1891. N'. 1222. Woensdag 9 December. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Bouwmest 3UT. rtraan. Zonen, Jijer&Go. INALE JOSTEROM. Jl*: POOTHOUT, wing! LUTHER, ON, LVIJN. A, FWAS BUITENLAND. BINNENLAND. h o i. 8 Dec. lardwerk kostte bakker M te Giesendam SCHOOBHOVENSCHE COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. in Post Nubila o, zooals boven- aoge tevens als door mij des- langeraden ten slechts f 5,25 jrmeld WYLIE, leeleu goed ver- VAN DAM srkerk a/d IJsel, LOMONSON, rrkerk a/d IJsel VEECKENS, ost Nubila Lux. teenonbrug. igeu HULPPOST. van consulaire werd door den wjjzen op de be- voor onzen handel neemt het amen paar verguld bronzen beelden ge- alsmede op een altaar van gebak- i overblijfselen ZEÏl Jr., reizend Iroat te Kcliooa- zicn uitgovende delszaken voorpl Z.-Afr. Spoorwef De heer Sander al onze kwasi ns zijne eigene en vrijmetselaar, tselaren en naar iij verscheidene n Medaille op lam 1891. jgbaar bij den waar Prijscou- 'baar zijn, als- Co., Dro- )3, Leiden. llende Neder- Prijs der Advertentien: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentien, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. JEBazaar van terdam. i de Amsterdam- mder berekening ige voorwaarden rissels op binnen- en op aanvrage ektdoor den Heer Schoonhoven. ‘srliiedenis van Neêrlands volk, ITH VAN WIJK, agen, ruim 1600 irige groote Pla- tretten van alle en van de voor dooien, 4°. for- tijdelijk voor i WAAG”, »to: ereen te komen rkiezende tegen Iffecten voor: 4’/. ’sjaars len prolongatie- damsche beurs- zoozeer gere- Amerikaansche SUIJS&Zoon, loseh. rkrijgbaar voor jj W. J. VAN bergambacht bij DEN DOOL, hoven bij dö> DE JONG, 'ent>. >en en verknopen provisie van: a de 30 r R 30’/,; (ook s in de meeste den eerst volgen- Amsterdamsche Gemengd Nieuws. Als een middel tegen influenza wordt door Dr Lorenz, te Metz, .Ichthyol” aanbevolen. Hij nam in 110 gevallen van influenza proeven van inhalation van een 2-proceut» oplossing van ichthyol. Dertig patiënten waren na verloop van twee dagen ai volkomen genezen en zij zouden dat mis schien ook wel zonder ichthyol zijn geweest. Maar in de 80 andere gevallen ondervonden de lijders zeer gunstige gevolgen van het inademen der ichthyol-oplossing, en als men ophield met dat middel, kwamen de ziekte verschijnselen hoesten, opgeven enz terug. Aan lijders die over gebrek aan eetlust klaagden, werd ichthyol ook met goed ge volg voor inwendig gebruik gegeven, en in de ziekenkamer liet men voortdurend een oplossing van ichthyol op de kachel ver dampen. Bij de op deze wijze behandelde patiënten duurde de ziekte korter; zij stortten niet weder in en zij waren veel spoediger weer geheel op krachten gekomen. Als een bewijs hoe aanzienlijk de uitvoer van vee uit Nederland is, moge dienen, dat van 1 Oct. tot 13 Nov. niet minder dan 1400 wagens met vee alleen door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zijn verzonden. rffervan komt ongeveer de helft alleen voor het station Leeuwarden. Mej. M. Blom uit Delft, die voor eenige weken in Den Haag bij een val van de stoomtram eene ernstige ver- r».. ja (j0 zje_ over- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: Voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij allé Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. diplomatieke stukken zal nog niet over men. Horstel van het gezantschap il zou een verandering zjjndoor in den bestaanden b vertegenwoordi- deelt de Min. het gevoelen ierkwjjk. Van het gebeurde nog geen officiéél bericht toedracht zooals is mede- van ling ratel het lieg. "ozichte van het zalm- ucii heer Smit onderzoek wanneer bljjkt dat de zjjn nopens inbreuken van op die overeenkomst. De