;e. BW r. 1221. IAT, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht LAD Lat. ders; in Bouwland Schotels, en zonder lijsten. TE Ferkooping. Zaterdag 5 December. 1891. en UTER, laten. Offlciêele Kennisgevingen. NATIONALE MILITIE. Schoonhoven EBIED; 1,90. IKJES. BUITENLAND. Sint-Nicolaas. 5 i i Si 00 s 6B T3 s I 8 bo -S CQ 5 BINNENLAND. SCHOORHOVENSGHE COURANT S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven- heidenheid ar ias, geëtaleerd ijn van Firma Schoonhoven. o 03 LU o. ci BOUWPLATEN •ii”. voor dit i wordt, S REUTER, Proza met toestemming LEUTER, opnieuw IMAN en B. TER l met 300 Platen. prachtband, voor voor dat de uitoefening wijd veld had geopend Gemeente SCHOONHOVEN. van dat volgens t. den Heer Gemeente- ore van den Notaris. BURGEMEESTER ep WETHOUDERS Schoonhoven doen ttyiyeten, dat 'w art. 15 der wet voor de Nationale Militie moeten worden ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in 1873. Die inschrijving geschiedt op de Gemeente secretarie, tusschen 1 en 31 Januari 1892. Schoonhoven, 4 Deo. 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. denis van een stouten der Zorg.Beloonde ie houthakker en zijn nge ketting. De De razende koe. m Busch, drie fraaie, t Gekleurde Platen. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel neer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. n FRITS REUTER, ken, opnieuw uit rG.VELDERMAN, die Taal- en Let- •aaie deelen, voor te Luxe Banden ling Sprookjes door i f4,75 voor slechts feit en houden het UM te letten, dat orkomen. r P. SANTMAN, BOLLE, Bazaar van Rotterdam. Franco )1 van slechts f 1,90. 'OKJES. TG •IER EN ENVE- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden 0,75. st door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- BoekhandelarenAgenten- en Brievengaarders. FRITS REUTER, met 300 Platen. Prachtband, voor samelde Werken, sonder Platen, ia ■aaie Deelen, voor Teelen in 4 rjjke i f 6,50. jLE, Bazaar van erdam, en verder Postwissel van f 6,50, waarop de Gans van JEAN lerl. Jeugd bewerkt ÏN, 1 Dl. met Gekl. ris D. TEIJINCK te m zal op D o n d e r- Decem ber 1891, ddags II uur, in het van H. BOER, ten 1EENTEBESTUUR van hoven IKOOPEN: eboomen, al. mde op het Exercitie- ÜDHOUT, OUD PA- n de Aschloods. tijd van 4 ja ren De gewezen Koniog Milan van Servië gaat elders zijn geluk beproeven. De Schah van Perzic benoemde hem tot opperbevel hebber over de ruiterij. Mogelijk is mon hierover in Servië nog meer verbind dan in Perzië. Brnzilië’a dictator is afgetreden. Dit stemde dadelijk de gemoederen tot meer rust. Eeue merkwaardige uitbreiding heeft in den laatsten tijd plaats gehad in de ver zending van eieren uit Canada naar Enge land. Niet minder dan 39 A 40 millioen stuks kwamen daar sinds den aanvang van dit jaar aan en vonden afnemers tot zulke goede prijzen, dat eene belangrijke toename van den uitvoer in een volgend jaargetijde te wachten is. Speciale treinen zullen loo- pen om de eieren op de verschillende Sta tions van den Canadian-Pacific en van den Grand-Trunk-spoorweg te verzamelenin verbinding met de snelvarende Transatlan tische stoombooten. Voorts bloeit de uitvoerhandel van Canada nog in de fijnste merken boterwelke ge regeld naar de Engelsche markten gezonden worden, in kalkoenen, een in Groot-Brit- tannië zeer geliefkoosd gerecht, en in rijtuigpaardendie op do Londensche vei lingen geregeld 1200 gulden per stuk op brengen. In een voordrachtin het Franklin-Insti- tuut te Philadelphia gehouden, heeft Dr. L. Webster Fox