H FOUT. ruK. AT EN. 1892. N’. 1238. Woensdag 10 Februari. EL8T, te koop, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. i Zonen, I0P, :vis, I iat, No. Hl. [den ENDIJK. Effecten, )MS J/.., >or ECHT D A, LAND, iverezachte 2 Februari, Schoonhoven. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. D I Rotterdam. idacht vestigen. kinj Buitenland. ggave naar keuze plaats igen ten S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. strekt door den Heer 3L, Schoonhoven. bljjkt, dat zich brengt, Effecten voor: - H‘/, ’8 j*ars den prolongatie- lerdamsche beurs- teit en houden het UM te letten, dat orkomen. ■P.SANTMAN, J OUDSTEN. SCHOOÏÏHOVEHSGHE COMT. UTEN, bij e AMMERSTOL. DE WAAG’, losito: 2! overeen te komen verkiezende tegen eelige voorwaarden n wissels op binnen leven op aanvrage Menger, ie s t e m- aan 's Kjjks Munt te Utrecht, heelt als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. De rechtbank te Heerenveen heelt in de z ak tegen Dr. Gravemeijer, thans te Goriuchem, beklaagd van belee- diging, de uitspraak aangehouden. Iers in de meeste ot den eerstvoigen- sr Amsterdamsche de A mate rd an- '|önder berekening loos, dat men daar hoog opmalon van gehad en solirjjft keur. Dit is echter Art. 4 der keur van het wa- luidt in hoofdzaak gemeente veldwachter alhier )8zal als zoodanig benoemd Langeruigeweide, in plaats van J. Ophol, aldaar overleden. ♦NOORDELOOS, 8 Febr. Vrjjdag-middag omstreeks half vijf bevond de heer Dr. Van Beekurn alhier zich met zijn rijtuig in het naburige Goudriaan, ten einde aldaar zijne patiënten te bezoeken. Het paard schichtig geworden zijnde, ging op bol; deheerv.B, het gevaar bemerkende, opende een der portieren en sprong uit het rijtuig, echter met het ongelukkig gevolgdat zijn rechter arm ontwricht werd en brak. Door den bouwman De Baat werd ZEd toen naar zijne woning alhier vervoerd en daarna duor Dr. Van .Nes, van Meerkerk, verbonden. De heer Van der Meer, semi-arts te Leiden, die den heer Van Beekurn tijdens de alhier heerscheude influenza-epidemie in zjjne practyk heelt geassisteerd, werd in middels per telegraaf ontboden, om, zoo- E. ALBERT, gega- 7°/# Phosphorzuur nco Station Gouda, van het bericht uit Noorde- Courant” van 5 dezer en in 6 dezer, verzoek ik ÜEd. het vol- Prijs der AdvertentiënVan l tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ÜIJNDE met 5 Inlegbladen, TEN KABINETTEN, n van >open en verkoopen en provisie van ven de 30 */0 der 30°/O;(ook idat Z. M. on- woorden gesproken smaakt het best, Naar men verneemt, zal de door den heer Fop Smit Jr. nagelaten collectie schilderijen, geraamd op eene waarde van f 1.500.000* JJarv» ip veiling gebracht worden. In den ouderdom van 76 jaar is te Arnhem overleden Mr. J. De Wal, oud-hoogleeraar in de rechten te Leiden, commandeur van den Ned. Leeuw. Den 29en Januari word te Freiburg in Baden bevorderd tot doctor in de genees- heel- en verloskunde, met proef schrift, getiteld: „Zwei Falie von Retro- flexio uteri gravidi”, de heer G. Van Dorssenarts, officier van gezondheid 2e klasse Oost-Indisch leger, te Uselstein. Benoemd tot onderwijzeres aan het instituut voor meisjes te Breukelen mej. H. Roos te Tilburg. Bij de Ned. Geref. Gemeente (doleerende) te Schoonrewoerd is het vol gende tweetal predikanten opgemaakt Ds. W F. A. Winckel te Oudewater en Ds. J. Osinga te Gouda. Ds. M. J. Mees te Haarlem heeft het beroep bij de Evang Luth. Ge meente te 's Gravenhage aangenomen. •GORINC'HEM, 8 Febr. Op