im lis. N'. 1235 Zaterdag 30 Januari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ommel, uwers. k I ;endorp Inzet. ingeboden \AK. Vervalsching van Voedings- middelen. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. SCHOOWHOVEWSCHE COURANT te Schoonhoven, ontving 0 Drop den vorm i voor don opot- toegift gaat nog en f AN NOOTEN. ipelle i»/d Usel, gelegen. Dordrecht. broeder dag jl. den is in den handel itarissen MAA8- A8TELEIJN te t en houden het r te letten, dat omen. SANTMAN, 3UDSTEN. EST, n in den handel 25 Cents, door irkalender voor >ud omzot schild e bedrukt, met itbare Cadeaux. zend aanbiedin- aar raadselach- ner voorkomen. /E, bazaar van irdani. Franco- i ontvangst van 5, waarop ver en K erswoning DERIJEN •nk ild, zijn in lod ld B I6c, verkoopen ebehooren, i, Spiegels, Schil- Kiok en andere eenige Kleede- enz.benevens i Kippenhok met Schouw en eenige enz. LANTE 9, b/d. Bbekh. oda. retmaker in 6e- ardige boek van Prijs f 1,25. pelen, 75 Pand unsten, 70 ge- 8 Kunstjes met ?e Opgaven, 64 Voordspelingen ion met de ant- betische Droom - en Tafelzangen. Gezelschapsboek lager dan f 1,25 verlangentoch assiugen, let wel op van (Jou 50 kilo. 'WIJNGAARDEN, 27 Jan. Er hebben li in deze gemeente voor de nationale militie, lichting 1892, a<mgegeven 5 voor de lichting 1893 5 personen. ooie werk van iln Hamberge, i Richelieu, 327 fsprijs van soort-1' ans 2a 3 gulden* ■de, zeven aller-1 korte vertellin- »an voornoemden ildigd zijn of te verzocht daarvan o vóór of op den ien Deurwaarder. f 350,—. - 60,-. 450,-. - 1150,—. - 325,-. •koop blijft be- lanuari 1892, H. VAN ES te d. DOOL, Rerg- i; M.PUNTWi., G. de JONG Cz., S. W. N. VAN noot™ Uitgave» VAN BUREN op Woensdag lari a. s., des ten sterfhuize Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel neer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-n middags 5 uren. I Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal pla ring opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. een oogpunt van eerlijkheid en handels belang, maar bovenal oo|< ter wille van de openbare gozondhei^'v mede ernstig wordt bedreigd door het ontbreken van toezicht op den verkoop van voedings- en genotmiddelen. Op geen enkel gebied is de noodzakelijkheid van een gemeenschap pelijk en krachtig optreden meer gewenscht dan daar. Zoolang wetgeving en staats bestuur weigeren aan een algemeen ge voelde behoefte te voldoenmoeten we trachten ons zelven te helpen, en dat kan, als we milar eensgezind zijn. Een drachtige samenwerking heeft wel moeie- lijker vraagstukken tot oplossing gebracht. juist iu een groote ge bet besproken middel in Te Amsterdam is in de maak althans in een daartoe belegde vergadering is er druk over gepraat, zonder dat men voor alsnog tot een beslissing is gekomen een vereeniging, die zich ten doel stelt de vervalsching van voedingsmiddelen te be strijden. Tot haar leden zullen evengoed winkeliers behooren, als klanten. Dat idóe is niet kwaad Immers, of men nering doet of niet, altijd is men tot zekere hoogte afhankelijk van do eerlijkheid zijner medeburgers. Als A., bakker, in zijn brood aluin weet te stoppen of gips, twee onge twijfeld nuttige substantiën doch die in een menschenmaag niet bepaald op haar plaats zijn, dan heeft hij toch niet minder dan ieder ander last van het krijt en schade van het meel, dat Bwinkelier, in zyn suiker mengt; de eene ongerechtigheid weegt niet tegen de andere op. De man nen van de nering zijn dus ook belang hebbenden. Eigenlijk zijn zij het in veel meerdere mate dan gewone menschen. Niet alleen in de