WEU CAO N°. 1226 1891. Donderdag 24 December. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-llolland en Utrecht GN’S LST, ïecten, O2n <K, landel, Zonen, Joon. •visie en t, Mo. 4. MDEN. naam. DIJK. Officiëele Kennisgevingen. 5 A, BINNENLAND. KENNISGEVING. KERSTMIS. BUITENLAND. Overzicht. I TMAN I tenla nd. ive naar keuze 5SELS enz. enz. IF dat SCHOONHOVEIfSCÏÏE COÏÏRAIT. te von 2* pCt. olongatierente S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgeven. Gemeente SCHOONHOVEN. i Gorinchem. -.REUWIJK ijk- t en hquden het M te letten, dat :omen. Kg. bu». jegaafde zal een van het C 416. schade. ds waardige •ens of bij ge- uur en des Zondag, ezicht lAL, Notaris, man. IE WAAG”, Jsito: 4 vereen te komen erkiezende tegen Effectbn voor: a 4 »ft ’s jaars den prolongatie- rdamsche beurs- Prfis der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddaga 5 uren. AUe binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. •pen en verkoopen a provisie van >n de 30 30’/0; (ook rs in de meeste den eerstvolgen- Amsterdamsoho n de Amsterdam* onder berekening lige voorwaarden wissels op binnen* ren op aanvrage rekt door den Heer j, Schoonhoven. De kapt. P. C. De Wilde, van het 4e reg. vest-art. te ’s Hage, is be noemd tot. secretaris der commissie tot het vaststellen van eene leiddraad voor het schieten met vestinggeschut, ter vervanging van den kapt.-adj. J.C. 8 waving, die eervol van die functie is ontheven. Van af 21 December a. s. is i het 'post- en telegraafkantoor te Montfoort geopend op werkdagen van 8.30 voorm. 12.30 nam. 3—6.30 en 7.309 uur. Voor postwissels en kwitantiën alleen op werk dagen van 8.30 voorm.—12.30 nam. Des Zondags van 8 30—9.30 voorip. en 121 uur nam. Ten einde een blijk te geven van ingenomenheid met het doel dat de Maatschappij tot opvoeding van weezen in bet huisgezin nastreeft, beeft H. M. de Koningin-Weduwe Regentes eeue gift van f 500 aan de bestuurders doen toekomen. De Huisvrouw” meldt, dat de dames jonkvrouwe De Bosch Kemper, mevrouw de douairière Klerck, geb. gravin Van Hogendorp en mevrouw Scholten, geb. Commelin, voornemens zijn eerstdaags eene commissie te vormen en alsdan eene cir culaire rond te zenden, betrekking hebbende op de tentoonstelling in Chicago. Te Groningen is Zondag over leden Dr. Janus Beckering Vinckers, ge boren den 24. Oetobofl821 te Winschoten, sedert 14 Januari 1886 Hoogleeraar in de Engelscho taal en letterkunde aan de Uni- versiteit te Groningen. De aftredende rector der theol. school te Kampen, de heer M. Noordtzij, heeft j.l. Donderdagavond in tegenwoordig- I heid van docenten, studenten en vele genoo- „Eere zij God in den HoogeVrede op aarde, in de menschee welbehagen.” Is er wel sterker tegenstelling denkbaar, dan tusschen het angstig zoeken naar rust en zekerheid, dat de menschen voortdrjjft van de eene theorie naar de andere, en de kalme blijdschap, die uit de Kerst-hymne ons tegenklinkt Men zal misschien zeggen dat de wereld nu eenmaal tijd genoeg heeft gehad om de grondgedachte des Christendoms toe te passen zoowel op bet innerlijk leven der individuen als op de groepen, in welke zij zich verdoelen tot gezamenlijke bereiking van een maatschappelijk doel. Na achttien eeuwen, die verloopen zijn sedert de sticfr* ting van dat Koninkrijk Gods, welks bur gers als broeders zouden leven, elkanders vreugde deelen, elkanders lyden verzachten en mededragen, zou men mogen verwachten er meer en betere vruchten van te zien. En wat leert op dat punt de geschiedenis van het verleden, de ervaring van het te genwoordige F Eere zij God, en in naatn dier Gods- vcreering heeft men haat en tweedracht gezaaid, heeft men oorlogen zien woeden, gruwelen zien plegen, doodvonnissen zien voltrekken op medemenschen, alleen omdat zij andere gevoelens waren toegedaan dan de machtbebbenden in de Kerk en in den Staat. En thans, nu geloofsvervolging is teruggedrongen naar de landen waar de beschaving pas