Donderdag den 3. Maart e k. zal in den Doelen al hier oene vereenigde vergadering gehouden worden van het Hoogheemraadschap „de Al blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe”. In deze vergadering zullen de lijsten der stemgerechtigde ingelanden voor het 2e, 4e en 6e district, waarin in dit jaar verkiezingen zullen plaats hebben, worden vastgesteld, na beslissing der daar tegen eventueel ingebrachte bezwaren. De influenzaziekte is hier geheel ge weken. De sterfte, die in het laatst van December en in het begin van Januari groot was, is thans’zelfs minder dan gewoon. •AMHDE, 8 Febr. Op 1 Januari 1.1. waren in deze gemeente aanwezig 225 kinderen van De echoolwet-commissie uit bet Prui- titefk Huis van Afgevaardigden heeft eerst den 8en Februari jl. hare eerste zitting gehouden. Het heeft wel eenigszins de aandacht getrokken, dat de President. Graaf Clairon d’Haussonville, die even goed dade lijk met de werkzaamheden had kunnen aanvangen, tot zulk een lang uitstel be sloot. Hieruit worden de meest verschil lende gevo'gtrékkingen gemaakt De ultra’s, zoo wordt er geredeneerd, willen de zaak zooveel mogelijk overhaasten, terwijl de meer gematigde conservatievenwaartoe ook de President behoort, van die over haasting afkeerig schijnen te zijn en de zaken eens kalm nagaanopdat zij kennis zouden kunnen nemen van de ware stemming des lands De toon, waarop over de aangelegenheid gesproken wordt, is oneindig veel kalmer geworden. De hoogmogenden zijn ernstig geneigd tot eene oplossing, welke ook voor de liberalen aannemelijk is. In de begrootings commissie van den Duitachen Rijksdag is men bezig geweest over de bekende aanschrijving van Prins George van Saksen, betreffende het mis handelen van soldaten door hunne superi euren Van de zijde der liberalen werd voorgesteld eene geheele wijziging in te voeren in het strafstelsel, doch dit werd verworpen Daarentegen werd van clericaal- oonservatieve zijde eene motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat aan militaire straf processen voortaan grootere openbaarheid zal gegeven worden, en dat bet den soldaat gemakkolijker zal worden gemaakt zijn be klag in te dienem De loyale Duitscaers deelen zooveel moge- 1 ij k alles mede, wat Keizer Wilhelm zegt en doet in zijn qualiteit van Keizer en als mensch. Zoo vermelden zij o. a langs de gevleugelde heeft: „Een warme worst uit de hand gegeten.” De Keizer uitte die merkwaardige woor den bij een bezoek aan de huzarenkazerne te Potsdam, in gezelschap van den Koning van Wurtemburg, toen hij zich een worst uit een ketel liet geven en daarbij bord, mes en vork van de hand wees Als zijne jongens 't hom maar niet na houden. Dat zou aan tafel wat fraais geven. In het spoorwegstation „Friedrichstrasse” te Berlijn zijn thans twee automatische toestellen geplaatst voor het afgeven van perronkaartjos. Men werpt 10 pfennig door de gleuf en het verlangde kaartje komt er uit. De toestellen, welke ieder 1000 kaartjes bevatten, worden door een particulier, den vinder van het denkbeeld, geëxploiteerd Men denkt er over, ook spoorwegkaartjes voor bep lalde trajecten op die wijs te doen afleveren; maar de manier is niet in het algemeen op spoor wegkaartjes toe te passen. In Brussel (Helgi?) hebben de socialisten weder eene vergadering gehouden om zich te verzetten tegen het verzenden van het herzienings ontwerp naar de Centrale Sectie. De zeer luidruchtige, woelige vergade ring veranderde op straat in eene mani festatie. Men