allessen N’. 1242 Woensdag 24 Februari. 1892. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht jw-York SI O idingsklasse sen te Schoonhoven worden toegelaten, >ren hebben bereikt. b9 in directeur, ERHUIJS JEz. Zonen, Verkoop van Takken. sen HIORE. nerikaansche aatschappjj, Officiêele Kennisgevingen. \STILLES A, OEDKOOPSTE OCHT. OVEN. jrantie. BINNENLAND. BUITENLAND. Overslebi. SMOMOfflW COURANT In den ou den afgetreden dijk- :d. De heer D. Zuijdai S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente SCHOONHOVEN. :rekt door den Heer L, Schoonhoven. >n de Amsterdam- :onder berekening teen als goed er- 1 bij HOEST en in de oplossende in r“2 Hunik EN HOLM, te Zeist. Apothekers en schjes a 20 Cent, n Heer H. T. VAN beker. en wordt vereischt, len Maart. eeft i directeur, ERHUIJS JEz. E WAAG”, site: vereen te komen irkiezende tegen an de Kantoren, der rdam of te Amster* n, of bij ROES te Groningen. SIUS te Oisterwijk. rs in de meeste t den eerstvolgen- Amsterdamsche der RIJK8N0R- te Schoonhoven belanghebbenden tan die inrichting ion geplaatst wor ding te ontvangen )nderwijzer of On- Effecten voor: a 4 ’s jaars den prolongatie- rdamsche beurs- ilige voorwaarden wissels op binnen- ven op aanvrage Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vnjdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Vrijdag 2 6 Fe bruari 1892, des voormiddags 11 ure, op het RAADHUIS aldaar, publiek verkoopen Eene partij BOOMTAKKEN, liggende op den Groenen iMngei enz. Schoonhoven, 23 Februari 1892. De Burgemeester, M. J. C HE VALUER. De Secretaris, H. O. GEELHOEJ Ke, bare school B., te Markeioo. Tot directeur van het post- en tele graafkantoor alhier is benoemd de heer Visser van Gouda. ekkerkerk of in de neen ten tegen zeer iiën verzekeringen nden zich tot J. DE rk, vertegen woordi- Omstreken van de ('ie opgericht in Maatschappij geen ipbouw bestaat. ♦WILLIGE-LANGERAK, 23 Febr. Aan de loting voor de nationale militie voor Willige-Langerak en Jaarsveld hebben gis teren 19 jongelingen deelgenomen, n.l. 6 uit Jaarsveld en de overige uit deze ge meente. Er zullen er dit jaar 5 voor den dienst worden aangewezen. De loting is zoo uitgevallen, dat bij de nummers van 1 tot 6 slechts één nummer, n.l. nummer 4 een vrijstelling heeft wegens broederdienst, zoodat nummer 7 nog kans heeft een vrij nummer te zijn. De visscherij alhier zal weêr aange vangen worden, zoodra de rivierstand zulks toelaat. Er is in plaats van den bouten spil van den molen, waarmede de netten worden bijgehaald, een ijzeren aangebraeht, die veel doelmatiger is dan de oude. ZWAMMERDAM, 22 Febr. derdom van bijna 89 jaar overleed alhier de heer J. Herrewijn, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, oud-wethouder der gemeente Aarlanderveen en bestuurder van vele inrichtingen te dezer plaatse- Zijn heengaan zal diep gevoeld worden, omdat hij, ofschoon hoog bejaard, door zijn helder oordeel, zijnen zin voor al wat goed en schoon is, nog altijd de raadsman was van velen en de ziel van veel, wat ten bate van deze en omliggende gemeenten was opgericht. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van het on langs te Leeuwarden plaats gehad hebbend ongeluk is op last van den inspecteur der infanterie een onderzoek ingesteld naar den toestand der exercitie-patronen, die na kort gebruik zoodanig op scherpe patronen gelijken, dat ze er op het eerste gezicht moeilijk van zijn te onderscheiden. De exercitie-patronen hebben vertinde hulsen, doch het vertinsel blijkt geer spoedig af te slijten. In verband met een en ander worden bij alle korpsen honderden exer citie-patronen buiten gebruik gesteld. Bij gelegenheid depleting te Sliedrecht, is de werkman J/L Van W. door een ander persoon zoodanig met een mes in den rug verwonddat eerstgenoemde zich direct onder geneeskundige behande ling moest stellen. Tegen den daaer, zekeren L. G., is