ÖETffl fout. s o N'. 1250. 1892. Woensdag 23 Maart Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht tiappij. ikering, den Zonen, VPIER I Gulden. ENDIJK. en 1 1. de JONG, A, VIS, AND. BINNENLAND. - BUITENLAND. Staten-Verkiezing. 4 Iplegels en andere it 9. bepaalden leeftijd, dacht vestigen. F al of niet in overleg met den betrokken SCHOONHOVEWSCHE COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgem rekt door den Heer j, Schoonhoven. o zaak wordt dan een wederzijdsch belang, >it en houden het M te letten, dat rkomen. P.SANTMAN, OUDSTEN. n ll«»g. otterdam. E WAAG”, isito: 1 vereen te komen jrkiezende tegen oor H.H. Agente» Ammerstol. ^Schoonhoven. Beusichem. Berkenwoude. Haastrecht. Krimpen a/d Lek. N.-Lekker land. Ouderkerk a/d IJ. Stolwijk. hartigen. iutegt liberaal JTEIT) f 1,10, per pak Boek- en Papier- VAN NOOTEN vertegenwoordigd ctie of den Heer n de Amsterdam- onder berekening lige voorwaarden wissels op binnen ben op aanvrage pen i pro' in de 30 ir 30' en verkoopen ’visie van: 7.’; (ook rs in de meeste I den eerstvolgen- Amsterdamsche Effecten voor: a 4 °/0 ’s jaars den prolongatie- rdamsche beurs- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonda 8- en tot Vrijdags-namiddagz 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. niet meer dan zeventig keerden huiswaarts, om hunne droeve geschiedenis mee te deelen, welke voor andere landverhuizers een aan sporing tot voorzichtigheid en grondig on derzoek moge zijn. In Griekenland is het Kamer-ontbindings- besluit nu verschenen. De nieuwe verkie zingen zijn uitgeschreven tegen 15 Mei. Als bezuinigingsmaatregel zou men de buitenlandsche ambassades willen afschaffen en die vervangen door legaties, te leiden door zaakgelastigden. De Servische Skupschtina heeft met eene groote meerderheid van stemmen het wets ontwerp goedgekeurd betreffende de ver klaring van ex-Koning Milan. Iedereen weet echter, dat daarbij stilzwijgend aan Milan een som gelds wordt toegekend, voor wat hij, aan aanspraken en rechten, nog te verkoopen had. Te Parijs (Frankrijk) en omstreken heb ben ruim dertig huiszoekingen plaats ge had met het doel de daders der jongste dynamietaanslagen op te sporen. Vijf per sonen werden gearresteerd en eveneens werd eene helscbe machine in beslag ge nomen. Te Saint-Denis werd de anarchist Chaumentin gearresteerd; in diens woning moet een groote voorraad verdachte voor werpen en stoffen zijn gevonden. Te Rome (lialiê) zijn de lager gelegen gedeelten der stad door de Tiber over stroomd en uit Madrid wordt gemelddat de omstreken van Murcia en Sevilla onder water staan. De Taag heeft de tuinen van Aranjuez onder water gezet. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. verezachte Bij kon. besluit is op verzoek eervol ontslagen de ontvanger der be lastingen W. KI aas sen te Sliedrecht, be houdens aanspraak op pensioen. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren in buiten gewone zitting na bespreking en toe lichting zonder hoofdelijke stemming zich vereenigd met het voorstel van Ged. Staten, waarbij de oprichting van een Provinciaal Krankzinnigengesticht vooralsnog niet wen schelijk werd geacht, en aan het Ged. College opgedragen contracten te sluiten met Dordrecht, Coudewater en Loosduinen. Op de j.l. Vrijdag gehouden vergadering van hoofdingelanden en hoofd- ingeland-plaatsvervangers van de Krimpe- nerwaard zijnvoor de vacant komende betrekking van dijkgraafop ie voordracht geplaatst de heeren 1. P. Van 't Hoff Stolk (aftredend) te Ouderkerk2. D Oskam te Berg-Ambacbt; 3. N Zijderlaan te Stolwijk, beiden hoogheemraden. Het incompleet van kader bij de reg. infanterie bedraagt nog 272 kor poraals. terwijl bij die korpsen aanwezig zijn 180 serg. tit. en 317 korporaals, geschikt ter bevordering tot sergeant of fourier. Met ingang van 1 April zijn alle hulpkantoren der posterijen ook be last met de behandeling van aangeteekende brieven met aangegeven waarde boven de f600. Bijzonder wordt de aandacht