geheel afgedaan toen deze eolissii leg. Bedui egmaatschappy wil raadplegen. ars keurde het af, dat men op die wjjze wil trachten de Regeering verhoogin- gen op te dringen. Na de Msdadeeling der Reg. trok de heer Beelaerts zijn amendement in. Hoofdst. III werd zonder stemming aangenomen. Hoofdstuk IV (Justitie). De heer Travaglino besprak het procuraat, en wonschte o. a. een practisch examen voor hen, die eenige maan den als advocaat zjjn werkzaam geweest, om als procureur te worden toegelaton. De heer De Geer drong aan op verbetering van de mi litaire rechtspleging. De heer Rink wenschte dat het ontwerp van hot Eerste Boek van het Burgerlijk Wetboek, handelende over personen recht, en door de in 1886 ontbonden Staats commissie voltooid, worde ingevoerd. Ook drong •pr. aan op dè instelling van de voorwaarde- Ijjke veroordeeling De heer Van By landt bs*- sprak de tractaten tot wering van den handel in vrouwen en meisjes. De heer De Kanter kwam op tegen misbruiken bjj contracten vau koop door huur, drong aan op een afzonderlijke regeling van het dienst- en werkbodencontract, en wees op de noodzakelijkheid van verbete ring onzer huwelijkswetgeving, vooral in *t be lang der onechte kinderen. De heer Ferf vroeg of spoedig een herziening van de wet op het notarisambt is te verwachten. De heer Van de Velde wenscht vereenvoudiging van deprocedure bjj de Kantongerechten en wijziging van de cooperatie wet met het oog op vereenigingen als „Eigen Hulp", die ook aan niet-leden ver- koopen. Bij kon. besluit is benoemd tot commies der posterijen van de 4de klasse J. R. Yisscher, thans surnumerair der posterijen. Bij kon. besluit zijn de vol gende pensioenen verleendaan Ch. H. E. Haenen, essayeur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, fllOl; P. Van Steenbergen, controleur van den waarborg en de belasting der gouden on zilveren werken, f 1572. De gemeenteraad van Papen- drecht heeft tot gemeente-geneesheer be noemd Dr. B. Brandts, arts aldaar, Op 82-jarigen leeftijd is te ’s Hage overleden de heer Mr. L. N. Graaf Van Randwjjck, Oud-Minister van Binnen landsche Zaken (vóór 1848) en vóór dien tijd gouverneur in de provincie Drente. Na 1848 was de heer Van Randwijck ver bonden aan het Huis van Koningin Sophia en vervulde hij tot aan den dood dier Vorstin de betrekking van grootmeester. Te Utrecht is aanbesteed: het onderhoud van do voltooide werken van het Merwede-kanaal van en met de schutsluis bewesten Utrecht tot de rivier de Lek te Vreeswijk, gedurende het jaar 1892 in 2 perceelen. Begrooting voor het le perceel f 4652 en voor hot 2e perc. f 6490. 5 inschrijvingen zijn voor ieder perceel ingekomen. De minste inschrijving voor het le perceel was die van den heer A. C. Willemse te Vrees wjjk, voor f 4210, on voor het 2e perceel van denzelfde, voor f 6383. Gisteren had aan het bureau der Groninger locaalspoorweg maatschappij de herbesteding plaats van het 1ste perceel van bestek no. 1, het maken van de grond en kunstwerken, het leggen van spoorbanen en wissels met de leverantie van zand en grindballast enzten behoeve van den lo caalspoorweg Sauword Roodeschool. Raming f 263,600. Laagste inschrijver J. Van der Plas te Hardingsveld voor f326.450. Ondanks den verboden tijd der zalmvisscherijen reeds enkele weken achter den rug is, hooft men op vele be- nedenvisscherjjen de werkzaamheden nog niet hervat. Dit is o. a. het geval met „het Kerkerak” en „de Stad Dordrecht”, op de Merwede. Op Maandag 7 Dec. is men aan de zalmvisscherij „Prins Hendrik”, nabij Pernis, weder aan het werk getogen. Ter kennis van belanghob- benden wordt gebracht, dat, met wijziging van punt 2 van de aankondiging van 2 October 1890, omtrent