groote gemeenten, ook in die van geringer omvang is de concurrentie op hot gebied van den kleinhandel zeer scherp, en worden de prijzen zoo laag mogelijk gesteld, in de hoop dat eon ruiin debiet de kleine winsten tot een gröote zal opstapelen. Men moet wei bescheiden zijn in zijn eischen, anders bljjven de huismoeders weg. Deze toch hebben de eigenschap, liever een kwar tier verder te willen loopen, wanneer zij uit geloofwaardige bron vernemen, dat eon of ander artikel van dagelijksche behoefte daarginds een cent goedkooper is dan in haar onmiddellijke nabijheid, en ofschoon I dat niet zelden een zuinigheid is, die do wijsheid bedriegt, moet toch met dit feit rekening worden gehouden. Maar als nu een winkelier, om zyn klandisie te ver meerderen, nog lager gaat, zoodat ter nauwernood de inkoopsprijs gedekt is, dan kan niemand daartegen opzeilen. Dat ge schiedt gewoonlijk alleen ten koste van de qualiteiteen vernuftig systeem van men ging wordt toegepast, of wel, men vergroot de hoeveelheid door toevoeging van het eon of ander dat weinig kost, en met de waar zelve geen andere overeenkomst dan een uitwendige gelijkenis heelt. Het is in het belang van den winkelier, die eerlijk man wil blijven en toch gaarne zijn klanten houdt, zich tegen dergelijke handelingen voldoende te wapenen. Vereeniging is het beste middel, om zo op afdoende wijze te bestrijden, en we ge- looven inderdaad, dat de winkeliers daartoe gaarne zullen medewerken, als maar een deugdelijke grondslag wordt gevonden, waarop de verdedigingsmiddelen tegen de warenvervalschers zijn op te bouwen. Inderdaad zouden wij het veel beter nog vinden, indien alle burgers leden van zulk een vereeniging waren, of, wat hetzelfde is, dat de Staat de zorg der bestrijding op zich nam. In de Kamers is daar dikwijls over gesproken, maar men vond tot dusver bij de Regeeriug weinig gehoor. Gewoonlijk wijst zij op do bepalingen van het straf wetboek, ouder bijvoeging dat die artikelen waarborg genoeg opleveren, daar deze alle bedrog in koopwaren strafbaar stellen. Het is ons nooit mogen gelukken, de waarheid dier bewering te ontdekken. Wat zou het toch baten, als men straf stelde op het stelen, maar niets deed om degenen, die zich daaraan schuldig maken, te pakken l Dat nu geschiedt ten opzichte van het kwaad, dat met stelen alleen daarin ver schilt, dat men er zich moeielijker tegen beveiligen kan. De wettelyke bepalingen blijven onuitgevoerd, omdat niemand er de hand aan houdt, er i» geen contróle, er worden geen onderzoekingen gedaan. De zaak is ook minder gemakkelijk dan zij zich laat aanzien. In een land, waar men terecht hoogen prijs stelt op de vry- heid, ook op handelsgebied, gaat men er zoo licht niet toe over om politiemannen te zenden naar de winkeliers, ten einde van diverse waren monsters te nemen en die op te zenden naar een bureau van onder zoek. Toch zou dit de eenige weg zijn om overtredingen te constateeren. Doet men dit niet, dan helpen papieren wetsartikelen bitter weinig. Misschien zou het ook de voorkeur ver dienen, dergelyke maatregelen niet van rijkswege toe te passen, maar ze op te dragen aan het gemeentebestuur. '«’In be perkten kring kan scherper uitgekeken worden; ook zou het meer ingewikkeld r.idejrwerk van de Staats-administratie oor zaak kunnen zyn van veel omslag, die te vermijden is als de gemeenten van haar bevoegdheid gebruik maken om verorde ningen samen te stellen tegen de verval sching van levensmiddelen, en aan baar handhaving de noodige zorg wijden. Wy zijn er stellig van overtuigd, dut het dien weg uit moet. Het