van het publiek gevestigd op het met 1 April in werking tredend verminderd tarief der postwissels, nl tot en met f5 f0,02|, boven f5 tot én met fl 2,50 10,05, boven f 12,50 tot en met f25 f0,10, boven f25 tot en met f37,50 f0,15, boven f37,50 tot en met f 50 f 0,20, boven f 50 tot en met f75 f0,25, en voorts voor postwissels tot en met f500 5 cent meer voor elke som van f25 of gedeelte daarvan. Eindelijk is voor postwissels van een booger bedrag dan f 500 eey hooger recht te heffen van 10 cent voor elke f 100 of gedeelte van f 100. Dit postwisselrecht wordt met 1 April ook gekeven van het totaalbedrag der be taalde quitantiën enz. Bij aanbieding zijn de quitantiën, onverschillig hun bedrag, ieder slechts te voorzien van een postzegel van 5 cent. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1892/93, zal zijn de letter M, aldus afgebeeldm. ï)oor de leden der kiesver- eeniging „Alblasserdam en omstreken” is het navolgend adres onderteekend; Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal geven de ondergeteekendenallen leden der kiesvereeniging Alblasserdam en Om streken”, te kennen dat zij met de meeste voldoening hebben geziendat door Z. E. den Minister van Financiën weder eene poging is aangewend om den weg van bil lijkheid en rechtvaardigheid op het gebied der belastingen eindelijk te betreden; dat zij bet zeer zouden betreurenindien deze hervorming om verschillende bijzaken niet tot stand kwam, waarom zij de vrijheid nemen u eerbiedigmaar dringend te ver zoeken het wetsontwerp tot regeling van eene belasting, gebaseerd op het vermogenf 117 betaald, in de laagste klasse 50 centen, al of niet in overleg met den betrokken Het kohier der hondenbelasting bedraagt. I minister gewyzigd, goed te keuren. f45,25. mannen om hunne verdienstelijke pogingen te steunen. Zonder thans verder dit denkbeeld in te gaan, veroorloven wij ons het ter overweging aan te bieden. Overzicht. De ministeriëele crisis te Berlijn schijnt zich thans tot eene Kanseiierscrisis te zullen uitbreiden. De aanleiding daartoe is de schoolwet en de eerste stoot daartoe werd gegeven in denjongsten .Kroonraad”. Daar deden zich nl. vele stemmenhooren, stem men, die bleven aanhouden, zelfs nog nadat Minister Von Zedlitz gevraagd had, dat men ten minste het einde der beraadslagingen zou afwachten. De meerderheid scheen Voor de terugneming of onbepaald uitstel van het geheele ontwerp, en aan bare zijde trad de Keizer. Zijne Majesteit bad zich overtuigd, dat de wet op veel tegenstand had gestooten, en daarom uitstel misschien wenschelijk was. De Rijkskanselier Von Caprivi hield de zijde van den Minister van EeredienstVon Zedlitzen daarom wordt algemeen aange nomen dat hij met dezen staan of vallen zal. Men zegt, dat beiden hun ontslag genomen hebben. Von Zedlitz woont de vergaderingen der Ministers niet bij en de Keizer heeft nog geen besluit genomen. Z. M. is met klein gevolg naar zijn jacht slot Hubertussiock vertrokken, om daar eenigszins uit te rusten van zijne jongste ongesteldheid. Het Engelsche weekblad Punch wordt van nu af aan niet meer ten paleize gele zen tevens is aan keizerin Frederik ver zocht het blad ook niet meer te houden. Wel is waar een zware eisch voor een ge boren Engelsche. Keizer Wilhelm’s verbolgenheid tegen het Engelsche weekblad vindt haar grond in de plaat van het nummer van 5 Maart en bet daarbij behoorend gedicht: „De moderne Aleunder" de Groote. De Keizer wordt daarin voorgesteld in het karakter van dien Vorst, die in den roes van zegepralen en feestgelagenzich tot Godenzoon liet ver- kliren door het orakel van Jupiter Ammon. Hans von Bülow neemt den 28sten dezer afscheid van het -PhilbarmoDisch orkest te Berlijn. Er worden wéér allerlei staaltjes verteld van zijne ruwheid. Toen Staven hagen, in afwijking van de gewoonte, op de Zondagsrepetitie zijne stukken speelde, trad Bülow naar voren en zeide: „Meneer Stavenhagen speelt liever voor een Zon- dagspubliekdan voor het publiek van