1892. N'. 1261. 11858, 000. [EN, pmg, otaris iLEEVER Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ijüiigeo, in-Paards- (voor 4, 8 Tilbury’s een Tent- m Vracht- iboedel, Zaterdag 30 April. TIE. s. w. n' van nooten chappen, de en smalle ING, RUITEN LAND. G. I staande van leeftijd, ÏOPING TfflSea EDEN, ooping van houten jRAAD BINNENLAND. Een reuzenwerk. te Schoonhoven, ora. Notaris. iPRUIJT. en het Bos te Gorkum, voor Uitgenn. ping te zien, voornoemde Mei e. k. et f 3,50 lotaris LEE VER, n 3. M e i liddags ten is, bewoond J. J. VAN un van IGE Boekhan- BUUREN, da. ratls. i dadelijk Overzicht. ontploffingen zyn tegen- i prijs uit, GE lHLSTEDE voornemens 19. April re, aan het het dorp, e. k. 1 prijs fl.5000, fl. 1000, zen. nog kalven IEN, 2 ZOG- Maandag es morgens Bouwmans- euwdorp JA, SCHOOBOVEÏÏSCHE COÜRAJT Moorden en w woordig aan de orde van den dag! In i eene hevige dy- bindt aan het bewonen van een huis of -n.Ut kot- wa daarna. Hatalfoama stemrecht i geldmiddelen steeds rui- dat het ledental voortdu- ipril 1892, aren, bij de 275, in de Station van i, Ladders, ngstukken volledigen is, nieuwe iterkoppen, verkt Hout, jreedschap- i Molenma de Spiegels Zilverkast Iden, Schil- benevens d«), Rijtuig, koop zal Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags-avonds 8- en tot Vrgdags-namiddags 5 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3 maal plaatsing opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. bestreed hij. De heer Bernaert vervolgde verder met te verklaren, dat hij den Senaat verkozen wilde zien door minstens 40-jarige kiezers, en de belasting wilden verlagen, ge vorderd, om voor Senator verkiesbaar te zijn. Een Zwltserech orkest directeur heeft dezer dagen de zangverenigingen opgewekt niet altijd binnen vier muren te zingen, maar na elke bijeenkomst, vóór het naar huis gaan, in het openbaar, op een of ander plein, een of twee liederen te zingen en ook op Zondag-middagen en avonden op die manier volks-uitvoeringen te geven. Zoo zouden zij het volk een groot genot verschaffen, en zeker zouden zij zoo een grooten invloed oefenen op den volkszang. Het voorstel kon ook wel eens door onze zangvereenigingen overwogen worden. Uit Canada wordt het overlyden bericht van den volksvertegenwoordiger Alexander Mackenzie, die van 1873 tot 1878 Eerste Minister van Canada was en die zijn loop baan begon alsmetselaarsknecht. De gewezen opperman, die bet bracht tot het opperbestuur van het landzei meermalen: „Ik vind, dat werklieden in Engeland en zijne koloniën zichzelven geen recht laten wedervaren als zij gelooven dat de hoogste Staatsambten voor ben onbe reikbaar zijn om de maatschappelijke stands verschillen. Wat mij betreft, ik zoek nooit in het feit dat ik een werkman ben of ge weest beu een reden waarom ik afgewezen of toegelaten zou moeten worden." Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Door den heer Pyttersen, af gevaardigde van Schoterland. is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot instelling van raden van arbeid. In verband met het invoeren van den Greehwichtyd bij den spoorweg dienst in Nederland, zal, te rekenen van I Mei, bij den post- en den telegraafdienst mede met dien tijd worden gerekend. Hiermede zal, wat den dienst tegenover het publiek betreft, gepaard gaan dat de kantoren der posterijen en de rijkstele graaf kantoren feitelijk tien minuten vroeger dan thans zullen geopend en gesloten wor den, met uitzondering van de telegraaf kantoren op de beurzen te Amsterdim en Rotterdam, die evenals thans