het vervallen van het vroegere vaarwater tegenover Gorin- chem aan den linkeroever der Boven Mer wede beneden Woudrichem, van en naar de Maas, thans de uiteinden der aldaar onder water uitgebouwde werken aan den linkeroever, tusschen Woudrichem en het benedeneind van den strekdam bij de a mlegplaats der veerboot van Gorinchem op Sleeuwijk, door acht groene tonnen in plaats van door vierzooals aanvankelijk geschiedde, worden aangewezen. Op 1 Dec. j.l. is te Gorinchem in plaats van den agent van politie J. Kodde, die vertrokken is als veldwachter naar Ameide in dienst gesteld J. Neuschwander. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Ger. Gem. te Capelle aan den IJsol door Ds. A. Mulder te Bolnes. In de Heraut leest men: Naar wij vernamenis de poging bij de Christelijke Gereformeerde Kerken, om zich los te maken van het reglement van 1869, bijna nergens op moeilijkheden gestuit. Zeer binnenkort zal dan ook de kennis geving aan de regeering kunnen uitgaan, dat de Dordsche kerkenording van 1619 voor dat reglement in plaats is gekomen; en zoodra deze kennisgeving blijkt geen I bezwaar bij de regeering te ontmoetenkan het moeieljjke en ingewikkelde werk, om de akte van vereeniging (met de doleerende kerk) op te maken, een aanvang nemen. GORINCHEM, 7 Dec. Bjj de op den 3. dezer gehouden stemming, tot verkiezing van 2 notabelen der Hervormde Gemeente alhier, zijn ingeleverd 222 stembriefjes. Van onwaarde verklaard 5. Uitgebrachte geldige stemmen 217. Volstrekte meer derheid 109. Uitgebracht op: C. Smits Pz., 189 stemmen; M. A. Den Dekker, 179; C. A. Van de Water, 28; J. J. Buller, 22; 8. Scheffelaar Klots, 3; G. De Vos Jz., 3; E. Schouwenburg, 2. Verder op zes ver schillende personen ieder één stem. Alzoo gekozen de heeren C. Smits Pz en M. A. Den Dekker. •AMEIDE, 7 Dec. De mazelen breiden zich de laatste dagen in deze gemeente weder meer uit. Ook van de openbare school zijn thans, zooals (o wachten was, verschei dene leerlingen aan die ziekte lijdende. Ook de influenza (in de wandeling inflenzia ge naamd) heerscht hier bjjna huis aan huis, zoodat minstens 1/4 der bevolking zich meer of min onwel gevoelt, ’t Is op straat dan ook ongekend stil. AMEIDE en TIENHOVEN, 7 Dec. Ds. J. F. De Klerkpredikant dezer gemeenten heeft een beroep ontvangen bij de Herv. Gem. te Renkum en Heelsum. •BERKENWOUDE, 7 Dec. De heer W. Kroon heeft voor zijne herbenoeming als kerkvoogd bedankt en nu is in zijne plaats benoemd de heer P. Damsteegt, die de benoeming heeft aangenomen. De influenza breidt zich hier sterk uit. In enkele huisgezinnen liggen allen aan die ziekte. Gelukkig schijnt ze niet kwaadaardig. •GOUDERAK, 7 Dec. St. Nikolaas-avond is hier niet zonder baldadigheden afgeloopen. Van een troep opgeschoten jongens kregen eenigen in den laten avond twist, met het gevolg, zoo men vertelt, dat zekere J. V., van 20 jaren eenen boerenjongen, G. v. d. G. van 17 jaren, met het mes verwon dingen aan de borst, aan den rug, aan den arm en de lip toebracht, gelukkig zon der doodeljjken afloop. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Nader onderzoek zal plaats hebben. •GOUDRIAAN, 8 Dec. Als eerste offers in deze gemeente door de influenza geëischt, werden een vader en eene moeder binnen 24 uren tijds aan de diepbedroefde kinderen ontnomen. Bijna geen gezin, waar de ziekte niet héerscht. De openbare school is voor de helft ontvolkt. Arm, maar eerlijk. De bakkersknecht Hugo van Put alhier, vond jl. Zondagavond op den openbaren weg een vrouwenzak, waarin een gouden flacon, een zilveren pe- permuntdoos, een zakdoek en een zilveren knip met geld. De eerlijke jongen deed aangifte bij den burgemeester en deed alle moeite om