4 1892. Woensdag 20 April. F. 1258. 'eest. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht l Koehooi. lL SUL »r>S»o>p^ hoonhoven. iboden (boden lo is O I. BERG, staat verkeert. ERBURG te OOP: GEN, VERVOER de Lek. t Kf i 13 BINNENLAND. ich verkrijgbaar. naar een VANNOOTKN. SÜHOOMOVENSCHE GOMT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven- 'E KWALITEIT lN AS Jr. te d pond best AN DER HAM t Schoonhoven- ,dat voor het vervolg op een voor zoo- de kantoren Prijs der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrijdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiênvoor 3 maal plaatsing opgegeven, worden, slechts 2 maal in rekening gebracht. euwe REN WAGEN en rier personen, lil aangenomen, NHOVEN, Wa- j Oudewater. i/d Lek. 4 April 1892, en Rotterd., jonhoven” (8) seswijk” (V). Gemengd Nieuws. Er zijn reeds nieuwe dub- beitjes mot den beeldenaar van Koningin Wilhelmina in omloop. Wat zullen die naar de spaarpotten onzer kleinen verhuizen! Er zijn Goudsche pij pen met de beeltenis van Sequah in den handel gebracht. Men sohrjjft uit ’s Hage aan de Goudsche Gt. cequuh schijnt geen plan te hebben Nederland in de eerstvolgende maanden te verlaten, althans hij heelt de „villa Dr. Mess” aan het zeestrand te Sche- veningen gedurende het aanstaand bad seizoen gehuurd (voor f 40(H) naar men zegt). Hij amuseert zich bier ter stede kostelijk en wordt ook door velen vorstelijk bejegend. Gisteren-ochtend, terwijl te even aan den top en late het wit er uit- Kapelle aan den IJsel de arbeider Z. op 1 Ioopen. Daarna vult men de doppen met heer A. P. H. A. De Kleijn, burgemeester van Ameide, werd met algemeene stemmen tot voorloopig candidaat gesteld. Bij de stemming voor den tweeden candjdaat ver kreeg de heer H. Boa 23 stemmen en de heer J. A Van Haaften 5 stemmen, zoodat beide hoeren op de voorloopige candidates lijst geplaatst werden. Het muziekkorps van het re giment grenadiers en jagers maakte een reis naar Antwerpen, om concerten te ge ven, waarvan de opbrengst strekt ten bate der slachtoffers der mijnobtploffing te An- derlues. Onze landgenooten zijn met bui tengewone geestdrift ontvangen en een der bladen te Antwerpen schrijft zelfs: „Oude veeten zijn vergeten, en de vroegere ruzie makers (want vijanden waren ze nooit) reiken elkander de hand”. De Belgen heb ben slechts één woord van lof voor de uitmuntende muziek van ons keurkorps. De Brand waarborg-Maatschap pij „De Nederlanden” teZutfen keert 221 pet. uit als dividend voor het gestorte kapitaal. Ds. T. J. Ringeling te Neder- langbroek heeft bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Nieuw-Beierland. Ds. F. J. Heineman te Alblas- serdam is beroepen te Harderwijk. Dinsdag 7 Juni vergaderen te Amsterdam de -synodes der Ned. Geref. en der Chr. Gerei. Kerken, om ieder af zonderlijk over de vereeniging van beide Kerken te raadplegen. Komt men daarin tot de gewenschte besluiten, dan zal terstond daarna eene gemeenschappelijke synode bijeenkomen. •GOR1NCHEM, 18 April. Op Zaterdag den 80. dezer zal in „den Doelen” alhier eene vereenigde vergadering gehouden worden van het hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe”. In deze vergadering zullen de begrooting van ontvangsten en uitgaven Van het hoogheemraadschap voor het dienst jaar 1892—93 en het voorstel tot bepaling van den omslag per hectare, in het open baar worden behandeld en vastgesteld. ALBLASSERDAM, 15 April. In eene ver gadering der kiesvereeniging „Alblasser- dam en Omstreken” isnaar aanleiding eener circulaire van de vereeniging „Bur gerplicht” te Amsterdam om tot bespreking der plannen tot droogmaking der Zuiderzee uit te Loodigen, na langdurige discussjëu eene motie van den heer J. Leis met bijna algemeene stemmen aangenomen, luidende: „De Kiesvereeniging, vooralsnog niet over tuigd dat uit een politiek oogpunt het al- Q0MJ3» inhov. n.m. 1. ihan U”. i Zessen. 