betoogddat de kleurenblind heid veel meer voorkomt bij beschaafde dan bij onontwikkelde volken. Met het oog hierop werden door hem 250 Indianen kinderen onderzocht, waaronder 100 jongens. Terwijl hij nu bij deze geen enkaUn kleu renblinde aantrof, vond hij bij 100 blanke jongens uit verschillende deelen der Ver- eenigde Staten minstens 5 kleurenblinden. Verder merkte hij opdat ook bij de In dianen evenals bij de beschaafde volken de kleurenblindheid bij het vrouwelijk ge slacht veel minder voorkomt dan bij het manneljjke. Reeds vroeger werd door ge neeskundigen uitgemaaktdat op de duizend blanke meisjes slechts twee kleurenblind zijn en dat dit cijfer voor knapen veel hooger is. in China bevestigd. Reeds herhaalde malen hebben de moordaanslagen, dédr op de Christen bevolking gep’eogd, aanleiding ge- geven tot vertoogen'vftfi ue zijdo-der Euro- pAèsche Mogendheden, wier onderdanen te vergeefs naar eene afdoende bescherming van de zijde der Chineesche Regeering uitzagen. Niettegenstaande de feiten al ernstiger en ernstiger werden, bleef het tot dusver bij diplomatieke aanmaningen, tot dat nu een bloedbad op groote schaal plaats had. De opstandelingen uit Mongolië dringen steeds verder vooruit, plunderen de dorpen en steden op hunnen weg en vermoorden de zendelingen en hunne aanhangers op de meest wreedaardige wijze, terwijl tot nog toe de van Regeeringswege uitgezonden troepen niets tegen hen vermogen. De steden Chao-Yong en Hinchow zjjn reeds in handen der rebellen en ze trekken nu tegen Peking op. Het aantal vermoorde Christenen beloopt reeds eenige duizenden. Naar men wil wordt nu door Frankrijk ernstig en met spoed aangedrongen op eene gewapende interventie, en de Engel- sche bladen adviseeren in gelijken zin. Die tusschenkomst zou zich bepalen tot handhaving der bestaande dynastie in China, want algemeen wordt erkend, dat met den val der dynastie de dagen van het Chineesche Rijk zouden geteld zijn. Intusschen is het door al dat talmen vrij laat, indien niet reeds te laat geworden. De wijze waarop de Fransche Bisschop van Aix zich uitgelaten heeft over den Staat van Zaken in Italië, in verband met do jongste politieke gebeurtenissen aldaar, heeft de Regeering tot een ernstigen maat regel genoopt. Naar men wil zou zij wei geren den Franschen zaakgelastigde te Rome, thans met verlof, naar zijn post te doen terugkeeren, indien niet de Paus de uitingen van den Bisschop in ’t openbaar afkeurt. De werkstakingen in de Departementen Nord en Pas de CalaUznn gelukkig weder geëindigd, door oen dvérleg van aroeiders en patroons. Met het Verdrag voor een goed half jaar geleden gesloten met de Dahomeys (Afrika), kon de Kamer zich niet vereenigen. Zij noodigde de Regeering uit voordeelige voorwaarden te bedingen. Of de neger koning daartoe thans nog bereid zal ge vonden worden, valt te betwijfelen. Na den Engelschen, Franschen on Itali- aanschen premier is thans de üuitsciie aan ’t woord geweest en wel bij den aan vang der begrootingsberaadslagingen. Zijne geruststellende verklaringeno. a. werd de verhouding tot Rusland vriendschappelijk genoemd, in het bezoek van de Fransche vloot te Kroonstadt niets verontrustends gezien en do verzoenende maatregelen aan de Fransch-Duitsche grenzen verdedigd hebben een zeer gunstigen indruk naar buiten te weeg gebracht en ook de zwart gallige voorstellingen, die in’t binnenland, door allerlei geruchten, langzamerhand ge loof begonnen te vinden, gelogenstraft. Ook in Duitschland, gelijk elders, werd krachtige wapening