w EBHEID, PAPIEB. N'. 1257. 1892. Zaterdag 16 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht Eerste Blad. mgers. telling IDAG VERBURG te Stolwijk. VERVOER Nieuwe WBT, )ROP 20 April. P A S C H E N. BINNENLAND. SCHOONHOVENSGHE COURANT SET BESTUUR. baar. den is met dubbel gebeente in den S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevan. Papierhandel van EN te Schoonhovtn de Lek. a/d Lek. 4 April 1892, )h. en Rotterd., hoonhoven” (8) Vreeswijk” (V). IN te I MEI 1892. lagelijke geopend ik (3 riem) f 4,50. hoest, gebruik. DE BLIKKEN 'ROMMEL, Groningen. ft den vorm van n eene groote Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. gedeeld, dat een der candidaten voor de Provinciale Staten, de heer P Van der Hoog te Krimpen a/d Lek, zich bereid had ver klaard, hier eene lezing te houden, om zoodoende den kiezers gelegenheid te geven zijne denkbeelden over een en ander te vernemen. Besloten werd dit aanbod aan te nemen. WOERDEN, 13 April. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 35 partijen; prijs van Goudsche le soort f 24 26, 2e soort f20 A 23 per 50 kilo. Handel redelijk. IJSELMONDE, 13 April. Door de anti revolutionaire kiesvereeniging alhier zijn tot candidaten gekozen de heeren Schaar denburg uit Dordrecht en de oud-minister Havelaar. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. plaats hebben i 26 April. Van de Poll, sur-intendantebarones Van Ittersum, i oS* S fel I <«8 :hen Schoonhoven omboot >SchooD- GORINCHEM, 13 April. Bij de heden alhier vanwege de aideeling Vijfheeren- I an de n, Alblusserw.iard en Arkel beneden de Zuuwe der Huliandsche Maatschappij van Landbouw gehouden stiereukeuriug, zijn de volgende prijzen uitgelooid: I. Voor 2-junge dryistieren waren 4 mededingers. De le prijs is niet tuege- kend; de 2e prijs f20 aan J, Terlouw te Hoog-Blokland; 2 bestuurspnjzen A 1 10 zyn toegekeud aan wed K. Hagenaar te Peursum en aan K. Den Hartog te Leerdam. II. Voor 1-jarige of pinkstiereu waren v.m. 6.—. >onhov. n.m. f ohan II”. n Zessen. 4 April 1892, i Rotterdam. Dinsd. Woensd. r.5.30 m. 12.— v. 6 30. Dinsd. n. 12.45. Zaterd. n. 3.30. Woensd. v. 6.30. id. v. 7.45. Concordia". iem. r 1891 tusschen rdam. ondag, v. 8.15 u. i ongev.n. 1.45 u. iondag, v. 7.u. ongev. v. 9.u, feohe Stoom- 'pij- Arnhem, Vrees- ol en Rotterdam, am, dagelijks,* 7 uur. mgev. v 11.30 u. indag, v. 5u. v. 6.30 u. ist tnssqhen louda. Driesen. 2.15 en n. 3.30. 20, n. 5.45 en laatste treinen. srvalt de laatste it Gouda. Bt )bt-Gouda. den Bergh, ihoven: 2 25 uur. en n. 5.30 uur. ida 5.30 uur. n a. 8.— uur Alweer gaan de gedachten terug naar het lang verleden, vertoeven zij een poos bij den oorsprong van het Christendom Van duizenden kansels wordt in honderden talen de lof verkondigd des Eenigen, die, na gearbeid te hebben gelijk niemand vóór noch na hem, den smadelyken dood niet ontzag, zoo daardoor slechts de menscb- heid nader kon gebracht worden tot den Vader, den God van liefde. Wederom klinkt van millioenen lippen het lied der vreugde, de hartverheffende jubeltoon der opstanding. Is het niet een verrassend feit, dat in een wereld die steeds haakt naar nieuwe indrukken, die zoozeer geneigd is voor de idealen van vroegere geslachten de schouders op te trekken, deze overoude feestviering immer haar aantrekkelijkheid blijft behouden? Ziet, eeuwen na eeuwen heeft de Paaschvreugde een blijde atemmiug