REN 'EDE, tis N’. 1239. 1892. Zaterdag 13 Februari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. eboden, makke HIT, aangeboden. Te wkooping. eding, BERKHOUT, den geschikt, waar- N PLANKEN, lang s 1AAK, veri en voor uit- JN1ALE-WAREN, verwante Artike- RIJ in Koloniale- en Tappery) met en TUIN, IPINC Officiëele Kennisgevingen. REN: KERK, dorp. DROP AND i Bouwplan. :enssohuur. te koop: BINNENLAND. Loting voorde Nationale Militie. OPROEPING. Onze Handel. i».1 y111 BUITENLAND. Overzicht, SCHOONHOVEIiSCHK COURANT 9 are, bij A. DE 5 Rijnlanden Ifbaar. Gemeente SCHOONHOVEN. was, dat eenigen hunner in hechtenis geno men werden. Benige politieagenten werden ten 10 ure, :unnen wore worden aange- van 21 jaren, i 10 are, bij het dorp, REEFKERK: igaande OMEN e hoestgebruike DE BLIKKEN TROMMEL, o.Groningen. ieft den vorm van Dljdzonder op- ,nde met succes SBRUARI 1892, 10 uur. ot*. BODDE. ROKER te Haast- lect. en. opgave van twee rgen in te zenden d tijdstip aan den bij wien nadere zijn. estuur voornoemd, kN BEEKUM. Secr.-Rentmeester. A. CA8TELEIJN is voornemens op 13 Februari ann de om Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. 'ICOLAAS: E PARTIJ JRGERLIJK ARM- zal onder nadere teerde Staten, op i 18 92, des na- het gebouw ge mis" bij publieke s Februari 1892 n den polder „den Lekkerkerk, des inbeeteden van eene liggen van af 4 Fe- a de Polder-kamer, iden datum tegen ir stuk te verkrijgen ROERE Kzoon., te tevens alle ver- t. isdag 10 Februari 10 uren, op het N ,G en 3 Bunder tUWIM.W», ge- vaart. Te bevra- AN DAM aldaar. peren der Firma, itreek op een dorp >oor en Keulsche M», waarvan 1/3 lek kan gevestigd i, onder motto i van de Schoon- De minister van binnenland- sche zaken, overwegende dat Mr. W. Van der Kaay ingevolge art. 96 der grondwet van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heelt verloren, en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdisdrict Alkmaarheeft goed gevonden te bepalendat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 1 Maart, en dat herstemmingis die noodig, zal geschieden op Dinsdag 15 Maart. De Koningin-Regentes heeft benoemd tot bouwkundig-adviseur bij het Huis van Hare Majesteit de Koningin Jhr. J. P. E. Hoeufft, rijksbouwmeester te ’s Hage. Te Sneek is het bericht ont vangen dat H.H M.M. de Koningin-rogentes en de Koningin voornemens zijn in de maand September aan de voornaamste plaatsen van Friesland een bezoek te brengen. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat aan miliciens, die voor ver korten militiedienst in aanmerking komen, toch dio verkorting moet worden toege kend, onafhankelijk of zij al dan niet heb ben gebruik gemaakt van het langdurig winterverlof van 2 tot 4 maanden. Aan heeren burgemeesters in deze provincie is door den heer Com missaris der Koningin verzochtden veld wachters te gelasten zich uitsluitend met het toezicht over de lotelingen bezig te houden en vooral geen aanteekeningen te maken van de getrokken nos., redenen van vrijstelling enz., welke worden opgegeven, daar zij hierdoor een vraagbaak worden voor anderen en tevens het gevaar doen ontstaan dat het toezicht op de lotelingen verwaarloosd, ja soms geheel nagelaten wordt. In de zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam van Dinsdag werden o. a. de volgende personen veroordeeld: A. 11., oud 25 jaar en C. B., oud 25jaar, boerenarbeiders, wonende te Polsbroek, wegens mishandeling, tot f 12 boete ieder. J. DeB., oud 23 jaar, arbeider, wonende te Nieuwerkerk a/d IJsel, wegens mishan deling, tot f 3 boetesubs. 