vooreerst nog onvermijdelijk geacht, tot handhaving van den vrede. Met de vervolging wegens majesteits schennis gaat het tegenwoordig in Duitsch land wel wat al te streng toe Dezer da gen werd te Dantzig een man veroordeeld omdat bij iets ten nadeele van den jpngsten Prins, een ventje van 9 maanden, had ge zegd en in Elzas-Lotharingen zijn veroor- deelingen van dien aard aan de orde van den dag, Van sociaal-democratische zijde zal nu worden voorgesteld, die vervolgingen voortaan alleen in te stellen op verzoek der beleedigde partij. Men gelooft dat dit voor stel ook van andere zijde wel steun zal vinden. De vereeniging van ëxpóditeurs en ree- ders, te Hamburg, heeft drie premiön uit geloofd, respectievelijk van 5000, 2000 en 1000 Mk., voor het uitvinden van de beste middelen om zelfontbranding van steenkolen op zeeschepen te voorkomen. Zoowel bui ten- als binnenlandsche mededingers worden toegelaten. Als een der verontrustende tijdingen, waarvan hierboven sprake wasdeed de ronde een bericht, dat Rusland den uitvoer van paarden zou verbieden, een verbod, dat gewoonlijk op niet zeer vredelievende gezindheid wijst. Dit gerucht wordt echter ten stelligste tegengesproken en integen deel spreekt het Journal de St. Peterbourg, dat gewoonlijk nogal goed is ingelicht, dat door het bezoek van Ruslands premier, Von Giers, aan Londen, Rome, Parijs en Ber lijn gebracht, veel misverstanden zijn opge- helderd, de vriendschappelijkepibanden ver sterkt en de waarborgen voor het behoud van den vrede hernieuwd zijn. De Czar schonk uit eigen middelen 50 milliolen roebels tot leniging van den hon gersnood. Roumanlë vraagt weer een stel Ministers. De telkens terugkeerendedus klaarblij kelijk eenig mogelijke Minister Delyannis van Griekenland, kondigt een waar wonder aan eene i begrooting die zonder een tekort zou sluiten. Of de beurs bijzonder gevoelig was door dit. bericht, bleek niet! Zoo is het gekomendat de sterfdag van een Oostersch prelaat uit de grijze oud heid (6 December), in Noord-Europa de datum is geworden van een jaarlijks terug- keerend feest. Niet overal echter is het in stand gebleven alleen Nederland heeft de feestviering trouw gehandhaafd, terwijl verder overalwaarheen Nederlanders zich hebben verplaatst, de Sint-Nicolaasviering een der symbolen is geworden van de ge hechtheid aan het oude, lieve vaderland. Waaraan is die vasthoudendheid toe te schrijven Is het, omdat Sint-Nicolaas de schutspatroon der zeelieden is geworden en daardoor zijn naam zoo bijzonder in eere is gebleven zoodat zelfs onderschei den steden zich onder zijn bescherming heb ben geplaatst? Dat kan een reden zijn, maar het is zeker niet de eenige, misschien ook niet de voornaamste. Veeleer gelooven wij het hieraan te moeten wijten, dat do jeugd zich van het feest heeft meester gemaakt, on zij is, gelijk men weet, minder onstand vastig in haar sympathieën dan volwassenen. Van den historischen „Nicolaas den Won derdoener" is in de voorstellingen der kleinen weinig meer overgebleven dan de naam en de roem zijner goedgeefschheid, maar dat is den kleinen genoeg; en ten spijt van alle geschiedkundige gegevens hebben zij goedgevondenhem niet uit zijn wezenlijk vaderland aan de Oostkust der Middellandscho Zee te laten komen, maar uit Spanje, dat, naar zij met zekerheid weten, ook heel ver is. Als feest der kinderen heeft Sint Nicolaas voor ieder onzer onweerstaanbare beko ringen: allen doen wij er aan mee. Wie geen jeugdig gezin meer om zich heen ziet, behelpt zich met