leren Éois I J >1 1892. N°. 1255. Zaterdag 9 April. ping Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Eerste, Blad. ERF opik. kelbuis, raat te den, E N )PING dschap d. 11 OP F l G. BINNENLAND. GEZAG. te Schoonhoven, S. W. N. VAN NOOT! HL 1892, d. J. Toom, i en aanvaar- g der koop- en aanvaar- Is uit de Deie Courant bestaat uit Twee Bladen. e Meerkerk m ten kan- voornoemd. van van Hoornaar; Bchelluin- EPAARD. EPAARD. hebbende r Notaris HEIJMAN recht zal al- let Koffiehuis d. BLANKEN, >ril 1 892, ar veilen en gebruike LIKKEN MEL, oningen. i vorm van d, j 1892, ecies E KIEFTE. BODOE. l KOOIMAN. RKPLAATS, oestraat te B en liggende ht, straal groot BIER VAN londerdag 10 ure, op CORNELIS nabij den Brandhout. Eikenhouten on Kisten lok, Koper-, 5» otaris te Schoon- p Donder- irii 1 892, im 7 uur, in oonhoven, in ipen: N aldaar. Uitgever* iigen, Boe- Latten en I >0. rtkar, Arre- ieg, Schouw, urn, Tonnen, BOUW- en alleen de it, verschilt niet omdat en hem in maar uitsluitend omdat t kind zulks vordert. Bij SMONHOVÏNSB COURANT. r make, niet door toegevendheid, waar deze de grenzen der zwakheid xou overschrijden inaar door welwillendheid en kalmte. Bo- IODDE voor- oplegge. Met kinderen is het gewoonlijk niet goed, te redeneeren over het waarom van een gebod of verbodalleen wanneer die reden zoo voor de hand ligtdat het vragen over bodig is, kan men er op wijzen. Volwassen menschendie een eigen zedelijke verant woordelijkheid hebben, verkeeren in een ander gevalzij kunnen en moeten weten welk hoog belang vereischt dat zij zich niet verzetten tegen de voorschriften van het gezag. Overreding is van alle preven tieve middelen het beste. Prijs der Advertentien: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentien, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. naar huis terug, tusschen was gene de politie met Te twaalf uren Hulppostkantoor Ameide. Ameide; Tienhoven. Hulppostkantoor Arkel. AchterdijkArkelde Bazeldijkde Haar- weg; de Kanaaldijk; Nieuwlaud: Rietveld. Hulppostkantoor Dalem. De gemeente Dalem tot het fort Vuren; Laag Dalem. Hulppostkantoor Giesen- Nieuwkerk. Gieseu-NleuwkeikGiesen-Oudekerk Muisbroek; Neder Biiugeland Peursum. Hulppostkantoor Hoornaar. Groeneweg; Hooge-Giesen Kade; Lage-Giesen; Oudedijk; sche weg. Hulppostkantoor Kedichem. Achterdijs; Kedichem; Tiend weg. Hulppostkantoor Leerbroek. Kanaal; Kerkweg; Leerbroek; Middel koop; Weverwijksche dijk. H ulppostkantoor Meerkerk. Bazeldijk; Burggraaf; Dool (Den); Meer kerk; Weverwijk; Zouwendijk. Hulppostkantoor Woordeloos. Minkelous; Noordeloos; Over-Slingeland. Hulppostkantoor Scl^elluinen. HaarwegHoogendijk; Nieuweweg Schel - luinen. Aan het ministerie van water- staat, handel en nijverheid te ’s Hage is Woensdag aanbesteed: het aanbrengen van oevervoorzieningen langs de Nieuwe Mer- wede, behoorende tot de werken der Mer- wede en Killen. Minste inschrijver was W. Volker te Sliedrechtvoor f 20.400. Woensdag werd door den di recteur der artillerie-inrichtingen te Delft aanbesteed: de levering van eiken-, esschen-, dennen-, gienen-, vuren- en iepenhout, ten behoeve der stapelmagazijneu. Minste in schrijver was voor: Perceel XI, 700 M iepen delen, 15.8 M*. iepen platen, 50 M. iepen stammen, de heer K. Van der Torren, Waddiugsveen, f2047,65. Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin regentes den wensch van het schouwburg-comité te Amsterdam ingewilligd, om door H. M. Koningin Wil helmina den eersten steen van den stads schouwburg te doen leggen. Het Zuiderzendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op 20 Juli, op het landgoed Goereegelegen langs de spoorlijn Wouw Bergen-op-Zoom. •ALBLASSERWAARD en VÜFIIEEREN* LANDEN, 8 April. De handel in kaas was deze week flauw, doch naar boter was goede vraag; in de prijzen kwam geene noemenswaardige verandering. Men be steedt thans in deze streken voor kaas van f21 tot 125,50 per bO kilo naar wicht en kwaliteit, goêboter f0,60, weiboter fO,45 per half kilo. •AMEIDE, 6 April. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van een hooldingeland van het hoogheemraadschap „de Ai biasser- w.uird met Arkel beneden de Zouwe” (6e district), in de plaats van wijlen den heer Bij Kon. besluit is P. F. Van Slijpe, benoemd tot burgemeester der ge meente Ammerstol. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notaris binnen hot arrondissement Utrecht: ter standplaats de gemeente Amersfoort C. A. Van Blaricumthans notaris te Oudewater; ter standplaats de gemeente Oudewater, A. W. Van der Ma den, candidaat-notaris te Haarlem. De kolonel W. Beyerinck en de luitenant-kolonels J. Badon Ghyben, H. J. Krantz en W. M. Dinaux, allen van het wapen der artillerie, zijn op pensioen gesteld. Tot brievengaarder aan het hulppostkantoor te Rijsoord gemeente Rid derkerk, in de plaats van den heer A. Pol dervaart, wien op zijn verzoek eervol ont slag is verleend, is benoemd de heer J G. De Zeeuw, aldaar. Alphabetische lijst der buur ten en lokaliteiten van het postkantoor Gorin- chein en de daaronder ressorteerende hulp kantoren waarop het lager port der brieven, bedoeld bij art. 3 der Wet van 15 April 1891 (Staatsblad No. 87) van toepassing is Postkantoor Gorinchem. De stad Gorinchem de Arkelsche weg (tot de suikerfabriek)Groote Haar; Kleine Haar. Van nature schijnt de mensch wel tot rebellie geneigd ’t Is alsof de aangeboren vrijheidszucht hem belet, zich behagelijk te gevoelen als hij zich moet schikken naar den wil van anderen zich niet kan bewegen gelijk hij zelf verkiest, een richtsnoer moet volgen dat niet door hem is bepaald We ontdekken die neiging reeds bij zeer jonge kinderenop grappige manier komen zij in verzet tegen hetgeen wij willen dat zij doen of laten zullen, niet omdat het op zichzelf onaangenaam ismaar alleen omdat zij toe vallig op het omgekeerde hun zinnen heb ben gesteld. Van deze eigenschap wordt door sommi gen weleens gebruik gemaakt om kinderen in de gewenschte richting te brengendoor hun precies het tegenovergestelde te ge lasten. „Wilt gij een varken vooruit doen gaan, zoo trek hem aan den staart”, zeggen de opvoeders ter toelichting en verdediging van deze handelwijze. Wo zullen nauwelijks behoeven te zeggen, dat dit kunstje ten sterkste moet worden afgekeurdniet alleen omdat we de gelijk stelling van kind en varken verwerpen. maar bovenal omdat het hoogst onzedelijk is. Het kweekt ongehoorzaamheid en stijf hoofdigheid en maakt het gezag der ouders tot een bespotting. Het is bijna niet te gelooven, hóe gek sommige menschen met hun kroost kunnen omspringenzonder dat zij van hun dwaas heid het minste begrip hebben. Een kind is ziek en moet innemen: nu, dat het daar soms weinig pleizier in heeft, is verklaar baar. Hij weigert absoluut en zegt: „Wil niet?’ Eeu moeielijk geval voorzeker. „Wacht,” zegt moe, „dan zal ik zus Marie roependie lust het graag.” Zus Marie komt. „Wil jij het lekkere hebben van Jantje?” „Alsjeblieft moezegt zus Marie, die met één oogopslag den toestand begre pen heeft. „Ziedaar dan.” Zus Marie hapt gretig, de lepel met hot heerijjk vocht wordt langzaam in de richting yan haar mond gebracht... „Neen, Jantje hebben,” klinkt bet uit bet bedje, en aan zijn ver langen wordt voldaanterwijl de kleine man zijn best doet om de griezeling, die de nare smaak bij hem verwekt, te onder drukken. Ieder gevoelt, welke booze hartstochten bij zoo’n huiselijk tooneeltje te voorschijn worden geroepen. En men geloove niet dat zulke demonen, eenmaal als helpers opgetreden, zich zoo gemakkelijk laten verdrijven. Zij zeggen als Mac-Mahon op den Malakoff: Ik ben er en ik blijf er. Althans, dat is de regel. Misschien zijn zij reeds vóór dien tijd aanwezig geweest, en ontleenen aan het feit, dat men van hun diensten gebruik heeft gemaaktzeker bestaansrecht. Hetzelfde is het geval met het gebruik, dat gemaakt wordt van den trek naar het verbodene. Al is bet smet goede bedoe lingen, er wordt kwaad door gesticht. Een gulden maar moeielijk te handhaven regel, die nietteminhet koste wat het wilmoet gehandhaafd worden om bij de kinderen den kostbaarsten schat niet waardeloos te maken, om hun karakter te ontwikkelen en te vor men is dezeBelemmer nooit zonder be paalde noodzakelijkheid hun vrijheid, maaris het noodig dat wel te doen vorder dan onverbiddelijk volstrekte onder werping aan uw gezag. Gooi het nooit op V een accoordje, ga geen transacties aan, gebruik geen kunstjes om de voldoening aan uw begeerte te doen voorkomen als in strijd daarmede en een openbaring van den wil van het kind'zelf. Sommige ouders hebben zeer krachtige middelen noodig om zich te doen gehoor zamen: een pak slaag bijvoorbeeld is een gewóén dwangmiddel. In de meeste geval len ware zulk een uiterste maatregel te voorkomen geweestmaar dan moest er vroeg mede begonnen zijn. Verstandige en liefdevollemaar tevens vastberaden leiding moet reeds een aanvang nemen, zoodra zelfbewuste handelingen worden verricht. Wat wij hier gezegd hebben is evenmin nieuw als verrassend. Toch blijkt uit de ervaring van alle dagen hoe noodig het is, er de aandacht op te vestigen. Het ouderlijk gezag, straks gesteund en bevestigd door allen, die invloed uitoefenen op de opvoe ding, dat is in de eerste en voornaamste plaats op de karaktervorming, is de grond slag van het maatschappelijk gezag, over welks vervalniet ten onrechtein onze dagen zoo bitter wordt geklaagd. Aan wie de schuld voor een groot deel te wijten is, behoeven we niet verder aan te toonen. W anneer wij nagaandat in tal van huisgezinnen de kinderen eigenlijk baas o zjjn, en de ouders letterlijk naar hun pijpen drukking van bundelingen, die het alge- doeh dansen, dan mag het geen verwon- maar Au vmhai dering baren, in de verhoudingen der vol wassenen veel scheels op te merken. G. Jongkind, zijn uitgebracht 511 stemmen, en wel op de heeren C. Jongkind te Ameide 318 stemmen, H. Spek te Tienhoven 188 stemmen en G. Jongkind te Tienhoven 5 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. •BERG AMBACHT, 6 April. Omtrent het besluit van den gemeenteraad tot toekenning van f 300 jaarpensioen aan den aftredenden veldwachtermoet nog vermeld worden dat dit pensioen wordt toegestaan tot ge noemd bedragonder voorwaardedat de provincie daarvan de helft bijdraagt. BOLNES, 4 April. Van de werf fan Gebr. Pot, scheepsbouwmeesters alhier, werd he den met goed gevolg te water gelaten bet van staal