gedurende den beurstyd open zullen blijven. De tijd stippen van lichting der brievenbussen zul len, tengevolge van het invoeren van den Greenwichtijd, in werkelijkheid geene ver andering ondergaan. De uren in alle aankondigingen, mede- deelingen, gedrukte stukken en schrifturen, de post- en telegraafdiensten betreffende, zullen van 1 Mei af naar den Greenwich tyd zijn berekend. Voor zooveel mogelijk zal evenwel, nevens den Greehwichtyd, in over eenstemmende uren, de plaatstijd worden vermeld. Aan het ministerie van wa terstaat, handel en nijverheid te ’s Hage werd Woensdag o. a. aanbesteed 1. Het uitroeren van bagger werk tot voortzetting der verruiming van het vaar water in de rivier de Noord, behoorende tot de werken der Dordtsche waterwegen. Minste inschrijver M. C. De Jong PMzn. te Biiedrecbt, voor f5190. 2. De uitvoering van bagger- en krib werk in de rivier de Boven-Merwede. Minste inschrijver J. P. De Groot te Giesendam, voor f 38.800. 3. De uitvoering van baggerwerk in het vaarwater der Koningshaven te Rotterdam, tusschen de kilometerraaien 141 en 144, behoorende tot de werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland. Minste inscbryvers A. Volker te Sliedrecbt en P. f0,54> per M’. - Door de vrjjzinnige kiesver- eeniging .Algemeen Belang van Gorin- chem”, zijn in het boofdkiesdistrict Gorin- chem tot candidaten gesteld de heeren M. F. Boonzajer en Mr. A. C. Visser (aftredende leden), beiden te Gorinchem, en de beer C Nortier te Leerdam. Door decentrale anti-revolutionaire kies vereniging .Nederland en Oranje" zijn tot candidaten gesteld de heeren: M. F. Boon zajer (aftr. lid), W. A. Swets te Neder- Hardingsveld en E. F. J. Hoolboombur gemeester van Heukeium en Asperen. De R. K.'Centr.-kiesvereeni- ging .Recht voor Allen", kiesdistrict Gouda, heelt in hare gehouden vergadering can- didaat gesteld voor de Prov. Staten, de heeren A. Van Walsum Kz., J. J. Lazon- der, (aftredende leden) en A. J. Th. Hofman, lid van den Gemeenteraad te Woerden. Zondag heeft te Rotterdam onder leiding van den loco-vooraitter, den heer W. Leepel uit Amsterdam, de alge- meene voorjaara-vergadering plaats gehad van de vereeniging van deurwaarders by de verschillende recntscolleges in Nederland. Uit het jaarverslag, door den heer C. B. Van Baaren, uit Schoouhoven, uitgebracht, bleek, dat da vereeniging krachtig in bloei making der Zuiderzee heeft alzoo het even degeljjk als veelomvattend onderzoek der deskundigen op verschillend gebieddie aan de Vereeniging hun diensten verleen den, den laatsten zweem van twijfel weg genomen. Verder wordt in bet rapport over de économische gevolgen gesproken met een~vertrouwendat getuigt van een echt Hollandschen geest. Zekerer zijn bezwaren, behalve de technische, en men kan nooit met volstrekte zekerheid zeggen hoe het gaan zalals over een zeker aantal jaren de bebouwbare oppervlakte van ons vaderland belangrijk vermeerdert, in welke verhouding dit den arbeid in het algemeen zal ten goede komen. Teleur stellingen blijven mogelijk, byv. doordien het aan koopers of pachters voor de aan geboden gronden zou kunnen ontbreken, en het ovetblyvende zou moeten worden in cultuur gebracht door de corporatiedie bet werk ten uitvoer brengt. Doch dit gevaar komt ons niet zoo groot voor, dat het van de onderneming zou moeten afschrikken. Hoogst wenschelyk is het daarentegen dat de bevolking van het platteland, die bij den landbouw thuis behoort en in dezen tak van nijverheid is grootgebracht, maar thans naar de steden stroomt, omdat het bedrijf voor geen