4 Apnl 1892, Rotterdam. Jinsd. Woensd. .b.30 m. 12.-— v. 6 30. Jinsd. n. 12.45. Zaterd. n. 3.30, Woensd. v. 6.30. id. v. 7.45. „Oonoordia”. em. 1 1891 tusschen ’dam. ndag, v. 8.15 u. ongev.n. 1.45 u. ondag, v. 7.— u. ongev. v. 9.u. ghe Stoom- Arnhem, Vrees- d en Rotterdam, itn, dagelijks,, 7 uur. ngev. v. 11.30 u. ndag, v. 5.u. v. 6.30 u. Bt toaaohen touda. Driesen. 1.15 en n.*3.30. 20, n. 5.45 en laatste treinen. srvait de laatste it Gouda. Bt ibt-Gouda. den Bergh. hoven: 2.25 uur. en n. 5.30 uur, ida: 5.30 uur. m n. 8.— uur het ïand werkzaam was en zijne vrouw in de kerk zat, is hun 3-jarig dochtertje in het water bij de woning gevallen en ver dronken. Naarmen verneemt, is heden- morgen vroegtijdig door den Brigade- Commandant der rijksveldwacht te Schoon hoven en den te Haastrecht gestationneerden rijks veld wachter, op last van de Rechtbank te Rotterdam, zekere te Haastrecht wonende landbouwer, genaamd T. B. d. K., gevangen genomen én naar de gevangenis te Rotter dam overgebracht, wegens verdacht zijnde goederen te hebben verduisterd, die aan zijn schuldeischers toebehooren. In den nacht tusschen Zater dag en Zondag jl is de boerderij van den veehouder H. Otten te Nigtevecht tot den grond toe afgebrand. Ruim 30 stuks vee kwamen daarbij in de vlammen om, terwijl van den inboedel, behalve van dien van een inwonenden broeder, bijna niets gered werd. De bewoners hadden nauwelijks tijd aan de vlammen te ontkomen; de oudste dochter bekwam hevige brandwonden, doch niet levensgevaarlijk. Huis en inboedel waren verzekerd; het vee niet. Ook te Neerasselt (gem. Over- asselt) in Gelderland heeft zich een geval van pokziekte voorgedaan bij een persoon, die eeu bezoek had afgeleid bij eene vrouw te Wijchen, wier zoon aldaar aan pokziekte was overleden. Te Groningen zijn binnen den korten tijd van 6 weken drie personen vei- dwénen. Een 62 jarige huishoudster is thans als lijk teruggevonden, doch van een 20- jarigen bakker en van zekere mejuffrouw M. is geen spoor te vinden. Te Wörth, in Beieren, heeft een brand gewoed, die acht uren heeft ge duurd, waarbij 32 brandweerkorpsen (uit Regensburg, Straubing, Falkenstein enz), geholpen door militairen uit Regensburg, hulp hebben verleend. In weerwil van alle ijverige pogingen om den voortgang der vlammen te stuiten, is bet grootste gedeelte van het vlek totaal vernield. Dit kwam vooral doordien de meeste huizen waren gedekt met zoogenaamde dakspanen, die onder het branden door den wind ver werden weggeslingerd, zoodat zij hier en daar tot op afstanden van 800 4 tOlK) me ters op andere huizen nederkwamen en aldaar nieuwen brand veroorzaakten. Langs de eene zijde van den aldaar liggenden Schlossberg is het geboomte in de asch gelagd Ofschoon het kasteel aan dien berg betrekkelijk zeer hoog ligt, werd het niet tegenstaande den grooten afstand der bran dende huizen aangetast, met het gevolg dat bet dak van den zuidwesteljjken toren in vlam geraakte. Onder dit dak ligt de prachtige historische v.orstenzaal uit de 16e