gewekt, en de welsprekendste redenaar is zeker niet in staat, dat gevoel uit te drukken in woorden, die niet reeds tallooze malen zijn herhaald: zou men er dan toch ein delijk niet van zijn verzadigd? Er zyn gewaarwordingen, zoo machtig, dat zij ons telkens met vernieuwden en onverminderden drang bestormen Alle jaren zien wjj de nutuur uit haar doodslaap ont waken, en nooit komt bet bij ons op, die herleving met vetflauwde belangstelling te aanschouwen. Oischuon dezelfde opvolging van verschijnselen zich telkens herhaalt, steeds behouden zij haar volle waarde voor het gemoed, dat zich opent als zagen wjj ze voor het eerst. Zoo is het ook met de Paaschviering zij is het lentefeest van het zedelyk leven. Hoe onveranderlyk de grondtoon ook zijn moge van het oude lied, zijd harmonie is zoo overweldigend, dat wij ons oumiddellijk voelen aangegrepen door zijn bekoring. Gelijk de zon opgaat over de schepping, en haar in hét heerlykst licht doet stralen, zoo was de blijde boodschap der Hoogste Liefde door den Menschenzoon opgegaan over zijn broederen, en had hun onderlinge betrekkingen in een nooit gezien licht ge huld. Hij was hetdie de lijdende mensch- heid het ideaal van het Godsrjjkden hoogsten geluksstaat was komen brengen. Maar de vijanden hadden saamgespaunen, en dat licht uitgedoofd. Met den Werker meenden zij het werk te vernietigen. Alles deed verwachten, dat zij hun doel hadden bereikt: immers, wat was er overgebleven van de prediking des dweepers uit Galiiéa? Een oogeublik hadden zij, die hem volgden, in den waan verkeerd, dat hij de beloofde Messias was, die de staatkundige seiistan- digheid van de Joodsche natie zou herstellen, en, met bovennutuurlijke macht gewapend, den vreemden overheerscher zou dwiugen, zich terug te trekken buiten de laudpaleu. Maar niet voor de eerste maal was deze illusie vervlogen. Toen hij daar weerloos stond tegenover zijn belagerszag men zich vergist te hebbenwaar bleet de glans der majesteit, die den Koning der Joden zou omringen Zelfs de leerlingen, die hem steeds hadden gevolgdal zyn woorden hadden opgevangen, van al zyn daden ge tuigen waren geweest en in zijn strijd tegen versteende ceremoniën hadden ge deeld, zy waren uiteengestoven, toen de storm, losbrak: ook zy waren verplet door de gedachte, dat hun hoop geheel was verijdeld. Welnu, wat bleef er dan over van het groote werk dat zich de bevryding der menschheid ten doel had gesteld? Immers nieta? Met den laatsten zucht diens mar telaars, was het droombeeld vervlogen. De volgelingen konden weer naar hun vroeger bedryt terugkeeren. De jaren, gedurende welke zy er zich aan hadden onttrokken, waren verloren: ’t was alles uit. En toch neen I Eerst nadat de Meester was heengegaan, begonnen zyn leerlingen hem te begrijpen. Zyn woorden, zyn lessen, diep dourge drongen in hun hart, als zaden in den schoot der aarde bedolvenontkiemden daar tot een nieuw leven. Het werd hun duidelijk, dut hy geen aardsene heerschappij had beoogd, en het nadenken bracht hun plotseling de juiste beteekenis van zijn optreden voor den geest. Hun oog opende zich voor de beschouwing van den waren aard van dat Godsryk, dat zij tot dusver hadden vereenzelvigd met wereldsche heer schappij, en in hen ontwaakte de roeping, om het werk des Meesters vuurt te zetteu, welke gevaren hen uok mochten dreigen. Neen, het rutsblok, vuur de graispelunk des Uekruisten