I 1UBTTEN JK. EN, NB. 1240. Woensdag 17 Februari Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. chappij. INK. Tommel, i Zonen 1892. N Tz., r, Coupons r, O 416. <1 Gulden. )H. de JONG, »r ECHT D A, losito: a; overeen te komen verkiezende tegen BUITENLAND. Overwicht. BINNENLAND. einde dezer maand een Spiegels en andere •t WISSELS enz. enz. pCt. n rente ven 2* pCt. de prole* ierente in eens of h’j ge- Asser, rechter in dezelfde ukje Drop den vorm DHOONHOVEN, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ’ompmaker en >n, ook tot het strekt door den Heer EL, Schoonhoven ven de Amsterdam* zonder berekening Volgens de der Koningin i Effecten voor: a 4 °/0 ’s jaars t den prolongatie- terdamsche beurs- ÖSCI1E V.ISSELS. pgericht in 1809. de terechtge- waarin hij zyne de anarchisti I Zeeschade. Geldswaardige 00. Den Haag. Rotterdam. SCHOOMOVENSCM COURANT HOEST, n en in den handel r 25 Centsdoor DE WAAG”, ders in de meeste tot den eerst volgen- er Amsterdamsche eelige voorwaarden n wissels op binnen leven op aanvrage Prijs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vnjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiên, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. oopen en verkoopen ten provisie van ven de 30 °/0 der 30°/O;(ook iteit en houden het UAf te letten, dat torkomen. rP.SANTMAN, NOUDSTEN. t 2 uur en des d en Zo ~ag. an Toezicht, EN DA AL, Notaris. Koopman. m. er van Gorinchem. IN 8LEEUWI.JK, lleeuwijk. v. d. DOOL, Berg bek; M. PUNTWi., :ht; G. de JONG Cz., Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. zijn de pokken uitgebrokeu. Een zesjarig meisje te Zaan dam kwam Donderdag-avond uit haar bedje om te drinken. Het water stond in een kan op een plank in de keuken en een brandend nachtlampje een plank liger. Daar het kind op een verhevenheid moest staan om het k innetje te kunnen bereiken, kwam haar rokje in aanraking met het lamplicht, met het treurige gevolg, dat het kind plotseling geheel in vlammen stond. Reeds denzeltden nacht overleed de kleine onder vreesehjke pijnen. Sequah zal te Dordrecht zijne seances staken en ophouden met den verkoop zijner geneesmiddelen, wijl zijn apotheker, G. P. Stutterheim, is overleden. Donderdag geeft hij zijne eerste seance te ’s Gr.ivenhage. -Van een man, die te Delft met veel moeite uit de gracht tusschen de Oude Kerk en de St. Agatha-kazerne op den vasten wal werd gebracht, was het eerste wat zijne redders uit zijnen mond vernamen wgeef mij een pruimpje tabak I” S T A D S N I E U W S. Schoonhoven10 Februari. Sedert bijna eèno halve eeuw is Schoonhoven en omstreken verscheidene malen in de blijde verwachting geweest om aan het groote spoorwegnet verbonden te worden. Reeds bij de daarstelling van den voormaligen Rhijnspoorweg waren de bakens in de richting van onze streek geplaatst en opvolgende geslachten hebben menigmaal op nieuw bakens zien plaatsen en verdwij nen. Teleurstelling op teleurstelling is steeds gevolgd. De opvolgende concessie- proeftocht is gebleken, dat de machine in staat is 450 I. P. K. te ontwikkelen met 43 omwentelingen, waarbij de vaart, langs de gemeten mijl genomen, 11 zeemijl bedroeg. Het schip zal aan de werf van de heeren Smit verder worden afgewerkt om in den loop der volgende maand in dienst te worden gesteld tusschen Rotterdam en Schoonhoven. Door den heer Fop Smit Jr. dezer dagen te Rotterdam overledenzijn de volgende