Maandag. Kort te voren had Gabriele Wietrowetz het vioolconcert van Joachim gerepeteerdde soliste bleef niet gelijk met het orkest. Bülow zeide toen, dat het niet noodig was het over te doen, daar het stuk toch niet deugde. Joachim be vond zich onder de toehoorders en riep: „Dat zegt ten minste meneer Bülow," waarop Bülow onmiddellijk antwoordde: „Precies, meneer Joachim”. In de opera te Wiesbaden had men Meyerbeer’s Dinorah niet zonder veel moeite opnieuw ingestudeerd, maar nu kan dat werk er niet opgevoerd worden, en wel wegens het droevig uiteinde van een der medespelenden, die niet meer of minder dan geslacht en opgegeten is. Gelijk men weet, komt in die opera een geit voor, en de viervoetige artiste, die met groote moeite voor deze rol was afgericht, werd van een boer uit den omtrek geleend. Toen de directie nu onlangs weer Dinorah wilde opvoeren en de geit liet halen, vernam zij, dat de boer de geit niet langer den kost wilde geven en het kunstvaardige dier als een gewoon stuk vee geslacht bad. Het bestuur van den Brftschen Berg werkers-bond heeft besloten de werkstaking in de kolenmijnen te doen eindigen. Vol gens nader bericht besloot het bestuur verder, dat de mannen van Maandag af maar vijf dagen van de week zullen werken. Bij de staking van bet werk in de En gelsche kolenmijnen zijn ook de duizenden ponies, die daar dienst deden, bovengebracht. Vele' van die dieren zijn nagenoeg hun leven lang onder den grond geweest. Zij wisten niets van de trissche lucht en het vrije veld en ze gevoelden zich blijkbaar niet op bun gemak in hunne nieuwe om geving, waarbij ze zoo ongeveer Noordpool- koude kregen voor tropische hitte. In Engelsche bladen worden weer klachten van een teleurgestelden landverhuizer naar Brazilië besproken. Ongeveer 140 per sonen, zoo verhaalt die emigrant, vertrok ken, verlokt door fraaie beloften van grond bezit en werk, uit Liverpool naar Rio de Janeiro, maar alleen om te ervaren, dat men hen schandelijk bedrogen had Het schijnt, dat zij erger dan beesten behandeld zijn. Zij kregen voedsel, dat haast niet te eten was, werden op elkaar gepakt in vuije vervallen schuren of’ moesten hier of daar in het open veld slapen, en zij wer den onder de treurigste omstandigheden van het eene eind des lands naar het an dere gedreven. Ziekten en ontberingen richtten groote slachting aan onder de ongelukkigen en „Al* April in b«l l»nd i», dnl |Wk nadert met snelle schreden, zal men overal de toebereidselen aan vangen voor de driejaarlijksche vernieuwing van de helft der gewestelijke vertegen woordiging. Art. 127 der Grondwet zegt: „De leden der Provinciale Staten worden voor zes jaren rechtstreeks gekozen door de man nelijke ingezetenen der provincie, tevens Nederlanders, die de door de wet te be palen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten en den door die wet te bep den leeftijd, welke niet beneden drie en twintig jaren mag zijn, hebben bereikt.” En verder: „De helft dier leden treedt om de drie jaren af.” En in de additioneele artikelen, die de uitoe fening van bet kiesrecht regelen, staat: „Voor het kiezen van leden der Provin ciale Staten gelden dezelfde regelen als die, welke voor bet kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gesteld, met dien verstande dat men bo vendien ingezetenen der provincie moet zijn om kiezer van leden der Provinciale Staten te wezen.” Wordt het hooge belang van deze ver kiezingen wel algemeen ingezien Voor de Kamerverkiezingen kan men zich weleens warm maken Als de politiek in bet spel komt, gelijk in dat geval bijna altoos, dan zijn de burgers, tot bet uit brengen eener stem bevoegd, lichtelijk aan te sporen om eens of meermalen te ver gaderen, ten einde van gedachten te wis selen over de aan de orde zijnde vraag stukken; zyn zij gemakkehjk te bewegen getrouw ter stembus te komen en andere minder nauwgezette personen aan te sporen, ten einde aan den candidaat hunner partij de overwinning te bezorgen. Aan die op welling