meerdere uitbreiding vat baar is, een toevlucht vinde, moer over eenkomstig haar aard en behoeitenen wanneer doeltreffende maatregelen worden genomen om den aankoopook in kleine perceelen, van de nieuwgewonnen gronden gemakkelijk te maken, dan bestaat hierop uitzicht. In de redevoeringwaarmede professor Telders in Amsterdams .Burger plicht" de voorstellen der Zuiderzee-ver eeniging toelichttewerd o.a. gezegd: ,De groote massa moet niet verkocht worden in zoodanigen vorm, dat zij in de hand kome van enkele rijke, wellicht buiteniandsche particulieren, consortiums of stichtingen. Zy moet strekken om duizenden in den lande arbeid te geven in de bebouwing van een beperkt, vruchtbaar terrein, waarvan zij na jaren van inspanning en toewijding den eigendom kunnen verwerven, iudien hun by den aanvang het kapitaal tot aan koop ontbroken heeft." Een voor de hand liggende vraag is deze Wie moet het werk aaupakken, particulie ren pf de Staat? Wij gelooven nietdat het buitengewone moeite zal kosten, als eenige flinke man nen zich er voor spannen, een Zuiderzee maatschappij op te richten, aan wie op by de wet vast te stellen voorwaarden, con cessie voor de uitvoering wordt verleend Doch wij achten dit niet den meest verkie- selyken weg. De soliedste maatschappij kan in het ongereede raken, waardoor zy ge drongen zou zijn, het werk onvoltooid te laten; de Staat zou het dan toch mueten overnemen, onder ongunstiger omstandig heden dan wanneer hy het van den aanvang af voor zyn rekening had gehouden, üok kan de Staat, wien het niet in de eerste en voornaamste plaats om winst te doen is den mingegoeden gegadigden de gunstige voorwaarden toestaandie het hun mogelyk maakt zich tot eigeugeërlde landbouwers op te werken. Ook zal het crediet van deu Staat er niet weinig toe bijdragen, om (op de goedkoopste wyze kapitaal te verkrijgen gedurende de reeks van jaren, dat tegenover belangrijke uitgaven geen inkomsten staan. Evenwel is het niet noodig, over deze en andere ondergeschikte quaes ties reeds een gevestigde meening te hebben: het voor en tegen kan nog met zorg overwo gen worden. De Zuiderzee-vereeniging acht het wenschelykdat thans de Regeenng zich de zaak aautrekke, en aan vange met de benoe ming eener Staatscommissie, die de beschik king erlangt over al het kostbaar materieel, gedurende bijna zes jaren byeengebracht. in die richtinggelooven we, moet thans de openbare meening zich uiten. Wat door het initiatie! van mannen, in wie de waarlijk nog niet uitgebluschte Nederlaudsche geest zich krachtig heett geopenbaard, met bui tengewone inspanning en volkomen belan geloosheid is samengebracht, mag niet ter griffie worden uedergelegd zonder eenig praclisch resultaat op te leveren. Integen deel de balthans aan het rollen gebracht, moet zich blyven voortbewegen, tot het eind der baan is bereikt. Ziehier een zaak waarvoor wy allen onze sympathie kunnen betuigen, zonder weerhoüden te worden door par tij-verdeeldüeidin alle kringen, waar burgers van den Staat byeeukomen kan men over deze grootsche onderneming spreken en besluiten om aandrang te be zigen bij de Regeering. Het zou werkeiyk een treffend slot van de negentiende eeuw zyn, indien wij dan aan volken het schouw spel konden aanbieden eener natie, werk zaam om op vreedzame wyzedoor arbeid alleen, haar grondgebied uit te breiden: een „fiu-de siècle dat de machtigste nabu ren ons zouden benyden. •ALB LASS ER WAARD en VUFHEEREN- LANDEN, 29 April. De kaas- en boter- handel was deze week wederom willig, in de prijzen kwam geene verandering. Men