doorliep verschillende straten, de Marseillaise zingend en „herziening of omwenteling”, schreeuwend, doch eindelijk ging men voor het „Volkshuis” kalm uiteen. In Portugal wordt op allerlei middelen tot bezuiniging gezonnen. Zoo zal de ge kant bij het Vaticaan vervangen worden door een zaakgelastigde, terwijl dour den afgevaardigde Serpa Pinto het voorstel werd gedaande leden der Cortes geene vergoe ding meer te geven voor reis- en verblijf kosten. Wat op ’t ©ogenblik te Lissabon vele tongen in beweging brengt, is een besluit vtfti den minister, waarbij deze den raadsheer Carvalhodirecteur-generaal der in* en uit gaande rechten, van zijne betrekking ont heven verklaart. Carvalho was een groot vriend van den overleden koning en wordt door de besten in den lande zeer geacht. Een reden te meer, om zich over deze gebeurtenis ten hoogste te verwonderen. Hoogstwaarschijnlijk ia dit besluit ge grond op gebleken medeplichtigheid van den heer Carvalho aan eene defr jongst ontdekte knoeierijen op financieel gebied. In den omtrek van Bardi, bij Piacenza, heeft zich een vreemd verschijnsel voor gedaan. Na een sneeuwstorm, welke 48 uren aanhield, was de sneeuw over groote uitgestrektheden als met een zwart poeder bedekt, die echter bij onderzoek uit myriaden zeer beweeglijke zwarte insecten bleek te bestaan van de grootte eener vloo. De geringste aanraking was voldoende om ben te verpletteren. De landbouwers in Denemarken zijn zeer verslagen over hetgeen op de Britsche markt is gebeurd. Op de markt te Islington n.l. werd een drietal stuks hoornvee ontdekt dat aan mond en klauwzeer leed. Op bevel van de Britsche overheden moesten alle aan de markt gebrachte beesten afgemaakt wor den geen dier mocht levend weg. der irbe- wegon niet aan de M i dus het overloopen lalatiglieid verschuldigd, terwjjl zij gebouwd hebben, opmaling hadden rekening door een weinig hooger te nadeelen van ondermaling hadden igen worden aangebracht, doenzoowel voor de ver huurder. J. v. d. GRAAF Kz. Ingeland van voorn, polder. Gemengd Nieuws. De zalmvangst op do Bene- den-Waal heeft ’t voor een begin in dit seizoen goed ingesteld. In het traject tusschen Tiel en Gorinchem werden in de vorige week 54 zalmen gevangen. Te Rozendaal komen eenige gevallen van pokken voor. De Ijjders zijn naar bet gasthuis overgebracht. Ook te llejjen (Limburg) is een geval van pokken voorgekomen. Sequah is voornemens ook het noorden van ons land te bezoeken. Den 14. Maart komt hij te Leeuwarden en zal daar drie weken bljjven. - Eene 63-jarige weduwe te Middelburg werd met het rgtuig van haren schoonzoon afgehaald, om bij hem den avond door te brengen. Vóór diens woning willende uitstappen, sloeg het paard op hol en geraakte met het rijtuig in de gracht bij de Seisbrug te water. De dame is verdronken. De arbeider A. Vonk uit Har dingsveld, werkzaam aan het wachthuisje bij wachtpost 71, halte GiesendamOuder kerk, werd gisteren, terwijl hij nog haastig eene plank wilde weghalenaangereden door den sneltrein, die te ongeveer 10 uur passeert. De man werd zwaar aan het been en het hoofd verwond. Een jachtopziener der Ko ningin bemerkte dezer dagen, door het BaarpMche boseb wandelende, een valk, die bezig was een dood hert te verslinden. De vogel had reeds zoo overdadig daarvan gegeten, dat hij niet meer van de plaats kon zoodat het den jachtopziener zonder moeite gelukte, dit prachtexemplaar levend in handen te krjjgen. De 20-jarige M., te Huisduinen, die, toen hij aan ’t stroopen was, door den jachtopziener W. in den hals werd geschoten, is in het ziekenhuis te Den Helder aan de gevolgen overleden. De justitie doet een streng onderzoek. In de kazerne te Leeuwarden heeft Vrijdag voormiddag een ongeluk plaats gehad. By het exerceeren in een der lokalen, waarbij de sergeant Elzer een peleton soldaten onderricht gaf in de lading en het vuren, waarbjj hij vóór de man schappen stond, die in geknielde houding aanlogden in de richting waar hij stond, viel op het commando „vuSrl” een schot, waardoor hij, deerlijk in den buik getroffen, neerviel. Op last van twee militaire ge- neesheeren werd hij terstond naar het militaire hospitaal vervoerd. Bij onderzoek is gebleken, dat het geweer van een kor poraal een scherpe patroon bevatte. Nog in den loop van dien dag is de gewonde, die gehuwd was en vader van drie kinderen, overleden. Op de-n Goudscben rijweg te Rotterdam is een jongen van 6 jaar, die op een sleeperswagen wilde springen, ge vallen en overreden. Een wiel ging hem over den hals en hij bleef op de plaats dood. Te Jutfaas is Zaterdag een vletpraam gezonken, doordat die in aan varing kwam met de schuit van zekeren v. D., beurtschipper van Montfoort op Utrecht. Eene arme weduwe uit Appel scha kocht te Smilde op een boelgoed een ouden «vrouwenrok, die er vrij onooglijk uitzag en vooral een lap droeg, welke er al heel slecht was opgezet. Ten einde hierin verandering te brengen, maakte zij de lap los en ontdekte, dat onder bet op gezette stukje f400 aan bankpapier ver borgen was. Eene vrouw te Tilburg heeft eene aanklacht ingediend tegen eene buur vrouw, omdat deze haar bij een twist heeft toegevoegd: „Je bent een bacterie!” Bij kon. besluit van 5 Febr. is Mr. J. T. C. Viruly benoemd tot burge meester der gemeenten Haastrecht en Vlist. Bij Kon. besluit is, met in gang van 15 Febr. u. s aan W. Van Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel en van Krimpen a/d IJsel, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van eerstgenoemde gemeente, met dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten. Bij kon. besluit is aan Dr. P. J. A. Levedag op zijn verzoek eervol ont slag verleend als 2e luitenant bij de dd. Schutterij te Gouda, onder gehoudenheid, dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der Schutterij volbrenge. Bij Kon besluit is benoemd tot lid van bet college van regenten over de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen to Goriuchem, Mr. J. D. Van Kuyk, kan tonrechter aldaar. Bij kon. besluit van 5 Febr. is toestemming verleend aan R. Van Beusekom, ontvanger der gemeente Hoenkoop, om te Benschop te wonen. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Londen heeft het Britseh Minis terie van Landbouw, met het oog op het bestaan van mond- en klauwzeer op bet vasteland, de veeartsenijkundige inspecteurs in de Engelsche havens aangeschreven ook vee uit Nederland afkomstig aan een qua rantaine te onderworpen. Omtrent den duur dier quarantaine, welke nog niet bepaald is, volgt nader bericht. (St. Ct.) Uit Londen wordt geseind: Het departement van landbouw heeft den invoer van levend vee in Engeland uit Nederland verboden met ingang van den 12den dezer. Met 1 Maart zal aan ’sRijks Munt te Utrecht een aanvang worden ge maakt met de aanmunting van nieuw zilver geld: guldens, kwartjes en dubbeltjes. Voor de eerste maal zal dan van den nieuwen stempel met den beeldenaar van 11. M. Koningin Wilhelmina worden gebruik ge maakt. De