1892. N'. 1256 Woensdag 13 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht icours loncours iding. EDEN iding. hoven’s en G ERSTE verkrijgbaar bij ?oos, rkerk a/d ijsel. )AG icrk OApril. agheemraden aard zullen op 18 92, dos mor- yoormalig Recht- ider nadere goed- t/ERBURG te Stolwijk. ÏYIMER, zonhoven op Gouda. der HUTTEN, RB 1.0 II, edenberg), n spelen. INDER BINNENLAND. BUITENLAND. Oversleht. HOR-\ fi met Zilver E met Zilver met Zilveren ivang 's morgens 2e prijs H. E. V 0 2e pr. H. Coert, Mole- schieteenden. Ie prijs H. Coert, duur vuornooind. VAN NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN- te Schoonhoven, Uitgevers- SCHOOMÖVfflSÜH! COÜWT. ieden op den dag sns ten 9 ure, te in de Zaal aan- dt op denzeltden stellir* Bterl>> verval op Maandag Paaschdag). Ie met Coupes. 31 (Kristal met eene groote 2 April. L 319. n te verkrijgen bij Kmond. an den polder DE emeenten Vianen Voensdag den s namiddags ten ,het Zwijnshoofd" aar DEN: W I N T E fi de kade van leid. af 11 April tor t „HET ZW1JNS- lezing ter plaatse STUURMAN te BERGH aan de RE te Ouderkerk 1ST EN te Lekker - s verkrijgbaar bij en ter Secretarie 'abriek-Landmeter 1892, om 9 uur, stol en Dinsdag aanvangende te mud der dijken, men, langs de Merwede en aken van Steen- ogingen enz; Hast SCHROT- tuiging voor het aantal jaren narf’ in, bericht ik aan rs te Schoonhoven t hot mijn voor- II n. 8., in plaats till A AL per week, IDERDAGS, e rjjden, SS1ÉN, welke men en die als naar behartigd worden, leiue PAKJES en ornsdag-avond te p. m. 3600 M* te verstrekken, en dat ook de regeling van den spoorwegtijd niet behoort tot de be voegdheid van den Minister van binnen landsche zaken,” Nauwelijks is dit antwoord in Rotterdam bekend geworden, of de voorstanders van den Middeneuropeeschen tijd hebben zich tot het gemeentebestuur aldaar gewend om voorloopig den Amst. tijd te houden. Voor loopig maar aangezien de spoorwegen met 1 Mei Greenwichtijd invoeren en deze niet telkens de klok kunnen verzetten zal het einde zijn, dat wij voor goed tweederlei tijd krijgen. Het is toch duidelijk, dat zone-tijd alleen reden van bestaan heeftindien men consequent de aangenomen beginselen hand haaft en dat België, waar zonder verzet W. E. tijd wordt ingevoerd ongeneigd zal bevonden worden, over een half jaar weer eens te veranderen. Het is te hopendat ten slotte de gemeen tebesturen practischer lieden zullen blijken, dan de illusionisten, welke zich tot in het verre nageslacht goede gevolgen voorstellen van het verzetten der klok. De heer H. H. T. Bekenkamp legde Zaterdag aan de Universiteit te Groningen met goed gevolg het doctoraal examen in de geneeskunde af. woonplaats, maar ook in deze gemeente door velen betreurd wordt. •GOUDRIAAN11 April. Gisteren over leed de heer Adriaan Vonk, gedurende een reeks van jaren lid van den raad en wet houder, alsmede lid van het polderbestuur en hoofdingeland van de Alblasserwaard. •HOOG-BLOKLAND, 9 April. Sedert 1 April is eene gewijzigde post wet in wer king getreden en volgens art. 3 van die wet wordt een lager port toegestaan voor brieven, die binnen een aangewezen kring van een postkantoor of een hulppostkantoor bezorgd moeten worden. In verschillende bladen zijn die kringen aangegeven, zoo ook voor bet postkantoor Gorinchem en de daaronder ressorteerende hulppoztkantoren. To vergeefs zoekt men echter in die opgave den naam van onze gemeente. Wel wor den de Bazeldijk bij Meerkerk, de