1892. N’. 1237. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht I koop, Zaterdag 6 Februari. iderak. I ïziersland. Officiëele Kennisgevingen. E I ZEN, RIJ t, S Jz. j sn ERF, westzijde Tan jtie B, no. 530, nond. soping. IS Zalmvanqst in de Kamers. ferak, RNIET, luis Bouwland ‘INC. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. EEN HELPSTER, oud 14 jaren, op eene jaarwedde van f 50, Loting voorde Nationale Militie. OPROEPING. SPRUIJT. Moordrecht 1 oemde Notaris. len r i I in 4 perceelen. de Gemeente SCHOONHOVEN. i 1892, terzelfder 8GH00NH0VEN8CHE COURANT. f 4,74. leraart 1892, tinnen worden t met Erven, ding der koop- 32. e bekomen ten OENENDAAL KELDER, J ERF, zeer te C, ar. 1181, N, bij MEESTOL. stelde van het Britsohe beheer en <LÏ.:r te kennen gaf, dat de Khedive Abbas op jven. de waterleiding en thans heeft straatweg naar veek verhuurd Land in eigen ij de betaling •il 1892. o bij C. SLUIS o ten kantore DENENDAAL oornemens op en 10. Fe-" des morgens i het Logement loor de Wed. inbaar, bij vei- te verkoopen IGEN) met ERF Deze Courant wordt des "Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Een onderwerp, van veel belang voor een groot deel der streek, waar ons blad het meest wordt gelezen, is den 3, December jl. in de Tweede, den 26. Jan. in de Eerste Kamer ter sprake gebrachten niet voor de eerste maal. Maar zoover we ons her inneren kunnen, is het nooit met zooveel juistheid gedaan als op eerstgenoemden datum door den Afgevaardigde uit Ridder kerk, den heer Smit. In zijne hoedanigheid van Voorzitter van het bestuur der „Vereeniging tot bevorde ring der Zoetwatervisscherij in Nederland” ontving de beer Smit herhaaidehjk klachten, dat de bepalingen van het zalmtractaat van 30 Juni 1885, goedgekeurd bij de wet van 14 April 18b6, in Duitschland niet worden nageleefd. In den Rijksdag te Berlijn wordt hetzelfde omtrent onze visschers beweerd. Een onderzoek werd alzoo noodig geacht. Van 16 Augustus tot en met 15 October is de zalm- of elftzegenvisscherjj, volgens gezegd tractaat, verboden. Een Kon. Be sluit van 21 Juli 1886 omschrijl'twat men onder een „zegen” heeft te verstaanen dat komt overeen met de opvatting van alle deskundigen. Dezen „beschouwen ieder rondgetrokken net, op steeds dezelfde plaats nitgescboten én binnengebaaldals zalm- zegenvisscherijdeze handeling zelve geeft te kennen dat men vischt naar Trek- en niet naar standvisch"’. In den verboden tijd mag alleen met drijfwant gevischt wor den. In Duitschland daarentegen ontbreekt die bepaling. Maar wat beteekent dan eigenlijk zoo’n tractaat? Verschillende omstandigheden, door den heer Smit in zijne redevoering van 3 De cember opgenoemd, maken het schier on mogelijk, dat in ons land de gesloten tijd niet wordt geëerbiedigd; meenen evenwel de Duitschers, dat niettemin met de be staande bepalingen de hand wordt ge licht, dat zij dan van hun zijde een on derzoek instellen, gelijk de heer Smit, aan een opdracht van zijn medebe stuurders voldoende, in Duitschland heeft te Schoonhoven, Maan”, oven n. Te zamen i Ano. Sits, 745 en 1772, ar, in „het is”, bewoond j. de Wed. IABERop lag 2 4 Fe- ten elf ure, ifalag, in het ingevolge van R en bescho- SNFAÉRIEK, ris, den 27. F. VAN DEN Gouda, ge il op 3 Fe- is aangekon- Prijs der AdvertentienVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiëu, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Belloon hoven maken bekend, dat in het vervolg hot KANTOOR VAN DEN GE MEENTE ONTVANGER zal geopend zjjn op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van v.m. 9 tot 12 en n.m. van 1| tot 2* uur; op Woensdag en Zaterdag alleen van v.m. 9 tot 12 uur. Schoonhoven, 5 Februari 1892. De Burgemeester, M. J. CHE VALUER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. itpolder, strek- oord westwaarts P. Kool, belend ten zuidwesten Iwee perceelen ogenkadaster 1476 en 1477, 40 Centiaren. OOILAND, Ie van af den Iwestwaarts op, iro, belend ten en