heer J. P. pelsnijder en graveur Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drié maanden/0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. lang de heer Van Beekurn zelf daartoe niet in staat is, de practijk waar te nemen. Met lofwaardigen spoed werd door genoem den heer aan dit verzoek voldaan, want den volgenden middag ongeveer 4 uur arri veerde ZEd. reeds alhier, zoodat deze ge meente niet van geneeskundige hulp is verstoken. Het ongeluk wekt alhier algemeeno deel neming. OUDEWATER, 8 Febr. De beer H Ouder kerk, leeraar in de gymnastiek aan de R. H. B. te Gouda, beeft zich, op aanvrage van een belanghebbende, bereid verklaard alhierbij genoegfame deelneming, een cursus te openen voor hen, die het examen in de vrije- en orde-oefeningen wenschen af te leggen. Zoodra er bij het onderwijzend personeel hier en in de naaste omstreken voldoende belangstelling blijkt in deze aangelegenheid en tevens een geschikt lokaal voor de oefeningen gevonden is, hoopt de directeur met de lessen spoedig een aanvang te kunnen maken. ♦STEIN, 9 Febr. Volgens de ter visie liggende lijsten zijn er in den polder Wil lens 47 stemgerechtigde ingelanden, die te zamen 331 stemmen kunnen uitbrengen. ♦TIENHOVEN, 8 Febr. Er bevonden zich op 1 Januari jl. in deze gemeente 37 kin- dëren van 6 tot 12 jaren waaronder slechts éón dat van onderwijs verstoken was en nog nimmer de school had bezocht. Van 1.1. Zondag op Maandag is op de zalmzegenvisschenj alhier slechts één kleine zalm gevangen. 1NGEIONDEN. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding loos in de „N. R. uw blad van gende op te nemen Men berichtte uit Noordek meer dan ooit last van het den Ovèrwa&thffioexem heeft dit toe aan niet naleving der I onjuist in ge tien. Art. 4 d terschap „de Overwaard” als volgt „Het maalpeil in den lagen boezem is A. P. „aan de uitwateringssluis te Elshout. Bij gun stige gelegenheden en bij werking van de „voormolens en de machine, is het „dageljjksch „bestuur” bevoegd den boezem bij den peil- „molen te Ammers tot 10 cM. -f~ A. P. en bij „den peilmolen te Nedor-Hardingsveld tot 16 „cM. f- A P. te laten opmalen, hetgeen bij „mistig weêr, sneeuwjacht, storm, of hoog „opperwater niet zal mogen plaats vinden.” Gedurende de bemaling in het laatst der voor gaande maand, waren geen termen aanwezig, om niet tot het hoogste peil te laten opmalen. Machine on molens aan het Elshout werkten zoo krachtig mogeljjkhetgeen te Noordeloos aan den korten «jiuur der afpeiling wel merkbaar geweest moet zjjn Er was dus nood bij een gewonen toestand, welke grootendeels door de kraobtige werking van het voorgemaal moet veroorzaakt zjjn. Hierdoor toch wordt het ver- valverlies of verhang van het boezemwater bjj eenige opatuwing grooter, hetgeen te Elshout een logeren en te Noordeloos een hoogeren stand tengevolge heeft, terwijl dit aan den peil molen te Ammers staande ongeveer in het midden van den buitengewoon langen water gang, niet merkbaar is. Art. 8 der keur bepaalt, dat de kaden min stens 0.84 M. -|~ A. P. hoog moeten zjjn, zoodat zelfs bjj een boezemstand te Noordeloos van 0.32 M. A. P. dio slechts voor een oogen- blik kan plaats vinden van overloopen kaden geen sprake behoeft te zjjn. Poldei sturen die hunne kaden of 1 keur gehouden hebben, zijn aan hunne nalatigheid verst die binnen den boezem huizen met het recht van te houdey, waarbjj, bouwen, de nadeele a kunnen voorkomen worden. Om met het voorgemaal zooveel mogeljjk water te