■[60, perceelen N'. 1241. 1892. w-York rerswoDing, Sis Zaterdag 20 Februari. RASLAND, alles aan elkander ooping Bouwland, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 1 1ORE. lerikaansche latschappjj. Officiëele Kennisgevingen. e 'NAS STEDE CTAREN Bouw- rdland, OP, de Kerk. (ARD, PINC. lEDKOOPSTE DCHT. I P I N C. UIS, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. NATIONALE MILITIE. OPROEPING. Financiöele plannen. I ia Utrecht heeft de voor- L. STICHTER. i kantore van den .N. VAN NOOTEN. Gemeente SCHOONHOVEN. aris IMM1NK slstoin zal op dag 5 Maart in het VEN- rg te Utrecht, en BEEFLAND. HOOIBERG en ver- igaders diverse per- I --- I ft KERKERKER. D insdag, Woens- nd te koop. mede te beko- M.C.biGMOND tale ’tichl mde van den Dijk rootte van ;n95 Centiaren. Land dadelijk en 92. ingen 1 April 1892. tien, bij combinatie die verlangen op te trev ter sec reit alphabetische ers trek- ^ekomen ten door De dief werd gestolen beslag ge- willige Notarissen 1LE1JN te Streef- d C 810MOND cht zijn vöörne- ler d ag den 2 5. k. DE KOGEL in op Donderdag bij W DE JONG voormiddags ten in het openbaar door een schip van Antwerpen derwaarts werd gebracht. In de vermaarde porseleinfabriek te Sèvres is Zaterdagavond een brand uitgebroken, waardoor drie werkplaatsen werden vernield. De schade bedraagt 50.000 francs. Een paar vazen van 10.000 fr. per stuk heeft men nog juist intijds kunnen redden. ,n de Kantoren der dam of te Amster- of by ,OES te Groningen. IÜS te Ohterwljk. JWILLIGE ris D. TEIJ1NCK n h o v e n zal op g 24 Februari oormiddags 11 uur, Wed. 11. BOER, in SCHOOBHeVBKSCHE GOMT. I Prijs der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlgk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrydags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiönvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Nalles aan één ijk, beneden het ente [root i,82 Centiaren. iven genoemde No- r, bij wien mede rkrijgbaar zijn. - 4200. - 3999. - 3993. - 3978. - 3760. cm, -3630. Hardingsveld- 3540. K. A. Den Breejen te Hardingsveld, - 3508. 1 it, -3455. den minsten inschrijver Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco st door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. uitweg te vinden isomdat dit nog te duur komt voor den kleinen burgerstand ep den werkman.” De Minister van Financiën was het met deze beschouwing niet eens. In het al gemeen deed hij uitkomen, dat het altijd een moeielijk punt is, „wanneer men een zekere som beschikbaar heeft gevonden om belastingen te verminderen of af te schaffen uit te maken met welke men zal moeten beginnen.” Intusschen komt het ons voor, dat dit hier niet gevraagd moet worden Er zijn zeer belangrijke gebreken en leemten in ons belastingstelsel en de liberale partijuit welke deze Re- geering is opgetreden, heeft zich tot taak gesteld, niet ons een volmaakt systeem te bezorgen, maar toch verbeteringen aan te brengen die verder reiken dan de aanwen ding van een „zekere som” die men be schikbaar heeft gevonden tot afschaffing of vermindering van die heffingdie de allerslechtste mag genoemd worden. De Minister weet beter dan eenig Nederlander dat de accijnseii in het algemeen uiterst ongelijk drukken, dat zij eigenlijk het top punt van onbillijkheid zijn met betrekking tot de draagkracht dergenen van wie zij worden gevorderd, en dat er alle redenen bestaan om ze zoover mogelijk door directe belastingen te vervangen. Een financier van zoo groote bekwaamheid als de heer Pierson kan zich door de moeielijkheid van bouw. Er zou, geschiedde zulks, minder vee,. naar. Engeland wotf^ï gebracht; het is toch een feit, dat nto veehouder zich bevoordeelt, wanneer hij voor zijn beesten op de Londensche markt evenveel ontvangt als hij hier te lande kan bedingen; in het niet betalen van accijns, verminderd met de kosten van transport, zit de winst voor den exporteur. Het is n i tuur lijk niet te eischendat alle accijnsen op eenmaal worden afgeschaft, maar hun vermindering, in de eerste plaats op noodzakelijke voedingsmiddelen, waar onder toch