en ijzer vervaardigde rijnschip, genoemd Uiederika de Gruyter”, groot p. m. 600 last, en gebouwd voor den heer Julius De Gruyter te Ruhrort. Daarna zal de kiel gelegd worden voor pen rijnschipgeheel van staal te vervaardigen, groot p. m. 750 lastte bouwen voor rekening van den heer Math. Stinnes te Mulheim a/d Ruhr. •LEERBROEK, 6 April. De verpachting der hooi- en weilanden van de Herv. Kerk, de Diaconie en de Burgerl. Armen dezer gemeente heeft dit jaar opgebracht f5380, dat is 7 pCt. meer dan ’t vorige jaar. OUDERKERK a/d IJSEL, 6 April. Als voorloopige candidaten voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten worden van anti-revolutioniire zijde in het kies district Gouda genoemd de heerenJ. P. Havelaar, 's Hage (oud-minister); J. J. Lazonder, Schoonhoven (aftredend lid), en A. Van Walsum, te Krimpen a/d IJsel (aftredend lid). •SLIKKERVEER, 5 April. Er is alhier eene vereeniging opgericht. Het doel is haren leden onvervalschto levensbehoeften te verschaffen van zeer goede kwaliteit en tegen zeer goedkoopen prijs. Het bestuur is samengesteld uit de heeren C. Booij, voorzitter, J. v. Drimmelen, secretaris en Adr. Hagendijk, penningmeester. Eerst daags zullen in eene algemeene vergadering de statuten behandeld worden. STORMPOLDER (Krimpen a/d IJsel), 5 April. Van de werf „Nijverheid”, van de hoeren C. Van der Giessen en Zonen werd heden met goed gevolg te water gelaten het van ijzer en staal vervaardigde rynschip „Kitchen”, groot 625 lastengebouwd voor rekening van den heer Louis Welkerling te Rotterdam, en de kiel gelegd voor een der- gelijk schip, groot 685 lasten, hetwelk ge bouwd zal worden voor rekening van de heeren Kloos en Van Limburgh te Rotterdam. WOERDEN 6 April. Gisteren had de ver kiezing plaats van een hoofdingeland in het late district van het groot-waterschap van Woerdenter vervanging van wijlen den heer J. Heijkoop. De uitslag was, dat ge kozen werd de heer J. Brunt Pzn., met 77 van 117 uitgebrachte stemmen. WOERDEN, 6 April. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 6 partijen Goudsche, die voor f 20 a 24- per 50 kilo werden afgedaan. De stemming voor de nieuwe hooikaas was nog niet zeer willig. Gemengd Nieuws. Van de oud-strijders 1830/31 zijn er nog* 900 in leven; deze wonen er 155 in Amsterdam. Hoewel er nog niet veel gras is. hebben het gunstige weder in de laatste dagen en gebrek aan hooi vele veehouders, ook te Dalem, er toe geleid, om de koeien in de weiden te doen. Men meldt uit Hazerswoudo van 4 April: Eene ontzettende ramp heeft onze ge meente getroffen. Twee groote gebouwen, even een dooltocht latende voor den rijweg tusschen Leiden en Gouda, werden in en kele uren, van ’s avonde 8| 10J ure, in de asch gelegd. De brand, in een klein winkelhuisje van P. Van der Spek Sr. be gonnen en ontstaan door bet aanmaken van eene kachel met petroleum, tastte weldra eene broodbakkerij van C. Gaarkeu ken en het perceel van den huisschilder A Francken aan, welke huizen alle onder ééne kap stondenom vervolgens naar de herberg van P. Pijnacker aan de overzijde over te slaan. Door het kloek optreden van de brandweer, die met drie brandspuiten op de plaats des onheils ter blusaching werkzaam was, en het wenden van den wind, werd verdere brandschade voorkomen Hartbrekender tooneel volgde echter, toen vier personen, nog even te voren gewaar schuwd, onder de invallende muren en eene vuurmassa werden bedolven, waarvan één, A. Van Staveren, een