besteedt thans in deze streken voor kaas; van f 22 tot f 26 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit, goêboter f 0,60,weiboter f0,45 per half kilo. Verscheidene veehouders in deze streek hebben hun vee geheel ol gedeel telijk buiten gebracht, meer uit gebrek aan hooi dan ruimte van gras, want door het aanhoudend koude weder en de strenge nachtvorsten zyn de weiden de laatste 14 dagen eerder armer dan rjjker aan gras geworden. De teenschillerjj heeft ook een aanvang genomen. Tot groot ongerief voor de werklieden, werkgevers en burgemees ters wordt deze kortstondige en meestal langs wegen, dan hier en dan daar uitge oefend wordende arbeid ook al gerangschikt onder dien, waarop de bepalingen der ar beidswet toepasselijk zyn zoodoende kan men de gansche wereld wel als ééu, fabriek of werkplaats beschouwen. WOERDEN, 27 April. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 114 partyen; prys van Goudsche le soort f24 1X6: 2e soort f2ü h f23 per 50 kilo. Handel tamelyk. ♦LEKSMOND, 27 April. De Gemeente raad benoemde heden tot onderwijzer aan de openbare schooi de heer B J. Van Wa- gensveld te Uselstein, op eene jaarwedde van 1650, ingaande 1 J^ni Parijs (Frankrijk) beeft eene hevige dy- namietontplof^4|^^|* in hwi kof fiehuis van deffheer véry, waar Ravachol door den eigenaar en diens bediende Lhérot, gearresteerd werd. Een vertrek is volko men vernield, doch het overige deel van het gebouw bleef behouden. Vijf personen werden gekwetst; den heer Véry moest het been afgezet worden, terwijl zijne vrouw hevig in het aangezicht is gebrand. De bediende Lhérot, waarop hot gemunt was, is echter ongedeerd gebleven. Naar ver moed wordt, schijnt de bom gelegd te zijn in den kelder onder de toonbank, waaraan de bediende natuurlijk nog al eens ver toefde. Hoe het heeft kunnen gebeuren, is nog een raadseldaar het huis dag en nacht werd bewaakt door een politieagent, die niets verdachts bespeurd heeft. Het is te begrijpen, dat duizenden hunne schreden richtten naar de plaats, waar het onheil had plaats gehadmet groote moeite werden ze door eene afdeeling mariniers op behoorlijken afstand gehouden. Zeer veel indruk heeft deze nieuwe misdaad weer gemaakt, te meer daar ze gepleegd werd aan den voor-avond van den aan vang van het geding tegen Ravachol, den moor denaar en dynamietman. Queanoy de Beau- repaire heelt zich niets laten afschrikken door de jongste gebeurtenissen. Krachtig en beslist vroeg hij als Procureur Generaal doodstraf voor de beide hoofdschuldigen, terwyl hij de beslissing over de anderen aan de jury overliet. Maar dit twaalftal schijnt niet ongevoelig gebleven te zijn voor de bedreigingen en de dag aan dag ontvangen ongeteekende brieven en het slot van de zaak is nu, dat Ravachol en Simon tot levenslangen dwangarbeid zullen worden veroordeeld,'terwyl de drie andere vrijkwamen.* „Leve deRegeeringloosheid zoo begroette het vijftal de uitspraak. Ravachol's houding was ergerlijk en stuitend. Hij bekende met de grootste kalmte en onbeschaamdheid zijn verschillende moorden en dynamiet-aanslagen, daarbij uitweidende over de ondervindingen in zijn leven op gedaan, dat hem niets dan teleurstelling had aangebracht. Vermoedelijk heeft men den man van den dyuamiet-aanslag op het koffiehuis van Véry, in handen. Het is zekere Francois. Vele gegoeden verlaten Parijs, de vertrek kende treinen zyn ownol. De guillotine viert heden haar eeuw feest. Den 25en April 1792 werd dit werktuig voor het eerst gebruikt te Parijs, op de Place de la Grève. Lhérot, de bediende