ouderen, want in dat opzicht zjjn we kinderen gebleven, dat kleine geschenken, uit wezenlijke toegene genheid aangeboden, ons aangenaam zijn. We kunuen ook niet nalaten terug te den ken aan den lang vervlogen tijd, vóór het ons nog door wijzeren wap geopenbaard dat het werkelijk bestaan van Sint-Nicolaas met wit ros en zwarten knecht aan ge- gronden twijfel onderhevig is, en we her inneren ons, dat het eenigen strijd kostte eer wij moed genoeg hadden om voor die veranderde overtuiging uit te komen. Men zegt dat de hedendaagsche jeugd op dat punt niet meer zoo schroomvallig is, dat de geest van kritiek en ontkenning spoediger over haar vaardig wordt, zoodat bet den grootpapa, die met een ernstig gezicht zijn vier-jarigen kleinzoon verhaalt van den fabelachtigen rit over de daken en de nederdaling door de schoorsteenpijpen, volstrekt niet behoeft te verwonderen als de kleine scepticus hem met verbaasde oogen aanziet en zegt„Maar opa, hoe kan zoo’n groote man nog aan zoo’n sprookje gelooven P" Hoe dit zijn moge, op het punt van aan gename versnaperingen en mooie geschen ken heeft zij, gelukkig, het oude geloof nog niet vaarwel gezegddat is ten minste een troost. Een andere geruststellende gedachte is, dat onze neringdoenden van alle soort steeds hun beste krachten blijven inspannen, om ons in staat te stellen aan elks verlangen te voldoen; zij houden den „goed-heiligman” hoog in eere, en zorgen voor een onuitputtehjken voorraad wierook, om op zijn altaar te branden. Hij verdient die trouwe vereering, want zijn naam is het zinnebeeld geworden van de liefelijkste aandoeningen, die de huise lijke haard aankweekt. Hij is een „won derdoener" gebleven, want hij stemt den stroefste tot blijmoedigheidden immer bezigen man van zaken dwingt hij kalm neder te zitten te midden der zijnen en niets uit te voeren dan te luisteren naar het vroolijk gesnap der zijnen; den minst gullen noodzaakt hij, de handen in de zak ken te steken zoolang, tot er schier niets meer uit te halen is. Hij vlecht een band van onderlinge toegenegenheid, die door tijd noch afstand wordt verbroken; hjj ont- rimpelt; het door zorgen bewolkt voorhoofd, en doet licht schijnen te midden der win- tersche duisternis. Niet slechts tot eigen kring beperkt hij zijn gezegenden invloed; hij doet ook den blik slaan in de woningen, waar de vreugde afwezig zou blijden als de menschenliefde haar niet binnenleidde. Wanneer ons het hart zwelt van dankbaarheid bij het schouw spel van hot geluk der huisgenooten, zullen we toch wel vooraf gezorgd hebben dat ons recht op eenige schoone uren verzekerd is geworden doordien wij het kind der armen eenig genot hebben verschaft. Egoïstisch mag onze Sint-Nicolaas-viering allerminst zijn: immers, de vriend der kinderen was hot van allen, maar van de armste het meest I Moge dan ook deze feestavond ons allen genotvolle herinneringen achterlatenen den geest van liefde, die alleen in staat is de maatschappij voor bederf te bewaren, nieuwe versterking schenken I Overzicht. De waarheid van het spreekwoorden den put en het kalf wordt op bloedige wijze aanleiding van het tot dat einde ontvange verzoekheeft het hoofdbestuur uitvoerig den stand van zaken aan den minister Ber- gansius uiteengezet. Hot gevolg daarvan is geweest een memorie-post op de ontwerp- begrooting, die bij nota van wijziging door een post van f 10 000 als jaarlijksch sub sidie vervangen is. Uit de memorie van toelichting blijkt niet, op welke overwe gingen dat cijfer gegrond is. In verhouding tot de