gaat niet aan, eenvoudig te zeggen dat het publiek maar uit zyn ougen moet zienop dat standpunt zich plaatsende, zou men een aantal be- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco por post door het gehoele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. order door den tegenwoordigen Minister van Oorlog ingetrokken. N. R. Ct. In de Dinsdag-avond gehou den jaarvergadering van de afdeeling Am sterdam I van „Volksonderwijs” is met algemeene stemmen oen motie aangenomen, waarbij de houding van den Bond voor Nederlandsche onderwijzers in de zaak van don heer Smit, ontslagen onderwijzer te Heiloo, werd goedgekeurd en de hoop uit gesproken, dat het den autoriteiten te Heiloo niet moge gelukken een onderkruiper te vinden, om de open plaats te bezetten. GOUDA, 27 Jan. Heden-morgen werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den emeritus predikant bij de Her vormde gemeente, J. W. Haverkamp Be- gemann, in tegenwoordigheid van vele be langstellenden uit alle standen. Namens den kerkeraad herdacht Ds. II. C. N. Van Amerom de groote verdiensten van den overledene, waarop de aanwezigen aanhie ven Gezang 189, vers 4. Vervolgens sprak Ds. H. F. Bloemers, vroeger predikant al hier, thans te Hummeloo, die het groote ver lies schetste, dat zoovelen door zijn over lijden trof. De burgemeester onzer gemeente heeft hedenmorgen met zijne echtgenoote groot govaar geloopen eon ernstig ongeluk te krijgen. Zij reden naar het Station van den Staatsspoorwegtoen de vigelante waarin zij zaten, bij den hoek der Crabeth- straat door de stoomtram werd aangereden en zoo beschadigd dat zij te voet hun weg moesten vervolgen. Gelukkig zijn zoowel de burgemeester als zijne echtgenoote er met den schrik afgekomen. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 29 Jan. Zoo naar kaas als boter was deze week weder goede vraag; kaas was 50 cent per 50 kilo on weiboter 5 cent per kilo hooger in prijs. Men besteedt thuia fn .ln*e streken voor: Kaas van rzo tot f29,50 per 50 kilo, naar wicht en kwa liteit, goêboter fO,72s, weiboter f0,60 per kilo. ♦BRANDWIJK, 27 Jan. Er hebben zich in deze gemeente voor do nationale militie voor de lichting 1892 aangegeven 6 en voor de lichting 1893 8 personen. CAPELLE a/d IJSEL, Ds. L. Doedes Dz., predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, zal tegen het voorjaar zijn emeritaat aanvragen wegens hoogen ouderdom en zwakte. In bijna eene eeuw tijd zal dit alhier de 2e vacaturé' zijn. ♦GOUDERAK, 28 Jan. De booten hebben hier met den sterken dooi het ijs weder in beweging gebracht. Gisteren nog zat het vast en de overtocht aan het veer geschiedde gedeeltelijk over het ijs on per roeiboot, daar er in het midden der rivier eene vaargeul was, die in de laatste dagen voortdu&nd open bleef. Daar het ijs met vloed en eb telkens heen en weder drijft en vooral hier opstopt, daar het niet verder dan Gouda gaat, be moeilijkt het de overtocht zeer, vooral des avonds. Maandag is de Usel door een ijsbreker opengemaakt en gisteren heeft do „Stad Gouda” zijn diens^ weder hervat en ook vandaag volbracht. ♦GOUDK1AAN, 27 Jan. Aan het hulp kantoor alhier zijn gedurende het jaar 1891 ontvangen: Binnenl. gefr. brieven 5444 binnenl. ongefr. 