in haar opkomst is en zich bepaalt tot de uitwendige levensvormen in de hoogere standen, doch het gros der be volking in onwetendheid blijft verkeeren, thans hoort men allerwege de klacht, dat de godsdienst in minachting geraakt, dat men zyn invloed op de zedelijke verbete ring des menschdoms stoutweg ontkent. Maar ziet eens, het is dan toch een feit, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven geven bij deze aan de inge zetenen kennis, dat, te beginnen op t Januari a. a.de inzameling van ASCH, VUILNIS, enz., zal plaats hebben door personen, vanwege de gemeente aan gesteld. Schoonhoven, 23 Deo. 1891. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. digden het rectoraat dier school overgedragen aan zijn opvolger, den docent D. K Wielinga. De rede, door den heer Noordtzjj bij die gelegenheid uitgesprokenhad tot onder wérp: „Israëls verblijf in Egypte in het licht der Egyptologische ontdekkingen bezien.” Dien avond werd mede de cursus van dit jaar gesloten. ♦BERG-AMBACHT, 21 Dec. In plaats van den heer C. Schouten, die de herbe noeming tot Kerkvoogd niet aangenomen had, is nu gekozen de heer O Benschop Sr. Bij den Gemeenteraad was een verzoek ingekomep van dien te Schoonhoven, om bijdrage in de onderwijskosten, ter wille van 16 leerlingen, wonende aan het oost- einde dezer gemeente. De Gemeenteraad besloot niet in dit verzoek te treden, o. a. omdat velen dier genoemde leerlingen op niet grooten afstand van onze 2de openb. school wonen. •BERG-AMBACHT, 22 Dec. Tot lid van het H. Geest- of Burgerlijk Armbestuur is herbenoemd de heer Arie Verhoef. Door het overlijden van den heer C. Van den Dool zijn vacant geworden de betrekkingen van penningmeester van den polder en van kerkelijk ontvanger der Nederl. Herv. Gemeente. •HAASTRECHT, 21 Dec. Zaterdag avond gaf de rederijkerskamer ,’t Ontluikende Bloempje” haar eerste openbare uitvoering. Tentooneele werden opgevoerd de 3 stukjes: I. De Inkwartiering of 6 jaren de bruid; 2 De Behanger; 3. Schuiven gaan ze. Alle werden uitstekend afgespeeld. Vooral de dimes, die voor het eerst hare medewer king verleenden, deden goed haar best en ondervonden veel succes. Menig humoris tisch gezegde wekte den lachlust van het talrijk opg<*komen publiek op. Het is te hopen dat de kamer in dit jaargetijde nog eens zulk een vroolijken, genotvollen avond den ingezetenen zal schenken. Heden avond hield de heer Dr. J. Proost van Koog a/d Zaan eene lezing in het gebouw van den Protestantenbond alhier. Zij had tot onderwerp: „De persoonlijke dienstplicht op zedelijk godsdienstig gebied”. KINDERDIJK, 21 Dec. Van de werf der Gebrs Jonker, scheepsbouwmeesters alhier, werd Vrijdag met goed gevolg te water gelaten de ijzeren sleepkaan „Friedhelm”, groot 500 lasten, voor rekening van de heeren Hengstenberg Co. te Ruhrort. Onmiddelhjk daarna werd de kiel gelegd van een dergelijk schip, genaamd Johanna”, voor rekening van dezelfde firma. ♦OTTOLAND, 21 Dec. Met algemeene stemmen zijn herkozen, tot kerkvoogd de heer B De Jong en tot Notabelen de heeren J. De Bruyn en G. Sterrenburg Jr. OUDE WATER, 22 Dec. Alhier arri veerde do heer Schuitenvoerder en gezel schap om gedurende enkele dagen in zijne achter het hotel „Pauline” opgeslagen tent voorstellingen te geven met gedresseerde paarden, dito eenden en een dito varken. Hoe „welingericht” de tent ook moge zijn, zal er de weersomstandigheden in aan merking genomen op een druk bezoek wel bezwaarlijk gerekend kunnen worden. Door de directie der Zondagsscholen, verbonden aan de Ned. Herv. Kerk alhier, is besloten de Kerstfeestviering voor de leerlingen dier scholen, ditmaal niet op den 2den Kerstdag, maar uithoofde van den daarop volgenden Zondag op Maandag 28 December, in het kerkgebouw te doen plaats hebben. Bij die gelegenheid zal een gemengd koor, onder leiding van den heer J. Posthumus, eenige meerstemmige liederen uitvoeren. LI. Maandag-avond werd eene voor velen hoogst