gewenteld, vermocht niet ai te sluiten wat tot een eeuwig voortbe staan was geroepenhet leeide vuort in de Jongeren, die eerlang, dour geloufsmoed bezield, op huu beurt het Evangelie zouden brengen aan alle heübegeenge harten, en -I -J- Ie hofdamebarones Van Burmania Rengers, hofdame; miss SaxtOfl Winte, gouvernante graaf Schimmelpencinrk van Njjenhuis, waarnemend gröotmeesw, opperkamerheer; graaf Du Monceau, generaal-majoor, adju- dant-generaal, chef over het Militaire Huis baron Toets van Amerongen van Natewisch, hofmaarschalkbaron Bentinck, eerste stal meester; kapitein jhr. De Ranitz, particu lier secretaris; de adjudanten; kapitein ter zee baron Van Hogendorp; majoor baron Sirtema van Grovestins; de ordonnance- ufficieren: ritmeester baron Van Tuyll van Serooskerkenle luitenant jhr. Boreel; en voorts jhr. Alewijn, directeur van het Kabinet. Volgens berichten uit Berlijn zal het bezoek van onze Koninginnen aan het Keizerlijk Hof ongeveer een week duren. Reeds worden in het zoogenaamde „Nieuwe paleis” te Potsdam de voor HH. MM. be stemde appartementen gereed gemaakt, ter wijl ook de Keizerlijke familie met den gebeelen Hofstoet naar de zomerresidentie zal verhuizen, die bij eenigszins gunstig weder juist in het voorjaar verrukkend is. Met het oog op de aanstaande bevalling der Keizerin zullen de feestelijkheden bij het bezoek der Koninginnen tot den in- tiemen familiekring beperkt blyven. Aan bet bureau der genie in de Frederikskazerne te ’s Hage is Dinsdag o. a. aan besteed: het verven van kazerne- gebouwen enz. Minste inschrijver was J. Meyers, Woerden, voor f2094. In het hoofdkiesdistrict Alfen zijn door de liberale kiesvereeniging Alkemade—Leimuiden in hare vergadering van Dinsdag tot candidaten voor de Pro vinciale Staten gesteld de heeren F. M. Baud (liberaal), burgemeester van Nieuw- veen en Zevenhoven en oud-burgemeester van Leimuiden, en F, H. Van Wichen (katholiek), burgemeester van Alkemade. In de zitting der Arr.-Reoht- bank te Rotterdam van Dinsdag werden o. a. de volgende personen veroordeeld J. T.oud 25 jaaf, koopman te Niewer- kerk a/d IJsel, beklaagd van beleediging en mishandeling, tot 2 maanden gevan genisstraf. W. B.oud 19 jaar, arbeider te Gouda, wegens mishandeling,-tot 3 dagen gevan genisstraf. A. de U.oud 26 jaar, arbeider te Ben schop, wegens mishandeling, tot 7 dagen gevangenisstraf. Bij verstek werd vervolgens behandeld de zaak van den afwezigen P. S.wonende te Guuda, die op 13 Maart aldaar J. v. V. een schop tegen het liobaam en een slag tegen bet rechteroog gegeven had. Eisch I maand gevangenisstraf. Ten slotte moet nog terecht staan C. J. G. 8.oud 60 jaar, koopmanwonende te Schoonhoven, die op 9 Maart aldaar een bijl ten nadeele van F. N. weggenomen had. Beklaagde was niet ter zitting ver schenen. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraken over 8 dagen. Wijlen mevrouw Klatte, te ’s-Hageheeft het Luthersche weeshuis, waarvan zij vroeger regentes whb, tot uni verseel erfgenaam gemaakt, onder bepaling, dat een nieuw weeshuis zal worden ge bouwd in den geest der Louisa-stichting. Hoewel door de erflaatster vele legaten zijn vermaakt, wordt het aan het weeshuis komend bedrag op f 250.000 A f 300 000 geschat. De heer P. Verhagen, door den gemeenteraad te Hardingsveld ontsla gen als onderwijzer aan de openbare school aldaar, wegens „klachten over gegeven on