ongetwijfeld bet rundvleesch behoort, moet het voortdurend streven zyn van eiken staatsman, die op het stuk-van belastingen de billijkheid als zijn leidsvrouw erkent. Daarom ook vernamen wij met schrik uit de bladen het is te hopen dat het een valsch gerucht moge blijken te zijndat de Minister eenvoudig de accijn- 8on, die hij wil aiscbaffen, zal leggen op bet gedistilleerdom alzoo het gezamenlijk cyfer nagenoeg onveranderd te laten en niet verplicht te zijn naar een aequivalent te zoeken in den vorm eener directe be lasting. Dat zou niet zijn de groote finan- ciëele politick, die we grond hebben van deze Regeering te verwachten. Men late de drankflesch nu eens verder ongemoeid want het is eenvoudig een fictie, dat accijns verhooging het verbruik zal doen dalen. De meer gegoeden, die ook jenever gebrui ken zullen onder de verhooging niet lijden, maar wel de ongelukkige gezinnen der drankslaven uit den mipderen standdie niet vragen wat eeu borrel kostmaar dien nemen als zij er trek in hebben, al schreien ook vrouw en kinderen van honger. Dit kwaad in de hand werken, we hebben het al te zeer gedaanhet wordt tijd dien noodlottigen weg te verlatenen we zouden het geenszins een slechte gedachte van de Regeering noemen, als juj er op uit was ook den jeneveraccijns trapsgewijze te ver minderen, om de Nederlandsche financiën los te maken van de afhankelijkheid van een misbruikdat we eerst dan gezamenlijk met kracht en macht znllen kunnen bestrij den als de schatkist niet meer bij de zaak betrokken is. Intusschen dat zijn dingen van de toe komst. Voorloopig zullen wij tevreden zijn als in deze het status quo wordt ge handhaafd, on alleen de accijnsen, die on misbare verbruiksartikelen drukken ver dwijnen. De schoolwet-commissio uit bet Prui sisch Huis van Afgevaardigden houdt zit ting op zitting, doch komt niet veel verder. Ze is met haren arbeid nog niet zoover gevorderd, dat reeds eenig besluit te trek ken is. Eigenlijk gezegd houdt men zich weer minder met die schoolwet bezig, dan met vermoedens naar wat er achter steekt, nl. dat inden Rijksdag zoo eensklaps de alarm trompet werd gestoken over het socialisme, waartegen door de Regeering maatregelen zullen worden genomen. Bij gelegenheid van een Hof-diner werd de baron Von Stumm herbaalde malen vriendelijk toegesproken door den Keizer; men moet nl. weten, dat hij het was, die het socialisten-incident aan den gang heeft gebracht. De Berlijnsche universiteit heeft zich verzet tegen de in den Landdag aanhangige schoolwet. Omtrent den oorsprong der voordracht komen nu schier ongeloofelijke zaken aan het daglicht. Zoo wordt als zeker aangeteekend, dat de Ministerraad het geheele ontwerp niet beeft gezien en dat geen der ambtenaren van het Ministerie is geraadpleegd. Von Sediitz heeft het zelf en alleen gemaakt. De Keizer en hij waren de eenigen, die er van wisten. In den Koninklijken schouwburg te Ber lijn heeft eene laatste repetitie plaats ge had van „Das heilige Lachen”, een stuk, dat in humoristischen vorm het tegenwoordig pessimisme, zoowel als het socialisme he kelt. De voorstelling werd bygewoond door den Keizer en vier van zijn gevolg. Of schoon de opvoering plaats had met gesloten deuren, heelt toch een Berlijnsche bericht gever het een en ander zien te weten te komen. De Keizer amuseerde zich kostelijk. De eerste publieke opvoering, eveneens door den Keizer bijgewoond, werd van de eene zijde luide toegejuicht, maar van den anderen kant uitgefloten. Beide partijen schenen echter even sterk, zoodat nog geen eigenlijk resultaat kan vastgesteld worden. Gladstone is uit Jiet Zuiden van Frankrijk weder naar Engeland gekomen en heeft zich daar aan het hoofd van zijne partij gesteld. Gladstone’s luitenanten Harcourt en Morley hebben tot nu toe den nieuwen Unionisten-leWer Chamberlain bescheid ge geven. Deze verweet o. a. den Gladstoni- aueu, dat het met hen „veel geschreeuw, maar weinig wol”, was. Buiten het Par lement het hoogste woord en in* het Huis zelt, het diepste stilzwijgen. Weinig tijd ging ditmaal verloren met de I beraadslaging