eene vervolging ingesteld. Aan het etablissement Fije- noord zijn in de vorige week 80 werk lieden bedankt. -—Te Gorinchem is overleden, in den ouderdom van 90 jaren, de oud-stnjder Hij man de Vries. In Kethel (bij Schiedam) leven nog drie broeders en één zuster, die te zamen driehonderd zes en-zestig jaar tellen. Respectievelijk zijn zij 95, 92, 88 en 91 jaar. Uit ’s-Gravenh&ge schrijft men: De tweede Sequah-séance in het Casino- gebouw werd door ongeveer 5 A 600 men schee bijgewoond. Sequah deelde mede, dat na aftrek van f 20 tot dekking van de onkostende ontvangen entrées zouden aangewend worden om middagmalen aan onvermogenden te geven. Twee patiënten werden behandeld. Gisteren onthaalde Sequah 50 onvermo gende mannen op erwtensoep met spek, vleesch met snijboonen en aardappelen, een glas bier en eene sigaar. Heden zal er een maaltijd worden gege ven voor 50 vrouwen en Zaterdag a. s. voor 100 kinderen. Een zeer pijnlijken aanblik leverde Vrijdag-middag een der veewagens op, behoorende tot den trein die te 4.31 van Vlissingen te Amsterdam aankomt. Van de vier paarden, die daarin geladen waren, was er een, waarschijnlijk door de koude, gestorven. Het tweede lag zieltogend op den bodem, en een derde paard trapte het stervende dier met de hoeven herhaaldelijk op den kop, zoodat het bloed er afdroop en een der oogen, waarschijnlijk door een hoefslag getroffen, er uit hing. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren heeft de aandacht van den minister van waterstaat, handel en nijverheid op deze zaak gevestigd. Vóór eenige dagen stierf te Oorschot een schijnbaar arm stroodekker, die met zijn zoon in een ellendige hut woonde, in volslagen ontbering van vleesch en goed voedsel leefde enruita f 20.000 naliet. 4 Een zeldzaam natuurversohijn- sel, nl. eene zeebeving, die door de uit barsting van onderzeesche vulkanen ver oorzaakt wordt, beleefde de bemanning van het Amerikaansche schip „Hespor”. Dit schip bevond zich op reis van de Japansche wdteren naar St. Francisco en was onge veer 75 mijlen van de kust verwijderd, toen eensklaps een gedruisch in de zee ontstond en het schip plat op zijde geworpen werd. In bet volgend oogenblik kwamen kolos sale golven aanrollen, die van den boeg tot het achtereinde over het schip heen sloegen. Volgens de meening van den kapitein bevond het vaartuig zich juist boven een onderzeescben vulkaan. Het water was zoo heet, dat het pek in de pen en verkoopen b provisie van: m de 30 ®/0 jr 30 °/0; (ook Bij Kon. besluit is benoemd tot' president van het hoog militair ge rechtshof Mr. J. H. Beaujon, thans lid van gemeld gerechtshof. De Tweede Kamer is fot her vatting barer werkzaamheden bijeengeroe pen tegen Dinsdag 1 Maart, des namiddags te 2 uren. Te rekenen met 1 October a. s. wordt bij de verschillende korpsen infanterie en bij het instructie bataljon een cursus met twee studiejaren opgerichtter vervan ging van de thans bestaande voorbereidende school en den cursus. Aan het hooid dezer een kapitein (directeur) hem om bescherming bij hunne studiën te verzoeken. In een fabriek te Ferrara had Zaterdag een ontzettend ongeluk plaats. Den vo- rigen dag was een der werklieden bijna tusschen de machine bekneld geraakt waarbij slechts enkelen tegenwoordig waren geweest. Een arbeider wilde dit thans zijn makkers vertellen en toonde hun daarbij hoe het had plaats gehad, toen de arme man plotseling door de machi ne werd me- degesleurd en voor aller oogen verpletterd, zonder dat het mogelijk was hem te be vrijden. De dochters van den ongelukkige waren bij het verschrikkelijk tooneel tegenwoordig. In de Galerij van Apollo, in het Louvre, te Parijs (Frankrijk), bewaart men een schepter, onder den naam „Schepter van Karei den Groote”. De geschiedenis dezer naamsaanduiding is op zichzelve merkwaar dig. Bij zijne kroning gaf Napoleon I den wenscb te kennen, den schepter van