jeugdig arbeider van 24 jaren, na ongeveer een half uuil lijdens stierf. Van een ander, J. Scholten, werden beide beenen gebroken, terwijl twee anderen belangrijk werden gekneusd. De gebouwen en meubelen van P. Van der Spek, C. Gaarkeuken en P. Pijnacker waren tegen brandschade verzekerddoch de huisschilder A. Francken, die niet ge assureerd was, lijdt aan gebouw, materialen •en huisraad groote Schade. --r -xo-— - Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. vrijwillig hulp verleendenden geheelen nacht op de plaats des onheils aanwezig en bezig waren. Aan Dr. Duyvis van Kou dekerk en Dr. Bertel van Ryndijk-Hazers- woude werd assistentie verzocht tot hulp van den plaatselijken geneesheer, welke door beide heeren welw^lend werd verleend. Zondag - middag ongeveer 4 uren, toen een trein uit de richting van Utrecht te Gouda arriveerde, zag de ma chinist dat een gedeelte der rail, ter lengte van een meter, op eenigen afstand van het station was omgebogen. Hoe dit geschied is, is nog een raadsel, doch aan de oplet tendheid van den machinistdie direct stopteis het te dankendat er geen on gelukken hebben plaats gegrepen. Na een oponthoud van ongeveer een uur was de weg weder veilig. Dinsdag-ochtend miste vrouw v. W. aan de Noord te Kralingen haar 7-jarig dochtertje. Na eenig zoeken zag zij op het water bij hare woning een klompje drijven, dat zij herkende als dat van haar kind. Zij sprong onmiddellijk te water, maar zou vermoedelijk verdronken zijn, zoo niet, op haar geroep om hulp, personen waren toegesneld. Door hen wer den zoowel het kind, dat reeds gezonken was, als de moeder (deze laatste bewuste loos) behouden op het droge gebracht. Het kind verkeert in bedenkelijken toestand. Omtrent een te Z inslag ge pleegde misdaad worden de volgende bijzon derheden medegedeeld: Vrijdag-avond te ruim elf uren is bij M. De Feyter, wed. A. Dieleman, landbouwster te Zaam- slag, mishandeling en inbraak geploegd. Doer eene bende van vier, men spreekt ook van zes zeyen personen is, waarschijnlijk met twee houten palen, de voordeur verbrijzeld en zijn daarna de beide binnendeuren der voorkamers opengeloopen. De inbrekers haalden de reeds bejaarde vrouw van het bed en mishandelden haar op deerlijke wjjze, zoodat zij met wonden overdekt is, voor namelijk aan het hoofd. De zoon werd eveneens uit het bed gesleurd"; op hem werd een schot hagel gelost, dat hem in den arm trof en het sleutelbeen brak. Toen de zoon hierdoor buiten gevecht was gesteld, hebben de inbrekers den bewusteloozen man weder op het bod geworpen, kabinet, bu reau, lessenaar en andere meubels stukgeslagen en het voorradige geld gestolen. Het bedrag is niet precies op te geven, maar het moet, behalve goud- en zilvergeld, p m. f 1400 aan geldswaardige papieren bedragen. Voorts wer den gestolen gouden ringen, 1 paar gouden stukken en 1 paar zoogenaamde broekstukken. De zoon verloor zjjn bewustzijn, doch de vrouw, hoewel op verschrikkelijke wjjze mishandeld, liep in haar nachtgewaad naar de naastbjjlig- gende hoeve en kwam, vergezeld van de bewo ners, 1 Intussohen was geneeskundige hulp ingeroe pen en de politie met het gebeurde in kennis gesteld. Te twaalf uren begon deze met het onderzoek. De justitie uit Middelburg arriveerde Zater- dag-avond en begon terstond haar onderzoek. Chr. Dieleman, die 's middags geopereerd werd, herkreeg 's avonds zjjn bewustzijn. Hij verklaarde, dat de inbraak door zeven personen werd gepleegd. Het is