van yver hebben we voor een groot deel de zegepraal van verleden jaar Juni te danken. Desgelijks voor de gemeente raden het geldt dan een strijd voor belan gen, waarmede de ingezetenen persoonlijk bekend zynof over personen die zij dage lijks ontmoeten; de begeerte, om A. „op het kussen te brengen” of te beletten, dat' B „uit den zadel gelicht wordt” is dan dik wijls sterk genoeg om ons een gang naar het stembureau te doen ondernemen. Maar die Staten-verkiezing, wie geeft daar eigenlijk veel om? vragen tal van onverschilligen, zonder daarbij te denken aan de zeer velendie het gewicht der zaak wèl begrijpen. De laatsten hebben gelijk. De Provinciale Staten kunnen zeer veel doen en ook zeer veel veronachtza men, wat den bloei en de welvaart van hun gewest van nabij raakt, door den aan leg* van gemeenschapswegen bet verkeer bevorderendoor het toekennen van sub- sidiën aan inrichtingen van openbaar nut, deze aan haar doel doen beantwoorden door een zuinig en verstandig beheer de lasten niet hooger opvoeren dan volstrekt noodig is, de lusten vermeerderen. Daarom hebben we in de eerste plaats noodig prac- tisebe mannen, die door hun werkkring, door hetgeen zij op ander gebied prestee- ren waarborgen opleveren, dat zij de beste middelen zullen weten te vinden om bet gewestelyk beheer zoo goed mogelijk te doen zijn. Dergelijke mannen vindt men in alle partijen, en ten zeerste zouden wij het toejuichen, als bij deze verkiezingen de politiek geheel kon worden buitenge sloten en de kiesvereenigingen van onder scheiden staatkundige richting hand aan hand konden gaan om de waardigsten te doen benoemen. Maar bet is, helaas! zoo niet, en zoo lang deze Grondwet onze politieke verhou dingen regeltzal het niet zoo zijn. De Provinciale Staten zijn tegelyk kiescollege voor de leden der Eerste Kamer, en de vraag, welke meerderheid een gewestelijke vertegenwoordiging vertoont, beslist over de kleur der mannendie zy naar onzen Senaat afvaardigt. Daarom moet gezorgd wordendat dio meerderheid liberaal blyft. Anders zouden wij binnenkort een Eerste Kamer krijgen die lijnrecht staat tegenover do Tweede in haar tegenwoordige samenstelling. Thóoro- tisch beschouwd is dat niet ultjjd een ge vaarde liberale Eerste Kamer tydens het Ministerie - Mackay heeftondanks het ver schil van richting, bet hare gedaan om te helpen tot stand brengen wat door de Ro- geering was voorgesteld en door de Tweede Kamer aangenomen slechts enkele malen is zij tusschenbeiden getreden als zij van oordeel was, dat bet landsbelang aan het partijbelang was opgeofferd. Van een cle- ricalen Senaat zouden we dergelijke samen werking niet kunnen niet mogen verwach ten daarvoor zijn de leiders der anti-liberale partijen te zeer gehecht aan eigen opvat tingen mei.igwerf in verband staande met andere dan zuiver politieke overwegingen. Zoo we kregen een Eerste Kamer met anti liberale meerderheid, men geloove dan vrij, dat er niets zou terecht komen van al de hervormingendie we thans meer dan ooit te voren zijn genaderd. Van hoeveel belang dat is, heeft bet vorig Ministerie bewezen, toen het in 1890 lat tiid- al,eB °P haren en snaren wilde zettenten (jan einde de indeeling der kiesdistricten voor de Provinciale Staten gelijk te maken met die voor de Tweede Kamer. Bij de toen bestaande broederlijke samenwerking tus schen Katholieken en anti-revolutionairen meende zij in dat geval op gelijke resul taten te kunnen rekenen als bij de eerste stembus-campagne na de grondwetsherzie ning waren verkregen. Men herinnert zich, hoe dat plan bij verschillende geraadpleegde colleges, o. a bij Gedeputeerde Staten in onderscheiden gewesten, ontvangen werd als een hond in een kegelspelen de Re- geering vreesde, zulk een storm te zien opstekendat zij het maar raadzaam achtte haar geliefkoosd plannetje, leidende tot het omzetten der Eerste Kamer, stilletjes te laten varen. Maar wat toentot groote ergernis onzer politieke tegenstanders, is misluktzou nu weleens een