zuidwesten aster Sectie B i zamen groot edeeltelijk nog i aan A. KOuL de hoop - - -- - o—„p contract. Na hetzelfde voetspoor van jdjnen vader mocht -j_ voorgaan. Echter uit eene te Parijs ontvangen correspondentie uit Caïro verneemt men, dat het optreden van den nieuwen Khedive tegenover de Engelschen niet van dien aard is, d it de verwachting van den heer Salis bury kans heeft verwezenlijkt te worden. Hij benoemde zich zelven tot opperbevel hebber van het Egyptische leger en toen de Engelsche opper-bevelhebber, generaal Greuveli, hem door zijnen adjudant liet uitnoodigen, om het examen aan de militaire school te komen bijwonen, liet hij hierop ant woorden, dat, als de generaal hem wat te zeggen had, hij zelf maar komen moest. Toen diezelfde generaal hem eenige voorstellen wilde doenbetreffende het Departement van Oorlog, moet hij gezegd hebben, dat dit den Egyptischen Minister van Oorlog aanging. Dat neemt dus wel eenigszins den schijn aan van eene los making van Engeland, doch de Engelschen zullen zich dit wel niet zoo goedschiks laten welgevallen. De jonge Khedive van Egypte heeft al zijn vorige medestudenten van het There- sianum te Weenen uitgenoodigd om bij hem te Cairo de Paaschvacantie te komen door brengen. Een stoomboot zal te Triest allen afhalen, die lust hebhen hun studievriend in zijn Onderkoningsluister te bezoeken. De Belgische Kamer is eindelijk eens begonnen met het debat over de Grondwets herziening. Minister Beernaert heeft echter, in plaats van met een wetsontwerp te be ginnen, eerst eens eene redevoering ge houden, waarin het in hoofdzaak hierop neerkwam. Eene herziening, zoo zeide hij, zou eerst mogelijk wezen, als beide Kamers sterk vóór eene Hervorming in een be paalden zin waren en daarvoor eene meer derheid gevonden werd. Toen „de speech was afgestoken,” legde het hoofd van het Kabinet eindelyk, op bevel des Koning, zoo zeide hij uitdruk kelijk, een bundel papieren ter tafel en lichtte hij de daarin gedane voorstellen toe. De herziening betrof, volgens den Mi nister-President in de eerste plaats de ar tikelen omtrent het kiesrecht en de wijze van verkiezing, de schadeloosstelling der Afgevaardigden en het recht voor referen dum voor de kroon, d. w. z.dat de Koning zich rechtstreeks tot de kiezers mag wenden met een of ander voorstel, b. v. tot Kamer ontbinding. De heer Woeste verzette zich tegen dit laatste, waarop de heer Beernaert zeide, dat de Kamer natuurlijk vrij is alie of slechts een deel der Regeeringsvoorstel- len aan te nemen. Met algemeene stemmen werd besloten de herzieningsvoorstellen naar de Afdee- lingen te zenden. Vroeger dan Maart zal het dus nu wel niet worden, eer men de zaken flink zal aanpakken. Een rijk man te St. Petersburg (Rus land), graaf L., had on)angs uit Parijs een groote brandkast laten komen, vol geheime vakjes. Hij sloot de kast open, stak den eenigen sleutel in zijn zak en ging er in om er zijn geld en kostbaarheden te ber- ;en. Daar valt opeens, door een ongeluk kig toeval, de deur van de kast dicht en de graaf zat gevangen. Men riep een brandkastenfabrikant, deze kwam met twaalf werklieden, maar zij zagen geen kans de kast open te breken. Men seinde naar den fabrikant te Parijs, en vier uren later kwam het troostrijke bericht, dat er onmiddellijk een tweede sleutel van de kast naar St. Petersburg was gezonden. Maar vóór die sleutel daar kon aankomen, zou de arme graaf al lang verhongerd en gestikt zijn. Er werden nu verscheidene ILLIGE Notaris 3K te Schoon- a het openbaar verkoopen bij ruari 1 892, AN VUUREN, dag 24 Fe- Koffiehuis van* avonds 7 uur. an en Echtg. gedaan. In 1890 belastte hij eenige schip pers en kapiteins van sleepbootjes, die zoowel bij dag als bij nacht den Beneden- Rijn tot Ruhrort en Duisburg bevaren, hem rapport te doenin den verboden tijd van 1891 ging hij er zelf op af. We deelen spreker’s bevindingen met zijn eigen woorden mede. „Des morgens te uur van 3 Septem ber ben ik per