eeuw, waarvan het plafond werd vernield, te gelijk met een trap op het binnenplein. In een der lager gelegen huizen was on langs eene nieuwe drukkerij gevestigd; aldaar werd in een garig een vat petroleum geborgen, hetwelk kort daarna ontplofte, zoodat de petroleum, die tevens vlam vatte, naar alle kanten wegvloeide en tot eene sneller verspreiding der vlammen bijdroeg. Een merkwaardig verschijnsel was het, dat sommige huizen, aan den voet van den berg en niet ver van het middenpunt van den brand gelegen, bevrijd bleven, terwjjl de hooger gelegen huizen tot zelfs aan de andere zijde van den berg werden a inge tast. Tot de grootste afgebrande gebouwen behooren het raadhuis, de gevangenis, het hótel Geiger en twee groote bierbrouwe rijen. De kerk, die in groot gevaar ver keerde, is onbeschadigd gebleven. De ver brande onroerende goederen waren alle verzekerd; van de roerende was slechts on geveer een derde gedeelte geassureerd. Het grootste aantal diergenen, die door het on heil zijn getroffen, behoort tot minder be middelden. Bij de ramp is niemand opge komen. Ten behoeve der noodlijdenden zijn er uit de omliggende plaatsen onmid dellijk groote bezendingen levensmiddelen en benoodigdheden afgezonden. Men bericht uit Nancy, dat een jong meisje twee groote steenen plaatste op de rails, om den trein te doen ontsporen. De machinist van den trein, stoomende in de richting van Nancy, gevoelde eensklaps in de nabijheid van St. Julien een heftigen schok, doch kon nog intijds remmen. Er werd dadelijk een onderzoek ingesteld en het mocht der politie gelukken spoedig de schuldige te vinden. Gevraagd zijnde waarom zij op deze wijze het Ipven van zoovele honderden in gevaar stelde, ant woordde zij koelbloedig, dat zij hoopte op die manier in het bezit te geraken van al de japonnen en hoeden der bij die ramp ongetwijfeld gedoode dames. De elfjarige misdadigster is verbeterhuis gezonden. Te Carthaus zijn vjjf kinderen gestorven ten gevolge van vergiftiging door het eten van dolle kervel. Tegen trommelzucht by koeten neemt men twee versche eieren, opene ze wit er i I So.-« g “f r ror?I rï-jtf P 3 S. t? “■-““"S' I ofel g.._. ien Schoonhoven mboot >Schoon- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich aboa- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. De Minister van Binnenland sche zaken beeft bepaald: 4o. dat dé verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Kampen, vacature Noordtzij, zal plaats hebben op Dinsdag 10 Mei e. k 2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 24 Mei daaraan volgende. Bij de gehouden verkiezing van een heemraad van den polder Hardings veld (benedenpolder) is met algemeene stem men verkozen do heer J. De Geus WJz. De vacature was ontstaan door het bedanken van den heer Jb. Van der Plas. Tot bode van den polder Har dingsveld is benoemd P- Lagendijk, veld wachter in wjjk A dier gemeente. De heer Hinsberg, veearts te Woerden, is benoemd totgemeente-veearts te Lichtenvoorde. Door de directie der marine te Amsterdam ié o. a. aanbesteedhet maken en op de daarvoor bestemd'e plaats ople veren van een schipbrug over de coupure op ’s rijkswerf lugekomen 8 biljetten minste inschrijver J. De Wit Wz. te Elshout a/d Kinderdijk, voor f6975. H. M. de Koningin-regentes beeft Zondag-namiddag een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder te Delft, en bij die gelegenheid een palmtak gelegd op de kist van wijlen Koning Willem