over het adres van antwoord deze taak niet laten afschrikken. Ten aanzien van den vieeschaccyns is de Minister van gevoelen, dat deze inzonder heid betaald wordt door de hoogere stan den. „De geachte afgevaardigde meent, dat wel is waar de helft van het rundvleesch gaat naar de tafel del meergegoedendoch dat er dan toch nog een andere helft over- blijft, die baar weg vindt naar de tafel van minder gegoeden. Dit laatste wil ik niet tegenspreken, maar do vraag is deze: door wie wordt de belasting voor die andere helft hooidzakelijk betaald P Ik ben geneigd om aan te nemendat de slachters op het punt der belasting het voorbeeld volgen der Ministers van Financiën van den nieu- weren stempelook zij zoeken het geld waar het is; ook zij putten bij voorkeur uit do meest welgevulde beurzen. Ik geloof namelijk, dat in den prijs van het vleesch dat de hoogere standen koopen aan accijns nog iets meer begrepen is, dan die van bet vleesch zelf; dat die prijs voor een groot deel ook den accijns bevat, vallende op het andere, het mindere vleesch Streng ma thematisch is dit niet te bewijzenmaar ik word tot deze onderstelling geleid door te letten op het groote verschil in prijzen tus- schen vleesch van onderscheiden hoedanig heid. Dit verschil komt mij voor veelal grooter te zijn, dan door het onderscheid in hoedanigheid wordt verklaard. Dit brengt er toe te gelooven, dat de betere stukken hooger worden betaald, niet alleen wegens de betere qualiteit, maar ook wegens den accyns.” Er isdunkt ons tegen deze redeneering wel iets in te brengen. Wij gelooven in geen enkel opzicht te kurt te doen aan den eer bied verschuldigd aan onze vleeschhou- wende landgenootenwanneer wij ons on geneigd verklaren, hen aan te merken als geschikte wegwijzers voor het ministeriëel beleid. Bij de regeling hunner prijzen zullen zij waarschijnlijk niet zeggen: Kom aan laat ons den geheelen accijnsdien we voor ons koetje hebben betaaldom slaan op de stukken eerste qualiteit, dan kan de mindere manwiens buidel niet veel verdragen kanzich wat gemakkelijker te goed doen aan bet gedeelte, dat onze voorname klanten niet nemenzoo be trachten wy zekere sociale rechtvaardigheid, die onze wetgevers wel in den mond nemen, maar waarmede zij in de practyk nogal moeite- schijnen te hebben Wij meenen dat de prijsverschillen volkomen verklaar baar zijn door het verschil in voedings waarde. Vet en peezen, kop en pooten worden misschien naar evenredigheid nog te duur betaald. En zonderling, bij het bespreken van dergelijke zaken stelt men het gewoonlijk zoo voor, ais zijn er slechts rijken en mingegoeden: de breede klasse der burgerij, die toch ook tot de vleesch- consumenten behoorenen begrijpelijkerwijs zich liever niet tot de minder voedzame deelen van het rund wenschen te bepalen worden door een heffing van tien procent zeer zwaar gedruktvooral wanneer zij voor een groot gezin hebben te zorgen. Dat is de jammerlijke fout van verreweg de meeste accijnsen: Zij leggen den last op zonder de draagkracht eenigszins in aan merking te nemen. Al onderschrijven wij niet alles wat de heer Van der Breggen gezegd heeftinzonderheid waar hij trachtte aan te toonendat afschaffing van den zeep- accijns van minder belang is te achtea; wat door den Minister met juistheid werd wederlegd door er op te wijzen, dat 90 procent van de opbrengst komt van de groene zeep, die ’l meest wordt gebezigd in de huishoudens van minvermogenden, toch is er alle reden om zjjn aandrang tot afschaffing van den vieeschaccyns te onder steunen, ook in het belang van den land- De luit.