legaten vermaakt: Aan de Maatschappij tot Nut der Zee vaart te Rotterdam f 10.000; aan de Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen f 5000aan de Prins Hendrik-Stichting voor oude en behoeftige zeelieden f 10.000; aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen f 5000; aan do Inrichting voor doofstommen onderwijs te Rotterdam f 5000; aan de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Holland f 5000; aan het Sophia Kinderziekenhuis en Pleeg zuster Vereeniging te Rotterdam f 5000; aan de School voor havelooze kinderen te Rotterdam f 5000; aan de Vereeniging tot verbetering van Armenzorg te Rotterdam f 5000; aan de Vereeniging tot bescherming van dieren te Rotterdam f 2500; aan de Ma itschappij van Weldadigheid f 5000; aan de Vereeniging de Ambachtsschool te Rotterdam f 10 000 en aan de Werkinrich ting voor hulpbehoevende blinden te Rot terdam f 5000 Volgens gerucht zou de heer Fop Smit Jr. niet minder dan 14 millioen hebben nage laten. Inzonderheid werd zijn bedienend personeel goed door den overledene be dacht. Zijn huishoudster, die ruim ÓOjaren bij hem in dienst was, ontving een legaat van f 20 000, terwyl den overigen een weke- lijksche uitkeering in guldens werd toege zegd naar het aantal jaren, dat zij in dienkt van den overledene zijn geweest. Er zijn er, die een wekelykscho uitkeering krijgen van f 18. Voor het toelatingsexamen van cadet bij de Kon Mil. Academie te Bred i zullen dit jaar 55 plaatsen worden opengesteld, nl. 2o voor het leger hier te lande en 30 voor dat in Ned-Indië. Bij het examen voor nuttige handwerken te ’s Gravenhage is o. a. ge slaagd Mej. S. Van der Post, uit Gouda. Te Alblasserdam is door den heer A. Veth, gymnastiek-onderwijzer te Dordrecht, een cursus voor de vrije- en orde-oefeningen opgericht, die bezocht wordt door een twintigtal onderwijzers uit Al blasserdam en omstreken. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Oud-Alblas de heer A. Bouwman te Westmais. Z. D. H. de bisschop van Haar lem heelt benoemd tot kapelaan te Amster dam (HH Petrus en Paulus) den heer P. L. Dessens en tot kapelaan te Gouda (O L. Vr. Hemelvaart) den heer G. Moerland die kapelaan was te 's Gravenhage (H. Wille- brordus). GOUDA, 16 Febr. Naar men uit goede bron verneemt, zal op Dinsdag 8 Maart a. s. het Leger des Heils zijn intrede al hier doen. •AME1DE, 15 Febr. In de 1.1. Donderdag alhier gehouden vergadering van de vrijz. kiesvereeniging „Atneide, Tienhoven c.a.”, is door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen vereenigingsjaar en zijn tot leden van bet bestuur hersozen de heeren J. L De Jongh en C. De Jong Jzn. In de Nutsvergaderibg, j.l. Vrijdag avond alhier gehouden, trad als spreker op de heer L. Akkerhuijs JEz. van Schoonhoven De spreker onthaalde de aanwezige leden en dames op verschillende bijdragendan eens vol ernst, dan weêr luimig, doch alle boeiend van inhoud en niet minder boeiend voorgedragen. Zonder twijfel brachten dan ook alle aan wezigen een recht aangeuamen avond in de Nutszaal door en werd den geachten spre ker door allen in gedachte een welgemeend tot weêrziens toegeroepen. •AMMERSTDL, 15 Febr. Vrijdag en Zaterdag II. gaf de rederijkerskamer „Onder Ons” hare publieke uitvoering. Ten too- neele werden gebracht het tooneelspel „Altijd Hooger” en het blijspel „Het be drogen drietal.” Als naar gewoonte kweten de werkende leden zich uitnemend en ver