alleronaangenaamste verrassing kunnen worden door ons eigen gebrek aan doorzicht en ijver. Ijdele vreeszegt misschien deze of gene die in zijn couranten heeft gelezen hoeverre de bladen der beide anti-liberale partyen alle gedachte aan een bondgenoot schap van zich afwerpen de mogelijkheid om tot een gezamenlijk programma te komen ontkennen, ja, hoezeer in den boezem dier partijen zelve daarover nog meeningverschil bestaat. Ei, maar dan zal men toch ook moeten toegevendat daarginds over de zaak reeds lang en breed wordt gesprokendat men zich voor den verkiezingsstrijd gereed maakt, en niet eenvoudig een afwacbtende houding aanneemt. En bovendienal is er op dit oogenblik weinig kans op een formeel bondgenootschap, dat sluit men behoeft er de bladen van de oppositie maar op na te lezen de gedachte aan lijdelijke samenwerking met wederzijdsche hulp volstrekt niet uit. Bij de eerste stem ming zal men waarschijnlijk met eigen can- didaten voor den dag komenmaar als dan doordien wij de zaak te licht hebben ge teld of ons van de overwinning zeker waan- - den, ook zonder dat we ons eenige inspan ning getroostteneen aftredend liberaal lid, wiens mandaat we gaarne hernieuwd zouden zienof een nieuw man van onze richting, dien we een zetel zouden wenschen te be zorgen in herstemming komt met een candidaat van de tegenpartijdan zal het spelletje van loven en bieden, van ruildn en wederkeerig steuneneerst recht een aanvang nemen. Men kan danom den liberal te weren, alle politieke verschillen op zijde zetten de eenvoudige vraag van en de politiek, in haar minst aanbevelens- waardigen vormzal dan van alle kanten te voorschijn komen Zonder twijfel mocht dat gebeuren dan zyn wij er ook nogdan kunnen wedoor flink de handen uit de mouwen te steken en alle traagheid van ons at te schudden, het gevaar nog bezwerendoch is het wenschelijkhet daarop te laten aankomen Ons dunkt, op die vraag is slechts één antwoord mogelyk. Hoe minder agitatie, hoe liever; en deze kunnen we voorkomen, door onmiddellyk gereed te zijn en de heele drukte in eens te doen afloopen. Maar indien we dat willendan is voorbereiding noodig; wij moeten het overal eens zyn over de candidature* 1 dringen van de een zaak geldt van velen zich gemeen! gelukkige gewoonte', om de Provinciale Staten-verkiezing te beschouwen en te be handelen als iets van ondergeschikte betee- kenisdat vanzelf wel terecht komt al maakt men er zich niet warm voorzit er bij niet weinigen diep in. Aan deze algemeene beschouwingen, die voor alle kiesdistricten gelden, hebben we nog iets toe te voegen. In Zuid-Holland hebben we het voor recht, dat de politieke zijde van het vraag stuk der Staten-verkiezingen niet op den voorgrond behoelt te staan, dat niets ons de verplichting oplegt om een ver dienstelijk man ook van andere staatkun dige richting dan de onze, een eerlijk ver worven en met waardigheid bekleeden zetel te betwisten. Dat is inderdaad een te waardeeren voordeel. Vertegenwoordiging der minderheden is een liberaal beginsel, en het ware zeer te wenschen dat overal de partystryd zooveel van zyn felheid ver loor, dat men het meer tot zijn recht kon doen komen. Om die reden vermoede men nu niet, dat het onze bedoeling was, als onze over tuiging de wenschelykheid uit te spreken, als een eenig man op te treden tegen per sonen uit deze omgevingdie, hoewel niet met onze richting overeenstemmende, op waarlijk verdienstelyke wijze in de staten vergadering en daarbuiten de belangen hunner gemeenten en van hun district be- jendeel. Wij wenschen, een zuiver I beginsel huldigendedergelyke uren, en elkander wèl door- omHH^ing, dat het hier ""□meer beteekenis dan iMf voorstellen. De on- ta, om de I Staten-verkiezing te beschouwen Met den aanstaanden zomer* dienst (1 Mei) zal het gedeelte van den spoorweg Utrecht—Amsterdam, dat om gelegd is ten behoeve van bet nieuwe Merwede-kanaalvoor den loop van alle treinen in gebruik worden gesteld. De proefnemingenzoowel op den nieuwen