behoefte staat het zeker niet, en aan het doel der opgerichte Vereeniging beant woordt het cijfer zeker in het geheel niet. Dat doel was niet om nu en dan een aalmoes uit te reikenmaar om het ontvangen van aalmoezen onmogelijk te maken, voor man nen, die eenmaal hun leven veil hadden voor vaderland en'koning, en die nu op hun ouden dag in kommer en ellende verkeeren. Maar zij leven toch, zij hebben al zoo lang zonder hulp geleefd: waarom moet dat nu anders worden, vraagt men wellicht Ja, die menschen leven nog, maar hoe? Hartverscheurend zijn de mededeelingon, die daaromtrent ontvangen werden. En de opgaven van de gerechtigden zijn alle afkomstig van de hoofden der gemeenten, zoodat men er op rekenen kan, dat zjj, die als behoeftigen opgegeven zijn, dit werkelijk zijn ook. En die menschen, die voor oen deel althans lang nog in hun eigen onderhoud konden voorzien, kunnen dat nu niet meer, of althans slechts in zeer geringe matei Ze zijn bijna allen 80 jaar en daarboven I Nu is het mogelijk, dat de regeering het steunen dier menschen een plicht der natie acht! Maar als de regeering die taak aan de natie, en de natie haar aan de regeering op den hals wil schuiven, dan blijft zij onvervuld, en heel lang heeft men niet den tijd er over te denken. De dagen van al die mannen zijn geteld I Geen dag gaat er voorbij, waarop niet do bladen het overlijden van een of meer dier oudstrijders melden. Wil men, dat nog eenigen dier arme menschen een poosje nut zullen hebben van de goede bedoelingen der mannen, die het denkbeeld tot het stichten van een fonds opwierpen, d in dient men zich te haasten. En dan dient men geen tijd te laten ver loren gaan met elkander den bal toe te kaatsen. Wij voor ons hadden gewenscht, dat de natie vrijwillig met milde hand hadde bijgedragen, opdat men de schatkist onge moeid hadde kunnen laten. Maar nu de natie blijkbaar de t.iak aan de regeering wil overlaten, dient deze zich onomwonden uit te spreken. Een bijdrage van f 10,000 is een boon in den brouwketel. Moet het dien weg op, dan zal er voor de stichters van de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" reden zijn be rouw te gevoelen over het initiatief, dat aij in vertrouwen op den weldadigen zin des volks genomen hebben. Daardoor tooh hebben zij verwachtingen opgewekt, die niet verwezenlijkt zullen en niet serwdsen* lijkt kunnen worden en daardoor het lot van menschen, die het reeds 400 hard te verantwoorden hebben, nog harder gemaakt. N. R. C. Door de afdeeling Waddings- veen on omstreken van den Bond van Ne- derlandsche onderwijzers is het volgende adres verzonden aan de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid Holland: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de afd. Waddingsveen van den B. v.N.O.; dat verscheidene harer leden uit de ge meenten Waddingsveen on Zevenhuizen en ook niet-ledon van den Bond van Nederl. onderw. in plattelandsgemeenten der pro vincie Zuid-Holland voor hunnen moeite- vollen arbeid eene bolooning ontvangen van f 400 ’sjaars; dat deze karige bezoldiging voor de on derwijzers do boteokenis heeftdat zij jaar lijks f92 ovorhouden voor kleeren, reis kosten, vergeefsche sollicitaties, studie boeken en uitspanningenen dat zij derhalve niet alleen elke uitspanning moeten missen, maar zelfs hunne studie boeken moeten ontberenz/ dat vroeger de betrekking van eiken on derwijzer‘slechts eene tijdelijke was, wjjl voor het meerendael de kans bestond, een maal aan het hoofd eener school te komen, doch dat die kans