extra stoombootje opge varen naar Herdingen. Men beweerde, dat aldaar ook overdag werd gevischt met de zegen. Gearriveerd te 10| uur, aan wal geroeid, zag ik te 10( uur de eerste zegen uit het water halen, te 1 Iuur de tweede. Dit was wel is waar een kleine zegen- visscherij, dreef pl in. 300 meter, lengte -zegen pl. m. 100 meter, maar de uitoefening daarvan ia gesloten tijd is niettemin ver boden. Ik retourneerde daarna naar Ruhrort, stoomde vandaar te uur lager uit, arri veerde te 2| uur te Baerle, en vond aldaar op den linker Rijnoever een niet vissebende zalmvisscherij. „De kapitein deelde mij mede, dit alle visscherijen, die we nu zouden opzoeken, overdag stil lagen, maar met den avond bij schemering aan 't visschen gingen. Dit was ook zoo. Successievelijk bereikten wij 6 zegen-visscherijen, waarvan de laagst ge legen ligt tegenover Buderich, even boven Wesel. Te 6| uur ving aldaar het bedrijf aan. Men vischte aldaar met een rond getrokken net van pl. m. 225 meter lengte, en onmiddelhjk na het ophalen werd het zegenschip opgetrokken en op dezelfde plaats ingeschoten. „Daarna voeren wij hoogerop en zagen ten slotte alle op den dag gepasseerde werklooze visscherijen in vol bedrijf. „Ook de Duitsche visschers gaven op dat zij met den zegen vischten. „Bij elke visscherij toch werd door mijn kapitein de schijnmanoeuvre uitgevoerd of de stoomboot in den zegendreef wilde an keren. Onmiddellijk ontwikkelde zich een gesprek van den kant der visschers. „Kapitein, hoogerop varen oin te ankeren. „Waarom? „We zijn aan 't visschen. „Waarmede? „Met de zegen. „Welnu, dan zijt ge nu toch klaar? „Neen, wij visscheu den geheelen nacht door. De heer Smit wees vervolgens op de groote verandering, door het tractaat teweeg gebracht. Vóór het gesloten werd, vischten de Hollanders zoolang tot de arbeid niet meer loonend was; de alsdan o verblijvende visschen konden opzwemmen ntar de plaat sen, waar kuit geschoten word Nu kan, terwijl de Duitschers in den gesloten tijd doorvisschen, schier geen enkele visch meer ontsnappen, zoodat de cultuur sterk wordt benadeeld. In 1886 kwamen te Kraliogen 104 422 zalmen ter markt; dat getal ver minderde van jaar tot jaar en was in 1890 slechts 34.555. Geen wonder dat de heer Smit voor onze visschers gelijkstelling vroeg met de Duit schers: kan in Duitschland het tractaat niet worden geëerbiedigd, dat men dan ten onzent bet Kon. besluit gelijk make met de Duitsche verordening. In zijn antwoord beloofde de Minister van Buitenlandsche Zaken een ernstig on derzoek, vertrouwende dat, wanneer de klachten van den Afgevaardigde uit Rid derkerk gegrond blijken, het niet zal ont breken aan ernstige vertoogen bij de Pruisi sche Regeering, die zeker te Berlijn een geopend oor zullen vinden. De Min. ge looft, dat de fout ligt bij de omschrijving der netten, en acht het wenschelijk, dat de Duitsche ordonnantie te dien aan zien gelijk gemaakt wordt met ons Kon. Besluit. Intusschen is, zooals reeds gezegd is, de zaak in de vergadering der Eerste Kamer van 26 Januari opnieuw ter sprake ge bracht, en wel door den Afgevaardigde uit Utrecht, den heer Mei vil van Lynden, die er zijn verwondering- over te kennen gaf, dat niet reeds veel vroeger de aandacht der Duitsche Regeering op deze zaak is gevestigd, daar ook het Collegie voor de zoevisscherijen in zijn verslag over 1890 heelt gemeld „dat hun gebleken was dat het in Duitschland geoorloofd was in ge sloten tijd te visschen met een omtrekkende zegen, zonder vaste spil, en dit zoowel naar standvisch als naar zalm.” Spreker had vernomen, dat het net, in Duitschland gebezigd, daarginds niet als zegen wordt beschouwdin Nederland wèl, en gaf den Minister in overweging een wijziging uit te lokken van het Koninklijk Besluit van 21 Juli 1886, „opdat er voor Duitsch- land geen voorwendsel uit geput kunne worden en men het aan beide zijden der grens eens zij over de vrtiagwat in don gesloten tijd al dan Aiet geoorloofd