3 dagen hechtenis. J. A., wed. van R. C. v. Z., oud 47 jaar, tapster, wonende te Gouda, wegens mis handeling van een ambtenaar, tot 15 dagen gevangenisstraf. Den löden Augustus a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Dr. H. J. A. M. Schaepman, lid der Tweede Kamer, tot priester gewijd werd. Er heeft zich eene commissie van Katho lieken, wonende in verschillende steden van ons land, gevormd om Dr. Schaepman te dier gelegenheid een huldeblijk aan te bieden. S. W. N. VAN NOÖTEN te Schoonhoven, Uitgeven- en WETHOUDERS der m brengen ter kennis: voor de lichting van 1892 iben binnen deze gemeente >uag den 25sten Februari namiddags ten ure, op het van deelneming en ried haar daarin tevens, voortaan uitsluitend Europeesehe dokters te raadplegen. In h iar antwoord op den brief zegt de Khediva: „Als de geringste mijner slaven ziek is, verzuim ik geen enkelen voorzichtigheidsmaatregel, en ik zorg er voor, dat bij zorgvuldig en vooral volgens de eischen der Europeesehe wetenschap verpleegd wordt. Mijn arme man! Hoe konden zij (de inlandsche dokters) hem in zulk een toestand laten I Verscheidene eunuquen van het paleis verhalen, dat Z. H., even voor hij het bewustzijn verloor, tot een zijner inlandsche dokters zeide: „Ik gevoel het, dat gij mij gedood hebt; maar ik vergeef u.” Een Engelsche nieuwigheid zijn schoenen met luchtzolen, in den trant der pneuma tische banden om rijwielen. Op zulke zolen wordt, naar men verzekert, een wandelaar bijna niet vermoeid, en daarbij heelt hij een gevoel alsof hij op fluweel loopt of over den grond zweeft. De ItaliaanHche Regeering heeft aan 2000 werkloozen te Rome werk verschaft. Het was haar ónmogelijk, zoo verklaarde zij, by monde van den Minister van Binnen landsche Zaken, allen te helpendoch wordt de orde niet verstoord, dan zou zij alles doen wat mogelijk was tot leniging van den nood. Gelijk overal trachten ook hier de anar chisten den boel in de war te sturen. Te Milaan is het hun gelukt, door ophitsing, bij eene uitdeeling van brood en soep aan de werkloozen, deze tot ernstige ongere geldheden te verleiden, waarvan 't gevolg BURGEMEESTER Gemeente Schoonhovei lo. dat de Loting zal plaats hebl op Donderdaf f892, de» Raadhuis; 2o. dat de ingeschrevenen, naar alphabeüsohe orde opgeroepen, zelve hunne nommers trek ken; dat ook voor den niet opgekomen Loteling de trekking kan geschieden door zijn vader, moeder of voogd, terwjjl, zoo ook deze niet is opgekomen, door den Burgemeester of een Lid van den Raad zyner Gemeente voor hem een Nomroer zal worden getrokken; en 3o. dat op Maandag den 15den Februari 1 892, des voormiddags ten 10 ure, op het Raadhuis aanvraag zal kunnen worden ge daan om de Getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens Broederdienst of op grond van te z(jn Eenige wettige Zoon. Schoonhoven, 12 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, II. O. GEELHOED. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld een Nota van den heer Legrand, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Frankrijk te ’s Gravenhage, als resultaat van de gedachtenwisseling tusschen de beide Regeeringen over de handelsbetrekkingeu van Frankrjjk en Nederland onderling, benevens het antwoord, door onzen Minister gegeven Uit die Nota, gedagteekend *27 Januari 1892, blijkt dat de Fransche Regeering, met het oog op het vervallen van de over eenkomst, die sedert 1887 tusschen beide landen bestaat, en verlangende, de goede betrekkingen te handhaven, besloten heelt, voor zooveel Nederland betreft, gebruik te maken van de rechten, haar toegekend bij art. 2 van de wet van 29 December, aldus luidende „De Regeering is gemachtigd, geheel of gedeeltelyk het minimum-tarief toe te passen op de voortbrengselen of koopwaren, afkom stig uit landen die thans voordeel trekken uit het conventioneel tarief en die, van hun kantzullen bewilligen op de Fransche handelswaren de behandeling van de meest begunstigde natie toe te passen. „Deze concessie zal niet kunnen worden toegestaan dan onder voorbehoud, door de Fransche Regeering, er de werking van te doen ophouden na het voornemen daartoe twaalf maanden vooraf te hebben doen kennen.” „Dien ten gevolge, schrijft verder de gezant, zal van 1 Februari 1892 af, de Fransche Regeering het minimum tarief toepassen op voortbrengselen of koopwaren afkomstig uit de Nederlanden, zoolang dezen van bun kant zullen voortgaan met de be handeling van meest begunstigde natie toe te passen op voortbrengselen ot koopwaren afkomstig