den grooten westerscbon Keizer in zijne hand te hebben. Nu werd voor die feestelijke gelegenheid het rood fluweel om den schepter vernieuwd. Hoe groot was echter de ver bazing van den goudsmid, aan wien dit werk was opgedragen, toen hij op het ont- bloote metaal de volgende woorden vond gegraveerdDeze staf behoort mij. X. zanger in de Nötre Dame 1280 De schepter was dus niets dan een profane maatstokHij deelde dit terstond mede aan Duroc, den Grootmaarschalk van het Huis des Keizers. Men dient dit feit aan den Keizer mede te deelen," meende de goud smid. „Wacht u daarvoor,” antwoordde Duroc. „Maak spoedig nieuw fluweel om den staf en spreek geen woord over het geen gij gezien hebt. Het is volstrekt noodig, dat de Keizer eenmaal sterft in de overtuiging, dat hij den schepter van Karei den Groote gevoerd heeft Zoo komt het, dat men nog altijd dien Karolingischen schepter bewaart. Vele degens en kronen van Karei den Groote zijn evenwel niet echter dan deze stok. Wat den financiëelen toestand in Grieken land aangaatde minister heeft nieuwe bezuinigingen aangekondigd. Dank zij de genomen maatregelenzat de begrooting nu sluiten met een voordeelig saldo. In Portugal heeft de Kamer hare goed keuring gehecht aan de Regeeringsvoorstel- len tot’ verhooging van de belastingen en het sluiten eener overeenkomst met de bui- tenlandsche schuldeischers. Over de stad en de reede van Lissabon is in den nacht van eergisteren op gisteren een geweldige storm losgebrokeu. Een oorlogsschip dreef op de ankers weg en ook andere schepen werden driftig, terwijl aan de douane-gebouwenden spoorweg en de telegraaflijnen eene schade werd toegebracht, die op vier millioen franken geschat wordt. Dat komt ongelegen bij den berooiden staat der schatkist. Wegens de malversatiën der Lusitaansche Bank is thans ook de president dier in stelling, de heer Mendonca Cortes, oud- Minister en lid van de Kamer der Pairs, op last van den voorzitter van laatstge noemd lichaam in hechtenis genomen. Graaf Ferdinand Blucher van Waalatadt, een kleinzoon vau den beroemden Generaal Blücher, is «dezer dagen overleden in een gesticht voor behoeftige Duitsche landver huizers te New-York (Amerika). Hij was 24 jaren oud en gewezen Pruisisch officier. Verleden jaar ging hij naar Amerika, waar bij door allerlei omstandigheden, o. a. een ongelukkig huwelijk, tot armoede verviel en eindelijk in genoemd liefdadigheidsge sticht kwam. Lu den dierentuin te New-York werden sinds eenigen tijd de olifanten en neusho rens lastig gevallen door ratten, die de groote dieren aan de pooten knaagdenon- d mks den wanhopigen tegenstand der dik- huiders. Men riep eindelijk de hulp van viervoetige politie in. Een paar honden, fox terriers”, werden ’s nachts bij de oli fanten en rhinocerossen ju het hok gesloten en die wachters weerden zich dapper. Dag op dag vond men boopen doode ratten in het hok en het aantal verslagenen wordt I dagelijks minderzoodat men hooptdat de dikhuiders nu spoedig geheel van hunne lastige vijanden bevrijd zullen zijn. de heer H. Van Zanen Muller. Tevens werd besloten het salaris vau den te be noemen onderwijzer met hoofdacte te ver- hoogen met 50 gld. en alzoo te brengen op f650. HEKENDORP, 22 Febr. De bevolking der gemeente bestond op 1 Jan. 1891 uit 347 m. en 411 vr er werden geboren lüm. en II vr.; van elders gekomen 31 m. en 40 vr er zijn overleden 7 m. en 5 vren naar andere ge meenten vertrokken 44 m. en 33 vr., zoodat op 1 Jan. 1892 de bevolking bedroeg 337 m. en 324 vr., te zamen 661 personen. *HOORNAAR, 22 Febr. De werkzaam heden aan het stoomgemaal in den Wiel- molen alhier zijn thans zooverre gevorderd, dat de proefmaling in bijzijn van het bestuur van het Land der zes Molens enz op Vrij dag den 26. dezer zal plaats hebben. KOCKENGEN22 Febr. Alhier is tot de oprichting eener Christelijke school be sloten. In eene dezer dagen gehouden