zij.” Deze niet geheel duidelijke behandeling van de quaestie werd door den heer Ra- husen, Afgevaardigde uit Noord-Holland, die tevens Voorzitter is van het College voor de zeevisscherijen, nauwkeuriger ge preciseerd met deze woorden: „De reden van de moeilijkheid tusschen beide Regee- ringen ligt eenvoudig in het verschil der oral opmerk- uitengewoon i 2°. op de S. W. N. VAN NOOTEN Uiige VBB. verordeningen voor beUe landen, die niet identiek luiden en tub moeten strekken tot explicatie van hplijgtj’ zou de Nederlandsché Regeering aan de Duitsohe kunnen vragen, onze verordening toe te willen passen, en mocht zij dat niet willen, dan zouden wij de Duitsche kunnen overnemen. Voor de visscherij kan daaruit geenerlei kwaad voortvloeien en de moeielijk- heden, die overigens veel te breed uitge meten worden, zouden daardoor volkomen opgelat zijn.” De Minister van Buitenlandsche Zaken erkende de juistheid van hetgeen door den heer Rahusen gezegd was, en voegde er dit nog bij: „In ons Koninklijk Besluit wordt met groote nauwkeurigheid om schreven, wat men te verstaan heeft onder zegens, waarmede trekvisch wordt gevangen en w elke dus in gesloten tijd niet mogen worden gebruikt. Dit nu is bij de in Duitschland geldende verordening niet het geval. Daar wordt gesproken van „Segen- betrieb” en nu is het de vraag of zelfs het net, waarmede de geachte afgevaardigde uit Ridderkerk heeft zien visschen, volgens de opvatting van den Duitschen rechter valt onder de wettelijke omschrijving van het Segen-betrieb. Nu wensch ik te wijzen op een uitspraak van het Ambtsgericht te Rheinsberg, dat een net, dat men meende onder het begrip van „zegen” te vallen, maar als Flugnets betitelde, niet viel ouder de verbodsbepaling. Het zal nu de vraag zijn of Duitschland, dat zooveel prijs stelt op den schoontijd der zalmen, niet genegen zal zijn om de verordening in denzelfden zin te wijzigen als zij bij ons bestaat. De Regeering verklaart gaarne dat zij rijpelijk deze zaak zal overwegen.” De belanghebbenden zullen met genoegen acte nemen van deze verklaring, en daarbij spreken zij gewis don wensch uit, dat het resultaat dier overwegingen geen ander zal zijn, en dat in den „schoontijd” van lö92 de ongelijkheid zal zijn weggenomen. Intus schen moet ons nog dfl opmerking uit de pen, dat men een wonderlijke manier beeft van tractaten sluiten. Allerlei artikelen worden ineen gezet, maar datgene, waar het voornamelijk op aankomt, een juiste omschrijving van de verplichtingen, aan welke partijen zich wederzijds te houden hebben, laat men eenvoudig achterwege, zoodat de uitvoering der overeenkomst aan ieders goedvinden wordt overgelaten! Wij achten het nog zoo geheel zeker niet,' dat de fout, in 1885 begaan, op de door den Minister gewenschte wijze zal worden hersteld en zien in het gevoerde debat eene bevestiging van de meening,' indertijd door velen uitgesprokendat van die overeenkomst de Nederlandsche visscherij de dupe is geworden. Of onze diplomaten wel genoegzaam zijn doordrongen van de overtuiging, dat ze Nederlandsche belangen te behartigen hebben? Moge het deze Regeering gelukkente herstellen wat door een harer voorgangsters is bedorven! De commissie voor de schoolwet be stemd, is reeds door den Pruiskchen Land dag benoemd. Ze bestaat uit 9 conser vatieven, 4 vrij-conservatieven, 6 nationaal- liberalen, 2 vrijzinnigen, 6 leden van het Centrum en een Pool; in ’t geheel dus 28 leden, onder voorzitterschap van Graaf Haussonville. Het wordt nog algemeen volgehouden, dat er eene schikking zou kunnen plaats hebben. Maar hoe dat is de groote vraag! In Hongarije dreigt eene ministeriëele crisis, deels om den voor de Regeering minder gunstigen afloop der verkiezingen, «.yu. deels ook wegens de handelsverdragenbekwame werktuigkundigen bij geroepen, waardoor de positie van den Minister van Koophandel is geschokt Hoogstwaarschijn lijk treedt nu de Minister van Eeredienst ook af, en daaruit volgt natuurlijk