schaften den aanwezigen een nuttigen en genotvollen avond. ♦BERG AMBACHT, 15 Febr. In de Vrijdag gehouden 5de leesvergadering der vereeni ging Winterlezingen” werd de spreekbeurt vervuld dowrden heer W. Braudsma, civiel ingenieur te Kralingen. De opkomst der leden was zeer groot. Spreker deelde zijne beschouwingen mede over de republiek Columbia, alwaar hi) in 18*6/87 door de regeermg belust was met den aanleg van zeeweringen te Carthagena; daarna deelde spreker zyne bevinding mede omtrent den toenmaals aungevangen, en nu tydelyk gestaakten aanleg van het Panama kanaal. Een en ander werd door ruim 80 photo- U. De Bitter, raadsheer in te Arnhem 5o. Mr A. Telders, advocaat generaal bij het gerechtshof te ’s Gravenhage 6o. Mr. J. B. J. N. Ridder de Van der Bchueren, raadsheer in hetzelfde gerechtshof. Donderdag vertrok van Vlis- singen de salon raderboot „Culemborg”, gebouwd aan de werf van de heeren 1 K.timit te Krimpen a/d Lek, na door de maatschappij „De ticheide” van werktuigen te zijn voorzien. Op den reeds vroeger ter reede gehouden Wat het recht van referendum betreft, waarover men in de Hrl<i*che Kamer aan *t raadplegen is, deze aangelegenheid zal uit het herzienings-onderwerp verwijderd worden en bij afzonderlijke voordracht worden geregeld. Daarin zullen dan de omstandigheden worden aangegeven en de voorwaarden worden geregeld, waaronder de Koning bij uitzondering van het recht om de kiezers te raadplegen, zal kunnen gebruik m&ken. De crisis is nu voorkomen en de aanne ming der overige voorstellen betreffende de grondwetsherziening verzekerd. Te Londen, Kngeland, is men weder in groote ongelegenheid door eene werksta king van 8 10 000 kolendragers, welker grieven ditmaal zijn: „Het wegzenden van een paar kameraden en het niet deelen in de opbrengst van den verkoop der ledige zakken. Men vreest dat de aan het werk geblevenen het voorbeeld weldra zul len volgende politie heeft de handen vol werk. De Minister van Landbouw heeft aan gaande den vee-invoer verklaard, dat in Engeland slechts vee mag aangevoerd wor den uit Noorwegen, Zweden, Spanje en Portugal. De Servische Skupschtina heelt met 81 tegen 21 stemmen hare goedkeuring ge hecht aan de uitzetting van de ex-koningin Nathalie. De President van de Skupschtina heeft daarophoogstwaarschijnlijk wegens den uitslag van het debat over de uitzetting, zijn ontslag genomen daar hij een vriend is van de eX koningin. Naar verder ge meld wordt, zal er een eigenhandig ge schreven verklaring van den gewezen koning Milan in de Ökupschtina worden overgelegd, waarbij hij afstand doet van alle rechten als lid <j?r Koninklijke familie en als Ser visch onderdaan zich verbindt, nooit weer in Servië te komen, en alles wat hij aldaar bezit, aan zijnen zoon, Koning Alexander af te staan. De schoolwet-commissie uit het PraMach Huis van Afgevaardigden heeft zich in hoofdzaak bezig gehou ien met het hespre ken en verwerpen van amendementen van het Centrum. In eenige gevallen hebben de nationaal liberalen met de conserva tieven voor de Regeering gestemd en de twee vrijzinnigen tegen, doch er vormt zich reeds eene eeuigszins gewijzigde wet. De oudste vier zoontjes van den Duit- •chen Keizer hebben hunnen vader op zijn verjaardag verrast met een extra-geschenk, dat zij van zelfverdiend geld kochten. Zij hoorden, dat de herten in de koninklijke bosschen ’s winters, behalve hooi, ook kastanjes en eikels