Minke- loos bij Noordeloos en de Groeneweg bij Hoornaar genoemd, maar het dorp zelf niet. Wij hebben hier geen hulpkantoor, slechts een bestelhuis. Men had dus mo gen verwachten, dat onze gemeente ge trokken zou zijn öf bij bet hulpkantoor Arkel öf bij bet hulpkantoor Hoornaar. Nu dit niet zoo is, blijven wij dus versto ken van het voorrecht dat aan anderen in art. 3 der nieuwe Postwet is toegekend. Willen wij dus een brief zenden aan iemand in de gemeente, dan moeten wij hem als altijd met een 5-centspostzegel frankeeren. gOUDEWATER, 12 April. LI. Vrijdag gaf de Rederijkerskamer „Borger" hare laatste tooneelvoorstelling van het seizoen. Nadat het drama van W. G. Van Nouhuijs, getiteld „Eerloos”, tot groote voldoening der aanwezigen was opgevoerd, werd als slotnommer het aardige blijspel „Neen” van Rod: Benedix gegeven. Ook van dit gedeelte der voorstelling kan evenzeer als van de eerste afdeeling getuigd worden, dat het dank zij de verdienstelijke me dewerking van een drietal dames uit nemend slaagde. LI. Zondag maakte Ds. H. Wildeboer na afloop der avondgodsdienstoefening aan zijne gemeente bekend, dat bij voor het op hem uitgebrachte beroep naar Eliekom be dankt heeft. vTot opvolger van den heer J. Vlug, is als schrijver ter secretarie alhier be noemd en als zoodanig 11. Maandag in functie getreden de heer D. Borst van Zwammerdam. SCHOONREWOERD, 11 April. Voor de verkiezing van twee hoofdiugelanden van het hoogheemraadschap „de Vijfheeren- landen” in het 2de kiesdistrict, hoofdplaats Schoonrewoerd, werden op den 6en April 11. uitgebracht 637 stemmen. Daarvan ver kregen de heerenF. De Vos 335 stem men, D. De With 224, Mart De Jong 194, F. Kloek 161, K- Buizerd 107, J C. la Verge 2, K. Bronkhorst 1, van onwaarde 5. Zoodat gekozen is de heer F. De Vos van Schoonrewoerd, terwijl herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren D. De With en Mart. De Jong. •SLIKKERVEER, 11 April. Zaterdag middag had de 14-jarige C. Stolk, werk zaam op de werf der heeren Boele alhier, het ongeluk van eene schuit te vallen, en zich zoodanig te bezeeren, dat hij naar huis moest vervoerd worden. Onmiddellijk werd Dr. v. Wagtendonk van IJselmonde ontboden, die verklaarde dat het been ge broken was. De toestand is tamelijk wel. Hij zal wel 6 weken niet kunnen werken. SNELREWAARD, 11 April. De rekening van het waterschap Noord-Linschuteu over 1891 bedraagt in ontvangst f 3045,88®,en in uitgaaf f3043,48®, batig slot f2,40. •STOLWIJK, 11 April. Gisteren-middag vermaakten zich drie jonge meisjes met varen op de Koolwijksche Vliet, toen een harer, K. H., de onvoorzichtigheid had, naar een paal te grijpen, met het gevolg, dat ze kopjen onder te water ging. Hare kameraden konden baar onmogelijk helpen en zeker ware de afloop treurig geweest, indien niet de heer Q. met zijne roeiboot ware toegeschoten. Door zijne hulp werd de drenkelinge op den vasten wal gebracht en kwam ze met den schrik en een nat pak vrij. WOERDEN 9 April. Bij de verkiezing in het 5de district van het groot-waterschap (hoofdplaats Zegveld) zijn gekozen tot hoofd ingeland en hoofdingeland-plaatsvervanger de heeren L. Blok en A. Burggraaf, beiden te Zegveld. In het 6de district (hoofdplaats Kamerik) tot hoofdingeland en hoofdinge land-plaatsvervanger de heeren A Ekelschot en N. Stolwijk, beiden te Kamerik. IJSELMONDE, 9 April, In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder „Varkensoord en Karnemelksland” zijn de volgende besluiten genomen De voordracht voor dijkgraaf vast te stellen als volgt: Ie candidaat F. v. d. Vorm Oz., aftredend dijkgraaf; J. v. d. Vorm Klzn., 2e candidaat; Fop van den Berg, 3e candidaat. De voordracht voor heemraad vast te stellen: le candidaat W. Noordzij Jzn 2e candidaat H. Van der Vorm Kzn 3e candidaat B. Zwart. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Bij Kon. besluit van 7 dezer is aan den heer Mr. A. C Visser te Gorinchem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuttersraad, en in diens plaats benoemd de heer Mr. P. W. Boll. De Minister van Oorlog heeft benoemd: tot voorzitter der commissie, door welke, in de maanden Juni eu Juli e. k., het examen voor toelating als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie zal worden afgenomen den luitenant-kolonel der artil lerie C. L. W, Moorrees eerste-officier bij die inrichting; tot leden dier commissie de heeren D. H. Peletier, eerste luitenant van den staf der artillerie; C. Van Aller, J. N. Van Beek en J A. Verkuyl, allen leer <ren aan de Koninklijke Militaire Academie; H. Nusink en H. A. Brouwer, kapiteins, respectievelijk bij het 7de en bij het 5de regiment infanterieH.M. Leopold, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gro ningen Dr. R Sinia, directeur van de ge meentelijke hoogere burgerschool te Brielle; J. H. A. Van Ravenhorst, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te 's Her togen b o ach, eu H. Jacobs, onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht; tot secretaris der meergemelde commissie: den eersten luitenant F. L. J. Van de Pol, van den staf der infanteriewerk zaam bij de Koninklijke Militaire Academie. De leden der commissie zullen, in de volg orde waarin zij hiervoren zijd genoemd respectievelijk examineeren in: stelkunst, meetkunstFransche taal, Nederlandsche taal, aardrijkskunde, rekenkunde, Hoog- duitsche taal, natuurkunde, Engelsche taal en geschiedenis. Naar men verneemt, is thans definitief besloten, de opening van de spoor lijn Maassluis Hoek vau Holland op 1 November te doen plaats hebben. Om die reden wordt met kracht aan den bouw van het hulpstation en van andere inrichfTngen gewerkt te Hoek vau Holland. De tentoonstelling voor oude en nieuwe kunstnijverheid, door de vereeni- ging voor Vak en Kunst te Dordrechtter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan geor ganiseerd, werd Zondag namiddag geopend. In de restauratie zaal van de sociëteit „Kunstmin”, waar de tentoonstelling wordt gehouden kwam te 1 uur een groot aantal genoodigden bijeen. De voorzitter van Vak en Kunst, de heer C. Kwast, heette hen allen welkomwaarop de eere-voorzitter de heer Mr. H. A. Nebbens Sterling, bur gemeester dezer gemeentede openings rede hield. Is hetzoo zeide de spreker ongeveer allicht gemakkehjk een verzameling nieuwe kunstnijverheid bij elkaar te krijgen, anders is het met de oude kunstnijverheid gesteld; moet worden opgespoord. Niettegen staande vele bezwaren, heeft Vak en Kunst de zaak aangepakt en zijn haar pogingen niet vruchteloos gebleken. Over 't nut vau een dergelyke tentoon- glansrijke feestelijkheden, welke geopend zullen worden met een feest in de Alhambra. Want in de zaal Gomares van dit Moor- sche kasteel nam de Koningin van Oastilië, Isabella de Katholmke, Columbus in hare bescherming, en tfffiir schonk zij hem de juweelenvan welker opbrengst hij zich de drie karveelen aanschafte, die hem