de eigenares te vinden, hetgeen dan ook gisteren gelukte. Door de ingezetenen dezer gemeente is voor ruim twee honderd gulden getee- kend op de lijstdoor den kerkeraad ge presenteerd, teneinde dat geld den beroepen predikant aan te bieden, zoogenaamd voor zijn eerste preekindien hij het beroep aanneemt. •HAASTRECHT, 8 Dec. Burgemeester en wethouders hebben den heer J. C. Iden- burg, arts alhier, benoemd om de kostelooze inënting te verrichten, zoolang de vacature van gemeente-geneesheer niet vervuld is. De eenige sollicitant naar de vacante betrekking van onderwijzer met hoofdacte aan de openbare school alhier is reeds elders (Puttershoek) benoemd, zoodat men nu genoodzaakt zal zijn eene nieuwe op roeping te doen. HOOG-BLOKLAND, 7 Dec. Door het overlijden van den heer 8,. Kuijpers is eene vacature ontstaan van Hoofdingeland-plaats- vervanger in het 4e district van het Hoog heemraadschap de Al blasser waard met Ar- kel beneden de Zouwe. ••JAARSVELD, 7 Dec. Een lange sleep rijtuigen bewoog zich jl. Vrijdag uit Lopi- kerkapel naar Lopik, waar een trouwplech tigheid zou plaats hebben, toen het voor een tilbury gespannen 31-jarige en nog zeer weinig op den weg gebruikte paard van den landbouwer De W. alhier schrikte, waarschijnlijk door het lossen van een schot, en zóó sterk aantrok, dat het oosthout van het rijtuig brak, waarmede het verschrikte dier aan den haal ging. De zoon van De W. en zijn meisje vielen door den schok uit de tilbury, doch kwamen er nog wel af, terwijl het paard, na een eind weegs gehold te hebben, eindelijk tot staan werd gebracht. Als een bijzonderheid kan van hier worden gemeld, dat enkele landbouwers in deze gemeente een paar dagen geleden nog verscheidene melkkoeien in het weiland hadden loopen. Een landbouwer had zelfs een 25-tal beesten in de wei. JAARSVELD, 7 Dec. De begrooting van het waterschap Batuwe onder deze gemeente voor 1892 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 3995,27*daarin is opgenomen eene uit Mej. M. Blom uit Delft, voor eenige weken in Den Haag bij wonding bekwam, is Zaterdag keninrichting „Bronovo” te ’s Hage leden. Zaterdag-morgen, omstreeks elf uren, is nabij Kuilenburg, op de Lek, een jongen door het fokkezeil overboord geslagen on in de diepte verdwenen. Het is een vijftien-jarige jongen, die bij zijn oom als leerjongen voer en vroeger reeds driemaal was overboord geslagen, doch toen telkens gered werd. Men was dadelijk bezig met dreggen naar het lijk te visschen, doch het is nog niet gevonden. De schipper kwam uit Groningen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de broodbakkerij van den bakker M te Giesendameen prooi der vlammen geworden. Hoewel de belendende gebouwen groot gevaar liepen, heeft de brand zich tot dat perceel bepaald. De Burgerlijke Stand dor ge meente Putten, welke 1100 zielen telt, heeft de vorige maand niet veel te doen gehad. Er heeft geen enkele aangifte van geboorten, overlijden of huwelijken plaats gehad. De laatste aangifte van overlijden, welke men daar gedaan heeft, gold een kind van 3 weken, op 15 October jl. de vraag van n het nommer wordt verwezen den 2en jaargang Weekblad voor r. 1891, waarin in Kinderspeel- itt, Fijn Lak- en Jein enz., allei kt voorSt. Nico- keering aan de landeigenaren, ad f 5 per hectare. •NIEUWERKERKa/dIJSEL, 7 Dec. Tot organist in de Ned. Herv. kerk alhier" is benoemd de heer Dikkenberg te Woerden •PAPENDRECHT, 7 December. Donderdag word aan de werf van den scheepsbouw meester A. Van Duivendijk met gunstig ge volg te water gelaten een ijzeren Riih zeil schip, groot 115 last, gebouwd voor mkening van den heer L Fondse te Dordrecht Daar na werd de kiel gelegd voor eey stalen