derwijs, optreden tegen het openbaar gezag en verlies van prestige”, heeft zich tot Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland ge wend, met verzoek, het besluit van den gemeenteraad, waarbij hem ontslag verleend is te vernietigen. Gedeputeerde Staten hebben zijn verzoek van de hand gewezen, omdat hun uit in gewonnen ambtsberichten gebleken is, dat de ouderwijzer P. Verhagen zich bij een op 19 Februari jl. gehouden verhoor hoogst onbetamelijk jegens de gemeentelijke en de schoolautonteiten gedragen heeft, waardoor hij als onderwijzer in de gemeente Har dingsveld met kan worden gehandhaafd. De statuten der vereeniging „De Kerkelyke Kas” te Ridderkerk zyn opgenomen in de St.-Ut. No. 88. Aangenomen het beroep bij de Evang. Latb. Uem. te Amsterdamdoor Ds. P. Van der Veen te Leiden. 10 mededingers. De le prijs f40 aan wed. P. M. Verhaar te Kedichem; de 2e prijs f20 aan J. A. Vervoorn te Arkel; de 3e prijs f 10 aan H. De Baat te Gondriaan. ♦ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANDEN, 14 April. Het weder dat in 't begin dezer maand zoo zacht en groeizaam was en ons toen de hoop deed voeden op een vroegvruchtbaar voorjaar, stelt thans die hoop erg te leur. Dagen achtereen toch blaast nu een scherpe noordenwind die niet alleen allen groei tegenhondt, maar ’s nachts vergezeld gait van sterke nacht vorst, die de liefelijke groene tint der wei den doet verdorren en de vroeg bloeiende steenvruchten, zooals perziken en abriko zen, op een zwaren proef stelt. Des veehouders hoop op een vroegen uitslag, zoomede die der huismoeders op een ongehinderde schoonmaak wordt met den dag meer beschaamd en brengt me nigeen in een kwaden luim, want slechts zeer enkelen onder de menschenkinderen kunnen zonder morren den tegenspoed verdragen. Troosten wij ons echter met de gedachte dat er ieder oogenblik eene gunstige wen ding kan komen en na een malschen regen alles, (uitgezonderd de afgevroren vruchten), in enkele dagen weder terecht kan komen. 15 April. De handel in kaas was deze week williger, doch die in boter iets flauwer dan de vorige; kaas was f0,50 A f 1 per 50 kilo booger en boter 5 cents per kilo lager in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f22 tot f 25,50 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit, goêboter 1’0,55, weiboter f0,40 per kilo. BOLNES, 12 April. Met het oog op de aanstaande verkiezingen is ook hier, onder den naam van „Nederland en Oranje”, eene anti revolutionaire kiesvereeniging opge richt. Het bestuur bestaat uit de heeren D. A. A. Van Altena als presidentO. Goud Az. als secretaris en D. Do Jongh als penningmeester. •BRANDWIJK, 13 April. De verhuring van het weiland, toebehoorende aan de diaconie alhier, heeft opgebracht f 379, tegen f430 in 1891. •GIESEN-NIEUWKERK, 12 April. Ge kozen tot lid van den gemeenteraad de heer P. Verrips. GIESSEN-NIEUWKERK, 13 April. In de plaats van de heeren G. Kooijman en P. Van der Zouwen, beiden overleden, zijn tot kerkvoogden gekozen de heeren G. Van Zyll en G. Van der Zouwen. ‘LEERDAM, 14 April. Bij de hier plaats gehad hebbende publieke verhuring der landerijen van het Familie-vrouwenhofje alhier is besomd ruim f1900, zijnde f210 meer dan in het vorig jaar. ‘MOLENAARSGRAAF, 13 April. De ver huring van het weiland, toebehoorende aan dezen polder, heelt opgebracht f 263, tegen f259 in 1891. De rekening van dezen polder is