naar Amerika, het land zijner droomen, droegen. Onder de feestelijkheden te Madrid ter eere van Columbus neemt eene historisch- Amerikaansche tentoonstelling eene eerste plaats in; daar zullen kunstvoorwerpen van oud-Amerikaanschen oorsprting of uit den tijd der verovering van Amerika, dus van vóór de 17e eeuw, te zien zijn. Se cretarissen dor Junta bereizen de provin ciën van Spanje, ten einde voorwerpen op te sporendie voor de tentoonstelling eigenaardig geschikt zijn. Spanje rekent bij deze onderneming ook op krachtige hulp van museum-directiën en particulieren in andere landen van Europa, die verzocht worden de voorwerpen, welke zij tijdelijk willen afstaan, te zenden aan het adres der Spaansche commissie van het centenarium te Madrid. Bij het Huis van Vertegenwoordigers der Noord-Amerikaansche Unie is door de de mocraten voorgesteld, aan de tentoonstel ling te Chicago een munt-congres te ver binden. Frankrijk heeft 2| millioen francs bewilligd voor de deelneming aan die ten toonstelling. In een deel van Schotland heelt men grooten last van muizen. Het ongedierte heeft in zes graafschappenDumfries, Rox burgh, Kirkendbright, Peebles, Selkirk en Lawark, heuvels en velden geheel kaal gevreten. Men wijt de plaag aan de schaarschte van de muizen verdelgende roofvogels, uilen, valken, enz. Te Antwerpen (België) is dezer dagen met eene Engelsche stoomboot een Rus sisch meisje aangekomen, 2.35 M. lang en pas 15| jaar oud De jonge reuzin is door een rijke familie aangenomen ala-kin- dermeid. GORINCHEM, II April. Afloop der Donderdag alhier gehouden aanbesteding door Dijkgraaf en Hoogheemraden van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, van het uitvoeren van aardewerken aan de dijken van het Hoogheemraadschap in elf perceelen. Laagste inschrijvers waren van perceel 1. onder Gorinchem en Hardingsveld, J. Elshout te Giessen, f230; 2. onder Har dingsveld, J. Kamsteeg te Giesendam, f280; 3. onder Giesendam, C. Boelhouder te Gie- sendam, f 1290; 4 onder Sliedrecht, J. Kamsteeg te Giesendam, f 24205. onder Alhlasserdam, P. Kraaijeveld te Sliedrecht, f820; 6. onder Streefkerk, J. Monshouwer te Almkerk, f2580, 7. onder Streefkerk, E. De Lange te Streefkerk, f950; 8 onder Streefkerk, C. Zaanen Hzn. Jr. te Ammers- tol, f 9409. onder Langerak, C Boel- houder te Giesendam, f 2260; 10. onder Lartgerak, C. Boelhouder te Giesendam, 12590; II. onder Langerak, C. Boelhouder te Giesendam, f980. GORINCHEM, 11 April. Zaterdag werd alhier de palmpaardenmarkt gehouden. Er waren ruim 400 paarden aangevoerd. Hoe wel er vele buitenlandsche kooplieden aan wezig waren en het weder gunstig was werd er aanmerkelijk minder verhandeld dan men hier van vorige jaren op palmmarkt gewoon is. Fraaie exemplaren waren aan gevoerd, waarvan nog tot f700 zijn verkocht. ♦BERG-AMBAC1IT, 11 April. De beroe pen predikant, Ds. W. H. Dekking, van Hagesteiu, hoopt op Zondig 22 Mei e. k. alhier zijne intreerede te houden. In de op Zaterdag 9 April gehouden vergadering der „Vereeniging tot werkver schaffing” werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over het boekjaar 1891/92. Zij sluit met een batig saldo van ruim f 31. De periodiek aftredende bestuursleden zijn herkozen, nl. tot voorz. Jhr. A. H. P. C. Van Suchtelen de Haere; tot penningm. de heer G. "en tot bestuurslid de heer A. N. Door de Franache Kamer zullen niet 2 maar omstreeks 3 millioen francs worden aangevraagd voor eene expeditie