Rijnzeilschip, groot 100 last, te bouten voor rekening van den heer J. Willems te Wach- tebeeke. RIDDERKERK, 7 December. De heer H. Kranendonk beeft als lid van den Raad de zer gemeente ontslag aangevraagd. ♦SLIKKERVEER, 7 Dec. Tot brandmees ters van de alhier pas opgerichte brandweer zijn benoemd de heeren J. v. d. Kulk en M. C. Boele; tot inspecteurs de heeren A. Pot en P. C. Boele en tot commandanten de heeren W. Stans, L. Zwart, J. Kulk Jz. en P. Bothoff. •WILLIGE-LANGERAK, 8 Dec. In enkele dagen is de inflaegea alhier zoö zeer, vooral onder de kinderen, toegenomen, dat daar door 1/2 k 2/3 der leerlingen de school moeten verzuimen. WOERDEN, 7 Dec. Woensdag had in bet hotel Clausman, ten overstaan van den notaris mr. G. H. Fuhri Snethlage, de vei ling plaats vanEene bouwmauswoning met schuur, hooiberg, erf, tuin, zomerhuis en verdere aanhoorige getimmerten, benevens de perceelen uitmuntend hooi- en weiland, alles zeer gunstig gelegen te Waarder, groot II HA, 82 A., 95 C. Inzetter was de heer J. H. Van Graf horst, voor de som van f 16,200. Het per ceel werd op f 25 afgemijnd door den heer A. Verduin, voor den heer Looman, te Linschoten, die als kooper optrad. ZEVENHUIZEN, 7 Dec. Onze predikant, Ds. J. Hoek, heeft bedankt voor het be roep bij dé Herv. Gem. te Dalfsen. ZWAMMERDAM, 7 Dec. Door stemge rechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn tot notabelen herkozen de heeren Gijsb. Van Dam en Jan Kortenoeven, terwijl door notabelen tot kerkvoogd is herkozen de heer L. Van Dam. Overdekt. 9 .1 Don Pedrode gewezen Keizer Van Brazilië, is in den ouderdom van 66 jaren overleden. In 1825 te Rio Janeiro geboren, werd hij reeds in 1831 Keizer onder voogdij van een Rijksregentschap. In 1840 werd hij meerderjarig verklaard en in 1841, dus, toen hij nog geen 16 jaren telde, tot Keizer gekroond. Vpel zal er aan hem verloren worden, hij was algemeen geacht en bemind door zijne welwillendheid en liefde voor het goede en schoone. Wel mag het betreurd worden, dat hij die zijn Rijk vroeger zoo uitstekend bestuurd beeft, nü niet meer in de gelegenheid is, bet de eendracht en de eenheid terug te geven, die het nu zoozeer noodig had. In 1889 werd Don Pedro door eene om wenteling gedwongen, het land te verlaten en als balling naar Europa te gaan. Op zijne vele reizen door Europa trok hij vooral de aandacht door zijne vriendelijkheid en grooten eenvoud; hjj bezocht ook ons land en was op de Badhoeve do gast van wijlen Mr. Ainersfoordtte Haarlemmermeer. Zjjn stoffelijk overschot zal naar Lissa bon overgebracht worden, ten einde aldaar te worden bijgezet. De Keizer is bijna zonder doodsstrijd en met volle bewustheid gestorven. Even voor zijn dood vroeg hij nog aan zijnen schoonzoon, den graaf van Eu en aan zijne dochter, óm met hem voor c|0 welvaart en de grootheid van Brazilië te bidden. De gravin van Eu zal denkelijk van hare rechten op den troon afstand doen en deze doen overgaan op haren zoon Dom Pedro d’Alcantara, grootvaders naamgenoot. Aan het Brltach® Ministerie van Buiten- landsche Zaken is van den zaakgelastigde te Peking bevestiging ontvangen van den moord in China. Hjj verklaart echter, dat do vermoorden allen inlanders waren en dat geen enkel Europeaan werd gekwetst. Verder wordt uit Singapora geseind, dat de tijdingen over den Mongoolschen opstand zeer overdreven zijn. Het cijfer der re bellen is beneden de twee duizend. De Regeering kan slechts kleine troepenafdee- lingen naar de plaats van den opstand zenden, tengevolge van geldgebrek. De onderkoning zond duizend soldaten, maar moest Takoe twee weken zonder proviand laten om nog duizend man te kunnen zenden. De buitenlandschc consuls te Tientstin hebben