lil. HH. MM. de Koninginnen ver trekken Vrijdag-middag te 1 f uur langs den Hollandschen spoorweg naar Amsterdam waar HH MM. te 2| uur zullen aankomen. Donderdag-ochtend wordt het stalmaterieel derwaarts getransporteerd. Zooals bekend is, richtte het hoofdbestuur van den Nederlaudschen Bond tér bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer zich in de maand Januari j.l. tot den Minister van Waterstaat met het verzoek, „het ddérheen te willen leidendat voort aan onderscheid worde gemaakt tusschen Zon- en feestdagenin dien zindat de dienst aan de kantoren der posterijen uit breiding zou erlangen, vooral op die Christe lijke feestdagen, waarbij op de algemeene erkenning vult af te dingen, alsook ddér, waar Zon- en feestdagen elkander oumid- dellijk oi in zeer korte tydruimte opvolgen.” Het bondbeat uur ontving hierop dd. 19 Februari ’s Ministers antwoord, behelzende het besluit, „dat voor het vervolg op een - tweeden Cbri.telijkeu fee.tdag, voor zoo- bel“”8 des laud, door de ult.oeri.lg veel niet op Zondag vallende, de kantoren der posterijen mede zullen zijn opengesteld voor het aannemen van pakkettenhet verzenden van postwissels en de behandeling van quitantien.” Naar aanleiding hiervan wendde de Bond zich opnieuw tot den Minister. Hij deed opmerken, dat, ofschoon door deze wijziging aan enkele bezwaren van het groote publiek werd tegemoet gekomen, han del en nyverheid daarbij evenwel geen baat van eenigerlei beteekenis zouden on dervinden, daar pakketten, postwissels en quitantien voor hen juist niet tot de spoed- eisebende zaken behooren. Wat de Minister had besloten betrof alleen uitbreiding van werkzaamheden; handel en nijverheid hebben echter in de eerste plaats belang by uitbreiding van diensturen. Op grond hiervan heelt de Bond opnieuw tot den Minister het verzoek gericht, te willen bevorderen dat de diensturen op Cbristeljjke feestdagen uitbreiding erlangen. Zaterdag had te Utrecht, als gevolg der circulaire van Maart jl., eene bijeenkomst plaats van secretarissen, ambte naren en volontairs ter gemeente-secretarie. Hoewel velen, die hunne instemming met het doel oprichting eener vereeniging van secretarissen, ambtenaren en volon tair» hadden betuigdniet aanwezig waren, was de opkomst toch betrekkelijk groot te noemen. Het voorloopig reglement werd in hoofd zaak goedgekeurd, de contributie op f2,— ’sjaars bepaald en verder vastgesteld, dat de vergaderingen 4 maal ’sjaars, in de maanden MeiAugustusNovember en Februari zullen plaats hebben, terwijl het vereenigingsja.tr loopt van 1 Mei tot 30 April. Elk lid heeft bet recht voorstellen te doen, mits door hem tijdig het te be handelen onderwerp aan den secretaris worde opgegeven. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J.H Mignon, ambtenaar ter secre tarie te Utrecht, voorzitter; J. C. Stalen hoef, gemeente-secreturis te Montfoort, under-voorzitter; J. P. C. ten Geuseudam, ambtenaar ter secretarie te Lopik, secretaris penningmeester, en van Sousbeek volontair ter secretarie te Schalkwijk 2e secretaris. De liberale kiesvereeniging te Sliedrecht hield Dinsdagavond eene ver gadering tot het stellen van voorloopige candidaten voor de a. s. verkiezing van twee leden der Provinciale Staten. De gehaald. Met zijn nat pakje kon hij nu met de boot mee naar huis. Waarschijnlijk is de reden van dit ongeval te zoeken, dat de man byzon^er gqed „Paachen” had gevierd. GIESENDAM, 16 April. Naar men ver neemt, begint de