goedgekeurd in ontvang op 1 1990,47 en in uitgaaf op f 1839,82, alzoo met een batig saldo van f 150,65 en de begrooting in ontvang en uitgaaf op f 1690,65. MONTFOORT, 12 April. Van wege het genootschap voor landbouw en kruidkunde (aideeling IJselstein) word heden in „de Zwaan" eene keuring van 1-jarige stieren gehouden. Vijftien fraaie dieren werden aangevoerd. De le prijsf 40 werd toegekend aan den stier van A. Boere te Polsbroek; de 2e prys, f20, aan dien van Joh van Dijk te Linschoten op Wulverborst; de 3e prijs, f10, aan dien van Anth. Benschop te IJsel stein in de Achtersloof. ♦VL1ST, 12 April. By den landbouwer A. Mulder is heden-morgen een kalf ge boren, met een volledigen hazenmond. In de benedenkaak zaten 2 tanden meer dan het gewone aantal. WILLIGE-LANGERAK, 14 April. De brigadier van de rijksveldwacht, te Schoon hoven gestationeerddoet een onderzoek naar een persoon, die bij verscheidene land bouwers alhiergeneesmiddelen verkocht heeit, zonder daartoe bevoegd te zijn. De prijs der kalveren, die lang duur bleven, is in de laatste dagen veel ver minderd. Ze gelden thans slechts f 2,50 A i 3,50. Onder de kalfkoeien heerscht alhier nog al wat onheil. Men schrytt dat voornamelijk toe aan den natten zomer van verleden jaar. WOERDEN, 12 April. De Raad heeft gisteren-avond het kohier van den hoofde- lyken omslag over lö92 vastgesteld tot een bedrag van f 7003,46. Naar aanleiding van twee aanvragen om het terrein der gesloopte gasfabriek te koopen, ten einde daar eene wuning te bouwen, werd besloten als minimumprijs vast te stellen f 2,50 per centiaie, en de liefhebbers, na het overleggen van eene teekening, te laten iuschryven. Het terrein is ongeveer 17U0 centiaren en de geboden summeu zijn f 3300 en f 3750. WOERDEN, 13 April. In de gisteren avond gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging „Burgerplicht” werd mede- Deie Courant bestaat uit Twee Bladen. krachtige getuigen op het feest der Eerstelingen hun apostolischen arbeid zou den aanvaarden. Al deze dingen ons te herinneren, ieder jaar op nieuw, te midden van de verkwik kende indrukken van het jeugdig natuur leven, is ons een groot genot. Wij kunnen dat doen, elk naar zijn eigen opvattingen, en met volkomen eerbiediging van elks meeningen aangaande den vorm, waarin de gewijde schrijvers dit allerbelangrijkste his torische feit ons hebben nagelaten. Im mers, als het waar is, dat het Godsryk is het rijk van liefde en vrijheid, behuoren we ons dan niet te vereenigen op den grondslag van het gemeenschappelijke P Laat ons toch niet vergeten, dat er aan den invloed van dat Godsrijk, van het Koninkrijk der Hemelen, van het Chris tendom nog ontzettend veel ontbreekt niettegenstaande den langen tijdsduur, dien het heeft gebezigd om zich in de maat- schappy een weg te banen. Hoe meer het veld wint, des te krachtiger wordt ook de tegenstand der vyanden. Wij. die over tuigd zijn dat niets anders dan de geest des Christendoms, welks herleving wij elk Paaschleest herdenken, de menschheid kan redden, wij behooren ons vast aan te sluiten. De verdeeldheid in uns kamp doet twijfel rijzen aan onzen ernst; ons vast houden aan eigen opinion, ons veroordeelen van underer meaning, prikkelt den sputlust dergenen die tot de gewichtige ontdekking zijn gekomen, dat het Christendom aan de maatschappij niets te zeggen heeft. Dat het zoover gekomen is, dat men het