tot voeder kregen, en vormden terstond het plan die te gaan opzamelen. Met mandjes en kruiwagens gingen zij dag aan dag er op uit in het bosch, om kastanjes en eikels te zoeken, en de opper jagermeester kocht die van hen voor 4 Mark per schepel. Zoo kregen de Prinsjes wat eigen geld voor een cadeau aan Papa. Dr. Peters, de Duitsche Afrika-doorreiziger, moet uitgestrekte salpeterlogen ontdekt hebben tusschen den berg Kilimanjaro en den vulkaan Donjo Ngai. Het geheele ge bied tusschen die bergen moet een en al uit salpeterlagen bestaan. Men teeft te Berlijn groote verwachtingen van die ontdekking, waardoor, naar men meent, Chili zijn monopolie van salpeter zal verliezen. Een driedubbel familiefeest, een gouden, een zii eren en een groene bruiloft, is Dinsdag Te Bensberg (Ryn-Pruisen) gevierd. Daar herdachten Heinr Hühn en zijne vrouw hunne 50-jarige ecbtvereeniging, hunne dochter was 25 jaar getrouwd en een dochter van het zilveren bruidspaar werd op dien dag in het huwelyk verbonden. Latv*. de slapende mijnwerker te Mys- lovits 'Mtent. ’Mleaié), ia nu eindelijk ont waakt zyn slaap, welke vier en een halve maand geduurd heeft. De man is zeer - u, maar bij gevoelt zich zeer wel. Hij weet niets van zijn slapenden toestand af en L irinnert zich niet, dat hij pijn gehad heeft. Zijn dokter vreest, dat hij long- ontsteking zal krijgen, en die ziekte zou bij de groote zwakte van den patiënt nood lottig kunnen zijn. Te Xeres, Hpanje, is het doodvonnis van vier veroordeelde anarchisten voltrokken. Het geschiedde door middel van verworging aan een paal, en aan al de veroordeelden tegelijk vier beulen waren voor deze zaak overgekomen. De marteling was dus van korten duur, toch moesten ze de laatste 24 uren, welke zo nog te leven hadden, oen reeks van godsdienstige ceremoniën ver richten. Aan de Koningin-Regentes werd voor deze bovengenoemde mannen nog gratie gevraagd door den bisschop van Cadix. De Kom..gin ontbood dadelyk hare Ministers, om ben te raadplegendoch de heeren raadsluiden achtten de bedreven misdaden van dien aard, dat zij H. M. niet konden aauraden, gratie te verleenen. graphieën opgeluisterd. Ton slotte werden door spreker een paar gedichten van J. J. Cromer voorgedragen. Met groote ingeno menheid werd de heer Brandsma aangehoord en recht voldaan keerde men huiswaarts. De 6de, tevens laatste spreekbeurt voor dezen winter zal op Vrijdag II Maart ver vuld worden door den heer H. A. Westbroek, hoofd der 2de openb. school te Stolwijk. •BERG-AMBACHT, 16 Febr. Tot predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. W. H. Dekking té Hagestein. Geen enkele lodger heeft zich alhier aangemeld, om op de kiezerslijsten geplaatst te worden. •HAASTRECHT, 15 Febr. In eene Vrij- dagavond gehouden vergadering van inge zetenen dezer gemeente en Vlist is beslo ten, den dag van de installatie van den nieuwbenoemden burgemeester, Mr. J. T. C. Virulyfeestelijk te vieren. Als leden der commissie tot regeling der feestelijk heden werden verkozen de heeren P. C. Den Hnrtog, D Reneman, 8. De Jong Jz., P. Blanken, .1. C. Idenburg, G. Raateland, A. F. M. Dupper, J II Muller, G. Junge- ling, W. Verweij, H. Van Zanen Muller, C. HoogeveenJ. LeeuwenhoekP. O. Muller, F. L. Deterding. Tot voorzitter dier commissie werd door de vergadering gekozen de heer J. C Idenburg. De feestviering zal waarschijnlijk Vrijdag a. s. plaats hebben. In de gemeenteraadsvergadering