naar Da homey. Kenners bewerendat deze som nog veel te klein is voor eene degelijke tuchtiging. De Regeering echter schjjnt de tuchtiging zoo goedkoop mogelijk te willen maken. Eene expeditie naar de hoofdstad Abomey wordt veel te kostbaar geacht, vooral, na een der leden spottend opmerkte, nu de koning voor het hem door Frankrijk toe gekende jaargeld van 20 000 francssnel- vurende geweren heeft kunnen koopen. Hem in zijne hoofdstad op zoeken zou onge veer 20 millioen kosten en toch waren er nog ledendie 3 millioen te veel vonden. Zou men niet zeggen dat de tijden voorbij lijn waarin Frankrijk „rijk genoeg was om zijn roem te betalen.” De anarchistische ontploffingen en be dreigingen geven in Frankrijk aanleiding tot verschillende quaestiën. Zoo ontving onlangs een inwoner van Cherbourg een dreigbrief, waarin hem werd medegedeeld, dat eerstdaags zijn huis in de lucht zou springen Hij deed aangifte bij de politie, en vertelde de zaak aan deze en gene en het gevolg was, dat een zijner huurders niet meer in zijn huis durfde blijven. Die angstige man weigerde geen huur te betalen, integendeel, hij betaalde de volle buur tot het afloopen van het contract. Maar toch wil de huisheer zijn plotseling verhuizen, dat ongerustheid wek ken en anderen van zijn woning afkeerig maken zou, niet toelaten. Hij beweert, dat de huurder niet alleen verplicht is de huur te betalen, maar ook de vertrekken te bewonen, en hij wil daarom niet ver gunnen, dat de inboedel wordt weggehaald. De huurder heeft nu de zaak voor de rechtbank gebracht. Italië heeft twee verdienstelijke mannen verloren in den Senator Isaac Pesard Mau- rogonata en den generaal Pianelli, eveneens lid van den Staat. Aan diens verdienstelijk optreden was het o. a. te dankendat de slag bij Custozza destijds voor de Italianen niet noi? grooter nederlaag werd daar bij de Oostenrijke» belette generaal Ceralo na den slag te vervolgen. Bij het gerechtshof te Rome wordt thans de quaestie behandeld vau de verduistering van een aantal schilderijen uit de verzame ling Sciarra. De Minister van Onderwijs heeft daarom onderhandelingen aangeknoopt met de Fran- sche autoriteiten, betreffende de vervolging van Prins Sciarra en de helers der schilde rijen, die zich naar alle waarschijnlijkheid te Parijs bevinden. Een slachter te Rome wedde onlangs met eenige vrienden, dat hij den schildwacht voor het Kamergebouw zou ontwapenen Hij won zijn weddenschap. Maar hjj werd gevangen genomen en veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. Engeland is zeer ontstemd over de han delwijze van den Sultan van Turkijedie in den firman voor den nieuwen Khedive Egypte’s grondgebied is gaan beknibbelen. De nieuwe Khedive ontving dezer dagen een telegram uit Coostantinopel, waarbij de Sultan hem het bestuur van het Binaï- Bchiereiland toevertrouwt. Voor de overhandiging van den firman werd nog geen datum vastgesteld. Zeker is het, dat de kinderaebtige houding van den Sultan zeer in de Engelsche Bladen gehekeld wpydt. Te Kopenhagen (Denemarken) staat alle beuwarbeid op ’t oogenblik stil. De grond werkers het eerst staakten om meer loon daarop volgden de verhuurders van karren voor het materiaal en het gevolg wasdat nu natuurlijk de anderen ook niet voort konden. De arbeid aan de werken voor de vrijhaven staat eveneens stil. Ongeveer 250 man liepen weg, omdat ze niet meer loon ontvingen. De HusMlbdie Minister Wyschnegratsky is te Gatohini, tengevolge