straatschenderij alhier een gevaarlijk karakter te krijgen. Jl. Zondag avond nl. werd bij een ingezetene een bos hoepspanen boven in den schoorsteen ge stoken, hetgeen gelukkig des morgens bij het aanleggen van vuur nog tijdig werd ontdekt, waardoor bet ontstaan van brand in eene dicht bebouwde buurt werd voor komen ’t Is te hopen dat 't onze politie moge gelukken de werkelijke daders spoedig op te sporen en deze hunne welverdiende straf, ten voorbeeld voor anderen, niet mo gen ontgaan. GIESEN-NIEUWKERK16 April. De heer P. Verrips, gekozen tot lid van den gemeen teraad, heeft zijne benoeming niet aange nomen. Eene nieuwe stemming zal plaats hebben op Vrijdag 29 April a. s. Gekozen tot Matabelen van de Herv. Kerk de jieeren D. Dè’Kuiper en A. Trapman. •HAASTRECHT, 19 April. Met den nieu wen cursus zijn op de openbare school toe gelaten 36 nieuwe leerlingen, n.l. 22 jongens en <4 meisjes. JAARSVELD, 16 April. Tot tegenschatters voor de personeele belasting zijn voor bet dienstjaar 1892/93 benoemd de heeren P. Kentie en D. Blok. KINDERDIJK, 18 April. Donderdag is van de werf der Gebr. Jonker, scheepsbouw meesters alhier, met goed gevolg te water gelaten de ijzeren sleepkaan „Johanna”, groot 525 lastenvoor rekening van de heeren Hengstenberg Co. te Ruhrort. Onmiddeliijk daarna werd de kiel gelegd voor een dergelijk schip, genaamd „Hermann", voor rekening van dezelfde firma. KRIMPEN a/d IJSEL,' 16 April. In de heden gehouden raadsvergadering werd me degedeeld, dat tegen 'de in de vurige ver gadering vastgestelde algemeene politiever ordening door Gedeputeerde Staten geene enkele bedenking is ingebracht, en door dit college de ontvangst is bericht bij brief van den i3en dezer. Do afkondiging de^fiieuwe verordening zal geschieden op den 23en April a. s.acht dagen daarna treedt zij in werking. KRIMPEN a/d IJSEL (Stormpolder)16 April. Van de werf „de Hoop” van de heeren C. Van der Giessen en Zunen, werd heden met goed gevolg te water gelaten het ijzeren Kjjnschip „Albertina”, groot 300 last, en de kiel gelegd voor eeu van ijzer en staal te vervaardigen Kijnschip, groot 470 last, dat gebouwd zal worden voor rekening van de heeren A. Müller en A. Lange te Mülheim a/d Ruhr. LEKSMOND18 April. De heer T. Swets alhiersedert tal van jaren dykop- zichter van het Hoogheemraadschap „de Vyfheerenlanden”, heeft wegens gevorder den leeftijd eervol ontslag als zoodanig ver zocht tegen 1 September a. s. LOP1KERKAPEL, 16 April. Tot tegen- achattera voor de personeele belasting zijn benoemd voor het dienstjaar 1892/93 de heeren B. Oskam Jacz. en C. Van Kats. De invoering van het 3 cents port voor brieven binnen den aangegeven kring van het postkantoor doet velen alhier' on tevreden blikken slaat op andere gemeenten. De toestand is aldus De gemeenten Jaars veld en Lopjk Ioopen voor een groot deel parallelslechts door eene smalle wetering gescheiden. Voor het inzamelen der brieven zijn verschillende^ bossen geplaatst op Lo- piksch grondgebied, waatvan dus ook de bewoners van Jaarsveld gebruik tftaken willen zij niet verplicht zyn, eene wande ling van uur te maken. Die brieven komen dan op ’t kantoor te Lopik ofte IJsel- tein terechten moeten met 5 cents-zegel beplakt zijn, al komen zij ook uit Jaarsveld en hebben hunne bestemming naar het andere deel van Jaarsveld. Gaarne zou men hier zien dat ’t verlaagde tarief van 3 cent geldende kou verklaard worden voor de ver zending tusschen Lopik en Jaarsveld on