Christendom ter zijde poogt te schuiven als een verouderd bygeluof, dat is onze schuld. Hoe roept men ons toe, gij noemt u broeders, en in plaats van elkaar krachtig te helpeneikaars geluk te be vorderen, eikaars leed gezamenlijk te dragen, en gez imenlyk te streven naar de verwe- zeMyking uwer Christelijke idealen, ver bruikt gij uw beste krachten in ouderlingen strijd over vraagstukken, welker waarde we niet zullen betwisten, maar waarvan de oplossing toch in geen noodzakelijk verband staat met het zedelyk en maatschappelijk leven? Zy, die zoo oordeelen, hebben, al is hun conclusie valsch, niet geheel ougelyk. Al leen, zij wijten ten ourechte aan het Chris tendom wat slechts de fout is van een groot deel zijner belyders. Wij verkeeren in een periode der ge schiedenis, die niet alleen veel te deuken, maar vooral veel te doen geeft. De tegen stellingen worden zeer scherp. Aan den eenen kant ziet men de aanslagen op de maatschappelijke orde meuigvuldiger eu driester worden; het is alsof een wanhopige worsteling is uaugevaugen door allen, die gedreven worden door de begeerte om be staande verhoudingen om te koeren. Aan den anderen kaut, het worde met dank baarheid erkend en wekke ous allen op tot medewerking, ziet men meer aan sluiting, meer overleg om met behoud van hetgeen de maatschappelijke arbeid van dijenden geslachten heeit tot stand ge bracht, misstanden weg te nemen en een meuschwaardig lot het deel te doen wurden van allen, die in de duisternis zyn gezeten. Dat is, of men het wil erkennen of niet, de Christelijke zuurdeesemdie in de maatschappij doordringt. Dat is de voort durende en steeds krachtige herhaling van het feit der Opstanding, bet groote levens beginsel, werkende in de harten der men schee, en ben door zyn bezielenden arbeid tot een apostolaat roepende. Elk Paasch- feest moge ons in steeds ruimere mate bereid vinden om Hem na te volgendie ons voorging in de richting, buiten welke geen heil te vinden ia! Bij koninklyk besluit is goed gekeurd, dat J. Van Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Bij koninklyk besluit is pen sioen verleend aan C. Mansvelder, 1ste sluisknecht bij de Mallegatsluis te Gouda, wonende te Rutterdam, f 137. In het reglement op de exer citiën der infanterie is het „schouderen" i van bet geweer afgeschaft en hiervuor het presenteereu van het geweer bij eerbewijzen in de plauts getreden, zood.it voortaan door een scuildwauht met alleeu vour H. M. de Koningin en de leden van het Koninklijke Huis, doch ook voor alle opper-, hoofd-en verdere officieren van zee- en landmacht in uniform gekleed, alsmede voor vaandels, standaarden en militaire lijkstatiënhet geweer zal worden gepresenteerd. -—Thans kan worden gemeld, dat het vertrek van Hare Majesteiten de Koninginnen naar Amsterdam bepaald is up Vrijdag 22 April up het gewone uur. Het verblijf in de houidstad zal tot Don derdag 2Ö April duren. De audiënties zullen Maandag en Dinsdag 25 en Het gevolg zal bestaan uit; Jkv. Gemengd Nieuws. Te Groesbeek zyn de pokken aan het afnemen en is de ziekte van meer goedaardig karakter geworden, zoodat er hoop bestaat dat zy spoedig geweken zal zijn. In de afgeloopen week kwamen er ook geen sterfgevallen aan pokken voor. •—Door Sequah-Davenport was bij def Amsterdamsche rechtbank tegen de VereeMging tot bestrijding der kwakzalverij een eisch ingesteld tot schadevergoeding wegens