voor de meesten thans niet meer bestaat; dat de geheel ontoereikende bezoldiging de onderwijzers door oenen natuurlijken drang van hunnen arbeid vervreemdt, dien zij niet langer liefhebben, omdat hij hun hoegenaamd geeu bestaan oplevert; dat derhalve de te lage bezoldiging vdn den plattelandsonderwijzer geacht moet wor den eenen zeer nadeeligon invloed te oefenen op het onderwijs en dat de onderwijzer, die zjjne krachten uitsluitend wydt aan het onderwijs de wet verbiedt hem er eenig beroep bij uit te oefenen hoars inziens aanspraak heeft op eene belooning, die hom in staat stelt fatsoenlijk te leven. Re lenenwaarom adressante die uwe groote belangstelling in het onderwijs kent, u dringend verzoekt, uwen invloed in het belang der te laag gesalarieerde onderwij zers aan 'te wenden. In oude tjjden, der nijverheid een w w aan de werkzaamheid der menschen en toen nog landbouw en veeverzorging bijna de eenige bestaansmiddelen van de volken van het Noorden waren, kenmerkten zich de laatste weken van het oude en de eerste week van het nieuwe jaar door een alge- meene rust. De natuur was ingesluimerd onder de sneeuwwadedie de akkers en de bosschen bedekte, de wateren lagen bewegingloos onder een gekristalliseerde oppervlaktehet onderling verkeer was afgebroken of bepaalde zich tot den kleinen kring der dicht bij elkander wonende fami lieleden. Het middenpunt van dat tijdperk van rust werd gevormd door den langsten nacht, het begin van den winter-zonnestil- stand; gemeenlijk strekte zich dat tijdperk uit over twee weken voor en twee weken na dien datum. Doch in volstrekte afzon dering kunnen gezellige wezens, zooals de menschen zijn, hqt niet lang uithouden, en van daar dat men, hoe moeielijk de gemeenschap ook was, eenige feestelijke samenkomsten hield, zoowel bij den aan vang als aan het einde, en evenzooin het midden van de maand der gedwongen ar- beidstaking. Het laatstbedoelde was het algemeenste en het luidruchtigste; niet zelden werd het eene geheele week voort gezet. Wij vinden die verschillende feesten terug in onzen Sint-NicolaasKerstmis Oudejaars-avond en Driekoningen. Want toen het Christendom in deze lan den werd ingevoerd, kon het wel de gods dienstige begrippen veranderen, tot op zekere hoogte ook de zeden verzachten maar het was niet bij machte de volksge bruiken belangrijk te wijzigen. De voor gangers zagen ook wel indat zulks niet het middel zou zijn om den nieuwen gods dienst gemakkelijker ingang te doen vinden integendeel, eerbiediging dier gebruiken zou den overgang minder moeielijk maken. Het kwam er slechts op aan, die feesten, waar aan bepaalde mythologische voorstellingen waren verbondeneen anderen inhoud te geven. Waardoor zij in betrekking kwamen met het Christendom en aan de nieuwe leer een krachtigen steun zouden verleenen. Eigenlijk was dit met het Kerstfeest reeds geschied; dewijl het oude Rome tijdens den winterzonnestilstand zijn saturnaliën vierde, waren dezen vervangen geworden door de herdenking van ’s Heilands geboorteen het einde van genoemd feest was ook daar reeds vroeg bestemd geworden voor de her innering aan het bezoek der Wijzen uit het Oostendoor de overlevering tot den rang yan Koningen verheven. Voor het onderwerp der feestviering aan het begin der rustmaand nam men in het Noorden den Heilige aan wiens naamdag de kalender aan wees. Dat was de H. Ni- colaas, die reeds vroeg in de Grieksch- Katholieke kerk werd gevierdhoofdzakelijk omdat hij, in zijn hoedanigheid van aarts bisschop van Myra (in