van het restaurant Véry te Parys, die Ravachol overleverde aan de politie en op wien de dynamiet- ontploffing voornameiyk was gemunt, is door een medewerker van le Gaulois ge ïnterviewd". De jonkman, die ongedeerd bleef, maar zou geschrikt was, dat hij eenige uren niet spreken kon, stond in het lokaal te praten toen de ontploffing geschiedde en klemde zich aan een deurpost vast. Hij zag den vloer opengereten en gelooft vast, dat de bom in den kelder was geplaatst. Hy had een kwartier vóór de ontploffing onder de bezoekers drie kerels van een verdacht uiterlyk opgemerkt en hy wilde hen zijn zwager aanwijzen, maar vergat dit te doen. Van de huizen aan den overkant van het restaurant zyn alle glas ruiten gebroken, evenals ook van een tram wagen, welke juist voorbyreed en waarin eenige passagiers vry ernstig gewond wer den door glasscherven. Te Berlijn (Guitachland) hebben ook eenige huiszoekingen plaats gehad. Vele anarchistiscne en socialistische papieren werden in beslag genomen en 20 personen werden gearresteerd. De Duitscbe Rykskanselier Von Caprivi is met verlof naar Carlsbad vertrokken, om daar een kuur te ondergaan. De Pruisische Landdag heeft zijne zit tingen weder hervat, beginnende met het crediet tot salariëering vau den nieuwen Pruisischen Ministerpresident, waarvan de behandeling destyds werd uitgesteld, wegens het nog niet bekoeld zyn der oneenig- heden na de intrekking van de schoolwet. In het paleis te Berlijn, dat Keizer Wil helm II by zyn troonsbeklimming is gaan bewonen, en dat, langen tyd onbewoond, nu langzamerhand van binnen geheel in orde gebracht wordt, heeft men op de zol ders 12UO oude schilderijen gevonden, waaronder kostbare stukken, o. a. een van Rembrandt en een van Van Dyk moeten zyn. In Engeland te Newcastle hebben de werkstakenden het onderspit moeten del ven, daar zy, na 13 weken gestaakt te hebben, den arbeid toch weer, onder de door de patroons gestelde voorwaarden, hebben moeten hervatten. De reigiacbe Kamer van Afgevaardigden heeft eindeiyk een aanvang gemaakt met het groote werk der grondwetsherziening. De Minister-President Bernaert begon met eene redevoering, waarin hy nog eens een historisch overzicht gal en tot de conclusie kwam, dat hy alle voorgestelde stelsels verwierp en alleen vrede kon hebben met het Engeische stelsel, dat het kiesrecht ver- Grootsche gedachten hebben dikwijls veel tyd noodig om te geraken tot zoodanigen graad van rypheid, dat de voorbereiding tot de daad er op volgt. Het denkbeeld van de droogmaking der Zuiderzee is reeds in de zeventiende eeuw uitgesproken, maar beeft eerst tegen het eind van de eerste helft der onze een vasten vorm gekregentoen men bemerkte, dat de uitmaling der Haarlemmermeer, ook door velen <als een hersenschim beschouwd, ge lukkig was geslaagd. De overgang der ge dachten was ook niet moeielyk, en voor een pleidooi ten gunste van dezen arbeid ontbrak het geenszins aan motieven. Of met de gebrekkige hulpmiddelen, waar mede onze vaderen bun groote werken heb ben tot stand gebracht, die de bewondering der gansche wereld verwierven, het ver- krygen van een slok water zooals de Zui derzee bevat, mogelyk ware geweest, zou den we meenen te mogen betwijfelen; bo vendien ontbrak ook de noodige kapitaals kracht In onzen tijd zyn de toestanden heel anders; er zijn werktuigen van ont zaglijken omvang en van de meest volmaakte samenstelling, en voor productieve werken, zooals de inpoldering van een waterplas wel ip de eerste plaats mag genoemd worden, is zooveel geld te krijgen als men maar