welkome uitdeeling van doel matige kledingstukken gehouden. Ze ge schiedde in het gebouw „Rehoboth” en vanwege de vereeniging „Martha”. Een 100-tal kinderen van onvermogende ouders werden op deze wijze verblijd en in ’t ge heel bij de 300 kleedingstukken uitgereikt. SLIKKERVEER, 21 Dec. Vrijdag is van de werf van den scheepsbouwmeester M. Van der Kuijl alhier, te water gelaten het ijzeren Rijnschip „Liesette”, groot ongeveer 470 last, gebouwd voor den heer Aug. Bütefür te Duisburg. Voorts zal de kiel gelegd worden van een geheel van staal te bouwen Rijnschip, groot 750 last, voor den heer Mith. Stinnes te Mühlheim a/d Ruhr. VREESWIJK, 22 Dec Was men voor een te hoogen stand van het water bevreesd, heden is dit tot staan gekomen. De vorst blijft aanhouden. Gister was het kanaal van Vianen naar Gorinchenv niet meer te bevaren. •WILLÏGE-LANGERAK, 22 Dec. De dag- looner A. Versluis alhier heeft bij pu blieke aanbesteding van wege het Dijk- collegie aangenomen bet opschoppen en in orde houden van den grintweg op den Lekdijk van de grens van Jaarsveld tot Schoonhoven, voorde som van f68 perjaar. Op de tweeden Kerstdag, des na middags zullen de leerlingen van de Zon dagsschool alhier onder de leiding van Ds. De w w w - Vries in het kerkgebouw der Herv. Ge- studenten en vele genoo* meente feestelijk onthaald worden. „In neevlen wandelt de mensch op aard.” Dat woord van den leekedichter treedt meer dan ooit op den voorgrond, als wij de tal looss pogingen zien, aangewend tot oplos sing van de vraagstukken, die ondanks ons zei ven den geest vervullen van ieder, die niet gedachteloos door bet leven gaat Het is wel gomakkelijk te zeggenKom aan, bekommer u niet om de dingen die gij niet veranderen kunt, neem van het geen binnen uw bereik v.ilt het beste, schud het minder aangename zooveel mogelijk van u af, zoo dat niet kan, onderwerp u met kalme berusting, on alles komt terecht. Maar dat optimisme van laag gehalte in toepassing te brengen, is gelukkig ieders zaak niet. Want ware *het zoo, dan zou toch eigenlijk de zelfzucht vrij spel hebben elk zou zichzelven niet alleen het naast, maar ook het eenigst rekenen, en alles ondergeschikt maken aan de bevordering van de zelfgenoegzame welvaart van het eigen ik. Of we willen of niet, we zijn wel ge dwongen den blik verder te doen reiken, en onmiddellijk komen ze dan weer, die vragen waarop we geen antwoord kunnen vinden. Vroegere geslachten hebben wellicht gemeend den sleutel te hebben ontdekt stellingen, grondregels, leerbegrippen zijn er uitgedacht die misschien enkelen be vredigden, doch weldra als onhoudbaar door nieuwe zyn verdrongen. De onderlinge betrekkingen dermenschen, bun verhouding tot den Onzienlyke, het doel van hun leven, wijsgeeren hebben er zich stomp over gedacht en godsdienst leeraars van allerlei naam hun gevoelen als de onbetwistbare waarheid vastgesteld. Maar ach, daar kwam weer een andere wijs geer, die fouten aanwees in de redeneering van zijn voorganger, en een evenzeer met kerkelijk gezag bekleed man vond, dat die andere niet zoo volkomen juist in de rich ting der waarheid was gegaan dat er geen plaats zou zyn voor aanvulling of verbe tering en zoo blijven we uitzien naar het licht, als de eenzame schildwacht in den langen Decembernacht. nende aan wie van ons zou vergen dat we ook eens rekening houden met de belangen van anderen r af *nuden do onze er een weinig door op den achtergrond geraken. Neenwij begeven ons welgemoed naar buiten, in den woeligen menschenstroom, overal meewerkende waar iets goeds te ver richten valt, de hand, beide handen uitste kende om hulp te verbenen waar zij noodig is, niet vreozende in het gedrang te geraken of onze deftigheid te verliezen. De maat schappelijke hervorming, waarvan thans bijna ieder spreekt, is een groctsch gebouwdat na eeuwen nog niet gereed zal zijn, maar welks onvoltooide massa reeds dadelijk aan velen een schuilplaats kan