van Zaterdag heeft de heer D. A. Dupper Az. ontslag genomen als gemeente-secretaris. •HAASTRECHT, 16 Febr. Zaterdag middag moest een smidsknecht alhier een boormachine schoonmaken. Door het ver keerd draaien had hij het ongeluk dat zijn rechterhand er onder kwam, waardoor 4 vingers erg beschadigd werden. Van één der vingers moest het voorste lid afgeno men en den volgenden dag van een anderen vinger ook dat gedeelte. De heer J 0. Idenburg, arts alhier, verleende de eerste geneeskundige hulp. Volgens de ter visie liggende lijsten van kinderen tusschen de 6 en 12 jaar zijn er alhier 11 kinderen, die in het ge heel geen onderwijs geuietey. Voor de vacmle betrekking van on derwijzer met hoofdakte (jaarwedde 600 gulden) hebben zich geen sollicitanten aangemeld. ♦HOORNAAR, 15 Febr. opgave aan den Commissaris hebben in 1ö91 alhier 12 leerlingen (7 jongens en 5 meisjes) de school voorgoed verlatenzonder het onderwijs volledig genoten te hebben. HOORNAAR, 15 Febr. Het stoomgemaal in den Wiefmolen alhier nadert zijne vol tooiing. Woensdag is de machine reeds met goeden uitslag in werking geweest, zoodat weldra de proefmaling zal plaats hebben. KAMERIK, 15 Febr. De heer D. Re- kelhoff alhier Is door de Ned. Oer. (dolee- rende) classis UtrechtWijk, als oefenaar geëxamineerd en toegelaten. KINDERDIJK, 15 Febr. Vrijdag werd van het etablissement Fop Smit, firma L. Smit Zoon, alhier, met het beste gevolg te water gelaten de schroefstoomboot „Njjverheid 11’', gebouwd voor rekening van de naamlooze vennootschap Sneeker Stoomboot-Maatschappij „Nijverheid” te Sneek, bestemd vour den dienst tusschen tineek en Rotterdam, welk vasp-tuig zal worden gevoerd door kapitein Pieter De Jong. De machine wordt vervaardigd in de fabriek der heeren Löhnis Co. te Rotterdam. KRALINGEN, 15 Febr. De burgemeester heeft op grond van art. 43 der algemeene politie-verordening der gemeente, ter be waring van de rust en orde, bevolen dat de tapperijen in de gemeente van Woensdag avond af ten 11 ure van den 17en tot des namiddags ten 2 ure van den 18en Februari a. s., bij gelegenheid der loting voor de nationale militie voor de gemeente moeten gesloten blijven. De politie zal op de uitvoering daarvan streng het oog houden. ♦LEKSMOND, 15 Febr. Aangezien het telkens verwisselen van onderwijzend per soneel op de openbare scholen zeer nadeelig werkt op ’t onderwijs en men over ’t in functie zijnde personeel zeer tevreden is, heeft de gemeenteraad jl. Zaterdag ten ge volge een ingezonden verzoekschrift, be sloten oiii aan een onderwijzer en eene on derwijzeres eene toelage toe te kennen van f50, wanneer zy gedurende het loopende jaar alhier blijven. Aan den nachtwakerdie wegens lichaamsgebreken enz. met 1 April eervol Ontslagen wordt, heeft de raad een pensioen van f50 ’s jaars toegekend. LoPIKER-KAPEL, 15 Febr. De nieuwe predikant van deze gemeente, de heer Ten Cate, uit Enschede, zal Zondag den 21. deze door prof. Gunning, uit Leiden, bevestigd worden. Wie verleden jaar om dezen tijd onze streek had bezocht, en dat bezoek nu her haalde, zou in veel een groot verschil ont dekken. Waren toen byna alle handen van Eenige Afgevaardigden van Madridsche werklieden, die met hetzelfde doel tot de Koningin-Regentes kwamenwerden een voudig niet ontvangen. Nog werd door een van c’ stelden een brief nagelaten, waarin hjj zyn< bloedverwanten vermaantdo anarchist: sche denkbeelden