vergadering werd een bestuur van zes per sonen gekozen. Men zoekt een terrein. Het benoodigd kapitaal is gedeeltelijk voor handen. KRIMPEN a/<bLEK, 22 Febr. Tot pre dikant bij de Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. D. Meerburg te Vreeswijk. ♦OTTOLAND, 22 Febr. In de plaats van de heeren J. Groen en T. v. d. Heiden, die wegens benoeming tot ouderling en tot diaken bedankt hadden, zijn tot notabelen gekozen de heerèn K. Hoeienbos en J. Jon- geneel. De laatste heeft echter niet kunnen besluiten deze benoeming aan te nemen. §OUDEWATER, 22 Febr. Van de 22 jongelingen, die uit deze gemeente 11. Vrij dag te Woerden moesten loten, hebben slechts 2, hoogstens 3 zich vrijgeloot, aan gezien er niet minder dan 13 vrijstelling hadden wegens broederdienst'of als eenige zoon. Het schoolverzuim aan de openbare school alhier bedraagt over 1891 ruim 13 pCt., waarvan ruim 4 pCt. wegens ziekte en de rest wegens overige redenen. Heden-morgen circa 5 uren bracht de brandklok onze stad eensklaps in rep en roer. Bij den sluiswachter P. Hunik was brand in de schuur ontstaan. De schuur met wat daarin was werd een prooi der vlammen, de woning zelf, hoewel bescha digd, bleef behouden. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Het aantal kinderen boven de zes- en beneden de twaalf jaren, die niet voorko men op de lijsten der op den I. Januari 11. ingeschreven schoolleerlingen en van welke het niet bekend is, dat zij zich niet meer in de gemeente bevinden, bedraagt alhier 30, tegen 13 in het vorige jaar. PAPEKOP, 22 Febr. De bevolking alhier bestond op 31 Dec. 1890 uit 178 m. en löü vr, tezamen alzoo 358 personen; er werden geboren in 1991 4 m. en 4 vr er hebben zich metterwoon gevestigd 21 m. en 38 vr.; overleden 2 m. en 3 vr., en naar elders vertrokken 23 m. en 28 vr. Op 1 Jan. 1892 bedroeg de bevolking 359 personen, en wel 178 m. en 181 vr. •REEUWIJK, 22 Febr. Vrijdag 19 Fe bruari jl. gaf de nieuw opgerichte zang vereniging „Crescendo”, onder directie van den heer A. Van der Spiegel, hoofd der school alhier, hare eerste uitvoering. Was de verwachting groot, omdat onder de wer kende leden vele koorzangers zijn, de uit slag overtrof die verwachting verre. Zoowel voordracht als zang, en niet minder de begeleiding van den pianist (dillettant) waren uitstekend, en alzoo belooft deze vereeniging, indien zij den ingeslagen weg blijft bewandelenmenigen genotvollen avond. •SLIKKERVEER, 22 Febr. Zaterdag avond trad alhier in de bewaarschool op de heer Kater uit Amsterdam, voorzitter der werklieden-vereeniging „Patrimonium”. Spreker ontwikkelde in zyne rede den oor sprong en het doel dezer vereeniging en wekte de aanwezigen op, om ook alhier eene afdeeling te stichten. De vergadering was tamelijk goed bezocht, voor ’t meeren- deel waren het werklieden uit Slikkerveer en Bolnes. •STEIN, 22 Febr. De heer D. Zuijdam heeft de benoeming als voorzitter van den polder Stein aangenomen. •VLIST, 23 Febr. Bij gelegenheid zijner installatie schonk de nieuwbenoemde Bur gemeester, Mr. J. T. C. Viruly, 50 gulden aan de algemeene armen. In de gisteren-avond gehouden ge meenteraadsvergadering is met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand de heer Mr. J. T. 0. Viruly, burgemeester. Als tweede candidaat voor eerstgemelde betrekking kwam voorde heer N. Kasteleijn te Vlist. WADDINGSVEEN, 22 Febr. De heer E. Ten Broeke, onderwijzer aan de open is als zoodanig benoemd Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. De Ministar van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft aan het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bond ter bestrijding vau overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer bericht, „dat in zoover aan het bezwaar van den Bond zal worden tegemoet ge komen dat voor het vervolg op eenen tweeden Christelijken feestdag, voor zooveel niet op een Zondag