van overwerken en oververmoeienis, ernstig ziek geworden. De doktoren rieden hem aan, voortaan vol komen rust te nemen, wanneer hy nog van dezen schok herstelt. De Czar heeft den kapitein van het tweede Amerikaansche schip, dat te Libau aankwam met graan voor de hongersnood- lijdenden *in Rusland, een zilveren thee servies geschonken. Het werd den kapitein overhandigd door Graaf Bobrinski, in te genwoordigheid van het gemeentebestuur van Libau. De Keizer zond vroeger al een fraaie geëmailleerde doos aan den ka pitein van het eerste Amerikaansche schip. De practische Amerikanen hebben eiken zak graan voorzien van gedrukte gebruiks aanwijzingen in het Russisch. Zoo zulleu, naar men hoopt, de moujiks voor het eerst van hun leven leeren, Amerikaansch meel te gebruiken, in plaats van hun geliefde rogge. In spaqje maakt meu zich cereed den 40Üsten gedenkdag der ontddkkhig van i Amerika waardig te vieren. De „Junta de Centen ar io”, die te Madrid den Minister- President Canovus del Castillo tot voor zitter he«ft, aam het besluit tot eene reeks ling sprekende deed 'de heer Nebbens rling uitkomen dat tegenwoordig bij de lardiging van zelfs de meest eenvoudige meubelen of voorwerpen vfirfjR.fehoudelyken aard met de eischen der aesthetica moet worden gerekend. Het nut nu ligt hierin, dat er gelegenheid isdat men in staat wordt gesteld de nieuwe kunstvoortbreng selen te vergelijken met de oude. Spr sprak de hoop uit, dat ’t zou blijken bij die ver gelijking, dat veel van het goede der oude kunst in de nieuwe is overgegaan. Zoowel aan de provinciale comités, de commissie van bijstand, de commissarissen van orde en het bestuur bracht de spreker een woord van dank. Ook deed hij dit aan het gemeentebestuur, het museum, de ver schillende kerkelijke besturen, het weeshuis, en vele particulieren, die met hun voorwer pen de afd. historie van Dordt een volledige en fraaie verzameling deden ontstaan. Overigens dankte spreker de overige in zenders, in 't bijzonder het gemeente bestuur van Schoonhoven. Na er op gewezen te hebben, hoe de tentoonstelling zijn schoonste verwachtin gen had overtroffen eu do verwachting te hebben uitgesproken, dat van heinde en verre bezoekers zouden komen, opende spreker de tentoonstelling. Bij de te Schiedam gehouden tentoonstelling der afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken der Holl. Maatsch. v. Landbouw zijn o. a. de volgende bekro ningen toegekend: Pluimgedierte. De fraaiste toom hoenders van één baan en minstens ééne hen, verdeeld in de vol gende soorten (De eerste prijzen zijn f 5, de tweede f 2.<50; Z. E. V. beteekent zeer eervolle vermelding; E. V. eervolle vermelding). Langsban. 2e pr. H. Coert, Molenaars graaf. Brahma Pootra (donker). Coert, Molenaarsgraaf. Cochin China (iedere andere variëteit). E. V., H. Coert, Afolenaarsgraaf, (patnjs- kleurig). Leghorn (Italianen), wit. W. Spoormaker, Ouderkerk a/d Usel, E. V. Leghorn (Italianen), patrijs. E. V., W. Spoormaker, Ouderkerk a/d Usel. Kraaikoppen. E V., P. Hoogerwaard, Capello a/d IJsel (2 stuks). Yokohama, le prijs W. Spoormaker, Ouderkerk a/d Usel; 2e pr. denzelfde. Hamburgers (zwart). 2e pr. H. Coert, Molenaarsgraaf. Zilverpellen. naarsgraaf. Een toom eenden van een woerd en minstens eene hen Aylesbury. Z. E. V., H. Coert, Mole naarsgraaf Lok- en Molenaarsgraaf. Fluweeleenden. 