de in trekking van diens veel ergenis gevende beschikking betreffende den doop van kin deren uit een gemengd huwelijk. De heer Lanel, de Fransche zaakgelas tigde, heeft, na een ontvangen nota van de Bulgaareche Regeering, een bezoek gebracht aan den Minister Gaecof. Daar verklaarde hij, dat het voorgevallene als afgehandeld zou beschouwd worden en de diplomatieke betrekkingen hersteld waren. De uitzetting van Chadourne is dus een stilzwijgend overeengekomen feit. Aan de ex-Koningin Nathalie van Servië, die te Biarrix verblijf houdt, is door de liberale partij in dat land een geschrift gezonden, waarin zij uitgenoodigd wordt naar Servië terug te keeren, waar de libe ralen haar zullen verdedigen. De Bulgaarsche uitgewekene Rizoff, die beschuldigd werd van samenspanning tegen de Regeering van zijn Vaderland, wordt niet uitgeleverd, maar op de vesting van Belgrado gehuisvest. De Eugelsche Minister-Presidentde Markies van Salisbury, heeft te Exeter eene redevoering gehouden, waarin hij den overleden Khedive van Egypte veel lof toezwaaidede voordeelen in het licht en na uren werken gelukte het hun ein delijk, een gat in de kast te maken, zoo groot, dat de gevangene er den sleutel door kon steken. Zoo werd de graaf bevrijd en bleef hij bewaard voor een ellendigen dood te midden van zijn schatten. De directeur van het armhuis te Kopen hagen (Denemarken) werd dezer dagen verrast door een bezoek van 17 jonge welgekleed© matrozen, die zeer beleefd ver zochten in het armhuis te worden opge nomen. Zij hadden geen werk en zouden eerst in 't voorjaar weer aangemonsterd kunnen wordert. Niet wetende hoe den winter door te komen, hadden zij besloten in het armhuis te gaan. Zij werden naar den magistraat verwezen, die hun eene tijde lijke ondersteuning gaf. De benoeming van den heer Mr. W. Van der Kaay tot raadsheer in het Gerechtshof te 's Gravenhage is geschied buiten de aanbevelingslijst van het Ge rechtshof. Tengevolge van de bevordering, welke de heer v. d. Kaay, tevens lid der Tweede Kamer voor Alkmaar, in den staatsdienst maakt, is eene verkiezing in dat\ district noodig geworden. Op het Koninklijk lustslot te Soestdijk zjjn dageljjks vele handen aan het werk torn alles op te knappen en te verfraaien. Is men wel ingelicht, dan ko men HH. MM. rèeds met de eerste dagen van Mei het paleis betrekken, om den ge heelen zomer daar te blij' Vóór eenigen tijd is naar het paleis gevoerd, men den oprij weg van den het paleis geheel vernieuwd. Ook de groote standaard, die vroeger in den voortuin stond en waaraan de Oranjevlag wapperde, wan neer de Koninklijke familie aanwezig was, is nu boven op het paleis geplaatst. Verder zal het geheel in- en uitwendig nog aanmerkelijk worden gerestaureerd. In de zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam van Dinsdag werden o. a. de volgende personen veroordeeld: T. De B.arbeider te Jaarsveld, wegens beleediging van een ambtenaar, tot f3 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. J. v. V.jager te Reeuwijk, wegens diefstal van 2 tamme zwanen, tot 15 dagen gevangenisstraf. M. L. C.koopman en D. G huisvrouw van M. L. O., zonder beroep, wonende te Gouda, beklaagd van diefstal, werden vrij gesproken. Is het visschen met kantzegens of welke zegens ook, op alle plaatsen in de rivieren de Maas, Lek etc. gedurende den gesloten tijd, van 15 Aug. tot 15 Oct.strafbaar of niet Deze vraag was door den kantonrechter te Schoonhoven bevestigend beantwoord en diensvolgens waren in het begin der maand Oct. 8 visschers te Ammerstol en Berg-Am bacht veroordeeldomdat zij op 28 Aug. in een zegendreef in de rivier de Lek, in ver eeniging hadden gevischt met een zalm- of eiftzegen, door deze zegen aldaar twee maal te water te brengen en op te halen. Beklaagde waren van dit vonnis in hooger beroep gekomen, bewerende dat de plaats waar zij gaviaoht hoddongown oegondreof was in den zin der wet. Heden werd de zaak voor de rechtbank voortgezet, en nog als deskundige gehoord de heer Kersbergendirecteur van verschil lende visscherijen en wethouder der gemeente Lekkerkerk, Deskundige werd met aanwijzing op de kaart de vraag voorgelegd: lo. of de plaats waar beklaagden gevischt hadden, een ze gendreef was en of deskundige meent dat beklaagde door hun visschen toen ter tijde de wet hadden overtreden? De deskundige was van meening, dat die plaats niet onder de zalmdreven kan wor den opgemerkt en liet de beantwoording der tweede vraag aan de rechtbank over. Het O. M. hield bij monde van Mr. Oas- tendijk, subst.