vallende, de kantoren der posterijen mede zullen worden open gesteld voor het aannemen van pakketten, bet verzenden van postwissels en de be handeling van quitantiën”. Door het bestuur van den Zuidplaspolder is aan den heer J. Van der Breggen Az., als blijk van waardeering voor de veeljarige werkzaamheid, bij het bestuur aan den dag gelegd, een bronzen groep vereerd, voorstellende „de oogst”. De aanbieding heeft plaats gehad onder toepasselijke toespraak, in het Bible-Hótel te Amsterdam, alwaar door het bestuur een feest-maaltijd aan den afgetreden dijk graaf was bereid. De Staatscourant (No. 45) be vat de statuten der naaml. vennootschap Glasblazerij „De Struisvogel”, voorheen Sauerbier en Mijnlieff te Nieuwerkerk a/d IJsel. Kapitaal f165.000, waarvan bij de oprichting f150.000 werd geplaatst. Voor een derde stichting heeft de Vereeniging tot Christelijke ver pleging van krankzinnigen in Nederland thans een terrein aangekocht. Dit terrein, een uitgestrektheid van vele bunders, is gelegen in de gemeente Zuidlaren, en be staat uit heide, bouwgrond, weiland en bosqh. Vooreerst zal nog niet tot bouwen kunnen worden overgegaan. Aangezien de pokken in de gemeente Groesbeek epidemisch verbreid zijn verklaard, zal, ingevolge art. 18 der wet houdende voorzieningen tegen be- sm et telijke ziekten, in elke gemeente min stens eenmaal ’s maande gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en her- inenting. •GORINCIIEM, 22 Febr. Op. Woensdag den 2den Maart e. k. zal in den Doelen alhier eene gecombineerde vergadering ge houden worden van de besturen der Hoog heemraadschappen „de Alblssserwaard met Arkel beneden de Zouwe” en „de Vijfhee- renlanden". In deze vergadering zal o. a. de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1892—93, betrekkelijk de gemeene belangen der beide Hoogheemraadschappen, in bet openbaar behandeld worden. Door den gemeenteraad is in zijne vergadering van 1.1. Vrijdag avond op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den heer L. E. Hinrichs, ais onderwijzer aan de tusschenschool voor jongens, en aau zijne echtgenoote mej. C. A. Hinrichs— Munk, als hoofd der naai- en breischool, beiden tegen 1 April a. s. De heer Hin richs is gedurende bijna 40 jaren als ver dienstelijk onderwijzer te dezer stede werk zaam geweest en mag zich even als zijne echtgenoote nog altijd in de achting en toegenegenheid zijner leerlingen en stad- genooten, zoowel aanzienlijken als gerin- gen, verheugen. ••AMEIDE, 22 Febr. In eene vergade ring van kiezers der Anti-Rev. kiesver- eeni^ing „Nederland en Oranje” alhier is, voor de op Vrijdag den 26. Februari e. k. te houden verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente, tot candidaat gekozen de beer H. Bikker, die na eenige bedenking verklaarde aan het verlangen der kiezers te willen voldoen. •AMEIDE, 22 Febr, LI. Zaterdag werden voor rekening van de hier bestaande af deeling van den Nederlandschen Protestan tenbond, aan ruim 60 behoeftige gezinnen steenkolen verstrekt. De linkerhand van den arbeider K. v. O. alhier, die in het vorige jaar bij de werk zaamheden aan het njksstoomgemaal in deze gemeente eene zware verwonding bekwam, is tn bet academisch ziekenhuis te Leiden afgezet. •BERG-AMBACHT, 22 Febr. Het aantal stemgerechtigde ingelanden voor dezen pol der bedraagt 259, welke te zamen 2291 stemmen kunnen uitbrengen. •DALEM, 22 Febr. Ds. Van Maanen heeft het voornemen, Zondag 28 Februari, des voormiddags te Vuren en Zondag 6 Maart d. a. vdes namiddags, te Dalem zijne afscheidsrede te houden. •HAASTRECHT, 22 Febr. Het bestuur van de Roozendaalsche armen heeft den heer F. L. Deterding als geneesheer benoemd. De heer Mr. J. T. C Viruly heeft bij gelegenheid zijner installatie als bur gemeester aan de diaconie der Ned. Herv. kerk en de R. C. kerk ieder 100 gulden gegeven. Aan het bestuur der Roozen daalsche armen schonk ZEA. 