-kolonel M. De Sitter en de kapitein G. P. Cheriex van het 4e regiment infanterie te Gouda, worden van 11 tot 23 April gedetacheerd bij het ie regiment vesting-artillerie te Utrecht tot het volgen van een cursus. Deze officieren zullen in den aanstaanden zomer de schiet oefeningen eener serie vesting-artillerie in de legerplaats van Oldebroek bij wonen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat van de 159 paarden, dit jaar voor de bereden artillerie benoodigd, zullen worden gekocht 80 in het binnen land en 79 in het buitenland. Mocht in middels oorlogsgevaar dreigen, dan zal na tuurlijk alles in het binnenland worden gekocht. De waarnemende directeur der „Marthastichting”, eene inrichting voor onverzorgde kinderen te Alfen a/d Rijn, heeft van N. N. eene giftgroot f 2000 en van iemand die onbekend wensoht te blijven, eene gift van f 1000 ontvangen voor genoemd gesticht. Het bestuur der ambachts school te Gorinchem wenscht het onderwijs aan die inrichting uit te breiden en heeft op ruime schaal circulaires rondgezonden, om de ingezetenen op te wekken, aan dat plan geldelyken steun te verleenen. De inspecteur van het genees kundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht heeft de pokken epidemisch heer- schende verklaard in de gemeente Groesbeek. Voor zooverre bekend is, komen er in 13 woningen gevallen voor. Het Christel ij k Nationaal Zen- dingsfeest zal dit jaar, den 6den Juli, ge houden worden op Meer-en-Bergonder Heemstede, bij Haarlem. ♦BERKENWOUDE, 15 Febr. In de Dins- dag-avond gehouden nutsvergadering trad als spreker op de heer D. Oskam van Berg-Ambacht. Zijne keurige lezing over „Het droomen” werd met veel belangstelling aangehoord. Na de pauze werden bijdragen geleverd door den sprekerden heer Mac- kinga van Vriezen veen en de heeren W. Groenendijk en D. De Bruin van Berken- woude. ♦DALEM, 15 Febr. Alhier is in een gezin een geval van roodvonk geconstateerd. De influenza schijnt voorts in deze ge meente geweken te zijn, althans ziektege vallen van dien aard komen niet meer voor. G1ESENDAM, 17 Febr. Bij de Zaterdag alhier door Burg, en Weth. gehouden aan besteding van bet vergrooten van school No. 1 was ingeschreven door A. Van den Bosch te Hardingsveld, f4268. M. De Koning te Sliedrecht, Ph. De Koning te SliedrOcht, W. J. De Geus te Giesendam, J. Kamsteeg te Giesendam, B. De Zwart te Giesen-Oudekerk ÊI. Mostert te 81iedrecht, JI.'W. v. d. Meydeu te L o p s u11 A. Mes te Sliedrecht, Het werk is aan c_ gegund. WOERDEN, 17 Febr. Kaas. De aanvoer t|r markt op heden bedroeg 7 partijen; gedeeltelijk verkocht tot f24 a 27 per 50kilo. ♦1JSELMONDE, 15 Febr. Dezer dagen vervoegden zich twee personen aan de huizen van enkele ingezeteuen, voorgevende dat zij kwamen uit naatn van Ds. Adriani tie Utrecht. Men kon bij hen inteekenen óp een zeker werk en zoo men f 1,56 voor uit betaalde, kreeg men reeds 2 portretten van Luther en Melanchton. Op een sc iry- ven aan Ds. Adriani is het antwoord ont vangen, dat hij van niets afwist. Men had dus met een paar oplichters te doen. Door krachtig optreden is het den gemeente-veldwachter Vogelaar alhier ge lukt een dief te arresteeren, die reeds met zijn buit per stoomboot IJselmonde naar Rotterdam was afgevaren, doch door V. nagezet, per roeiboot, mocht het dezen gelukken de stoomboot in ’t gezicht te krijgen en te doen stoppen. gearresteerd en de voorwerpen bij den heer Godron, werden in Jihomnn. ZEVENHUIZEN, 17 Febr. Loop der bevol king van deze gemeente gedurende het jaar 1891 Sterfte 16 m. en 15 vr., samen 31vertrek 83 m. en 104 vr., samen 187; totaal 99 m. en 119 vr., samen 218. Geboren 35 m en 41 vr., samen 76ingekomen 61 m. en 57 vr., samen 1\l 8. Verlies 3 m. en 21 vr., totaal 24. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1891; 1136 m. en H29 vr., totaal 2265. door den Minister in zijn memorie gegeven. 1 om zoo mo vleesch af te waarop de Minister bad geant- naar zijn gevoelen de accijnsen op zout en zeep dienen voor te gaan, al ontkent hij niet, dat ook die op het ge slacht ernstige schaduwzijden heelt. De heer Van der Breggen, de afgevaardigde uit Zuid-Holland, betreurde dit antwoord, ei bleef by zyn bewering, dat de opheffint van den zeep accijnsdien op het zout liet de spr. tot onzen spijt geheel buiten beschouwingminder dringend noodig is ook niet voor den minderen stand, die Weinig of geen zeep meer gebruikt, doch, nu de scheikunde zooveel vorderingen heelt gemaakt, in plaats daarvan andere ingre diënten bezigt. Daarentegen zou het aan beveling verdienen, den vieeschaccyns