uit Frankryk. „In deze schikking zijn ook begrepen de wederzijdsche koloniën of bezittingen, op de voorwaarden, wat Frankrijk betreft, vast gesteld bij artikel 3 van de wot van 11 Januari 1892 op het toltarief. „De Nederlanden zullen zich van dien tijd af bevinden in den toestand gelijk aan die in Frankrijk voor Engeland bestaat krachtens de steeds voor intrekking vatbare wet van 27 Februari 1882.” Daags daarna zond onze Minister den gezant het volgende antwoord: „Ik heb de eer Uwe Excellentie de ont vangst te berichten van de Nota van 27 Januari jlwaarmede zij de beslissing te mjjner kennis heeft gebracht van de Re geering der Republiek, met welke de Ne derlanden geplaatst worden in een zelfden toestand als voor Groot Brittannië is teweeg gebracht door de wet van 27 Februari en die ook hun koloniën en bezittingen zal om vatten naar de voorwaarden, vastgesteld voor Frankrijk bij de wet van 11 Januari 1892. „Gy kent, M. de Minister, de wetgeving die thans onze toltarieven beheerscht zoo wel in het moederland als in de koloniën, een wetgeving die geen onderscheid maakt tusschen de invoeren 1 uit het buitenland, welke ook hun oorsprong zij. Dezelfde tarieven zijn dus van toepassing op de Fransche koopwaren als op die van andere natiën. „Niettemin wensch ik te constateeren Deze Courant wordt des Woensdag morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. •ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 12 Febr. De handel in kaas was deze week flauwer en de prijs f 1 a f 1,50 per 50 kilo lager. Bij weinig aanbod was naar boter flinke vraag en eerste kwa liteit 5 cents per kilo hooger in prjjs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f23 tot f27,50 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit, goêboter f 0,75, weiboter f 0,55 per kilo ♦AMEIDE, 10 Febr. Gisteren had de door mazelen- en influenza-epidemie wat ver traagde verloting plaats der 3 prijzen, te zamen ad i‘50, die door den ambachtsheer dezer gemeenteden heer A. Van Stolk Czn. te Rotterdam, jaarlijks worden beschikbaar gesteld voor de leerlingen der openbare school alhier, die gedurende een jaar geen’ enkelen schooltijd onwettig hadden verzuimd. Van de 65 leerlingen, die ditmaal aan dien eisch hadden voldaanwaren de 3 ge lukkigen Areke UittenbogaardHd. met f25, G. Van Heusden met f 15 en M. W. Beije- rinek met f10, terwijl de overige 62 allen ook een aandenken ontvingen. Moge het getal dergenen die kunnen mede dingen om deze pnjAn, voortdurend toe nemen dit zal voorzeker voor den geacbten ambachtsheer de beste uiting van dank baarheid zijn Aan de loting voor dc Nat. Militie hebben voor deze gemeente doelgenomen 18 jongelingen. No. 3, 4, 5, 6, 8 en 15 beweren recht op vrijstelling te hebben wegens broederdienst of als eenige wettige zoon en No. 2,7 en 14 wegens gebreken. Indien die vrijstellingen gegrond worden bevonden o» het aan deze gemeente op te leggen aandeel in de lichting 5 bedraagt dan worden de Nos. 1,9, 10, 11 en 12 opgeroepen. ♦GOUDRfAAN, 10 Febr. In den afge- loopen nacht heeft men alhier eene gru welijke daad bedreven. Bij den landbou wer J. B. heeft men een jong paard, dat verkocht was en heden zou geleverd wor den, waarschijnlijk met een sloothaak ver scheidene diepe wonden toegebracht en ook een tilbury heel wat beschadigd. Het is toch te wenschen dat er eens een einde kome aan al die lage wanbedrijven, die men misschien bij wilde volkeren niet aan treft. Elk weldenkend ingezetene is dan ook ten zeerste verontwaardigd. In deze streek zal een request aan ZE. den Minister van Marine worden ge- zonden in het belang van den hennephan- del. Men wil namelijk verzoeken, dat, al is het ook maar voor een gedeelte, de voor de Marine benoodigde hennep hier te lande zal yorden aangekocht. In het be lang van de hennepteelt is het te wenschen, dat het verzoek met gunstigen uitslag moge bekroond worden. N1EUWLAND, 9 Febr. Maandag-avond gaf eene familie, die heden (Dinsdag) naar Amerika zou verhuizen, een afscheidspar- tijtje aan buren en kennissen. De