50 gulden. In de heden-morgen gehouden ge meenteraadsvergadering werd met algemeene stemmen tot ambtenaar van den burger lijken stand en als gemeente-secretaris be noemd de EdelAcbtb. heer Mr. J. T. C. Viruly. Op de voordracht van gemeente secretaris kwam als tweede candidaat voor Het „parlementaire diner”, bij den Duit- schen Bjjkskanselier Von Caprivi werd bijgewoond door den voorzitter van het Pruisisch Huis van Afgevaardigden, de 28 leden der schoolwet-commissie en de Mi nisters. Keizer Wilhelm met zijnen broeder Prins Heinrich verschenen eveneens. Z. M scheen zeer opgeruimd en hield na den maaltijd levendige gesprekken met verschillende per sonen. De staatkunde werd echter maar achterwege gelaten. De Keizer keerde eerst na middernacht terug. Z M. houdt zich meest bezig met „de meest uiteenloo- pende onderwerpen”ziehier een klein staaltje. Nu is de Keizer weer aan bet uitdenken van eene betere manier om de doodstraf te doen toepassen. Hij wil nl. het onthoofden afschaffen en vervangen door het ophangen op Engelsche wijze of door het dooden door eenen electrischen stroom, op Amerikaansche wijze. Wat de begrooting van oorlogafdeeling militaire rechtspleging, betreft, hierover werd een voorstel ingediend en met 143 tegen lüO stemmen aangenomen. Het strekt nl., om hervormingen in te voeren in bet militaire-strafproces, vooral wat aangaat de zelfstandige samenstelling van het gerecht en het invoeren eener mondelinge en open bare behandeling. Deze overwinning, door de liberalen be haald, is, naar men zegt, te danken aan de medewerking van een aantal vnj-conser- vatieven en Beiersche Centrum-leden. Wat er ook van zijin de Regeeringskringen is men niet weinig ontstemd over den uitslag. Voor het gedenkteeken voor Von Bismarck is reeds een millioen Mark bijeenwelke som in de nieuwe 3 percents-leening is belegd. De reden van dit uitstel bestaat volgens de commissie in het nog niet eenszijn over de plaats, waar het sta.n zal en denjuisten vorm van het gedenkteeken. Het publiek denkt er echter anders over. Door den minister Balfour is bij het Brlt- sche Lagerhuis ingediend het in de troon rede aangekondigd ontwerp tot bet toe kennen van zeil bestuur aau Ierland. Er zuilen daartoe in dat land Graafschaps- en Districts-Raden worden gevormd, gedeelte lijk door het volk, gedeeltelik door de overheid benoemd. Wanneer de leden zich schuldig maken aan onderdrukking, of zich laten omkoopen, zijn ze afzetbaar, door de Rechtbanken, of door den Onderkoning. Deze laatste bepaling werd ten felste be streden door de Ieren en de overige op positie. Niettemin werd het in de eerste lezing goedgekeurd. Het eigenlijk debat moet echter nog beginnen bij de artikels- gewijze behandeling. Uit Londen (Engeland) is bericht ont vangen, dat op een landgoed het mond- eó klauwzeer is uitgebroken onder niet minder dan 51 koeien en 42 schapen. Het blijkt dus al meer en meer, dat de ziekte niet door Deensche beesten is overgebracht; het zal zoodoende niet lang meer kunnen worden volgehouden, dat de besmetting uit Denemarken naar Engeland kwam en na tuurlijk kunnen dan de verbodsbepalingen tegen den invoer van Deensch en Neder- landsch vee niet gehandhaafd blijven. Uit Rome meldt men, dat eene volks- byeeukomst, door de werkloozen uitge schreven bij het (Jollosseum, door den Pre fect is verboden. De opgewonden toestand onder de werkloozen duurt steeds voort. Reeds werden 2ÜÜ werklieden van elders naar hunne woonplaatsen teruggestuurd. De studenten in Catanië hebben besloten de colleges niet eerder by te wonen, dan nadat de maatregelen tegen hunne makkers herroepen zi)n. Te Napels duren de wan- ordehjkheden tusschen de studenten steeds voort. Duizend johgelui hebben aan den Minister van Onderwijs een protest gezon- inrichting wordt den tegen de wanordelijkheden, teneinde gesteld.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1