af te schaffenom het rundvleesch meer binnen het bereik van den weinig vermogende te brengen. „Verscheidene slagers«ei de heer Van der Breggen, „hebben mij ver- Mkerd, dat het niets geen moeite kostte om 200 a 300 pond van het beste vleesch van het rund te verkoopen, maar dat voor het mindere soort vleesch moeilyk een op de Troonrede. Het adres is nu reeds voorgoed vastgesteldofschoon het Parle ment eerst sedert een week is geopend. Het lahtste amendement van den lerschen Afgevaardigde Sextondat de verklaring inhielddat het Rijks-Parlement de bevoegd heid niet had, wetten vast te stellen voor Ierlandwerd met eene meerderheid van slechts 21 stemmen verworpen. Vrijdag heeft in ’t Hpogerhuis Lord Littleton aan de Regeering gevraagd een koninklyke commissie te benoemen, ten einde een onderzoek in te stellen naar de oor zaken der misten, die met steeds toene mende hevigheid en dichtheid Londen in Egyptische duisternis hullen. Hierop hoeft Lord Salisbury geantwoord, dat een reeds vroeger ingesteld wetenschappelijk onder zoek weinig aan het licht heeft gebracht, maar dat hij niets had tegen een nieuw ter hand nemen van de zaak, mits het voorstel in anderen vorm werd ingekleed. Er zyn in het Londensche district weêr een paar partijen runderen afgemaakt, waar onder mond- en klauwzeer ontdekt was, maar telkens bleek Denemarken’s onschuld, want de eene partij was afkomstig uit Zwitserland en de andere was reeds in September gekocht op do veemarkt te Maidstone. Men beweert nudat de be smetting is gekomen via Queenboro’. Ook Noorwegen heeft thans allen'invoer van levend vee uit Denemarken verboden, hoewel in laatstgenoemd land nog geen spoor van besmettelijke veeziekte ontdekt is. De studenten aan de Hoogeschool te Home maken het steeds bonter. Toen, naar aan leiding van de jongste ongeregeldheden drie studenten voor een jaar van de lessen waren uitgeslotenbesloten de andere hee- reu studenten zich ook niet meer aan de Hoogeschool te vertoonen. Dit voornemen werd te kennen gegeven door vernieling van glazenhuisraad enz., zoodat de Rector en de Senaat der Universiteit besloten, de Hoogeschool voor onbepaalden tijd te sluiten Aan verschillende bouwondernemers te Rome is, met het oog op de toenemende onrust onder de werkloozen, door den Minister van Binnenlandsche Zaken ver zocht, de werkzaamhedendie om gel delijke redenen gestaakt werden, te doen hervatten. De Minister zeide zijn voor spraak toe tot het verkrijgen van schotten bij de Credietinstellingen. Z. H. de Paus heeft het voornemen op gevat, gedurende de feestpn ter eere van zijn priester-jubilé te Rome een congres van bisschoppen te beleggen, ter bespreking van verschillende punten betreffefade de ver houding der kerk tegenover het sociale vraag stuk. Z. H. wenscht door dit congres een soort van socialen-christelijken catechismus te doen samenstellen, bestemd om hls leid draad te dienen voor de arbeidende klasse der geheele wereld. Te Brescia is een man aangehouden met één been, die de plaats, eertijds door zijn andere been ingenomen, opgevuld had mét worsten, welke hij aldus in de stad trachtte te smokkelen. In Griekenland is de staat der finantiën niet bijzonder schitterend, doch de tegen woordige toestand is niet in overeenstem ming met de hulpbronnen van het land. Om uit deze netelige positie te geraken, beeft de Regeering voorgesteld: eene be- lastingverhooging van 6 millioen en de in voering van een tabaksmouopohe, waarvan de opbrengst op 10 millioen geschat wordt. De nieuwe Khedive van Egypte weigert vast en stellig, om op raad van Engeland naar Constantinopel te komen, om zyn in- vestituurfirman zelf in ontvangst te gaan nemen van den Sultan. Nu wordt gevreesd, dat de Sultan van Fransche zijde zal over gehaald worden, om eenige formaliteiten niet te vervullen, die noodig zyn, om het gezag van den Khedive wettig te doen zyn. De Braziliaansche Regeering heeft ont kend, dan haren gezant te Londen, dat eene nieuwe omwenteling dreigt. Het te genwoordig bewind geniet het volle ver trouwen van het Congres, zoodat, wanneer er zich