aanbieden. Doch niemand onzer kan dat werk zelfs voor een groot deel optrekkenalleen kunnen we slechts een paar steenen aandragen. Laat elk Kerstfeest ons opwekken en bereid vinden om daaraan mee te doen. Nadat de handebverdragen met Italië Onstenrijk en België in de derde lezing zijn goedgekeurd, is de Duitsche Rijksdag tot 12 Januari uiteongegaan. Von Caprivi is door den Keizer in den Gravenstand verheven. Z. M. deelde dit zelf mede bij gelegenheid van een diner, dat gegeven werd bij de inwijding van het nieuwe gouvernementshuis. Terwijl men aan tafel zat, werd door den Keizer de aanne ming der verdragen bericht. Aanstonds stond Z. M. op, om te toasten op Caprivi, aan wiens bemoeiingen dit gelukkig resul taat te danken was. Ik geloof stellig, zei de Keizer, dat het sluiten van deze ver dragen voor het tegenwoordig geslacht zoowel als voor de nakomelingschap eene geschiedkundige gebeurtenis is van de groot ste beteekenis en ik ben overtuigd, dat niet alleen ons vaderland, maar ook mil- lioenen tnenschqn 4n de andere landen van het Groote Tolverbond den dag zullen ze genen, waarop dit tot stand kwam. Lang leve generaal Von Caprivi, dien ik hierbij tot Graaf benoem. Na de goedkeuring der handelsverdragen door den Duitschen Rijksdag, heeft Keizer Wilhelm in het nieuwe paleis een aan tal afgevaardigden van alle partijen ont vangen, met uitzondering der sociaal-de- mocraten In die bijeenkomsten heeft Z. M. weer herhaaldelyk zijne ingenomenheid betuigd over het tot stand komen der handelsver dragen. Op een bankierskantoor te Berlijn kwam gisteren een mandie van den kassier 10 <>00 Mgrk eischte en dreigde, als hij dat geld niet kreeg, „op Amerikaansche ma nier” het kantoor door dynamiet in de lucht te laten springen. De wakkere kassier liet zich door die bedreiging niet bang maken en de man werd aan de politie overgeleverd Bij het doorzoeken van zijne kleederen bevond men, dat hij niets bij zich had dan een weinig kruit. In de Eerste Kamer van Portugal deed de Minister van Financiën de mededeelin- gen over den oeconomischen toestand. Als allen medewerken en met goeden wil. kun nen alle moeielijkheden worden overwon nen. Portugal heeft altyd trouw betaald, wat het schuldig was en in het vervolg zal het ook in geen zyner verplichtingen te kort schieten. Graaf Hartenau (vroeger Vorst Alexander van Bulgarije) heeft het jaargeld van f 25.000 nog niet geheel geweigerd. Hij is naar Weenen gegaan, naar men zegt om den Keizer van Oostenrijk te raadplegen. Deze heeft hem het verlof gegeven, het geld aan te nemen dat door de Buigaarsche 8o- branja bewilligd was. Het oogenblik en de wyze, waarop de uitreiking geschiedde, was zeer indrukwekkend. In de Transvaal is dit jaar het groote vrijheidsfeest op bijzonder indrukwekkende wijze gevierd. Ruim tien duizend Boeren en een groot aantal Engelschen kwamen samen om den verjaardag van de vrijver klaring der Republiek te vieren en ver schillende sprekers voerden het woord. De volmaaktste harmonie heersebte alom; geen woord werd gehoord, waaraan een der aan wezige Engelschen aanstoot had kuhnen nemen. Dus zeker een wonder van verdraag zaamheid mag zulk eene feestviering heeten. Veel belooft zulks voor de toekomst! In de Chineesche provincie Shan-8i gaat het geheel anders toedaar zijn weer op verscheidene plaatsen biljetten aangesla gen, waarin het volk wordt aangezet tot een algemeenen Cbristenmoord. In No-Han zijn weder zendelingen aangevallen. Uit Enaeland wordt gemeld, dat Glad stone met zyn gezin en eenige vrienden naar bet zuiden van Frankrijk is vertrok ken en zijn verblijf te Biarritz zal vestigen. Een veertienjarig meisje, Ellen Adams te St. George, bij Bristol, beeft hare vijf jarige zuster Kate gedood door een schaar, welke zij haar in een vlaag van boosheid naar het hoofd wierp. Kate werd in den hals getroffen op een zeer gevaarlijke plek. dat in werkeljjk Christelijke landen de ver draagzaamheid zeer belangrijke