verkiest, op billijke voorwaarden. Van dien kant dus geen bezwaar. Andere vragen zyn, of het werk zelf uitvoerbaar is, en zoo ja, of het werkelijk een bate zal afwerpen. In het laatste geval zou de aan drang, om er toe over te gaan, veel min der sterk zyn. Wanneer men toch wist, dat er land sou verkregen wordenveel duurder dan hetgeen we tot dusver in cultuur heb ben gebrachtdan zou het niet gemakkelijk zyn duidelijk te makenwaartoe zulke geld verspilling noodig ware. En zelfs de over tuiging, dat er geen meer doelmatige en aan hooge eiseben beantwoordende arbeid is, dan die strekt om de aarde voor bet menschengeslacht meer bewoonbaar te ma ken, die théoretische beschouwing zou niemand aansporen om te wenseben, dat de Staat zich dat offer maar getroostte. Wat de eerste vraag aangaatdie is sinds lang reeds bevestigend beantwoord. In 1849 maakte de ingenieur Van Diggelen zyn plan bekend, waarvan de omvang het ruimst is geweesthet beoogde een kring te trekken van Noord-HolLnds noordpunt om al de eilanden heen, Ameland incluis recht toe recht aan naar Groningen. Den waterwolf, dat bekend gedierte, uitgevonden dpor de dichters, die de Haarlemmermeer bezongen hebben, zou dan een aardig brokje ontno men zyn, en het „ontwoekeren" aan de baren hadde een behoorlijke uitbreiding gekregen. Intusschen, men verweet den ontwerperdat hij niet genoegzaam bedacht was geweest op middelen tot waterafvoer, althans dat zyn stelsel groote bezwaren opleverde. Later kregen we, in ’65, bet plan Beijerinck—Stieltjes, dat alleen de indijking van het zuidelijk deel beoogde. Daarbij is in aanmerking genomen dat de hoedanigheid der grondendie men in het Noorden zou aanwinnenniet evenredig is aan de moeielyk heden, daarbij te o verwin nen en de groote kostendie er bet gevolg van zyn. Op den grondslag van dit plan, later nogeensomgewerkt, diende in 1877, ter voldoening aan een toezegging in de troonrede van 1874, het kabinet-Heems kerk een wetsontwerp in tot bedijking en droogmaking van de Zuiderzee. De val van het Ministerie deed de voordracht geen goed zij werd door het kabinetKappeyne terug genomen. Een volgende poging om den grooten slag te doen slaan is geweest de indiening van een wetsvoorstel door den afgevaardigde uit Friesland, den heer Bums, in 1882: ook dit leidde tot geen resultaat. Daarna werd de Zuiderzee-vereeniging op gericht, in 1886, die zich tot taak stelde een onderzoek in den uitgebreidsten zin zoowel wat den toestand der zeebedding aangaat, als de financiëele quaestie en de économische gevolgen, tot welke de totstand brenging van het grootsche werk zou lei den. Voorzitter dier vereeniging is dezelfde heer Buma; in het technisch onderzoek heeft de tegenwoordige Minister van Waterstaat, de heer Lely, een belangryk aandeel gehad. Haar taak is voltooid; haar omvangryke arbeiddie elk onderdeel van het vraagstuk uitvoerig behandelt, is ter kennis van bet publiek gebracht Zij adviseert den afsluit dijk te maken over Wienngen naar Piaam in Friesland, en betoogt dat alsdan circa 250.000 hectaren land, meerendeels van uitmuntende hoedanigheid, in cultuur kun nen worden gebracht. De verkoop tegen matigen prys zal niet alleen alle kosten dekken, met inbegrip van waterwerken, wegen, renten van opgenomen kapitalen, maar nog een belangryke bate ople.veren aan de schatkist. Het ontwerp der Ver eeniging splitst het groote werk in vier afzonderlijke inpolderingendie elk haar eigen stelsel van water berging hebben, uitmalende op een binnenmeer, dat ook het water van den IJsel ontvangt. Omtrent de