er ook geen aanspraak op maakte. Ten slotte werd met groote meerderheid van stemmen een motie aan genomen, waarin de handelwijze der gechar terde maatschappij, onder directie van den heer Rhodes, gelaakt werd. Ook werd be sloten den trek van onafhankelijke Boeren zooveel mogelijk te steunen en daartoe een sub-comité samen te stellen. Steeds dreigender worden dus de wolken aan den Zuid-Afrikaanschen horizon. Prijs der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel neer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiön, voor 3 maal plaatsing opgegeven, IV. (Slot). In verband met onze voorafgaande be schouwingen over de belastingen, zooals zij thans geheven wordenrest ons Oog onze wenschen uit te drukken betreffende haar verbetering. Twee hoofdbeginselen moeten daarbij op den voorgrond staan billijkheid in de verdeeling, weinig omslag bij de inning. Het ideaal zou naar veler meening zijn slechts één belasting voor het Rijken wel progressief naar den maatstaf der inkom sten met vrijstelling van de minvermogen den; bevoegdheid van de provinciën en van do gemeenten tot heffing van een daarmee evenredig bedragin den vorm van opcen ten. Het denkbeeld van progressie is .reeds zoo dikwijls besproken en aanbevolen en met niet minder ijver bestreden, dat we daarover nu niet zullen uitweidenwe be palen ons tot de opmerking dat zij ons, mits met langzame opklimming en tot een vastgestelde grens voortgezet, voor een belasting, die de inkomsten tot basis heeft, rechtvaardig toeschijnt. Het is uiterst moeielijk, den graad van klimming nauw keurig aan te wijzen op wiskundige gron den is hij niet uit te maken; doch dit bezwaar geldt in gelijke mate elk belasting- cjjfer, waarvan het bedrag door den wet- gever wordt aangegeven als het meest overeenkomende met de eischen'' der bil lijkheid. Niettemin, er bestaat geen het minste uitzicht dat tot zoo radicale verandering als zooeven werd besproken, vooralsnog zal worden overgegaannet belastingstelsel is een ingewikkeld organisme, dat niet dan met partiëele herzieningen verbeterd zal worden. Wat ons vooreerst wenschelijk toeschijnt, is scheiding tusschen de financiën van den Staat en die der gemeenten. Het gefixeerde 4/5 van de personeele belasting moet ver vangen worden door geheelen afstand van dat middelterwijl dan tegelijkertijd de grondslagen dier heffing verandering be hoeven. Die grondslagen zijn dus gekozen, omdat zij een vermoedehjken maatstaf van maatschappelijken welstand aanbiedeneen langdurige ervaring heeft doen zien, dat zij dit karakter missen. Niet het aantal deuren en vensters en haardsteden bepaalt iemands draagkracht, en evenmin de ge taxeerde huurwaarde zijner woning en de waarde ziiner meubelen. Mist de Staat de beschikking over een deel der personeele belasting, hij zal ook nog op andere wijze de gemeenten te hulp moeten komen door overneming van zekere uitgaven, die niet voor uitsluitend plaat selijke belangen dienenen de Minister van Financiën heeft reeds bij meer dan één gelegenheid te kennen gegeven, dat zulks in zijn bedoeling ligt. Het denkbeeld is uitgesproken om al de kosten van het lager onderwijs te vergoeden wat aanbe veling zou verdienenware het niet dat daardoor de schoolstrijd opnieuw zou aan wakkeren hetgeen zeker niemand wenscht. In de schriftelijke gedachtenwisseling over de begrooting is gesproken van de ver vanging van de gemeentelijke door een rijkspolitie, en de Regeering heeft dat idéé niet geheel verwerpelijk geacht. Do kosten van de schutterij behoorennaar wij meenen, het allerminst op het gemeen telijk budget; met deze over te nemen zouden evenwel de kleine geffieenten, die er geen dienstdoende schutterij op nahou den, niet geholpen zijn. De grondbelasting zouden we, zonder verhooging, en ook met terzijdestelling van de opcenten, geregeld willen zien naar de uitkomsten der jongste vergelijkende schat tingen; deze quaestie is rjjp voor oplossing. Het patent worde uitgebreid tot een al- gemeene bedrijfsbelasting, dus een heffing met matige progressieop den grondslag der inkomsten, voortvloeiend» uit arbeid, bezoldigingen en handel. Daarbij moet dan De Braziliaansche Maarschalk Da Fon seca is eindelijk