te laten varen en vroom te gaan leven. Nu worden de omstreken van genoemde stad Xeres weder onveilig gemaakt door een troepje anarchisten. In de stad zijn de gemoederen nog niet tot bedaren ge komen winkels en koffiehuizen sluiten vroeg. Voor de deur van het Spaansche Con sulaat te Lissabon (Portugal), is een dy namiet bom geworpenwaardoor eenige ruiten braken. Deze daad schijnt niets anders dan eene persoonlijke wraakneming te zijn tegen den Consul. De belastingen in Portugal zullen bijna alle worden verhoogd. Het maximum van salaris voor een staats ambtenaar zal 444 pond sterling of f 5000 wezen, terwijl Mi nisters, Bisschoppen, Diplomaten en Consuls vrij zijn van de inkomsten belasting Te Parijs (Frankrijk) stond dezer dagen een herbergierster terecht, die haren man een dronkaard, van wien zij veel verdriet had ernstig gewond had door vier revol verschoten. De dronkaard had haar al lang met den dood bedreigd en zij droeg steeds een revolver bij zich, tot zelfverdediging. Toen bij haar nu, in eeu vlaag van woede, met een groot blok hout wilde doodslaan schoot zij na laag aarzelenhet vuurwapen op hem af. De rechtbank oordeelde, dat wat de vrouw deed niets anders dan wettige zelfverdedi ging was, en zij werd vrijgesproken. Een wonderbaarlijk rekenaar, de 24 jarige Jacques Inaudi, die reeds als kind van zich deed sprekenheeft dezer dagen in de Academie van Wetenschappen te Parijs groot opzien verwekt. Men gaf hem daar sommen op om uit het hoold uit te rekenen, die een gewoon stervelingzelfs al is hij een rekenliefhebber, verbijsteren zouden; maar hij loste ze op in verwpnderlijk kor ten tijd en met het grootste gemak: een aftreksom van trillioenen (twee getallen van 19 cijfers)ingewikkelde tweede en derde machtsberekeningen zelfs een paar tege lijk het uitrekenen van den dag der week, waarop een ver verwijderde datum als de 11de Maart 1822 was gevallen, enz En al zijne zoo vlug gegeven antwoorden bleken juist, als men ze narekende. De geleerde heeren waren een en al ver bazing over die proeven van mnemotechniek en zij benoemden eene commissie waarvan o. a. ook Prof. Charcot lid is, om zich rekenschap te geven van de methodewaar naar deze rekenaar te «werk gaat. In California zullen pogingen aangewend worden tot het invoeren van den theestruik. Onlangs ontving de heer Denby, de gevol machtigde Minister van de Vereenigde tita ten in China een schrijven van de Kamer van Koophandel te Los Angelos, waarin hem werd verzocht om zaden van den thee- heester, daar tneu proeven wilde nemen of deze in de omstreken van Los Angelos zou kunnen groeien. De heer Denby bracht dit yerzoek over aan den Amerikuanscheu con sul te Hang Kao, die daaraan gevolg heeft gegbven. Volgens bevoegde beoordeelaars zijn er in Californië inderdaad streken, waar bodem en klimaat alle gegevens opleveren om de theeculiuur uitmuntend te doen slagen. Nog des te meer aandacht wordt aan deze pogingen gewijd, nu de bewoners der Ver- eeuigde Staten, die van 30 Juni 1889 tot 30 Juni 1890 402.300 KG. thee verbruik ten, zich hoe langer hoe meer bey veren om zich uit een commerciëel oogpunt ge heel lö8 te maken van de oude wereld. Bij Kon. besluit is F. M. Baud benoemd tot burgemeester der gemeenten Nieuwveen en Zevenhoven, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Leimuiden. Door den Hoogen Raad der Nederlanden is de volgende aanbevelings lijst opgemaakt voor de