echter, in verband met gevonden 'voetsporen, aan te nemen, dat slechts zes daaraan deelnamen. Dat onder de inbrekers bekenden moeten zjju geweest, is af te leiden uit he Weit, dat een der vier personen, die binnendi ongen, zich vermomd had door een slaapnuits, zoodat zjjn geheele aangezicht bedekt was. De drie ove rige personen waren ongemaskerd en spraken VlaamsCh. De toestand van de weduwe is thans gunstig. De zoon bevindt zich nog in een gevaarlijke positie. Vermoedeljjk zjjn de brutale roevers op Bel gisch grondgebied gevlucht. Ook daar heeft de justitie hot onderzoek ter hand genomen. Inzake deze misdaad, meldt men nog dat aan het licht is gekomen, hoe vier of vjjf personen te Stekene (België) hadden afgespro ken om de weduwe te bestelen. Sporen van hun komen en gaan uit en naar de richting van België zjjn bekend. Waarschijnlijk zal weldra meer aan het licht komen. Nader sohrjjft men: Dinsdag zjjn op aanwjj- zing te Spaarndain gearresteerd 3 boerenar beiders, Belgen, en des avonds naar Haarlem overgebracht als verdacht van medeplichtigheid in zake den inbraak en moordaanslag. Zjj werden te Haarlem door deu rechter-commis saris gehoord en zjjn Woensdag morgen, na den nacht op het politiebureau te hebben doorgebrachtop transport gesteld naar Mid delburg. Maandag-ochtond viel in de R. K. kerk te Sittard het 150 KG. zware klokgewicht uit het bovenwerk door drie plafonds heen op den steenen vloer der kerk neder. Gelukkig had dit ongeval niet tijdens den dienst plaats. Als een bijzonderheid kan wor den medegedeeld, dat bij den veehouder A. De Groot, (e Nieuwerkerk a/d IJsel, 2 schapen 8 levende lammeren hebben ter wereld gebracht. Een eigenaardig geval doet zich voor bij de verandering van de post- wet. Wanneer men nu een bedrag van f 17,50 per postwissel in eens verzendt, moet men 10 cent port betalen en wanneer men er twee postwissels van maakt, een van f 12,50 en een van f 5, betaalt men 7‘ cent. Terwijl men dus aan de post dubbele De spuiten zjjn den geheelen nacht ge- moeite veroorzaakt, is de verzending goed- bleven, terwyl de spuitgasten en zij, die 1 kooper. Er is evenwel nog een andere reden. Belemmer, zeiden we, zoo min moge lijk de vrijheid Elke individualiteit streeft -- er paar, zichzelf te zijn, in eigen kracht venal, dat .het noo^t zijn bevoegd- zich te ontwikkelen. Banden zijn altyd min heden gaen geen ongewettigden dwang Of meer knellenden er is een niet geringe mate van zelfverloochening noodig, om zich zonder morren aan dwang te onderwerpen. Natuurlijk is hier het algemeene geval bui tengesloten dat men een doel van zijn vrijheid verkoopt om door aanwending van zjjn werkvermogen diensten te bewijzen in het maatschappelijk loven is dat een noodzakelijkheidtegen welke bet dwaas zou zjjn in opstand te komen omdat bijna iedereen zich er aan moot onderwerpen. Maar buiten die betrekking van ambt of beroep is er nog zooveelwaarbij de strijd tusschen gezag en vrijheid ontbrandt en het moeite kost de menschen te doen in zien, dat zij verplicht zijn hun wil aan dien van anderen te onderwerpen. Wij denken hier vooral aan de gehoor zaamheid, Verschuldigd aan de wetten des lands, waaruit voortvloeit een zich voegen naar de beveleh dergenen, die met de uit voering en handhaving dier wetten zijn belast. Uit kracht van hun ambt oefenen zij een gezag uit t dat niet zelden een prikkel is om er zich tegen te verzetten. Voor een deel is dat te wijten aan de personen, die er mede