verzetten en voldoende gelegenheid tot het malen der 42 poldermolens te geven, is het een vereischte, dat de boezem tot het hoogste peil worut opgemalen; hierdoor bljjven de polder molens piet alleen langer in werking, doch er komt meer water te Elshout, hetgeen een grooter waterverzet tengevolge heeft, terwijl bij daarop volgende windstilte de machine langer in wer king kan blgven. Dat het gedurende die dagen krachtig gewaaid heeft, vult niet te betwjjfelen, doch het heeft niet gestormd, er was dus geen reden om niet tot bet hoogste peil op te malen. Den inzender uit Noordeloos is dus aan te raden, zjjne klachten aan de polderbesturen in zijne omgeving te richten en hun te verzoeken dat zjj 1. de kaden beter aan de keur houden, 2. de onder hun beheer staande toevoerkanalen van den boezem ruimer of dieper maken, opdat het water sneller kan wegstroomen. E. 8/2 1892. V. Uit het bestek en de teekening van een gewjj- zigd bouwplan voor den bouw van eene bolstede en bjjbehooren, namens het bestuur van den polder „den Hoek en Behuwacht”, liggende in de polderkamer alhier ter inzage, bljjkt, dat ook dit plan zjjne gebreken met zich brengt, o. a. komen er twee slaapplaatsen in de kaas- kamer op voor. Zou die indeeiing verdedigd kunnen worden in verband met de eischen der gezondheidsleer van den tegenwoordigen tjjd? ’t Kan niet alleen schadeljjk zjjn voor de personen, maar voorseker zouden deskundig op het gebied van de zuivelbereiding het De invoer van Deensch vee is nu geheel verboden en de minister van landbouw heeft voorts verordenddat in geheel Engeland geen buitenlandsch vee mag worden geland, tenzjj dan, dat de kapitein van het vaartuig, hetwelk ’t aanbrengt, de verklaring aflegt dat hijbinnen de 28 dagendie aan de inscheping van zjjne lading vooraf gingen niet aan boord heelt gehad vee uit Malta, België, Duitschland of Denemarken en dat het schip gedurende 21 dagen na het aan boord nemen der lading geen haven van een der genoemde landen heeft aangedaan. Op een tentoonstelling van kunstnijver heid te Kopenhagen was dezer dagen een zeer bijzonder soort verwarmingstoestel te zien, waarbjj in het geheel geen brandstof noodig is. Het kan alleen in de boven verdiepingen van het huis gebruikt worden, want het berust op het denkbeeld: de be neden reeds gebruikte warmte nog eens te gebruiken. De kachel wordt in verband gebracht met den schoorsteen door middel van twee pijpen boven elkaar. Daar fus- schenin wordt in den schoorsteen een ijzeren lijst aangebracht, waarin een schuif, die men uit- en induwen kan. Begeert men warmte in het vertrek, dan sluit men de schuif, en de heete rook moet door de onderste pijp in de kachel komen, die met dichtsluitende platen zoo verdeeld is, dat de rook op en neêr door het toestel moet gaan, eer hij door de bovenste pijp weer in den schoorsteen ontsnapt. Voor de meestal behoeftige bewoners der allerhoogste verdiepingen (vlieringen) in de Kopenhaagsche huizen is dit een te waar- deeren uitvinding Een alles behalve heldhaftige jury hield onlangs lijkschouwing te Ripple (Engelsch graafschap Kent) over een man, die aan influenza en bronchitis leed en in ijlende koorts zelfmoord had gepleegd. De ge zworenen waren zóó bang voor influenza- besmetting dat zij het huis niet wilden binnengaan on zjj schouwden den doode van buitenaf, door een venster. IZ _r..,r.rV Het uitroeien van krokodillen is in de Zuidelijke Staten van Amerika tegenwoor dig op straf verboden. Voor iedgren kro