het gebruiken van beleedigende uitdrukkingen in de door den voorzitter der Vereeniging, Mr. Zeegers Veeckens, eigenhandig verspreide strooibiljetten. De eischer noemde f 5000 of zooveel minder als de rechtbank zou willen bepalen, daar het den heer Davenport niet om het geld, doch om het recht te doen was. Bij breedvoerig gemotiveerd vonnis heeft de rechtbank, met verwerping van bet door Mr J. C. De Vries namens gedaagde ge daan beroep op het algemeen belang, over eenkomstig het stelsel va»*Mr. D. Simons, de bedoelde termen in deM^biljetten ver klaard te zyn van beleedlgend karakter en de gedaagde Vereeniging mitsdien veroor deeld tot het betalen eener schadevergoeding van f250 en de kosten. De jongen, tegen wien bevel van gevangenhouding is verleend, verdacht van het toebrengen van een messteek aan vrouw v. d. Laan, in de Hemsterhuisstraat te ’s-Hage, heeft voor den rechter van instructie eene volledige bekentenis afge legd en het mes, dat dezer dagen achter de woning der vrouw gevonden werd, her kend als dat waarmede hij de verwonding heeft toegebracht. Als eene bijzonderheid mag vermeid worden dat in den tuin van den heerG. Van Wijngaarden, te Berg-Ambacht, reeds sedert de vorige week een pereboom in vollen bloei staat. Een boertje dat Maandag- middag uit den Prins Alexanderpolder te Kraliugen zich naar Rotterdam had bege ven ten einde eenige huishoudelijke in koopen te doen, had na afloop daarvan met eenige goede vrienden wat veel aan Bachus -geofferd, ten gevolge waarvan hij, door den drank bedwelmd, zich in het gras in genoemden polder te slapen legde. Bij zijn ontwaken kwam hij tot de ontdekking dat met zyne vrienden ook zyne geldbeurs, inhoudende ruim f 5, en de gekochte waren, waaronder een paar nieuwe schoenen, ver dwenen waren. Uit Nunspeet wordt van 1 1 April geschreven; Gisteren was het hier een ware dag van branden Eerst zag men ongeveer half vier uur ’s namiddags zware rookkolommen opstijgen boven de dennebosschen en de heide, in de richting van Elspeet; daarna ook in de richting van Epe, en eindelijk in de richting van Doornspijk. Een onder zoek bracht alleen aan het licht, dat beide eerstgenoemde branden verscheidene uren gaans van ons verwijderd waren, en dat de laatste spoedig werd bedwongen. Daar mede zou echter de dag niet eindigen. Ongeveer acht ure ’s avonds werden we weer verontrust Toen stond het bosch van de gemeente, tegenover het station, op twee plaatsen in brand. Door spoedig aangebrachte hulp was men dien al spoedig meester. Doch nauwelijks hadden de blusschers zich verwijderd, of daar kwam eene vrouw de mare brengen, dat er alweer brand was in hetzelfde bosch. Toen daarop het gansche personeel in allerijl terug keerde, bleek het, dat nu op drie ver van elkander verwijderde plaatsen het bosch in brand stond, en dat ook in een ander dennenbosch, wel ongeveer 20 minuten van dat der gemeente verwijderd een hevige brand was uitgebroken. Met vereenigde krachten mocht men er echter in slagen de verschillende branden te bedwingen voordat zy een grooten omvang hadden verkregen. De schade is alzoo betrekkelijk niet groot. Het ligt voor de hand, dat hier niet aan onvoorzichtigheid, maar bepialdelyk aan kwaadwilligheid moet worden gedacht Bij een landbouwer te Mierlo een varken geboren met gespleten staart, 5 pooten en i.—'j schouder.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1