vorderingen heeft gemaakt, en dat de vryheid des ge wetens daar overal erkend en gehuldigd wordt. Wij veroorloven ons dat een der schoonste vruchten van het Christendom te noemen. Dat zij zoo laat is gerijpt, ont neemt niets aan haar waarde Eindelijk is men dan tot het inzicht gekomen, dat de taal waarin en de vorm waaronder de mensch zich in betrekking stelt tot den Allerhoogste, een zaak is van zijn eigen persoonlijke overtuiging, en dat niemand het recht heeft, zyn opvattingen dienaangaande aan anderen op te dringen, op straffe van verkettering en uitbanning. En is eenmaal de vrijheid ook op godsdienstig gebied moer algemeen doorgedrongen, dan zal Ook ongetwijfeld de sympathie voor den godsdienst zelven te- rugkeeren, en zal men gaan gevoelen dat hij is bet brood des levens; dat zijn toe passing op de dingen des maatschappelijken bestaan8 herstel zal brengen waar men nu nog aan verbetering wanhoopt. Geeft hij niet, in bepaalden vorm, de oplossing van ai de vraagstukken die zich op sociaal ge bied voordoenen die wellicht in nog grooter getal zullen rijzen naarmate de maatschappelijke betrekkingen zich wyzigen en ontwikkelenhij duidt met juistheid den geest aanwaarin wij die oplossing hebben te zoeken en stellig zullen vinden. Vrede op aarde I en zelfs de machti gen, die immer praten van het behoud van den vrede als het kostbaarst goed der vol ken als de onmisbare voorwaarde voor welvaart en bloei, voegen er in één adem bij dat men gewapend en steeds meer gewapend moet zyn om dien vrede, dien allen wenschen, te verzekeren. Het on verzadigbaar monster der krijgstoerustingen verslindt bet voedsel der nyverheid en de vruchten van den arbeid; bet dwingt de natiën tot uitgaven, die baar krachten uit putten. Tegelijkertijd wordt van alle kan ten de leer verkondigddat een heftige strijd zal moeten ontbranden om een einde te maken aan de onevenredige lotsbedee- ling der verschillende klassen, en ziet men de menigte met gretigheid luisteren naar de opruiende taal van volksmenners, die, werd aan hun verlangen voldaan, zich spoe dig zouden verheugen in het schouwspel van een opstand van allen tegen allen. Vrede zegt gij? En alles duidt aan, dat wij hoe langer hoe verder verwijderd zullen raken van dat ideaal; alles wijst op een toenemende spanning, die ten laatste een algemeene worsteling onvermijdelijk zal maken. Zoo schijnt bet inderdaad. Maar de wer kelijkheid doet andere verwachtingen rijzen. Het beteekent toch wel iets, dat de wensch van het behoud des vredes zich zoo alom openbaart, zoo bij elke gelegenheid wordt uitgesproken; en al is het dat men, om dien te verzekeren nog zyn toevlucht meent te moeten zoeken bij machtversterking indien bet slechts gelukken mag de booze hartstochten gebreideld te hou feu, de in ternationale betrekkingen te bevestigen, bet nationaal egoïsme en de daarmede in verband staande ijdelheid binnen de perken te houden, gedurende een zeker aantal jaren, voldoende om bij de tijdgenooten van vroegere botsingen der volken de herin nering daaraan uit te wisschen, dan mag men hoop koesteren dat volgende geslach ten bet pacificatiewerk voortzetten en het niet ongegrond wantrouwen, dat thans nog den boventoon voert, zullen doen verdwij nen. Dan is de tijd gekomen om uitvoe ring te geven aan het denkbeeld, onlangs uitgesproken in het geschrift eener bej vrouw: „De wapens neer!” Dat z. der heerlijkste zegepralen zijn v Christendom de vervulling der Kerstmis profetie. Maar de voorbereiding dier betere toe komst moet plaats grijpen in den boezem der volken. Vredelievende gevoelens wor den niet bevolen van hoogerhand, zij wor den aangekweekt, gekoesterd door den zon neschijn van het Christelijk beginsel. Komt dit tot dusver slechts gedeeltelijk tot zijn recht, dat wettigt niet de beschuldiging van machteloosheid die er tegen wordt inge bracht, het is alleen de fout der belijders. Al ons denkenal ons werken moet er door bezield