31; buitenl. gefr. 148, briefkaarten 1951briefkaarten met betaald antwoord 18, dienstbrieven 1195, aange- teekende brieven 29, met aaugegeven waarde 4 brieven samen f575,00, drukwerken 23548, postpakketten 343. Verzondenpostpak ketten ö5, postwissels 219, bedragende f 2045,70. Aangeteekende brieven 32 waar van 22 met een adngogeven waarde van f2395. ♦LEKKERKERK, 26 Jan. Do Rederij kerskamer „Jan Nieuwenhuizen” gaf Don derdag hare eerste buitengewone verga dering in dit seizoen. De beide stukken „De Speculanten” en „Een eerste spreek uur” liepen uitmuntend van stapel. Een woord van lof mag vooral don dames niet worden onthouden, die op zulk eene flinke wijze hare rollen uitvoerden. Een geani meerd bal sloot deze eerste bijeenkomst. Ook in deze gemeente gaat een adres rond aan den Minister van Marine, waarin den Minister verzocht wordt, te wil len gelasten dat voortaan, even als voorheen, een zeker gedeelte Nederlandsche hennep aan de leverantiën voor het departement moet worden gebruikt. In Berkenwoude, Stolwijk, Berg-Ambacht en meer andere plaatsen is men voornemens ook in die richting werkzaam te zijn. ♦MOLENAARSGRAAF, 27 Jan. Er heb ben zich in deze gemeente voor de nationale militie voor do lichting 1892 aangegeven 10 en voor de lichting 1893 2 personen. WOERDEN, 27 Jan. Kaas De aauvoer ter markt op heden bedroeg 14 partijen; prijs van Goudsche le soort f21 h 27,— per f'* •V i zich De uitslag der te Amsterdam gehouden herstemming tor verkiezing van twee leden der Provinciale Staten van Noord-Holland is: uitgebracht 4906 gel dige stemmen; volstrekte meerderheid 2454. Gekozen de liberale candidatenProf. Van Hamel met 2611 en de heer A. Sassen met 2529 stemmen. De hoer Hovy (a. r.) ver kreeg er 2356de heer Mr. Travaglino (kath.) 2171. Tot tweeden rentmeester b ij het kroondomein is benoemd Jhr. M. J. Huydecopor. In de Dinsdag te Rotterdam gehouden algemeene vergidering der af deeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche maatschappij van land bouw, werd tot bestuurslid herkozen Mr. G. P. Zaaijer te Rotterdam, terwijl tot be stuurslid werd gekozen in de plaats van den heer D. P. Van Cappellen te Capelle a/d Usel, die niet herkiesbaar was, de heer H. W. Wachter te Kralingen. B ij gelegenheid dat H. K. H. de Prinses Wilhelmina Koningin der Ne derlanden werd, is door den heer C. J. Begeer te Utrecht eene herinnerings-me- daille vervaardigd, die in zilver en in brons in den handel gebracht wordt. De medaille geeft aan de voorzijde een uitstekend por tret van H. M. de Koningin te zien, en aan de achterzijde het wapen van II. M., daar nevens een oranjetak en de aloude spreuk van een van Hr. Ms. voorvaderen: '„fiorira l’orangier”, waaromheen: Koningin der Nederlanden 23 Nov. 1890. Geb. te ’s Gravenhage 31 Aug. 1880. De medaille is 60 millimeter in middellijn. Na eene kortstondige ziekte is Zondag op 60 jarigen ouderdom over leden de heer J. H. Meijer, directeur van het Blinden-instituut te Amsterdam. In hem verliest de hoofdstad een zijner ach- tenswaardigste en Nederland een zijner nuttigste burgers. Sinds vele jaren toch was de heer Meijer niet alleen directeur eener bliuden-inrichting, die den roem van haren tegenwoordigen naam aan hem te danken heelt, maar was hij tevens de ziel en de spil van hot blindenonderwijs en der blindenverzorging in Nederland en zon der twijfel zal dan ook de mare van zijn dood tot in alle uithoeken van ons land leedwezen wekken. In het ja-ar 187 6 verscheen van den toenmaligen minister van oorlog, generaal-majoor 11. J. R. Beijen, eene ver trouwelijke aanschrijving, waarbij aan de officieren verboden werd zich met eene parapluie in het openb iar te vertoonen, wanneer men gekleed was in burnoe. Do toenmalige gewoonte om alle besluiten met een sluier van geheimzinnigheid te bedekken, gaf aan een officier aanleiding om dat „vertrouwelijk” te schenden en eeu der voornaamste dagbladen met die order