derling. gOGDEWATER, 18 April. De heer A. De Ruwe, beurtschipper van hier op Am sterdam en de Zaanstreek, is door aankoop bij de firma P. Smit te Slikkerveer eigenaar geworden van een nette sleepboot van 6 paardenkracht, teneinde zich daarvan op zijn wekelijkschen tocht voortaan geregeld te bedienen. LI. Maandag heelt de boot voor het eerst dienst gedaan. Nadat Ds. H. Wildeboer in de vorige week het aanbod eener commissie, om zijn traktement met f 200 te verhuogen, onder dankzegging voor de aanbieding van de hand gewezen had, heeft dezelfde commissie hem eenige prachtige stukken voor salon- versiering vereerd, welk cadeau door Ds. Wildeboer dankbaar aanvaard werd. OUDEWATER, 19 April. Op den 2den Paasehdag had des avonds in het kerkge bouw der Ned. Herv. Gemeente eene uit voering plaats van de onder leiding van den heer J. Posthumus staande Chriatelgke dier plannen zal bevorderd worden, gaat over tot de orde van den dag.” •ALBLASSERWAARD en VIJFHEEREN- LANUEN, 18 April. In den nacht van Li. Donderdag op Vrijdag vroor het zóó sterk, dat in den laten morgen alles nog met een dikke laag rijp bedekt was; in sommige polderalooten wa» zelfs ijs gevroren. Alle boven den grond staande aardappelen, ge lukkig waren er nog niet veel zoo ver, zijn dan ook totaal vernield even als de bloesem der reeds in bloei staande hoornen. Zelfs veel van de nog in den knop zittende bloe sem heelt dermate van de strenge koude geleden dut ze niet verder zal ontwikkelen, de meeste vruchtboomen zijn echter zoo volop met bloesem bezet, dat er, zonder verdere onheilen nog genoeg van terecht kan komen. Voor de in ’t water staande teen om te schillenwordt mede zeer naar zachter weder verlangdwï van boaaen zijn reeds geheel of ten deele bedorven. AMEIDE, 16 April. Het paard en de wagen van den graanhandelaar K. uit Leer dam zijn onder deze gemeente van den Hoogendijk geraakt. Het paard is er goed afgekomen, doch de wagen was nog al ge havend. Toevallig geschiedde bet ongeluk vlak bij een wagenmaker. De arbeider J. V. is, bij het schoon maken der hutktede van zjjn baas, gevallen met bet ongelukkig gevolg dat hij enkele ribben brak. •AMEIDE, 18 April. Bij de publieke verhuring van weilanden ouder deze ge meente, zijn ongeveer dezelfde pryzen be steed als het vorig jaar. Tot zetter der directe belastingen in deze gemeente, in de plaats van den heer H. Van Lomwel, op zijn verzoek eervol ontslagen, is benoemd de heer A. Kruyt. Tot onderwijzer aan de bjjz. school alhier is benoemd de heer W. De Bie, thans als zoodanig in functie té Wageningen. ♦BOLNES, 18 April. Heden Paasch- Maaudag maakten 2u5ü personen gebruik van de gelegenheid om het dour de firma G. B. Pas en Zonen, scheepssloopers, in En geland aangekuchte linieschip „Excellent”, vroeger „Queen Charlotte'’, te bezichtigen. M. De J. van hier was naar Kotter- i dam geweest en wilde met de boot van Fop Smit en Co. van halfzeven huiswaarts keeren. Het ongeluk had hy, toen hy te Rotterdam op de bout kwam, over de leu- ning van die boot in de Maas te vullen, i Door het personeel van de boot werd hij door middel van 4 haken uit bet water Zangvereeniging voor gemengd koor. Het 12-tal nommers, w««ronder van zeer schoone compositie, werd vanwege de inderdaad keurige voordracht met onverdeeld genoegen door de vele aanwezigen aangehoord en alleszins verdiend was dan ook het woord van Ds Wildeboer, die dit samenzijn leidde, toen hij na afloop van het laatste nommer