uitvoerbaarheid van de droog- toeneemt, dat de mer vloeien, en rend stijgt. Nadat de heer W. Leepel, met het oog op zyn eenigszins gevorderden leeftijd, had verklaard voor eene eventueele benoeming tot voorzitter te bedanken, werd als zoo danig gekozen de heer B. Kruijne, uit Rotterdam. Na uitvoerige beraadslaging, besloot de vergadering, met éeu stem meerderheid, dat de vereeniging tot eene collectieve verzekering van al hare leden zal overgaan bij een der reeds bestaande levensverze kering maatschappijen. Als plaats, waar de zomervergadering in Augustus zal gehouden wordenwerd -Arnhem aangewezen. De vergadering was zeer goed bezocht. Liquidateuren van de Zuid- Hollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding te Oudshoorn hebben voldaan aan een hun gedane opdracht van de erven Mr. D. Visser van Hazerswoude, om de gebouwen der leer- boeve met de directeurswoning, die bij den bouw pl. m. f50.000 hebben gekost, ten dienste van het landbouwonderwijs aan den staat der Nederlanden aan te bieden voor de getaxeerde waarde van f 13.600. De Minister van binnenlandsche zaken heeft dit aanbod echter van de hand ge wezen, zoodat in den loop van Mei thans de openbare verkoop van die gebouwen kan worden te gemoet gezien. Zooals men weet, zal, naar aan leiding van een voorstel van den Oad-Beier- landschen onderwjjzer Scheer, een kaart van de droogmaking der Zuiderzee ad 15 ets. ver- krggbaar worden gesteld bjj de firma E. J. Brill te Leiden, een uitgave die zeker strekken kan om het grootsche plan der Zuiderzee Vereeniging in wjjderen kring bekend en populair te maken. Thans sal echter, naar wjj vernemen, ook door den heer Beekman, den bekenden schrjjver van „Nederland als Polderland” en andere aardrijkskundige werken, ook nog een krach tige poging worden aangewend om door middel van h?t onderwas het plan van afsluiting en droogmaking der Zuiderzee in bijzonderheden meer bekend te doen worden en er warme sympathie voor op te wekken. Tegen zeer geringen prjjs zal ten gebrnike van onderwijzers door de firma W. J. Thieme &Cie te Zutphen een kaart in den handel gebracht worden van de Zuiderzee en omgeving, waarop in kleuren is aangeduid het plan der Zuiderzee- Vereeniging en waarop verder zijn aangegeven de grondsoorten, de diepten van deö bodem en meerdere bijzonderheden die ter toelichting vin den aard van de grootsche, nationale pndernemiog kunnen strekken, terwgl eindeiyk door den heer Beekman een beknopte toe lichting op die kaartjes sal gegeven worden, waarin de hoofdpunten van den tegen woordigen toestand, van het plan en van de daaruit voortspruitende voor- en nadoelen zullen wor den vermeld. Voor leerlingen der scholen wordt dezelfde kaart ongekleurd en zonder toelichting vervaar digd en voor enkele centen verkrggbaar gesteld. Het lijdt geen twjjfel of ook deze artwid van den heer Beekman, die op dit terrein zoo by- zonder thuis is, zal aan de populariteit van de belangwekkende onderneming der Zuidenee- droogmaking ten goede komen. Door wijlen den heer J. H. He ij kamp, in leven aartsbisschop te Utrecht van de oud-bisschoppelijke klerezie, is syne nalatenschap, na aftrek van legaten en onder den last van vruchtgebruik, ver maakt aan bet metropolitaansch kapittel van de oud-bisschoppelijke klerezie te Utrecht, het seminarie van de oud-bisschop pelijke klerezie te Amersfoort, het wees huis van de oud-bisschoppelijke klerezie te Utrecht en de gemeenten van de oud- bisschoppelyke klerezie te Schiedam, Ymui- den en Helder.

Schoonhovensche Courant | 1892 | | pagina 1