bescherming door de Marine aan gevraagd, daar de bevolking van Peking tegen de Europeanen steeds vjjandiger wordt en hen reeds met steenon wierp. Zaterdag j 1. dus wordt gemeld dron gen te New-York twee personen de bureaux van Russell Sage, 71 Broadway, binnen en eischten de kleinigheid van 1.200.000 dol lars. Op de weigering van Russell Sage wierp een dier personen een dynamietbom neder, waardoor eene vreeselijke ontploffing ontstond. Vijf personen werden gedood en een tiental gewond Het buis is voor een gedeelte vernield. De persoon, die de bom wierp, is omgekomen. Gelijk gezegd is, gelooft men bier met eenen krankzinnige te doen te hebben. De Oostenrijksche en llonKaarsclie Dele gation hebben hare zittingen gesloten, na al de geldaanvragen ingewilligd te hebben. Het handelsverdrag met België, waar over te Berlijn is onderhandeld, is aldaar onderteekend. Koningin Elisabeth van Buincnië neemt in beterschap toe. De dokter heeft haar allen letterkundigen arbeid verboden en nu houdt zij zich bezig met het teekenen van ornamentsmotieven voor een oude Romaan- sche kerkdie de koning zal laten herstellen. Het hoofd van het Fransch Gemeenebest, President Carnot, beeft zich naar de Cöte d’Or begeven, voor een jacht die te Ram bouillet zal gehouden worden. Alle leger hoofden en corpscommandanten zijn daar voor uitgenoodigd. Het gezelschap, uit 15 personen bestaandezal eerst een klop jacht op reebokken houdenom zich daarna in twee partijen te verdoelen en op de fazantenjaebt te gaan. Een roovershol, zooals men niet mooier beschreven kan vinden in den een of an deren roman uit het oude Parijs, is dezer dagen door de Panjsche politie ontdekt op den Ornano-boulevard. Twee politieagenten merkten ’s nachts eenige verdachte personen opdio met groote pakken en zakken sjouwden. Zij gingen ben ongemerkt na, totdat de won- derljjke personages plotseling op het glacis der vestingwerken verdwenen waren, „als door den grond gezonken.” Dit bleek ook werkelijk zoo te zijn. De agenten zagen door een reet in den grond een schijnsel van licht en hoorden daar beneden gelach. Zij baalden nu hulp, om hun onderzoek te vervolgen. Het licht kwam door een reet van een zwaar luik. Toon zij dit op lichtten, vonden zij een uitgehouwen trap, die daalden zij af, en waren nu in een met tapjjten behangen bolwaar vijf mannen en drie vrouwen aan een lekker maal zaten, bjj bot licht van een koperen luchter. Die bende werd natuurlijk gevangen genomen. Zij hadden daar met z’n achten een half jaar van roof en diefstal geleefdin het door henzelven uitgegraven hol. Men vond er een aantal kostbaarhedenvolledige zil veren serviezen fraaie tapijten enz. Te Parijs zijn, volgens opgave van Prof. Brouardel, in de laatste week honderd sterf gevallen meer d<m in de daaraan vooraf gaande voorgekomen tengevolge van de influenza. Zekere heer James T. Turnbull, te Lon den (Engeland), heeft het plan geopperd om de brievenbussen één te maken met de naastbij zijnde lantaarnpaleneene ver eeniging, welke, zooals blijkt uit eenige teekeningen die hij bij zijne op ruime schaal verspreide circulaire voegde, zeker een fraaier effect zou maken dan de tegen woordige brievenbussen en lantaarnpalen en tevens nuttiger zou zjjn. Men heeft dezer dagen te Pompeji (Italië) weder een kleinenzeer fraai gebouwden tempel ontdekt met verscheidene goed be waard gebleven fresco’s. Er werden daar ook een vonden ken leem overblijfselen van een offer. De sprinkhanenplaag in den Oranje- Vrijstaat en do Kaapkolonie is weder aan het verergeren. Gelukkig is echter een vijand der vernielende insecten opgestaan, in den vorm van een galwesp, die ze bij menigte opeet. Daarop heeft men dan ook alle hoop gevestigd. 