vervulling der vacature, in dat college ontstaan door het overlijden van den raadsheer Mr. Van den Acker op 30 November j.l.: Io. Mr. E. W. Guljé, laatstelijk rechter in de arrondissements rechtbank te Maastricht; 2o. Mr. 8. Laman Trip, vice president der arrondissements-rechtbank te 's Gra venhage 3o. Mr. C. rechtbank 4o. Mr. L. het gerechtshof Mr. A. arbeid beroofd, nu heerscht hier de grootste bedrijvigheid. Van bijzondere armoede was den ganschen winter bijna geen sprake, zoodat buitengewone bedeelingen niet noodig waren. Veel arbeid, die verleden jaar nog moest beginnen is nu reeds geheel of ge deeltelijk verricht. De watergangen eu slooten zijn alom bezet met afgesneden eu uitgeschoten teen. De bouwlanden liggen gereed het zaad te ontvangen en de wei landen bieden beter aanzien dan in half Maart ’91. De booge prijzen, voor teen en hout ontvangen, doen velen begeerlijk zijn naar ’t aanleggen van nieuwe grienden. De verbouwers van suikerbieten hebben verleden jaar zoo nadeelig gewerkt, dat er dit jaar van dezen bouw weinig zal te be speuren zijn. Aardappelen waren meer ge wild. Er wordt hier met recht met den grond gewoekerd. Een aardig gezicht levert een nieuw aangelegde griend op De stek ken op lijnrechte rijen en onderling gelyken afstand geplaatst, de tusschenruimten aan gevuld met aardappelen of mangel wortelen, dit geeft aan zulk een veld niet alleen een levendig aanzicht, doch doet ook zulk een akker reeds in ’t eerste jaar winsten af werpen. OTTDLAND, 15 Febr. Bedankt voor het beroep by de Herv. Gem. te Oud-Vosmeer door Ds. J. W. F. Roth alhier. •STEIN, 16 Febr. In de gisteren-morgen gehouden vergadering van ingelanden van den polder Stein is tot voorzitter, in plaats van wijlen den heer L Leeuwenhoek, ver kozen de heer D. Zuijdam met algemeene (265) stemmen. •TIENHOVEN, 15 Febr. Een gezin uit deze gemeente, bestaande uit 6 personen, verhuist aan ’t einde dezer maand naar N - Amerika. •VLIST, 15 Febr. Zaterdag-middag heeft de heer D. A. Dupper Az zijn ontslag ge nomen als gemeente-secretaris. i VLIST, 16 Febr. De ter visie liggende lijsten van schoolverzuim alhier wijzen aan, dat alhier 8 kinderen van 6—12 jaar zyn, die van het onderwijs verstoken blijven. WADDINGSVEEN, 15 Febr. Donderdag avond werd in de openbare school alhier de gewone jaarlijksche vergadering gehou den van de vereeniging „De Werkman”. Deze vereeniging bestaat nu 9 jaar; het aantal leden is reeds geklommen tot 126. Ieder betaalt wekelijks 10 cent, en wanneer een werkman, die er lid van is, ziek is, wordt hij uit d© kas ondersteund, 14 weken op bet langst. De ontvangsten over het afgeloopen jaar bedroegen: aan contributie f 659, aan bij dragen van donateurs f 69, aan renten f 46. De uitgaven, die dit jaar de inkomsten overtroffen, bedroegen f 820, zoodat er een tekort was van omstreeks f 40. Maar daar het voordeelig saldo aan het einde van het vorige jaar ruim f 1620 bedroeg, is er toch een mooi batig slot. Er is f 1400 belegd in de spaarbank van de afdeeling Gouda van de Maatschappij tot Nut van 't alge meen. Het is te hopen, dat de Vereeni ging „De Werkman” in het vervolg nog meer steun moge krijgen van de welge- stelden. Gemengd Nieuws. Te IJselmonde is in 84-jari- gen ouderdom overleden de oud-stryder A. Kooimandrager van het Metalen Kruis en de Citadel-Medaille. Ook te Suchtelen, bij Venloo,

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1