in kennis te stellen. De parapluie-order werd toen het onder werp van den dag en gaf in woord en schrift aanleiding tot spot. Na een bestadu van zestien jaar is deze palingen uit ons strafwetboek kunnen schrappen. Wij kunnen elkander aanraden, niet op koopjes te loopen, ten einde niet bedrogen tö* worden; do lui hebben ge woonlijk tal van argumenten om hun voor keur te verdedigen voor den kleinhandelaar, die goedkoope aanbiedingen doet. Een chemisch on microscopisch laboratorium heeft niet ieder bij de hand, en als nu en dan in de couranten eon gemakkelijk toe te passen méthode wordt aanbevolen om vervalschingen te onderkennen, dan lezen we het bericht, maar zijn het over vijf minuten weer vergeten. Nu mangelt hot een aantal gemeente besturen niet aan goeden wil, maar wel aan financieel vermogen. Het vestigen van een onderzoékingsbureau, hot instellen van een geregelde contróle kost veel geld en de meeste gemeenteu zijn reeds zoo zwaar belast, dat het haar onmogelijk is haar werkkring nog verder uit te breiden Moch ten we eenmaal oen tijd beleven, dat de regeling dor plaatsolijko geldmiddelen aan dit groote bezwaar te gemoet komt, d:;u zullen we nog eens met vereende krachten gaan strijden voor een betere behartiging van dit groote volksbelang. Iets wordt er reeds gedaan, maar op hoogst onvolkomen en derhalve weinig af doende wijze. In Den Haag, bij voorbeeld, hebben nu en dan onderzoekingen plaats, evenals te Amsterdam. In de hoofdstad wordt alleen officieel bekend gemaakt hoe veel monsters van een bepaalde waar zijn geïnspecteerd, en hoeveel daarvan aan de vereischton voldeden of onzuiver zijn be vonden het publiek heeft daar niets aan, want het verneemt niet bij welke winke liers overtredingen zijn geconstateerd, en vervolgingen worden niet ingesteld; mis schien krijgt de betrokken koopman in het geheim een warsebuwing, die hem evenwel weinig deert. In den Haagscben gemeen teraad is de vraag ter sprake gekomen of het niet weAschelijk zou zijn de namen der neringdoenden, dio er vervalschte waar op nahielden, bekend te maken; op juridische gronden, werd er beweerd, bestonden daar tegen onoverkomelijke bezwaren Natuur lijk, zoo’n winkelier mocht den burgemeester eens een proces aandoen I Een snugger raadslid kwam toen op de gedachte, de zaak om te keeren, en in een officiëele publi catie de namen te vermelden van de win keliers, die zuivere waar verkochten. Dat kon nog minder, werd er gezegdimmers, dan zou het gemeentebestuur réclame ma ken voor bepatlde personen, ten nadeele van vele anderen, die waarschijnlijk in het zelfde geval verkeerden, maar bij wie men geen inspectie had gehouden. Men ziet, naar een oplossing van deze quaestie wordt nog altijd gezocht; ten minste, zij is nog niet gevonden. En of we daar nu lang en breed over redeneeren, dat helpt niets. We moeten trachten ons zelven te helpen, langs den weg van ver eeniging. Op winkelvereenigingen hebben de nering doenden een slecht oog, en dat is licht te verklaren. Wij, die overtuigd zijn dat de belangen van verschillende klassen en groe pen der burgerij niet aan elkander moeten worden opgeofferd, en liefst het „leven en laten leven” in toepassing gebracht willen zien, zouden liever een ander middel willen bezigen om aan het bezwaar te gemoet te komen. Een der redenen, waarom velen zich bij winkelvereenigingen aansluiten, is gelegen in de omstandigheid, dftt men dan meer waarborgen heeft voor zuivere waar. Wordt nu het idéé, dat wij in den aanvang ter sprake brachten, ten uitvoer gelegd, dan zijn wij in de goede richting. De namen