8TATJCN-GKNERAAL. Voortzetting der algemeene beraadslaging over Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken), der Btaats- begrooting, in de vergadering der Tweede Kamer van Donderdag 3 December. De heer Boreel drong aan op mededeeling aan de Kamer, als zich bjjzonder belangrijke aangelegenheden voor doen; ook hjj keurde do erkenning van do voor- loopige concessies aan vreemdelingen in het Lawa-gebied af. De heer Smit vroeg gelijkstel ling van de Nederlandsche zalmvisschers met de Duitschersdie de bepalingen van het zalmtrae- taat onjuist toepassen. De heer I’ytterson wenschte hulp voor de noodlijdende Nederlan ders in Argentinië. De heer Bahlinann verlangt herziening van onze tarieven van invoer, alvorens met Frankrjjk een nieuw handelstractaat te slui ten. De heer Van Kerkwjjk betoogde dat het billyk is de vertegenwoordiging van Luxemburg aan de Nederlandsche consuls op te dragen. De heeren Van Bylandten Mackay verdedigden, de heer Bool laakte de houding der vorige Regeering iu het Surinaamsch grensgeschil. De heer Smits van Oyen dankte den Min. van Buitenl. Zaken voor zijn bemoeiingen in zako het toezicht op den invoer van vee in Engeland. De Min. beantwoordde de verschillende spre kers. Publicatie van 1 de Min van de wenschoiykheid tuigd, overwegt by den II. Stoel de Reg. ongewenscht geachti toestand. Ten aanzien van de ging van Luxemburg van den heer Van Kt aan den Congo is i ontvangenwas de gedeelddan zal de Minister betuiging leedwezen en waarborgen tegen herhalinj eischen. De officiëele tekst van een voors.c van Frankrjjk is nog niet ingekomen; middel van den beer Bahlmann kan de niet aanbevelen. Ten opzit tractaat belooft de Min. den en ernstige vertoogen v klachten gegrond zyn Duitsche visschers op i Lawa-quaestie was gehe Reg. optradop de beslissing kon niet worden teruggekomen. De Reg. tracht de bezwaren tegen kostelooze procedure van Nederlanders in België uit den weg te ruimen. Aan de moeieljjkheden, die vele landverhuizers in Ar gentinië ondervinden, kan de Reg. niets doen er worden onderscheiden pogingen gedaan tot verbetering van hun toestand. Nadat eenige leden in een korte repliek hun zienswyze nader hadden toegelicht, deed de heer Van Houten uitkomen, dat. ten onrechte is gesproken van ons vroeger gezantschap bjj den H. Stoel. Wjj hadden een gezant in den Kerkelijken Staat, en die is er niet meer. De algemeene beraadslaging over Hoofdstuk III werd gesloten. De heer Beelaerts van Blokland heeft een amendement voorgesteld tot verhooging van art. 6a met f 12.000, om aan de Reg. gelegen heid te geven tot benoeming van oen consul- missus te Kaapstad. Vergadering van Vrjjdag.De beer Cremer besprak uitvoerig de quaestie der Obineesche consulaten in N.-Indië, en waarschuwde tegen den drang, die door Chineezen te doen bezetten. De heer Hintzen oordeelde, dat de diensten, die onze consulaire vertegenwoordigers den handel bewjjzen, overschat worden, on zou uitbreiding van het getal bezoldigde Consuls niet durven aanbevelen. De Min. verklaarde dat de Regee ring voorloopig de toelating van Chineesche Con suls in onze O.-I. bezittingen niet wenscheljjk acht. Aan de adviezen van de Kamers van Koophandel ten opzichte der plaatsen, waar be roepsconsuls gevestigd moeten worden, hecht de Min. veel waarde. Het amendement van den heer Beelaerts van Blokland betreffende de vestiging vertegenwoordigers te Kaapstad voorsteller toegelicht met te langrjjkheid van de Kaap v< en onze njjverheid. Do Min. dement niet over, omdat bjj wel geneigd is tot die aanstelling over te gaan, maar eerst zoowel de Z.-Afrikaansohe Hahdelsvereeniging als de L'

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1