worden. Te veel houdt men den godsdienst voor iets afzonderlijks, af gescheiden van onze handelingen als mensch, als burger, als lid der maatschappij, afge scheiden ook van onze onderlinge betrek kingen men is Christen nu jaaf en toe een uurtje des Zondags Maar hoe kan de zuurdeesem, waarvan in de zoo bekende vergelijking is gesproken, het meel door trekken, zich er innig mee verbinden, zyn aard en eigenschappen wyzigen, als hij er naast wordt gelegd en niet er in? De eenvoudigste en meest doeltreffende wijze, om aan den voortgang van het Chris telijk beginsel te arbeiden is uitgedrukt in het woord „in menschen welbehagen.” Dat beteekentonderlinge welwillendheid. We sluiten ons niet op binnen de muren van ons eigenbelang, als een hond blaf fende en bytende naar wie er aan zou durven raken, en een dreigende vuist too- Zij bloedde hevig en stierf na verloop van weinige minuten. Een sprekende klok wordt op de aan staande electrische tentoonstelling to Pe tersburg (RuHlnnd) door Edison ingezonden. Het uurwerk is van oen phonograaf voor zien, die met menschelyke stem de uren, halfuren en kwartieren vermeldt. Op de wijzerplaat is een menschengezicht aange bracht, dat zeer natuurlykden mond opent om den tijd aan te geven. Tegelijkertijd dient de klok als wekker. Door middel van een bijzonder mecha nisme kan men de klok zóó plaatsen, dat ze op een bepaald uur in den nacht met luider stemme herhaaldelijk roept: „’t Is tijd om op te staan!” Ook overdag kan ze bijzondere diensten bewijzen door haar bv. op een gewenscht tijdstip te laten roepen „Ga nu naar je werk!” of „’t Is tijd voor de wandeling” enz. De vorstelijke familie van Rusland, Griekenland en Engeland zullen ge- zamentlijk den Koning en de Koningin van Denemarken een geschenk geven, bij ge legenheid van hun gouden huwelijksfeest. Dit geschenk zal bestaan in een monument, ter gedachtenis aan dat feest, een bronzen beeld, dat Denemarken voorstelt omgeven door drie leeuwen, met de Grieksche, En- gelsche en Russische wapenschilden. Rond om het voetstuk komen medailles met de portretten der 51 kinderen en kleinkinderen van den aartsvaderlijken Koning. Aan boord van de bark „Emmanuel”, uit Genua (Italië), welke gisteren te Lon den aankwam met een lading hout uit Rangoon, kregen gedurende die reis twee matrozen, Nicolo en Stefano, twist. Zij werden handgemeen en Nicolo stak zijn tegenstander zijn mes in het hart. Hij werd in de boeien gesloten, maar hij wist los te komen en verborg zich tusschen de balken. Hij bleef daar zes weken lang verscholen en leefde van voedsel, dat hij af en toe tersluiks wist te bemachtigen. Maar gisteren stelde hij zich te Londen in handen van het gerecht De man is zeer zwak door de voortdurende ontberingen. Zijn uitlevering zal aangevraagd worden. Op Sardinië zijn weor drie personen, eene dame en twee heeren, door roovers weggevoerd De dame wist hen echter door hare tranen te overreden haar weder los te laten en een der heeren, haar echt genoot, werd eveneens vrijgelaten, toen de roovers bemerkten, dat hij geheel onver mogend was. Voor zijn makker werd echter een losprijs van 4000 lire geöischt, doch door het groot aantal politie-beambten, dat weldra op de been was, moesten zij ook dezen weder op vrije voeten stellen. Het is dus wel een andere soort van roovers dan de Siciliaansche. Een nieuwe methode om paarden, die op bol gaan, stil te doen staan, is onlangs te Chicago, door haren uitvinder, den heer Holson, met succes beproefd. Men maakt nl. gebruik van een droge batterij, waar van de draden eensdeels verbonden zijn met den neus van het paard, anderdeels met een hand vat, dat zich in het rijtuig bevindt. Men behoeft slechts op een knop te drukken, om te maken, dat de schok, dien het paard op deze wijze krijgt, het onmiddellijk doet stilstaan. Die schok is intusschen niet zoo hevig, dat hij voor het dier gevaarlijk is.

Schoonhovensche Courant | 1891 | | pagina 1