der winkeliers, die leden zijn van een maatschappij ter bestrijding van warenver- valsobiog, zijn bij do medeleden bekend; bovendien belet hun niets om openlijk van die toetreding melding te maken. De be stuurders moeten dan een gelegenheid voor kosteloos onderzoek openen; in de verga dering kunnen de uitkomsten worden mede gedeeld, en blijkt er hier of daar geknoeid te zijn, welnu, dan zijn de lui gewaarschuwd. Het bezwaar werd geopperd, dat iemand lid zou kunnen zijn en toch vervalsching plegen. Ja, maar door het feit zijner toe treding stelt hij den ganschen inhoud van zyn winkel onder contróle, en als deze nu met eenige zorg wordt uitgeoefend, dan is de kans, om bedrogen te worden, toch uiterst gering. Moet men nu meente zijn, om toepassing te brengen? Natuuilijk zal het daar gemakkelijker gaan, omdat er meer gelegenheden tot onderzoek aanwezig zyn, en het getal leden van zulk een vereeniging grooter kan wezen en zij dien ten gevolge over moer fondsen kan beschikken. Toch wil het ons toe schijnen, dat ook elders die weg kan be wandeld worden; misschien zou daar een matige subsidie uit de gemeentekas een apotheker in staut .kunnen stellen, de noo- digo scheikundige en microscopische onder zoekingen te doen. Wy bepleiten deze zaak niet'alleen uit mijn leeftijd, noch met mijne positie over een. Ik stond dan ook, na de beleediging van den Heer Laur, alleen op met het plan hem te antwoorden met woorden, en die raak zouden geweest zijn. Maar toen ik, aan den voet der tribune gekomen, hem daar in alle kalmte in zijn glas zag roeren, drinken en glimlachend naar bene den komen, toen ik die kalmte zag, na de beleediging, die hij mij had aangedaan, en dien glimlach, terwijl mijn bloed kookte, was ik mijzelf niet meer meester en ver gat ik mijn leeftijd en mijn portefeuille!” Hij laat nu Laur waarschijnlijk verder De Humnansche kroonprins, Prins Karei, van koning Ferdinand, had Zon- een buitenkansje. Hij was de gast van den Turkschen Sultantoen een kamerschut dreigde te vallen en don Sultan te verpletteren. Prins Karei greep het bij tijds en ontving onmiddellijk uitbanden van den Sultan eene hooge ridderorde. Nu, er zijn er, die haar met minder verdienen! De werkstaking fe Bilbao (Spanje) houdt nog steeds aan en gaat met veie ongeregeld heden gepaard, die, vooral in dat gevaarlijk strookje lands, zorg wekken. Portugal heeft besloten zijne schuld- eischers het evenwicht in de zoozeer ont regelde staatsfinanciën te doen herstellen. Ze zullen zich voortaan vermoedelijk met de helft der tot dusver genoten rente moeten tevreden stellen Voor het Abdin-paleis te Cairo (Egypte) is Dinsdag op plechtige wijze door de officieren van het Egyptische leger den eed van trouw aan den jeugdigen Khedive af gelegd. Verschillende, ook vreemde autori teiten, waren aanwezig. Chili heeft tegenover de V. S. van Noord- Amerika eieren voor zijn geld gekozen en liever volledige genoegdoening gegeven, dan kennis te maken met de goedgewapende oorlogsbodems van de Unie! Een belangrijk stuk werk is bij het Pruisische Huis van afgevaardigden in be handeling: een nieuwe schoolwet. In die wet is het beginsel opgenomen, dat op de openbare van ryks of gemeentewege be kostigde scholeü godsdienstonderwijs zal gegeven worden en hiertegen komen de liberalen als één man op Hun woordvoer der Richter wees er in eese welsprekende redevoering op, hoe dat béginsel strijd zal brengen tusschen school on huis, hoe wei nig yan gedwongen godsdiosstonderwijs voor geest en hart te wachten is, doch te ver geefs: do groote meerderheid gaat mot de regeering