tot aftreden gedwongen. Zijne wijze van handelen wekte de al- gemeene ontevredenheid en verontwaardi ging op van de bewoners der hoofdstad, die in den omtrek van Rio Janeiro een groot deel van den spoorweg hadden opge broken en weggenomen. Toen de marine zich nog bij het verzet aansloot, ontstond de opstand. De zeemacht kwam openlijk in verzet, bezette het marinetuighuis en na eenige schoten gelost te hebben, eischte zij het aftreden van Da Fonseca. Deze gaf hieraan gehoortegenstand onmogeljjk ziende. Hij vaardigde" een manifest uit, waarin hij het bestuur overdroeg aau den Vice-President Generaal Florio Peixoto. Leger en bevolking lieten alles stil aan de marine over. Wel ontstond er een oogenblik eene paniek, veroorzaakt door de schoten, met het gevolg dat enkele win kels en magazijnen gesloten werden. Eene openbare tevredenheid openbaarde zich echter al spoedig en het grauw uitte die, door het vernielen van bureaux van twee dagbladen, die het bestuur van Da Fonseca hadden gesteund. Het geheele Kabinet nam zyn ontslag en nu verwacht mendat de nieuwe Re- geeriug het weggezonden Congres weer zal bijeenroepen en alles weer zal zijn als vroeger. Zonder groote schade en gelukkig zonder bloedvergieten kan nu alles weer in orde gebracht worden. Volgens latere berichten wordt gemeld, dat niet alleen de stad Rio Janeiro rustig is, maar ook in de provincie Rio Grande is men gezind, zich te voegen naar het Nieuwe Bewind. ^Het nieuwe Kabinet is samengesteld als |MhtRodriguez Alvez zal de Financiën ^Mrnemen; Antav de Farina, landbouw; Bnygino Pereira, justitie; Generaal Simcao, Foorlog en Admiraal Custodio Mello, marine. Het nieuwe tarweuit voer verbod in Rus land is Maandag jl. in werking getreden. Schepen, die vóór de uitvaardiging nog aan het laden waren, mochten echter die lading nog volmaken. Te Odessa verkeerden 24 schepen in dat geval. De Russische Mi nister Von Giers heeft het beloofde bezoek aan Berlijn gebracht. De Keizer verleende hem een onderhoud ten paleizedat 20 minuten duurde, waarna hij bij den Rijks- kanselier Von Caprivi dejeuneerde. De bladen redeneeren heel kalm over dit bezoek, overtuigd zijnde, dat bet bij het geheel persoonljjk bewind van den Czar weinig of geen staatkundige beteekenis kan hebben. De oud-kanselier Von Bismarck hield dezer dagen een toespraak tot eene depu tatie uit Brunswijk, met wie hij zich in het plat-Duitsch onderhield. Ik ben oud, zoo zeide hij en „droog in ’t sap”. Ik ben tegenwoordig afhankelijk van mijne huiselijke gewoontenik slaap slecht in een ander huis; de lichamelijke krasheid takelt af. Het landleven bevalt mij goed, doch ik besluit niet licht meer tot dingen, die lichamelijke inspanning ver- eischen. Daarom is de Berlyner reis naar den Rijksdag ook een moeiehjk werk voor mij. Het zal wel moeten gebeuren en daarom zal ik probeeron, óf het gaat, óf dat ik er van moet afzien. De reis naar den Rjjksdag heeft voor mij geen anderen zin, dan als Ouilsch burger mijnen plicht te doen. Wie fneent, dat ik daarmede weer in ’t gareel wil zien te komen, over schat mijne bescheidenheid. Eene aanstelling als Minister te begeerefi komt in de verste verte niet bij mij op. Mijn mandaat duurt nog drie jaar en ik weet immers niet, of ik in dipn tijd nog krachtiger zal worden, en of er geen omstandigheden zich zullen voordoen, die mjj de waarneming ervan zóózeer tot plicht zouden maken, dat alle gezondsheidsredenen daarvoor zouden moe ten zwichten. Nu voel ik me zwakker, dan ik er uitzie, dat is zeker. Een buitengewoon koopje had onlangs een bezoekster van een weldadigheidsbazaar te Berlijn, waar allerlei artikelen te^rijgen waren voor 3 Mark per stuk. Eene dame had, in haar ijver om het een en ander te bezichtigen, haar mof op een der tafeltjes laten liggen en toen zij een oogenblik later terugkwam, bleek haar, dat die kostelijke mof, wdTke een waarde had van 50 Mark, ook al voor 3 Mark verkocht wasl In het noorden van Frankrijk duurt do werkstaking der mijnwerkers steeds voort. Er werd besloten een commissie van scheids rechters te benoemen, in het geschil tusschen de mijn-eigenaars en de werklieden in hqt Pas de Calais. Zij bestaat uit 15 leden, 5 aan te wijzen door de Regeering, 5 door de patroons en 5 door de werkliedenonder de vyf laatstgenoemden behoort Basiey, die mededeelde, dat de EngeiBche mijn werkers van plan waren een week per maand het werk te staken, zoolang de werkstaking in Frankrijk voortduurt en de broeders van overzee geldelijk te ondersteunen. Bij Couvriëres, waar nog gewerkt wordt, hebben ongeregeldheden plaats gehad, daar Bij Kon.- besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rot terdam, ter standplaats do gemeente Moor drecht, N. Treurniet, candidaat notaris te Bleiswijk. Bij kon. besluit is aan Jhr. Cornelia Hartsen, eervol ontslagen minister van buitenl. zaken, een pensioen toegekend van f3334. De hoofdingenieur van den waterstaatbelast met het beheer der groote rivieren, brengt ter kennis van be langhebbenden bij de scheepvaart, dat, uit aanmerking van den wassenden waterstand op de bovenrivieren, de bepalingen betref fende beperkingen der scheepvaart op de Lek bij Ravenswaai en Hagestein zijn in getrokken. Aan het ministerie van wa- terstoat, handel en nijverheid te ’b Hage is Woensdag o. a. aanbesteed: het baggeren van een nieuw groot scheep- vaartwater langs den linkeroever van het Scheur, tusschen de oostpunt van Rozen burg en Maassluis (le gedeelte), voor de verbetering van den Waterweg langs Rot terdam naar zee. Begrooting f 228.200. Minste inschrijver L. Kalis Kzn., Sliedrecht f167.700; het uitvoeren der werken tot normali- seering van den bovenmond van het Scheur langs den rechteroever beneden Vlaardin- gen, tusschen de kilometerraaien 154156, voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar Zee. Begrooting f75.200. Minste inschrijver was de firma A. Volker Lzn.Sliedrecht en P. A. Bos, Gorinchem, f 70.000. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o. a. A. v. K., oud 49 jaar, aannemer te Gouda, wegens beleediging, tot f25 boete. G. H., arbeider te Polsbroekerdam ge meente Benschop, wegens diefstal van schoe nen, tot 3 weken gevangenisstraf. In de eerste plaats stond daarna terecht D. v. W., 33jaar, houtdraaier te Waddings- veen, welke persoon op Zondag 20 Sep tember jl., komende voorbij de woning van zekeren V. aldaar, en een gotfden horloge met dito ketting ziende liggen op de tafel voor het raamde openstaande deur inging en beide voorwerpen wegnam. Beklaagde verborg die daarna in zijn eigen grond onder eene graszodewaar hij ze later aan den veldwachter aanwees. Hoe hij tot die daad gekomen was, kon beklaagde niet ophel deren. Eisch twee maanden gevangenisstraf. B. N., 40 jaar, bouwman te Berg-Am bacht in niet te beste verstandhouding levende met zijne buurvrouw de wed. J. B had haar het recht ontzegd, zich over zjjn erf te begeven naar het daarachter gelegen *by haar in gebruik zijnde land. Toen zij nu op den 23 September jl. weder zich over zijn erf begaf, werd N. zóó kwaad, dat hij haar moedwillig een paar gevoelige schop pen tegen de boenen toebracht. De mishan delde beweerde van haar huisheer vergun ning te hebben om over beklaagdes land te gaan, terwijl deze laatste beweerde, dat het recht aan zijne zijde was. Partijen kregen den raad, deze quaestie in der minne te schikken of anders over het recht van uitpad de beslissing van den burgerlijken rechter in te roepen. Eisch voor de mishandeling was f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Ten slotte verscheen voor de rechtbank A. S.oud 55 jaar, landbouwer te Lekker- kerk, beklaagd van op 14 Sept. 11. aan den veldwachter K. Zwaagstra, eenige slagen te hebben toegebracht. De beklaagde ont kende de feiten gepleegd te hebben. Eisch 3 weken gevangenisstraf. Uitspraken over 8 dagen. Een allerpynly ksten indruk maakte voor de Rotterdamsche rechtbank de terechtstelling van een tweetal beambten der stoomtram weg-maatsohappg Gouda— Bodegraven, namelijk de 26-jarige machinist H. en de 27-jarige remiseknecht Jan L., beiden wonende te Gouda. Overeenkomstig hunne volmondige bekentenissen had de eerste beklaagde, op 19 Sept., van het erf van zijn buurman Sjjbr.ind van Eijk, een regenjas ontvreemd, welke door dezen ge leend was van zekeren Okkerse. Dien zelfden dag maakte deze beklaagde zich schuldig aan diefstal van een