weg als over de brug van het kanaal, hebben aan alle eischen goed voldaan. De oude weg zal echter, evenals die in het traject Utrecht—Rotterdam, voorloopig nog niet worden opgebroken, zoolang dit voor het uitgraven van het kanaal nog niet dienstig is. In de afgeloopen week wer den uit de Tielerwaard groote partijen aard appelen verscheeptmeest alle bestemd voor de Hollandsche markten. Vooral puike soortenwaarvan in deze streken nog hon derden HL. voorhanden en ingekuild zyn blijven zeer gevraagd. Blauwe gelden f 4,15 f4,30, Geldersche jammen f 3,60 k f 3.90, Westlanders f3,15 k f3,35, Kasteleinen f 4,20 a f 4,50, lange Wolkammen, voorraad gering, tot f5 per HL. Geslaagd te Utrecht voor het theoretisch geneeskundig examen le ge deelte de heer G. J. Blonk. Tot deskundigen bij de aan staande akte-examens in de provincie Zuid- Holland zyn gekozen Nederlandsche taalkunde: de heeren Ligt- hart te ’s-GravenhageWij ma te Schiedam; Van Wijk te Leiden, allen hooiden eener openbare lagere school, en De Visser Smits, directeur der bijzondere normaalschool te *8 Gravenhage Rekenen: de heeren Van der Harst te Leiden; Van der Hout te Schiedam; Dis- 8e 1 koen te Sliedrecht, allen hoofden eener openbare lagere school, en Van der Griendt te Rotterdam, hoofd eener bijzondere lagere school. Paedagogiek, zang en schrijven: de h.h. Schreuder te Rotterdam en Mulders te Zwijndrecht, beiden hoofden eener openbare lagere school. Geschiedenisde h h. De Vletter te ’s Gravenhage; Huber te Gouda, beiden hoofd eener openbare lagere school. Aardrijkskunde: de hh. Ouwerkerk te Gorinchem en Laan te Charloishoofden eener openbare lagere school. Kennis der natuur: de hh. Schreinema- kers te Leiden, werkzaam aan de kweek school en Bochove te Charloishoofd eener openbare lagere school. Teekenen: de hh. Coster te Leiden, Laagland te ’s Gravenhage, vanderWoude te Schiedam, Van Werkum te Dordrecht, allen teekenonderwijzers. Vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek: de hh. Reys te 's-Gravenhage, Henner te Leiden. Handwerken voor meisjes: mejuffrouw Van den Ende en mevrouw Gravelotte Pontier te ’s Gravenhage en mejuffrouw Sparnaay te Leiden Door ruim 20 onderwijzers in den omtrek van Woerden is besloten een cursus op te richten tot het houden van vrije- en orde-gymnastiekoefeningen. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Akkooi door Ds. J. J. De Kat Angelino te Deil. Beroepen bij de Ned. Ger. Ge meente (doleerende) te Capelle a/d IJsel de heer A. L. Ruijs, cand. te Amsterdam. •AMMERSTOL, 21 Maaat. Vrijdag 11. had alhier de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad plaats. Van de 70 kiezers hebben 55 van hun recht gebruik gemaakt. Gekozen zijn de heeren C. Zanen Hz. en C. Dogterom. De teenhandelaars verlangen zeer naar eene zachtere weersgesteldheid, opdat de te water staande teen ga uitbottelen en zij dus geschild en voor den handel gereed kan gemaakt worden. De zalmzegenvisscherij „Renswoude” heeft van Zondag op Maandag gevischt doch niets gevangen. Ondervinden de groote visscherijen van wege de hooge pachtsommen groot nadeel van de weinige zalm die de rivier opkomt niet minder ook die visscherijen, die par ticulier eigendom zijn, daar het materiaal en het aantal visschers voor groote of kleine zalmvisscherijen weinig verschil oplevert. •BERG-AMBACHT, 21 Maart. In den na middag van Zaterdag 19 Maart is een ruim anderbalfjarig meisje van P. R in de buurtschap Benedenberg, in het water ge raakt en verdronken. De inwijding der herbouwde kerk is vastgesteld op Zondag 24 April a. s waarbij de consulent, Ds. J. G. Braining van Schoon hoven, zal optreden. Voor de verlichting der kerk, bij avonddienst, zullen o. a. 3 kronen worden aangeschaft. •BERKENWOUDE, 21 Maart. Het kohier van den hoofdelijken omslag, goedgekeurd door h.h Gedeputeerde Staten, bedraagt f618,50, verdeeld over 92 aangeslagenen in 31 klassen. In de eerste klasse wordt

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1