mede en de aanneming van het ontwerp is vrij wel verzekflrd. ’t Is echter te vreezen dat deze zaak t«t eene wijziging van het Ministerie zal aanleiding geven althans er wordt verzekerd,, dat de Minister Meguel de verantwoordelijkheid niet mede wil dragen en zijn ontslag verzocht. De Dnlisclie Rijksdag nam de handels- overeenkomst met Zwitserland aan; hij houdt zich nu bezig met een voorstel tot verlaging der graanrechten. Hoever de zorgen van 4*u Keizer zich wel uitstrekken, blijkt uit den bericht, dat Z. M. dezer dagen de keukens van zijn paleis bezocht. Er wordt niet bij vermeld of Z- M. ook eene redevoering hield. Het Keizerlijk gezin staat eerlang weer vermeerderd te worden. Te Aken stierf dezer dagen eene alleen wonende vrouw aan verval van krachten. Zij leefde in zulke bekrompen omstandig heden dat hare arme buren modelijden met haar kregen en haar dagelijks een ge deelte van hun karig maal thuis brachten. Na haar dood kwam echter uit, dat zij alleen uit gierigheid armoedig had geleefd. 10.000 Mark had ze op de (paarbank staan. Zoowel het armbestuur als dé medelijdende buren maken nu aanspraak op een gedeelte der nalatenschap, op grond dat zij door de rijke schraipster werden bedrogen. Grootvorst Alexis van HuMand zal, op zijne terugreis van Londen, waar hij deel nam aan de begrafenis van den Hertog van Clarence, een bezoek brengen aan het Duitsche Hof. Dat zal Frankrijk wel hin- deren, dit meent alleen op Ruslands vriend schap aanspraak te hebben. Naast de treurige berichten over den nog steeds voortdurenden hongersnood, vooral in de zuidelijke en oostelijke pro vinciën, van Rusland, doet het goed te ver nemen dat de Keizer wederom 15 millioen roebels schonk tot leniging van dien nood en vooral ook dat, op ’s Keizers initiatief, gezorgd wordt, dat by de verdeeling der ondersteuning niet meer zulke groote on geregeldheden plaats hebben als aanvan kelijk ’t geval was. In de Roomsch-Katholieke kerk te Wyszki (Russisch gouv. Witebsk) is gedurende do godsdienstoefening een galerij ingestort. Bij dat ongeluk en in het gedrang, dat daarna ontstond onder de doodelijk ver schrikte kerkgangers, werden 42 personen gedood en 60 ernstig gewond. De Bulgaarsche president Minister Stam- bouloff, de man, die in de jongste geschie denis van Bulgarije zulk eeu voornamen rol vervult, is ernstig ziek, ten gevolge van eene verwonding. Van de eene zijde wordt beweerd, dat deze een gevolg is van het toevallig afgaan van een zakrevolver bij een sledevaartvan andere zijde wordt aan een aanslag geloofd. De toestand van den ge wonde moet zoer ernstig zijn. Het geschil met Frankrijk is bijgelegd met eene betuiging van leedwezen van de zijde van Bulgarjje, dat het, alvorens gevolg te geven aan het besluit van Cha- dourne het land uit te zetten, niet eerst den Franschen Consul geraadpleegd heeft. Nu, dit is eene matige voldoening en het valt meê, dat Frankrijk zijne overdreven eischen wede¥ toelating van den gebannene en schadeloosstelling, liet varen. Officieel heelt thans do Fransche regee ring verklaarddat het incident Constans Laur is geëindigd. Deze denkt er anders over en gaat voort den Minister, die zich een oogenblik vergat, te tergen en in een bespottelyk daglicht te stellen. Voordeelig steekt hierbij al do gedragslijn van Constans, die tot eeu vriend het vol gende zeide en daarmede de zaak tot de ware beteekenis terugbracht „Handtastelijkheden komen noch met i m uiu aaitnio zag, n hij mij had aatigedaar mijzelf niet Hij laat nu Laur kalm uitrazen.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1