2e pr. P. Hoogerwaard, Capelle a/d Ijsel; Z. E. V., H. Coert, Molenaarsgraaf. Op de gisteren te Utrecht ge houden Palm-paardenmarkt stonden 1486 paarden en veulens aan de lijn. De prijzen waren als volgt: weeldepaarden f 600 a 900, werkpaarden f 100 a 500, veulens f 100 A 280, ponneys f 80 185, slachtbankpaarden f40 60. De handel was redelijk. Er waren veel binnen- en buitenlandsche koop lieden ter markt. De officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht heeft drie jaar ge vangenisstraf geëischt tegen den ijzerwerker Arie De Snoo te IJselmonde, wegens het vervaardigen en in omloop brengen van valsch geld. Uit bet getuigenverhoor bleek, dat beklaagde door zijn patroon werd ont slagen, toen het bleek, dut hij valsch geld maakte, en dat tevens vier getuigen, mede aan de fabriek werkzaam, gezien hebben, dat b.eklaagde het geld heeft gemaakt, en dat zij zelfs eenige stukken van hem kregen, welke zij öf wegwierpen öf versmolten hebben. De toegevoegde verdediger, Mr. Tijssens, meende, dat de uitgiite niet voldoende be wezen was om art. 209 van het Strafwet boek toe te passen, en dat hier slechts art. 213 kon gelden. De vrees, dat de adresbewe ging, door Dr. Hubrecht in het leven ge roepen over de tijdregeling, ten gevolge hebben zal, dat er tweederlei tijdrekening zal komen, is reeds op weg bewaarheid te worden. De Minister van binnenlandsche zaken verzendt aan adressanten het volgende ant woord, dat trouwens te voorzien was. „De Minister van binnenlandsche zaken, beschikkende 6p de adressen van Dr. Hu brecht en anderen, Heeft goedgevonden aan adressanten te kennen te geven dat het ook hem wenschelijk voorkomt, dat spoorwegtijd en burgerlijke tijd samen vallen; dat hij dan ook aan de daarbij be trokken autoriteiten bereids in overweging gegeven heeft in dien zin werkzaam te zjjn, doch de bevoegdheid mist om daartoe bevelen te geven of bindende voorschriften van Verkaik Rooken. Gisteren in den voormiddag werd alhier eene 1 .ndloopster aangehouden. Na een verboor ondergaan te hebbenis zij daarop door den onbezoldigden rijksveld- wachter G. De Uijlnaar Groot Ammers overgebracht, en aldaar aan de politie uit geleverd. •BERKEN WOUDE, 11 April. Zaterdag j.I. werd hier L. K., beschuldigd van kin dermoord, in voorloopig arrest genomen. Het kind, dat hij, door te slaan met de pookhad verwondis aan de gevolgen daarvan overleden. Zondag kwam hier uit Rotterdam de Rechter Commissaris, de Officier van Justitie en de Griffier, be nevens Dr. Spruijt uit Gouda en Dr. Beeken- kamp uit Gouderak. Er werd een nader onderzoek ingesteld. De dader moet reeds alles bekend hebben en hij werd dan ook Zondag-middag geboeid door de rijks politie naar Rotterdam overgebracht. Dat deze treurige zaak hier algemeen deel neming wekt, behoeft zeker niet gemeld te worden. •BOLNES, 11 April. Alhier is door eenige anti-revolntionnaire kiezers eene kiesvereeniging opgericht. Met deze be staan er van die zijde reeds 3 kiesvereeni- gingen in de gemeente Ridderkerk. GIESSEN-OUDEKERK, 11 April. Het stoffelijk overschot van den heer IJ. Kooij- man, in leven lid van den gemeenteraad en voorzitter van het polderbestuur van Peursum, werd Maandag jl. alhier ter aarde besteld. Inzonderheid als voorzitter van het kerkbestuur van Giessen-Oudekerk en Peursum heeft hij getoond, een man uit één stuk te zijn. Meermalen heeft hij zich in de bres gesteld, wanneer het de belan gen gold van de Ned. Herv. kerk; zoodat dan ook zijn heengaan niet alleen in zyn

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1