oliekleed, het eigen dom van den chef van de staatsspoor, hetwelk over een hek bij de machineloods had gehangen. Beide voorwerpen werden door den 2n bekl., die wist dat dezelve van diefstal afkomstig waren, voor f 2. bij den koopman W. v. Reden te Gouda verkochtterwjjl dit bedrag door beide bekl. gelijkelijk werd gedeeld. Eindelijk nam de le bekk; in den nacht van 22 op 23 September, uit de schuur van Van Eijk, nog drie konijnen weg, welke door den hoofdagent Weijl in zijne woning werden in beslag genomen. De le bekl. verklaart, dat hij van v. Eijk geld te vorderen had, doch daar diens vrouw met de zijne onaangenaamheden had, durfde hij er niet om vragen en heeft daarom de voorwerpen ontvreemd, meenende, op deze wijze tot zijn geld te komen. De president brengt hem onder het oog, dat dit zoo dom mogelijk is. Immers, hij zegt zelf, dat hij niet bang was voor dat geld'en toch gaat hij hem bestelen. Het O. M. kan zich evenmin voorstellen, dat iemand diefstal pleegt om aan zijn geld te komen, terwijl hij weet, dat de man goed voor zijn geld is. Wellicht dat de le bekl. nooit zoover zou zijn gekomen, als hij geen kennis had gehad aan zyu mede-beklaagdedie bovendiön misbruik maakt van sterken drank. De eisch luidt tegen den eersten één maand, tegen den tweede beklaagde twee maanden gevangenisstraf. De le bekl. verzoekt vriendelijk hom een geldboete op to leggen, dan kan hij zijne betrekking behouden, want hij is reeds vjjf jaar in dienst der maatschappij, en zelfs thans nog. Ook de 2e bekl. richt hetzelfde verzoek tot de rechtbank. Uitspraak in deze zaak over acht dagen. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school No. 2 te Papendrecht, do heer T. Van de Graaf te Rotterdam. •ALBLA^SER WAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, N Nov. Do kaashandel was deze week weder slap en de prijs f0,50 per 50 kilo lagpr; boter bleef tot denpqjs der vorige week goed gevraagd. Men be steedt thans in deze streken voor kaas van f23 tot f27,50 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit; goóboter f0,65, weiboter f0,50 per half kilo. *AMEIDE, 25 Nov. Onder de leerlingen der bijz. school alhier is eene mazelen epidemie nitgebroken; gisteren en heden werd in pl. m. een 20-tal gezinnen, waaruit kinderen die school bezoeken, genoemde ziekte geconstateerd. Gelukkig is zij tot heden van eon goedaardig karakter. BENSCHOP, 24 Nov. De opéhbare ver- kooping van veertien stuks populieren, toe- behoorende aan de algemeene armen dezer gemeente, heeft do belangrijke som van f 125 opgebracht. Zij zjjn in massa ge kocht door Wiggert Donker te Nieuwer- kerk a/d IJsel. HEKENDORP, 24 Nov. In de vacature voor gemeente-ontvanger alhierontstaan door het overlijden van den heer J. Ver meer is door den gemeenteraad benoemd de heer Joh. Kramer. JUTFAAS, 25 Nov. In plaats van wijlen den heer F. D. öchaljj is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer O. Berk. ♦LEERBROEK, 25 Nov. Tot heemraad van den polder Middelkoop, onder deze ge meente is heden verkozen de heer M. Buy- serd, in de plaats van wijlen den heer M. Hjjkoop. Door notabelen dezer gemeente is tot kerkvoogd verkozen de heer T. Kloek. •TI EN HO VEN, 25 Nov. Op de zalmze- genvisscherij alhier is van 11. Zondag op Maandag weder niet gevischt. VREESWIJK, 23 Nov. Voor de verkiezing van een notabele moet herstemming plaats hebben tusschen do hoeren C Ket en B. O. Van Hoeven. •WILLIGE LANGERAK, 26 Nov. Op de visscherjj alhier is van Zondag op Maandag II. wederom niet gevischt. Aan het oude gebruik van wSt. Ka- trijn-melken” hebben vele liefhebbers nu hun hart kunnen ophalen, dewgl de meeste koeien alhier nog in de weide loopen. Er is in dit najuar nog al gras in de weiden, zoodat het weiden hier nog wel eenige dagen kan duren, mits de wintervorst weer niet van plan is, zooals wel het gev»l schijnt te zijn, reeds nu, evenals verleden jaar, zijn zetel in deze streken te vestigen. WOERDEN, 25 Nov. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 112 partjjen; prys van Goudsche le soort f24 a 28,—, 2e soort f 19 A23zwaardere f30; Derby f25,50, Edammer f27 per 50 kilo. Handel vlug.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1