bekleed zijn. Zij beschouwen dat vaak als een persoonlijk voorrechtzij verheffen zich er opzij plaatsen zich op een voetstuk en zien uit do hoogte neer op»de menigte in de laagte. De verplichte gehoorzaamheid streelt hun ijdelheid; bevelen is iets verhevens, iets goddelijks. De bekende held uit Conscience’s Baas Gansendonck vond het verrukkelijk, iemand voor zich te zien nedergeknield, en voorwaar, in hoogere en lagere kringen ontbreekt het niet aan menscheneven dwaas als hij. Die brave Baas is een algemeen type, dat men, misschien onder meer verfijnde vormen, overal kan aantreden. Deze beschouwing nu is ten eeuenmule valsch. Het gezag is niet ingesteld ter wille van ben, die het uitoelenen, geen geschenk, dat de gemeenschap doet aan sommige harer leden, om er mee te pralen. Het is een verplichting, die zij opdraagt, in haar eigen belang. Macht is geen meesteres, die over slaven gebiedtzij is dienaresen heeft geen andere taak te vervullendan met nauwgezetheid de belangeu te behartigen dergenen, over wie zij is gesteld. De verhouding is dezelfde als die van goede ouders tot hun kinderen; vorm, waaronder zij is uitgedrukt, Vader eischt gehoorzaamheid, zulks zijn eigenheide streelt eigen oog verheit, i het welzijn van bet volwassenen, die zolt de rechts-en machts verhoudingen regelenen id vrije samen werking de functiën van het gezag toever trouwen aan hun autoriteiten, kan het niet anders dan wrevel wekken, als de gezag hebbende verder gaat dan zijn mandaat reikt, of bij de vervulling van zijn taak het allereerst aan zicbzelven denkt. Niet het zich doen gehoorzamen is oorzaak van grieven, maar de wijze waarop en het be ginsel waarvan men daarbij uitgaat. Indien alle menschen meer doordrongen waren van het besef, dat we niet op de wereld zijn om gediend te worden, maar om te dienen, dan zouden onze betrek kingen vriendschappehjker zijnen zou men minder te klagen hebben over weerspannig heid. Maar wie van bet gezag, waarmede hij is bekleed, een juk maakt, waaronder allpii moeten bukken, heeft het aan zich- zelven te wijten als men hem de gehoor zaamheid opzegt en zich dan tevens niet meer gebonden acht door de wetten en regelingenin aller belang vastgesteld. Het gezag moet leidenniet drijven. Men twist veel over den besten regee- ringsvorm, en vergeet daarbij, dat deze quaestie van ondergeschikte beteekenis is. Ér zijn monarchen, die tróuwe hoeders mogen genoemd worden van de volksvrij heid omdat zij alles doen wat in hun ver mogen is om de nationale ontwikkeling te bevorderen; er zijn republikeiusche gouver nementen, die een waar schrikbewind uitoele nen. Een vereeniging van zelfzuchtige despoten is nog wei zoo gevaarlijk als een enkele autocraat. Niet op den vorm komt bet aanm»ar op den geest. Ongetwijfeld, het ontbreekt nergens aan liedendie geen enkel gezag eurbiedigen zoodra het een belemmering is voor het bevredigen hunner egoïstische begeerten. Anarchisme en revolutiegeest hangen in de lucht, en worden luide gepredikt door hen, die, werden zij op hun beurt meesters van bet terrein, als ware tyrannen zouden op treden, maar die door de onbezonnen me nigte worden toegejuicht, zoolang zij in de oppositie zijn, legen dit euvel is geen beter middel aan te wijzen, dan dat h^t gezag zich kloek doe gelden ter onder meen welzijn schaden, maar dó vrijheid niet poogt te beperkenzoolang dit niet bepaald noodig isdat het zich aangenaam

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1