feest vierenden werden echter onaangenaam ver rast door twee personen uit Leerdam, die de vreugde kwamen storen. De verstoorders raakten met de feestgenooten handgemeen en één van hen koos het hazepad, terwjjl de andere moest ondervinden dat de Vliet diep en het Vlietwater in Februari koud is. De politie verschafte hem schoone klee- ren en een nachtverblijf onder den toren. Wél daarentegen, dat Frankryk, in ruil voor het niet verhoogei van den accijns, te bewegen zou zijp. op A^kelo artikelen, voor onzen hiïndel en lauabouw van groot belang, wij bedoelen in de eerste plaats kaas, een lager recht dan het minimum tarief toe te passen, te meer omdat de aanvoer van dit artikel uit andere landen niet veel te beduiden heeft en het dus geen groote opoffering zou zijndie gun stige bepaling ook op Duitschland toe te passen. De Fransche wet van 29 December 1891 biedt daartoe gelegenheid aan, want zij verleent aan de Regeering der Repu bliek de bevoegdheid, overeenkomsten aan te gaan beneden het minimum, onder voor behoud van de goedkeuring der Kamers. Wij noemen het artikel kaas, omdat daarop, door de invoering van het nieuwe tarief, werkelijk veel schade wordt geleden. De uitvoer uit- Nederland naar Frankrijk was per jaar in den laatsten tijd niet minder dan ruim 3 miiiioen gulden. Er werd een recht geheven van 4 francs per 100 kilo gram, dat nu, bij het minimum-tarief, ge bracht is op 15 francs Geen geringe schade alzoo voor den Nederlandschen landbouwer en den export handelaar, welke schade wel eenigszins zal worden vergoed door hoo- gere prijzen, maar van welke laatste ook te verwachten is dat het gebruik niet weinig zal verminderen. Komt alzoo een geschikte gelegenheid, om een mildere bepaling te verkrijgen, dan zal onze Regeering die gewis niet onge bruikt laten, en daarom juichen wij het ten sterkste toe, dat zij nadrukkelijk de meest volledige vrijheid zich heeft voor behouden. Vandaar dat wij ook met vol doening kennis genomen hebben van de besliste verklaring, den Franschen gezant in antwoord op zijn Nota toegezonden. In het ontwerp tot herziening der Grond wet, dat thans in België aan de orde is en dat, natuurlijk, de belangstelling der verschillende partijen in hooge mate wekt, was o. a. voorgesteld den Koning het recht van referendum, d. i. de bevoegdheid om buiten de volksvertegenwoordiging om een bproep te doen op het volk, te verleenen. Deze bevoegdheid kwajh de meerderheid der Kamerleden wat a| te ruim voor, waar om zij de Regeering in overweging gaf, haar aan zekere beperkende bepalingen te binden. Men verneemt thans dat de Koning aan dien wensch gevolg heeft gegeven en er in bewilligt, die bevoegdheid te beperken, tot bepaalde in het ontwerp van wet te noemen gevallen. Die meêgaandheid zal ongetwijfeld aan de tot standkoming der herziening veel toebrengen. De wel wat al te warme beraadslagingen over het ontwerp schoolwet iu het Prui sische Huis van afgevaardigden heeft, ge lukkig voor de Regeering, die zich door de warmte van het debat wat al te zeer liet medealeepen, plaats gemaakt voor eene meer kalme beschouwing. Het ontwerp van Wet, waarvoor ook de geheele pers in beweging is, werd gesteld in handen eener commis sie van 28 leden, die nu gelegenheid heb ben de bezwaren en voorstellen tot wijzi ging der verschillende partijen bedaard en ernstig in overweging te nemen. Gelijk telkens als er iets gewichtigs aan de orde is, schrijft men ook thans Prins von Bismarck het plan toe, zijn Friedrichs ruhe te verlaten en naar Berlijn te komen om aan het debat deel te nemen. Het disciplinaire onderzoek tegen Graaf van Limburg Stirumdie zich verstout heeft, tegen de handelsverdragen te schrij ven, is aigeloopen. Het Hof van discipline heeft hem veroordeeld tot ontslag uit den Staatsdienst, en verlies van den titel van gezant en van het recht op pensioen. Ge lukkig ons landje, waar dergelijke straffen, zoo geheel in strijd met de burgerlijke vrij heid, niet kunnen worden uitgedeeld I Het Engelsche parlement werd deze week heropend, met