kodil, dien men doodt, krijgt men eene maand gevangenis en 20 dollars boete. Millioenen muskus ratten, die anders door de krokodillen worden verdelgd, verspreiden thans schrik en angst onder de bevolking. Niet ongestraft verstoort de mensch het evenwicht in de natuur. sterkste ontraden, 't Is ook niet wenscheljjk voor het gemak der boerin, dat met de kaas uit den kelder een omweg moet gemaakt worden naar de kaaskamer. Verder kan het niet aanbevolen worden de keaken tegenover hei verlengde van den koestal te hebben. Het is toch dik- wjjls gebleken, dat koeien slecht tegen kook- en baklucht kunnen, dus schade kan veroor zaken. Zonder in vitterjj te ve'rvallen zouden er nog meerdere ongeriefeljjkheden kunnen aan getoond worden. Wanneer een particulier bouwt, staat het hem vrjj de inrichting zoo te maken als hij verkiest, doch hier komen de belangen der Ingelanden als verhuurders en het belang van den bewoner als huurder in het spel; 't ware dus niet onbilljjk geweest, nadat een eerste plan op ondoelmatigheid was gevallen, van een tweede plan het oordeel der Ingelanden in t& winnon. Hebben de Ingelanden hun belangen opgedragen aan Gecommitteerden, dat sluit niet in, zjj onverschillig moeten zjjn omtrent hetgeen wordt daargesteld en waar zjj de lasten dadeljjk en de baten eorst in de toekomst van krjjgeq. Adviezen van Ingelanden (belangheb benden dus) kosten niets, komen in ieder geval den architect ten goedo en zouden mogeljjk bjj doelmatiger inrichting de kosten beduidend min der kunnen bedragen, of althans belasting be spaard worden. Wanneer verbeterinj zal het mij genoegen huurders als den huv Lekkerkerk, 8 Februari 1892. hadden de school reed* verlaten en 2 waren nog niet toegelaten. L.l. Zaterdag brak een der roeden van den korenmolen aan den Sluisschen dijk alhier, terwijl hij draaide. Behalve eenige schade aan den kap van den molenwerd geen nadeel aangericht. De arbeider K. v. O. alhier, die on langs bij de werkzaamheden aan het Rjjks- stoomgemaal onder deze gemeente eene zware verwonding aan den linkerarm be kwam en daaraan nog lijdende is, is thans opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. ♦BERG-AMBACHT, 9 Febr. Tot kerke lijk ontvanger is doorbet college van kerk voogden behoemd de heer A. Van der Btraaten. Op Vrijdag 12 Febr. zal eene ver eenigde vergadering gehouden worden van schout en heemraden, met gecommitteerde ingelanden van den polderin deze ver gadering zal de benoeming plaats hebben van een polderontvanger. BODEGRAVE, 8 Febr. De geruchten, als zou de stoomtram van Gouda naar hier vervangen worden door een paardentram, zijn volstrekt niet van grond ontbloot. Naar ons uit goede bron verzekerd is, zal nog in deze maand door de aandeelhouders hierover een besluit worden genomen. N. R. Ct. GROOT-AMMERS, 8 Febr. Tot predikant bjj de Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. Van Wijngaarden te Mjjdrecht. ♦HAASTRECHT, 9 Febr. Gisteren-avond hield de heer Justus van Maurik Jr. van Amsterdam voor een zeer talrijk publiek eene voordracht in het nut alhier. Vóór de pauze droeg hij voor eene novelle, ge titeld „Kromme Krisje” en n& de pauze de stukjes „Voordracht" en „Hoe in Am sterdam een standje ontstaat”. HEKENDORP, 8 Febr. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer F. Mulder, overleden, zjjn uitgebracht 34 stemmen, waarvan 25 op den heer C. Zwanenburg, die alzoo gekozen is. De J. De Roos worden te 1

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 2