Klein-Azië) optrad tegen de Ariaansche ketterij welker bestrij ding hem zelfs kerkerstraf had berokkend. In den loop der tijden werd zijn naam zelfs omgeven door een reeks van overleverin gen die zijn verdiensten helder deden uitkomen. Men roemde niet slechts de vele wonderendoor hem verrichtmaar bovenal zijn groote weldadigheiddie hem noopte met al wat hij bezat de armen bij te staan, en meestal op zulk een verrassende wijze, dat de begiftigden juist datgene ontvingen waaraan zij de grootste behoefte hadden, als ware de weldoener bij machte geweest in hun ziel te lezen. Er is nog een legende ^die vermeldt, dat zijn lijk, ruim zeven eeuwen na zijn dood, volkomen onbescha digd, bij de Italiaansche havenstad Bari kwam aandrjjven, waar het met veel plech tigheid werd bijgezet: een dichterlijke voor stelling van het overbrengen van dit kost baar overschot door kooplieden uit genoemde at&d, in Mei 1087. ’H Bo Bij Kon. besluit is aan don kapt. F. A. H. Sabron, van den gen. staf, adjudant van den minister van oorlog, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3e klasse der Kroonorde, hem geschonken door Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen. Naar wij met belangstelling vernemen, heelt het hoofdbestuur der ver eeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", die zich ten doel stelt, aan de nog over gebleven oud-stnjders van 1830—31 een onbezorgden ouden dag te verschaften, nu ongeveer f22.000 ontvangen. Groot is dat cijfer niet, vooral niet, wanneer men in aanmerking neemt, dat daaronder ook begrepen is de opbrengst eener algemeene collecte, voor zoover die reeds gehouden is, wat in sommige groote gemeenten nog niet hot geval is. Vraagt menwat de reden kan waarom in ons weldadig vaderland i doel betrekkelijk weinig gegeven dan is het antwoord niet moeilijk te geven. Hun, die om bijdragen komen, wordt veelal te gemoet gevoerd: daarvoor moet de re geering van het land zorgen. Dezelfde oorzaak, die de bijdragen voor het zoogenaamde fonds voor den gewa- penden dienst slecht^ matig doet toevloeien, doet die ook aan het hoofdbestuur van de Vereeniging voor de ondersteuning der Ridders van het Metalen Kruis en de Ci tadel-medaille de zoo noodige krachtige ondersteuning onthouden. Krachtige steun is noodig. Het aantal aanvragen om hulp uit het te stichten fonds, die met meer 'ijver inkomen dan de giften en bijdragen is nu reedS ver over de 1700. Nu zijn van de zich aangemeld hebbenden reeds velen overleden, maar een 1500-tal is zeker nog wel overgebleven. Als men nu nagaat, dat in België aan de vroegere vijanden onzer oud strijders van staatswege fr. 600 's jaars dus bijna f 300 is toegelegd, dan mag men aannemen, dat men hier te lande eene zeer gepaste zuinigheid in acht neemt, als men ieder oudstrijder J of laat het zijn van die soin wil verschaften. Doch om d.it doel te bereiken, zou het eerste jaar al f 150.000 noodig zijn! Daartegen over maakt de som van f 22.000, met welker samenbrenging men reeds van Augustus 1890 af bezig is, een zeer pover figuur! Het hoofdbestuur heeft den 12. September f 5 aan iederen gerechtigde toegezonden, en zal er, naar men eerlang dep kt voor te stellen, nog in December eens weer f 5 bijvoegen: inaar dan Waarom heeft men zich echter niet tot de regeering gewend, waarom niet ge vraagd om steun P Dat is geschied. Op een verzoek aan H. M. de Koningin- Regentes isnaar wij vernemeneed zeer I welwillend antwoord ontvangen, en naar neeren

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1