eene troonrede van 11. M. Na een woord van weemoedige herinnering aan den overleden Hertog van Clarence, wordt herinnerd aan ’t overlijden van don Khedive van Egypte, Engelands trouwen bondgenoot en o. a. aangekondigd een wets ontwerp, tot het geven van een plaatselijk zelfbestuur aan Ierland. Een schoone gelegenheid voor den groo- ten ouden man, Gladstone, om te toonen, dat het hem ernst is met zijn loyalen tegen stand. Er was juist een begin van uit voering gegeven om door eene reeks voordrachten Londen te winnen voor het denkbeeld om zoowel aan Ierland als aan Louden eene grootere mate van zelfstan digheid te geven. Men weet, dat de dood van den Khedive van Egypte wordt toegesebreven aan verkeerde behandeling zyner inlandsche geneesheeren. In verband hiermede is opmerkelijk de brief wisseling tusschen Koningin Victoria en de weduwe van den overleden Khedive. De Koningin zond, na het overlyden van I den Khedive, aan diens weduwe een brief gewond. Dezer dagen werden door eene bergstor- ting, in den omtrek van Catanië, twee vrouwe! en drie jongelieden geheel ver pletterd. De misvormde lijken werden met veel moeite te voorschijn gebracht. Een verblijdend bericht voor de Spaan- sche fondsenhouders is de millioenenspeech van den Minister van Financiën aldaar indien althans hier niet aan goochelen met cijfers moet worden gedacht. De begroe ting sluit wel is waar met een tekort van ruim 11 miiiioen pesetas, doch de arme ambtenaren zullen 10 °/0 van hunne be zoldiging op het altaar der Vaderlandsliefde moeten offeren en van de nieuwe belastin gen, o. a. op de suiker, wordt eene bate verwacht van niet minder dan 26( miiiioen pesetas. Dus ’t volgend jaar een ruim overschot! Dit is anders dan in ’t naburige Portugal, waar de ambtenaren eveneens een deel hun ner bezoldiging zullen moeten missen de koning gaf trouwens het voorbeeld doch waar ook buitenlandsche en binnenlandsche schuldeischers zich eene belangrijke vermin dering van inkomsten zullen moeten ge troosten. En in dit land had een gewezen Minister van Financiën Carvalhp nog den treurigen moed met ’s lands gelden te knoeiendoor aan een spoorwegmaatschappij een som metje van 13 miiiioen francs voor te schie ten buiten medeweten zijner ambtgenooten en zonder daartoe gemachtigd te zijn! Nu het kalf verdronken is, zal men den put dem pen De oud-Minister zal terechtstaan Zeven Spaanscbe meisjes, die naar Mau- léon waren gegaan om werk te zoeken en een vergeelsche reis deden, zijn op den terugweg in de bergen van Larran bij Oohogoria, het doel van haar tocht, inge- sneeuwd en in een hut dood gevonden, van koude gestorven. Er waren nog ver scheidene andere meisjes bij het gezelschap men vreest, dat ook die in de sneeuw zijn omgekomen. Een eigenaardig beroep oefent zekere heer Charles Richon te Parijs, Frankrijk, uit. Op zijne visitekaartjes staat achter ziju naam vermeld: „Nachtegalen-imitator voor tuinen en restaurants”. De man moet ’s zomers volop work hebben in tuinen van rijke burgers, waar hij bij feesten, achter bloemen en planten verscholen, de gasten verrukt door zijn gefluit, dat deze natuurlijk hoorden voor echten filomeelenzang. dat de Regeering der Koningin in alle op zichten haar volledige vrijheid van handelen behoudt.” We hebben de vertaling van den Fran schen tekst der beide stukken hier mede gedeeld, omdat daaruit, beter dan door een lange redeneering, blijkt op welken voet wij thans met Frankrijk staan. Laat ons nog even dit in herinnering brengen: Vóór dat daar te’lande de pro tectionistische strooming zoozeer de over hand had gekregen, als gebleken is bij de jongste tarief-wetgevingsloot Frankryk met verschillende natiën handelsverdragen. Het onze dagteekent van 1884 en had vóór bet tot stand kwam zelfs aanleiding gegeven tot een ministeriëele crisis Conventioneel tarief heet zulk een, dat het resultaat is van dergelijke overeenkomsten. Het verdrag van 1884 is, tegelijk mot die welke Frankrijk aan andere Mogend heden bond, verleden jaar met ingang van 1 Februarijl. opgezegd; de