den heer Posthumus hulde en dank bracht, voor zijne talentvolle leidingwaardoor dezen avond zooveel schoons genoten mocht worden. •POLSBROEK, 19 April. Ofschoon de gure Maart lang voorbij en de „lachende” Mei in ’t gezicht is, schijnt April nog altijd geen haast te maken, zijn naam Grasmaand eer aan te doen. De velden waren goed bezet en wachtten slechts op malschen regen en milden zonneschijn om heerlijk gras in overvloed te doen ontspruiten; doch eerst waren bet scherpe noorden-en oosten winden, waardoor ze werden gegeeseld, thans liggen ze verkond en verstijfd door vinnige nachtvorsten en door kille regen vlagen met sneeuw en hagel over dag. „Een valscb zonnetje in eene droeve lucht” spelt nog geen lentedoch't kan ver- keeren” en we willen het hopen èn voor den landbouw èn voor de kuchende en met velerlei kwalen behepte menschheid. Jl. Vrijdag raakte het voor een boe renwagen gespannen paard van den land bouwer K. alhier op hol. Het dier rende, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken, door de dicht bevolkte kom van bet dorp en werd eindelijk op den gewezen Over tocht tot staan gebracht. De zoon van K. waagde het hier om van den wagen te springen en het paarddat niet ineer te besturen was, omdat het bit was gebroken, door een ruk aan den kop tusschen de aan den weg staande boomen te dringen. Door den schok viel K. zelf van de wagen- kist, doch gelukkig zonder zich noemens waard te bezeeren, zoodat met een weinig schade aan het tuig dit ongeval boven ver wachting afliep. Door den raad dezer gemeente is aan de beide rijksveldwachters A. Van Brakel en Jacs. Spinhoven alhier eene gratificatie verleend van f25, wegens verrichte nacht diensten in den afgeluopen winter. Dat de wet tot bescherming van dieren nog niet overaltrouw wordt nageleefd weet ieder, die in de gelegenheid is om te zienhoe in het voorjaar met het ver voer van nuchtere kalveren wordt gehan deld. Lenigen tijd geleden werd dan ook door de rijksveldwachters Van Brakel en Spinhoven alhier proces-verbaal opgemaakt tegen een koopman, die 15 van die dieren op- en over elkander in een kar had ge worpen en een touw onder de samenge- bouden pouten van eenige dier beesten had gespannen waardoor deze meer kwamen te hangen dan te liggen. Een andere koopman werd later om dezelfde reden door Van Brakel geverbaliseerd. SNELREWAARD, 16 April. Bij-de Woens dag gehouden verkiezing van twee raads leden (vacature Kasbergeu en Verleun) zjjn 53 van de 56 kiezers opgekomen. In de vacature J. Kasbergen (wit briefje) waren uitgebracht op A. Smit 19, W. Kasbergen 14 en C. Van den Berg 10 stemmen. Alzoo herstemming tusschen A. Smit en W. Kas bergen. In de vacature C. Verleun (geel briefje) waren uitgebracht op Ju®. Boer 21, C. Van den Berg 12, W. De Veen 5, W. Kas bergen 4 stemmen en W. P. Oostveen 1 stem. Alzoo herstemming tusschen Jac. Boer en C. Van den Berg. •T1ENHOVEN, 19 April. Van 1.1. Zondag op Maandag zijn op de zalmzegenvisschery alnier 3 zalmen en 3 elften gevangen. ♦VUREN, 18 April. De door den raad dezer gemeente vastgestelde en door hh. Gedep. Staten goedgekeurde kohieren van den hoofdelyken omslag en der belasting op de honden, dienst 1892, bedragen res pectievelijk f 1511»,89 en f 120. Bij de Woensdag en Donderdag ge houden verpachtingen der wei- en hooilanden in de polders Vuren en Dalem, was de opbrengst gemiddeld ruim 40 °/0 meer dan het vorige jaar.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1