-offic. van justitie, vol, dat de wetgever met zegendreef bedoeld had, alle plaatsen in de rivier de Maas en Lek, waar men door te visschen met welke zegen ook, kans had in den gesloten tijd zalm te vangen. Z E.A. vermeende dat de deskun- kundige Kersbergen, zalmzegenvisscherijen met zalmdreven verward had, daar toch, indien dezen alleen door den wetgever be doeld waren, de wet op alle manieren kon worden ontdoken en van nul en geener waarde was. Z. E. A. eischte dus bevesti ging van het gewezen vonnisdat isveroor- deeling tot f 50 boete voor ieder beklaagde. Mr. M. T. De Baat, verdediger van be klaagden was van het gevoelen van den deskundige en bestreed dat alle plaatsen in de aangeduide rivieren zalmdreven zouden zijn. Z. E. G. eischte dus vernietiging van het vonnis i\ quo. Wegens mishandeling van ambtenaren had zich vervolgens te verantwoorden J. A., wed. van R. C. v. Z., 47 jaar, vroeger tap ster, wonende te Gouda. Beklaagde had twee agenten van politiedie in den nacht van 5 op 6 December hare herberg binnen traden, en de gasten, die er zich nog na verboden tijd in bevonden, verwijderden, in het gezicht geslagen. Eisch 15 dagen gevangenisstraf. Twee boerenknechts uit Polsbroek, die zekeren A. G. B. mishandeld hadden, om dat hij met een meisje uit Polsbroek uit was. Eisch voor A. H. en C. B. 5 dagen gevangenisstraf ieder. Ten slotte J. d B., arbeider te Nieuwer- kerk, die op 6 December R. v. E. geslagen had. Eisch f10 boete. Uitspraken over 8 dagen. In de Ti el er waard hadden in de laatste dagen talrijke houtveilingen plaats. De prijzen liepen hier en daar vry hoog. Eiken golden f20 f25; zware peppels f 50 a f 70; iepen f 40 0 f 60; beuken f 12 f32; linden f 1,50 2 en dennen f3 h f5 per stuk. Veel werd op gekocht voor Kuilenburg en Zutfen. Op het verzoek van de Maat schappij: „Een Nationaal Belang” te Utrecht, tot het onder haar beheer nemen van de bestaande beplantingen op den spoorweg van Gouda naar ’s Gravonhage, is door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen gunstig beschikt. De directeur der Weesinrich- ting te Neerbosch heeft andermaal van iemand die onbekend wenscht te bljjven eene gift ontvangen, groot f3000, voor genoemd gesticht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven diaken bekenddat op de BEWAARSCHOOL kan geplaatst worden Brieven worden ingewacht vóór 13 dezer. Schoonhoven, 5 Februari 1892. De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. O. GEELHOED. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schoonhoven brengen ter kennis: lo. dat de Loting voor de lichting van 1892 zal plnats hebben binnOn deze gemeente op Donderdag den 25sten Februari 1 8 92, des namiddags ten 1.,‘ ure, op het Raadhuis; 2o. dat de ingeschrevenen, naar alphabetischo orde opgeroepen, zelve hunne nommers trek ken; dat ook voor den niet opgekomen Loteling de trekking kan geschieden door zjjn vader, moeder of voogd, terwijl, zoo ook deze niet is opgekomen, door den Burgemeester of een Lid van den Raad zijner Gemeente voor hem een Nommerznl worden getrokken; en 8o. dat op Maandag den löden Februari 1892, des voormiddags ten 10 ure, op het Raadhuis aanvraag zal kunnen worden ge daan om de Getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens Broedcrdienst of op grund van te zjjn Eenige wettige Zoon. Schoonhoven, 5 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1