Republiek wilde de handen vrij hebben om voldoening te geven aan de wenschen van de protectio nistische meerderheid der Kamers. Toen die opzegging een feit was gewor den, wilden velen in ons land dat van de gelegenheid gebruik gemaakt zou worden om ook hier de invoerrechten aanmerkelijk te verhoogenmep zou dan gelegenheid hebben, zoo werd er gezegd, om op betere grondslagen overeenkomsten met andere landen aan te gai'n; men zou ie£s hebben aan te bieden, in ruil voor te bedingen concessiesterwijl wij thans met ledige handen staan. Noch de vorige Regeering, noch het tegenwoordig Kabinet heeft dien weg willen bewandelenwel is door het Ministerie van 1888 een Staatscommissie benoemd, die in opdracht had voorstellen te doen betreffende een eventuëele herzie ning van het bestaande tarief, maar aan dien maatregel was de gedachte eener al- gemeene verhooging vreemd;1 veeleer lag het in de bedoeling, de verschillende cijfers meer in overeenstemming te brengen met den hedendaagseben stand van handel en industrie. Van die Commissie hoort men in het geheel niets, dus ligt het volmaakt in het onzekere, tot welke wijzigingen zij zal adviseeren. In elk geval is niet te ver wachten, dat de Regeering het standpunt zal verlaten, met kiem in een der laatste vergaderingen van de Eerste Kamer, bij de algemeene beraadslagingen over do S taats - begrooting, door de Ministers van Buitqn- landsche Zaken en van Financiën verdedigd. En inderdaad, er is ook geen reden voor. Het protectionisme van bet Duitsche Rijk, thans eenigszins verzacht door de veelbe sproken midden Europeesehe handelstrac- taten, moge aan sommige onzer industrieën, die haar voornaamsten afzet vonden in de en in Frankrijk, schade hebben toegebracht, de algemeene toestand is vol strekt niet ongunstiger dan daar, waar de binnenlandsche nijverheid door hooge rechten zoogenaamd wordt beschermd. Het tegen deel is waar. Wij deelen met Engeland, het oenige land dat met ons de vaan van den vrijhandel ontplooid houdt, het voor recht dat de handelsbeweging toeneemt; en door nu ook te gaan doen wat elders gebleken is niet aan de verwachtingen te hebben beantwoordzouden we stellige voordeelen prijsgeven voor twijfelachtige baten, die in het gunstigste geval slechts aan weinigen ten goede zouden komen. Wij blijven een geheel vrije positie innemen, door niets en aaii niemand gebonden, en onze Regeering kan een oog in het zeil houden om van elke veranderingdie zich |d het buitenland voordoet, zooveel mogelyk jtortij te trekken. Wij, die niemand uit sluiten, hebben evenzeer recht om 3oor de anderen behandeld te worden op den voet van meestbegunstigde natie, als Frankrijk en Duitschland dat elkander hebben gewaar borgd bij den vrede van Frankfort in 1870. Er zal misschien gelegenheid ontstaan om Frankrijk te bewegen tot eenige bij zondere concessie, als de herziening van ons belastingstelsel aan de orde komt. Zoo lang nog accijnsen beschouwd moeten wor den als een onmisbaar onderdeel van dat stelsel, is het rationeel die alleen toe te passen op artikelen van weelde, en onder dezo neemt de wijn een belangrijke plaats in. Verhooging van den wijnaccijus werd tot dusver tegengehouden door het tractaat met Frankrijk, waarbij wij ons verbonden hadden dien niet hooger op te voeren deze beperking onzer vrijheid is thans ver vallen. Kon nu een billijke regeling wor den gevonden, om dien accijns te heffen niet naar de hoeveelheid maar naar de waarde, dan zou daar op économische gron den weinig tegen in te brengen zyn; en daar hij dan algemeen werd toegepast zonder onderscheid te maken ten aanzien van de plaats van herkomst, is het dui delijk dat daardoor Frankrijk, 't welk bij een lagen wijnaccijns groot belang heeft, niettemin geen reden zou hebben om te klagen dat het niet meer werd behandeld als meestbegunstigde natie. Terugkomen op de resolutie, in den aanhef van dit ar tikel medegedeeld, zou dan niet gerecht- I vaardigd en ook niet te verwachten zyn.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1