verzet openbaarde, de Regeering in staat zou zijn het aanstonds te bedwingen. De eerste kolonie van Hirsch in de Ver- eenigde Maten, voor de vestiging van Rus sische Joodsche uitgewekenen, is opgericht in het district Cape May, in den Staat New- Jersey. „Woodbine”, zooals deze kolonie heety, bestaat uit ruim 2000 hectaren grond, geschikt voor boerenbedrijf. Men zul zich daar hoofdzakelyk toeleggen op groenten teelt en het inleggen, op de vervaardiging van schoenwerk, kleederen en glas. Twee- honderdvyftig gezinnen kunnen in Wood bine een onderkomen vinden en ieder land bouwer krijgt een stuk grond vau zes hectaren tegen den kostenden prijs, hetgeen vergroot wordt, nadat hij heeft getoond geschikt te zijn. Enkele huizen zyn reeds bewoond, terwyl vele kolonisten tydelijke kwartieren hebben betrokken. Er worden wegen aangelegd en putten geboord. De opvoeding der kinderen zal er een onder werp van bijzondere studie zyn. Hermann Zeitung, de W eenerkofferrei- ziger, is nu te Christiania aangekomen natuurlyk weer in een koffer welke I BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schoonhoven brengen ter kennis: lo. dat de Loting voor de lichting van 1892 zal plaats hebben binnen deze gemeente op Donderdag den 25sten Februari 18 92, dos namiddags ten 1} ure, op het Raadhuis; 2o. dat de ingeschrevenen, naar orde opgeroepen, zelve hunne nommers ken; dat ook voor den niet opg< Loteling de trekking kan geschiede zyn vader, moeder of voogd, terwyl, zoo ook deze niet is opgekomen, door den Burgemeester of een Lid van den Raad zyner Gemeente voor hem een Kommer zal worden getrokken; en 8o. dat de ingezetenendie verlangen als vrijwilligers by de Militie op te treden, on daartoe bevoegd zyn, zich ter secretarie kunnen aangeven \óór of op den 27sten dezer maand. Schoonhoven, 19 Februari) 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De\Burgemeester, M. J. CHEVALLIER. De Secretaris, H. G. GEELHOED. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgaven. Het zou niet onaardig zijnals eens wat in een klein land als het onze geenszins tot de onmogelijkheden behoeft gerekend te worden een volksstemming werd uitgelokt over de vraag: „Welke is de accijns, dien gij meent dit voor af schaffing of vermindering het eerst in aan merking behoort te komen Een nauwkeurige en volkomen onpar- tijdige uiteenzetting van den staat van zaken, niet alleen wat betreft de totaal- opbrengst, maar ook het bedrag in ver houding tot de hoeveelheid en de waarde van elk artikel waarop deze belasting drukt, zou de vraag moeten vergezellen. Bij de beantwoording zouden vooral de huismoe ders niet uitgesloten mogen worden zelfs verbeelden wij ons, dat haar advies het meeste gewicht in de schaal zou behooren te leggen. Waarschijnlijk zouden zij aan het cijferen gaan om te weten, op welke wijze zy het meest werden bevoordeeld. Het is voor gewone menschen uiterst moeielijk, dergelijke quaesties zóó te be handelen, als hadden zij er volstrekt geen persoonlijk belang by. Toch moet men daarnaar trachten: inzonderheid rust die verplichting op degenen, van wier beslis sing het veeltijds afhangt of er iets en hoe het gedaan zal worden. Wij zyn niet van plan terug te treden in onze vroegere beschouwingen over de inanciëele hervormingen die ons gewenscht toeschynen; alleen over die accijnsen willen we nog een paar opmerkingen wagen, omdat, nu bij de ophanden zijnde hervat ting der parlementaire werkzaamheden de plannen des Ministers wel openbaar gemaakt zullen worden en van verschillende zijden aangaande die plannen reeds mededeelingen zyn gedaan, welker juistheid nog nader zal moeten blykenterwyl van de verbete ring der accijnsen dingen worden verteld, waarmede we het niet geheel eens zijn. Herinneren we ons eerstdat in de ver gadering der Eerste Kamervan 28 Januari, insgelijks over de accynsen is gesproken, naar aanleiding van een vraag in een der afdeelingen gedaan en het antwoord daarop Die vraag betrof den wensch gelijk den accyns op het schaffen,— woord, dat

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1